I De onbeperkte Dulkbootoorlog ALLERHEILIGEN Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein STADSNIEUWS Theofiel Jutlaoit Lso DsWaegeneer XXIII* JAAR N. 248 <4 CM»ti*msn bot nnmmer Oonderrfag I November 1917 0|> dezen dag ia liet een blijde on [•oostelijk hooggetij het is de feestdag inzer bloedverwanten, vrienden en ken isson die ons langs het pad der deugd, laar de eeuwigheid zijn voorgegaan. En loo wij'met de gratie Gods medewerken, al het ook een« onze feostdag zijn, als fij ons leven met eene goede dood ein- Sgen. Het Allerheiligenfeest is door de Kerk ingesteld, om aan al de gelukzalige bewoners van het eeuwig paradijs hulde en eerbied te beluigen, niet alleen aan dozen die door de H. Kerk heilig ver klaard werden, maar ook aan alie geluk zaligen des Hemels. De instelling van dezen feestdag wordt toegeschreven aan Paus Bonifaeius IV, die leefde in het begin der Vile eeuw. Er b'stond te Rome een groot en prachtig gebouw, hel Pantheon geh eten, dat zes on twintig jaar voor Christus gebouwd werd en aan al de afgoden was toegewijd Het was een meesterstuk van bouwkunde, en terwijl onder de christene keizers het ineerendeel der lieidensclie tempels werden afgebroken, was het Pantheon om zijnen kuslbouw als een gedenkstuk van Rome's ouden luister bewaard gebleven. Wanneer de christene godsdienst ge noegzaaiii gevestigd en bet geloof diep genoeg in de herten was doorgedrongen, vond men er geen bezwaar in het Pan theon weer te openen en het den waren godsdiensi toe te wijden. Dit gebeurde in het jaar 607. Het heidendom bad er eenen tempel aller af,.oden van gemaakthet.christen dom maakte er een tempel aller Heiligen vaii, T- VOLKSSTEM Drukker-Uitgever J. Van Nüffel-De Gendt Bureel en Kerkstraat, 9 en 22, Aalst ALLERZIELEN De klokken tampen den avond vol rouwe. Hun stemmen vallen zoo klaar in den wind Die speelsch door de luchten zijn wegen vind, En zwijgende zwart-gemantelde vrouwen Gaan nu stil weenend de kruisen schouwen Van dooden vader, van moeder of kind. De klokken tampen,... Och, al wie bemint Moet gedenken nu, moet de handen vouwen, Moet volgen op 't spoor der vromen en trouwen Die biddend ten avond naar 't kerkhof.gaan En zoeken zoo droef waar de kruisen staan... De klokken tampen.... De nevelen grauwen... Aanhoor thans, o Liefde, vol medelij De stem uwer dooden Gedenk aan mij Allerzielen, 1917. Jozef Crick. onderneming gevangenen maken machiengeweer veroveren. Op het Aisnefront wordt de arlille- riesirijd zeer hevig voortgezet in den sektor ten noorden van Vaudesson tegen Hurtebise. Onze afdeelingen dron gen in de vijandelijke loopgraven in de Argonnen n op den linkeroever der Maas brachten een dozijn gevangenen mede. *i Ta f——o— Op den rechteroever der Maas bombar een hii/ni rter fo ^wijding, dat deerde de vijandelijke artillerie hevig een hijzonder feest ter eere aller Heiligen - - van lieverlêe in alle landen ingevoerd werd. Men vierde liet le Rome. ueldr; ouk ii, Duilsohiand en Engeland ei Lodewijk de Goede,koning van Frankrijk gal ten jure 836, op het verzoek van Paus Gregorms IV, een edikt, dat de neringen ervan in al zijn staten beval. O), dezen ieestdag moeten alle geloo- vigan nadenken Waarom zou ik niet kunnen wat zoovole Heiligen kondon Dat waren ook 'menseden zooals wij- JIJ hadden dezelfde driften te beteugelen! dezellde bekoringen te overwinnen zooals WIJen lmune middelen lerzaligheid waren dezelfde. Wij hebben zelf iets meer. Wh ben het voorbeeld, dat zij