PORTRETTEN lm Z. D. H. Monseigneur SEOHERS geds molea raaaltlaagzaain, aaar fijn Oostslljk pveciitsterrei* Zuidelijk gevechtsterrein Zuid-öosislijk geveciiterrsic De on&epgfiita Ouikbocioariog XabiBBtskrisis in Honcarii Amerika ea de neutralen luiuu luun, wmsm EEN EN ANDER Het H. Vormsel Bissckop van Beat STADSNIEUWS Roll. KLAES, Kerkstraat, 24, Aslst ftnffuwniM l»*. f fi ring- voortg-eiot tier tegen onze Liqi pon hanno verovering laatste observatieposten die de vallei der Aifatte beheorschen en hebben tinvei lingen aanmerkelijk verbreen «n noordelijke hellingen. In de streek ten oosten van Cfoevreux hebben de Franscben 3 loopgraven bezet. In den loop van den nacht is een Duit sche tegenaanval, op de nieuwe Fransche stellingen der hoogvlakte van Colifornië, gebroken door het Fransche vuur, met zware verliezen voor de aanvallers; 350 gevangenen, waarvan 11 officieren, bleven in onze handen. Een Duitsche aanvalspo- ging op de zuidoostelijke helling van Ëparges, is geheel mislukt. Kalme nacht overal elders. Engelsche bron LONDEN, 23 Mei. De vijand heeft onze stellingen bij Bullecourt opnieuw I geducht gebombardeerd. In den afgeloopen nacht doden wij met goeden uitslag een overval ten zuidoosten van Gavrelle. Duitsche bron BERLIJN, 24 Mei. Op verschillende punten van het front leefde de strijd weder op. Ton oosten van Tuckum nabij do oostzeekust werden Russische verkenners verdreven. Oostenrijksche bron WEENEN, 24 Mei. Op verscheidene -paoten verhoogde gevechtsbedrijvigheid. Russische bron PETROGRAD, 23 Mei. In het vak ten Noordoosten van Krewo hebben wij een poging van een vijandelijke kompa- j gnie om onze schansen te naderen, door ons vuur verijdeld. Gistermiddag om 3 uur hebben 3 vijan delijke vliegtuigen 20 bommen op bet dorj» Jablowof Aen noordoosten van Galilli geworpen. Roemeonsch gevechtsterrein. Ge weervuur. Russisch Turksch gevechtsterrein. In Pfcrziö durende aanvallen van Koordon op onze bivakken en posien voort, Oostenrijksche bron WEENEN, 24 Mei. Sedert gisteren gold de tiende Isonzoslag opnieuw met buitengewone hevigheid. I o hoofdstoot dor vijandelijke massa's is gericht tus- schen Plava en de zee op eeu front van 40 kilom. Op vele plaatsen wordt de strijd des nachts voorigevoerd. lil het gebied van den Rukberg bij Vodice en den Mon'.e Santo wierp de vijand 's na middags zijne stormtroepen in den strijd. Al wat ten oosten van den Kul;berg vooruitkwam viel ons vernietigend vuur ten offer. Bij Vodice brak de vijandelijke storm legen de dapperheid der aangevul de infanterieregi menton 24® en 41® grootendeels samengesteld uit Gost- Galiciërs en Bukoviners. Bij het klooster Monte Santo con de vijand onze door trommelvuur geilende loopgraven overschrijden; hij werd overi gens dadelijk door toesnellende verster kingen op zijne reservon teruggeworpen die samen door ons vuur a i de helling gedreven werden. Op hetzelfde oogen- blik mislukte ten oosle van Gorz enne vijandelijke massa-aanval gedeeltelijk door ons artillerievuur, gedeeltelijk door strijd van man tegen man. Bijzonder hevig en verbitterd was de strijd om de Karsihoogvlakte. Bij dage raad lagen onze stellingen onder trom melvuur an aile gescliutkaliber. Togen den middag kwam de eerste vijandelijke stormvloed aangolven. Hij werd afge weerd. 