XXHT' JAAR N Zatetxlag 5TJtttï 1817 centiemen hst mm Drukker-Uitgever J. Van Nüstzl-Pb Grndt KSTRAAT, 9 HN 22, A ALSO Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Duitsche bron BE-RLI-IN, 19 Juli. Legorgroep van kroonprins Ruppreeht In Vlaanderen ontwikkelt zich verder do arlillerieslag. Nieltoger.staando den regen was de ge- vechU-bedrijvigheid der samengetrokken artillerieiuassns bij dag en nacht zeer stérk. Goweldige verkonmngstoohton der E iuelschen in don Kuslensektor on ten Oostnu van Ieperen mislukten voor onze linies. Aan het Artesiefront was do vuuractie op vorscbeidene punten vjm het La Bas- sóekanaal tot aan den Zuidoover der Searpo levendig. Ten Zuiden van S Queniin bestormden Hossisclio troepen na sterke vuuractie de Fransche stolling op oen kilometer breedte. De vijand iiet een groot aantal gevangenen en vorscbeidene machiengeweren in on/.o handen en ver hoogd© enkel" zijne verliezen door tegen- aanvullen 's avonds en 's morgens leger do door genomen loopgraven. Legergroep van der. Dukschen kroon prins De gevecbtactie biccf meest bin nen matige grenzen. Tusschonpoozond leefde ze op in énkele sectoren aan de Aisne, in Champagne en op don linker Maasoever. Aan den Hoogborg dwong ons verstoringsvuur do Fransen» het daar genomen terrein te onlruimon In liet bosch van Avocouit leidde een aanval tot herovering van een dag te vo ren te loor gegaan loopgravenslukkon. Legergroep van Hertog AlhrechtNiets nieuws. Fransche bron PARIJS, IS Juli. Ten westen van Corny hebben wij een vijandelijke aam al afgeslagen. PARIJS, 19 Juli. Bedrijvigheid der twee artillerieën op hel geheel van het front, bijzonder hevig tusschen Somine en Aisne, in do stroek van Vauclerc- Craonne en op don linkeroever van de Maas. Ten Zuiden van Sl. Quentin hebben de Duitschers, na een lievige beschieting, gisteren avond rond 9 uren, een aanval geworpen op een front van ongeveer 800 m. ten Oosten van Gaucliy op den heuvel van den C'uusvents molen. De Duitschers zijn er in gelukt voet to krijgen in de Fransche loopgraaf der eerste linie, maar oon tegenaanval, bij het begin van den dag gedaan door de Franschen, hoeft do Duitschers teruggeworpen uit 't grootste gedeolte der elementen. Na een beschieting van groote intensi teit hebben do Duitschers tegenaanvallen gedaan op de nieuwo stellingen van hot Avocourtbosch. liet Fransche vuur hield hen echter tegen vóór zij do eerste linies kondon genaken. Duitsche overvallen op de Franscho loopgraven van het Panthéon dan ten zuidoosten van Sapigueul en de streek van Donaumont zijn heelemaal mislukt; langs den anderen kant heeft een der Fransche afdeolingen, in een gelukkige operatie, ten oosten van Badonviliier, ernstige verliezen veroor zaakt aan den tegenstrever en maakte krijgsgevangenen. Engelsche bron LONDEN, 17 Juli. Wij wonnen wat grond ten naordwosten van Warne- ton. In den scktor Nieuwpoort stiet eeno atrijdafdeeling op eoue sterke vijandelijke afdeeling na scherp gevecht drevon wij den vijand in zijne linies terug en bescho ten hem in zijne loopgrachten. Lt)NDEN. 18 Juli. - Tón oosten van Monchy lo Proux hebben onze troepen opnieuw terrein, gewonnen en nog enkele gevangenen gemaakt. Bij geslaagde overrompelingen ten noord oosten van Oost Taveerne en bij Boesinghe hebben wij vele Duitschers gedood en gevangenen gemaakt. Bij Wieltje hebben onze patroeljos een Duitsche overrompelingsafdeoliug terug gedreven. Oosteüjij geveehisterrela Duitsche bron BERLIJN, 19 Juli. Legergr. van prins Leopold van Beieren De dagen laugo hevige vuuraclio ten zuiden van Donaburg en Smorgon hiold ook gisteren aan. Ten noordoosten van Luck en aan het oost Galicisehe front brachten speur tochten, die de vuuraclio dedon stijgen, ons talrijke gevangenen op. Ton