BANQUE CENTRALE DE LA DENDRE Robert Tan Belanotte ZAAILANDEN Meersckn en Boscli Gods Biolefi maalt langzaam, maar fijn EENE HOFSTEDE Aan- en verkeeji van titels Zeepfabrikatie "^p1T?Em!T,,vÊ5kÖöpÏb^™— eene HOFSTEDE ZITDAGEN viMïïïSl'J Juli 1917 telkens om 2 ure namiddag, te Lede, Statie straatje, naby het Dorp, ter herberg «In St. Hubert, gehouden door den heer Raymond Vereecken. EEN WOONHUIS ZAAILANDEN EN MEERSGHEN ZAAILANDENteAALST-MiJLBEEK mw jaar n1 f48 Eene Rede van Lleyd George T PETROL Best* Amerikaansche PptcflH per rat en per nier aan prijzen bui ten alle Qoucurrentie, t# verkrijgen bij Edmond Mat- 1 thye, Meire 1047 Hen vraagt eene bekwame inviel reeds gediend hebben- j de. Adres ten bureele van 't blad. 1072 Men vraagt te koopen zeer goeden WAAKHOND. Adres ten bureele van d* Volksstem. 1069 Goed geteerd Paar den mest te koop 16 a 20 karren. G1* Pótrolifère» Erembo degem. 1068 Komt zien Komt zien Aankomst van 10,000 kil. blokzeep alsook eene groote j partij allerbeste slappo zeep aan prijzen buiten alle concurrentie in 't ond gekend huis 1 DE KOÊIBELLE hoek der Leopold- straat, Aalst, (tegen den Amerikuansohen wtnkel). 1060 IVaaïnlooze XCetateie]a.applJ TJH3 AALST Bijhuizen te Oendermende, Beeraardsbergen, LokerenIf move Si.Nicolaat VERKOOP VAN Obligaten 3 p. h. Buurtspoorwegen aan 74.00 net. 4 p. h. Gemeente Krediet aan 94.25 net. 4 */0 Société Générale de Bftlgique uitkeerb. na 8 jaar aan pari net. 4 «/oGrendbrediet van België na 10 jaar aan pari net n 4 o Belgische Zee en Binnénvaart My. na 12 jaar aan 975 rret 50 o Charbonnage de Marcinelle nord, aan fr. 490 net 5°|o Charbonnages de Ressaix aan 500 net Kasbons 5 °/0 Charbonnages du Carabinier uiikeerb. in 1923 aan 487,50 net 5 °jo Charbohnages Beiges uitkeerbaar in 1924 aan 495 net 4 o stad Antwerpen uitkeerb. in 1958 aan fr. 100.50 Aan- en verkoop van Belgische Schuld, Schatkistbons, Annuités, Stadsloten enz., aan de bsste voorwaarden. Een tabel aanwijzende de laatste koersen, gemaakt in de meest verhan delde waarden, is altijd aangeplakt in de zaai der bank. Terstond betaling, aan de voordeeligste wisselkoersen der vreemde koe pons, IN BELGISCH GELD. De Belgische koepons zijn betaalbaar ZONDER KOSTEN of met fr.0.50 per honderd volgens de soort der koepons. Verhurine wan brandkoffers. Inrichtingen ten hoogste gewaar borgd tegen alle gevaren. Nederlegging van geld, titels en waarden alle bankoperatiën. Bekwame Blokmaker (Ruimer) wordt ge vraagd bij Alfred Van den Eynde, Bur gemeestersplaats, (e Aalst. 1071 Bijzondere lessen ter voorbereiding van Staatsexamens en ter vervolging van Mid delbare studiën. Zich te wenden Sint Jozef straat, 18, Aalst. Spaans Edmond. OPENBARE VERKOOPINO van TE VLIEPIZELE 1 De Notaris MEERT, te firpe, zal met tus- schenkomst van zijne ambtgenooten de No tarissen DE VÜYST, te Borsbeke en VER- BRUGGHÊN, le Sint- Lievepp-Hautem, open baarlijk verkoopen: Eene behuisde Hofstede gestaan en gelegen te Vlierzele, gekend ten kadaster onder sectie F nummers 62, 63, 64p en 64d, met eone grootte van 17 aren 30 centiaren palende noord de Los weg, oost M. Ferdinand Buyl.en vrouw weduwe Antoon-Theodoor Van der Straeton, zuid wed. en kindereu Martens, west de Losweg. Onraiddelijk in gebruik EENIGE ZITDAG: Zaterdag 14 Jul! 1917, om 2 ure namiddag, ter Zittingzaal van den heer Vrederechter te Aalst, j De kooper wordt vrien delijk verzocht uittrek sel van <len geboorten- akt of trouwboekje me- de te brengou. WISSELAGBNT Espla«iadestraatf 8, Aalst Belgi sohe schuld, Annuïteit, Stadsloten aan de beste voorwaarden. Uitgave van obl. 4°/® Gemeente Krediet 94,25; Oblig. 