OeotcStjk tieveeiristerrein Zuidelijk ge?eeSitstGrrom Znid-Osstelii* eevecbtBrrelc Turkicka frantsa He oiifisparltts Giiildiootoarloi Wat öe ccrlag reeds gekost hoeft STADSNIEUWS WBEKPLSCHTIGEN BURtifcRS koopt voor uw profijt Ëngdleche bron LONDEN, 29 Mei. Ten zuidwesten van Lens hebben wij vannacht vijandelij ke aanvallen afgeslagen. Ten noorden van liet Ploegsteertbosch hebben Engelsehe troepen met goed ge volg eenige overvallen gedaan. Duiteohe bron BERLIJN, 30 Mei. De toestand is onveranderd. Oosbenrijkflclie bron WEEN EN, 30 Mei. De levendige gevechtsbedrijyigheid duurt veort, voor namelijk in Oost-Gulicie. Russisch© bron PETROGRAD, 29 Mei. Het gewone geweervuur. Roemeensch front. Gewone geweer vuur. Oostsnyijkeoho bron WEEN EN, 30 Mei. Aan den Izonzo verliep de dag gisteren betrekkelijk rus tiger. Tegen don avond verzochten de Italianen nogmaals met sterke krachten togen don Vodico. vooruit te komen. Do aanval zak Ui door ons vuur ineen. Hetzelfde lol ondergingen dezen morgend ingezette IlalUiansoho voorstoot©» bij Ja- miano. In Kaf inlijft en Tirol niets van belang. Italiaanscihe bron ROME, 29 Mei. Op den Karst is de vijand gisteren druk met geschut en mortieren in do weer geweest, om onze kraohtigeu arbeid bij liet versterken van de linies te storen. Eon aanval van den tegenstander tegen onze stellingen be oosten den spoorweg San Giovanni tot Duino werd door ons vuur gefnuikt. In den loop van den nacht, die vooraf ging aan den 28° en heel den dag van gisteren heeft do vijand mot artillerie van alle kalibers fel samengetrokken vuur gericht tegen hoogte 12ö bezuiden Gra- zigoa. Tijdige tussehenkomsl onzer artillerie verstrooid zijn aanvalsafdeeiiu- gen herhaaldelijk, terwijl ze zich in de voorste schansen verzamelden. Niet minder hevig was het vuur in de streek van den Vodico tegen onzestellin- gèn op hoogte 652 aan den gang. Een aanval, door sterke afdeelingen der te genpartij tegen den top dier hoogte on dernomen, liep doorliet afdoend ingrijpen onzer troegen te pletter. Integendeel heeft de Italiaansche infanterie, den taaien tegenstand klein krijgend van den vijand, die zich in spelonken had opgesteld, gis teren voortgang van belang gemaakt op de zuidoostelijke helling van dezelfde hoogte cn zich daar stevig genesteld. hot onderhands to verkoupen, om zooveel mo gelijk uit de schipbreuk te redden. Welnu, ik heb van dit plan tol op den dag van lieden niets geweten, hernam Stroum- beek schouderophalend dus kan ilc ook destijds niet op den aankoop van het goed bedacht geweest zijn, waartoe mij trouwens ook de middelen zouden ontbroken hebben. Dan begrijp ik niet, hoe de rentmeester beweren kan, dat mijn vader u dien dag zou verwacht hebben, antwoordde Rudiger, in wiens trekken zich nu het wantrouwen af spiegelde dat hij niet langor onderdrukken kon. De bankier had zijne oogen weder met het lorgnet gewapend hij keek een geruime poos nadenkend in den hol' ou de rimpels op zijn voorhoofd verdwenen langzamerhand. Ik meen u nochtans eene verklaring daar voor te kunnen geven, dus verbrak hij einde lijk het zwijgen. Of ze u bevredigen zal, weet ik Inderdaad niet, maar ik vind geene andere. Ik herinnor mij dat uw