BANQUE CENTRALE DE IA DENDRE Zuid-Oostelijk gevechtsterrein De onbeperkte DuiköaotaoriolT Dc vr.idekwcslie rukkend voel te zeiten. Wij dreven hem in verbitterd handgemeen terug achteruit. Evenzoo voor de Italianen,zonder gevolg, alle verliesrijke pogingen om de Monte Santo en de Monte Gabriello te bemach tigen en onze linie ten oo3ten en zuiden van Gorz aan bet wankelen te brengen. In de nabijheid van Fajti Hrib viel de vijand in den voormiddag nutteloos op nieuw aan. Tot herhaling van deze aanvallen kwam het niet, daar onze artillerie, door onze vliegers doelbewust ondersteund, de Italiaansche aauvalsko- lonnen in hunne loopgraven door vuur tegenhield. In don nacht verminderde het gevecht. In de morgenuren werd het geschutvuur weerom levendiger. Het getal der door onze ingebrachte gevan genen is op 2000 gestegen. Onder dezen bevonden zich ongeveer 50 officieren. Twee Italiaansche Nieuwportvliegtuigen vielen onze strijdvliegers ten offer. la Tirool trad tusschen den Etsoh- en Suganadal vijandelijke artillerie sterker in werking. WEENEN, 17 Mei. De strijd aan den Isonzo leefde, na eene betrekkelijk rustige nacht, met nieuwe hevigheid op. De hoofdstoot der Italiaansche aan- valstroepen, voortdurend door nieuwe ver8terkt,was hoofdzakelijk gericht tegen de hoogteketen ten ooste van het dal Plava Sacano en tegen onze linies voor den toren van Gorz. Ten noorden van dezen sektor werd op den Kuk ten zuid oosten van Plava, dag en nacht met uiterste hevigheid gevochten.Verdedigers en aanvallers wisselden beurtelings hun rol. Onzinnige aanvoer van reservcn brengen den tegenstrever voortdurend zware verliezen toe. Verder ten zuiden in liet vak van den Mob te San Gabriele, moesten de vijande lijke regimenten, nadat zij herhaalde malen vruchteloos onze stellingen hadden aangevallen in den namiddag hunne bestormingen staken. Niet minder succes vol was voor ons den strijd aan de oostelijke baan naar Gorz. Ook hier were bijna den heelen dag om het bezit onzer eerste linie gevochten, 's Avonds, afge zien van eenige schansen, waren onze loopgraven ten volle van vijanden gezui verd. Bijzondere aanmerkingen verdienen de Weenscho landstormtroepen die de brigade Emilia in een krassen tegenstoot 400 gevangenen afnamen. Op de Karsthoogte was de vijandelijke aanval door het voortreffelijk vuur onzer artillerie lot stilstand gedoemd. Aan het Tirolerfront onderhielden de Italianen ten zuiden van het Suganadal stork artillerievuur van zwaar kalieber. Italiaansche bron ROME, 15 Mei. Op het Julische front van Tolmein af tot aan zee vernie- tigingsvuur onzer kanonnen en mortieren tegen de machtige linies der tegenpartij. Van ochtend steeg het tot de grootste hevigheid. Daarmee bewerkte het dat tal van vijandelijke batterijen van alle kali bers zeer levendig daartegen te keer gin gen. Tegen den middag maakten wij dank zq vermetele invallen van Italiaansche infanteristen op vorschillende stukken van het vijandelijke front aanmerkelijke vorderingen. En wel in de streek van Plava, op de hellingen van den berg Gucco. ep de hoogten beoosten Gorz en aan de beek van Vertoi bizza. Tegelijk bereikten afdeelingen van ons benoorden den Karst in stormloopen de overhoop gewoelde linies van den vijand beoosten den Dosso Faiti. Ze brachtton gevrngenen mee terug. De Italiaansche infadterie blijft aaneen gesloten optreden met den doeltreffende!) steun van artillerie en mortieren, die antwoorden op de erg bedrijvige Oosten- rijksche. Vele gevangenen beginnen naar onze verzamelplaatsen te stroomen. Elderr op het gevechtsterrein gewaagt men van vijandelijke overvallen ap eeni ge vooruitgeschoven stellingen van ons ten noord westen van Tolmein en op de lioogvlakte van Asiago. Alles mislukte met gevoelige verliezen voor de