4 p. h. Congo 1906. Ter stond uitbetaling van koepons. Vreemde aan den hoogstsn prijs Hypotbeekkas van Antwerpen en Grond- krediet van België ZONDEK KOSTEN. Vernieuwing van allo koepons blad. Te bekomen (met freigabe) Carbonate en Silicate de Sonde, Kleur- en Reukstoffen, bij Robert KLAIS, 24 Kerkstraat, Aalst TOILETZEEP IN 'T GROOT 1043 van te IMPE, Molenhoek De Notaris MEERT, te Erpe, zal namens wien het behoort, met gewin van palmslag i gelagen, in het openbaar verkoopen Eenige koop. Eene bebouwde Hofstede, 98taan en gel» grootte van 29 a. 20 centiaren en volgens meting groot 30 aren 68 oentiaren. 2. Een perceel Zaailand en deel Meersch, gelegen aan den Bogaert. gekadastreerd sectie B, nummers 832, 833bis en 834, met eene grootte van 34 aren. Beide koopen tijn gebruikt door d'heer Frans D'Haese. Eenlge zitdagWoensdag 25 Juli 1917 om 3 urn namiddag, Ier herberg In de drij Koningen, bewoond door den heer Ivo Baejena, te Wichelen, wijk Bogaert. N. B. De kooptra zijn verplicht ter verknoping mede la brengen hun trouw» boekje of een uittreksel uit hunnen ge boorteakt, en degene die kannen genieten van de vermindering der rechten (Land- bouwwet) hunne contributiebiljetten. 3. Een perceel Meersch, gelegen alsvo- ren. nevensvoorbaanden koop,gekadastreerd secfle A. nummers 250 en 251, met eene ge zamenlijke grootte van 46 aren 20 centiaren, In regio. Beomprijs 420 fr. 4. Een perceel Meersch, gelegen op den Grooten Meerseld ofDrijbunders, doorsneden met den Meuiondwegel, gekadastreerd sectie A, nummer 62, groet 13 aren 90centiaren. Gebruikt dfcor de W® Maurloe Schoökaert. Gepieente Nieuwerkerken 5. Een peroeel Zaailand, gelegen op den Crayenwinkel of Pijpenbeek, gekadastreerd sectie B, nummer 1285, groot 22 aren 90 cent. 6. Een perceel Zaailand, gelegen alsvo- ren, nevens voorgaande koop, gekadastreerd sectie B, nummer 1236, groot 20 aren 20 cent. 7. Een perceel Zaailand, gelegen alsvo- ren, nevens voorgaande koop, gekadastreerd sectie B, nummer 1237, groot 19 aren. De koopen 5,6 en 7 zijn gebruikt door M. Benoit De Winter. 8. Een perceel Zaailand, gelegen op het Strick, gekadastreerd sectie C, nummer 939a groot 30 aren 20 centiaren. Gebruikt door de heeren Prosper Coppensen Leon Raes. ZITDAGEN Instel Donderdag 26 Juli 1nl_ Verblijf Donderdag 16 Oogst) telkens om S urestjpt namiddag, ter herberg A la Place Impériale gehouden door den heor Frans Van Mossevelde, te Aalst, Keizer lijke Plaats. N. B. De koopers zijn verplicht ter ver- koopingmede te brengen hun trouwboekje of een uittreksel uit hunnen geboorteakt en degene die kunnen genieten van de vermin dering der rechten (landbouwwet). hunne contributiebiljetten. 6»°"*».' fcolegon te Impe, wyk Molenhoek, gekadastreerd wijk B, nummer 284a, groot volgens meiiug 16 aren 85 centiaren, palende noord Mijnheer Alfons Van Leuven, oost Dame weduwe Bernard De Smet en kinderen, zuid de Dorpstraat en west de Molenstraat. Bewoond door den eigenaar M. Jozef Bau- wens. Onmiddelijk ingebruiktreding. Verdeeld in twee deelen Eerste deel. Begrijpende het Woonhuis en Grond, te zamen gróót 7 aren 75 centiaren en palende noord Mijnbeer Alf. Van Leuven met eene breedte van 20 meters, oost het vol gende deel, zuid de Dorpstraat en west de Molenstraat. Tweede deel. Een perceel Bouwgrond, jroot 9 aren 10 centiaren, palende ten noo rde dijn hoer Alf. Van Leuven, met eene breedte van 27,30 m. oost Dame weduwe De Smet en kinderen