^ge gebeurtenissen in Zwitserland. IN DE VERELNIGDE STATEN Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein De onbeperkte Duikbootoorlog fin» JAAI» N. 299 4 onnti«m»« hit lo-nmef Vrijdag 23 November 1917 i Het straatgevecht in Zurich ■JRICH, 18 November. Berichten I t Zwitsersch Telegrafenagentschap Brdag avond had er eene betooging ffs voor het provinciaal gebouw, waar je voormannen van de pacifistische foging van den voorgaanden dag esloten zijn. Men wete dat deze fistische manifestatie bijzonder gericht tegen de munitiefabrieken, e tweede manifestatie was op touw flt door eenige jongelingen, die weldra olgd werden door verscheiden duizen- personen. Het kwam weldra tot groot loer en overtredingen. De politie trok 'endaarden sabel en schoot in de sa met den revolver. Hier en daar den barrikaden opgeworpen.Er waren dra vier dooden, waaronder eenen cieman. Ook waren er veel gewon Eene maohiengeweerafdeeling werd plaats gezonden en met ledige loezen dreef zij de massa op de vlucht, it om 1 uur des nacht werd alles S- JRICH, 18 Novemb. Uit dezelfde des namiddags om 5 ure Volgens iatste berici ten zijn er tot op dezen mblik slecnis drie slachtoffers van de tgevechten overleden. Een policie- een genaamde Lininger uit canton en een genaamde Doegeli uit Nor sk. In het hospitaal liggen Eene w met een schot in den buik, twee olingen van 13 en 19 jaren oud met icbot in den buik en in de longen, twintig andere personen met aller e kogelwonden. »t op dezen oogenblik werden 80 >nen aangehouden, maar terug in eid gesteld na een voorloopig onder- mei de vaststelling hunner persoon- Bid. Ook zijn troepenafdeelingeu stad aangekomen. den vooravond van den volgenden Lwam er weer veel volk bijeen voor al van de provinciale wacht IV. De gaven bevel lot verder gaan, de bedreiging van de weerspannigen' !en aam.ouden en opsluiten. Aldus ■su omtrent 100 personen aangehou- VOLKSSTEM Drukker Uitgever J. Van Nüffel De Gendt Bureelen Kerkstraat. 9 en 22, Aalst politiekers van Europa zullen verstaan Kalodin tegen Lenin dat wij ons samenhouden in dezen lasti- STOCKHOLM, 19 Nov. De laatste gen tijd. Er zou meer verloren zijn, moest berichten uit Rusland leggen er nadruk zich in het Noorden eene afbreuk voor op dat Kerenski verloren is. Gisteravond doen. en moesten wij met Amerika over is zijn bijzondere geheimschrijver aange- eenkomen, dan wanneer het Noorden komen in Stockholm. Hij ook bevestigde I avonds liet de overheid een plak- aitbangen, waardoor alle volksver ingen verboden worden. Zij die niet rzaamden, werden aangehouden en oten ter besoliikking van den raad. ichten in de uit het westen komende Tsche bladen, waarin spraak is van Hen der manifestanten tegen de wen van de Zuricher Zeitung en Zwilsersche Telegrafenagentuur u allen grond ontbloot. Weliswaar enen er volksgroepen voor deze wen, maar het kwam daar niet tot ?n. .TN, 19 Novemb. In een oproep •"ren de socialistische Arbeiteruuion socialistische fractie van den Can- ad, gezamenlijk met de socialistische van den grooten stadsraad van i» dat zij geene de minste gemeen te hebben met de personen welke de mgen op touw gezet hebben. Zij de heele arbeiderschap dan ook op TS8 te vermijden wat aanleiding kon :ot gebeurtenissen als deze die men te betreuren heeft, leze organisaties kondigden verga- en aan voor den volgenden avond. NOORWEGEN le «Noorweegsche Storthing» werd erikaansch* nota besproken. De iter Mowmckel verklaarde gaan niet lot Amerika als bede wij hebben aan de Westelijke mo eden groot# diensten bewezen en zulk» ook voortaan nog doen. »n wij tot een akkoord, dan zullen 'tzelve beschouwen als ons recht, s een genade; maar de overeenkomst Amerika ware le duur gekocht, de prijs het opgeven zijn onzer liteit, of met de afbreuk der kingen met het overige Noordon. luden wij er boter aan verzaken. willen gemeenzaam den vrede fen en dien gemeenschappelijken wil van liet Noorden heeft zijne puis, niet wijl de drie Noordelijke van Europa een militaire factor Uien, maar omdat wij een factor de kuituur. AUesroudig deckei.de vast samenblijft en honger lijdt. De gedachte den vrede boven den oorlog to plaatsen is de beste gedachte, is de grootste gedachte, de