De onbeperkte Duikbootooriog Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Zuid-Oostelijk gevechtsterrein AVON DBERICHTEN XXIII* JAAB N' 107 4 centiemen hel nntnmer Woensdag 16 Mei 1917 SSTEM Drukker-Uitgevcr J. Van Nuffbl-De Genbt Bureelen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst BEKENDMAKING De gemeente Herseeuwe, op wier gebied op 2 April laatstleden, een afgevallen tele foondraad dwars over de straat op borsthoog te gespannen en aan beide zijden sterk vastgemaakt was, blijkbaar met het doel, leiders en inzittenden van snelrijdende militaire voertuigen, autos, stafetten, enz. ernstig in gevaar te brengen, is wegens deze kwaadwilligheid, die ook bij andere gelegen heden meermaals is vastgesteld, op last van hetopperkommando van het 4C leger eene boete opgelegd van Vijftien duizend Mark Dit brengt ter openbare kennis. Der Etappeninspecteur, von Schickfüs, generaal der infanterie. DUITSCHE MEDEDEELING 320. VERORDENING over de slapeiopneming van en den handel in dierlijke en piantaardige vezels de eruit vervaardigde half- of geheel af gewerkte fabrikaten en de afvallen ervan. Artikel 1. De op 20 Mei 1917 (proefdag) in 't gebied van het 4d* leger voorhanden sta pels van hieronder vermelde soorten van foederen zijn in beslag genomen en moeten ij dc volgende bureelen worden opgegeven: A) Bij de Etappen- Inspektion W\rl- scha/lsausschuss 1.) Jtfatres-vezelss, kokosvezels, piassave- zels, surrogaten van piassavezels, zeegras, Afrikaansch paardenhaar, rafflabast, kokos- garen, kokoskoorden, evenals half en geheel afgewerkte fabrikaten en afval daarvan, zoo verre meer dan 10 kilos van dezelfde soort voorhanden zijn, 2.) Wollen, katoenen of gemengde bed- vlokken (ook wanneer zij reeds tot vulling van tot den verkoop gereedgemaakte matras sen, kussens, enz., gebruikt zijn», zooverre meer dan 5 kilos van elke soort voorbanden zijn. B) Bij het Mililaerischcs Texlil- Bcschaff'unffsamt te Gent 3.) Linoleum, wasdoek, gecaoutchoutcerde en andere weefsels met vloeistoffen doordron gen of door bestrijken met andere sloffen waterdicht gemaakte weefsels, in rollen evenals in afgemeten stukken, zooverre meer dan 30 vierkante meters van dezelfde hoeda nigheid voorhanden zijn, om het even welke kleur, de teekening en de grootte zij. 4). Afgemeten tafellakens en servetten, gesneden of gezoomd, zooverre meer dan 15 tafellakens en meer dan 00 servetten van de zelfde hoedanigheid voorhandeu zijn, om het even welke kleur, de grootte en de tee kening zij, 5.) Weefsels, uit zijde vervaardigd, oi die zijdu of kunstzijde bevatten, om het even welke de kleur en de teekening zij, zooverre' meer dan 100 m. op een breedte tot 0,60 in., en daaronder of 50 in. en daarboven, op eene breedte van meer dan 0,00 m. van dezelfde hoedanigheid voorhanden zijn. 6.) Gebreide of uit stoffen of vilt vervaar digde kuitbanden, knie ver warmers, gezonxl- heidsbandon, hoofdkappen polsverwarmers, borstlappen, oorlappen, zooverre meer dan 30 stuk van elke soort voorhanden zijn, om het even welke de hoedanigheid en de grootte zij. 7.) Fluweel (ook zijdenfluweel, linnenflu weel, pluche en fluweel voor de hoedenma- kerij), zooverre meer dan 100 m. van dezelfde hoedanigheid voorhanden zijn, om het even welke de kleur en de breedte zij. •8.) Nieuwe wagen- en scheepsdekens er dekzeilen. 9.) Allerhande vilt, nieuw en gebruikt vilten platen, vilten proppen, vilten dekens en vilten rollen, verder allerlei nijverheids- vilt, zooals polijst- en slijp vil t, sluitvilt, vil ten onderplaten, ketelviit, papiervilt (ook wanneer het in gebruik is), kousjes, drukke rij viltzadelvilt, getuigviit, enz. Van <lo genoemde goederen moeten nieuw verkregen of nieuw vervaardigde stapels nadien maandelijks opgegeven worden. Artikel -2. Tot de aangifte verplicht zijn alle natuurlijke en rechtspersonen, maat schappijen, privaat of openbaar rechtelijke vennootschappen en vereenigmgen, welke