Lanübouwsrsbond van Oost-V!. Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein 1 XXW JAAR N' HO 4 «ntfeMM het nonner Zondag 20 en Maandag 21 Mei 1917 STEM Drukker-Uitgever J. Van Nüffel-Db Gbn»t Bureelen Kerkstraat, 9 hn 22, Aalst DUITSCHE MEDEDEELING 325. KEURORDE VOOR STIEREN in het gebied van het 4" leger 1) De Keuringskommissie bestaat uit den door de Etappen-Inspektion voor geheel het Etappengebied te benoemen voorzitter, den vertegenwoordiger der Kommandantur en den vertegenwoordiger van het Burgerlijk Bestuurder Provincie Oost-Vlaanderen, die ook aan de keuringen in die gedeelten van 't Etappengebied deelneemt, welke niet tot de provincie Oost-Vlaanderen behooren. De Elappenkommaodantur stelt eenen schrijver ter beschikking, die na aanwijzing door den voorzitter het keuringsbericht op maakt. 2) De Keuringskommissie neemt hare be sluiten bij meerderheid van stommen het mag nochtans geen stier zonder toestemming van den voorzitter goedgekeurd worden. 3) De Etappen Iu6pektion bepaalt de keu ringsdistricten, den tijd en de plaats der keu ring. Daarna zorgen de iiommandanturen ervoor dat de te keuren stieren samenge bracht en na gemeenten opgesteld worden, ten minste een half uur voor begin der keu ring voor de gemeente in kwestie. 4) Zijn onderhevig aan de kwestie alle stio- ren ten minste 12 maanden der groep C 1 (zie Et. Verord. BI. JNl' 4S van 2-9-16), man- aelijk joi.kvee en alle stieren der groep E, stieren welke als springstieren goedgekeurd zijn en later in eene fokklasse verplaatst werden. Op zijn laatst 4 dagen vóór do keuring maakt de Kommandantur voor elke gemeente eene lijst der voor te stellen stieren op met aangifte van den bezitter, het nummer der monsteringslijst en het plaatsnummer, dat de stier bij de voorstelling heeft. De stieren óéner gemeente worden volgens den ouderdom geplaatst, beginnende met den oudsten. De plaatsnummers nochtans loopen voorts door geheel het keuringsdistrict. De gemeenten volgen op malkander na het alphabet. 5) De keuringsbezigheid begint met eene voorafgaande bezichtiging, waarbij de klaar blijkelijk onbruikbare stieren uitgezonderd en weggezonden worden volgens den ouder dom in 3 klassen verdeeld en geplaatst K.asse I 3 jaar en ouder II 2 tot 3 oud - HI 1 - 2 Bij de daarop volgende tweede bezichti ging worden de stieren van elke ouderdoms- kltese verdeeld in a) Goedgekeurde. b) Afgekeurde stieren. c) Stieren met onb3slisten keuringsuit slag. Over de stieren onder c) wordt door mid del oener derde bezichtiging beslist en daar na worden de afgekeurde stieren wegge stuurd. Nadien worden de goedgekeurde stieren op ouderdoniskiassen en in deze op 4 waar- deklassen verbeeld, van w elke aan de eerste drie een aan de waardeklasse beantwoor dende geldprijs toegekend wordt. De prijzen zullen aan de eigenaars der stieren op l Augustus 1917 uitbetaald worden de beta ling heeft niet plaats, indien bewezen wordt dat de stier tijdens de keuring ongeschikt tot de voortteling of geslachtsziek was. 6) De overschietende stieren worden vol gens hunne waardealasse op die gemeenten verdeeld, welke met over tiet noodig getal goedgekeurde stieren beschikken, derwijze dat altijd de beste slier aan die gemeente te beurt valt wier vrouwelijke lokrunderen volgens de monsteringslijst de grootste fok waarde hebben. Volgens dit princiep wordt aan eene gemeente eiken keer een stier uit het beschikbaar getal toegewezen derwijze dat b. v. bij de verdeeling van 6 stieren op 3 gemeenten, welke ellc 2 stieren ontvangen moeten, de beste gemeente den eersten en vierden.de tweede den tweeden en vijfden, de derde den derden en zesden stier ver- Krijgt. B. H. O., den 30 April 1917. Von Se tien der Ettappen-Inspehtion Der Chef der G eiitr als tabes A. b. m. W. d. G. Brüggemann, Major. 