gedachte der toe komst. (Bijval) In de namiddagzilting verklaarde de staatsminister, dat de woorben van Mo wankel misverslaan werden, alsof Noor wegen de keus hadde tusschen de afbreuk met zijne Noorderburen en den honger. Daarover weet bij niet het minste. De minister zegde, dat,moest het ondenkbare geschieden, namelijk dat wij voor eene dergelijke keus gesteld worden, dan zou dezelve vrrworpen worden. Wij moeten zoeken met de oorlogvoe renden billijke overeenkomsten te sluiten. Wij zullen hier te lande geenen honger lijden, waar wij genoeg aardappelen en visschen hebben; het kan echter niet gebeuren dat er gebrek in de huisgezinneu wordt gevo- ld; krijgen wij van Denemar ken zijnen overschot, 500,000 ten gerst, dan kunnen wij volhouden. Ik hoop dat Denemarken dat geven kan. Wij kunnen in de plaats visschen leveren. De opdracht van den Overste House LONDEN, 19 November. Alhier komt men le vernemen House, de leider van liet Ainerikaansch gezantschap di< ook afzonderlijk en vertegenwoordiger van Wilson in Europa is, ontvin 'den president een draadbericht, waarin deze er uitdrukkelijk op wees dat de regeering van Amerika de eenheid in bet handelen onder de verbondenen beschouwt als eene wezenlijke voorwaarde tot het veroveren van een rechtvaardigen duurzamen vrede. De president wees ook op het feit, dat de eenheid moet gevolledigd worden op dat de hulpbronnen van den Amerikaan schen Staat voordeelig kunnen aangewend worden. House moest zich over dit alles op de hoogte stellen en hij moest zich begeven naar de eerste onderhandelingen van den opperste Krijgsraad van Amerika om in verstandhouding te blijven met generaal Blise, de ssafoverste van het Amerikaansche leger. Men denkt dat deze onderhandelingen reeds op het einde dezer maand zullen kunnen gehouden worden te Parijs. IN RUSLAND MILAAN, 20 November. Gorriére della Sera geeft een bericht uit Potro grad van Zaterdag 1.1., volgens hetwelk de kozakken onderhandelingen hebben aangeknoopt met de bolsjewiki en de gematigde socialisten, om een zetel in de nieuwe Russische koalitieregeering te de bewering van andere reizigers, dat Kerenski op de vlucht is. Hij verklaarde verder dat Kornilof deelnam aan den strijd. Daarentegen isKaledin heer en meester in hel Dongebied. De strijd tusschen Lenin en Kerenski schijnt te veranderen in een strijd tusschen Lenin en Kaledin. Deze laatste heeft het kolenbekhen van het Dongebied bezet, ten einde drukking op liet Russisch spoorwegverkeer uit te oefenen. Charkow werd ook door hem bezet. Daar beeft bij 200 spoorwegwagens met levensmiddelen tegengehouden, voor Petrograd bestemd. De levensmiddelennood zou reeds zeer groot zijn in de hoofdstad. Eene onzijdige strook rond Jerusalem BERN, 19 Nuvember. - De hier aangestelde nuntius zou op verzoek der Zwitsursche Sionisten een schrijven aan den Paus gericht hebben, vragend dat hij den sultan zou verzoeken om een onzijdige strook- van 30 kilometers rond Jerusalem te doen afteekenen. De Sionisten zouden hetzelfde verzoek gedaan hebben aan de Zwilsersche vertegenwoordigers in de Enlentelanden. bekomei Balfour over den toestand in Rusland. LONDEN, 19 November. Balfour verklaarde in 't Lagerhuis dat de toestand in Rusland nog met opgeklaard is, of schoon het schijnt dat de extremisten in Petrograd en Moskou meester zijn van den toestand. De onderhandelingen over de vorming van een koalitieregeering hebben totnogtoe geen uitslag opgeleverd De in het begin der vorige week onder broken telegrafische verbindiug met den Eugelscb# i gezant is nu hersteld. De Britsche gezant blijft op zijn post. De Russische militaire zendingen teruggeroepen. GENEVE, 20 Nuvember. De -Petit Journal r> rni-ldt De Russische militaire zendingen aan het Fransche en Engulsohe front werden teruggeroepen. Lenin roept de konstituante samen, De Russische medewerker van de Berner Bund meldt dal de -Prawda» een maximalistisoh blad, een door Lenin onderteekend besluit bekendmaakt, waar door de wetgevende nationale vergaderiu" op 25 November vastgesteld is. Duitsche bron BERLIJN, 21 November. Legergroep van den kroonprins Rubbrecht In Vlaanderen leefde het geschutvuur van 's middags af bij Dixmuide en van het