Ia den Mtscta Rijksdag Londen, schrijft de «Times» een artikel dat de zoogenaamde veilige vaartstrook in de Noordzee, die door de Engelsche, versperriugsmaatregelen werd gesloten, slechts schijnbaar toegestaan werd in "t belaag der neutrale scheepvaart in werkelijkheid heeft zij gediend als ver bindingslijn tusschen Noord Duitsehland eonerzijds en Rotterdam en Zeebrugge anderzijds de.Duitschers liebben kolen en ijzererts naar Rotterdam gezonden, die daar werden overgeladen voor West Duitscliland daardoor werden de over laste Duilsche spoorbanen ontlast. De Duitsehe onderzeeërs hebben eveneens die vaartstrook benuttigd de Britsche admiraliteit heeft wel gedaan met daar aan een einde te stellen. Verder schrijft het blad Wij zien de moeilijkheid van den toestand van Hol-' land volkomen in. Wij wenschen niet dezelve te vermeerderen, docli do Bond- get.ooten kunnen niet toegeven dat de" oorlog, om wille der belangen der Hol- landsche oorlogswinsten,verlongd wordt. BERLIJN, 19 Juli. DuilsclieReichs- tag. Zitting van 19 Juli. Aan de Bondsraadstafel Dr Michaelis, Dr Helfferich.graf Rödern, Zimmevmann, von Breitenbr.cli, von Loebell, Dr Bese ier, Dr Syöow, Kraetbe, von Capelle, Dr Solf, Dr Lentzo, von Slein, Dr Lisco, Dr Havenslein, von Batochi, von Gröner, von dom Bussche, enz. Het huis is zeer goed bezet. Alle tribu nen zijn overvol. In do hollogio bemerkt men groothertog vonMocklenburg-Scliwe- rin, hertog Ernst-August von Braunsch- weig, hertog Johanu Albrecht. President Kuempj opent de zitting om 3,18 ure. De president .stuurt eenige •hartelijke woorden van dank aan den afgetreden rijkskanselier von Betlnntïini- U oil weg om zijne workon, bogroet den nieuwen rijkskanselier Dr. Michaelis, en wenscht hem geluk en voorspoed in de verantwoordelijke leiding der rijkszaken. De president leost verdor een telegram der Grieksche Vereeniging in Zwitserland waarin verzet aangoteokend wordt tegen liet verraderlijk optreden legen do vrij heid van liet Grioksche volk. Op de dagorde staat do voortzetting der eerste lezing der kredielvoorstolleu. Redevoering vasi Dr. Micliaelis. Nadat Zijne Majesteit de Keizer mij tot hot ambt van Rijkskanselier beroepen hoeft, heb ik heden voor do eerste maal do eer met het hooge huis in aanruking to komen. In dezen ernstigen lijd is do hoogstzware last op mijne schouders ge logd. Mot het oog gericht naar God en in vertrouwen op de Duitsehe kracht heb ik het gewaagd oa zal nu d9 zaak dienen tot. de laatste opdracht. Van U, Mijne Ileeren, verwacht ik vertrouwensvolle ^medewerking, in den zin, welke zicli in dit huis tijdens dezen oorlog zoo lang bewaard heeft. Scherpe kritiek is uitgebracht geweest tegen deu hoogst vordionstvollen man, welke hier op dezen po3t gestaan heeft vóór mij. Kritiek, dikwijls gepaard met vijandschapen haat. Ik ben' bewust, dat hot waardiger zou geweest zijn, vijandschap en "naat achter eene gesloten deur te laten. (Zeer juist) Eerst wanneer hot boek van dezen oorlog geopend voor zal liggen, dan zullen wij ton volle kunnen eerbiedigen wat het kanselierschap van Beihroann Hoilweg voor Duitsehland' beduidt (Zeer juist). Indien ik niet vast geloofde aan do gerechtigheid onzer zaak. dan had lie dit ambt niet overgenomen. Wij moetdii ons dagelijks dej gebeurtonisseu van drie jaar geleden voor oogen houden, welke ge- echiedkuodig