voornoemd, zuid de Dorpstraat met eene breedte van 27,30 m. en west vorige deel OPENBARE VERKOOPING van te WICHELEN Nieuwstraat De Notaris Oscar TIBBAUT, te Aalst, zal krachtens vonnis verleend door de Burger lijke Rechtbank van Dendermonde, in date 2 Juni 1917, met de pleegvormen der wet van 12 Juni 1816 en ter tusschenkomst van Mijn heer de Vrederechter des Kantons Aalst, in het openbaar verkoopen: Een Woonhuis, voortijds uitmakende eene tweewoonst, gestaan on golegen ten voor hoofde in deNieuwstraat, gekadastreerd wijk A, nummers 401, 402o, 4ü2d en 4<52e, met eene grootte van 3 aren 20 centiaren, palende ten oo9te aan de Straat, ten zuide aan dn erven Oosterlinck te Wichelen, ten weste aart het Bureel van Weldadigheid van Wichelen en ten noorden aan d'heer Oustaaf en Jufvrouw Leopoldine Bogaert. Bewoond door den heer Fred. Vlaeminck Eenige zitdagDonderdag 12 Juli 1917 ten 3 ure namiddag, Ier herberg Dk Keizbr l)ij Jufvrouw Cesarine Van dor Haeghen, té Hofstade, aan den Dendermondschensleenw. N. B. De kooper is verplicht ter verkoo- ping mede te brongen zijn trouwboekje of extrakt uit zijnen geboorteakt on indien hij kan genieten der vermindering van rechten, (landbouwwet), zijn contributi«biljetten. OPENBARE VERKOOPING van goede TE WICHELEN Do Notaris Oscar TIBBAUT, lo Aalst, zal namens wien hei behoor:, openbaar- lijk verkoop»»): 1. Een perceel Zaailand, gelegen aan de Winningstraat, to Wichelen, gekadas ireeid syetie li, nummer 948, met eene OPENBARE VERKOOPING van ta Aalst, EroiitJsgtm en Nieuwerkerken De Notaris Oscar TIBBAUT, to Aalst, zal ten verzoeke van wien hot behoort en mot gowin v«n palmslagen en gelagen, openbaar verkoopen: Stad Aalst 1. Een perceel Maailand, gclegon op den Kleinen Hoeskaator gekadastreerd sectie B, nummer 99, groot 45 arwi. Gebruikt door M. Leopold Morgan. Gëhioëftte Erondegem 2. Een perceel Meersch, golegen op den E'ting of Otting, gokadastrocra sectie A, n. 252, groot 31 aren 80 centiaren. In rajio, Booiuprijs 280 fr. OPENBARE VERKOOPING van goede De Notaris OSCAR TIBBAUT te Aalst, zal met gewin van palmslag en gelagen in het openbaar verkoopen: 1. Een perceel Land, gelegen aan de Groen straat, gekadastreerd wijk E, nummer 412b, met eone grootte van 15 aren. Gobruikt door den heor Camille Van Mol. 2. Een perceel Land, gelegen alsvoren aan de Groenstraat, gekadastreerd wi.jk E, n. 413, met eene grootte van IS aren 50 centiaren. Gebruikt door den heer Camille Van Mol. 3. Ken peroeel Land, ook gelegen aan dé Groenstraat, gekadastreerd wijk E, num. 446 met eene grootte van 12 aren. Gebruikt door den heer Emiel l)e Leeuw. 4. Eon perceel Land, gelegen nabij de Al- brechtlaan, gekadastreerd wijk F, num. 899, met eene grootte van 33 aren 10 centiaren. Gebruikt door den heer fi(onri Corthals ZITDAGEN Instel Donderdag 10 Juli ,n._ Verblijf Donderdag 2 Oogst) 17 ten 3 uro namiddag, ter herberg Hut Zwit- sersoh Bibrhuis, bij den heer Frans Bomon te Aalst, Kerkstraat. N. B. De koopers zijn verzocht ter verkoo- ping mede te brengen hun trouwbookje of extrakt uit hunnen geboorteakt en degene die kunnen gepieten der vermindering van rechten, (landbouwwet) hunue contributie biljetten. OPENBARE VERKOOPING van te Erpe en Erondegem. De Notarissen TIBBAUT te Aalst en IM- SCHOOT te Machelen (kanton Deynze), zul len door het ambt van eerstgenoemden, met gewin van palmslag en gelagen in het open- baar verkoopen Koop 1. Een perceel Meersch te Erpe op Nestelbrug, in de Oostmeerschen, groot 59 aren 90 cent. In gebruik bij Benoit De Wolf, te Erpe, tot 24 December 1917, aan 65 fr. 