Japan Engeland en Amerika Be oiiiiepgrRie Buikbooioorlog DE 8EMSEN VAN EENE 6HIL Oorlogsberichten Westelijk gavecktsterrain Oostslijk BevecMsterreln Zuidelijk Qevecliistsrreia Valsslio Isaskiirisfjes te Brusssi 3pgg» mR N. B64 4 centiemen het nummer Dsiidardag 29 November 1911 Drukker-UitgeverJ. Van Nüffel-De Gendt. BureelenKerkstraat, fin 22 Aalst Het Engelsche blad «Japan advertiser" geeft eenige uittreksels weer van 'tJapaan- scbe orgaan «Öhin Nippon»» waarin gehan deld wordt over de betrekkingen tusschen Amerika en Engeland en de stelling die Japan daartegenover beeft in te nomen. Het deelnemen van Amerika aan den oorlog beteekent twee dingen, zegt het Japanficbe blad gezien van bet standpunt van binnenamcrikaansche politiek beteekent zij eene overwinning van 't republikanismus op de demokralie. Van het standpunt der builenjandsche politiek uit, beteekent die deelname eerie versterking van do vriendschappelijke be trekkingen tusschen Amerika en E igeland on ia zij te beschouwen als eene voorbode voor een onvermijdelijk Ainerikaansch Engelsen verbond. L'a'. de Entente er toe Kwam voor het verlies van Rusland als bondgenoot een machtige plaatsvervanger te zoekon en die wist te gvinden in de Ver. Staten moet een groot suksos in de poiiliok van Engeland en Frankrijk genoemd worden. Een weinig overweging bewijst dat er niets eigenaardigs of vreemds is aan de deelneming van Amerika aan den oorlog. Men heeft inderdaad van het begin van den oorlog af gezien dat Amerika er oj> stond winst en verlies met de Entente te deelen. Van den beginne af hebben de Ver. Staten de Verbondeden voorzien van al hetgeen zij noodig hadden en dat in de broedste male, dientengevolge zijn zij van den beginne af een waar lid der Euiente geweest. Vervolgens wijst het blad op de onver mijdelijke konkurencie die eens of morgen z;;l moeten uitbreken tusschen Engeland en Japan. *l)o hoofdtak der Engelsche nijverheid is weverij en scheepsvaart met inbegrip van ■scheepsbouw. Indien die takken achteruit gaan zou hot Engelsche imperium recht streeks lijden. De katoenwaren omvatten bijna de helft van den Engelschen uitvoer. Voor de lieer- schappij ter zoe heeft Engeland steeds oorlog gevoerd met Nederland en Frankrijk en nu doet hot hetzelfde met Duilschland. Voor "wat Japan betreft zijn de tweo hoofdtakken van zijne nijverheid eveneens weverij en scheepvaart. Japans toekomende wolstand hangt go- Leel van deze twee fuktoren af, 011 roods ;.nu poogt Japan do Engelscho buitonlandsche markten to betreden. Wie zal kunnen ont kennen dat Japan vroeg of laat do ijverzucht van Engeland zal moeten opwekken zooals Duitsciüand ^liet nu doet Niemand kan loochenen dat de Engelscho bezittingen in het Oosten, Australië, Niouwzeeland, enz. strategisch meer en meer door Japan be dreigd worden. Reeds hebben die landen hot dreigende gevaar van Japans macht gevoeld en hebben zij ingezien dal bel verkeerd was zicli voor hunne veiligheid al le zeor te vertrouwen op jiïet E.ngelsch Jepuiisch bondgenootschap. Het staat vast dal Engeland dat inzake oostersciie kwesties tot nog toe afwachtend ■aas, 11a dezen oorlog nog veel meer belang stelling zal toonen. In dezou strijd heeft het Engelsclie impe rium volstrekt de hulp van Japan noodig. liet is do vraag of Engeland, 11a den oorlog, nog ia staat zat zijn eene vloot te onderhou den, die sterk genoeg zal zijn 0111 zich met de Japansche le nieten in den Stillen Oceaan. Het is niet onmogelijk dut da dug zal komen waarop Engeland do hulp der Amerikaansche vloot zal moeten inroepen om zijne belangen in liet oosten te beschermen. Veie denkende politiekers hebben ver klaard dut de dagen van het Ecgeösch Japar.seh bondgenootschap gelold zijn. He hoofdoorzaak van dat verbond was hot auto- Jiralische Rusland, dal nu voor goed uil den weg is geruimd, en hei is niet waarschijnlijk dat hot nieuwe Rusland do vredo in hel posten zal bedreigen. Ouder dit oogpunt zal 18° VEÏtVOLO. XIII. 