Houthulsterbosch tot aan Becelaere. Tusschen Poelkapelle en Paschendael e nam hel vuur weder in groote hevigheid loe. Stijgende vuuractie op verscheidene punten, in Artesie volgden vijandelijke verkenningstochten die afgeslagen wer den. Tusschen Arras en St Quentin leidde sterke artilleristrijd Engelsche aanvallen in. De hoofdstoot had plaats tusschen de banen die leiden van Bapaume en Péronne naar Cambrai. Terwijl deze aanvallen de doorbraak onzer stnllingen in de richting van Cambrai beoogden, hadden noordelijk en zuidelijk van het hoofdslagveld neven aanvallen plaats met beperkte doeleinde* bij Rieucourt en Vendhuille. russohen Fontaines les Croisilles en Bieucourt kon de vijand niet over onze eerste lijn vooruitdringen. Op het hoofdslagveld kon hij onder bescherming van talrijke pantserwagens terrein winnen. Onze reserven vingen de stoet op in achterwaarischestellin-en. De plaatsen in de strijdzone, waaronder Graincourt en Marcoing bleven in d» handen des vijands. Deelen van ingemet seld materieel gingen in onze stellingen verloren. Ten zuiden aan Vendhuille zakte de aanval eener Engelsche brigade met verliezen ineen. Bij en ten zuiden van St Quentin was de artillerie en mijnwerpersstrijd tijdelijk gestegen. Een voorstoot der Franschen 's avonds ten noorden van Ablaincourt uitgevoerd werd afgewezen. Het hevig vuur in de strijdvakken hield tot middernacht aan en stilde daarna. Dezen morgend ^roeg bij Bieucourt is het weder hevig losge brand. Leger van den Duitschen kroonprins Verhoogde gevechlsactie ten noord westen ran Pironne ten oosten van Craonne. Op den oostelijke Maasoever leefde het vuur binst den dag niet weder op, na afweer van een Franschen voor uitsloot in den morgeudstonden in bel Chaunebosch. Fransche bron. PARIJS, 20 Novemb. Ten noorden van St Quentin hebben wij gemakkelijk een vijandelijke onderneming in de streek van Fiiyet afgeslagen. In Champagne, nog al hevige artillerie bedrijvtgheid in den sektor van Butte du Mesnil. Op den rechteroever der Maas, heeft de vijand, na een hevig bombardement van het front Bezonvaux Bois de Chaume onze stellingen ten noorden van het Gaurièreshosch op eene frontbreedte van een kilometer aangevallen. De aanval, door ons vuur gebroken, kon sleclffs op eene heel kleine uitge strektheid onze vooruitgeschoven lijn bereiken. Dw vijandelijke troepen, welke er in gelukt waren daar voet te vatten, werden grootendeels door onzen onmiddelijke tegenaanval teruggeworpen. In Lorrninen is eene vijandelijke onder neming tegen onze posten ten Zuiden van Nourroy vruchteloos gebleven. Kalme nacht op het overige front. PARIJS, 20 November. Nog al lievige arliUeriestrijd in Belgie, ten noor den van den Chemin des Dames en op den rechteroever der Maas. Engelsche bron. LONDEN, 18 November. De ge- schutbedrijvigheid houdt aan aan beide zijden. Dat vau den vijand is bijzonder hevig ten oosten en noordoosten van Ieperen en onze stellingen bij Passchen daeie en Langemarck, eveneens ten zuiden van hel Polygonwoud. Terrein dat de Engelschen vrijdag nacht ten noordwesten van Passchendaele verover den, werd door ouze troepen ingericht. LONDEN, 19 November. Heden nacht waren beide artilleriën aan 't werk in de slagstreek. Troepen van Schotland en Warwickshire deden verleden nacht gelukkige tochien in den omtrek van Monchy le Preux en Greenland Hill, ten noorden van Roeux. 0]> liet slagfront van peperen hebben wij dezen nacht onze stelling ten noord westen van Passchendaele licht ver beterd. Een aanval op eenige onzer vooruitge schoven werken, ten noordoosten van het Polygoonbosch werd met goeden uitslag afgewezen. Heaen morgend werden vijandelijke afdeelingen, welke onze lijnen ten Zuid- Onsten van Poelkapelle traclnen te nade ren, door onze machieugeweren onder vuur genomen. Het grootste doel werd gedood of gevangen genomen. Ov»*rdag was de vijandelijke artillerie bedrijvig ten Oosten en ten Noordoosten van Ieperen. Tijdens een aanval verleden nacht op een onzer loopgraven ten oosten van Bonzeaucourt gedaan,is een onzermannen verdwenen. Pa troel j enge vechten ten oosten van Armentières, lieten ons toe eenige gevan genen binnen te brengen. Duitsche bron BERLIJN, 21 November. Op