zuiden van don Dnjosior violen do Russen met sterke krachten do ten zuiden van Kalusz heroverde hoogtestellingon aan. Zij wor den overal met zwaro verliezen terug eslagen. Tusschen do Boschkarpathen on do Zwarlo Zso geen groote gevechts handelingen. Ocstanrijkscho bron WEENEN, 19 Juli. Ten zuiden van Kalusz poogden de Russen, door liet inzeilen van slt-rke strijdkrachten, de hoogten welke zij verloren hadden, terug te winnen. Al hunne pogingen mislukten onder de zwaarste verliezen. Ten noorden van deu Dnjesler, alsook tegon Brody, richtten onze aanvalstroe- peii een lievig artillerievuur. Heden morgend vroeg was hel in eenigo aektors zeer hevig. Ook in Wolhyiiien traden Oostenrijk- en Duitsche aanvalstroepen met gunsligen afloop in bedrijvigheid. Russische bron PETROGRAD, IS Juli. Het vijande lijk geschutvuur was in de streek van Potutory ton zuide van Brzozany en bij lialicz uiterst hevig. Ten zuide van Novici had do vijand na hevige vuurvoorbereiding in een verwoe den aanval eon hoogte bezet. Onze troepen trokken langzaam terug op de linie aan.de Bcresnica. Een uur later viel de vijand opnieuw van don kant van Novica onze troepen aan, docli onze rui terij wierp in con schitterenden tegen aanval den vijand terug en heroverde de verloren hoogte. Zalilsiijk o^vechtsterreia Italiaausohe bron ROME, IS Juli. Gisteren hebben wij vijandelijke troepen op den Buoften- slein, den Monte Diano, dun Cal Monte Croco die Momelico in Cadore en bij Cigini (bij Tolmein) tcruggodroven. En kele gevangenen zijn in onze handen ge bleven. De vijandelijke artillerie heeft vooral onze linies in do sireek van Zumna, op de Paaubio, do Vodico en ten oosten van Gorz beschoten. Wij hebben krachtig geantwoord en bovendien het station Nabresina gebombardeerd en or brand gesticht. De bedrijvigheid in de lucht was op 't geheele front groot. Tweo vijandelijke vliegtuigen zijn door de onzen geveld; hot eene is ten oosten van den Mont Sar.- daviolle, het andere bij Lom (zuidelijk van Tolmoin) gevallen. Een onzer toe stellen moest binnen onze Hnies dalen. ZüK-Qosieüjk gBveehtarrnir Duitsche bron BERLIJN, 19 Juli. Macedonisch frontTusschen bet Ochrida en liet Prespameer, bij Dobropoljo en op den linker Wardaroever levendige vuuraotie. B uigaarsche bron SOFIA, 18 Juli. Macedonisch front: Zwak artillorievuur langs bet gansclie front. Enkel op den Dobropolje levendig artillerievuur. In de Moglenastreek werd een vijandelijke patroeljo verjaagd bij Monte. Aan do beneden Struma scher mutselingen tusschen verkennersposten. Roemeensoh front Bij Mahmudia spaarzaam geweer en artillerievuur, bij Tulcoa geweervuur, bij Parkeslc en op de Byak hoogte af on toe kanonschoten. Tnrksehe fronten Turkeehe bron CONSTANTLYOPEL, 18 Juli. In Perzië, 60 kilometers Oostelijk van do is, Oostelijk van Suleimanio, viel een onzer gronsafdeolingen de in getal over machtige Russen iu Garran aan en wierp zo op do Sanne terug. De vijand verloor 00 dootlen en 2 inacihongeweren en eone massa wapens. Kaukasuslïont In den rechtervleugel soktor mislukte een aanval eener vijan delijke kompagnie omler zwaarste verlie zen van den vijand. Eveneens misiukle do aanval van een vijandelijk bataljon togen een onzer karavanen, nadat do karavaan door twee kompagnies versterkt was ge worden. Sinaifront Artillerievuur bij Gaza. Palroeljebodrijviglieid op do ovorigo dea len van bot front. In Adana werd eeno school door Fransche vliegtuigen met bomtnon beworpun, 2 leeraars, 11 kinde ren en 7 andere burgors werdon gewond. Van de gekwetsen zijn er 4 gestorven. AVONDBERBCH7 BERLIJN, 10 Juli. (Officieel) In Vlaanderen duurt de artilioriebudrij- vigheid voort. Uitgelokt door het offensief, dat hei Russisch leger op bevel zijner regooring en ondanks zijne vredosliefde aan ons front ondernomen had, zijn wij in Oost Galicië tot oen tegenaanval overgegaan. Duitseke troepen hebben do stellingen der Russen, ten oosten van Zloczow in oen breed front doorbroken. BERLIJN, 19 juli Door eon onzer duikbooten wurdon ia hot Engelsch Kauual opnieuw drie stoomschepen eu tweo zeilschepen vernietigd, daaronder bevonden zich tweo geladen vracht stoomschepen van Engelsche nationaliteit eu de Engelsche driemaster «Oeonn Swell. KOPENHAGEN, 18 juli. Het ministerie van binnenlandse.1!