ons hebben achtergelaten en de bescherming, die zij ons verleenen, daar zij ons als broeders beminnen en vurig verlangen hunne eer. hunne glorie en bun geluk met ons te genieten. Duitsche bron ^BERLIJN, 30 October. Legergroep ful kroonprins Rupprecht In Vlaan- [aren was de arlillerieacLie in den sector Tau Dixmuiden met korte tusschenpoozen levendig. Tusschen het Houthulsterboscb en bet kanaal Yprren Komen beroikte de ruursirijd lijdelijk grooto lievigheid. Ook 's nachts bieef hij hevig en heeft zich lezen morgen in roftelvuur ontwikkeld. Leger van den Duitschon kroonprins Wederzijds Braye, aan den Gheinin des )ann-s valleden do Fransclien hun vuur ot krachtige werking samen. Na voor •ijgaand zwijgen, heeft do artillejiestrijd weder tegen den morgen beginnen don doren. Ook aan andere deelon van het Berg Tont was de inzet dor artillerie grooter lis op andere dagen. Op den rechten Maasoever braken onze dappere troopeü ia goede vuuraotie in de Fransche stel» ingen bij Bëzonvaux. De loopgraven [enomen op een frontbreedle van 1200 Delers weruen trots tot vier maal in den cht herhaalde aanvallen van sterk •ansche krachten behoudei.. Meer als '00 gevangenen werden binnen gebracht. )e vijand leed zware verliezen. Bij de andere legers doden woderzijd- sche veikeuusngon het - artillerievuur opleven. Op het. Oostelijk govechlslerrtin en op bet Macedonische front geene groote gevecfiisüamlelingen. Fransche bron PARIJS, 29 October. In Bolgio zeer lievige artiileriebedrijvigheid ten noorden van Draaibank. Ten zuid we3leu vaa St Quentin konden wij bij eene onze steliingen op het front Chaume bosch Bezonvaux. Een aanval volgde De vijand, door ons vuur teruggedron gen kon slechts op één front, te Noorden van bet Caurièresbosch in onze lijnen binnendringen, alwaar hij in eene strook van ongeveer 500 meters in onze voorge- 8choven stellingen voet vatte. Door een onmiddelijken tegenaanval konden wij het grootste deel van liet bezette terrein terugnemon en gevange nen maken. In het Apreinontbosch bleef een vijandelijken aanval legen onze voorposten vruchteloos. PARIJS, 29 October. Den ganschen dag bleef de artilleriestrijd Z6er lievig op den rechteroever der Maas, in den sektor Cliaumebosch Bczonvaux. Nu en dan artillerievuur op bet overige front. Vijandelijke vliegtuige hebben op 27 en 28 October het gebied van Duinkerken gebombardeerd. Geene slaclitotiers. Britsclie on Fransche armee aan het ge vechtsfront van Ieperen ondernomen. Na dat het gisteren een schoone dag geweest was, welke betere gevochtshandelingen toeliet, veranderde het weder plotselings in den nacht. Heftige regen is sedert de vroege morgenduren ononderbroken ge vallen, afgezien van de grooto moeilijk heden op dewelko de verbondene troepen aan het grootste gedeelte van het front slieten. De hoofdonderneming werd door En- gelsche en Kanadeesche regimenten ten noorden van de spoorbaan leperen Roe- selare uitgevoerd. Kanadoesche bataljons rukten langs dn hoofdheuvelruggen in de richting van Passchendaele vooruit en tukten daarover heen. Andere Kanadee sche bataljons, fesamer. met troepen der Engelsche zeebrigadebataljons en Lon densche territoriale, ondanks sterken weerstand, langs den uitlooper tusschen de hoofdheuvelruggen en onze stellingen ten oosten ran Poelkapelle, waarbij zij een aantal sterke punten en versterkte hoeven namen. Engelsche bron LONDEN, 28 October. De onderne mingen der Franschen ten noorden der Si Jansbeek hielden heden