aanval lers. ROME, 16 Mei. Op het front der Julische Alpen, duurde het krachtig offensief, dat door onze troepen op 14 iezer begonnen was, gisteren met vast- >oradenheid voort. Dank de onophouden- le krachtinspanningen, gelukte onze mze infanterie, welke gedurig en sterk loor de artillerie ondersteund was, er iu, sieh op den stijlen en boschrijken oost- >ever van den Isomo, stroomopwaart Sörz vast te zetten, ondanks deze door len vijand tot eeue machtige verdedi- fiagsstelliig ingericht was. Op den linkervleugel bemachtigde een onzer afdeelingen den overtocht over den stroom, tusschen Loga en Madres en ver overde dit laatste dorp, waar zij zich verschanste. In het Centrum veroverde» wij de hoogte 333, ten noord oosten van Plava, terwijl de dappere infanteriebrigaden Fierenze, het 127 en 128 regimeut, en Melino, het 231 en 232 regiment,, den vijand de dorgen Zagora en Zaomila alwaar zich machiengeweerafdeelingen genesteld hadden, ontrukten, en stormen derhand de spits van den Kuk, hoogte 611 en Vodice hoogte 524 namen. Op den rechtervleugel bekaaiden andere afdee- lingen, merkbare vorderingen op de stijle hellingen van des Monte Santo. De lievige vijandelijke tegenaanvallen welke door een buitengewoon hevig ar tillerievuur voorbereid en ondersteund waren, werden allen door den vasten weerstand onzer troepen gebrokeu. In de streek ten Oosten van Gorz, ver overde de brigade Messina, 93° en 94« regiment, de hoogte 174, ten Noorden van Tivoli, welke door den vijand zeer versterkt was, en verbitterd verdedigd werd, en sloegen herhaalde tegenaanval len af. Gorz werd gisteren hevig bescho ten, hetgeen groote schade veroorzaakte aan de gebouwen. Op het overige front, tot aan de zee, levendige artilleriebedrij vigheid. Achter de vijandelijke lqnen waren onze vliegtuigen bij dag en eea onzer luchtschepen 's aachts zeer bedrijvig. Ondanks talrijke aanvallen vaa vqande- lijke vliegtuigen en vijandelijk artillerie vuur leden wij geene schade. Wij telden tot hiertoe 3375 gevangenen, waaronder 98 officieren en maakten eene bergbatte- rij, ongeveer 30 machiengewerer»,talrijke wapens, schietbenoodigheden en oorlogs materiaal buit. Duitsche bron i BERLIJN, 16 Mei. Het levendige vuur tusschen het Prespa- en Doiranmeer is ook op liet front van do Stroema overge slagen. BERLIJN, 17 Mei. Macedonisch front Na dagenlange artillerisvoorbe- reiding noorden noordwestelijk Monastir eindigden sterke Fransohe aanvallen met gevolg voor de daar Duitsche en Bulgaarscho vechtende troepen. Iti hand gemeen en tegenaanvallen wierd de vij - and overal verliesrijk teruggeworpen. Oostenrijksche bron WEENBN, 16 Mei. Gee» bijzondere gebeurtenissen. WEENEN, 17 Mei. De toestand is onveranderd. Bulgaarsche bron mms SOFIA. 16 Mei, Macedonisch rront: Westelijk Bitolia zeldzaam artillerievuur en patroeljeschermutselingen. Op de hoogte 1248 ten Noorden van Bitolia, in de Cernabogen levendig geschut en mijneawerpersvuur. Oostelijk van Gerna tusschenpoozend zeer levendig artillerie vuur. Vijandelijke artillerieafdeelingen rukten in de richting van Gradeschuitze vooruit. Zij werden door liet vuur terug geslagen. In 't Moglenagebied levendig*© artilleriewerkzaamheid en zeldzaam ge weer, machiengeweer, mijnen en bom- menvuur. Westelijk van de Wardar poogden de Franschsn na roffelvuur om 5 ure namiddag eenen aanval tegen de hoogten Collona, Jarebitsclma, Bossil- kova, Kitta en Zuidelijk van Ruraa. Zij werden teruggeworpen. Westelijk van het Doiranmeer zwak artillerievuur aan de Beneden Stroema betrekkelijk artille rie werkxaamlieid. SOFIA, 16 Mei. Macedonisoh front Op den Gesteleken oever van het Pres- pameer poogde eene vijandelijke kom- pagnie vooruit te rukken, doch werd door vuur verjaagd. Aan de Gervena Stena zwak kanonvuur en