vaststaan en welke bewijzen dat wij. tot den oorlog gedwongen wer den. Köshmds voorbereidingen, zijne- ■geheime mobilisatie, waren een greet gevaarvoor Duitsclilaad. Aan eene conferentie-deelnemen terwijl de mobilisatie voortgezet werd,ware eene politieke zelfmoord geweest. (Zeer juist, rechts). Ofschoou de Engelscke staats mannen wisten, zooals uit hun blauwboek blijkt, dat de Russische mobilisatie tot een oorlog met Duitsehland moest lijden, hebben zij geen woord van waarschuwing tegen de Russische maatregelen gericht, terwijl mijn voorganger in zijne onder richtingen van 29 Juli 1914 aan den- keizerlijken gezant te Weeneo, seinde Wij vervullen volgaarne onzen Ronds-" plicht, doch wij moeten het weigeren, •yns door Oostenrijk wegens het niet; in achinomen onzer raadgevingen in een wereldoorlog te laten wikkelen. Zoo sehrijfi een man die een wereld oorlog wil ontketenen, zoo schrijft een ,uian, die voor den vrede kampt en voor den vrede gestreden heeft tot het uiterste. De oimarsoh der Russische legers dwong Duitsehland naar het zwaard te grijpen. Ons bleef geen keus over. En wat van den oorlog zelve geldt, geldt ook van onze wapens, bijzonderlijk van het duikboolwapen. Wij verwerpen het dat de DuÜcbootoariog •in strijd is mot het volkenrecht, dat het in strijd is met't recht van hot mensclidom (Tooj.). Engeland heeft ons de wapens in de hand gedrukt. Door zijne zeeversper- ring welke in strijd was met het Volken recht, hoeft hel den neutralen handel met Duitsehland onmogelijk gemaakt en den uitUmgeringSQorlog afgokondigd. Onze zwakke hoop, dat Amerika aan de spits der neutralen tegen de Engelsciie overtreding zou optreden, is ijdel geweest en het laatste verzoek dat Duitscliland poogde, door oen eerlijk gemeend vredes aanbod het uiterste te vermijden, is ge weigerd. Dan mocht en moest Duitseh land het laatsto middel kiezen» als een beproefde tegoumaatregel, en nu ook tot. het uitersto doorvoeren, tot verkorting van den oorlog. (Algemeono toejuichin gen). De duikbootoorlog geeft, on nog moor, dan men van hom verhoopt had. (Tooj.) Valsche berichton welke uit ge heime kringen openbaar werden (zeer goed) hebben een zekeren lijd oen govool van ontgoocheling verwekt. Zulks was het gevolg-, daarvan, dat voorbarige pro- foten voorspeld hadden, dat do duikboot oorlog den oorlog op eon bepaalden tijd zou kunnen doon eindigen hebben. (Zeer Jilist). Zij hebben het vaderland daarmede geen dienst bewezen. (Zeer juist. De pre sident belt.) Ik stel vast, dat de duik- bootoorlog met de vernietiging van bet vijandelijke vrachtruim, doet wat hij moet. llij schendt Engelan'ds ekonomie on oorlogsvoering van maand tot maand, zoodat de vredesnood niet lang moer kan uitblijven. Wij kunnen de verdere daden onzer wakkere duikbootmannen, met volle vertrouwen tegemoet zion. (Leven dige bijval.) Mijne lieoren, ik wil op deze plaats waar mon kan spreken, dat liet verre in liet land gehoord wordt, de gelegenheid benutten, aan onze troepen aan alle fronten te lande en te water, in de lucht en onder zee, van uit de haardstede eon groet te sturen. (Levendige bijval.) Wat onze le gers onder leiding- hunner grootte aan voerders, nu reeds drie jaren gedaan hebben, is ongehoord in do wereldge schiedenis. (Levendige bijval.) Onzen dank is onuitsprekelijk. Doeh -wij denken ook dankbaar aan ouzo trou we