PruSkar-Uitgever f. Van Nuffel-Ae Gem» BureeienKerkstraat, N. 9 en 22, aai.st Duitsche Rijksdag Rijkskanselier, graaf Hertiing, het woord Oorlogsberichten Wastslijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Zuifl-Sostelljfc gevechtsterrein Ge onbeperkte Goikbootoorlog De zitting van den rijksdag werd geopend om 3 ure 15, door Dr Kaempf. Na eene kleine mleidiDgsrede van den voorzitter nam de Mijne Heeren, Daar Zijne Majesteit de Xei2ér en Koning- mij lot post van rijkskan selier heeft geroepen, heb ik de eer den rijksdag te begroeten. Ik dank eerst en vooral uwen heer voor- altter, voor de vijandelijke woorden in zijne aanspraak tot mij gericht. Mocht de door hem aangeslagen toon van wederzijdsch ver trouwen, in allo besprekingen weerklank vindeD, Mijne heeren zooals de heer voorzitler heeft opgemerkt ben ik voor U geen vreem deling. In twee tijdperken met eene tusscken- ruimte van zes jaren heb ik op verschillend gebied met leden van alle partijen samenge werkt. Wanneer ik in Februari 1912 aan het hoofd werd geroepen van het Beiersche fltoinisterio, en daardoor aan mijn parlemen taire bedrijvigheid een einde werd gesteld, nam ik hier afscheid met liet bewustzijn veel vrienden, menige politieke tegenstanders, maar, naar ik vast vertrouw, geen enkelen persoonleken vijand to hebben achtergelateu. (Levendige instemming aan alle zijden.) In dat vertrouwen en met dankbare herin nering aan die jaren, kom ik thans voor u. Undien ik er stormachtig bewogen tijd toe gesloten heb, het zware en verantwoorde lijkheids volle ambt van rijkskanselier te aanvaarden, indien ik zwaarwichtige beden kingen heb tc-r zijde gesl6ld, die konden voortspruiten, reeds alleen uit mijn boogen ouderdom, dan werd ik daartoe geleid dooi de overtuiging, dat het mijnen plicht was, bot ongezoehto aanbod niet af te slaan, en dat het plicht is aan het vaderland ook hel zwaarste offer te brengen. Ik dacht aan onze broeders en zonen die jedert 40 maanden eiken dag hun leven blootstellen voor het vaderland. Ik wilde hun voorbeeld volgen. (Levendige bijval.) In dien zin, mijne heeren, heb ik het aanbod van Zijqe Majesteit den Keizer beantwoord, «m bid ik om uwe vertrouwensvolle me dewerking. (Bijval en instemming.) Wij st?an aan het einde van een jaar dat «op vele kï-ljgstooheelen verrestrokkqnde be slissingen heeft gebracht. Fier en dankbaar alel ik vast dat o'veral onze wapens, zoowel •de onze als die onzer, bondgenooten, sukses gehaald hebben. In hét Westen waarop <£ok de heer voorzitter reeds heeft gewezen ^aal de slag in Vlaanderen, reeds vay tfaui af begonnen zender ©ndorbrekiug voort, tv Nagenoeg gaasch het Engelsche leger <srcrd in de Vlöüunsche vlakte overmachtig §u getal tegen ons front aangezet. Ook jfsteoheidene Frausche afdeelingen namen «reel aan dan strijd. Edoch ons front in Vlaanderen staat, trots hot verlies van enkele dorpen en hoeven, onwankelbaar vast. De vijand staat even ver af van zijn doel, namelijk de Vlaamsche kust en het onschadelijk maken onzer duik booten. De nutteloosheid en verliesrijke aamrkllenin Vlaanderen moetende erkennen, pogen de Engelschen thans bij Carabrai de beslissing opnieuw te bevechten. Aan de dagenlange vuurvoorberoiding die tot thans toe hunne aan vallen voorafging hebben zij deze maal verzaakt. De massa aanwending van tanks is in de plaats geko men. Trots hunne massa hebben de lankB de hoop die de Engelschen in dat krijgsmi'ddel «telden, niet kunnen in vervulling Brengen. Zij liggen vernield op bet slagveld, als ©ffsr onzer zogerqke verdediging. (Levendige 4>ijval.) Do Er.geisohe voordeelen bij den oorsten aanvul verkregen, werden door het ingrijpen onzer reserven offen gesteld. De slag is nog volop aan gang, doch ouze zan voerders en onze troepen zieu den zegen- rijken uitslag met gorecht vertrouwen te gemoet.) Levendige bijval.) De Franschfin hebben ten Noordoosten van Soissons en Verdun plaatselijke voor- deeleu behaald. Het is huu echter niet ge lukt dezelfde uit te baten, daar