Misretamg en teliarstslMsg De Ssfie m Lloyd George lie csmfereiitis dor Entente OE GEVOLGEN VAN EENE GRIL De Paus en de Vrede Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Vrijdag 30 lSg&: NyEM 4 coütiemeD u#t oummor ifrijdag 3Q HowemBer DE VOLKSSTEM ^rukker-Uitgever J. Van Ni:ffeé-Dp. Gendt. Cureelen: Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst In de wereld loopt alles uit op raisrek9- kening en talearstQlling. Wat kunnen wij beter doen dan er volle betrouwen en vaste lioop tegen te stellen? Indien wij van goeden wille zijn en ons beste doen, hebben wij nochtans niets te vroezen. Alles is wel bewaard wat God bewaart. Weet wel dat er voor de ware geloovigen geen misrekening mogelijk is. vermits zij niet rekenen op de zaken der wereld die voorbij gaan. Niet dal het leven voor hen al hare beloften hield doch ze steunden nooit op die beloften, bedricgeliike en verganke lijke als dezo waren. En gelijk zij zich nooit door hunne bezittingen lieten verleiden, zoo ook waren ze nooit droevig, verwonderd, of te neer geslagen om de verlorene rijkdom men. Verre boven alle verderfelijke en ver gankelijke dingen staan, is het teeken dat men het bart op de rechte plaats voelt kloppen en van zielegroolheid bewust is. We moeten ook bekennen en de ondervin ding staaft ons gezegde dat bij allemaD, hoe verstandig, hoe rijk, hoe gelukkig hij ook weze, geene legenkomst, goeno misrekening te vinden 13. Geen ouderling mag or op roemen zijne plannen uitgevoerd of te minste volledig uiteengezet te hebben en zijne hoop ten volie voldaan te zien. Wat wilt ge, dat is 'lieven. Het doet do droomen der jonge jaren vervliegen het schudt de plannen der rijpe jaren uit één het verlamt de pogingen en krachtinspan ningen der ouderlingen. En immer rolt men verder op den levensweg. De reis loopt welhaast ten einde, doch hoe droevig I Ver trokken was men nochtans opgeruimd, go- zet, ieverig en vurig, men streefde naar hel vermaak, naar 't geluk, naar de macht, naar de glorie, naar de onsterfelijkheid Dat gebeurde allemaal gisteren 6:i vandaag Ontgoocheling en teleurstelling. Wie heeft zo allen doen mislukken, die schijnbeelden en verblindingen Waren het de groote slagen van het noodlot Voor ons christenen, bestaat er geen noodlot, maar wij nemen wel alleenlijk de Voorzienigheid aan. Op onze dagen gebeurt het genoeg, dut aene maatschappelijke ommekeer plaats grijP1* O, hoe zou Sint Jan Guldenmond het uit galmen en ons toeroepen IJ dolheid der IJdelheden, alles is ijdelheid behalve God te rtienen en Hem alleen te beminnen. Die schijnbeelden verdwenen als bij tooverslag, als men de valzchheid der wereld en der wereldlingen inzag, als men liet masker der huiohelaars had afgetrokken, als men geze ten voor het looneel, de gordijn zag weg schuiven en een oogslag mocht werpen op de sluwheid en schijnheiligheid, verdoken onder het omhulsel der vriendschap. Onze oogen gingen open, wanneer wij niet moer als bedroefde en afkeenge toeschouwers, iraar wol als slachtoffers en bedrogenen optraden. Ontmoadigde zielen, miskoride en misro leende vrienden, gebrokene en vermorzelde «ërten, dtoéfgeesiigen van allen aard, luis tert on balsemt u met de woorden van den genenden kanselredenaar Lacordaire, die ondervonden had wal hij als geneesmiddel voorschrijft - Wanneer men zijn leven sleet in onbaatzuchtige werkzaamheid, en men welhaast gevoelt en gewaar wordt dat de moeilijkheden en tegenkantingen de bovenhand houden of krijgen, zonder aan 't goede te verzaken, verliest men moed en iever; doch men keert zich naar God toe en men verwacht hot eeuwig welgolukken. God zal wel schikken en zorgen voor de I voltrekking van ons werk, indien het de moeite weerd is, on lot zijno giorio strekt. De mensch is slechts een voorlooper en een j beginner. De Heer moet lusschenkomen om alle ondernemingen te doen van stapel loo j pen. Dus,wij moeien de toekomst inzien, en j zaaien, opdat anderen na ons zouden kunnen j maaien eu inoogston. Eèue zaak blijft van belang Onze plichten kwijten en dan ge rust orizen weg vervoorderen. 