f Kardinaal Qasparri iver de wereldvrede en de alge- i meene ontwapening Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Oostelijk flevecflisterreln Zuidelijk gevechtsterrein Zuid-Oostdlijk gevechtsterrein De onbeperKle uukbootoorlog Eduardus-Cornelius MUYLAERT JAAR N.2S5 4 centiemen het nnmmer Zondag 18 en IWaandag 19 November 1917 De Parijzer correspondent van «De lijd» zendt aan zijn blad den tekst van let schrijven ran Z Era. den Kardinaal Staatssecretaris gericht aan Mgr Chesne- lony, aartsbisscl.op van Se' s, schrijven dat loopt over t pauselijk vredesaanbod. De brief van Z. Era Kardinaal Gasparri 0 onder de tegenwoordige orastandighe «en van het grootste gewicht voor de ieteekenis der pauzelijke vredesbemidde ling, en daarora achten wij het dienstig het zakelijke ervan hieronder aan onze lezers mede te denlen De genesis der pauselijke akte is zeer eenvoudig, en een vreemde inspiratie was in 't geheel niet noodzakelijk. Door de verklaringen der staatslieden van de oorlogvoerende machten bad de H, Stoel met de grootste voldbening kunnen con stateeren, dat men liet betredende zekere fundamenteels punten in hoofdzaak eens was. Hij heeft dus deze verschillende punten verzameld en de maohten uitge- Doodigd ze zeif te preciseeren, aan te vullen en te onderzoeken in een geest van verzoening, daarbij zooveel mogelijk rekening houdend met de aspiraties der volken. Ziedaar de pauselijke vredesnota van den eersten Augustus. Bijna alle oorlogvoerenden Rusland Frankrijk, Eng- land, Duitschland en Oostenrijk hadden bijv. verklaard, dat de vrede moest gesloien worden zonder schadevergoeding te verleenen. Rusland, Duitschland en Oostenrijk maakten geen onderscheid tusschen de oorlogsuitgaven en de schade door de oorlog veroorzaakt, daardoor te kennen gevend, dat 'l herstel der aangerichte schade niet zuu geeischt worden. Alleen M. Ribot verklaarde, dat bij evontueele vredesonderhandelingen Frankrijk zich het recht voorbehield het hestel der sonade zonder eenige noodza kelijkheid en door de schuld der militaire autoriteiten op zijn grondgebied aange richt, te verlangen. Daarom dan ook stelt de H. Stoel in liet derde punt der nota als algemeenen regel voor, dat van beide zijden geen vergoeding van oorlogsonkosten en oor logsschade zal worden geeischt, met diei Verstande evenwel, dat, wanneer in sommige gevallen bijzondere reden zioh daartegen kanten, deze redenen met rechtvaardigheid en billijkheid moeten worden onderzocht. In algemeene termen vervat sluit het voorstel niet hel door M, Ribot geformuleerde voorbehoud uit, ei Frankrijk behoudt volle vrijheid om te oordeelen of het, zelfs in de veronder stelling der overwinning wenschelijk is, den oorlog zelfs met een enkel jaar te verlengen, om van Duitschland het herstel oer aangerichte schade te eischen. Ook beeft men.nog beweerd, dat de H. V.'d' r in zijn hoedanigheid van opper sten rechter uer moraal en rechtvaardig heid voor alles moest verklaren, aan voike zijde het reent en aan welke zijde het onrecht was. Inderdaad een vreemde critiek Want in bel belang der mensoh heid neemt de H. Vader het ambt van bemiddelaar op zich, en spant al zijne kraohten in, om de oorlogsvoerende partijen, waarvan beide beweren gelijk te hebben, er toe te bewegen de wapei neer te leggen en vredesonderhandelingen te beginnen. Nu vraag ik of hel tot de rol van bemiddelaar behoort, te beslissen, welke partij gelijk en welke ongelijk heelt Kan men veranderstellon dal hij zijn doel zou bereiken, dat hierin bestaat, de