op 20 Mei (proefdag) goederen van den in arti kel 1 genoemden aard in bewaring hebben. Bevinden dergelijke goederen zich niet in bewaring bij den eigenaar, thans moeten zij door den eigenaar kn hem aangegeven wor den, die ze in bewaring heeft, (pakhuishou der, expediteur, enz.) De na den proefdag aankomende, maar vóór den proefdag reeds verzonden voorra den moet de ontvanger onmiddellijk na ze ontvangen te hebben, aangeven. Is er souis iemand in twijfel of zijne voor raden moeten aangegeven worden of niet, zoo moet bij er voorloupig aangifte van doen. Artikel 3. De stapels moeten uiterlijk tol 31 Mei 1917 bij de in artikel 1 genoemde bureelen of bij de Orts- of Etappenkommau- danturenop wier grondgebied de lagerplaats zioh bevindt, schriftelijk opgegeven worden op formulieren van aangifte, welke bij de bevoegde Orst- of Etappenkommandanturen kosteloos verkrijgbaar zijn er moet tegelijk een staal voor iedere soort van goederen bij gevoegd, de hoeveelheid der voorhanden goederen (aard en gewicht of getal stuks) opgegeven en de eigenaar en de lagerplaats aangeduid worden. De Orts- of Etappenkom mandanturen zenden de aangifte tot 5 Juni 1917 door aan de in artikel 1 genoemde be voegde bureelen. De in artikel-1, laatste zin, voorschreven maandelijksche aangiften moeten tot den 10 van elke maand voor de voorafgaande maand bij de bevoegde Orts-of Etappenkommandan- tur ingediend worden. Artikel 4. De onder artikel 1 vermeide bureelen van aangifte zijn gerechtigd, de aan te gev«n stapels op te koopen. Bijaldien een onderhandsche aankoop op grond van de volgens artikel 5geldende prijsberekening niet tot stand komt, kunnen de betreffende goederendoor de Etaapen-Inspektion (Wirt- schaftsausschus) of door liet Militaerisches Textil-Bcschaffungsamt te Gent onteigend worden. Art. 5. Bij onderhandschen aankoop zal de prijs tot grondslag dienen, die vóór don 25 Juli 1914 in België voor gelijksoortige goederen als fabrieksprijs in den handel gold, met een bijslag van 20 tot 45 0/0. Voor de onderhands aangekochte goederen, wordt bij de aflevering der waar bO 0/0 op den vast- gestelden prijs, het overige na onderzoek der goederen betaald. Voor zoover als de goederen onteigend worden, regelt zich de handelwijze volgens het bevel van de Rijkskanselier van 25 April 1915 betreffende de handelwijze voor de «Reichseiitschaedigungskommission»»Reich- anzeiger van 26 April 1915 li. 06, eerste bijlage. Art. 6. Afgezien van de in artikel 4 aan geduide verkoopen, mogen dein artikel 1, cijfer 7 en 8 genoemde goederen noch van de hand gedaan noch verwerkt worden. Van de andere aan te geven goederen mag slechts het tiende deel van iedere volgens artikel 1 te onderscheiden soort van goederen van de hand gedaan of verwerkt worden. Als verwerken in den zin dezer verordening geld inzonderheid het spinnen, twijnen, weven, breidsn, vlechten, verwen, bleeken, rnerceriseeren, versnijden, verder verwerken enz, Grootere hoeveelheden kunnen alleen doo de volgens artikel 1 bevoegde bureelen vrij verkiaard worden. Artikel 7. De bezitters der volgens «art. 1 aan te geven voorwerpen zijn verplicht, ze tot nader bericht ie bewaren, zorgzaam te behandelen en er inlichtingen over te geven. Afgezien van de uitzonderingsbepaling van art. 4, l4 zin, is elke verandering van bezit en van plaats der aan te geveu voorwerpen zon der toelating verboden. Artikels. Het vervoer der in de verorde ning opgesomde goederen mag, voor zoover er voor hun vervoer niet reeds door de ver ordering van 7 Oetober 1916 eene toelating vereïscht is, alleen plaats grijpen met toe lating, der Intendantur des Marinekorps te Brugge, indien het vervoer van eene plaats in 't gebied van het Marinekorps uitgaat of in eene plaats van dit gebied geschiedt; k) der Etappeu-Inspektion Wirtschaft- sausscliuss indien het vervoer van eene plaats in 't overige legergebied uitgaat of in eene plaats van dit gebied