326 VOORSCHRIFT OVERHEL' HOUDEN VAN STIEREN in het Etappengebied van het 4® Leger. 1. De gemeente moet de haar toegewezen springstieren tot het dekken gereedstellcn cn ervoor zorgen dat of altijd of op bepaalde, •p voorhand bekend temaken uren ten minste 4 keeren daags koeien er kunnen bij gebracht worden. 2. De spriBgatiercn der gemeente moeten derwijze op de dorpen (wijken) der gemeente verdeeld worden, dat elk gedeelte der ge meente de noodige stieren in bereikbare na bijheid heeft. 3. De gemeente mag do stieren bijgeschikte stierenhouders tot het dekken plaatsen of zelf dekplaatsen inrichten en besturen. De gemeente is ervoor verantwoordelijk dat de stieren steeds in goeden welstand gehouden worden en voldoende beweging hebben. 4. De verdragen der gemeenten met de stierenhouders zijn alleen geldig, na door de Kommandantur goedgekeurd te zijn. Het moet vermeden worden, dikwijls van 8tierenhoudor te veranderen. Het is verboden de stieren der gemeente aan hem te geven die het minste ervoor eischt. Voor eiken bij eenen stierenhouder ge plaatsten stier der gemeente wordt aan den stierenhouder uit de gemeentekas een voe- dergeld van 300 fr. per jaar (maandelijks 25 fr,) betaald. Daarenboven verkrijgt do stie renhouder het met den stier gewonnen dek geld. 5. De stierenhouder moet voor eiken stier eene deklijst (springboek) houden, in welke ingeschreven wordt 1) Dag van den sprong; 2) naam des eigenaars van het vrouwelijke dier; 3) nummer onder welko liet vrouwelijke dier op do monsteringslijst gebracht is. De springboeken zijn tegen vergoeding der onkosten bij deLandhouwafdeeling der Etap pen-Inspektion 4 verkrijgbaar. 6. De deklijsten moeten den eersjen dag van elk vierendeel van 't kalenderjaar aan de gemeente ingediend worden. Wie eene deklijst onjuist of onvolledig in vult of meer dan 8 dagen te laai indient, ver liest daardoor de aanspraak op het iu het laatste vierendeel jaars te ontvangen dekgeld, dat in dit geval in (Je gemeentekas komt. De stierenhouder die zijne eigen vrouwelijke runderen dekken last, zonder ie op de dek lijst in te schrijven, wordt met ten hoogste 60 fr. geldboete en met gevangenis tot 7 da gen of met eene dezer straffen gestraft. De deklijsten moeten door de gemeenten onderzocht worden. Nadat do juistheid er van is vastgesteld, casseert de gemeente het dekgeld in en geeft het aan de stierenhou ders. Het is verboden dat de be/.itterB der vrouwelijke runderen het dekgeld onmiddel baar aan de stierenhouders betalen. Do Kommandantur zal de springboeken nu en dan ter proefueming invorderen. 7. Wie op de deklijst van eenen stier een- vrouwelijk rund inschrijft, dat niet door dezen gedekt is, wordt met ten hoogste 30 mark geldboete gestralt. Wordt er bewezen dat deze misleiding opzettelijk gebeurde, dan wordt de straffe tot 400 fr. v erhoogd; ook kanernevens eene gevangenisstraf toegepast worden. Bevoegd in geval van overtredingen dezer voorschriften zijnde Duitscliemilitaire besturen. 8. Zoodra een stisr te gronde gaat of gedu- rigof tijdelijk ongeschikt totde teelt wordt, moet de stierenhouder aanstonds de ge- meonto en deze de Kommandantur ervan ver wittigen. Deze melding moet vergezeld zijn van het door den veearts vastgestelde en ver klaarde bevind. Ingeval de ongeschiktheid tot de teelt gedurig is, dan zal de Komman dantur erover beslissen wat er met den stier te doen staat en tevens de gemeente behulp zaam zyn een nieuwen stier to verkrijgen. 