vader uiy op zekeren dag vroeg op do bank. waarvan ik directeur was geld op hypotheek uitleende. Ik beant woordde die vraag bevestigend. Daarop gaf hij zijn verlangen te kennen eeu kapitaal van ons te bekomen en ik beloofde hem, wanneer de bestuurraad vergaderde, de zaak rer sprake te brengen. Natuurlijk moesten or inlichtin gen ingewonnen worden en uit deze bleek, «lat het goed reeds overbelast was. De be- In het vak van Plava wierpen wij den vijand in het dal beooston Globua achter uit en maakten een lOOtal gevangenen. Duitflche brei. BERLIJN, 30 mi. Op het Mace- donisch front is de toestand onveranderd. Oosfcenrijksche bron WEENEN, 30 Mei. Ten Zuidoosten van Borat, werden Italiaansche verken ningstochten verijdeld.. Bulgaarsofee bron SOFIA, 29 Mei. Macedonisch front: Op 't gansche front gewone artilleriebe drijvigheid. Tijdelijk onderhield de artil lerie een orkaanachtig vuur, noordelijk van Bitoüa, in de Cernakromming en in 't noordelijk deel der vlakte van Serres. Vijandelijke verkenningsafdeolingeu poogden in de Moglenastreek vooruit te komen, doch werden door ons vuur ver- die en. Rowneensch front Bij Galate en Isac- cea schaarsch artillerievuur; bij Tulcea geweervuur. Turkache bron CON ST A NTIN OPEL29 Mei. In 't centrum werd een vijandelijke over valspoging verijdeld. Op den linkervleu- gol slechts vergeefsoh vijandelijk artille rievuur. Aan de andere fronten is niets gewichtigs gebeurd. AVON O 3ERICHT BERLIJN, 30 Mei. (Officieel). Niels bijzonders* BERLIJN, 29 Mei. Nieuwe successen der onderzeeërs in den Atlaiftieclien Oceaan en in het Engelsch kanaal. 26000 tonnenmaat. Met uitzondering van enkele zeilschepen zijn alle gezonken schepen van Engelsehe nationaliteit. Onder de verzonken ladingen bevonden zich, ondor meer 6000 ton suiker voor Engeland. Van eeuen stoomer werd de kapitein en de ge8chutbediening gevangen genomen. In de Middelandsche zee zijn weer oen groot aantal stoomors met eene tonno maat van 50,000 kgr. onze onderzeeërs ten offer gevallen. Onder de verzonken schepen bevonden zich den Engwlsclien bewapende stoomer Zanoni 3852 ton on Ring Sham 3999 ton, met elk 6000 ton kolen van Engeland naar Genua. De Engelsehe bewapende stoomer Zocksijey Hall 3635 ton, mol stuk goed van liidië naar Marseille, eon bewa pend en geconrogoerd tankschip met volle olieldding van 6000 ton, verders een onbekende bewapende stoomer van G000 stuurraail gaf dus een weigerend bescheid. Dal mocht ik mijnheer den barori niet vlak weg zoggen, want hij was een zeer opvlie gend en hartstochtelijk man. Ik herinnor mij nu ook, dat hij, misnoegd over mijne outwij- kendo verklaringen, mij verzocht zijn goed to bezichtigen cn daarbij de plannen, koop akten en taxatiën in te zien. Ik kan hem toen wel beloofd hebben, dat ik hem juist dien dag een bezoek zou brengen, doch ik weet het niet meer. De redenen waarom ik deze belof te niet hield, zijn u nu bekend. Ik zou mij in ieder geval eenige dagen later verontschul digd hebben, en het weigerend antwoord van don raad van bestuur in verschoonende ter men medegedeeld hebben, (lelijk ik zeide is het mogelijk dat ik juist beloofd heb op den zelfden dag te komen, waarop do baron zoo