's jaars. Koop 2. Een perceel Meersch en Bosch te Erondegem, in den Kokelaar, wezende de oosthelft van meerder peroeel, groot in 't ge heel. 58 aren GO cent. Boomprijs 875 fr. Het perceel meersch in gebruik'bij d'heer Gustaaf Uyttendaele, te Erondegem, tot 24 December 1917, aan fr. 16,20 's jaars. Het perceel bosch in regie. Koop 3. Een perceel Meersch te Eron degem, in 't Hemelsyeld, groot 18 aren 20 c. Boomprijs fr. 485. In gebruik bij Guslaaf Uyttendaele, tot 24 December 1917, aan fr. 25 's jaars, ZITDAGEN Instel Woensdag 4 T Verblijf Woensdag 18 ten 3 ure namiddag, ter horberg genaamd De Diepo Lochting, bij den heer Jozef Slag mulder, te Aalst, Nieuwetraatpoort. De koopers zijn verzocht ter verkooping mede te brengen hun trouwboekje of extrakt uit hunnen geboorteakten degene die kunne jenieten dor vermindering van rechten land bouwwet, hunne contributiebiljetten. ceafifcnen h«t noeueei- Woensdag 4 Juli 1917 Drukker-Uitgever J. Van Nüffbl-Db Genst Boreelen Kbrkstraat, 9 R* 22, Aalst DEN HAAG, 30 Juni.Lloyd George (de Engelsche hoofdminister) hield in Glasgow de aangekondigde rede, aan de welke groote beteekenis gehecht werd. Uit het breedvoerig relaas van Keuter weze het volgende aangevoerd. Lloyd George zegde Nooit behoefden mensclien meer de sympathie, de ondersteuning en de mede werking, dan dengenen die thans het land regeoren. Wij zijn geroepen, het stuur doereen razenden storm te voeren. Enge land ken tot nu toe den storm liet hoofd bieden, maar nog is hij niet voorbij, en alle kracht en moed en do medewerking van elkeen zijn noodig. Brittanië is voor deze schrikkelijke gebeurtenis niet mede verantwoordelijk te maken, gelijk Duitsch- land en degenen die met Duilschland •ympathiseeren, het willen doen geloo- ven. Ge zult vragen welke vorderingen wij doen en ik zal u antwoorden. Eiken dag wordt ik in nieuwe zwarigheden en in nieuwe onrusten en bekommernissen we gens dezen schrikkelijken oorlog gestort. Maar ik voel dat wij de moeilijkheden overwinnen, zoo wij volhouden. Zonder twijfel hebben de verrassende gebeurtenissen in Rusland den militairen toestand lot ons nadeel veranderd. Maar voor den duur hebben onze uitzichten zich toch verbeterd. (Bijval.) Wat op het Westfront geschiedde, bewijst wat in dit jaar hadde kunnen bereikt worden, indien alle krachten der Verbondenen bereid geweest waren overal een druk te oefe nen. De prachtigste collectie machienen om in de loopgraven te strijden, welke ooit een leger bezat, is thans in ons bezit. Zonder twijfel hebben wij op 't huidig oogenblik te rekenen met de bin«enland- sche moeilijkheden van Rusland. De Kuseisohe omwenteling is zeker eene weldaud geweest, en zij heeft bijgedra gen om de beslissende zege te verwerven. Want de omwenteling is gelijk eene koorts, die door gedurende verwaarloo- zing de gezondheidsvoorschriften bij den gang van het samenstel ontstaat. Een patient gelijk Rusland behoeft langen tijd voor de genezing, maar zeo de constitutio gezend is en Rusland heeft een gezond 63® VBRVOLG. Godfried Grafhorst en de makelaar zaten fian de tafel, op welke een aantal goopende étuis met sieraden, geldswaardige papieren, banknoten en geldrollen lagen, met welker deeling zij bezig schenen, en zij waren zoo druk ln deze aangename bezigheid verdiept, d«t zij zijne schreden niet gehoord hadden. Steenhouwer zag hem hec eerste, hij sprong van zijn stoel recht, terwijl Grafhorst op het zelfde oogenblik eene verwensching uitstiet. Bah 1 liet