morgen ge volgrijk aan. Da Fransche troepon die, ondanks de moeilijkheden ten gevol-e dar overzweinming en de onbegaanbaar heid der wegen, wederzijds der baan Bix8choote Dixmuiden, namen de dorpen Aschhoep, Kippe en Merokem, alsook eenige hoeven en versterkte punten. Een aantal gevangenen werd gemaakt. Aan het Engelsche slagfront ontwik kelde de beiderzijdsche artillerie sterke bedrijvigheid, maar het kwam tot t;eeu infanlerie-evecht. Het getal Duiisclie gevangenen die bij onze gisteren vroeg begonnen operaties gemaakt werden over treft nu (hel gel getal is in liet telegram onverstaanbaar), daaronder 300 dcor de Franschen gemaakte gevangenen. Heden1 in alle vroegte werd een vijan delijke aanval ten westen van Lens afgeslagen. Luchtoorlog Op 26 October regende het tijdens het grootste gedeelte an den dag. Ondanks dit vuurden onze laag vlie gende vliegtaigen 10.000 ronden uil de machiengeweren op vijandelijke trans porten op da banen of marcheerende infanterie van den vijand en op granaten depots. Twee onzer vliegtuigen vlogen laag ovor de hoofdstraten eoner stad, dicht over de daken en vuurden op vijandelijke troepenkorpsen. Er volgden luchlgeveoh ten op kleine hoogten plaats, bij dewelke drie Duitsche vliegtuigen lot neerstorten gebracht werden en een stuurloos tot landen gedwongen, '1 wee onzer vlieg tuigen worden vermist. LOI^DEN, 2S October. Verrichtin gen met beperkte doeleinden, werden lieden in den vroegen morgen door hel Ten oosten en ten noordoosten Poelka pelle vond een hevig gevecht plaats, in hetwelk troepen uit West Lancashire en Northcouniy ©pzekere punten vooruitgang maaklen. Ondersteunde aanvallen werden gelijktijdig door Engelsche troepen in de nabijheid der baan uaar Meeuen en door Fransehen ten noorden van Bixschoote uitgevoerd. Een verbitterd gevecht had den ganschen dag door weerszijden van de baan.naar Meenen en ten oosten van Polderhoek plaats, in dewelke onze troe pen vooruitgang maakten en een betrek kelijk aantal gevangenen inbrachten. Ten noorden van Bixschoote vielen Fransche troepen met groote dapperheid aan, overschreden overzwemmende de St Jausboek en namen hun doel met aantal gevangenen. Meer dan 800 gevan- enen zijn in den loop dezer onderneming doorde verbondenen ïigebrachtg^worden. De tijdens den nacht van Woensdag door vliegtuigen uitgevoerde aanv, vluchten naar Duitschland, werden builen de reeds gemelde 3 1/2 ton, nog eene andere ton bommsn op de fabrieken van Burbach, ten westen van Saarbruchen, neergeworpen, waardoor het totale getal der in den loop van de nachtondernemin- gen neergeworpen bommen op zes tonnen stijgt. Drie onzer vliegtuigen, die aan den aanval deelnamen, woraen vermist. Gisteren was tijdens den dag het weder tot viiegen niet geschikt, maar bij het invallen van den nacht klaarde de hemel voor eenige uren op, en onze bombardee- ringsvliegluigou steg9ii op en vielen vier vijandelijke vliegplaatsen aan. Vooraleer onze vliegtuigen teruggekeerd waren, werd het weder plotselings sleoht, en diegenen onzer vliegtuigen dia nog vlie gende waren, hadden groote moeite om hunne vliegplaatsen te bereiken. Een der vliegtuigen is niet teruggekeerd. LONDEN, 29 October. 