plotselings sUerfmaar met zekerheid kan ik dit niet zeggen. Deze verklaring klinkt volkomen geloof waardig, antwoordde Rudiger. Het doet mij genoegen dat gij u do zaak nog herinnert; zij werpt eene lichtstraal in dc duisternis, die tot dusverre over den flood mijns vaders zweefde. Ik meen daarom openhartig met u te mogen spreken. Gij, de bankier mijns broeders, zult de omstandigheden mijner familie kennen dit verraden toch ook de woorden, waarmede gij ongevraagd mijn broeder in bescherming naamt. Mij dunkt, dat hetgeen toenmaals gebuurd ton. Uit een convooi, werd een diep be laden en bewapend transportschip in den grond geschoten 4000 ton en een ander van 2000 ton. Bovendien werd er door visschersbooten en torpedojagers, gecon- voyeerd en bewapend Engelsch schip van 5000 ton en een ander van onbekende nationaliteit gekelderd. LONDEN, 29 Mei. Het Britsche hospitaalschip «Dover Castle», 8271 ton, ia 26 dezer om 6 ure 's middags in de Middallandsche Zee getorpedeerd. Om half negen werd het opnieuw getorpedeerd waardoor het zonk. Alle patiënten, het verplegend personeel en de bemanning werden gered op zes na, die worden ver mist en vermoedelijk bij de ontploffingen zijn omgekomen. De bewapende liulpkruiaer «Hilary» 6329 ton, is in de Noordzee getorpedeerd en gezonken. Door de ontploffing werden vier mannen gedood. Een Britsche torpedojager is gezonken ten gevolge van een aanvaring. Geen verlies van menschenlevens. BERLIJN, 30 Mei. Uit Vlissingen wordt gemeld De haven van Graven- lines, aan do Fransdie kanaalkust, tus- schen Kales en Duinkerken, is door de Fransche regeering als mij «gevaarlijk verklaard. BERLIJN, 30 Mei. Te Moarman (de stad) Romanow is Mourman her doopt, is de Russische stoomer Suret met scheikundige stoffen en erts uil Huil aangekomen.Do kapitein van den stoomer verklaarde aan don medewerker van do Norweger Wreroja dat de stoomer vier uren lang, in de IJzeo, door eenen Duitschen duikboot achtervolgd werd, on zich ondanks zijn bewapening reeds ver loren waande, toon Engelsch© patroelje- vaartuigen in 't zicht kwamen en met den duikboot een gevecht aangingen, waardoor de stoomer kou ontvluchten. De kapitein vorldaardo, dat hem van officieele Engelsehe zijde verklaard ge worden was, dat er in de Noordelijke IJszee, minstens 34 moderne Duitsche duikbooten aan 't werk waren. Men kan zich slechts eenigzingszins van duikboot- aanvallen redden, door gedurig den vaar- Uoers te veranderen. De haven van Mourman is door een Duitsche mijnongordel schier geheel geblokkeerd. In de laatste 'week zijn twee Eugelsclie mijnzookers op mijnen geloopen en gezonken. De scheepvaart naar de Mourmanskust is aanzienlijk beperkt geworden. BERLIJN, 30 Mei. Van liet begin van den oorlog lot 30 Mei 1917, zijn aan oorlogsvaartuigen uer Entente, hulp- kruiseis niet begrepen, vernield gewor- deo 252 schepen en vaartuigen, van is, u thans geene zorg meer moet baren, zeg de Stroombeök.eoti wanneren toon aanslaan de, en hij zog nu den baron met een rustigen oogsbg vlaK in het gelaat. Er is een lange tijd over heengegaan, baron Archimbald is vermogend geworden... Maar, helaas, sinds dien tijd bestaat er geene hartelijkheid, geene eendracht