het Oostelijk gevechtsterrein en Macedonisoh front g-ene groote trevechtshandelingen. Duitsche bron BERLIJN, 21 November. Toestand onveranderd. Oostenrijksche bron WEENEN, 21 November. Aan de beneden Piave schiet de italiaansche artillerie planmatig de plaatsen, gelogen op den Oostoever, aan stukken. Verders is er niets te melden. Italiaansche bron ROME, 19 November. Verleden nacht was er levendige artilleriestrijd tusschen het Gardameer en Astach. Op de hoogvlakte van Schlegen beschoot de vijand hevig onze stellingen aan den Monte Tondarecal en den Monte Badeue schen,zonder evenwel infanterieaanvallen te doen. Oi ze afdeelingen naraeu hier en daar het offensief, heroverden vooruitgescho ven deelen van loopgraven en namen zes officieren en 202 man gevangen. Ten zuiden vanQuero vielen beduidende vijandelijke strijdkrachten onze lijnen aan Mocar Monte Tomba aan. In de vlakte kon de vijand, tengevolge der dapperheid onzer troepen, zijne pogingen om over de Piava te komen, niet vernieuwen. Overdag en 's nachts werden de vijan delijke troepen verscheidene malen, on danks den hevigen wind, in de bocht van Primolona, ten noordwesten vanSusegana en in Tezzo di Livenza door onze vliegers met bommen bestookt. AVONDBERICHT BERLIJN, 21 November. Op het slagveld ten zuid weste van Cambrai valt de vijand sinds heden middag opnieuw met sterke strijdkrachten aan. De strijd is nog volop in gang. 's Namiddags zijn sterke Fransche aanvallen begonnen, op het front van CrEonne tot Berry au Bac. In het oosten niets bijzonders. In Italië niets nieuws. BERLIJN, 21 November. E«n onzer duikbooten, onder commandant opperlui- tenani ter zen Wendlandt viel op 11 dezer vijandelijke zeestrijdkrachten aan, aan de Syrische kust, die zich achter netten in ondiep water in zekerheid achtten; deze nu viel met koenheid aan en vernielde door dubbeltorpedoschot een Engelschen monitor alsook eon torpedojager. De vijand leed bij hunne vernietiging groote verliezen aan manschappen. Op liet noordelijk krijgsgebind werden door onze duikbooten weder 5 stoomers vernietigd. Daaronder ware i twee diep geladen Eng. bewapende stoomschepen. Dè chef van den adm. staf der marine. Het gevecht in de Duitsche golf BERLIJN, 19 November. olgens het ambtelijk bericht der Engelsche ad miraliteit zou bij het gevecht voor de Duitsche golf op 17 dezer d<>or de Engel sche een Duitsche mijnenzoeker in den grond geboord zijn. Deze bewering is onjuist. Er is geen enzer mijnenzoekers door de Engelsctien in den grond geboord. Daarentegen wordt een visscherastoomer vermist; de Engelschen zullen dit aartuig bedoelen. LONDEN, 20 Nov. Daily Mail schrijft De verliezen der Engelsche handelsvloot in 't eerste derde van Nov., zijn slfchlsweiiiiglgeringerdan in 't gelijk tijdsverloop van de maand April van dit jaar. Ook hierover zal men verklaringen van Lloyd George in 't Lagerhuis verlan gen. FRANKRIJK In het Fransche kabinet PARIJS, 21 November. In de minisierieele verklaring welke heden namiddag in de kamer voorgelezen werd, wordt onder meer gezegd Wij hebben toegestemd de regeering over te nemen, om den oorlog met ver dubbelde krachtinspanning te voeren, doordien alle krachten beter benuttigd zouden worden. «Wij bieden ons voor U 'aan, met de eenige gedachte, aan een onbeperkten oprlog. «Wij verhopen, dat het vertrouwen welke wij U vragen, een aki van ver trouwen jegens U zelve:; zou zijn en een oproep tot de geschiedkundige deugden welke van ons Franschen gemaakt heeft. Nooit tieeft Frankrijk zoo duidelijk de noodzakelijkheid gevoeld, te leven en te bloeien in het ideaal eener kraeht, welke ten dienste van het meusctielyk geslacht gesteld woidt en in de vastbe slotenheid, steeds meer en meer i recht der burgers en der volkeren te bevestigen welke in staat zijn zich zelf te overwin nen om rechtvaardig lezijn. Dat was het ordewoord van al onze regeeriugen sinds het uitbreken van den oorlog. Aan dat programma zullen wij ons houder.. Wij hebben groote soldaten behoorende tot eene groote geschiedenis, onder leiding van ondervindPgrijke aan voerders, bezield door den geest der offervaardigheid, welke den schoonen roem onzer Vaders uitmaakte.

De Volksstem | 1917 | | pagina 1