geschiedt. Artikel 9. Wie de bestemmingen dezer ver ordening opzettelijk of uit grove nalatigheid overtreedt, wordt met ten hoogste één jaar gevangenis en met geldboete tot 2ó,öC0 mark (twintig duizend mark) of met eene dezer %traften gestraft, voor zoover niet volgens de algemeene strafwet strengere straffen toepas selijk zijn. Daarbij kan de verbeurdverklaring dier voorwerpen uitgesproken worden, op welke de overtreding betrekking heeft; in geval van opzettelijke overtreding moet de ver beurdverklaring uitgesproken worden. Elke poging tot overtreding is strafbaar. Zijn bevoegd de Duitsche militaire recht banken en militaire bevelhebbers. Wie in strijd met de bestemmingen van vroegere verordeningen, verzuimd beeft voor werpen van den in artikel 1 genoemden aard op te geven, zal niet gestraft worden, indien hij de aangifte volgens de bestemmingen de zer verordening intijds doet Artikel 10. De bestemmingen der artikelen 4tot7en9, 1* lid, 2u zin dezer verordening, zijn niet van toepassing op die goederen, waarvan bewezen is dat zij op den proefdag hut eigendom waren van de Commission for Relief in Belgium of van het Nationaal Hulp- en Yocdingskomiteit. Artikel II. De Etappen-Inspektion zal de noodige uitvoer ingsbesiemmingeu en inlich tingen uitvaardigen. A. H. Q., den 4 Mei 1917. Der Oberbei'ehlshaber, Sixt von Arniin. (lener. der Infanterie. 321 BEKENDMAKING aangaande het postverkeer, briefwisseling, enz.; zie de volledige tekst hierover in onze nummers van Vrijdag 11 en Zaterdag 12 Mei. Duitsche bron BERLIJN, 14 Mei. Legergroep van Kroonprins Ruppreclil Aan de kusten en de 6ektors van Yperen en Wytschate sieeg do bedrijvigheid der artillerie bij tusschenpoozen. Na een rustdag op bet Arras slagveld zette de artillerie met hernieuwde hevig heid hare werking in tusschen Lens en Quéant. Gedeeltelijke Eugelsche voor- 8tooten hij Oppy en Fampoux mislukten. De strijd bij Bullecourt wordt met ver bittering voortgezet. In tegenstand behielden wij de puinen van het dorp tegenover vijandelijke aanvallen. In St. Quenlin wordt de vernietiging door het artillerievuur dagelijks grooter. Legergroep van den Duilsclien Kroon prins. Aan het Aisnefront is de toestand onveranderd. In Champagne bereikte de arlilleriestrijd tusschen Pruvay en Aulé- vire eene zekere sterkte. Do vijand verloor gisteren 12 vlieg tuigen. Luitenant Wolff velde zijn 30eD en Luitenant von Richthoven zijn 24"n tegenstrever. Fransche bron PARIJS, 13 Mei. De beide artillerieën waren tamelijk druk in touw in den loop v,an den nacht tusschen Somme en Oise, evenals op liet front van de Aisne. Dezen morgen hebben de Duitschers hevige ^anvallen gedaan op de hoogvlakte van Graonne, benoorden Reims en in de streek van Maisou de Champagne. Al die aanvallen vrerden gebroken door het Fransche geschut en geweervuur zij stroomden terug na zware verliezen te hebben geleden. In do streek van Verdun hebben de Frauscho twee overvallen uitgevoerd die volkomen slaagden, en die hun een aantal gevangenen opleverden. Kalme nacht op hel overige front. PARIJS, 13 Mei. Tamelijk kalme nacht over In-el hel lront. Geen voetvolk- gevechten. Het Fransche geschut heeft zijn vemiolingsvuur voortgezet op do werken en inrichtingen van deDuitschers. Het Duitsche geschut heeft maar zwak geantwoord. Engelsche bron LONDEN, 13 Mei. De strijd duurt nog altijd voort in Bullecourt. De Engel- schen schoven hun linie eenigzins vooruit tijdens den nacht bezuiden de Scarpe en verbeterden hun siellingeu op de weste lijke hellingen van den Groenlandheuvel, benoorden de rivier; zij namen eenige «vattenen. Vroeg in den nacht werd een vijandelijke te0enaanvül beoosten het kerkhof vau Roeux teruggeslagen. Onge veer oOgevangènen bleven in onze handen achter. Duitsche bron BERLIJN, 14 Mei. Geringe gevechts- bedrijvigheid. Oostenrijksche bron WEENEN, 14 Mei. De toestand is onveranderd. Russische bron PETROGRAD, 12 Mei