issle#his de baron van Weniger, zegde Steenhouwer na eene korte poos, waar onder hij zijne tegenwoordigheid van gee6t herkregen had. Ik meende, dat het een an dere gast was, wien het gezicht van het geld tot eene misdaad zou hebben kunnen verlei dt. Inderdaad ik had niet verwacht in dit huis zooveel geld te zien, antwoordde Rudiger met een vorschenden blik op den waard, die met overhaasting alles bijeenraapte, om het in een kiein koffer te leggen, dat naast hem op den stoel stond. Is dat uw eigendom. Godffted Ja, ja, de oude schraper heeft in den loop der Jaren een aardig sommetje verdiend lichaamsgestel dan komt zulke natie plotseling weer tot kracht en zij wordt machtiger en sterker dan te voren dat is hetgoval met Rusland. Gewiohtiger is 't, dat de aard van den vrede dien wij zullen verkrijgen, verbeterd werd. Menig hart was met do zorg vervuld, dat de toe komst der demokratiën door de reactio- nairpte autokratie der wereld moest vastgesteld worden. Maar Rusland is thans vrij zijne vertegenwoordigers zul len op de vredeskonferencie de vertegen woordigers van een vrij volk zijn, die kampen voor de vrijheid en de toekomst der demokralie op den grondslag der vrijheid. De Russische omwenteling zal niet enkel een vollediger, maar ook een hoeger en geestdriftiger zegepraal ver zekeren, dan wij ooit te voren konden verwachten. (Bijval) Intussohen hebben Frankrijk, Italië en wij zelf een groot deel van den last te dragen. Zoo wij onze krachten niet inge spannen hadden, dan hadden de demo kratiën der gansche wereld voor eene ramp gestaan. De Groot Brittanische kracht sprong in de bres en zij heeft opnieuw Europa en de menschelijke vrij heid gered (Bijval). Nu wint Rusland eiken dag aan krachten, gezien het een krachtdadige regeering heeftnooit had het eene belere. De macht zal in het vervolg beïnvloed zijn door do vrijheid. Ook Amerika, dat steeds de beschutter was der vrijheid, begint zijne dappere zonen te laten medestrijden voor de vrij heid daardoor ia de zegepraal zekerder en vreeger te verwachten dan wij ooit konden verhopen. Lloj'd George sprak dan over den on derzeebootoorlog en zegde De verliezen zijn zwaar en zullen ons waarschijnlijk verplichten onzen handel verder te be perken en wellicht ontberingen te dragen. Zulks hangt af van de natie, want volgens eene juiste berekening naar alle mogelijk heden, kwam de regeoring tot de slotsom dat do onderzeebooten ons land noch kunnen uithongeren, noch onze wapens die wij naar 't slagveld zenden, kunnen verdrijven. (Bijval). Onze verliezen in Mei en Juni waren zwaar, doch zij waren honderde duicende tonuematon beneden de schatting der admiraliteit. (Bijval). Wij beginnen deduikbooten te bevechten! schertste de makelaar; nu wil hij ook notf zijn huis verkoopen en zijne rust gaan ne men. Wij hebben zooeven berekend of de renien toereikend zeuden zijn. Waarmede kan ik u dienen? bromde de waard, die intusschen weder het koffer ge sloten had. ik heb enkel brandewijn... Om uw brandewijn komt mijnheer de ba ron waarlijk niet hier. Hij wil iets anders van u hebben. Wat weet gij van den dood mijns vaders 1 vraagde Rudiger, den makelaar een veracli- tendeu blik toewerpende. Wat iedereen weet 1 antwoordde Grafhorst op barschen toon. Dat i8 geen antwoord, hetwelk mij bevre digen kan Als Ik een ander geven moet... Uw vriend Steenhouwer beweert, dat gij getuigen kunt, dat de dood mijns vader* aan eene misdaad te wijten is. zegde Rudiger, den blik scherp op hem richtende. Is dut de waarheid Ja, knikte do waard