't Was een heerlijke, verruklijke dag, toen de kleine stoomboot De Villa Rccca met bestemming naar Messina in zoo slak. De blauwe golven der Midu'elandsche Zoe glinsterden in ee zon, en in beloeverende pracht prijkte de schoone hemel van Italië boven Je hoofden dor reizigers. Langzamer hand verdwenen de borgen en ook de met wijngaarden bedekte heuvels en de gedurig afwisselende bekoorlijke gezichten uit bun oog. Leontino, Hod wig en Bertram stonden op Jict dek van het vaartuig. Leontine had g-30116 enkele tegenwerping gemaakt, toen i are moeder, die met haar vader, de kleine 'x i'ricde en Geerhuida to Napels zou blijven, j aar verzocht had, Hedwig op het uitstapje 3 ede te uemou. Zij beschouwde de tegen- oordigheid van haar, aan wien zij zonder let te weten den geliefde bad ontruk:, t e rechtvaardige straf. Toen Leontine naar de andere zijde des x opmbools ging, volgde Hedwig baar als ure schaduw zij bad mevquw 1 j-ders beloofd, goed over bare dochter to zullen waken. Ik zou liever alleen willen zijn, zcide Leontine, om ongestoord te kunnen peinzen. Engeland de Japansche liulp niet meer noo dig hebben. Voor de angelsaksische volkeren is bet gsle gevaar eene zaak van leven of dood. Niet alleen in de Veroenigde Stalen, maar in alle Engelscho bezittingen, wordt reeds de drulckiüg van de Aziatische inwijking gevoeld, en het zal onmogelijk zijn het angelsaksische vooroordeel tegen het gele ras uit te roeien. Het feit dat Indiërs, Ghineezen en Japan ners, vanwege de Angolsaksers met voor ingenomenheid worden behandeld, zal er die twee lauden toe brengeu zich nauwer aaneen to sluiten om den grondregel door te voeren: Azië aan de Aziaten I Hoden ten dage verstaan do Indiërs nog do Japanners niet, en ook de betrekkingen tusschen China en Japan zouden beter kun nen zijn, maar mettertijd zal de drukking dor angelsaksers die volkeren nauwer aaneen sluiten. Tezelfdertijd zal d6 band tusschen Engeland en Amerika nauwer worden toe gehaald. Om kort te gaan, besluit Sihn Nippon, zal, wanneer het Amerikaansche vlootpro- gramma zal uitgevoerd zijn, voor Engeland de tijdgekomen zijn omhet bondgenootschap met Japan te verbreken en om de bescher ming van Australië en Nieuw Zeeland over te dragen van de Japansche vloot op de Amerikaansche. FRANKRIJK Het Fransch budyetvoorstel voor 1918. KEULEN, 24 November. Men meldt van do Zwitsersche grens aan de Kolniscbe Zeitung Volgens het door den financio minister Klotz bij het kamerbureel voorge legde budgetvoorstel voor 1918 bedragen de uitgaven rond de 7,808 millioen fr.de inkomsten 6542 millioen fc. Aldus blijft er een lokort van 1206 millioen to dekken, dat door nieuwe belastingen zal opgebracht worden. Het financieministerie voorziet binnenkort eene oorlogswinst van rond de 50 millioen. In de tweedo plaats komt do verhooging van de belastingen op hot erfgoed in aan merking en do verbooging van de belastingen op giften dio in 1918 183 millioen, in de daaropvolgende jaren 364 millioen zal op brengen. Eene nieuwe belasting op de wijzi gingen van handelsovereenkomsten zal 13 millioen opbrengen. ZWITSERLAND f(3a?.tregeSen tegen vreemde deserteurs BERN Do Zwitsersche Bondsraad heeft bet polilioko departement gemachtigd, in princiep do bewilliging van burgerrecht te weigeren aan buitenlandscho desefteurs dio na 't begin van den oorlog in Zwitserland aangekomen zijn en vroeger nooit in dit land gedomicilieerd waren VEREENiGDE STATEN De Amerikaansche legerindeeling Voor wat aangaat do organisatie hunner strijdmacht, zoeken do Amerikanen een en uudor to leoren uit de ondervinding hunner Europoesche bondgenooten. Dat strekt>zich zelfs uit