's .Namiddags brak do Italiaansche lime aaaiiotlera tusachwn Fribo en de 2jfee. waar een vijandelijke kolonne brak, werd ze door een andere vervangen. Aanval en tegenaanval wis selden voortdurend af. Zoo woedt de strijd tot nu toe nog immer voort. Terreingewin mocht de vijand enkel in den uitspringenden hoek van Jamiano aanstippen daar namen wij onze troepen een kilometer terug. Overal elders werden onze stellingen volkomen behouden. De Hongaarsche ^regimenten 39 en 61 en de dappere Honveltroepen voegden nieuwe roemrijke bladzijden in hunne geschiedenis. Uit Karinthie en Tirool niets van belang. Italiaansche bron ROME, 23 Mei. Op het front in Trentino was het vijandelijk vuur gisteren tussohen Garda en Brenta minder hevig dan voorgaande dagen. Ook de bedrijvig heid van de vijandelijke stormpatroeljes was zwak. In het bekken van Laghi (Posinadal) hebben wij bij een overval in de vijande lijke Monte Majo 10 gevangenen ge maakt. Gisteren nacht is een buitengewoon lievig gevecht geleverd in het Travigno- lodal. Na een hevige beschieting die onze stellingen op den kleinen Coi Brioon (hoogte 2512) had ontredderd, onderna men zeer sterke vijandelijke strijdkrach ten een aanval en wisten enkele stukken onzer linies binnen te dringsn, ondanks de taaie tegenstand der verdedigers. Aangerukte versterkingen wisten in een verbitterd gevecht dat tot gisteren middag duurde, onze geheel© stolling weer in handen te krijgen. Do vijand heeft een Moedigen tegenslag geleden hij heeft 100lijken laten liggen, wij heb ben 60 gevangenen gemaakt, o. w. 1 officier. 2 machiengoweren en veel krijgstuig buit gemard 4het Julische, %mrwis- andelijke aanv aTSpö^l!"?S©n tegen, .inies ten noorden van San Marco j_'; door ons vuur verijdeld. Duitsche bron BERLIJN, 24 Mei. Niets van belang. Oostenrijksche bron WEENEN, 24 Mei. Bij Ferrars poogden dn Italianen eene brug op te werpen. Deze poging werd door ons artillerievuur verijdeld. Bulgaarsche bron SOFIA, 24 Mei. Macedonisch front: Op het front Ochrida-Budkowosmeer, gewoon artillerievuur, in do Cernabocht was zulks zeer lievig. Eene vijandelijke infanterieafdoeling welke ton Oosten van Dobropolje poogde vooruit to rukken, werd door ons vuur verjaagd. Aan de beneden Struma, namelijk- tusschen Butko en het Tebinemeer, levendig artillerievuur. Uoemeensch front Niets van belang. AVON DBE RICHT" BERLIJN, 24 Mei. (Officieel). Slechts uit westelijk Champagne wordt eene verhoogde artilleriebedrijvigheid gemeld., SN DE LUCHT PETROGRAD, 24 Mei. Een Duitsch vliegtuig wierp bommen op het station van Kischineff. Een soldaat en 2 kinderen zijn dood, 5 werklieden worden gekwetst. BERLIJN, 23 Mei. - De chef van den admiralen staf der marine maakt bekend In den Atlandtischen Oceaan zijn opnieuw schepen van 22.500 ton bij storm los op de geheele Karsthoogvlukte.elkaar in den grond geboord. Daaronder jTalrijke stormgolven des vijands kwamen waren drie groote bewapende stoomsche pen en oen val •- voor Uulkbuoton la iio gedaante van een stoomschip van zoo wat 3000 ton, waarvan de gezagvoerder werd gevangen genomen. KRISTIANIA, 23 Mei. Het vice consulaat in Lervik meldt Het te Drontheim thuis behoorende stoomschip Arnfinn Jarl 1097 ton is 20 dezer in de Noordzee tot zinken gebracht. De bemanning is te Lervik geland. In een duikbootval BERLIJN, 24 Mei. Kapitein luite nant Vr. von Schmiegel die, naar destijds gemeld werd, met zijn duikboot in een strijd met een duikbootval gewikkeld was en sedertdien vermist werd, is, naar thans ingekomen berichten, nog in leven en bevindt zich namelijk in Engelsche gevangenschap. De duikboot in kwestie is ondertusscben weibehouden in haar aanleghaven teruggekeerd. 