en dappere bondgenooten. Hat wa penbroederschap, dat in heeten strijd' gewonnen werden beproefd is, kan niet ontbonden worde. Door Duitsehland zal de hondstrouw en zullen de verdragen en overeenkom sten gehouden worden. De berichten over den militarischen toestand van wege de opperste leger overheid zijn zeer goed. In liet Westen zijn de offensie ven der Eagelsehen en der Fransclien mislukt en de tegenaanvallen onzer legers bewijzen hunne ongebrokene kracht, en dat zij beters "kunnen. (Levendige bijval). In het Oosten is de aanval der miljoen- legers, tengevolge der inlandsche ver warring, niet ten uitvoer gekomen. Er is betrekkelijk rust ingetreden. Eerst na valsche berichten en ophilsingeu, welke de soldaten in Rusland opnieuw voorge dragen werden, kwam het offen.i'f, wiens dool Lemberg en de olievelden var. Galicie waren, om onze duikbootoorlog te benadeolen. Brussilow heeft met zijne ongehoorde offers slechts geringe voordeelen behaald en eene halve uur geleden heli ik van don veldmaarschalk volgend telegram ont vangen Aan den Rijkskanselier van het Duitsehe rijk Reichstag Gedwongen door het Russische offen sief in Gaiicië, heeft daar een sterke aanval plaats gehad. Onder persoonlijke leiding van generaal veldmaarschalk prins Leopold van Beyeran hebban Duitsehe troepen, gesteund doorOosten- rijksche, de Russische stelling bij Zloczow doorgebroken. Alle voordeelen van Brussilow zijn daarmede weder vereffend. Het froilt dat wij gemeenzsam met de Bulgaren houden houdt stand. Italië zal nog door den laatsten Ison- zoslag liet voordeel niet hebben dat het doel van zijn aanval was, do bezetting van Triest. In Kaukasus on in Palestina is do strijd door liet seizoenweder ton einde. Wanneer hij weder zal beginnen, zal de vijand het Turksche leger nieuw uilgorust vinden. (Tooj.) De hoopvolle stemming dor Entente over hat ingrijpen van Amerika kunnen wij zonder zwaar gemoed toezien. (Her nieuwde locj.) Wij hebbon uitgorekond hoeveel vraciit- ruim er noodig is oin een nieuw leger van Amerika naar't Europeesch vasteland le bevorderon, hoeveel tounomaat er noodig is, om zulk leger te voeuen. Frankrijk en Engeland kunnen liet ter nauwornood zonder hunne oorlogs- benoodigheden te boven komen. In mate onzer vroegere behaalde successen zullen wij ook do;: nieuwen tegoii3lruver meesier worden. Dat is onze vaste overtuiging on vertrouwen. (Toejuiching). Wij en onze bondgenooten kunnen alzoo alle verdere ontwikkeling der mililarisehe gebeurte nissen met gerust vertrouwen lo gemoet zien. (Hernieuwde bijval). Ik kom nu lot de brandende kwestie, namelijk deze hoelang de oorlog nog zal duren. Ik kom hierbij tot liet middenpunt van ons aller belang Duitscliland hoeft don oorlog niet gewild, het wilde geeno veroveringen om zijne macht geweldig te vermeerderen en daarom wil hel ook den oorlog niet langer voeren, wanneer liet .een eervolle vrede kekomen kan. (Hoort! Hoort bij de soc. dem.) Wat wij willen is in eerslo lijn dat wij zelf een vrede sluiten welke wij met goed gevolg door gedreven hebben. De huidige generatie en de komende geslachten zullen deze oorlogsproeftijd ats een tijdstip van ongehoorde daadkracht en offervreugde van ons volk en leger, do eeuwen door in lichtend nadenken houden (Levendige toejuichingen) In dezen geest willen wij in onderhan deling treden wanneer het tijd