tot do nieuwe indeeling van hun veldleger. Zoo zal de infanterie afdeeling niet meer zooals tot nu toe, 28,000 maar 19,000 mannen sterli zijn. Zij zal voortaan bestaanuit twee brigaden van olk3 infai.ierie regimenten en eene morssrballerij voor do loopgrachten. Elk iufauterioregiment be komt een machiengewerencompagnio. Daarbij komen nog bijzondere M. G. ba taljons, maar hot blijkt niet klaar of elko divisie of elke brigade eon zulk bataljon bekomt. Do divisie omvat verder oen veld signaal nataljon en do gebruikelijke kolon- non. Van pionniers is er geen spraak. Do uieuwo samenstelling beteekent eene wezenlijke versterking der artillerie in verhouding tol de infanterie. Ruiterij valt heolemaal weg. Een korps zal beslaan uil drie infanterjeal'deülingen en een leger zal bestaan uitzie of meer korpsen. Wilt ge niet oenigeu tijd met mijn man praten, Hedwig Nobti, ik wil liever bij u zijn en trachten het u gemakkelijk en aangenaam te maken, lievo Leoutine, antwoordde llodwig. Zij zocht voor do jongo vrouw eon plekje uit waar zij rustig kon zitten en eerst toen zij, zooals zij meende, goed voor haar gezorgd had, liet zij baar, op baar herhaald to ken nen gegeven veriaugeD,-alloen. Leontino haakte naar eenzaamheid, er. te buis zorgden bare ouders altijd dal er iemand bij haar was, in-de meening haar daardoor oen dionst le bewijzen. Zij zag naaiden donkerblauwe» hemel eu da zacht kabbelende golven, die wanneer do stoomboot zo doorkliefde, woest opbruisten. Toen zij haro blikken waarden verwijderden horizont richtte, waar bet uitspansel met do zee scheen ineen to vloeien, was Gil voor tiaar een beeld van dien nacht, waarin zij door don dooe don hemel zoo nabij was en, "oen zij in het leven behouden bleef, don heuiel op aarde meende gevonden tG nebben. Ware ik toen maar gestorven zuchtte zij. De dood zou voor mij en andereu ten /.'.•gen zijn geweest, nu leef ik tot eon vloek voor anderen. Zij dacht, boe liet wel zou zijn, als zij nu stierf. Hare ouders zouden diep bedroefd zijn, maar de voortdurende zorg en bekom mering over haar zouden hen dan niet meer IN RUSLAND De Engelsche gezant KOPENHAGEN, 26 November. «Nalionaltidende» meldt uit Ilaparanda De Engelsche gezant is op 23 November uit Petrograd vertrokken en zou zich in Finland ophovden. Men heeft echter niets meer van hem gehoord en men denkt dat zijn trein in Finland tegengehouden werd. Het blad «Djon» deelt mede dat de Maximalisten do reserve in goud van de Staatsbank in beslag genomen bobben. Uit Amsterdam wordt dd. 26 November gemeld dat de Maximalisten ook beslag gelegd hebben op het geld van het bij huis dor Staatsbank te Moskou. In de diplomatieke kringen AMSTERDAM, 26 November. Do Russische gezant in Washington lieeft zijn ontslag aangeboden. Hij zal echter in Was hington blijven tot de toestand in Rusland wat kalmer is. Het opperbevel AMSTERDAM, 26 November. «Daily Chronicle- meldt uit Petrograd, dat generaal Duchonin weigert hot bevel aan den vaandrig Krylenko over to laten. Hij zegt dat hij hem zal laten aanhouden indien hij in bet hoofdkwartier komt. Do Bolsjeviki hebben Moerajef tot minist. van oorlog bonoemd. De poiitiek van het hoofdkwartier Vorming eener nieuwe regeering BASEL, 24 Novemher. Ilavas be richt uit Petrograd De houding van genor. Duchanin, dio de uitvoering van het bevel tot wapenstilstand weigerde, vermeerdert het belang aan de aklieve politiek welker terrein hot hoofdkwartier is.De konferenties lol vorming van een socialistisch kartelmi nisterie worden iin tegenstelling lot do regeering van Petrograd voortgezet. Men gelooft dat generaal Duchanin niot zal gehoorzamen aan hot bevel dat hem van zijne functies omslaat. Vorder schijnt men in maximalislisciie kringen to verwachten, dat eene afdeeling uit marinesoldaten en de Roode