0e gevelgen van den duikbootoorlog BERN, 24 Mei. In de haven van Bordeaux ligt het scheepsverkeer bijna geheel stil. Daar liggen ongeveer 60 schepen, die uit vrees voor de ondorzeers niet uitloopen. Troepentransporten wor den over Marseille gezonden. PARIJS, 24 Mei. De stoomer Sen- tag (7236 ton) van de Messageries Mari- times is op 16 April getorpedeerd gewor den toen hij met 190 matrozen en 344 passagiers van Salonika naar Marseille stoomde. 45 personen zijn verdronken. De kapitein wordt vermist. ROTTERDAM, 24 Mei. De Maas bode meldt, dat da Noorweegsche stoo mer Havlide van Skiën, 419 ton, met een Engelsch schip in botsing gekomen en gezonken is. AMSTERDAM, 24 Mei. Het Hol- landsch zeilschip «Voorwaarts»» werd Zondag door een Duitschen duikboot in den grond geboord. LONDEN, 24 Mei. De admiraliteit deelt mede dat het Engelsch transport schip «Transylvania» op 4 Mei in de Middelandselie zee in den grond geboord werd. 29 officieren, 375 manschappen, de kapitein van het schip, een scheepsofficier en negen leden der bemaning zijn omge komen* ROTTERDAM, 24 Mei. In de officieele medodeeliogen van Veritas worden nog volgende schepen vermeld, die in Fe bruari door oorlogsmaatregelen verloren gegaan zijn Eugelsche schepen Alexandrian 4465 ton, Wetherslield 1875 ton, Ada - 186 ton, het Noorweegsche schip Brighton 1125 ton, het Zweed- sche schip Gerd 2092 ton, liet Porlu- g-oesch schip Mariana 102 ton, de Italiaansche schepen Alba 450 ton, Assunga 132 ton, Romes 64 ton, Taronin 2455 ton, Turino 4102 ton, Eridania 3171 ton, Rosalia 7186 ton, het Deensch schip Chiles 986 ton, de Fransche schepen «Coquette» 167 ton, Le Lamentin 716 ton, »Bay- onne 2589 ton, en het Spaausch schip Patricio BUDAPEST, 23 Mei. Do bladen van Buda Pest melden golijlduidend Na den terugkeer van lieden uit Weenen, waar graaf Tizza door den Keizer in ver hoor ontvangen werd, kwam de minis terraad samen en besloot tot het ontslag van het kabinet. Er worden nog gissingen gemaakt over den opvolger van Tizza. Men denkt dat do voormalige landbouwminister Bela Sereny op eerste lijn in aanmerking zal komen. BUDAPEST, 23 Mei. -—Het Hongaar sche Korrespondoubureau meldtNaar gozogd worde, graaf Tisza, aan 2ijne Majesteit voor stellen gedaan betrekkeliïk de kiesber-» vorming. Z. M. heeft hierover de beslissing voor zich behouden en van deze beslissing is het aanblijven of het aftreden van het ministerie afhankelijk. Heden heeft eene bespreking plaats gehad in het voorzittersministerie, aan welke al de ministers deelnamen, die zioh in Buda Pest bevioden. De ministervoorzitter graaf Tiaza be geeft zich met den nachttrein naar Wee nen en zal morgen door Z. M. in bijzon der verhoor ontvangen worden, WEENEN, 23 Mei. Bericht van den K. en K. Korrespondenz Bureau Tengevolge der reis van het keizerpaar naar de Hongaarsche stad Gyoengyoes, onderbleef de reis van den minister voorzitter Tisza naar Weenen, die het keizerpaar vergezelt. Volgens overeenstemmende dagblad- berichten staat de oplossing der inwen dige politieke krisis in Hongarië, die op de Buitenlandscbe politiek, bijv. den oorlogstoestand niet den minsten invloed heeft, onmiddellijk te verwachten. KEULEN, 23 Mei. Aan de «Koln. Zeitung» wordt uit Buda Pesth gemeld De Voorzitter der Nationale Werklieden partij, de voormalige ministervoorzitter, graaf Karl Khuen Hedervary, begaf zich beden nacht naar Weenen. De samenroe ping van den Hongaarschen Rijksdag, die voorgenomen was op 12 Juni zal in alle geral verschoven worden. BERLIJN, 23 Mei. Betrekkelijk het aangekondigd ontslag van het Tiaza kabinet wordt aan de B. Z. am Mittag nog gemeld De oneenigheden die bij de verdaging van de Kamer der Afgevaardigden tus schen de tegenpartij