meer in de familie, viel Rudiger hem in de rede, terwijl hy opstond. Ik heb mij voorgenomen den vrede weder te herstellen, en om dit te kunnen, moet ik do oorzaken der oneenig- lieid uitvorschen en bijleggen. Ik vrees slechts dat gij geen dank zult in- oogsten. Als ik in mijn voornemen geluk, dan be loont mij het bewustzijn eene goede daad vol bracht te hebben rijk genoeg." En meent gij dat gij er in gelukken zult Ik hoop het. Ik ken den inspecteur van Gruttner en ook zijn afkeer tegen zijn zwager. Hij heef» een nard hoofd, dat gij waarschijnlijk vergeels zult pogen te doen buigen. lk ontken dat niet, maar ik moet het beproeven. Dan raad ik u de mededeelingen van den vroegeren rentmeester met de grootste voor zichtigheid aan te hooren hot schijnt mij toe dat deze man er belang bij heelt het vuur van den haat aan te blazen. Dat vermoed ik ook niettemin moet ik de waarheid nemen, Waar ik ze vind. 890.765 ton waterverplaatsing. Daaron der waren 155 Engelsehe vaartuigen, met 631.700 ton waterverplaatsing. Deze waren geklasseerd als volgt 12 linie schepen, 17 slag- en pantserkruisers, 18 beschermende kruisers, 07torpedobooton, 28 duikbooten en 13 andore oorlogsvaar tuigen, zooals bijvoorbeeld duikbootja gers der «Arabis» klas. Buiten bovenvermelde verliezen aan oorlogschepen, heeft de Entente door oorlogsmaatregelen der Gentraalmacliten, tot 30 Mei, niet min dan 200,000 bruto registerton aan hulpkruisers verloren, welke grootendeels tot de EDgelsche vloot behoorden. ROTTERDAM, 30 Mei. De Maas bode meldt den ondergang van vol gende schepen Therese (208 ton) uit Norrköping Erik (237 ton) uit Streuse Oran Noritian (257 ton) uit Ghrisiiania 'Pauline Kj«ll en Nana Smitsz (2003 ton) uit Drammen. G ON STA NTIN OPEL. 30 Mei. In den nacht van 26 tot 27 Mei, werden aan den ingang van den Bosphoor, twee Rus sische mijnleggers in den gqond geboord. De lijken van een officier en drie soldaten welke wij konden opvisschen, zijn in het park van liet Russische gezantschap in Bujukdere, met militaire eer begraven. BERNE, 30 Mei. Nouvelliste van Lyon meldt uit Parijs Het verbond der landbouwexporteurs van Algiers, telegrafeerde aan de bevoorradingskom- missie der Fransche regeering, dat ten gevolge van het gebrek aan tounemaat, het grootste deel van den nieuwen oogst niot naar Frankrijk zal kunnen gezonden worden on op d© kaaien der havens van Algiers zal liggen bederven. Do strijd tegen de onderzeeërs. DEN HAAG In de diplomatieke kringen alhier verluidt dat onder Engel sehe leiding in Alexandrowski, 't hoofd- eindpunt van den Moermanspoorweg, evenals te Kandallaska, aan de Witte Zee, een aantal duikbooljagers zoomede andere kleino Russische oorlogsschepen gebouwd worden die tegen de duikbooten in de Noordelijke IJszee zullen opereereti. - I «I IN RUSLAND PETROGRAD, 28 Mei. Vrouw lirosch- ko Breschkowska, bijgenaamd de groot moeder der Russische revolutie, is te Simseropol aangekomen. In eene toe- spraak tot de troepen welke haar ont vingen, zegde zij onder meer In over eenstemming met de Verbondenen, moeten wij een stoot geven tegen de Duitsche troepen. Wij moeten aan de wereld toonen, dat het revolutionnaire leger weet te zege- Van