9. Indien een stieronhouder een stier der gemeente gedurende 2 jaren op bevredigende wijze gehouden heeft, dan moet hem up aan vraag toegestaan worden, don stier tegen een jongeren derzelfde waardeklasse te rul len. De winst uit den verkoop van den oude ren stier, welke als slachtdier moet afgele verd worden, is voor den stierenhouder. E. H. O., den 30 April 1917. Von Seiten der Etappen-Inspektion Der Chef des Generalstabes, A. b. m. W. d. G. BRÜGGEMANN, Major. Vergadtring van IS Mei. M. Maenhout deelt liet overlijden mede van den heer L. De R.eu, griffier der Provincie, een der eerste en voornaamste voorstanders der landbouwbelangen. Hij was oen der stichters van den landbou- wwrabond. We zullen hem dankbaar herdenken. VLEESCHMEEL. Heden Zaterdag namiddag bedeelmg voor de stad van 5 tót 7 ure. AMMONIAK SULFAAT. Elf waggons zijn toegekomen. De bodeeling zal aan gekondigd worden. De afhaling moet binnen de 8 dagen geschieden. ZWAKKE KALVEREN. Meel voor zwakke kalveren is ter beschikking. M. De C'aluwe zegt daarover Er. zijn vier verscbillige soorten van meel, hel eerste voortkomende van de fabrikatie van perelgarst. Prijs 55 fr. Er zal maar 10 kilos per kalf gegeven worden. De gemeenten moeten in dien zin hunne lijsten opuiakei. De tweede soort komt voort van paarUenboonen prijs 52,50 fr. zeer goed. De derde soort komt voort van gebro ken paardenboonen prijs 47,50 fr. ook zeer goed. De vierde soort komt voort van ge kletterde liaver prijs 32,50 fr. Afzonderlijke personen kunnen niets bekomen alleen de gemeenten. Een weinig klaver vermengd met gras of snijkoren is zeer goed voor kalveren die bijzonder moeten verzorgd worden. PLANTAARDAPPELEN zullen nog loekomen. De leden van bet Werk van den Akker van Gent, moeten eene schriftelijke aanvraag in d« brievenbus steken van M. De Caluwe, zonder bellen. Die aanvraag moet vermelden hoeveel grond zij beplanten en uit hoeveel leden hun gezin bestaat. Twee dagen nadien, mogen zij bij M. Terryn gaan, Dok, 29, Gent, met eenen zak om hun deel. Voor Gent is de prijs 25 fr. in 't klein en 20 fr. in 't groot. Duitsche bron BERLIJN, 18 Mei. Front van Kroonprins Rupprecht. Aan bet Arras front nam de artillerie bedrijvigheid op beide fronten der Scarpe toe. Te Midder nacht aan de baan Garelle-Frasues werd een vooruitdringende Engelsche aanval in nastrijd gessuit. De puinen van Bullecourt zijn op bevel zonder inwerking des vijands ontruimd, eerst na 24 uren zette de vijand er zich vast. Front van den Duitsclien Kroonprins Ook aan het Aisue en Champagnefront werd de actie der artillerie weder zichtbaar levendiger bijzonder aan de hoogte van Chemin des Dames en bij Prosnes. Aanvallen der Franschen die deze stijgende vuuructie volgden bij Braye, ten noorden van Craonelle en bij Craonne werden volkomen afgeslagen. Ook een voorstoot des vijands bij Sapi gneul tegen hoogte 108 was zonder gevolg. Ten Oosten van La Royére Hoeve be stormden twee uit Berlijners Branden burgers bestaande kompagnies vijandelijke loopgrrven die de Franschen op 5 Mei bezet hadden. Zij bezettenden ze ei namen daarbij 150 man gevangenen. Fransclie bron PARIJS, 17 Mei. De nacht is geken merkt geweest, door nieuwe Duitsche aanvallen in de streek ten noorden van den Molen van Laffaux. Al de Duitsche pogingen om bet terrein te herwinnen,dat de Franschen wonnen door tegenaanval len zijn mislukt. De strijd welke op sommige punten zeer hevig was, kiert overal ten gunste der Fransehen, en heeft zware verliezen berokkend aan de Duitschers, die nieuwe gevangenen in de handen der Franschen lieten. Ten Noord Oosten van Braye en Laon nois leden drie slormafdeelingen der Duitschers, die bij herhaling poogden de Fransclie linies te genaken, in den sektor der Royere hoeve Chevigny top, ernstige verliezen, zondereenigen uitslag te beko men. In Champagne patroeljoonlmoelingen in de streek van den Cornilletberg. De Franschen maakten krijgsgevangenen. Niets to melden op het overige van het front. PARIJS, 17 Mei. De Duilschers hernieuwden hunne aanvalspogingen niet ten noorden van den molen van Lallaux, waar wij onze lij; en volkomen weder herstelden. In de richting van Froidmonl hoeve mislukte een vijandelijke onder neming door ons