Oproep tot de Aalstersche Bevolking DE GEVOLGEN VAN EENE GRIL De Oorlogsalmanak Ooriogsberiphten Westelijk gevechtsterrein Zuiè&lijk gevec&tsterreia Zuiii-Sostslijk gevechtsterrein Turkselie trosten 4 centiemen het nummer 4 centiemen het nummer DE VOLKSS bondag 2 esi lïlaai^dag 3 December* 1657 Drukkor-Uitgever J. Van J^uffel-Pe Gendt. Bureelen: Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst De mensch is niet geschapen, om als bal ling hier op aarde rond te dwalen; hij heeft immers eene edelere en verhevenere bestem ming. Opdat men or somtijds zoude aan denken, heeft de H. Kerk eenige tijdstippen des jaars uitgekozen, om de herten barer kinderen van de aardsche begeerlijkheid to onthechten en naar de hemelsche wellusten te doen verzuchten. Onder die verschillende tijden van zalig heid, komt de Advent op de eerste plaats en hij begint het kerkelijk jaar. Hij behelst vier weken, beteekent aankomstnadering verschijning en maakt ons veerdig om den Messias te verwachten, het kindje Jezus, dat tot ons komt met Kerstdag. De Advent beslaat vier Zondagen zij verheelden den tijd vóór Jezus Christus, waarop de heilige oudvaders naar den Ver losser verzuchtten, trachtten en wachtten. De Heiland, de Redder kwam tot ons eene eerste maal om ons te verlossen; eens zal Hij als Rechter komen om ons te oordeelen; en tussclien die twee verschijningen en' komsten treedt Hij nader om onszijne genade te schenken en dat wederom op eene bijzon dere wijze, mot het Kerstfeest. Voor dat de Messias op aarde verscheen, behoefde er eene voorbereiding van vier duizend jaren, volgens de geheime raadsbe sluiten van het Opperwezen. De menscheu moesten eerst leeren kennen hoezeer zij oenen Verlosser nöodig hadden, en zich door eene rechtzinnige boelpleging van deszelfs komst weerdig maken. Ziedaar wat de christenen ook te doen hebben, tijdens de vier wekens van don Advent,die ons zoowel de vier duizend jaren voor de geboorte des Zaligmakers herinne ren. In de kerkelijke gezangen drukt men wonderwel de verzuchtingen der oudere voorgangers uit, want op de vier Zondagen van dit kerkelijke tijdstip smeekt men luide en hoopvolDauiot van hierboven, heme len, en dat de rooi ken den Rechtveer-dig e ofregentn. (Is. 45, 8). Smeekende verwachting en rouwhertige boetvaardigheid ziedaar wat ons binst dien ttjd meest moet bezielen. Immers, wij behoefden en wij verlangen thans meer dan ooit eenen Leermeester om de onwetendheid te verdrijven; eenen Redder, die ons van de eeuwige pijnen vrij kocht; eenen Verlosser die ons uit de sla vernij des duivels trekken moest; oenen Geleider, die ons uit de gewoonte van le zondigeu oprichtte; een Licht, om ons in do duisternissen voor teschijnon; een Zaligma ker, om de joden en om de heidenen tot hun waar Vaderland weer te brengen, en beide <leze volken tot èèn te vormen, door zijne lieilige leering. Ik zegge nog in rouwhertige boete en versterving. Inderdaad, binst de Advent, '3 ^ondags in de Mis, gebruikt men hot paars of purper gewaad en laat men alle vreugdu- zaugen, zooals do Gloria, weg. De huwelijks plechtigheden zijn verboden en in vroegere tijden, thans nog in do kloosters, moest men vasten. Het Evangelie der vier Zondagen handelt over don dag des oordeels en wekt ons zoo op tot berouw en spijt, en over Joannes den Dooper, dié de bootveerdigheid