's Nachts hebben wij lichtelijk onze stellingen verbeterd op den ijzorenweg leperen Roeselaere. Gisteren mort end zijn de Belgische troepen die samen met de Franschen oprukken in het overstroomde gebied, hebban het schiereiland van Merchem nabij de Vijf Huizen bezet. Over dag werden gunstige ondernemin gen gedaan door de Belgische en Fran sche troepen ten noorden van Merehem. Heden morgend werd het dorp Linghem door de Franschen genomen waardoor geheel het schiereiland van Merckem zich thans in handen der verbonden bo- vindt. Een aantal gevangenen werden inge bracht. Duitsohe bron BERLIJN, 30 October. Udine is door de verbonden troepen van het 14de leger bezet. De hoofdplaats van het Italiaansch Grootkwartier is na zes dagen succesvollen si rijd in onze handen. Onvermoeibaar dringen onze divisies in de vlakte naar den loop van den Tagfia- mento toe. Om de weinige overgangen van den door regen gezwollen rivier stuwt zich de terugtocht van het verslagen vijandelijke leger. De troepen die uit den Karst voort komen hebben op het gansche front de Veneiiaaiischen bodem betreden en rukte op naar den bovenloop van den Taglia- mento. Oostenrijksche bron WEENEN, 30 Oct. De toestand geschapen door den 12 Isonzoslag werkt terug tol in het gebergte aan den opper sten Tagliamenlo, alwaar het Karulner leger van gen. o. baron von Krobatin allen tegenstand brekend, snel terrein wint in Zuid en Zuid Westolijke richting. De strijdkrachten van generaal der Infanterie Alfred Kraus. sloegen reeds op 28 October, 's middags, de eerste bres in het wijd verspreide verschanste kamp van Gemona, alwaar 't dappere Unterteinsche scbuttersregiment n° 28, door een stout moedige onderneming het pantserwerk van den Monte Lane bemachtigde. Het beslissend oprukken dér verhonden troepen van generaal von Below, werd door de inneming van Udiue beloond. Meer zuidwaarts trekken de wanorde lijke troepenmassas van den geslagen vijand naar den beneden Tagliamenlo. De atreek achter het front der verbon denen, krijgt door de lange troepen ge vangenen en den oorlogsbuit, het uitzicht van een Italiaansch legerkamp. Oostelijk enAlbaneesch gevechtsterrein Niets te melden. AVO ND BERICHT BERLIJN, 30 Oct. Op bet trommel vuur op het Vlaandrensch slagveld, zijn sterke Engelsche aanvallen op Passchen- dale gevold. Het dorp ging verloren. Krachtige tegenaanvallen wierpen er den vijand weer uit. Bij Ghrtlurelt zijn heden morgend en 's namiddags Engelsche aanvallen bloedig mislukt. Aan den Chemin des Dames en op den oostoever dor Maas levendige artillerie strijd. In het oosten niets gewichtigs. In Italië gaat het voorwaarts. DUITSCHE MEOEDEëLING Aan de heeren Burgemeesters d- r Kommandantur Aalst. Al de vervallen geele bewijzen, toelating g vende naar 7 ure 's avonds, op straat Ih vertoeveD, moeten zonder uilsiel ten Pasbureele te Aalst ingeleverd worden. SEIB, Leutnant u. Passoffizier. In den laatsten tijd nemen de gevallen toe dat met de eerste uitvaardiging van Eenzelvigheidsbewijzen voor Personen, die al lang bet 15de levensjaar bereikt liejiben, veel te lang gewacht wordt. Op de Burgemeester rust de plicht, zorg te dragen, dat bedoelde Eenzelvigheidsbe wijzen voor adoop van het 15e levensjaar uitgevaardigd en bij het Meldeambt ter afsiempeiing ingediend worden op die ervoor bepaalde dagen. Op den dag dat een persoon 15 jaar oud is moet zij zijn voorzien van een Eenzelvigheidsbewijs. WITTICH, Oberslleutnant u. Komraandant Volgens bevel der Kommandantur moest de Gemeente tot 20 dezer maand melden hoeveel wol door de bevolking afgeleverd is geworden. De wol moest gesorteerd worden volgens 3 soorten en daarmee overeenkomend moest opk de melding opgemaakt worden. De meeste gemeenten hebben oqvoIIo- dige meldingen ingediend. Derhalve moeten alle gemeenten nog maals tot op zijn laatst den Vrijdag 2 November aanstaande, 's middags 1 ure, melden hoeveel wol afgeleverd is volgeus deze 3 soorten. 