vuur. Wij rukten merk baar voorwaarts ten oosten van Craonne, namen oenige loopgravenstukken in den omtrek der boogie 108, ten zuiden van Berry au Bac en maakten er een aantal gevangenen. Zeer hevig artilleriegeveciit op de hoogvlakte van California. Op het overige front, nu en dan artillerievuur. Engelsche bron LONDEN, 15 Mei. Verdere bijzon derheden over de gevechten die bij Bul- I leoourt plaats hadden, teonen aan, dat de vijand, door een reeks storke, zorgvuldig samenwerkende aanvallon, die krachlig ondersteund werden door kanonnenvuur en vuur uit loopgrachtenmortieren, eene vaslbeslotene poging gedaan had om onze troepen te verdrijven uit Bullecouri. In het geheel ondernam de vijand vier aan vallen, De eerste werd om 4 ure 's morgends gericht tegen de rechterflank onzer stel ling en won tijdelijk grond in onze loopgrachten. De vijand werd aanstonds en ten volle door een tegenaanval van ons verdreven en liet 250 dooden en gewonden in onze liniën. Een gelijktijdige aanval tegen de lin- kerllank onzer stelling werd door onze kanonnen verstrooid. Later, in den morgend werd een derde aanval gedaan legen de nooréweslelijken hoek van Bullecourt. Deze aanval werd door geschut, geweer en maehiengoweer vuur met goeden uitslag afgeweerd. Een vierde aanval werd van uit het zuiden en het zuid westen gedaan, waarbij hel gelukte onze posten in het westelijke deel van bet dorp op eene streek van ongeveer 90 meiers terug te drijven. De vijandelijke verliezen in deze reeks uit8laglooze aanvallen waren zwaar. Het vijandelijke kanonnenvuur was heden op de beide Scarpeoevi-rs bijzonder heftig. Twee Duitsche vliegtuigen werden gis teren in luchtgevechten neergeschoten 1 builen ons bereik tot dalen gedwongen. Twee onzer vliegtuigen worden vermist. LONDEN, 17 Mei. De strijd in het Westelijk deel van Bullecourt, duurde giBterea in ons voordeel voort. Wij Damen gisteren avond, bij eene kleine botsing op den rechter sektor onzer stelling ten oosten van bet dorp, eenige gevangenen. Ten noorden der Scarpe, duurt de zware strijd voort. LONDEN, 17 Mei. Na eene hevige beschieting onzer loopgraven, op de beide oevers der Scarpe deed de vijaud heden morgend een bevigen tegenaanval op den Noordoever, tusschen Gavrelle en de rivier. Zij troepen rukten voor waarts onder een vernietigend vuur onzer artillerie en machiengeweren. Voor korten tijd drong de vijand door zijne overmacht onze voorgeschoven troe pen uit hunne voorste steiliggen terug. Door onzen dadelijk aangevangen tegen aanval wonnen wij alle verloren terrein terug, dreven den vijand terug en brach ten hom zware verliezen toe. Een aantal gevangenen werden ingebracht. Onze troepen deden overdag vorderin gen ten noordoosten van Delecouit. Eene vijandelijke patroelje werd ten zuidoosten van Iepereu teruggeslagen. Een Duitsch vliegtuig werd gisteren gedwongen te landen builen ons zicht. Een onzer vlieg tuigen wordt vermist. LONDEN, 18 Mei. Verleden nacht hadden nieuwe gevechten plaats bij Bullecourt. Onze troepen deden vorde ringen en bereikten den westhoek van tiet dorp. Duitsche bron BERLIJN, 18 Mei. Nu en dan artillerievuur. Verders niets van belang. Oostenrijksche bron WEEN EN, 18 Mei. Niets te melden» Oostenrijksche bron WEENEN, 18 Mei. De Isonzoslag duurt voort. De Kukhoogte ten zuidoost© van Plaux werd gisteren vroeg na twee- daagsche wisselvalligen verbitterden stiijd prijsgegeven. Onze troepen zetten zich eenige honderde meters oostelijk vast op dt n berg. In het gebied van Gorz heerschte binst den dag opzienbarende rust. Mei d© avondschemering, aan alle vuurvoorbe- reiding verzakend, rukte de vijaud plots in dichte massas op onze stellingen. Al zijne pogingen, om in onze linie voet t© vatten mislukten door den koelbloodigen wederstand onzer brave troepen.

De Volksstem | 1917 | | pagina 1