predikte en de weg tot Jezus' komst be reidde, herhalende Doot bo&tvesrdigheld bereidt den weg des Heeren. In deze droeve tijden, vol van rouw en van te weinig borouw, bidden en smeeken wij met een vurig verlangen om vrede en .naste.om vreugd en vergunning, om blijheid jjekoraste. Dat onze klachten ten hemel opstijgen om gunsten en genaden van den Vcncachtcn le hekomen. Doch wezen wij meer dan vroeger nog indachtig, dat wij kost wat kost door boetveerdigheid en dikwijler ontvangen der HH. Sacramenten, Hem den weg moeten bereiden. Groot is de nood En dringend 't gevaar Geeft allen watgij burgerlui En gij wat veel, o rijken l (Tollens; Dat de nood groot is, betwijfelt niemand; maar dat hij zoo groot is, dat hij wellicht een gevaar geworden is, daarvan is menig een niet overtuigd. En zoo is 't nochtans. Hoe kan het anders zijn Alle levensmiddelen zijn peperduur en schaarsch. Kolen ontbreken bijna heelemaal; zich coke aanschaffen is zeer moeilijk en hoe duur. Kleederen en bijzonder ondergoed en deksel ontbreken in meest al de huisgezinnen onzer werklieden. Slecht gekleed, slecht .edekt en daarbij zonder vuur, zijn do armen. Voegt daarbij het gevaar van be smetting, daar bij gebrek aan beddegoed de zieken niet afgezonderd kunnen worden. Zullen er daar geen ziekten uit voortsprui ten Ongetwijfeld. Over eenige dagen werd een mijner con fraters in een werkmansbuis geroepen.Daar vond hij een ziek kind, blauw van kou, in natte doeken gewenteld en met eon oude sjaal gedekt. Het vuur was uit en drogen kon men de doeken niet verscho had men niet. 's Anderendaags was het kind dood. Die toestand moot le keer gegaan worden. Daarom doen wij oen warmen oproep lot allen om toch te geven on veol te geven... Alles wordt in deze tijden benuttigd. Zoo kon ik een huisgezin waar men papieren argiën maakt. Ziehier hoe men dat aan boord legt Men naait een oud laken met voedering van gordijnen aaneen, en daar tussctien steekt men gazetten. Zoo heb ik ook borstlappen in papier gezien, zolen in karton, en, tusscheu haakjes gezegd, deze zijn zeer warm en practisoh. Sargiën heb ik gemaakt gezien van oude tapijten, slaaplij- ven van oude gordijnen, papieren sargiën voor wiegen, enz. enz. Alles rnoogt ge 011 moet ge dus geven. Zend ons oude sargiën, lakens, fluwijnen, onderbroeken, gordijnen, tapijten, voedering, hemden, slaaplijvon, oude kieederon, neus- en handdoeken, en deze zijn er hoogst noodig. Want in menig huis hebben wij ziekten zich zien voortzet ten, omdat er voor ai de leden der familie maar een handdoek voorhanden was. Behoud dus niet voor u zelf, dan wat vol strekt onontbeerlijk is. Wij eindigen met u de woorden te herhalen waarmêe wij dezen oproep begonnen Geef Allen wat, gij burgerlui En gij wat veel, 0 rijken 1 21® VERVOLG. Dadelijk werd een boot uitgezet, en hij en de vrouw die op de plank gebonden was werden gered. Maar zonder eenige inlichtin gen te hebben, kunnen verstrekken, had hij ten gevolge van de doorgestane vermoeienis dadelijk den geest gegeven. Vrouw Marré, de gadevan den scheepskok de eenige vrouw die zich aan boord van de Fransohe bark bevond, was door den kapi- ten met de verpleging van do bewustolooze Leontine belast geworden zij liet liaar naar hut brengen, ontdeed haar van hare natte kleedoren, legde haar in hare hangmat diende haar een