zulke mensclien zult «ij nooA waarheid vernemen, zegde Stroombeek, den handdrnk des bar.ms beantwoordende. Gij beroikc uw doel niet, als gij u een valsch oordeel over don staat van zaken vormt. Als ik u onder- stounen kan, zal ik het gaarne doen wilt gij mij uw volle vertrouwen schenken, dan zal ik u wellicht menige vingerwijzing kunnen .geven, die u van nut zal zijn. Rudiger nam zijn hoed en dankte voor het vriendelijk aanbod, dat hij gaarne aannam ook beloofde hij zijn bezoek spoedig te zullen herhalen. Dan ging hij heon. Ik wensehtcdat hij nooit hier gekomen ware, mommelde de bankier met een diepen zucht. Wat hij gezegd heeft, zal hij doen en zoolang onderzoeken tot hij alles vernomen beeft. Wie is deze makelaar Steenhouwer Waarom heeft de/e man hem mijn naam ge noemd en wat weet hij bovendien Wanneer hij... bah, hij zou zoolang niet gezwegen heb ben ;hij zal toch ook hebzuchtig en geweten loos zijn bij zou zien reeds lang voor zijn zwijgen hebben laten betalen. Als ik destijds gesprokoü had Wat kwaads zoude er voor mij uit voortgevloed zijn Hij steunde het hoofd op beide handen en staarde strak voor zich. Ik durfde het niet, aldus hernam hij na eeuo lange poos zijne alleenspraak weder op ik had mij zelveu in hét verderf gestort. (Vervolgt.) m» pralen wanneer het moet, en dat het in staat is, zich achting te verwerven en het vrijheidsstreven de* volkeren te onder* steunou. De aanspraak maakte een diepen in druk op de troepen. AM,STERDAM, 29 Mei. De brief wisselaar van den Times meldt uit Petro- grad dat de Kiewer studenten Woensdag eene grootsche betooging op touw gezet hebben ten gunste eener grondwettelijke monarchie. Ook de aanhangers der onaf hankelijkheid van Ukranie hadden eene betooging op touw gezet. KOPENHAGEN,'30 Mei. Volgens een draadbericht uit Petrograd, is er in de Kadetteppartij oneenigheid* ontslaan over de kwestie der oorlogsdoeleinden. Miljukows onderscheidendste mede werker, de tegenwoordige minister van verkeer, Nokrassow, is diensvolgens uit de partij gelreden. De Levensmiddelenkwestie. LONDEN, 29 Mei. Centred News verneemt uit Petrograd van Zaterdag Het kongres van de nationale boeren- unie heeft een mededeoling vauNokrasof, den minister van wegen en bruggen, aangehoord, volgens wien de spoorweg stations in hot goheele land opgepropt vol waren met tarwe, lesamen een gewioht van 200,000 Ion, die niet vervoerd was naar de plaatse;; van bestemming, omdat het verkeer nog geheel Ontredderd was. Hij verzekerde den afgevaardigden, dat men de zaak nu krachtig had .aange pakt en de voorziening van de voornaam ste centra spoedig normaal zou zijn. Hij. voegde er aan toe, dat erin de afgeloop«> twee maanden ook veel verbetering \v, gekomen in don aanvoer van steenko. en andere brandstoffen. SN OOSTENRIJK Vredestemming WEENEN, 29 Moi. De klub der Duitsche sociaal demokralische afgevaar digden, veropenbaart volgend manifest Do klub der Duitsche sociaal-domokr. afgevaardigden, zendt zijne groeten aan de Petrogrador Arbeider- en Soldatenraad den pionier van den wereldvrede on van de Europeeschc demokratie. Hij verklaart zich volkomen 't akkoord mot dezen, over beide doeleinden. De Klub is besloten, ook in