en Graaf Tisza be stonden, werden tijdens de kamérrust ernstig verscherpt. Het schrijven in hetwelk aan de regee ring het nieuw arbeidsprogram voorge legd werd, kon er niet toe bijdragen, Tisza met de tegenpartij te verzoenen. Op den voorgrond van den politieken toestand staan twee vragen de kiosher- vorming en het koncentratiekabinet. In zake kieshervorming is graaf Sere- nyi, welken men als den opvolger van Tisza aanziet, radikaier dan deze. Indien .hij met de vorming van een kabinet gelast wordt, zal hij zonder twij fel pogen, onder medetrekking der te genpartij, zijn ministerie samen testellen BUDAPEST, 23 Mei. Het Hongaarsch Telegraaf Korrespondentburo meldt Daar Zijne Majesteit zijne toestemming niet wilde geven tot de voorstellen van de regeering in betrek met do kieswet, heeft kabinetsoverste graaf Tisza liet ontslag van het ministerie ingediend, hotgeea door den keizer aangenomen werd. Z. M. gelastte de kabinelsoverste met de leiding der loopende zake». In betrek met de vorming van liet nieuw ministerie is er tot hiertoe nog geene beslissing genomen. BERLIJN, 22 Mei. In welingelichte Hollandsche kringen verwacht men, naar de Kreuz Zeitung schrijft, dat in 't kort een Amerikaansche nota aan de Neder- laudsche Regeering zal gericht worden, welke haar voor de keus zal stellen, alle handelsbetrekkingen met Duitschland te verbreken, of zich den toevoer van alle levensmiddelen uit Amerika ontzegd te zien. Wilson's plan bestaat er in, Jde Eu- ropeesche neutrale staten, en in de eerste plaats lêolland.dat ov6r een gereedstaand en voortreffelijk uitgerust leger van 300 duizend man beschikt, tol deelneming aan den oorlog, aan de zijde der Entente, te dwingen. ©dug ei 'xnaHK stai^ou neP ©TPWJS telegram aan de Tribune wordt de positie van de onzijdigen al neteliger. De Vereenigde Staten zullen misschien van de onzijdigen eischen, hun schepen in dienst van de geallieerden te stellen, of anders de Amerikaansche markt voor hen sluiten. Het blad zegt verder dat de rantsoe- ring der onzijdigen een der voornaamste onderwerpen is geweest van de konfe- rentie met de Engelsche en Fransche missies. IN RUSLAND Toespraak van Kerenski op het Boerenoongres. P. T. A. meldt De nieuwe minister van oorlog, Kerenski, verscheen op het congres der boerenvertegenwoordigers, waar hij warm werd toegejuicht; hij hield er de volgende toespraak Vóór alles moeten wij de burgerlijke vrijheid, die de revolutie ons geschonken beeft, bevestigen. Dit zal enkel gelukken, wanneer ieder van ons met gedweeë zelf verloochening zijn plicht doet tegenover het vaderland. Wij moeten loonen, dat wij het niet alleen verstaan om te ver nielen, maar ook om te scheppen. Kerenski wendde zich dan tot de tal rijke boerenvertegenwoordigers, tot het leger behoorende, en zegde Soldaten, matrozen en officieren Ik eisch van u de laatste heldhaftige poging. Ik ben uw dienaar 1 Help mij Toon dat het Russisch leger niet het vernielde gebouw, maar eene vreeswek kende, machtige vesting is, die zich weet te doen eerbiedigen en de vrije, demo- kratische, Russische politiek kan verde digen. Het mag wonderlijk schijnen dat ik als burger, die nooit soldaat geweest ben, mij de zware taak op de sohouders gehaald heb om de lucht in het leger te herstellen. Maar ik heb die taak aangeno men, omdat ik van meening ben dat ik deze tucht heb leeren kennen. Ik wil met dat al een ijzeren tuoht in het leger invoe ren en ben zeker dat het mij zal gelukken. r, Deze tucht hebben wij niet alleen noodig aan het front, maar ook in het binnenland, om de veroverde