versterkend middel toe en verbond hare wonden. Leontine sprak weinig, dronk een paar slokjes van de voor haar gereed gemaakte thee en viel weldra in een vasten slaap, waaruit zij eerst bij 't ondergaan dor zon ontwaakte. In don nu volgenden nacht vormde zq het plan hoe zij voortaan zou handelen. Zij had van hare bewaakster vernomen dat op het Fransohe schip niets bekend was van de scheepsramp, die de oorzaak was dat men haar in zee drijvende gevonden had als de kapitein er haar naar vroeg, zou rflj een anderen scheepsnaam en andere plaatsen opgeven, om daardoor te voorko- tiidens de Duitsche bezetting. 11. Marken iii Franks. 12. Herleiding van' vreemd geld in franks. 13. V/at rnen 47 jaar geleden te eteh had tijdens het beleg van Parijs. 14. Hoe het in oorlogstijd tot een huwelijk komt. 15. Ik hoor trompetten klinken. 16. Bij de Voorwacht, Kerst herinnering door een Fransch officier. 17. Het leven in het veld, Oudejaarsavond aan 't front. 18. Terugkeer. 19. Terug tocht. 20. Almanak voor den Landbou wer, weerkundige voorteekeus. 21. Wanneer men zaaien moet. 22. Verdelging der schadelijke insekten. 23. Eenige kunsten met de kaart. 24. Gedicht. 25. Op de Bergbrug. 26. Droeve Tijden. 27. De Huisdokter, kostbare raadgevingen aan lijdenden. 28. In Verlof. 29. Raad sels. De giften zendt men naar het lokaal van u 't Werk der Zroahke Kinderen ('s mor gens tussclien 10 en 12 uur). Het Bestuur van den Bond lot Bestrijding der Longtering. Vraagt aan onze verkoopers van De Volksstem welk® binnen eenige dagen zal van de pers komen, gezien hot klein getal exemplaren welke er gedrukt zijn, verzoeken wij onze Lezers zicli zou gauw mogelijk tot hunnen verkooper te wenden en zich te doen inschrrj ven. Prijs 30 centiemen. Inhoud van onze Oorlogsalmanak 1. Verklaring. 2. Eklipsen. 3. Nieuw jaar- en Vredewousch. 4. Maanden. 5. Comiteit van Onderstand aan de Aalster sche Krijgsgevangenen in Duilschland. 6. Belgisch Inliciitingsbureel voor Krijgs gevangenen en Geïnterneerden onder de bescherming van het Roodo Kruis van Belgie. 7. Komiteit voor Hulp en Troost aan de opgeëischte werklieden. 8. Gedicht. 9. Komiteit van Hulp aan Uitgedrevenen het ontstaan en doel. 10. Do verdeoliivg der beido Vlaanderen 111 Kommandanturen GRSEKENLAND Salonika zetel der Servische reyeering De Parijsche bladen vernemen dat de Servische regeering haren zetol naar Saloniki henft overgebracht. NEDERLAND Be onzijdigheid DEN I1AAG, 29 November. In de Tweede Kamer zegde gisteren den opper minister Gor van der Linden Boven al liet overige staat het belang van ons land, bet voortbestaan van ons vaderland, de wil. om niet in den oorlog meegesleept te worden eu liet handhaven van onze neutraliteit. Onder dit oogpunt is de lieölo regeering van een en denzelfden zin. Elke twijfel daaraan is on gegrond en bovendien een gevaar voor ons land. Wat de moeilijk vooruit te schetsen toekomst aangaat, daaromtrent kan alleen daaromtrent kan alleen een Bond der Naties, vooruitzichten scheuken op eene internatio nale ontwapening. Maar voor de verwezen lijking van dit ideaal liggen er nog gewel dige moeilijkheden langs den weg, al mogen wij ons daardoor ook niet laten afschrikken. Don weg naar den Boud der Naties is de eenigste weg langs den welke wij oouen duurzamen vrede met de beste waarborgen voor de algomeeno beschaving