ook lner spoedige tegenaanvallen onzer aanvoerders dan vijand allo strategische benultigiug heb-' hen «iitze-gd. De krijg3gebeurteni8eeo in het Oosten die foerdon tbi de verovering vau Riga en den ^unamending slaan nog vereen iu hel ge- heugen. Het roemrijk vooruitrukken der Verbon den legere in Italië houdt nog heden de Hvercld in spanning. Geweldig sukses werd «laar verkregen, bij eenen vorrassenden èuorbraaksaanval en in een ruw gebergte. Italie's leger heeft een groot gedeelte .er manschappen en voor :t minst de helft zijn krijg8rnateriaal verloren, tiet heeft veel opbrengende landstreken ▼fciioren. Het is niet mogelijk geweest tot llicrtoe ganscli den buit te bergen. Wilden «fa., de totale winst in geld uitrekenen, dan go-'len wij met miljarden moeten tollen. E' i verdere voortzetting van onzo zege van dn. loouzo tot de Piave was voor ons de vtrkzaamste ontlasting van ons Westfrout. y Oy gelijke wijze deden onze overwinnin gen in Macedonië zfóh gevoelen, want de vqand schijnt de kleine voordeelen die hij ten westen vau het Oohridameer had ver- kfrpQo, vrijwillig op te geven. Voor liet schiereiland van Sirai opereeren de Engelsche troepen legen do Turksche troepen in Palestina en hebben aldaar zekere voordeelen kunnen behalen. Die voordeelen hebben evenwel geenen invloed op den gezamentlijken militairen toestand. Op de krijgstooneelen in Klein ir-ie en den Irak is de toestand niet veran derd. Onze oorlogsvloot heeft doorgaans de hoop in hare jonge kracht gesteld, in ver vulling gebracht. De hoogezeevloot, wier rustelooze bedrijvigheid veelal voor de blikken der wereld verborgen blijft, heeft den dank verdiend van het vaderland. Zij heeft na eetio lange poos, sedert den roemrijken slag in het Skagerrack, bij de verovering der eilanden Oesol, Dago en Moon, in voorbeeldige samenwerking met het leger, alsook brj het korte sukaesvol gevecht vóór do Duilsclie kust der Noordzee tegen aanzienlijke overmacht opnieuw hare strijdvaardigheid bewezen. Als bescherming en terughooding staat zij achter onze duikbooten. Zij dekt hunne steunpunten en verzekert hun den weg tot de vrije zeo. De duikbooten zeehandelsoorlog oefent methodisch zijne geweldige onoutwjjkbare werking uit. (Levendige bijval). Hij was en is het eenige gevolgenrijko doorgrijpende middel van den ons opgedwongeu ekonomi- schen oorlog tegen de leidende macht onzer tegenstrevers om ze in hunne levenszenuw te treffen, (Bijval). - Hij richt zich tegeu de vijandelijke en in vijaudeiijkea dienst varende scheepsruim to. Daar onze tegenstrevers zosken sedert eeni gen tijd de gedunde bestanddeelen van hunne handelsvlsot aan te vullen met onzijdige schepen, die zij door hongerblokkade en undere drukmaalregelen met geweld uitper sen, dan kan zulke handelwijze niet naar beliefte voortgezet worden en zal weldra hare grenzen bereiken. Niettegenstaande hot gedurig bouwen van nieuwe schepen op de werven van onze tegenstrevers zal het verzenkingstolaal, dat der nieuwgebouwde schepen bestendig overtreffen. Zoo leveren alle waarnemingen het over tuigende bewijs dat de duikbooten handels- oorlog het'hem gestelds doel zal bereiken. (Levendige bijval). Wij kunnen ons den oorlogstoestand niet voorstellen, zonder ons met hot gevoel van onuitwischbare dankbaarheid te herinneren aan wien wij deze uitslagen en onzen gunsti- gen toestand te danken hebben ons zege vierend en roemrijk leger, zijn geuialo aan voerders en onze heldhaftige troepen. (Bijval). Als ilc bij doze gelegenheid bijzonderlijk ook aan de troepen van hei Westfront denk die mot toewijdihgavolle trouw en met taaie volharding sedert meer dau drie jaren het hoofd bieden aan eene ongehoorde over macht van mensohen en materiaal, dan ge- sohiedt zulks niet, om dë onvergelijke verdiensten te verminderen der legers die gemeenschappelijk met onze trouwe Bond genooten, als eene lawine door onbegaan baar terrein in de velden van Opper Italië binnen gedrongen zijn om hel trouwiooze Italië te tuchtigen. Maar Gij