19e VERVOLG. Dadelijk klom bij weder aan boord, om te caau zien of Hedwig er niet meer was. De kapitein en esnige matrozen waren de eenige personen, die zich nog op 'tschip bevonden; hij ging dus mot hen in den kleinen boot. Hel schip was, naar de kapitein meende, door allen verlaten en werd aan de vlammen en aan do golven prijsgegeven. De boot. waarin Hedwig zich bevond, was de eerste die aan land kwam. Hedwig bleef op den havendam staan en lette nauwkeurig óp, om Leontine te missen, zoodra zij zou aankomen. Do andere booten waren weldra geland doch geen van allen bracht JLeon- tinG mode. Maar Bertram was ook nog niet aange komen Hedwig had dus iioop dat Leontine met hem in denzelfden boot zou zijn. Angstig en in de hevigste ppsanning wachtte zij op komst van den laalsten boot. Toen zag zij Bertram, maar maar zijne gade was niet bij hem. Zij slaakte een doordringenden kreet, en in een oogwenk stond Bertram naast baar. Ha, Hedwig t risp hij. God zij dank, gij zijt gered I Waar ia Leontine vroeg zij, van schrik en tntfteltenls bijna niet kunnende spreken. V» V9& WÜ# WUr ia Leoutiue f In de in Nederland aangekomen Engelsche bladen, vindt men uitvoerige verslagen van Parijaske correspondenten, over de rede van Lloyd George teParijs, ten aanzien waarvan wij het tot du3ver met het magere uittreksel van Reutor iiadden moeten stellen. Hierna volgen de voornaamste gedeelten uit die rede, naar het verslag van den Parijzer correspondent van de Times Het eenheidsfront ia, zoo verklaarde Lloyd George, geen werkelijkheid gewor den.Frankrijk enEngeiaud werden in andere sferen in beslag genomen. Italië had zijn zinnen op den Ranst gericht. Rusland moest een front van 1000 mijlen bewaken en zelfs als dit niet het geval was geweest, kon hot Servië niet ter hulp komen, omdat Rumenië toen nog onzijdig was. Het is waar, dat wij troepen naar Salonika zonden, om Servië te redden, maar, zooals gewoonlijk, werden zij te laat gezonden. Zij wieaden gezonden, toen liet onheil volkomen was. De helft van die troepen, op tijd gezonden neen, de helft van de manschappen die gevallen zijn in de vruchtelooze poging om in September van dit jaar aan het Westelijke front door te breken zouden Servië hebben kunnen redden en de blokkade van Duitschland voltooid hebben. Gij leunt zeggen, dat dit een oude geschie denis is. Ik wilde dat het zoo ware. Het is eenvoudig het eerste hoofdstuk van eone reeks, die doorloopt lot op dit oogenblik. 1915 was het jaar van de tragedie voor Servië; 1916 het jaar van do tragedie voor Roemenië. De geschiedenis ligt te verscli in ons f^chtiugen, dan dat ik de gebeurtonissen zou behoeven op te halen. Wat moet ik zeggen Ik heb niets anders te zeggen, dan dat het de geschiedenis van Servië was, bijna zonder variatie. Zij is ongelooflijk, als men deukt aan de gevolgen die de nederlaag van Roemenië voor de zaak van de geallieerden had. De rijke koren en olievelden kwamen in handen van den vijand. Duitschland kou ontsnappen en het volhouden tot den oog^t van 1917. Hot beleg van de centrale ïuo geudheden werd andermaal opgebroken eu de/.o verschrikkelijke oorlog nog eens ver lengd. Zulks had niet kunnen gebeuren, als er een centrale overheid geweest was, wier verantwoordelijkheid hierin bestond, dat zij over het oorlogsvraagstuk van het geheele slagveld hare gedachten moest laten gaan. Maar opnieuw moestén Frankrijk en Enge land al hun kracht vastleggen in de bloedige slormloopen aan do Somms. Italië vocht om zijn leven op do Karst, Rusland was slaags in de Karpathen, er was geen gezag, welke taak het was, om voorzorgsmaatregelen te treffen, ten einde het noodlot van Roemenie af lo wenden. Als gij goed wilt begrijpen, hoe wij vier oorlogen voordon en niet een, zal ik u een feit noemen om over na lo denken. In 1916 hadden wij dezelfde