kunnen be reiken. Voor een klein volk als hot Holland- ha volk is do Bond der Naties een kwestie van levensbelang. Maar voor wat leger en vloot aangaat, mogen wij niette werk gaan alsof dal ideaal reeds bereikt ware en zijne weerkracht heeft ons land daarom voor den oorlog behouden. Over do onzijdigheidpolitiek der regeering zegde de oppormiaister Vun hot uitbreken van den oorlog heeft voor onze regeering het behouden dor onzijdigheid op den voor grond gestaan en zij zal zich van deze handelwijze niet laten afbrengen, al zijn de uitslagen ook nog anders dan zij verwacht had. Holland is van de wereld afgesloten en beeft zware lasten lo dragen. Maar trots dit alles heeft de regeering vast gohouden aan dat wat zij als haar recht beschouwde, om naar links en naar rechts eene strenge onpartijdigheid in acht to nemen. Onze regeeriug heeft voor den vrode alles gedaan wat haar mogelijk geweest is. De Zwïlser- sclio afgezant heeft meegedeeld dat. volgens don Zweedschen afgezant, de Zweedsche regeering voornemen a is de onzijdige Slaton uil te noodigen op eene voorberoidingskon- ferentio om rent do huishoudkundige vraag stukken die zich na den oorlog zullen voor doen. Indien Holland aangevallen wordt, zal liet zich, zonder te vragen naar de machtsverhoudingen, verdedigen, maar afgezien van de noodzakelijkheid der zelf verdediging, zal het ge9n deel riemen aan don oorlog FRANKRIJK Regeeringsmaatrqjalan GENEVE, 29 November. De meeste Franscho departementen aan de Zwilsersche grens werden den 25 November in staat van beleg verklaard. In Lyon werden er Zondag een twintigtal personen door do politieke overheden aangehouden. «Petit Journal» meldt dat het raii/isterie Qemenceau in de Kamer een voorstel zal doou om de van het leger ontslagen personen nog eens le keuren Men verw acht eerlang grooto gebeurtenissen op het krijgsvelJ. IN DUITSCHLAND Verklaringen van Graaf Hertling in den Rijksdag De rijkskanselier, Graaf von Hertling, deed heden namiddag in den Rijksdag do volgende verklaring De Russische regeering heeft gisteren, van uit Sarskoje Selo, een door deu volks- kommissaris van buitenlandsche zaken, heer Trotzki, en door den voorzitter van den Raad der volkskornmi3sarissen onderleekond draadloos telegram aan de regeeringen en volkeren der oorlogvoerende landen gezon- deu, waarin zij voorstelt eerlang onderhan delingen voor een wapenstilstand en oen algemeen en vreda te beginnen. Ik sie er geen bezwaar in, te verklaren dat men in de voorstellen der Russische regeering, zoo als zij thans bekend zijn, een geschikte basis kan vinden om onderhandelingen to begin nen, en ik ben bereid daarmede te beginnen zoodra de Russische regeoring daartoe ver- togenwoordigers heeft aangeduid. Ik hoop en ik verlang dat dit stroven weldra zoo sterk zal worden dat het ons den vrede zal brengen (Bijval). Os zoogezegde onderhandelingen van Erzbarger. De Norddeutschc Allgemeiue Zeilung schrijft Meerdere bladen drukken de uiting der Deutsche Tagesseilung na, waarin beweerd wordt dat Erzberger, zonder twijfel met weten van hel buitenlandsci«o ministerie en ook op goedvinden der zoogenaamde politieke leiding, op de basis der puuzelijko nota, met de Fransckan wegens het afstaan van Elzas Lotharingen onderhandelt. Wij kunnen het volgende vaststellen Do politieke leiding heeft bij de