De Duitsche Rijksdag Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Oostelijk Gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein 4 centiemen hel nammer Zaterdag 19 Mei 1917 DE VOLKSSTEM Drukker-Uilgever J. Van Ncffbl-Db Gbndt Boreelen Kerkstraat, 9 en 22, Aalst Interpelatiën over d© krijgsdosleindeb. Het antiooord van den Rijkskanselier BERLIJN, 15 Mei. In zitting van Dins dag verklaarde de Rijkskanselier, in ant woord op de interpellation nopens de oor logsdoeleinden, het volgende MIJNE HEEREN, De beide, zoo even voorgebrachte onder vragingen verlangen ten slotte van mij eene programma-verklaringin de kwestie onzer oorlogsdoeleinden. liet afleggen van zulke verklaring in het huidig oogenblik, zou niet dienstig zijn voor de belangen van het land derhalve moetik zulksv/eigeren. Sedert den winter van 191-4-1015, wordt ik herhaaldelijk, nu van de eene, dan van de andere zijde ertoe gedrongen, onze kri.jgs- dooleinden zooveel mogelijk in al hunne bij zonderheden bloot te leggen. Ten einde mij tot spreken te dwingen, poogde men mijne stilzwijgendheid uit te leggen als eene instemming met het krijgs- doelprogramma van zekere partijen on rich tingen. Daartegen moet ik opnieuw op de meest besliste wijze verzet aanteekenen. Bij het vrij laten der openbare bespreking der oorlogs doeleinden, heb ik uitdrukkelijk laten ver klaren, dat de regeering zich niet kan mengen in den strijd der versehillige meeningen, en zulks ook niet zou doen; ik hel» er voor ge waarschuwd dat men uit die onthouding val- sche gevolgtrekkingen zou maken. Die waar schuwing wil ik thans bondig herhalen. (Bij val». Hetgeen ik soms al over onze krijgsdoel einden heb kunnen zeggen, dat heb ik hier in den Rijksdag openbaar gezegd. Eetwaren algemeene grondslagen en niets meer. Het kon niets meer zijn, (zeer juist, in het cen trum), edoch zij waren duidelijk genoeg, (zeer juist), om eene identificatie met andere pro- grammas, zooals zulks werd gepoogd, volkc» men uit te sluiten, en ik heb aan die grond lijnen tot heden toe vastgehouden. Gij hebt in het vredesaanbod, door ons den 12 December van het vorig jaar gezamentlijk niet onze bondgenooten gv-daan, ue plechtige uitdrukking derzelve gevonden. (Zeer juist in 't centrum), De nieuwe opgeduikte opvattidg, als zou er in de vredeskwestie tusschen ons en onze bondgenooten een verschil van meening be staan, behoort tot het gebied der fabelen. (Levendige herhaalde bijval bij de partijen van het centrum. Groote beweging). Ik stel hier uitdrukkelijk en in volle "wetenschap vast. dat ik ook uitdrukking geef aan de manier van inzien der leidendeStaats- mannen der mogendheden met ons verbon den. Ik begrijp doorgaans volkomen de harts tochtelijke deelneming van het volk aan de kwestie der oorlogsdoeleinden en der vre desvoorwaarden. Ik versta den roep om meer ophelderingen, die van rechts en links heden aan mij gericht werd, edoch Mijnhceren, bij de bespreking der krijgsdoelkwestie, kan alleen de spoedige en tegelijkertijd geluk kige beëindiging van den oorlog, mijn richt snoer zijn. (Levendige bijval). Verder mag ik niets doen, en mag ik ook niets zeggen. Word ik, zooals thans het gt val is, door den toestand tot teruglioudin„ hlijven en zal mij door geenen drang noeh vanwege don heer Scheidemann, noch van wege den heer Rosicke, van mijnen weg laten afbrengen. (Stormachtige herhaalde bijval en handgeklap in 't centrum. Geroep ia hetceDtrum Rosike heeft begonnen Stormachtig gelach). Ook op heden ontwaar ik bij Engeland of Frankrijk nog niets dat op eene vredesbood schap gelijkt, en nog niets van een prijsge ven hunner uitgebreide veroverings- en ekonomische veruiolingsoogir.erken. (Leven dige instemming). Welke zijn dan de regeeriugen geweest dio in den voorgaanden winter vrij voor de wereld traden om aan deze waanzinnige vol- kenmoorderijen een einde te stellen Zetelden zij te Parijs of te Londen De laatste stemmen die ik uit het bui tenland vernam luidden: De krijgsdoelein- den die wij vóór twee jaren bekend gemaakt hebben blijven onveranderd bestaan .