oon- fereneïo te Parijs en werd eveneens een groot strategisch plan ontworpen. Maar toen Rusland's militaire maohl in Maart ineen zakte, wat gebeurde er toen Indien Europa als een enkel slagveld behandeld was, zou men verwacht lu-bben, dat, toen het duide lijk was geworden, dat eon groot leger, dat op een flank opereerde, niet bij lijds mee kon werken of' zelfs in het geheel niet in actio kon komen, do strategie gewijzigd zou zijn. Niet in hot minst. Men ging met de plannen voort, alsof er in Rusland niets gebeurd was. Waarom Omdat de plannen volkomen onafhankelijk van elkaar waren en geen deel uitmaakten van een strategisch goheel... Nu zijn wij in 1917. Wat is er gebeurd Ik wou dal er eenige afwisseling was in het karakter van het treurspel. Maar dezelfde ramp heeft zich door dezelfde oorsaak voor gedaan. Rusland zakte ineen, Italië werd bedreigd. De taak van Rusland is om van Italië, omzijn eigen oorlog te voeren. «Ben ik mijn broeders hoeder Rampspoedig Noodlottig Het Italiaausciie front is juist Verwonderd staarde hij haar aan. Zij moet hier zijn, antwoordde hij ik zelf heb haar in den boot gebracht. Maar wat zie ik Gij hebt haren sluier en haren sjal. Wat moet dat beteekeuen Hoe komt gij daaraan In een paar woorden deelde Hedwig hem alles mede. Bertram was eenige oogenblik- ken sprakeloos van schrik en ontroering, toen riep hij in vertwijfeling Dus waart gij deg.ne, die ik in den boot brachtEn ik meende dat gij reeds door den matroos waart gered. O mijn God 1 zij moet u met eene geheime bedoeling den sluier on den sjal overgegeven hebben. 'I Is zeker niet te denken dat zij nog op het brandende schip is, maar toch wil ik or heen. Door oene groolo belooning uit te loven, haalde hij vier malrozeu over, om hem naar het schip terug te roeien. Maar het vuur bad intusschen zoo vorniolend om zich ge grepen, dat toen zij in do nabijheid kwamen, het wrak nog slecht een groote vuurmassa was. Er was geene mogelijkheid het schip to naderen zij moesten terugkeereu. In den hevigslou angst en door de vreose- lijkste gedachten gefolterd, liep Bertram als deu waaazmuige door uo rijen der geredden maar Leontine was niet onder hen zij was dus verdrenken of in da vlammen om gekomen. zoo belangrijk voor Frankrijk en Engeland als het voor Duitschland was. Duitschland begreep dat bqtijds. Ongelukkig wij niet, Het dient nergens toe om den omvang van de ramp te verkleinen. Als gij dat doet zult gij nooit voldoende stappen doen om liaar te herstellen. Als wij een kilometer, in 's vijands linies ograkken, een klein ver woest dorp uit zijn wreoden greep rukken, een paar honderd van zjin soldaten gevan gen maken, slaken wij ongeveinsde vreug dekroten. Eu dat geschiedt terecht, omdat hot het zinnebeeld is van onze overmacht over een verwalen vijand en een zekere waarborg, dal wij ten slotte kunnen en zullen winnen. Maar als wij 50 kim. voorbij de Vijande lijke linies opgerukt waren en 200.000 van zijn soldaten genomen hadden, met 2500 van zijn beste kanonnen en ontzaglijke hoeveelheden munitie en voorraden Hoe vet zoudl gij dan uwe opschriften in do pers drukken Hebt gij er een denkbeeld van hoeveel lijd het den tuighuizen van Frank rijk en Engeland zou kosten om 2500 kauonnon te maken Op dit oogenblik hangt de mate, waarin wij kunnen verhinderen, dat deze nederlaag zich tot een catastrophe ontwikkelt, of van de snelheid en volledigheid, waarmee wij met ons verleden breken en voor de eerste maal in den strijd de eenheid van al do geallieerde fronten beseffen. Ik geloof dal wij ten slotte die groote les geleerd hebben. Dat is de betoekeuis van onzen oppersten raad van oorlog. Als mijn vermoeden juist is, zal die raad werkelijke macht krijgen, zullen do inspanningen van alle bondge- nooiten voreenigd worden en zal de overwin ning de dapperheid wachten. Wij zullen dan zelfs de italiaansch© ramp zegenen, want zonder die geloof ik niet, dat hek mogelijk zou geweest