beweerde on derhandelingen geen last gegeven, en hot buitenlaudsch ministerie er niet van geweten; zij hebben hoegenaamd niet plaats gehad. De beweringeu der Deulsolie Tageszeituug zijn gansch verzonnen. men dat hare uuder3 en haar echtgenoot op haar spoor kondon komen. Dat Bertram en Hedwig gered waren, geloofde zij zeker. Zij zouden meenon dat zij deu dood in do golven gevonden had, en zij wilde voor hen dood zijn. Reeds menigmaal was de wenscli bij haar opgekomon, dat er iels mocht gebeu ren, 't welk haar van haren man zou sohoiden en hem vrij maakte, zonder dat zij evenwel een denkbeeld kon vormen hoe dit zou kun nen geschieden. Nu was die gelegenheid gekomen de wen&ch van haar hart kon thans vervuld worden. Niemand van do haar dierbaren mocht ooit te weten komen dat zij nog loefde. Die gedachte hield haar geheel bezig zij vond er iets heldhaftigs in en beschouwde hel als eene edele zelfopoffering waartoe zij de kracht hoopte te bezitten. De gedachte aan de droefheid barer ouders en het gemis van haar kind, haar kleine parel, was wel pijnigend, maar hare vurige hegeérle haar zielsverlangen, mag men wei zeggen haar echtgenoot vrij te maken bracht alle andere gedachten tof zwijgen. Dal Bertram haar niet beminde, was haar duidelijk geblukon. Houd me niet op had hij bijna nors oh gezegd, toen zij in 't doods gevaar'op hot branden da schip hem om een kus vroeg, on hoe koel en gevoelloos had li ij aan dat verlangen voldaan Dat haar verlangen op dat oogeublik hem zoer lastig, dwaas en kinderachtig moest Duitsche bron BERLIJN, 30 November. Legergr. van kroonprins Ruppreclït In Vlaanderen ontwikkelde zich 's namiddags, van aan het Houthalsterbosch tot Zandvoorde, hevige artilleriegevechten, die bijzonder wederzijds van Poo-lcapelfe eu ten noorden van Glielu- velt met groot® hevigheid gevoerd werden. Eigene stormafdeelingen stoolten dicht bij de kust en in enkele vakke i van bet slagveld in de vijandelijke lijnen door en brachten talrijk® Franscuen en Ebgeisclieu binnen. Bij Armentiöres, Leus en ten zuid westen van Ar ra 8 stijgende vuuractie. Op het slagveld bijCambrai viel do Engelse hmau 's morgeus vroeg, na lievige vuurringen, onze stellingen aan ton westen van Bourlon. Hij wordmet zware verliezen teruggeslagen. '3 Namiddags leefde de vuur&trijd* weder met zekere sterkte op tusechan Inchy en Fontaine. In de streek van St Quentiu was de vuuracti-o levendiger als de vorige dagen. Eene eigene onderneming van stormtroepen ten noorden van Br aye verliep voor ons ten volle gunstig en bracht gevangenen mede. Op de beide Maasoevers leefde het vuur lijdelijk op. Legergroep van kroonprins Albrecbt Op veie punten, namonllijk in Sundgau, groote bedrijvigheid der Frarschen. Op 24 November hebben ouzo vijanden in luchtstrijd eu door afweervuur, 30 vlieg tuigen en twee uilkijkballons verloren. Luitenant Buckler beliaaldo zijn 30°, lui tenant Bongiertz zijn 25*, luitenant 15.6 him. zijn 24® en luitenant Klein zijn 21* lachlzege. In liet Oosten, in Macedonië eu in Italië, geen grooto geveciitsbedrij vigheid. zijn voe 'ftkomen, deuraan dacht zij nu niet moftv. Hoe tSSSgïf" zij over alles nadacht, des te vaster bleef zij hij haar besluit. Ten laatste meende zij zelf* bet er voor le mogen houden dat do Voorzienigheid het zoo beschikt had. Haar lot zou voortaan wei hard