© za-ken maakt bekend: Het Deenache s.s. Ceres is op de reis van Engeland naar IJsland den 13 dezer gezonken. ROTTERDAM, 18 Juli. De verzeke ringsmaatschappij Blom Van der Aa maakt een lijst openhaar, volgens dowelke van 15 Juni tot 15 Juli 190 stoomschepen alsmede 29 visschomaurluigen van vijandelijke en neutrale landen Lengov; ge van oorlogshandelingen gezonkon zij Ludcmiorfi over de U-booiuitslag Volgens wij liooren heeft bij d besprokingen over den militairen toestand dio te Berlijn tusschen do opperste leger leiding en uo legerleiding en de loden van den Rijdsdag plaats gehad hebben. Ludendorff over don U-bootoorlog o. a. hot volgende geuit Bij de oppersto legerleiding was voor voering van den U-bootoorlog oerst de weasch bepalend, dat de vijandelijke oorlogseconomio namelijk do munitie- voortbrengat te treffen. Onze westelijke legers kregen door de U-booten eone wezenlijke ontlasting. Do vijandelijke munitie voortbrengsl is verminderd. Do Ubooten hebben deze taak vervuld, on bet samenwerken der marine mot hel leger stelt zich aldus als voorbeeldig aan, ten opziclito dor onge hoorde verhoudingon van den wereldoor log waarin wij nog mot beide voeten staan. De opperste logerleiding verwacht van den Uhooloorlog verder. Dat hij do oorlogsvaardigheid van Engeland door vermindering van het vrachtruim op den oceaan en door do daaruit roorlbloeiende gevolgen breekt. De vervulling van dezen tweeden wensch zal komen en daarmede trots Amerika, bet einde van don wereldoorlog en ook den door de opperste legerleiding ge- wensohten vrede. OP ZEE HC6 HET N0LUHDSCH-EN6ELSCH IHCIDEÜT AMSTERDAM, 18 juli. De Engel scho admiraliteit meldt over den aanval togen Duitsche vaartuigon aan de kust van Zuid Holland Eenigo onzer kleine kcuisors die do Noordzee rondvaren, kregen gisteren een aantal Duitsche schepen in 't zicht. Zij geboden hun «halt! verlaat hot vaartuig» en losten scholen over den bucg. Aan liet be vul werd geen gevolg gegeven. Da vaartuigen stevenden naar de Neder- landsche kust too. Tweo bereikten bet strand. Ons vuur bad ze zwaar bescha digd. De overigo ervan werdon gekaapt. Zij kregen eono prijsbemanning aan boord, eu werden, onder eigen stoom varend, door onze torpodobooten opgebracht. Twee dezer vaartuigen werdon door do bemanning vorlaten. De manschappen der beide anderen werden gevangen genomen. De vier schepen liggen thans in Engelsche liavon. Het zijn «Pellworm» «Brienzig», «Marie Ilorn» en «Heinz Blumberg». Do indruk in Holland Be Ilaagsche Nieuwe Courant schrijft Wij vragen ons af, of de Hol- laodsche krijgsvaartuigen, dio gewoonlijk aan de Hollandsche kust patroeljeercn, aan die zeegevechten in wateren, waarbij houwitsers op onzo kust violen, niet eer der oen eiudo konden stellen, on liet wekt uog meer onze belangstelling, wat Enge land zoggeu zal, om liet tegenovor ons geploegde onrecht als recht te doen gel den tegenover het protest onzer regcc- ring, dat zonder twijfel heeft plaats gehad. Dat bij dien aanval ook het loven van vrouwen en kinderen in gevaar werd gestold, daar laten de Engelsche over lieden zich natuurlijk niet aan gelegen. Eone Engelsche verrechtvaardiging Volgens sen berioht van Reuter uit

De Volksstem | 1917 | | pagina 1