is. Mijne Heeren, gij kunt den vrede niet meer aanbieden, de hand welke eens eerlijk e.n vrede8bereid toegestoken werd, heeft in 't ledige gegrepen (toestemming) Wan- neor wij vrede sluiten, moeten wij in eerste lijn bereiken, dat de grenzen van het Duitsehe rijk voor allen tijden, ver zekerd zijn (levendige bijval) Wij wenschenin den weg der verstan- ■digiiig (toejuichingen links en in het Centrum) en der overeenkomst da levensvoorwaarden van het Duitschö rijk op vasteland en over zee •gewaarborgd te zien. Do vrede moet de basis zijn voor eene blijvende verzoening der volkeren, Levendige bijval). De vrede moot alle verdere vijandelijke gezindheid der volkeren door okonomi- scho afsperring voorkomen. (Tooj.) Do vrede moet ons daartegen vorzeke- re:i, dat de wapenbond onzer vijanden, lot een ekonomisclien trust tegen ons veranderd wordt. Deze doeleinden kunnen in male uwo besluiten zooais ik ze opvat, bereikt worden. (Tooj.) Wanneer ue vijanden hunne verove ringszucht, hunnen nedorworpingsgoest opgovon en eene onderhandeling wen schen, dan is geheel het Duilsche volk en hot Daitseho leger, met hunne leiders, die met deze verklaringen 't akkoord zullen zijn (Hoort! Hoort! links en in het Centrum. (Toejuichingen), daarin eensgezind, dat wij van deu vijand, welke do hand uitsteekt, hoorei i, wal hij o:.s te. zero-en heeft. Dan willen wij eerlijk en vredesboreid in onderhandelingen treden. (Toejuichingsn). Mijne Heeren, lot dan moeten wij rustig en geduldig en moodig uithouden. De tegenwoordige tijd waarin wij le ven is op het gebied onzer voeding de moeilijkste welke wij tot hiertoe door gemaakt liebben. Do maand Juli was de ergste, dat wisten wij. Droogheid had den wasdom benudeeligd on er heeft inder daad veel bitloro nood geheorscht. Doch ik kan mot vroolijk vertrouwen zoggen, dat binnen kort oona verlichting zal ko men en dal de bevolking alsdan wederom beter zal kunnen verzorgd worden. (Bravo Zeer juist). Over den oogst is nog niels bepaald te zeggen. Doch reeds lieden staat vast, dat liij beter zal zijn dan do vorige(zeer juist). De halmer zijn wel kort, doch de vorm der koorns is voorlrell'elijk en wij zullen dit jaar oen middelbaron oogst hebben. In meest al de stroekon van bot rijk is er nog terrecbtertijl regen gevallen, om de aardappelen tot wasdom te brengen. Wij hopen oenen goeden aardappeloogst. (Zeur goed). En wanneer wij dat, wat ons uit Roumenië toekomen zal, 'alsook uit andere gebieden, voorzichtig gebrui ken voor onze noodwendigheden, dan zal ook de lovensmiddolonknaphoid over wonnen zijn, waarvoor wij thans staan. Li deze drie oorlogsjaren is het bewijs geleverd, dat zelfs bij een slechten oogst zooal3 deze 1910 Duitsehland in 't geheel niet kan uitgehongerd worden Bij eene knappe opvatting en eene volle rantsoeneering, zijn do voorrudon vol- doonde on dat is een onborekonbaar voordoöl tegen Engeland. Het lieoft in breede kringen eon srnart- vollen indruk gemaakt, dat tengevolge van het oorlogsbedrijf, de verhouding tusschen stad en landbevolking eonige troebelen bad. Hier moet onvoorwaarde lijk opklaring gegeven worden. In eerste lijn moeten wij de landbou wers er voor waarschuwen, dat de rant soenen derwijze afgemeten zijn, bijzon derlijk ook voor liet vee, dat zij er mede moeten toekomen. Verleden jaar is daarin

De Volksstem | 1917 | | pagina 2