patroeljeschermutse lingen. Op hoogte 1248 noordelijk der vlakte van Vitolia spaarzaam kaaonvuur. In de Gernakremtniag tijdelijk levendig kanonvuur, dat tweemaal trommelvuur- sterkte bereikte. De poging eener vijandelijke afdeeling om tegen Gradesnica, vooruit te rukken, mislukte in ons werkzaam vuur. In de streek vaa Moglena haddon den gansehen dag en den ganschen nacht door heele gevechten plaats. Over het alge meen ontwikkelea iu deze streek, nadat in andere sectors van het Macedoniseh front een offenaief der Engelscheu, Fran- schen, Russen en Italianen volkomen ZVaamiooze iviaatsciaappij TE AALST Bi/fwizenteDendermonde, GeeraardsbergenLokeren, Nmove &Si.Nicolaas Obligatiën 4 Congo ^906,ShO? net 3 p. h. Buurtspoorwegen aan 74.00 net. 4 p. h. Gemeente Krediet aan 94.25 net. ®ociétf Oénérale de Belgique uitkeerb. na S jaar aan pari net. 4 °/o Grendkrediet van België na 10 jaar aaa pari aet 4 o/o Belgische Zee en Binnenvaart My. na 12 jaar aan 975 net 41/2 o/o Chemins de Fer Secondares aan fr. 475.00 4 1/2 °/o Union Minière du Haut Katanga uitkeerbaar ia 1925 aan fr. 970 net 5 Charbonnages du Gouffre aan fr. 490 net 5 »lo Charbonnage de Marcinelle nord, aan fr. 490 aet 5°;o Charbonnages de Ressaix aan 495 net Kasbons 5 Charbonnages du Carabinier uitkeerb. in 1923 aan 437.5G net 5 °,o Charbonnages Beiges uitkeerbaar in 1924 aaa 495 ne: Aan- en verkoop van Belgische Schuld, Schatkistbons, Annuités, Stads loten enz., aan de beste voorwaarden. Een tabel aanwijzende de laatste koersen, gemaakt in de meest verhan delde waarden, is altijd aangeplakt in de zaai der bank. Terstond betaling, aan de voordeeligste wisselkoersen der vreemde koe pons, IN BELGISCH GELD. De Belgische koepons zyn betaalbaar ZONDBR KOSTBN of met fr.0.50 per honderd volgens de soort der koepons. Verhuring van brandkofffers. Inrichtingen ten hoogste gewaar borgd tegen alle gevaren. Nederlegging van geld, titels en waarden, aller I mislukt was, de Serviërs vertwijfelden maar eveneens vergeefsche inspanningen zonder ook slechts den geringsten uitslag te bereiken. Den dag door en tijdens den nacht bijzonder heftig kanonvuur, dat dikwijls iu trommelvuur overging. Tegelijkertijd met deze bedrijvigheid der artillerie ondernamen de Serviërs aan liet Waglenafront herhaalde aanvallen, dooh worden iedere maal met de zwaarste verliezen voor hen teruggeslagen. Bij Dobropolje en Oostelijk ervan behaalden de Serviërs hunne verbitterde aanvallen met enorme verliezen. 's Namiddags werden de aanvalspogingen meermaals herhaald, dooh braken in ons vuur af. Tegen 2 uren 's nachts deden de Serviërs hunnen heftigsten aanval, maar ook deze werd onder voor de vijand bloedige ver liezen afgeslagen. Bij Kurkuruz vielen de Serviërs van 's raiddag tot 10 uren des avonds zonder onderbreking met groote verbittering aan, maar hunne aanvallen mislukten. Westelijk van den Wardar spaarzaam artillerievuur. Uit volledigende berichten blijkt dat bij de verdrijving der Franschen gisteren van de hoogte Jarebitsehna ton Zuiden van Huma de vijanden erge verliezen leden. Wij tellen tot hiertoe voer onze hinder nissen 500 lijken van Fransche soldaten, Oostelijk van de Wardar tot de monding der Struma zwakke kanonbedrij vigheid. Roemeense!) front Bij Tulcea spaar zaam geweervuur. Bij Galatz artillerie vuur. N AVO ND BE RICHT BERLIJN, 16 Mei. Bij regen en mist was de gevechtsbedrijvigheid aan het wesifront gering. Bij Roeux en Vauxaillon kwam het tot plaatselijke infanleriege vechten. In Macedonië zijn ten noorden van Monastir vijandelijke aanvallen afge slagen. BERLIJN, 15' Mei. Nieuwe Uboot- uitslagen in den Atlantischen Oceaan 3 stoomers en 4 zeilschepen met 20,00 br. jon. Onder de getorpedeerde schepen bevonden zich o. a. volgende De Engel- sche