Vuurwisseling en verkenningen. Ten Zuiden van liet Narotsj meer heeft do vijand oen gasaanval gedaan. PETROGRAD, 13 Mei. Westfront en Roumeensch front Geweervuur en bedrijvigheid der vliegers en verkenners. Oostenrijksche bron WEENEN, 14 Mei. De artilleriesiug aan den Isonzo woedt met onverminderde kracht voort. Het vijandelijke vuur be reikte groote lievigheid. Du Italiaansche infanterie zocht bij Piava, een locht te doen legen onze hoogte steunpunten, zij werd door een snel ingrijpenden tegen- slootTleruggeworpen. Italiaansche bron ROME, 13 Mei De bedrijvigheid der artillerie, welke zich gisteren in Trentino en Carnie in de gewone maat hield, was bijzonder hevig langs het front der Julische Alpen en in den eek tor van Tolmein tot aan de zee. Ons goed gericht vuur verwekte ontploffingen en branden in de vijandelijke lijnen. De vijandelijke artillerie beschadigde ©enige gebouwen in Gorz. Bij kleine gevechten op de hoogten ten oosten van Verstoibizza namen wij een dozijn gevangenen, waar onder een officier. Vijandelijke vliegtuigen wierpen bom men op Isola Morosini en andere plaatsen aan den beneden Isonzo. Zij doodden er een burgerlijke persoon. Onze water vliegtuigen wieren wederom bommen op de vliegplaats van Prosecco, ten Noorden van Triest. Een vijandelijk vliegtuig werd tijdens een luchtgevecht boven Gorz tot val gebracht. Duitsche bron BERLIJN, 14 Mei. Macedonisch front: Tusschen het Prespameer en de Wardar bleef de artillerie levendig vuren. Op enkele plaatsen werd de vooruitdringen den vijand van onze linies afgeslagen. Oostenrijksche bron WEENEN, 14 Mei. De toestand is onveranderd. Bulgaarsche bron SOFIA, 11 Mei.Macedonisch front: In de streek vanBitolia levendig geschut vuur. In de Cernusector zochten de Fransehen 's morgeus een sterken aanval op een front van ongeveer 5 km. door te voeren. Zij werden gedeeltelijk door tegenaanval teruggeworpen. In de schemering ruklen verscheidene ufdeelingen op, ten noorden van Makovo, maar werden door ons spervuur afgewe zen. Ten oosten van de Oerna werd eene aanvalspoging des vijands tegen liet dorp Tinova door vernietigingsvuur gefnuikt. In de streek van Moglena tamelijk leven dige gevecTitsbedrijvigheid, Na hevige ariillerievoorbereiding. ielen de Serviërs meermalen aan bij Dobro, Polje, Kevil, Sborsko, Tuschin en Moute; zij werden telkenmale door ons vuur of door legeu aanval teruggeslagen. Ten westen van de Wardar artillerievuur van afwisselende sterkte. Ten zuiden van het dorp Iluma deed de vijand meermalen verwoede aanvallen. Eenige vijandelijke afdeelingen konden voet vatten in ouze voorste stellingen, doch in den loop van den nacht worden zij er door een sterken tegenaanval weer uitgeworpen. Ten westen van Alteak Mahle woedt een infanteriegevechl om onze voorste stellingen; ten zuiden van Doiran matig geschutvuur. In en voor onze stellingen heeft men reeds meer dan 1500 lijken vanEngelschen ^eteld, waaronder 14 officier"D. In de kloven onzer stellingen liggen nog tal rijke lijken.TweeEngelsche mitrailjeusen en vele geweren werden buit gemaakt; ten oosten van het Doiranmter tot de monding van de Slru na zwak geschut. In de vlakten van Seraes, palroeljen- bedrijvigheid en zwakke infanterieactie. BERLIJN, 13 Mei, (officieel. Bij Atreciit levendig vuur. Gedeeltelijke aanvallen der Engelschen tegen het Park van Oppy en tegen Bullecourt zijn mis lukt. Aan het Aisne en Champagnefront is de toestand onveranderd. BERLIJN, 14 Mei, (officieel.) Af wisselend sierke artilleriebedrijvigheid aan de gevechtsfronieu in het Westen. Bij Craonelle, Corbeny en Berry au Bac, bleven Fransche deoiaanvallen zon der gevolg. MADRID, 14 Mei. Luidens.« EI Liberal is het vrachtsloomschip Carmen met wijn onderweg van Valencia naar ettc in de nabijheid vau de kust van Barcelona tot zinken gebracht. BERLIJN, 14 Mei. Een onzer duik- booteu onder bevel van oberleutnant ter

De Volksstem | 1917 | | pagina 1