het Parlement beslissend to werken voor het hekomen van een spoedige vredessluiting zonder aanhechtingen ol schadeloosstellingen. WEENEN, 29 Mei. Volgens dag- bladberichten besloot de Polenklab van den Reicbsrat, in eene zitting gehouden te Krakau, op voorstel van Daszynski, dat de Polenklub in het Oostenrijksch parlement, het initiatief zou nemen lot vrede etoogingen en dat de Voorzittor van den Klub zich tijdig mot de andere partijen van het Parlement, daarover zou 't akkoord stellen. Duitschland er. Honduras. BERLIJN, 28 Mei. Volgens offici- eele melding van den keizerlijken gezant bij de middelamerikaausche republieken heeft de regeering van Honduras, door verdrag van 17 Mei, de diplomatische betrekkingen met Duiischland afgebroken en den keizerlijken kousul teTegueigalga de erkenning onttrokken. De minister van buitenlandsclie zaken var. Honduras verklaarde dat de Duitschers, die vreed zaam hun persoonlijke belangen nagaan, voor hun persoon en hun eigendom, even als voor ieder andere de bescherming der landelijk© wetten zouden genieten. Dood van Raoul Warocqué. Men meldt ons het overlijden van den heer Raoul Warocqué, volUsvertegon woordiger voor Thuiu en kweator der Kamer van Volksvertegenwoordigers. De overledene was een der grootste indus trieeion van het land; hij stond aan het hoofd van een onmetelijk fortuin. De lieer Warocqaé had g-roote belangen bij de steenkoolmijnen van Mariemont en in de nieuwe steenkoolontginningen in de Kempen. Sedert langen tijd lijdende, bad hij onlangs eene genezingskuur in het buitenland gedaan. Hij is op 47jarigen leeftijd gestorven in zijne woning, Kunst laan, 45, Brussel. Enkel in leeningen Millioenen Franken franken per hoofd Engeland 98,000 2,104 Duitschland 80,000 1,171 Rusland 75,000 526 Frankrijk 64,000 1,603 Oostenrijk 28,000 786 Italië 20,000 565 Turkye 1,800 81 Servië '1,400 482 Rounienië 800 108 Bulgarië 625 127 België 300 38 Japan 212 Portugaal 143 143 De uitgaven in leeningen bedragen dus meer dan 15 millioón per uur! Kerk van Sint-Martinus. 3 Juni, Fe-'Stdag van den H. u- bijzondere patroon tegen donder bliksem. Om 10 ure plechtige Mis, om *--Li*e, Lof mot Pauselijken Zogen. Na elke mis zal er gozogend worden met de relikwie van den H. Donatus. Kerk der EE. PP. Jezuïeten. Maand van het H.Hart. Eiken Vrijdag der maand Juni, 's avonds te 9 uur, Lof, Akte van Eereboet. Bond der Oudleerlingen der Christelijk© Scholen. Zondag 3 Juni, om 6 ure, plechtig Lof. De leden, die bij vergetelheid geene uitnoodiging zouden ontvangen, worden verzocht dit als dusdanig te aanzieD. M A TIG H EIDS BONDOp Zaterdag 2 Juni, om 4 ure, zal er in het Land- bodwershuis, Keizerlijke Plaats, alhier, enne zeer belangrijke Voordracht gegeven worden door den E. Pater D' Bert hold van het Gapncienenklooster St Job onzer stad. De geëerde spreker beeft voor onder werp genomen Het alcolism en stichting van anli-alcolische schoolbonden Die voordracht wordt uitsluitelijk ge geven voor liet onderwijzend personeel van liet Middelbaar en Lager Onderwij der beide geslachten van Aalst en om streken. Gezien de belangrijkheid dier Voor dracht, gegeven door een onzer beste Vlaamscbe Redenaar, verwacht men er alle belanghebbenden. ZWAVELZUUR AMMONIAK. De landbouwers die zich lieten opschrijven, mogen zich aanbieden op Vrijdag 1 Juni om 8 ure. ter Nazarethstrnat. Voor zoo veel als mogelijk zullen zij er besteld worden. Het Landbouwcomileit, VERLOREN Maandag morgend gaande van do St. Martinuskerk langs Rozema- rijnslraat naar de Molenstraat, Zilveren Paternoster, Torng te brengen tej_ goede belooning, 30, Molenstraat. 