1) Beste zuivere wol. 2) Gemiddelde wol, b. v. wol vermengd met paardenhaar. 3) Geringe wol, b. v. wol vermengd met zeegras,beestenhaar,bedvlokken, enz. De Kommandantur verwacht juist op gemaakte meldingen, zooniet zullen de gemeenten gestraft worden stalen der wol, volgens welke deze moet gesorteerd worden, ziju op de Kommandantur te zien. A. B. Get. HEER, Luitenant en Adjudant. ZONDAGRUST. Donderdag 1 Nov. (Allerheiligen) zal alleen open blijven, van 's middags tot middernacht,de dienst doende Apotheek van M. Bonner, Bis* schopstraat. Wij vernemen dat ter gelegen heid van Allerheiligen, de bureeRu, kassen en zaal der Brandkolfers der Banque Centrale de la Vend/ e op 1 en 2 Novem ber aanstaande gesloten zullen blijven. Bericht. Ter gelegenheid van Allerheiligen, zullen onze Bure den eu Drukkerij ep 1 en 2 November gesloten blijven. BERLIJN, 28 October. Aan de Engelsehe westkust werden door onze Uboeien weer zes stoomers getorpedeerd, doaronder de gewapende Engelsche stoomer «Maio», evenals de Engelsche stoomer «Eskmere» en «W. M. Barkley» De eerste had, volgens de ontploffing, munitie aan boord, de laatste voerde bier i Dublin naar Liverpool.Verder wareu onder de Engelscho schepen twee Engel sche diep geladen stoomvrs, van welke de oen gewapend wa6. De chef van den adm. staf der marine. BERLIJN, 29 October. Op liet noordelijk gevechtsgebied werden door ize duikbooleu weder 15.000 ton in den grond geboord. Onder de gekelderde schepen bevinden zich beide bewapende Engelsche stoomers «Eemgurth» met e»n lading suiker van 4800 ton en «Adornha» De chef vau den adm. staf der marine. Mijnheer en Mevrouw Vietur AN DE WEGHE-REYNS en hun zoon Ghislain; Mr enMevr.Gustaaf REYNS-JOLIENS en hunne kinderen Karei, Anna, Aehiel, Angela en Marcellus; Eerw. Heer Aehiel REYN-\ on derpastoor te Denderhautem; Mejuüer Maria REïNS; Mejuffer Louise REYN'S; de familie REY'NS; de iamilie DE KJBYZKR mel-ien li met innige droefheid het smartelijk verlies dal zij ondergaon door het afsterven van hun nen teergeliefden vader, schoonvader, groot vader, schoonbroeder, oom en grootoom MIJNHEER PETRUS REYNS weduwenaar van Maria Hortentia DE KEYZER, Lid der Derde Orde van St Francisctu van Assisisië, geboren te Lemberge den 29 Juni 1^31 en zeer godvruchtig in den Heer ontslapen te Denderhautem den 3U October 1'JI7, versterkt door de HH. Sacramentou. De plechtige lijkdienst-, gevolgd van de be graving, tot dewe.ke Ued. vriendelijk wordt uitgenoodigd, zal plaats hebben Zaterdag 3 November, oin 10 ure, in de parochiale kerk van Penderbautem. Men vergadere ten sterf- huize, kwaart voor 10 uren. Zij bdvelen zijne ziel in uwe gebeden. Men wordt verzocht dit bericht te aanzien als uitnnodiging. Mijnheer en Mevrouw Polydoor DE YVAE- GENEER-VAN DEN' BOSSCHE eu kinderea. melden met innige droefheid het afsterven van hunnen teergeliefden zoon en broeder, Soldaat bij hel 3e Jagers te voel geboren ie Aalst den 15 Augustus 1891 en gevallen op het veld van eer te Steenstraete, den 5 November 1916; begraven op het militaire kerkhof te Westvleteren. Een plechtige lijkdienst, tot dewelke vrien den en kennissen uitgenoodigd worden, zal plaats hebben, Maandag 5 November, ein 9 ure, in de kerk van St Martinus. De Vrouwmis onder de Vigiliën.

De Volksstem | 1917 | | pagina 1