(Hoort Hoort De aigevaarmgde Scheidemann zal niet gelooven dat ik die stemming met een schoon gebaar kan tegemoet treden; kan iemand gelooven, bij die gemoedsgesteltenis onzer W estelijke vijanden, door woorden van ver zaking en van zelfverloochening, die vijanden min of meer tot vrede te kunnen dwingen (Levendige instemming.) Daar komt het nochtans op aan. Zou ik aan onze Westelijke vijanden ver zekeringen geven, die hun toelaten zonder gevaar van eigene verliezen den oorlog tot in het oneindige te verlengen Zou ik aan die vijanden moeten zeggen Het moge ko men zooals het wil, wij zullen onder alle omstandigheden deze zijn die aan alles ver zaken, wij zullen geen haar van u krenken Maar gij die ons uit het leven verbannen wilt, gij moogt zonder eenig risiko uw geluk verder beproeven. (Zeerwel.) Of zou ik het Duitsche rijk, naar alle richtingen aan eene iormuul vastleggen (zeer wel) die evenwel -slechts een gedeelte van de gezamentlijbe vredesvoorwaarden omvat (Instemming.) Eene politiek die eenzijdig al het siikscs door onze broeders en zonen met hun bloed bevochten prijs geeft, en al de overige bere keningen hangend laat Neen zulke politiek verwerp ik. (Levendige bijval.) Ik zal zulke politiek niet voeren, dat ware de snoodste ondankbaarheid jegens de hel dendaden van ons volk, daarbuiten en in het vaderland. Ik zou ons volk, tot in den ge- ringsten arbeider, in zijne levensvoorwaar den voor immer teneerdrukken. Dat zou gelijk staan met het prijsgeven der toekomst van ons vaderland.Of zou ik ergens een veroveringsplan voorbrengen Ook dat verwerp ik (Geroep rechts Wij vragen dat ook niet..» Groote woeling. De voor zitter doet de bel rinkelen). Indien zulks niet verlangd werd, dau zijn wij van dezelfde meening. Dus ik weiger ook een veroveringsplan voor te brengen. Niet om veroveringen te doen'zijn v.ij te velde getrokken,en staan wij in oorlog tegen over gansch de wereld, maar uitsluitelijk om ons bestaan te verzekeren en de toekomst der natie op vaste grondvesten te steunen. Even zoo min als een programma van ver zaking kan een veroveringsprogramma den zegepraal helpen winnen, en den oorlog b© eindigen,integendeel ik zoudaarmede alleen lijk in do kaart spelen der vijandelijke machthebbers en ik zou het hun gemakkelij ker maken,hun oorlogsmoede volkeren verder om den tuin te leiden en den oorlog tot in het onmeetbare te verlengen, en ook dat Mijnheeren.wareeenesnoode ondankbaarheid jegens onze strijders voor Arras en aan den Aisne. Voor wat aangaat onze Oostelijke naburen Rusland, daar heb ik reeds onlangs van gesproken. Het schijnt alsof het nieuwe Rusland voor zich geweldige veroveringsplannen verwerpt of Rusland in gelijken zin op zijne ïmndga- nooten wil werken, of werken kan, Van ik niet vorrzien. Zonder twijfel bemoeit zich Engeland, bij gestaan door zijne bondgenooten, met alle middelen om Rusland ook verder voor den Engelschen oorlogswagen te spannen(Leven. Hoort Hoort en oen kruü. te trekken door de Russische wenschan voor het spoedig herstel van den wereldvrode! Indien echter Mijnheeren, Rusland het verder bloedvergieten zijner zonen wil ver mijden, indien het voor zichzelf afziet vair alle geweldige veroveringsplannen, dan kan het eenen duurzamen toestand van vreedzame nabuurschap met ous herkrijgen. Het is toeh van zelfs te verstaan dat wij dien wensch deelen, de duurzame verhoudingen der toe komst niet te vernielen,en zijne ontwikkeling niet onmogelijk te maken. (Stormachtige bijval en handgeklap) door eischen die niet kunnen overeenstemmen met de vrijheid en den wil der volkeren, en die in het Russische volk den kiem zouden leggen eener nieuwe vijandschap. Ik twijtel er niet aan dat eene, uitsluitelijk op wederzijdsche verstandhoi^ling, gesteun de overeenkomst zou kunnen gevonden wor den, die alle gedachten van geweldenarij uitsluit, en die geene stekeligheid of geene ontevredenheid zou achterlaten. (Levendige bijval). Mijuheeren, onze militaire toestand is zoo goed als hij sedert het begin van den oorlog wellicht nog nimmer geweest is. (Levendige bijval). De vijanden in het Westen dringen trots ongehoorde verliezen niet door. Onze duikboocen werken met