weet, geeuemnzer zegevierende offensieven, noch die in Rusland én Serbië in 1915 nech die in Rumonië in 1916, nóch 'de huidige zegerijke, nieuwe zegepralen belovende veldtocht in Italië hadden met zulke kracht kunnen doorgevoerd worden als niet de stalen muur in het Wosten stand gehouden had tegen de dapperste storm- lóopen. (Bijval). Onvergetelijk is ook de heldhaftige dap. perlieidtonzer schuttroepen in Oost Afrika. (Levendige bijval) Met de gdappere kolonis ten en iuboorlingen is het volk in het volk in het vaderland met denzelfdon aeges wil vervuld als het leger. Ook hun gél'dt miin dank. Rustig en kloek verduurt liet ontbeeringen en tegenspoed welke de oorlog mede brengt. Doelbewust en tot opoffering bereid namen de vrouwen het werk op dat do mannen moesten verlaten. De bevolking toont zich met naijver bereid, hare krachten voor het ekonomische leven in te spannen en den hoogst raogelijken dienst te bewijzen. Onze methode dor oorlogsfinanceering heeft zich op verheugende wijze bevestigd. In regelmatige wijze heeft het Rijk tot hier toe zeven maal een beroep gedaan op het Duitscho volk om hem de middelen tot voort zetting van den oorlog ter beschikking te stellen. Alle standen der bevolking hebben met elkander gewedijverd, opdat ieder volgens zijne krachten daartoe zou bijdragen om sommen die in de achter ons liggende vredes jaren fantastisch schenen.samen te brengen. Bijna 73 milliards zijn alzoo door vrijwilli ge Hnteokeningon samen gebrabht om tol oorlogsdoeleinden aangewend te worden. De kanselier drukte vervolgens nogmaals den dank uit van liet vaderland aan gansch het Duitsche volk voor zijne oppervaardig- heid in dezen schrikkelijken wereldoorlog. Der. oorlog zal ook diepingrijpende veran deringen in het openbaar bestuur van het rijk teweegbrengen. Hij somde verscheidene wetsontwerpen op die in den zin der sociale politiek voorbereid werden, De kanseiier sprak ook van de censuur en verklaarde zich bereid aan de vrije gedachten uiting voile vrijheid te verleeoen indien dezelve niet strijdt tegen de belangen van het vaderland en de oorlogvoering.Hetzelve geldt voor het recht van vereeniging. De eendracht is het voornaamste punt; hel is do kwestie van vast aaneengesloten te blijven tot do zegepraal bevockseu zij. Een gedachte, een wil in Duitschland doorhou- den en volharden tot het einde. Do redenaar sprak .vervolgons den dank uit aan do Bondgenooten van Duitschland, Oostenrijk Hongarie, Bulgarie en Turkije. Nu kan ik u, vervolgde de kanselier, een gewichtig nieuws mededeelen. De kanselier deed dan de hooger aange haalde mededeeling over het telegram der Russische regoering en ging voort Met oprechte deelneming volgen wij do verdere ontwikkeling van het hardbeproefde Russische volk. Mocht hem spoedig do terugkeer vau ordevolle voorbehoudittgen beschoren zijn. Wij wenschen niets beter dan te kunnen terngkeeren lotdeoude gebuurbetrekkingen, bijzonderlijk op ekonomisch gebied. Wat do landgedeelten Lithauen en Koerland betreft die eens aan don scepter van den Gzaar on derwerpen waren, wij houden het zelfba- 8temmingsrecht der volken ia eere. (Leven dige bijval). Wij verwachten dat zij zichzelven dien staatsvorm zullen geven, welke overeenkomt met hunnen toestand en de richting van hunne kuituur. Voor het overige zweren de dingen nog volkomen in hot onbepaalde. Nieuws dat eenigen tijd geleden door de pers verbreid werd, als zou op zeker punt eene vaste overeenkomst getroffen zijn, is voorbarig. Anders is onze toestand tegenover Italië, Frankrijk en Engeland. Sedert wij ou onze Verbondenen ons in het antwoord op liet vredesberoep van den Paus, op den grondslag gesteld hebben der Pauzolijke nota van 1 Oogst 1917, was waarlijk aan het ongegronde voorwonden, dat het er op aankömt, het Duitsche milita rism te vernietigen dat den vrede dar wereld bedreigt, allen steun onttrokken. (Zeer juist) Omgekeerd is het gebleken, waur inder daad vrodo3inoordend militarism moet ge zocht worden. In zijne redevoering van 