zijn, de eouheid te verwezen lijken. VooroorJeelen en argwaan zouden ons gescheiden hebben. Als wij die les drie inaaudeu vroeger geleerd hadden, wat een verschil zou dat gemaakt hebben BERLIJN, 27 November. Volgens het u Berliner Tageblalt uit Turin verneemt, heeft volgens Itaiiaansche meldingen de nieuwe conferentie der geallieerden op 29 November plaats.Het gewichtigste onder werp der onderhandelingen zal de kwestie vormen in hoever de Amerikaansche liulp ten nutte zal komen. Er zouden in alle geval ook Japanse he vertegenwoordigers naar Parijs komen. AMSTERDAM, 27 November. Het Algemeen Handelsblad meldt uit Londen: Om zoo spoedig mogelijk Amerikaansche troepen naar Frankrijk te kunnen brengen, zal de Amerikaansche missie bij de Fransche regeering er op aandringen eene doortas sende hervorming der rantsoenering door te voeren, opdat de scheepsvrachten ver minderd worden. Engeland heeft reeds zulken maatregelen genomen. AMSTERDAM, 28 Nov. Algemeen Handelsblad meldt uit Londen Een der punten, die toekomende week door den krijgsraad der Bondgenoolen zal besproken orden is de kwestie van hot samenwerken der Midden en Zuid Amerikaansclce repu blieken met de vloten der VeroenigJo Staten en Engeland voorwerp der besprekingen. Een ander zal do bevoorrading der Bond- gonooten betreffen. Elke Mogendheid zal verzocht worden eene lijst van haro behoeften op lo maken. Voorrechten ten gunste van liet eeno of het; andere der Boinlgenootenlanden zullen niot toegestaan worden. Andere punten hebben bolrek op de maat regelen te nomen lot bestrijding van Ü9n Oostenrijk Hongaarschen duikbootenoorlog in do Adrialisclie zee, alsook de kwestie der versporring in hun betrek mot Zwitserland en Spanje en de iinancieole en ekouomische hulp die na den oorlog aan België verleend zal worden. Ach, sprak Hedwig met nokkende stem, eensklaps is een iiolit voor mij opgegaan, o i ik begrijp alios met voordacht heeft zij mij haren sluier en sjal gegevon. In do verwarring op het brandende eship was ik niet in slaat hare bedoeling te vatten, maar nu is mij alles du (lelijk. Ach, Benram, lioo zullen wo dit ongeluk kumiendragen Met vertwijfeling zage i zij eikandor aan. Om hunnentwil had Leontine zich opgeof ferd die gedachte drong zich met onweer staanbaar geweld op. lioe zouden zij aau de ongelukkige ouders do tijding brongen, dat hunne zou innig geliefde dochter met meer in lovon was dal do kleine Elfriede hare moedor had verloren? Toen beiden weer eenigszins lot kalmte waren gekomen eu bedaard konden naden ken, besloten zij do ware oorzaak van haren dood stint geheim te houden; niemand mocht welen dal zij zich vrijwillig had opgeofferd. Nog vijf andere personen werden vermist: oene Itaiiaansche dame mot hare doei.ter eu drie malrozeu. Als eo:i stormwind ging de treurige mare an do voi'scnrikkeiijko slilieepsraiup naar alle rioblingen. De lieer en mevrouw Har ders kregen de lijding op hetzelfde oogenblik [dat zij den brief van hunnen schoonzoou 'ontvingen, die te Mossina was gebleven om nasporingon naar zyno eoatgenooUp in hel werk te stellen. De Parijzer briefwisselaar van den «Daily Express meldt dat na de samenkomst in Calais ceno bespreking van nijverheids en ekonomi8che vragen in Londen zal plaats hebben. De Vereenigde Staten zullen bij elke bespreking vertegenwoordigd zijn door den onderstaatssékretaris der Schatkist, Grosby. Eene officieels vaststelling van 'tVatikaan BAZEL, 27 Novemb. De Vatikaansche Osservatore Romano publiceert volgende noot, welke de vroegere hieromtrent mede gedeelde private berichten officieel bevestigt: Eonige agencies en bladen, bijzonderlijk buitenlandsche, hebben gemeld dat de H. Stoel een nieuwe oproep ten gunste van den vrede aan de twee oorlogsvoerende machts groepen of aan een dezer groepen gericht heeft of weldra zal richten. Wij zijn tot de verklaring gemachtigd dat deze melding van allen grond ontbloot is. Duitsche bron BERLIJN, 28 