en een hoosaardige lach speelde thans om zijne dikke lippen laat men mij maar voor den rechter uagen, dan zal ik wel zeggen, wat ik weet. Gij zult zwijgen, als ik het wil, sprak Steen houwer gebiedend. Ik spreek dun wanneer ik gevraagd wordt, overigens heb ik bewezen, dat ik zwijgen kan. Maatregelen zijn genomen om ze te ver nietigen. (Bijval). Hier hield Lloyd George eenige oogen- blikken stil en zijne toehoorders ver wachtten eene onthulling. Zij werden echter teleurgesteld. Lloyd George ging voort Zoo wij gansch onzo opdracht vervullen, |zal de Dnitsche duikbooloorlog mislukken, juist geiijk de Duitsche Zeppelins, biet kan zijn dat wij verplicht worden min tarwe te eten, doch van haver moeten leven, en dat de oorlog met de krachtdadigheid moet gevoerd worden die wij uit alle voedingsmiddelen moeten trekken. Maarzoo wij niet verspillen, zullen wij niet verhongeren. Het gelukte ons onze levensmiddelvoorraad te vergrooten en wij zijn bezig met een groot schipsbouw programma voor den strijd en voor het transport. Zoo ieder arbeider met alle kracht zijn boste doe, dan zullen wij er doorkomen. (Bijval). Het leger is onover- winbaar. (Bijval). Het leger is thans het volk der natie; deze stemming moet hoog gehouden worden. Ik kan nergens eene zwakheid of onverschilligheid ontwaren en niemand werkt zoo hard en zoo zwaar als de koning. (Hier stond iedereen recht, jubelde luid en zong het nationaal lied.) Lloyd George ging voort Zoo wij heslist toegrijpen, zullen wij den oorlog innen, zoo zeker als de dag van morgen komt. (Bijval). Lloyd George sprak dan over vredes- kwesties en zegde Volgens mijne inee- ning zal deze oorlog geëindigd zijn, als de Verbondenen hun doel bereikt hebben, dat zij zich voorstelden le bereiken, wan neer zij de uitdaging van Duitschland tegenover do kuituur aanvaarden. Dan moet de oorlog ten einde zijn. Indien hij echter vroeger geëindigd wordt, zou zulks de grootste ramp zijn, die ooit het menschdom zou treilen. (Bijval). Ik hoor personen zeggen dat Duitsch land bwreid is eenen bevredigenden vrede te sluiten. Zonder twijfel kunnen wij nu, tegen eenen geringen prijs eenen vrede hebben, want Duitsehlaffd verlangt vurig naar vrede. Zulks is echter eenen vrede die in economisch en ander opzicht aan Duilschland liet toezioht over dc landen zou geven, wij hij ingedrongen is. Gij ziet, mijnheer de haron, dat ik voor de stllzwijgenheid van dezen man waarborgen kan, indien gij het verlangt, dus wendde zioh de makelaar iot Rudiger, die zijn afschuw nog slechts met moeite onderdrukken kon. In het tegenovergesteld geval zal hij spre ken mijne verklaringen voor den rechter dwingen er hem toe. Het schijnt mij toe, dat het bij hem zoo wei nig als bij u op een meineed aankomt, ant woordde Rudiger verontweardigd, Hola! wat zegt gij daar stoof de waard op. Al zijt gij ook «en baron, ik laat mij door u in mijn eigen huis toch niet beleedigen. Uw onderdanige dienaar ben ik niet meer.... Bedaar, bedaar viel hern Steenhouwer iu de rede, iViijnheer do baron heeft ook mij be- leedigd, doch ik neem hem dat niet kwalijk, het is toch ieder monsch onaangenaam de waarheid te moeten hooren. En doze waar heid zullen wij beiden openlijk uitsprelcon, als gij mijn voorslag niet aanneemt, mijnheer de baron. Gij zult het dan niet meer wagen mij van meineed to beschuldigen, zoo gij ook niet met den strafrechter in nadere aanra king wilt komen. Indien gij geloofd mocht hebben dezen eerlijken man m kunnen om- koopen, zult gij nu weten dat hij zich niet omkoopen