1006 VERLOREN «en Paternoster in zilver bruine bollen in bruin lederen zakje. Terug te brengen tegen belooning Nieuw straat, 33. 1007 Ministerie van Wetenschappen cn Kunsten. Ten einde te voorzien in het vormen van leerkrachten, die bekwaam zijn om in de bijzondere leervakken aan de lagere normaalscholen, de lagere scholen en de avondscholen te onderwijzen, overeen komstig de voorschriften van art. 20 der wet van 15 Juni 1914. tot regeling van het lager onderwijs en van de Verorde ning van 2 Augustus 1916 (Wet en Ver ordeningsblad, blz. 2485), verorden ik het navolgende Art. 1. Voor het afnemen van de exa mens, voorgeschreven bij koninklijk be sluit van 2S Februari 1890 a) tot het bekomen van het diploma voor het onderwijs aan lagere normaal scholen in 1. het teekene», 2. het turnen, het handwerk, 4. de huishoudkunde en het huisuoudwork; b) tot hot bekomen van het bekwaam- heidsgeluigschrift voor het onderwijs aan de lagere scholen in 1. het teekenen, 2. het turnen, 3. het handwerk (meisjes scholen), 4. de huishoudkunde en het huishoudwork voor meisjesscholen, 5. de handenarbeid (jongensscholen), 6.- de landbouwkunde (jongensscholen), moet voor ioder der drie landstalen, (Vlaamsch, Fransch en Duitseii) een af zonderlijke jury samengesteld worden. Art. 2. De kandidaat moet in zijn aan vraag om tot hot examen te worden toe gelaten, opgeven in welke taal hij hot examen wensoht af te leggen. Art. 3. De examens zullen uitsluitend worden afgenomen in do taal, voor de welke de jury samengesteld is. Diplomas en bekwaamhoidsgeluigschnften worden in dezelfde taal opgesteld. Art. 4. Diploma's en bekwaamheids- gotuigschril'ten moeten uitdrukkelijk ver melden, of de kandidaat de n >odigo bekwaamheid verworven hoeft om in de betreffende vakken onderwijs to geven door middel van iiet Vlaamsch, van liet Fransch of van het Duitsch. De slotzin van do formulieren, voorge schreven bij de ministerieel© beschikkin gen van 3 en 7 Maart, 25 Augustus en 15 September 1890, zal dienovereenkomstig voortaan luiden Tor bevestiging daarvan is hem dit diploma (getuigschrift) afgeleverd voor klassen met Vlaumsch als voertaal Fransch als voertaaal Duitech als voertaal. Art. 5. Leerkrachten, die een van de in artikel 4 bedoolde diploma's (getuig schriften) na 1 Mei 1917 behaald nebben, mogen in scholen, vallende onder de toepassing der wut van 15 Juni 1914 en ouder toepassing der Verordening van 2 Augustus 1916, slechts onderwijs geven in een klas, waarvan de voertaal dezelfde is als die in het diploma (getuigschrift) is opgegeven. Art. 6. Het onderwijs in de bij art. 1 opgesomde bijzondere vakken moet in de van staatswege ondersteunde lagere nor maalscholen, lagere scholen en avond scholen gegeven worden in de taal, die voor de school