vrijheid tot de wetgevende vergadering te behouden. Deze groote nationale raad met soevereine macht bekleed, zal bewijzen dat de treu rige gebeurtenissen der omwenteling van 1905 zich niet verwezenlijken, waarin de boeren land veroverden, maar het niet konden behouden. Kerenski sloot zijne rede aldus n Ik zal inde eerstkomende dagen naar het front gaan. Sta mij dus toe daarin de loopgraven te zeggen, dat de Russische boeren het land willen hebben dat hun Ml .Lu. opnieuw zal kunnen ontrukken; maar sta mij ook toe te zeggen, dat de boeren, om dit te bereiken, verlangen dat eenieder gewetenavol zijn plicht doe. Na de rede had eene groote manifesta tie plaats; talrijke vertegenwoordigers omarmden Kerenski, terwijl anderen hem in oen zetel plaatsten en hem door de reusachtige zaal van het volkhuis tot aan den auto droegen. PETROGRAD, 24 Mei. Petrograder Telegraphen Agentur meldtDe minister van oorlog, Keronski, is heden namiddag in bijzonderen trein vertrokken om de ver8clhllige fronten te gaan bezoeken. PETROGRAD, 24 Mei. De aige- meone Russisohe Konferenoie der arbei derspartij der sociaaldemokraten, de zoo genaamden Menschewiki, heeft besluit- selen over don oorlog en de verbroede ring aan het front aangenomen, waarin gezegd wordt De revolutionnaire demokratie moet met alle mogelijke middelen bijdragen om de slagvaardigheid van het leger te ver sterken. Hunne torneergeslagenheid kan geenszins bijdragen tot den vrede, doch alleen tot ontreddering van het leger. De socialistische minister van arbeid Skobelew heeft aan den arbeider Gwos- de\v,-lidvan den arbeider en soldaten- raad de plaats van hulpminister aange boden. Deze aanvaardde. PETROGRAD, 24 Mei. Kolonel Jakubowitsch, helper van den minister van oorlog, hooft in de zitting van den raad der soldatenafgevaardigingen ver klaard dat den minister van oorlog eene verklaring der rechten der soldaten ondorteekend heeft. Deze staat aan de Russischn soldaten toe, welke tot hiertoe in geen enkel leger ter wereld gekend waren. De kolonel voegde erbij, dat de minister van oorlog de soldaten liet verzoeken, geene verkeerde uitlegging te geven aan de bepaling dat de militaire plichtgroet vervangen werd door den wederzij dsohen vrij willigen groet. 'hge-spriaU PONSTANTINOPEL 22 Mei. Het nieuws, vervat^ in het bericht van het Russische hoofdkwartier van 18 Mei, volgens hetwelk Koerden beoosten Kari- kin zich aan lijken van Russen zouden vergrijpen, is eeu puur verzinsel. Indien dergelijke daden zich inderdaad hebben voorgedaan, bewijst dit niet anders, dan het onvermogen der Russen, om de rust te bewaren in dat stuk Perzië, hetgeen ze bezet houden. De Fransche Missie uit de Vereenigde Staten terug BREST, 23 Moi. Viviani en Joffre zijn hier aangekomen en naar Parijs doorgereisd. Aankomst van Russen in de Vereenigde Staten WASHINGTON, 22 Mei. Vier leden van de Russische missie naar de Vereen. Staten zijn veilig aangekomen. Volgorde voor het .toedienen van het H. Vormsel, in 1917. BIJVOEGING. Het is te Sinü ISSkolaas dat op Zaterdag 2 Zondag 3 en Maandag morgend, 4 Juni, Ziine Hoogw. de Bisschop het H. Vormsel zal toedienen. VAN Photogr» Jbf WANTE. (Verboden namaak) Bericht aan de Heeren Geestelijken, Klooster gemeenten, Pensionnaten, enz., enz., van het Arrondissement Aalst. Van Maandag af zijn le bekomen hij M. Van Nuffel, Kerkstraat, 22, Aalst, en bij onze verkoopers, album-portretten van Z. D. H. Monseigneur SbghbrS, als ook kleine portretten-gedenkenissen. Depothouders gevraagd voor Geeraards- bergen, Sottegem en Herzele. BEKENDMAKING