stijgend succes. (Le vendige bijval). Ik denk, ook de neutralen zullen dat erken nen, dat w ij, voor zoover zulks kan overeen stemmen met de plichten jegens ons eigen volk die immer vooraanstaan, de belangen der neutrale staten in acht te nemen. De beloften die wij hun gedaan hebben zijn geene ijdele woorden. Dit geldt zoowel voor onze grensgeburen van Holland en de Skan- dinaafsche rijken, als voor de staten die ten gevolge hunner aardrijkskundige ligging aan de drukking onzer vijanden voornamelijk zijn blootgesteld. Ik denk daarbij voornamelijk aan Spanje, dat, getrouw aan zijne ridderlijke overleve ringen, onder de grootste moeilijkheden, zijne zelfbewuste neutraliteitspolitiek ver mocht door te voeren. (Levendige bijval).Wij erkennen die houding met dank en koesteren slechts eenen wensch dat het Spaansche volk de vruchten dier zelfstandige politiok, in de ontwikkeling zijner macht en groot heid, moge oogsten. Zoo loopt de tijd voorbij. Met alle gerust heid kunnen wij erop vertrouwen dat wij het goed einde naderen. Dan zal de tijd komen, waarop wij over onze oorlogsdoeleinden nopens welke ik mij in volle overeenstem ming bevind, met ons hoogste legerbeheer, (stormachtige bijval en levendig Hoort I Hoortmet onze tegenstanders zullen kun nen onderhandelen. Dan willen wij eenen vrede bekomen die ons de vrijheid geeft, in de onbeperkte ont vouwing onzer krachten weder op te bouwen wat deze oorlog heeft vernield, opdat uit al het bloed en al da offers opnieuw een rijk en een volk ontsta, sterk, onafhankelijk, onbe dreigd door zijne vijanden, een oord van vrede en arbeid (Levendige herhaalde bijval betuigingen en handgeklap). Duitsche bron BERLIJN, 16 Mei. Front van veldm. kroonprins Rupprecht van Beieren Bij ongunstig weder was de gevechtsbe drijvigheid matig gering. Front van den Dnitschen kroonprins Aan weerszijden van Craonne en ten noorden Prosne3 duurde de verhoogde geschutsbedrijvigheid zonder onderbre king voort, ten oosle van La Neuville drong een Markisch bataljon op 600 meter breedte in vijandelijke loopgraven binnen en behield de nieuw gewonnen stelling tegen verscheidene, met sterke strijd krachten uitgevoerde Fransche aanvallen. 175 gevangenen evenals talrijke geweren van allen aard vielen in de handen der dappere troepen. BERLIJN, 17 Mei. Legergr. kroonpr. RupprechtTengevolge van een hevigen Engelschen tegenaanval, moesten wij een dezen morgend in het dorp Roeulx vero verd grondgewin weer prijsgeven. In aansluiting aan dezen strijd werden noor delijk de Scarpe vóór en namiddag, En- gelsche aanvallen onder zware verliezen voor den vijand afgewezen. Ook zuidwes telijk van Rieucourt bleven Engelsche voorstooten zonder gevolg. Aan het front van deze legergroep maakten wij in Mei tot hiertoe 2300 gevangenen. Legergroep van denDuitschen kroonpr* Bij Vauxaillcn en ten oosten van Laffaux schoven wij onze linie door een overras senden handgreep een 100 meters vooruit en bewaarden onze voordeelen tegen de Fransche aanvallen. Buiten bloedige verliezen liet de vijand in deze gevechten 248 gevangenen, ver scheidene machiengeweren in ons bezit Ook westelijk der Froidmonthoeve (bij Braye) gelukte het ons den vijand een vooruitgeschoven steilingspost te ontruk ken en daarbij gevangenen te nemen. Het getal der Fransche gevangenen sederr begin van Mei aan dit front ge maakt, beloopt 2700 man. Voor het overige was de gevechlsbe- drijvigheid in bereik van deze legergroep gelijk op al de fronten in het \Ve6ten, ter oorzake van den regen, gering. Fransche bron. PARIJS, 15 Mei. Gisteren op liet einde van den dag, na e6n hevige besclii© ting gericht op den Chemin des Dames, in de streek ten noordwesten van Braye en Laonnois, hebben de Duilschers de Fransche stellingen aangevallen, opeen breed front, bij Les Bovettes en den top van Chevrigny. Het sper- en mitrailjeuzenvuur der Franschen heeft een aanval gebroken die de Fransche linies niet kon genaken dan op een punt, waar de Duitschers voet kregen in een ten zuidwesten van Fliain vooruitgeschoven stelling. In Woevre en Lotharingen zijndeFran- sche afdeeliugen op verschillende