partijen tot vredesonderhandelingen te brengen, indien lnj dit vraagstuk beslist Om niet te spreken van andere punten Ivan mi der belang, wil ik nog wijzen op de bewering, dat de voorstellen van Z. H. den Paus niet alle te verwezenlijken zijn. Vooral beeft men gezegd, dat de beider zijdscbe en gelijktijdige ontwapening met kan worden uitgeroerd. Evenwel wordt de ontwapening door allen zonder uilzen - derin vedangd, als zijnde bet eeni. middel om het oorlogsgevaar weg te nemen, de flnancieele moeilijkheden der Istaten te boren te komen en de sociale [staatsberoeringen te beletten, die anders Ongetwijfeld zullen volgen. Maar zoodra het er op aankomt het middel aan te geven, om tot ontwapening te komen en deze te handhaven, houdt alle overeen stemming op. Ik aarzel niet ronduit te [verklaren, dat geeü enkel van alle tot dusver voorgestelde systemen werkelijk Drukker Uitgever J. Van Nuffhl De Gendt VOLKSSTEM Bureelen Kerkstraat. 9 en 22, Aalst practisch is. En nochtans bestaat dit praeti8ch systeem. In zijn nota van 1 Augustus heeft de H. Stoel geloofd, uit eerbied voerde hoofden der oorlogvoerende volken, dit systeem niet te moeten aanduiden, doch het aan henzelf te moeten overlaten, dit vast te stellen. Maar volgens den H. Stoel is het eenig praclische systeem, hetwelk ook mul een weinig gorden wil van beide zijden kan worden toegepast, het volgende Afschaf fing van den dienstplicht door overeen komst tusschen de beschaafde naties; oprichiing ran een Arbitragehof, waarvan reeds in het pauselijk schrijven gesproken is om de internationale kwesties op te lossen; ten slotte als sanotie, instelling van een universeelen boycott tegen de natie, welke den dienstplicht weder zou willen invoeren en weigeren zou, een internationale kwestie te onderwerpen aan het Arbitragehof, of met deszelfs uitspraak genoegen te nemen. Van d*<ze sanctie beeft lord Cecil zelf in een ïijner redevoeringen de practisolie doeltreffendheid erkent. En inderdaad zien wij, oni nu andere consideraties buiten beschouwing te laten, dat het voorbeeld vin Engeland en Amerika, een bewijs is voor de mogelijkheid eener toepassing van dit systeem. Engeland en Amerika hadden den vrijwilligen krijgs dienst, en alleen om krachtig aan den oorlog- deel te kunnen nemen, zijn ze lot den dienstplicht overgegaan. Du bewijst, dat de vrij willige krijgsdienst liet Doodige contingent oplevert om' de openbare orde te bandhaven. (En wordt de openbare orde in Amerika en Engeland niet even goed, of wellicht nog beter, als bij de andere naties bewaard?) Maar dat hol niet de enorme legers verschaft, welke door den modernen oorlog vereisckt zijn. Door dus den dienstplicht af te schaken door een overeenkomst tusschen de be schaafde naties, zou men automatisch en zonder de openbare orde ïu gevaar te brengen lot de ontwapening komen met al de bovengenoemde gelukkige gevolgen. De dienst^liohl is sedert meer dan eeue eeuw de ware oorzaak van vele ellenden, welke de maatschappij hebben getroffen. Om die ellende weg te nemen, zou een beiderzijdsche en gelijktijdige oniwape ning hel ware middel zijn. Want eens afgeschaft, zou de dienstplicht slechts door een wel weer in liet leven kunnen worden geroepen. Voor deze wel zou zelfs bij de tegenwoordige constitutie der centrale machten de goedkeuring van het parlement noodig zijn, en deze goedkeu ring is om vele redenen zeer onwaar schijnlijk, vooral wegens de smartelijke ondervinding, in den oorlog opgedaan. Aldus zou men krijgen voor het nakomen der aangegane