Aan de heer Burgemeester der stad Aalst. In elke gemeente moet dadelijk een deskundig man gekozen en aan de Kom- mandantur hekend gemaakt worden, welke zich inliohtingen moet verschaffen van de aanbouwvlakte der gemeente en het nauwkeurig landbezit van eiken landbouwer. Binnen eenige dagen zullen patroeljen de grootte der aanbouwvlakte kontroleoren. De grootte der aanbouw vlakte, opgegeven door de gemeenten, verschilt zoodanig met die van het vorige jaar, dat de Kommandanlur moet veron- M-SWIU, ou\mh Mpwrr verkregen. De Kommandantur', (get.) von Kathen, Oberstleutnant. I Kork dor EE. PP. Captsclenen. Op Sinxendag, de diensten op de ge wone Zondaguren 's Morgens om 10 u., plechtige Hoogmis, 's Avonds om 6 1/4, plechtig Lof en Sermoen door den Pater Berthold. Na het lof, Lofzang van Thie- len voor vierstemmig mannenkoor. JoipllnpivConijregatle m 0.1. V. Hemelvaar;- Zondag aanstaande (Sinxen), te 5 1/2 uur 's namiddags, plechtigheid aan de Grot van O. L. Yr. te Mijlbeke Lofzai; gen, Sermoen, Rozenkrans, Magnificat, Men vergadere aan de Grot. BERICHT AAN DE LANDBOUWERS, i De landbouwers welke Haver geleverd hebben, worden verzocht het bedrag er-, van te komen ontvangen in het Bureel, 24, Groote Markt, op Zaterdag 26 Mei, van 9 nren 's morgends tot 4 uren 's na-j middags. De d.d. Burgemeester, F. DE HERT. GESLOTEN. Wij vernemen dat teru gelegenheid van SINKSEN de Kassen Bureelen en Zaal der brandhoffers der Banqua Centrale de la Dendre, op 28 en j 29 Mei aanstaandegesloten znlien blij- ven. 996 HUISHOUDSCHOLEN. Nieuwe Leergang. Eene nieuwe driemaande- lijksche leergang van huishoudkunde zal eerstdaags worden geopend. Meisjes hoven de 14 jaar worden aanvaard. D® inschrijvingen zijn te nemen ter Klapstr., 14, allo dagen der week. Het Bestuur. WERKMANSTUINEN. Wij he- schikkon neg over eene zekere hoeveel- heid landvel, bijzonder geschikt om aard-, appels te bemesten. Zich te wenden ter Nazarethstraat, 78. LEERGANG VAN BOOMTEELT door den heer Beeckmau, laatste lep, op Zon- dag 27 Moi, om 8 1/2 ure namiddag. VERLOREN in de Schoolstraat, een zilveren machetteknop met vrouwen hoofd op. Terug te brengen ten bureele dezer. weriasragt ie kcopon eene goede Piano (occasie) zich te bevra- gen ten bureel© dezer. 999 33° VERVOLG. En nu kwam plotseling baron Theobald tot het inzicht welke slang hij aan zijn boe zem groot gebracht had. H ij verstiet den zoon gelijk hij toenmaals u verstóoten had, en hij had het plan opgevat om het goed te verkoo- pen, ten einde met het laatste overschot van zijn fortuin nogmaals 't geluk aan de groene tafel te boproeren. Gij zult begrijpen, dat Archimbald daardoor iu een neteligen toe stand geraakte. Wanneer hij het goed ver laten en in den vreemde zijn steun moest gaan zoeken, bleef hem wel niets anders over dan zoo mogelijk een betrekking als rent meester te vinden, on den geheel verarmden, verstooten en onterfden baron gaf Abraham Stern zijn dochter niet. Ik wil niet volstrekt beweren, dat Archimbald opzettelijk eene ontmoeting met zijn vader in liet woud ge zocht heefteen toeval kan die veroorzaakt hebben, en «Ie woordenwisseling is voortge zet geworden en... nu, wij willen er niet verder over spreken. Hij mag voor zijn ge weten die daad verantwoorden als hij kan. Rudiger zag ernstig en nadenkend voor zich. Iedereen, «lechts Weimar uitgezonderd, veroordeelde zijn broeder er moest derhalve toch iets waars aan deze vreeselijke beschul digingzijn. Hebt gij Archimbald sedert nog gespro ken vraagde hij. Ik Neen frinaen ik hebben zijn dorpel niet meer overschreden