punten in de Duitsche linies godrongen en maak ten krijgsgevangenen. Duitsche overval len op de Fransche posten ten noorden van Craonne, len oosten van de hoogte 108 en ten noordooston van Auberivezijn afgeslagen door liet Fransche vuur. De Franschen hebben krijgsgevangenen ge maakt, waaronder een offioier. PARIJS, 15 Mei. De dag verliep lustig, zonder dal de infanterie in touw kwam. Bevestigd is, dat de vijand gisteren bij de aanvallen zeer zware verliezen leed. PARIJS, 16 Mei. De artilleriestrijd is voortgezet gedurende den nacht. Na een hevige beschieting hebben de Duit schers dezen morgen een machtigen aanval g6daan, op een front van 4 Km., in de slreek van den molen van Laffaux. De Franschen hebben hun stellingen behouden, ondanks de herhaalde pogin gen der Duitschers. Het gevecht wordt voortgezet op verschillende punten. Duitsche overvallen in de streek van Auberive, Avocourt en Barrenhopf zijn afgeslagen onder het Fransche vuur. In den Boven Elzas is een der lichte Fransche afdoelingen, in de Duitsche loopgrachten gedrongen en maakte krijgsgevangenen, na belangrijke vernietigingen aangericht te hebben. PARIJS, 16 Mei. Overdag zetten de Duitschers hunne aanvallen in de streek ten noorde en ten noord westen van dea Molen van Laffaux, tot aan den spoorweg Soissons Laon voort. Ondanks de bedui dende vijandelijke krachten en de hevig heid der aanvallen, brachten onze troepen den vijand eene bloedige nederlaag toe. Op eenige plaatsen, waar onze lijn voor- loopig ingedrukt geworden was, deden wij schil lerende tegenaanvallen, welke ons terug in bezit van het verloren terrein brachten. De Duiischers leden aanzienlijke ver liezen, bij de poging, onze opmarsch door s nieuwe aanvalspogingen tegen te houden, Deze werden door sper en machienge- weervuur gebroken. Ongeveer honderd ongewonde gevangen Lieven in onze handen, evenals talrijke gekwetste Duitschers, die in onze veldhospitalen ondergebracht werden. De artilleriestrijd duurt zeer hevig voort op hei gansche aanvalsfront. In den sektor van Craonne zeer hevige bedrij vigheid der wederzijdsche artilleriën Verders was do dag overal ruslig. In den loop van 15 Mei, schoten onze vliegers, drie Duitsche vliegtuigen neer. Engelsche bron LONDEN, 15 Mei. In den vroegen ochtend heeft de vijand een zwaar bom bardement gericht op onze stellingen i:i* Buliecourt en twee forsehe aanvallen gedaan. De aanval op Buliecourt werd eveneens na een zwaar gevecht afge. weerd, waarbij onze voorposten in het noordwestelijke deel van het dorp ge dwongen werden een klein eindje ach-1 teruit te gaan. Voor de beslissing Volgens Zwitsersche bladen schrijft Daily Mail dat de aanvallen der Engelschen nu bestendig zullen volgen daar de bondgenooton in alle geval moeten pogen op het tooneel van den landoorlog eene beslissing te bekomen, die voor hen gunstig is, eer de duikbootoorlog ramp vol kan worden. Volgens de Basler Nachrichten meldt de oorlogsbriefwisselaar van «Petit Journal dat de algemeene voorberei dingen voor een nieuw offensief op het Fransche front aan gang zijn. De laatste koloniale troepen zijn uit het winterkamp te Marseille Wo ensdag naar hei front vertrokken. Duitsche bron BERLIJN, 16 Mei. De toestand is onveranderd. BERLIJN, 17 Mei. Geen bijzondere voorvallen. Oostenrijksche bron WEENEN, 16 Mei. Geene bijzon dere gebeurtenissen. WEENEN, 17 Mei. De toestand is onveranderd. Russische bron PETROGRAD, 16 Mei. Westfront en Roumeensch front Geweervuur en tochten der verkenners. Oostenrijksche bron WEENEN, 16 Mei. De vijfde dag van de nieuwe Isonzoslag was door de gelijke levendige gevechten gevolgd als den vorigen. De vijand voerde met groote taaiheid zijne massas steeds tot aanval vooruit. Luizende Italianen worden ge slachtofferd. Onze wapens onderstonden den kamp weerom met vollen uitslag. Tusschen Ausza en Cauelle gelukte het den vijand, in een smal gebied van den Isonzo-oever te veroveren. Eene uitbrei ding werd verhinderd. Verscheidene Italiaansche stormloopen golden ander- maals de hoogten van Plava en Zagaro. Op den Kuk poogde de vijand vooruit-

De Volksstem | 1917 | | pagina 1