zijn. maar 'Lscheen haar volstrekt onmogelijk toe, hare vroegere ondragelijke levenswijze weer le dulden, nu het eenmaal zoo ver gekomen was. Voordat de bark Toulon had bereikt, had Leontine met vrouw Marré afgesproken, dat zij voorloopig bij haar ging inwonen. Om do wonden aan haar hoofd beter to kunnen verbinden en verkoelen, had vrouw Marré haar hot soboone haar afgeknipt, en Leontine had haar toegestaan, het aan eou kapper te vorkuopen. Zoodra hot schip de haven van Toulon was binnen geloopen, werd Leontine met de groolsto voorzichtigheid aan land en naar de woning van vrouw Marré gebracht; daar moest zij nog weken achtoreen te bed blijven want 'l duurde nog lang voor dat haar hoofd geheel genezen was. Vrouw Marré verpleegde haar met de grootste zorgvuldigheid en liefderijkheid. Zij was inderdaad eece goedhartige vrouw, en bovendien hoopte zij op een goede belooning daar zij wist dat L online eene som geld van ten minste 2000 fr. eu eenige zeer Fransciie bron. PARIJS, 29 November. Artillerie bedrijvigheid ten noorden der Aisne en in den omtrek van Sapigneul. In Champagne, ten noorden van Cornillet, poogde de vijand gisteren avond, bij middel van greote troe- penmassas een aanval. Dezo wat jjdoor een hevig en stiel bombardement voorafgegaan. Do vijand werd verdreven ei Leed zware verliezen. In Argonnen deden wij een inval in de vijandelijk» lijnen, ten westen der Aire, en namen <-r een tiental gevangenen. Twee vijandelijke ondernemingen, de oene op den linkeroever der Maas, in de streek van Bélhincourt, de andore op den rechteroever, teu noordwesten van Vaux bij Damloup, zijn totaal mislukt. Voortdurend heerscht er hevige artillerie- bedrijvigheid ir. Hoog Elzas. PARIJS, 29 Novembor. Weder/.ijdsch artilleriebedrijvigheid op geheel het front, namelijk tusschen de Somme en de Oisc, in Champagne,- in den tfintrek van Messiges, in de Argonnen op den linkeroever der Aire, io de streek Beis de Chaume- Bezon vaux, alsook in Hoog Elzas. E&gelsche bfOE LONDE*n, 28 November. De vijande lijke artillerie was gisteTon bedrijvig in den omtrek van het Bourionl osch. Er hadden echter geeno verdere infanteriegovechten plaats. Op het Noontelijk front duurt do vijando- lijko artiilsrifibedrij vigheid voort ten Oosteu eu tea Noordoosten van Ieperen. Overdag had er niets Ulangrijks plaats op hot slagfront van Canabrai. Heden morgead vroeg deed de vijand twee aanvallen op onze loopgraven in de buurt van Avion, te zuiden va» Lens. Deze werdon afgeslagen. De artilleriebedrij vigheid op het Ieperen- front duurt voorL Ten oosten van Ieperen was dezo zeer Levig. Patroeljenbotsiugen lieten ons toe eenige gevangenen te maken. OosfsKvijffcscbe fcercehfen WEENEN, 3i)NoTemb?r. italiaansch gevechtsterrein In Venetie artillerievuur van afwisselende sterkte. Oostelijk gevechtsterrein Den toestand is onveranderd. Albanië» Io den nacht van 28 Novembor deden Bosnisch Herzegowinsche jagers een goed gelukten tocht aan den benedenVojusa. Zij doorwaadden den mansdiepen vloed en drongen tot in d» tweede Ilaliaanscke lijn. Zij brachten gevangenen en oen talrijk oorlogsmateriaal binnen. Italiaanscha bron ROME, 28 November. Op do hoog vlakte van Asiago, in hot bekken van Priinolano, benoorden den Col Rreuta en aan den midden Piavo, hebben onze batte rijen met hirtp van bombard-jorluclAsmai- deelen