November. Legergroep van kroonprins Rupprecht Sedert den middag was het artillerievuur in Vlaanderen weer hevig tusschen het boseh van Hout hulst en Zandvoorde, 's Avonds bereikte het tegen Passcliendaele de grootste hevigheid. Wederzijdse!) do Scarpe hoogere gevecht* bedrijvigheid. Op het slagveld bij Cambrai werden nieuwe Engelsche aanvallen met frissche divisies na voorbereidend artillerie duel bij dageraad ten strijde gevoerd tegen Boulon, Fontaines en onze aangrenzende atellingeu. Ten westen van Boulon, zijn de vijandelijke aanvalsgolven, door tanks voor gegaan in ons vuur gebroken. Tusschen Boulon en Fontaine drong de vijand naar veelvuldige on vruchlelooze aanvallen in onze afweerzone. Boulon eu Fontaine gin gen tijdelijk verloren. De Eugelsche forma ties, gedund doer den strijd van huis tot huis, stootten op den tegenaanval der infanterie. Op een breed front met vastbe radenheid uitgevoerd heeft zij de dorpen terug genomen eu de vijand in het bosch van Boulon teruggeworpen. Meer als 200 gevangen en verscheidene mitrailleusen bleven in onzo handen. Het hevig vuur stilde tegen avond. Leger van den Duitschen kroonprins Ten noordwesten van Tahure lieten de Fransohen, ua een mislukten tegenaanval gevangen in onze handon. Op den westelij kon Maasoever steeg 's morgens de vuur- actie. Deze daalde tegen middag tot matig verstoringsvuvr. Legergroep van Hertog Albrecht Ten noord weston van Nomeny hebben belang rijke Fransche afdeelingen onze lijnen aan gevallen. Zij werden in strijd van man tegen man afgeslagen. FranschQ bron. PARIJS, 27 Novem. WeJerzijdsche arlillmebedrijvigheid ten Noorden der Aisne, in den sektor Filaiu Pinon. In Champagne is een onzer afdeelingen hij 't einde van don dag in de vijandelijke loopgraven gedrongen ten Noordoosten van Prunay na er de stellingen verkond, de schuilplaatsen ver nield en het materiaal buitgemaakt te hebben is heel de afdeeling voltallig in onzo lijnen teruggekeerd. Hoden morgend gelukte ons eene onder neming ten Westen van Tahure. Op don rechteroever d*r Maas deden wij gisteren avond eene onderneming ten noor den der boogie 344. Wij veriiieJdon er een vijandelijk steunpunt en konden er do voor deeien op* 25 November behaald verder uitbreiden. Op den linkeroever der Maas, iiebben onzepalroeljen in don oin'rek van Bethin 1 XIV. De droefheid der ongelukkige ouders was hartroerend; zij wareu voor allen troost onvatbaar. Meu trachtte heu te bemoedigen met de hoop dat hunne dochter wellicht door't een of ander schip of een visschers- boot was gered geworden de dagbladen wareu van dezeifdu uiceniug, ook ten op - Z'.chto van de Itaiiaansche dame en de drie matrozen, en grondden die Vooral op bet feit, dat in de;; loop vun de weok, nadat liet ongeluk was gebeurd, slochts éón lijk, dat van het itaiiaansche jonge meisje, was opgevischl geworden. De hoer Harde;s en Bertram bezochten alle plaatsen iangs de kust van Italië, zij loofuen groote beiooningeo uit aan ieder die eemg nanci.i. kou geven, on deden op allerlei wijzen uusporingen. Maar alles bleef vruchteloos. Ten laatste twijfelde niemand meer aan liarcu dood, ofschoon de meëniu- gen omtrent de wijze hoe zij dien gevonden had zeer verschilden ceuigeu meenden dat zij in de vlammen was omgekomou, andoren hielden het or voor dal zij w as vordronkeu en haar lijk door do golven naar den on- meielijkeu oceaan waa gsvoerd. Wat de vrienden van don heer en mevr. Harders ook beproefden om lieu op te beu reu eu te bemoedigen, 't baatte niet bel verlies was te zwaar en te smartelijk, en de herinuering er aan werd des le levendiger cour!, gevangenen, waaronder een officier, ingebracht. In Lorreinen, ten noord oosten van Nomóny, werden bij een tocht gevangenen gemaakt. PARIJS, 27 Novem. Hevige artillerie bedrijvigheid in België, in den omtrek van Juvincourt en op 't front van 't Chaumebosch geene infanteriebedrij vigheid. Engelsche bron. LONDEN, 25 Novemb. De gevechten in