Garde zal gevormd worden, om den kolonel Krylenko met goweld in de plaats van Duchanin te zeiten. Kerenski is nist dood Naar mededeoling van de Nieuwe Rot. Courant» heette het Maandag in do wandel gangen der Fratische Kam or dat Kerenski niet gedood woed maar Rusland verlaten hoeft. Hij wordt voor einde November to Parijs verwacht. Kerenski AMSTERDAM, 26 November. Reuter boriohl uit Petrograd De Djen doelt mede, dat Kerenski op 14 November van zijn posten van ministerpresident .en opper bevelhebber afgezien heeft en zo tor beschik king der vourluopige regeering gesteld heeft. Ontslag van den Russischen minister van marina Men meldt uit Amsterdam dat de minister van marine, Worderéwski, afgetreden is. De Eutenteyerlegenwoordigers Stockholms Tidningen vernemen uit Ilaparanda nat men in do diplomatieke krin- en te Petrograd de gevolgen van Trotzky's openbaarmaking der geheimo verdragen mot groote spanning tegemoet ziet. Men is verzekerd dot do westelijke mogendheden er niet zullen voor terugdeinzen tegenover Troszky'a politiek stelling to nemen. Mogelijkerwijze zal zij eene volledige breuk tusschen Rusiattd en do Geallieerden nu zich slepen. Te Arkhangel bevinden zich reeds massa's buitenlanders, voornamelijk Engel schen, die uit verschillende doelen 3 au Rusland do wijk hebben genomen. Een groot aantal stoomschepen iigt vertrokkensbereid in do haven van Arkiiaugel. Uit bijzonder goed onderrichte bron verluidt liqj. do Ea- Untegezanten besloten zij 11 hunne passou to vragen en on middel ijle af te reizen wanneer kwellen. Bertram en Hedwig, zouden ins gelijks oonigen tijd smart gevoelen, maar daarna zou die smart gelenigd worden, on ten laatste zouden zij zich getrouw aan hunne liefde van vroeger mot elkander ver hinden. Gewis zouden zij zich roet innig medelijden haar herinneren, en haro zi- i zou hen als eene goedo genius omzweven. Zij zouden haro kleine EBriodo zorgvuldig eu liefderijk verplegen Hedwig zou dan de plaats vervullen van do gestorven moeder. Maar neen, neon 1 Met een diep leedgevoel verzette zij zich tegen dat denkbeeld. Aan niemand kon zij haar kind, hare lievelinge afstaan, en T allerminst mochten Bertram en Hedwig zich le samen verheugen in liet bezit van de kleine parel, zooals haar vader het kind noemde. Als zij stierf., moest haar kind liiol haar sterven. Eene zachts stom wekte tiaar uit hare droeve mijmeringen. Hedwig was haar onbemerkt genaderd. Lieve LeoiitiMü, z-iJo zij. waarom zijt go zoo treurig Wal sob-Mi or aan Sinus een half uur iic-b ik u oplettend beschouwd en ik heb geene rust zou lang uw voorhoofd zoo bewolkt is. 11; heb uwe moeder beloofd u zooveel mogelijk op te beuren -, ik wil zoo gaarne alles doen wal ik kan, om uwe smart le lenigen, maar dan mooi gij mij ook zeggen wal u zoo droevig stemt. zich nieuwe binnenlandscho verwikkelingen in Rusland moesten voordoen. AMSTERDAM, 26 November. Men verneemt bier uit Petersburg Hot Pelerburgsch Beriehtenagentscliap kondigt oen aantal geheime schriftstukken af, die gewisseldj werden tusschen Rusland en het Verbond. Uit eon dezor stukken blijkt, dat Rusland 't volgende eisehte Gonslantinopel, de beide overkusten van den Bosphorus, de zee van Marmara, de Dardanellen, het zuidelijke deel van Thrasië tot aan do lijn Euos-Midia en ook de eilanden Imbros en Tenedos. De boudgenooten eischlen dat Constantinopel eono onafhanke lijke onzijdige stad zou worden. Bij de Engelsche strook in Perzië zou nog eeu zeker gebied moeton gevoegd worden. Rusland zou de cischen van Frankrijk, voor wat aangaat de teruggave van Elzas Lotha ringen en da aanhechting der boschstrekon van don linker Rijnoever ondersteunen* Rusland eisehte verder zekere Duitsche landstreken, waarvan hot onafhankelijke onzijdige staten zou maken. -"WV- Duit echo bron BERLIJN, 27 