laat. Rudiger had reeds het vertrek verlaten. De makelaar volgde hem door de gelagkamer met een voorkomen vol list en boosheid. Verder sprak Lloyd George over Meso potamia. Dit was eens liet paradijs en de voorraadschuur der wereld thans is het onder de regeering der Turken eene wil dernis geworden. Wat met Mesopotamië zal geschieden, moet aan het vredescon gres overgelaten blijven, maar het mag nooit meer aar» de Turken overgelaten worden. De zelfde betrekking geldt voor Armenië. Betrekkelijk de Duitëche kolo niën moeten de wensolien en vorderingen hunner bevolkingen den doorslëg geven, en zij zullen waarschijnlijk zulke handen verkiezen, die zachter zijn dan deze der Duitschers. E«ne vraag. Bestaat er aan Duitsche zijde ergens een welkdanige wensch, om over deze hoofdpunten een regeling bij te brengen De Oostenrijksche hoofdminis ter heeft zooeven hei prinoiep verworpen, dat de natiën hun lot volgens hunne eigen wensohon moeten bestemmen. Wanneer deze princiepen verworpen worden, zal er niet alleen geen vred6 komen, maar indien werkelijk een vrede bereikt werd, zou hij geen Waarborg geven voor duur zaamheid. Een vrede echter, die op een gerechtigen grondslag gebouwd wordt, kan niet gebroken worden door natiën, die den vrede wenschen.,D© vrede moot gewaarborgd worden door de vernietiging der Pruisische militaire macht. De beste waarborg ware eene demokratiseering der Duit8clie regeering. Nitmand werisoht aan Duitschland de fermuul zijner regee ring voor te schrijven toch zouden wij met een gedemokratiseerd Duitschland iu gansch anderen geest on gausch andere gemoedstemming in onderhandelingen kunnen treden, dan met een Duitschland dut beheerscht wordt door den aanvals- lustigen en aanmatigenden geest van het Pruisisch militarism. En de regeerin gen der Verbondenen zullen gelukkig handelen, indien zij in hunne algemeen© houding, bij iedere uiteenzetting van vredesvoorwaarden in Europa, aan dat onderscheid wilden vasthouden. Lloyd George beslootEuropa is we derom in het bloed zijner dappersten en bosten gedompeld, maar men vergete de 8root0 gevolgen der gebeurtenissen niet. Zij zijn de kruisen langs den weg, die naar de bevrijding der menscliheid leidt. Ik vorder het volk van dit land en andere Overmorgen vroeg is de termijn om, dus nam Steenhouwer nogmaals liet woord op vergeet dat niet. Ik zal bij u komen in het Hotklde France om het geld in ontvangst tc nemen betaalt gij niet, dan ga ik onver wijld mijne aanklacht indienen. Scholt I zegde Rudiger en verliet, zonder er oen enkel woord bij te voegen, het huis. Met hoongelach sloot de makelaar de deur en keerde in het achterkamertje terug. Dat komt van uwe gedachteloosheid verweet hij den waard geërgerd. Ik meende, dat gij do deur gesloten had gelijk een voor zichtig man doen moet, als hij zich niet wil laten overvallen. Ik wilde het ook doen, maar gij liet er mij den.tijd niet toe, antwoorddo Grafhorst gij kondet niet even met het uitpakken van het koffer wachten. En gij waart bang, dat ik iets van het geld zou laien verdwijnen gij wordt steeds wan- trouwender. Nu, open het koffer weder, wij zullen de zaak atmaken er moet meer ge weest zijn, onze lieden hebben niet alles af geleverd.,. Zeg cl at zelf aan Casper, ik waag liet niet I viel de waard hem in de rede. Hij mort er bovendien over, dat hij alle gevaar op zich nemen moet. Die schavuitstoof Steenhouwer op, ter wijf hij de banknoten telde, die zijn kameraad op de tafel gelegd had. Gevaar was bjj deze

De Volksstem | 1917 | | pagina 1