overeenkomsten, hetgeen men zoo vurig verlangt den waarborg der volken. Indien men voorts aan het volk door middel van een referendum often minste aan het parlement het recht, om over vrede en oorlog te beslissen, toekent, zou de vrede tusschen de naties verzekerd zijn, ten mmsto in zooverdit in deze wereld, mogelijk is. Kard. GASPARRI. Duitsche bron BERLIJN, 16 Nov.De artilleriestrijd heeft zich 's murgends vrceg op het slag front in Vlaanderen sterker ontwikkeld, alsook langs de Ailelte en op den wester Maasoever. Fransehe afdeelingen, door morgenmist begunstigd, drongen over de Aiielte door onze voorposllijnen. Zij w erden er in genaanval uit verdreven. Ganscli den dag was overigens bij alle gers de geveehisactie gering. 's Avonds leefde ze op bij Dixmuiden en ten zuiden vrn Sl Quenlin. Vliegxctzm Sedert den 9 November hebben onze vijanden 24 vliegtuigen in luchtgevecht of door afweergescnut ver loren. De vicefeldwebel Bruchler heeft zijn 26* en luitenant Bomgartg zijn 23* tegenstander geveld. Fransehe bron. PARIJS, 15 Nov. Onze verkenners hebben in de streek ran Ailetle gevange nen genomen. Elders kalme nacht,behalve in de streek van Cauriér«s, alwaar het bombardement zeer lievig bUef. Op 13 November werden 4 vijandelijke vliegtuigen door onze vliegers neerge schoten; 4 andere vielen onttuigd in hunne lijnen.Onze bombardeerrliegiuigen hebben verscheidene tochten gedaan en bommen geworpen op verscheidene sta pelplaatsen en kantonnemeuten i i de streek van Mulhouse. Vijandelijke vliegtuigen hebben in den nacht van 13 November hevig den omtrek van Kales gebombardeerd. Een aantal slachtoffers wordt vermeld onder de burgerbevolking. PARIJS, 16 November. Niets te melden, behalve een lievige artilleriestrijd in de streek ten noorden van Braye en Laom.ois en epden rechteroever der Maas Engelsche bron. LONDEN, 15 Novbmb-r. Op 13 November deed de vijand een infanterie- aanval langs de haan van West Roozebeke. De aanval is ten gevolge van ons artillerie en mfaiiierievuur volkomen mislukt. Onze lijn is onaangeroerd, 's Nachts hebben wij onze lijnen ten noord westen van Passchendaele eenigszius verbeterd. Duitsche bron BERLIJN, 16 November.Niets van belang. Duitsche bron BERLIJN, 16 November. Vooruit dringend ten noord oosten van Gallio en lai/gsde beide zijden van de Brentavallei henben onze troepen verscheidene hoogte 8iellingeu do Italianen ontrukt. Cisuion is in ons bezit. Aan de beneden Piave, versterkt artillerievuur. legen de .zee nebben Hoagaarsch Loiived regimenten op den oosielijke óever 10UO Italianen gevangen. Oostenrjjksche bron WEENEN, 16 November. ltaliaansch oorlogsiooneel Jn bet Piavaual en voor de lagunen van Venelie hebben Ho.,vedafdeeln.gen den vijand opnieuw terrein afgenomen en meer dan duizend gevangenen ingebracht. in hel Breniadai ebben Oostenrijksohe troepen Cismon en de hoogte langs heide ZLjden dezer plaats genomen. Ten Noord Oosten van Asiago verloren de Italianen wederom eenige hardnekkig verdedigde borgstellingen. Oostelijk oorlogslooneol: Niets te mel den. Albaniën De lijnen welke door de Fransehe ten Westen van bet Ochrida- meer ontruimd waren, werden door onze troepen bezet. Duitsche bron BERLIJN, 16 November.M.icedon. front Ten westen van het Ochridameer, hebben wij verscheidene ontruimde stel lingen der Franschen bezet. AVO ND BERICHT BERLIJN, 16 Nov. Sterk vuurgevecht bij Diksmuide. In bel Oosten niets bijzonders. In d« bergstreek, tusschen de Brenta en de Piava, behaalden wij weer nieuwe successen. BERLIJN. 