en rond het Bourlonbosch, in do nabijheid van Gambrai, werden gister inden namiddag en des avonds met groote hardnokkigheid aan beide zijden voortgezet, de vijand ver scheidene malen tegenaanvallen uitvoerend. In don nacht van 23 dezer dwongen sterke tegenaanvallen onze troepen lie' dorp Bour- lou te ontruimen, waar onze voorposten waren binnengedrongen, en in den ochtend van den 24 dreef een krachtige vijumlolijke aanval, meer westwaarts losgekomen, ons over korten afstand terug op den heuvel in het Bourlonbosch. Later in den ochtend verjoeg een sukses- volle aanval der onzen den vijand van den heuvel terug, en voor den middag hadden wij onze linies aan den noordelijken rand van liet Bourlonbosch hersteld. Do gevechten werden des middags voort gezet, en bij valavond viel de vijand opnieuw met slorke krachten aau van uit het noord oosten, onze troepen een weinig terugdrij vend jn den noordoostelijken hoek vau het woud. In den aanvang van den nacht vielen do onzen opnieuw aan en rukten Boulon binnen het na een verwoeden strijd heroverend, ofschoon do Duitschers in zekere gedeelten heftigen tegenstand boden. Bourlondorp en feitelijk geheel het bosch, den heuvel om vattend, zijn nu in ons bezit. In den loop dezer verrichtingen hebben de Engelsche, Wallische eu Schotsche batallous, door ruiterij gesteund, don uitorslon moed eu standvastigheid getoond zoo tin den aanval als in do verdediging. Vijandelijke versterkingen, konvooien en verkeerswegen werden aangevallen en vele bommen werden achter liet geveebtsfroat op belangrijke kruispunten van spoorwegen geworpen. LONDEN, 26 November. Op bet slagfront van Cambrai heeft de vijand, na zijn mislukking van gisteren namiddag,zijne aanvallen tegen onze stelling van Bourlon niet moor herhaald. Teil noord oosten van Ieperon was de artillerie zeer hevig aan 't work in den sektor van Passoliondaele. Geene infanterie aanvallen. Op het zuidelijk front hadden geon nieuwe infanlerieakties plaats. Op hot Ieperfront hebben wij tijdens patroeljelochteu eenige gevangenen geno men. Duitsohe bron BERLIJN, 28 November. Oostelijk gevechtsterrein en Maccdonisch front Niets van belang. Oostenrijkschc berichten WEENEN, 28 Nov. Van geen enkel front worden bijzondere gebeurtenissen gemold. Duitsche bron BERLIJN, 28 Nov. Niets nieuws. Itaiiaansche bron ROME, 26 November. Vijandelijke lroopeniriassas,ouderstound door 06u vroese- lijk artillerievuur,hebben een nieuwe poging gedaan tegen onzo s ellingeu lusschei de Brenla en do Piava. Op onzen linker vleugel werd de vijande lijke aunval gericht tegen do streek van den Monte Pertica. Deze werd onraiddelijk gebroken. De ijandelijke kolonneu welke ten Noordwesten en ten Noorden mot groote hardnekkigheid gehouden bij L aanschouwen vau het lieve kind, dat reeds zoo vroeg zijne moeder had verloren. Bertram gevoelde zich diep ongelukkig. Nu o-rst, nadat hij Leontine had verloren, besefte hij hoe dierbaar zij hem was gevor- den. Nu miste hij haar opwekkend, acsflge- naam gezolsshap, haro lieftalligheid en voorkomendheid. Hij had haar i>iot harts tochtelijk bemind, dewijl hij zijn hart roeds aau een ander meisje had geschouken, maar door den godurigen omgang met haar. waarbij zij zooveel goedheid, beminlijkheid on liefde Ion toon spreidde, was zij hem, vooral na de geboorte van huu kind, lief eworden. Nu eerst zag hij in welk eene liefde volle, trouwe, zorgzame gade zij was ge weest. Haro deugden eu b^miulijke eigenschap pen kwamen hem levendig voor den geest, uu hij haar had verloruu, eu met haar allo levensvreugd, 't Was voor hem oen smartelijke troost, dat do hcor Harders, een paar maanden voor do noodlottige reis naar Itmiü, door oon voornamen schilder het portret van zijuo doehtor had laten vervaardigen dal goed golukto portret werd hom door zmie schoon ouders ten geschenke gegeven. Hij hing hel ia zijne kamer. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1917 | | pagina 1