26 October 1917 beeft de ItaLiaausche minister'Sönnino, het gedacht van eene algemeeno ontwapening uitdrukkelijk afgewezen. (Luister! luister De redendaarvan isbeteekenisvol gonoeg: Men kan de bestaande legers niet missen,uit hoofde van liet inwendige gevaar. (Luister j Luister Clémencean is iu zijn cynism zoover ge gaan, Duitschland en Oostenrijk Hongai-ié uit te sluiten van de volkerengemeenschap, die in de toekomst in de plaats moet komen van het geweld der wapenen. Lloyd George verklaart zonder omwegen dat het doel van den oorlog de vernietiging is van den Duitschen handel. De oorlog moet voortgezet worden tot dat doel bereikt is. De veroveringszucht aan Duitschland ten laste gelegd, is nu in het klaarste daglicht gesteld door de geheim verdragen destijds gesloten en die nu door de Russischo regee ring ruchtbaar gemaakt worden. Ons doel van den eersten dag af, was de verdediging van het vaderlaud, (Bqval) de vorzekeriug zijner grenzen, de vrijheid en onafhankelijkheid zijner ekonomische ont wikkeling. (Herhaalde toestemming). Daarom kondon wij den vredesoproep van den Paus begroeten. Ook heden rog bezielt ons dozelfde geost die ons liet antwoord aan de Pauzelijko nota dikteerdo. Edoch, dat antwoord aan do Pauzelijko nota mag door de Ententemogendheden niet aanzien worden als een vrijbrief, om deo wrevelig9n oorlog tot in het onmeetbare voort'te zetten. (Stormachtige bijval). De verantwoordelijkheid voor het voortzetten der mnorderij en der vernieling der kuituur schatten trel't alleen de mogendheden der En lente. (Levendige instemming). Zij dragen de verantwoordelijkheid en zij zullen ook de gevolgen moeten dragen. Dat de lieer Sonnino voornamelijk, en do overige Italiaanscho machthebbers het zich voor gezegd houden, die door het feit dat zij de toegestoken vredeshand van don Paus niet willen vaatgrijpen, de schuld dragen van de vreesolijke ineenstorting. Dal dione als waarschuwing voor de volkeren van Italië en Frankrijk. |(Lovend. instemming). Voor ons kan voorliet oogen- blik hot wachtwoord alleen zijn afwachten, doorliouden, volharden (Bijval). Wij vertrouwen op God, wij vertrouwen op ons leger, wij vertrouwen op onze leger aanvoerders, wier uamen slechts moeien gonoomd worden om eenonstorm van geest drift uit te lokken; wy vertrouwen op onze heldhaftige strijders, op onze heldhaftige schutslroepen in Oost Afrika. Wij vertrou wen op de zedelijke macht van ons volk. Wanneer leger en vaderland samen aaneen gesloten staan, zal de zegepraal aan ons zijn. Daaraan, Mijne Heeren, zult gij mede helpen, ik weot het, en daarom nogmaals bid ik om uwe vertrouwensvolle medewer- king. (Stormachtige hijral en handgeklap). Duitscli9 bron BERLIJN, 1 December. Legere van Kroonprins Rupprecht In Vlaanderen bleef de geschutbedrijviglieid binnen matige gren zen beperkt. Bezuidooston Atrechl duurde het heviger vuur voort. De slag bij Kamerijk is gisteren opnieuw met groote hevigheid ontbrand. Onze tegenaanvallen om-onze stellingen te verbeteren slaagden volkomen. Een uiterst krachtdadig vernielend vuur van liet geschut en van de mijnwerpers baande onze infanterie den weg tot in de vijandelijke linies. Tusschen Moeuvres en Bourlon, en van uit Fontaine en La Folie, wierpen wij den vijand tot in de dorpen Graincourt, Anneux en Cantaing achteruit. Aan weerszijden van Banleux veroverden onzo troepen van aan de Schelde stormen- derhand de hoogten op den Westelijken oever van den stroom zij doorbraken de eerste vijandelijke linies en namen dc dorpen Gonnelieu en Villcrs-Guislain in. De vijand, die zicii hardnekkig verdedigde, leed zware verliezen wij namen 4000 Engelschen ge vangen en maakten verscheidene batterijen buit, 's Avonds ondernam de vijand in de richting van'Gonnelieu eenige tegenaanval len, waaraan ook gepantserde auiomobiolen en ruiterij -deelnamen alle aauvullen zakten met zware voriiezea voor den vijand in elkaar. Op bet slagveld woedde ganscli den nacht door een vinnige vuurstrijd. Legergroep tan deu