of voor de klas als voer taal is vastgesteld. Art. 7. De handboeken en de leermid delen voor de bijzondere vakken moeten opgesteld zijn in de taal, die voor het vak als voertaal is voorzien. Voor diplomas en getuigschriften moot de voertaal gebruikt worden van de klas waartoe de leerling behoort. Dit geldt eveneens voor de schikkingen van de schoolbeheeren en voor liet schriftelijk vorkeer met de ouders der leerlingen. Art. 8. De van staatswege ondersteunde lagere normaalscholen, lagere scholen en avondscholen, die de vorenstaande bepa lingen niet naleven, stellen er zich aan bloot niet langer door den Staat erkend te worden en de staalstoelage te.verliezen. Art. 9. Dq bepalingen van artikeien 1 4 worden onmiddclijk van kracht, de| overige bepalingen van deze VorordeniDg t- niet ingang van het schooljaar 1917/18. j S- S3F»E2Li AALST, Varkens:markt. Uitslag van. Zondag 21 Mei 1° Lrt1©: Van Uaeckonber-j ghe 7 sp. 31 v,; Dender li au tem Schouppe, 3 i sp. 26 v. 2e Lulte iMoorscl Van Moezieke V 7 sp. 41 v.; Kcrkxkon Megank 6 sp. 35 v. 3° Lutte Aalst Óanzoman 7sp. 41 v.; Aalst h De Groot-Possé 6 sp. 3S v. Maandag 28 Mei. 1° Lutte: Van Cnecken- j berghe 7 sp. 38 v.; Moorsel Van Moezieke, 5 sp. 30 v. 2® Lutto Moorsel 7 sp. 35 v.: i Aalst Ganzeman 5 sp. S2 v. 3° Lutte, heslis- f sing Van Caeckenberghe 7 sp. 37 v.; Moor- sel 4 sp. 33 v. 1« Prijs Van Caeckenberghe, 2° Moorsel Van Moezieke, 3® Aalst Ganzeman. skv: ii ii J-TS.TT DENDERMONDE. —Uiislag van het feest f' van verleden Zondag Snelheidkoers 100 m. 1. Boone Wetteren, 2. Cndron Dendermonde. Atlossiugskiers 8C0m., 1. Cadron, Eve-J raert, Lauwe en Van L;.eken; 2. Vereecken, j Van den Eede, Bosteels en Vcratraoten. Springen, in de verte 1. Cadron Denderm. t (Ó.SS m.) 2. Schreyen, id. (5,57 m.); in de f hoogte izonder wipplank) 1. Saey.s Hamme (1,65 m.) 2. Cadron (1,00 m.j; inde hoogte,' (met wipplank)Van Haver, llamme (2,20 m.) 1. Saeys Hamme (2,20 m.); Fondkoers 400 v m. I. Cadron Pendermonde; 2;Boone Wet-- teren. Halfuurkoerfi 1. J. Vermeire, liamme; 2. A. De Bondt, Hamme; 3. Ch. Ver- y straoteu, Grembergen. Mob. Et. Kratr. 9/XVlil Aalst, 26/5/17 Aan den heer Burgemeester der stad Aalst i DER hebben in do maand JUNI, te Aalst Mel- doamt, Esplanadeplein, plaaisals volgt: Vrijdag 1 Ju-ti, om 8 uren voormiddag, De Burgerwacht j Maandag 4 Juni, om 8 ure voormiddag, de klas van 1872 9 1873 10 1874 i 11 1/2 1875 2 ure namiddag, 3876 3 3 877 4 1878 Dinsdag 5 Juni, 8 ure voormiddag, 1879.; 9 38SO 10 3S81 11 3?TL 2 namiddag 388b 3 1-884 f „4 1/2 1885 1 51/2 18SG Woensdag 0 Juni, 8 ure voormiddag, 1887 9 1SS8 10 <r 1889 11 389J, 2 ure namiddag 1891 3 1892 4 3893 5 1894 Vrijdag S Juni, 8 voormiddag 1895 9 3896 10 18-97 11 2 namiddag 1899 3 .3900 De aanmeldingen voor gewezen Bel gische soldaten hebben plaats: Zaterdag 2 Juni, om 2 u. namiddag. Zaterdag 16 Juni, om 2 u. namitel telkens op het Esplanadeploin, T i ut Vorzuimenis, evenals te laai .en worden gestraft. De Kavdantur. HET NIEUW Vegetarisch Kookboek bevat 600 verschillende reoepten voor het bereiden van ©etmalen (zonder vleescbgebruik) en is to vor krijgen bij uwen verkooper aan 1.50 fr.

De Volksstem | 1917 | | pagina 2