ik heb hem ook op andere plaatsen niet meer ontmoet. Onze zonen gaan met elkander om ik kan het jongen niet verbiedon ofschoon het mij onaangenaam is. Ik weet ook, dat Archim bald ons zeer vriendelijk ontvangen zou, als wij onzen afkeer van hem overwinnen kon den ja, dat hij zeer vurig doze verzoening wenscht. Maar daartoe zal ik nimmer be sluiten. Ik ga Archimbald bezoeken Waarom ook niet! Laat u slechts niet door schoone praatjes om den tuin leiden hij is altijd een huicholaar geweest, hij zal het ook heden nog zijn. Kent gij den bankier Stroombeek vraagde Rudiger, het glas opnemende, dat de overste uit eene bestotde flesch gevuld had. Natuurlijk I knikte Gruttnor. Een rijk man. Staat gij met hem in verbinding Nog niet, maar ik wit hem heden bezoe ken. Gij kunt hem onbeperkt vertrouwen schenken. Daarom vraag ik het nieter is mij gezegd geworden dat mijn vader hem op zijn sterf dag met ongeduld verwachtte. Daar weet ik niets van. - Men beweert vorder, dat Stroombeek een vordering op mijn vader gehad, maar zich bij do regeling der nalatenschap niet aange meld zou hebben. Hij zal mogelijk gedacht hebben, dat er voor hom toch niets zou uitkomen en wilde hij zich dus de moeite besparen. Zoo licht ziet men van geen vordering af. Hrnhet kun eeu speelschuld geweest zijn. Behoorde Stroombeek tot de speelclub Dat weet ik niet ik woonde destijds nog niet hier en als ik hier kwam was de club reeds ontbonden. Men beeft mij later eenige namen genoemd, maar ik herinner mij niet dat de naam Stroombeek daaronder was. Ik begrijp maar niet hoe vader het bezoek van dien heer met zooveel ongeduld ook ver wachtte. Mischien heeft Stroombeek het goed wil len knopen meende de overste schouderop halend. Dat baron Theobald den verkoop van zins was, weet ik uit geloofwaardige bron houden kon hij het niet meer. Hij woonde ook sinds eonigen tijd in de stad. Dal kan zijn, zegde Rudiger nadenkend. Ik zal er Archimbald zelf naar vragen. Irma liet de heeren op dat oogenblik mel den, dat do soep opgedragen was. De overste geleidde zijn zwager naar de eetzaal en stelde hem hier zijn zoon voor, die even voor hem te huis gekomen was. Royale Manufacture Espagnoie dépot voor Vlaanderen Voortver hoopers worden gevraagd Groote partij Toiletzeep I Gustaaf was een gi'oot en slank jonkman eene mannelijke verschijning. Een lango blonde bakkebaard omschaduwde het gebruinde aangezicht. Openhartigheid en wilskracht spraken uit zijn donkerblauwe oogen. In den loop van het gesprek, dat nu over i de avonturen van Rudiger in Amerika en ten f derde ook over do toekomst van Gustaaf liep gal de jonkman blijk van gezonde levensbe schouwingen hij sprak klaar, bedaard on mot een zekeren nadruk en juist dit was- hot dat hem snol do gunst won van Rudiger, «lie met dezelfde zich zelfbewuste 1; alm te en geestkracht zijn doel vervolgd had. Irma was van den haar drukkenden schul- p denlast bevrijd en de overste verheugde zicli F over den terugkeer van zijn rijken zwager, 1 die hem het uitzicht, op menig heerlijk diner of souper ogende. Er heorschte derhalve oen® I vroolijke stemming aan de kleine tafel, waartoe «lo voortreffelijke wijn het zijne bij- f droeg. Des te meer betreurde het de overste, dat hij reeds dadelijk na den maaltijd weder j moest opbreken, om eene brandschade to j gaan opnemen. Uitstellen kan ik dat, helaas, niet meer, sprak hij verdrietig de andere zaakkundi- gen zijn dezen namiddag uitgeuoodigd, en ik kan dus onmogelijk wegblijven. Wanneer zien wij u weder, Rudiger (Vervolgt.)

De Volksstem | 1917 | | pagina 2