16 November. Nieuwe duikbootiucesseu 1300 ton op Int Noor delijk oorlogigebied. Onder de verronke scl.epeu it een groote sloomer mei ijierels geladen. Hij werd uil zijn convooi gescholen. I>» chef van den adm. slaf der marine. IN RUSLAND De meest tegenstrijdige berichten, ko mende uit het voormalige Czarenrijk laten nog immer niet toe zicli een juist denk beeld te vormen van den toestand. Het eenige dat uil alle tijdingen blijkt, is dat de burgeroorlog er volop woedt en reeds in de groote steden, als St. Petersburg en Moskow, het leven kostte aan ver seheideue bonderden personen. De overwinning der Maximalistische troepen DEN HAAG, 15 November. «Daily Chronicle» meldt uil Petrograd De tol hiertoe uit de hoofdstad aangekomen berichten bevestigen dat de strijdkrachten van Kerenski verschillende duizenden dooden en gekwetsten en verschillende duizenden gevan.enen in de handen der maximalisten moesien laten.De kozakken van Kerenski deden driemaal een wanho- pigen kavallerieaanval, doch werden er telkens door 't vuur der machiengeweren verdreven. Kerenski's en Kornilof's strijd kracnten moesten zich terugtrekken. Men verwacht van de over win mug tier maxi malisteu een sterke moreele werking op de houding van liet oveiige Rusland sn van de truejien aan liet front. Men zegt dal maximalistische troepen met groote verbittering en vastberadenheid hebben gevoohten. Het is te betwijfelen of Ke renski zijn poging nogmaals zal herhalen; van Verschillende zijden wurdt het noch tans als waarschijnlijk beschouwd. Een kabinet Lenin KOPENHAGEN, 15 Nov. Berl. Tidenue» ineiUluh Haparauda Over do samenstelling van het kabinet Lenin luidt Lenin, ministerpresidentTrolzki, minister van hui ten I. zaken Rijkof! minister van justitie Njasnof, minister van biiuietil. zaken Orujanikof, Grilwn- kof of Bibilenko, minister van oorlog Glabo, postwezen Schwarsif, financiën Miijoeiiu, landbouw. Alle twee uren worden proklamaiies bekend gemaakt. AMSTERDAM, 15 Nov. Central Neios vau Maaudag avond meldt De gezanten der Entente in Petrograd hebben tot hiertoe niet verklaard dat zij weigeren de nieuwe regeeriug te erkennen; zij zijn veeleer door hunne regeenugen onder voorbehoud gelast uiet den Arbeidersraad in onderiiandeling te treden. Het Russisch hoofdkwartier zou niet meer als aanuang van Kerenski te aanzien zijn, nadat de ontevreden generaals de partij genomen bobden om zien in Kerenski's kamp naar Galschina begeven hebben. De Morniny Post meldt Maandag°mor- gend Hel Kussisoh hoofdkwartier is sinds Zondag in vei binding melde nieuwe regeering,weike de uitgave der Russische legerbenchien Verboden heeft. Zeven kommissartssen der revolutionaire regee ring zijn ïn'l hoofdkwartier aangekomen. Het scuijnl dat een grooi deel vau het leger vuor de nieuwe, den vredo voor staande regeeriug is. Tsaar Nikolaas, Keizer van Siberië uitgeroepen KOPENHAGEN, 13 November. Hel blad Berin.gske Tidende kreeg uit Haparauda het volgende telegram Uit Petrograd komt het verrassend nieuws dal Siberië zich zelfstandig heeft ver klaard en den onttroonde Czaar Nikolaas keizer heeft uitgeroepen. De Czaar en zijne familie verblijven nog te Tobolsk. Die Siberische opstanding schijnt van de stad te zijn uitgegaan. IN ITALIË LUGANO, 14 Novemb. De Popoio de Liberia bericht dat koning Victor Emmanuel tePeschiera de generaalsFoch en Wilson ontvangen heeft. Daaruit kan ra-n besluiten dat Peschiera thans het ltaliaansch hoofdkwartier geworden is. De stad is een oude vesting en li-t aan de baan Verona Milaan, den zuidelijken oever van het Gardameer. DUITSCHE MEDEDEELING Aan de heeren Burgemeesters der Kommandantur Aalst. De gemeenten ontvangen bevel, alle nog voorhanden notelaars, welke èenen omvang van 80 em. opwaarts in horst hoogte hebben, tot op zijn laatst den 15. 