stoonier Cormedian 4880 ton, ea «Iicbol» 5434 ton, beide met graan en munitie geladen. De overige getorpedeer de sehepen voerden o. a. volgende ladin gen 1 stoemer hout en machiendeelen 2 zeiischepeu kolen en 2 zeilschepen kout. De chef van den adm. staf der mar. BERLIJN, 16 Mei. (Officieel) Nieuwe U bootuilslagen In de Atlanti sche Oceaan zes stoemers, een zeiler met 23,000 br. r. t. Onder de getorpedeerde schepen bevonden zich o. a. de volgende; De bewapende Engelsche s. Trekieve 3087 ton met 4400 ton kolen van Cardiff' naar Genua, de kapitein werd gevangen genomen de Engelsche ss. Horsa 2949 ton, lading erts; Lowdale 2660 ton, lading kokes van Neweastle naar Tunis; verdei een groot bewapende s. wiens naam niet vastgesteld werd. Van de overige getorpedeerde schepen hadden o. a. een stoomcr levensmiddelen en munitie, een zeiier maïs en oliekoeken als lading. De chef vaa den adr». staf der marine. BERLIJN, 16 Mei, (Officieel) Op 15 Mei 's voormiddags, troffen drie Duitsche zeevliegtuigön onder leiding van luitenaa t tor zee Christiansen voor de Theems- monding een vijandelijk vliegtuigeskader aan,bestaande uit eenen Sopwithgeveehts eendekker en twee vliegbooten. Na een kort levendig luchtgeveoht, werden de drie vijandelijke vliegtuigen neergescho ten. De zeestrijdeendekker stortte kaars recht neer en werd bij het neerslaan op het water verpletterd. De beide vlieg booten werden zwaar beschadigd tot landen gedwongen. Ben onzer vliegtuigen moest tengevolge van beschadigingen op liet water landen. Zijne inzitteden werden doorden luitenant ter zee Christiansen op deze vliegtuig opgenomen. Tot het beschadigde toe, landden onze vliegtuigen weibehouden op hunne vlaamsche steunpunten. Berst werden dc beide v^'andelijke vliegbooten door onze torpedostrijdkraohten binnen gebracht, de Fransehe inzitteden, een officier en twee onderofficieren werden gevangen genomen, De olief van den adm. staf der marine. KRISTIANIA, 16 Mei. «Sj oefarts tidende» meldt uit Bergen Een hier aangekomen Noorweegsche stoomer was op 12 Mei getuige, in de Noordzee, van de torpede6i-ing van een groote Engelsche stoomer van 11.000 ton, die op reis naar Archangelohk was. De bemanning werd door een Britsehe torpedojager opgeno men, Het schip had eene volle lading van groote waarde. Twee andere schepen ondergingen de torpedeering. De Oorlogskredieten VAN DE HOLLANDSGHE GRENS, 16 Mei. Uit Washington wordt ge meld; De gemeenzame kommisie van Senaat en afgevaardigdenhuis heeft een krediet van 3391 miljoen dollars toege staan voor leger en vloot. Dat is een half miljoen dollars meer dan het afgevaardigdenhuis tot hiertoe toegestaan had. KARLSRUCHE, 15 Mei. Zooals de Rjetsch op voorname plaats meldt, zou er op einde dezer maand eene vredes mededaeling der Entente plaats hebben. Engelsche vredesstemming. BERLIJN, 15 Mei. Op het werklie- detikongres in Norwich, - hetwelk 27 groepen van syndikaten, door afgevaar digden uit Lowestoft, Yarmouth, Lund, Newmarket en andere steden bijwoonden, werd, volgens uit den Haag aan het Berliner Tageblatt gemeld wordt, een besluit aangenomen met 66 tegen 14 stemmen ten voordeele van eenen duur- zameit en eervollen vrede, die enkel door onderhandelingen kan bekomen worden, terwijl een militaire zegepraal enkel tot nadeel der natie de wereld kan opgedron gen worden. Een Turksch aanbod aan Rusland HAMBURG, 16 Mei. Aan het - Hamburger Fremdenblatt wordt uit Weenen gemeld Volgens verluidt heeft Turkije, door eenen neutralen gezant aan de Russische voorloopige Regeering aangeboden om over d9 opening der Dardanellen in onderhandelingen te treden. Ook iu de Armeensche kwestie wil men van Turksche zijde de wenschen van Rusland op de verst gaande wijze tegemoetkomen.

De Volksstem | 1917 | | pagina 2