November. Legergroep van kroonprins Rupprecht In Vlaanderen stoeg de urlilleriestrijd 's namiddags tus schen het bosch van Houthulst en Zand voorde lot groote hevigheid. I11 enkele vakkon van hot slagveld ten zuid westen van Cambrai gansch den dag, sterke vuur- slrijd. Onder dekking der duisternis viel opgestelde infanterie 's avonds het dorp en het bosch van Bourlon aan. In zwara strijd van man tegen man werd zij afgeslagen. Do voorterreinactie bleef den ganschen dag bedrijvig. Leger van don Duilschen kroonprins Te noordon van Pranay werd een Franschen vooruitstoot in ioopgraveuslrijd afgewezen. Op den Oostelijken Maasoever was de govechtsaclie gedurende den dag matig. 's Avonds leefde bet vuur sterker op tusschen Samogneux on Beaumont en we derzijds Omes. Legergroep Hertog Albreciit Op de Combreshoogto en tusschen Sl Mihiel en Pont ii Mousson leefde 't vuur tijdeiijk op. FranscRs bron. PARIJS, 26 November. Op de rechter oever der Maas groot artilleriebedrijvigheid in dc streek ten noorden der hoogte 344, alwaar onze troepen do stellingen welke zij er veroverden hebben ingericht. Eene onderneming tegen onze kleine posten in do streak van Bezonvaux mislukte in ons vuur. Overal elders kalmo nacht. PARUS, 26 November. Hevige arlil- leriebödrijvigheid in België on opdeu Chemin des Dames. Op den rechteroever der Maas besckoton onze batterijen vijandelijke troo- penveïzamellngon ten noorden der stollingen welke gisteren veroverd werden, en joegen ze uiteen. De arlilleriestrxjd in dezen seklor duurt zeer lievig voort. Niets le moldoa op hot overige front. Duitsche bron BERLIJN, 27 November. Op het Oostelijk gevechtsterrein en Macedonisëh front Niets to melden. Duitsche bron BERLIJN, 27November. Toestand, onveranderd. Oostenrij'ksGhe fcs'öriö'htesi WEENEN, 27 November. Italiaansck geveehlstoirdiii De toestand bleef gisteren ouverandc-rd. In do slrijdon der Jaatsio tien dagen, bij Cismon, hebben do Alplundache roepen van generaal Krauss wederom met de grootste dapperheid 0:1 uithoudingskracht gevochten. Ik kan hot niet zeggen, antwoordde Leontino verstrooid. Beproef dan toch meer opgeruimd te zijn, smeekte Hodwig. Ge hebt toch zeker geene reden 0111 u ongelukkig te gevoelen. Allen beminnen we u zoo innig, dat we geen vuri ger westsch koesleren dan u gelukkig te zien en u het leven te veraangenamen. Leontine vermeed het Hedwig in T gelaat le zien. Het kan niet oprecht gemeend zijn wal zij zegt, dacht zij. Ik sta'immers haar eigen levensgeluk in den vvog. Ik wil u ook niet moer alleen laten, ging Hedwig voort de eenzaamheid is in geen geval goed voor u. Laat mo nij u blijven eu iels voor u doon, iels waardoor ik een vroo- 1 ijk lachje op uw geiaat kan te voorschijn roepen, Ge zijt recht lief voor mij, sprak nu Leonti e. oven opziende. 11: heb een voorge voel dat ik spoedig gelukkig zal zijn. He wig vatte die woorden letterlijk op. Zoo hoor ik in t gaarne, sprak zij bemoe digend. Do hoop op gohik maakt reeds gelukkig. Laat iuo nu echter hij ublijven en met u babbelen, opdat go geen lijd hebt, u God woel welke droevige gedachten in bol hoofd to halen. Vroolijk babbelde zij nu over alle zaken, waarbij hare groeto geestesgaven on rijke verbeelding haar goed le pas kwamen, maar Zoo ondersoheidde zich het Grazer schut- lersregiment in den strijd rond den Monte Kerlica, do Oostenrijkers vau het Hessen regiment nr14 en afdeolingon vqn deTirolor Jagers, bij II Termino en San Marino in den Brentaslag. Op 23 November heeft kapitein Brti- mowsky in luchtgevecht zijn 25e tegenstrever overwonnen. Italiaansche bron ROME, 25 November. Opbel berg achtig front van Asiago tot aan de Piavo zijn de sterke vijandelijke aanvallen, vooraf gegaan door een hevig artillerievuur on mot groote hardnekkigheid uitgevoerd, mislukt. In do vlakte