vunrkoncenlraties aangericht op troepensamentrekkingen en bewegingen. Vier vijandelijke vliegtuigen werden door vliegers van ons geveld of tot het landen gedwongen. Buigaar*che bron SOFIA, 30 November. Macedonisch front Up de hellingen ran Nokre Plaimia, werden twee vijandelijke verkenneragroepon door ons vuur afgewezen. Ten Westen van Bitolia en op beide oevers der Wardar, levendig artillerievuur. Ten Noorden van Bitolia deed de vijund een vruchteloozên gasaanval. Tijdens een lucht gevecht schoot de Duitsche vice feldwebel Lag® een vijandelijk vliegtuig neer, dat achter onze stellingen ten Zuiden van Steja- kow neerplofte. DobrudschafroDl Ten Westen van Mah- mudia eu brj Isaoooa, geweervuur. Turksche bron GONS! AN TIN OPEL, 29 November. Sinaïfront: Ten zuiden van Dar Aha Ledsoh» kostbare sieraden bij zich had, en veronder stelde dat zij van rijke familie was. Toen Leontine zich sterk genoeg gevoelde, besloot zij naar Parijs te gaan. Daar wilde zij op een oeuvoudigen voet gaan leven, dood voor de haar dierbaren. En als daarbij do gedachte aan hare ouders en aan do kleine Eltrieie haar droevig stemde, frooste zij zich inel de hoop dut zij hen later wellicht kon wederzien, zonder dat zij zelve door hen werd opgemerkt. Voor 1-.aar vertrek naar Parijs koekt zij éénvoudige kleederen zij dacht er in het geheel niet aan, zich sierlijk en eiegant voor le doen, maar had alleen het oogmerk, zich /.ooveel mogelijk onherkenbaar te maken. Zij zou te Parijs eene kleine woning huren en op de zuinigste wijze leven. Wanneer haro middelen waren uiigeput, zou zij gaan v\erken, om in haar levensonderhoud le voorzien. Zij bekommerde zich zeer weinig daarover omtrent alies wal haar zelve betrof was zij volkomen onverschillig ge woeden; haar lijden was zoo groot, dat hel op een weinig meer of minder niet aank wam. Huro tegenwoordige levenswijze, waa-bij zij allo ge lOOgHns on de weelde en 't gemak, waaraan zij altijd was gewoon geweest, moest ontberen, scheen haar verdragelijker toe, dan die van vroeger, toen zij alios kou verkrijgen wat zij hegeerde, maar gekweld werd door de gedaohte, dat zij eene hinder nis was voor het geluk van haar echtge noot. Toen evenals nu had zij geen® hoop meer; vroeger echter had haar bestaan anderen verdriet veroorzaakt, en thans Mieend» zjj had zij, door aau haren doo^St9 doe» geloovon, voor heu don weg tot $£iuU ge baand. Als de ontzettende gedachte bij haar dan opkwam, dat haar man Hedwig zou huwen, eldo zij, onnadenkend vreze» dat zij was, steeds de meeuing voorop, dat zij, door dion echt niet le verhinderen, slechts hare opof fering volmaken zou. Zij meende geen zondig maar een de» Hemel welgevallig werk' le doen, door Bertram met Hedwig, de eerste vrouwe zijner keuze te laten huwen. Haar huwelijk, inliet aanschijn van den dood gesloten, was niet voor Lel loven, niet voor deze aarde bestemd, redeneerde zij, on het was hare plicht Bertram do vrijheid weer te geven, die hij bij zijne echtverbin tenis na eenige ure:; van den dood meoi.de le ontvangen. In de nabijheid van d9 kerk de lu Made leine had zij eene kleine woning gehuurd, en de stille, die in don omtrek van T groote oude gebouw huersclito, had een zachte» 01 ook een weldadigon invloed op haar ge moed. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1917 | | pagina 1