12. 191/ te laten vellen door de*Gemeente respeklievelijkde eigenaars ofbeheerders. Daar de wortelblok van groote waarde is, moeten de boomen omtrent 30 em. beneden de aardoppervlakte uitgekapt worden.de stam moet vlak achterde kruin afgezaagd en de zijdelingsclie wortels vlak bij de wortelblok afgekapt worden. Tot 10 December 1917 melden de ge meenten het getal der gevelde stammen. De gevelde stammen verblijven in da Gemeentedistrikten tot hel vervoer naar d« statie, dia nog zal bekend gemaakt worden. De gemeente waarborgt tot dit tijdstip voor de zorgvuldige bewaring en bewaking der stammen. De afmeting en overname der stammen zal plaats li-bben duor een boutdeskundige van den Wirt- schaftsau88cliusse. Iedere gemeente moet haar stammen op de bovensnij vlakte ken- teekeiien bij middel van de bijl, bet trek ijzer of de brands)erapel (maar niet bij middel van een keurig potlood of karton). Het afvalhout, kruin, takken en wortels blijven ter beschikking van den eigenaar. In geval de in aanmerking komende notelaars niet tot den vastgesielden ter mijn geveld zijn, zal de Kommandantur met strenge straften optreden. WITTIGH, Oberstleutnant u. Kommandant. Bij de wolinlevering uit matrassen is gebleken dat in de meeste gevallen de inwoners afzien van hel ter beschikking gestelde zeegras of slechts kleine Hoe veelheden bestellen. Ten einde te vermij den datonnoodige hoeveelheden surrogate voor liet vullen van matrassenaangekuoht en diensvolgens ook spoorwegkosteu te sparen werden de gemeenten verzocht nauwkeurig vast te stellen welke inwon ers feitelijk van bedoelde surrogaten willen aankoopen. Bij de bestellingen moeien nog bijge" rekend worden de benoodigheden lot verwisseling der wolvullingen iu de kwartieren van militairen. De naar hier gevoerde hoeveelheid berust klaarblijkelijk op schatting en gaat de feitelijke behoefte le boven. Alle gemeenten zonder uitzondering, moeten lot 19. 11. 17, 's middags 12 ure, ter Kommandantur eene nauwkeurige aan gifte van hun behoeften indienen ten einde allen twijfel uit le sluiten wordt bemerkt dat de Gemeenten alwaar geene surroga ten voor malrasseiivulsel van noode is, dit bij de Kommandaniur le melden. legen de Gemeenten welke zich niet aan den termijn houden zal met strenge straften opgetreden woiden. Gebeurlijke twijfel mogen bij de Kommandantuur ter prake gebracht worden. A. B. HEER, Luitnant u. Adjudant. Mevrouw Weduwe Eduardus MUYLAERT» geboren Maria DE l'ELS vi AECKER Mijnheer Jozef MUYLAERT De Familiën DE PELSMAECKER en MUYLAERT, melden U met diepe droefheid het afstervea van hunnen welbeminden Echtgenoot, Broe der en Bloedverwant, MIJNHEER geboren te Aalst, den 24 Augustus 1851 en aldaar overleden den 15 November 1917, versterkt door de HH. Sacramenten. De plechtige Lijkdienst en Begrafenis zal plaats hebben Maandag 19 Novembkk 1917, om 9 uren. in dc kerk van O. L. V. Bijstand (Mijlbeek.)De Vrouwmis onder de Vigiliën. ergadering ten sterfhuize, Roozendreef, Nr 14, oin 81/2 uren. Familieleden, vrienden en kennissen die by vergetelheid geen uitnoodiging zouden ont vangen hebben, worden ver/.ocht dit ais uit noodiging te willen aanzien. V ERLOREN.Een daraezakuurwerk, Terug te brengen tegen goede belooning ten bureele dezer.

De Volksstem | 1917 | | pagina 1