trachtten vijandelijke afdoe- lingen bij middel van booten de Piave over te steken. Zij werden verpletterd ia den stroom. Drie vijandelijke vliegtuigen werden door onze vliegers neergeschoten. Een nieuwe slag. LUGANO, 26 November. Volgens de Goniiale d'Italia woedt er tusschen de Brenta en do Piavo eon groote slag. Eeu ambtelijk bericht geeft toe dat het Oosten- rijkscli llongaarsch offensief met buitenge wone hardnekkigheid voortgezet wordt. AVONDBERICHT BERLIJN, 27 Novembor. Op het slagveld bij Cambrai, zijn sterke Engelscho aanvallen mislukt, tusschen Bourlon e.i Fontaine. Verbitterde plaatselijke gevochten duren nog voort. In liet Oosten en op hel Italiaansch front, niets nieuws. Duitsclie bron BERLIJN, 27 Nov. Nieuwe duikboot successen op het noordelijk gevechtsgebied; 20,000 ton. Ouder de gekelderde schepen bevinden zich tweo groote diepgeladen sloo- mers, waarvan een inet munitie. De chef van den adm. staf der marina BERLIJN, 27 Novembor. De Engelsche stoomer Ardmore 1304 ton, is volgens een bericht uil Den Haag aan don Taigliche» Rundschau aan do Iersche kust, nabij Cork in den grond geboord. Het schip zonk met zijne waardevolle lading in drie minuten. Zevenman van de 28 werden gered. Uil Barcelona wordt aan do «Kolniscbe Zeitung» gemeld, dat de Amerikaansche sloonier «Rizal» 2744 Ion en j-de Spaansche stoomer «Villena» 955 ton, welke onder Am'erikaansoho vlag vaarde, ter hoogte der stad Algiers in don grond geboord werden. De Jbomanning beslaande uit Filippijnen, alsook de officieren zijn waarschijnlijk gered. Een berioht uit Las Palmas, op de Kana rische eilanden,- meldt dat een Spaausohe stoomer het nooJsigtiaal van een tol zinken ebrachte Engelsche stoomer heeft opge vangen. Te Almeria kwamen met een zwaar be schadigden Engelschen stoomer, 32 matrozen loo van den Engöischen koionsioomor Trewbright, - welke bij Gaichap in don grond geboord was. Do elf andere leden der bemanning 0 -lbreken nog. De kleine llollandsche kuslatoomer »Dol- lartjo» is op reis van Amsterdam naar Li3- sahonidoor artillerievuur tol zinken gebracht. Drio man werden gedood, zes gered. Siecnts weiuigo bladen brengen bericht over het torpedeeren der slooiuers. «Halifax» 1875 ton en »Uio de Janeiro 35S3 ton. Do Ententobladen ontkennen het verlies dezor schepen. -VVV Zondag kreeg K..., Sl Gooriksplein, van twee kesels dio bij hem pelzen haddou gekocht, tweo valsclie bankbriefjes van 1UUÜ Mk in betaling. Zo zijn zeer goed na oinaakt, dragen hot nummer 1279303 en don datum van 21 April 19Q0. toch mocht het haar niot gelukken, do donkere wolk van Leontines gelaat to ver drijven en haren lusteloozen blik to verle vendigen. Ten laatste meende zij dat het heter was, haar weer aan zich zelve 0vc-jr lo latöu eu ii'. stille op een afstand over lo waken, in plaats van haar lot eon gespn&& le nopen, waartoe do beklagenswaardige vrouw vplslrokt niet schoen to bewegen to zijn. Zoodra Leontino alleen was, staarde zij met onafgöwenden blik op de baron, liet kwam haar voor als trok 0011 geheünzinuigo macht tiaar naai' omlaag, dieper, altijd dieper lol naar don donkeren grond, die reeds voor zoo menigeen, die 't loven moede was, lot oen graf geworden is. Ik vrees dal ik w aanzinnig was,mompelde zij. Bij liet verlangen naar don dood komen gedaC ilen van yeif vernietiging bij mij op. llodwig had hanr iu'.ussc: o.» uiel uit het Oog verloren en spoedde zich i.u naar Bertram. Bertram, (luisterde zij l.o.n toe, ik bidu, ga lucli naar uwe vrouw. Zij ziet er vrees lijk mistroostig en neerslachtig uit. Hal bedroeft 0:1 beangstigd mij, baar zoo to ami. Bertram xag uaur Leonliae. Och, lieve Hedwig, zeide hij, mijn vrouw beeft altijd Ingebeeld verdriet 0:1 daartegen is niets to doen. Ik hoop dat 'l zal veranderen als zij wat

De Volksstem | 1917 | | pagina 1