Duitschen Kroon prins Op don ooslelijken oev6r van de Maas was do gevechtsbedrijviglieid der artillerie af en toe levendig. Ritmeester vrijheer von Rïchthofen be haalde zijn 63e, luitenant Klein zijn 22e overwinning iu de lucht. BERLIJN, 2 December.In Vlaauderen steeg bel matig artillerievuur van den dag 's avonds tot de grootste hevigheid weder zijdsch van Passcbendaele. Het duurde don uac.it door. Do gevechten bij Cambrai duren voort. In het vak van Inclry tot Bourlon ontwikkelde zich na eigen gunstige onder nemingen 's namiddags oen hevig vuurge vecht. Vijandelijke infantorieaanvalien werden ten westen van Mceuvres door ons vuur gestikt. Ten oosten van Mceuvres zakten zij voor onze lijnen ineen. Het dorp Masnières werd van vijanden gezuiverd. Gevangenen werden daarbij gemaakt. De vijand richtte sterke tegenaanvallen met nieuwe aangovoerde krachten togen de door ons genomen stollingen op den westoever der Schelde. Na verbitterikm strijd die tot bij avondschemering duurde wierpen wij de vijand terug. Indische kavallerie die Epeby oprukte, werd overhoop geschoten. Hetzelfde lot werd boschoren aan infanterieaanvallen, die de vijand na sterke vuuraotie tegen onze lijnen ten westen van Vendhuille liet los komen. De dag van gisteren kostte den Engelschen zeer zware verliezen. Verscheidene honderden gevangenen wer den gemaakt, 53 stukken geschut en meer als 100 machiengoweren veroverd. Legergr. van den Duitschen kroonprins Ten noorden van Pinon brachten stormtroe- pon bij een gunstige onderneming gevange nen binnen. Een Franscho vooruitstoot teu, westen van Brimarl mislukte. Op den ooste lijken Maaseever tijdelijk oplevende geschut actie. Legergroep van kreonprins Albrecht Beiderzijdse!) van Altkirseh, stijgende vuur- actie. Fransohe bron. PARIJS, 30 November. Vandaag is de infanterie werkeloos gebleven. De artillerie heeft zich benoorden den Ghemin des Dames en op den rechteroever van de Maas nog al bedrijvig getoond. PARIJS, 30 November. Op geiieel het front kalme nacht; uitgezonderd in Argonne, waar de heide artillerieën in de weer bleven, cn bij Chambrettes, waar na eene reeks levendige bombardementen de Duitschers een belangrijken overval deden, die volsla gen mislukte. PARIJS, 1 December. Vijandelijke ondernemingon in do streek der Oivre (noordwesten vanReims)on in de Argonnen, aan Gourles Chausses, zijn in o;is vuur mislukt. Van onzen kant deden wij invallen in de vijandelijke lijnen bij Sa in te Marie a Py, in don omtrek der Maashoogten en brachten gevangenen terug. Op den rechteroever der Maas is de artilterieslrijd toegenomen, in den sektor Beaumont Bois de Ghaume. Deze werd gevolgd door een hovigen vijandelijken aanval op onze stellingen ten noorden van het Fossesboscli. Twee maal werden de aanvallers in hunne loopgraven terugge worpen. Na een hevigen strijd bleef onze lijn totaal behouden. PARIJS, 1 December. Hevige artille- rieslrijd in den omtrek van St Quentiu en ten zuiden van Juvincourt. Op deu rechtoroever der Maas hebben wij een vijandelijken aanval op onze loopgraven ten noordwesten van Bezoovaux afgeslagen. Overal eldors kalme dag. Engelsche bron LONDEN, 29 Novomber. Heden vroeg aan weerskaoten tamelijke artilleriebedrij vigheid in de nabuursohap van het Bourlon- woud. Ton westen van het bcsch schoven wij door eene gevolgrijke plaatselijke on- dorneming onze linie een weinig vooruit. Vijandebijke heden in de vroege raorgend- Üa do nabuurschap van Avion en Hollebeko ondernomeue overrompelingen werden te ruggeslagen waarbij eenige gevangenen ia onze handen bleven. LONDEN, 30 Novernb Een vijandelijke aanval legon de Belgische stellingen in de nabijheid van Aschkoop werd na een hevig -gevecht afgeslagen. Ten zuiden van hot dorp loverdon patroelje ontmoetingen eenige ge vangenen. "Van hel overige front is nists van bijzonder belang te melden, LONDEN, 1 December. Een vijan delijke overvalafdeeliug, die gister avond onzo linies in do buurt van Gavrelle vat. dichtbij trachtte te bestoken, is door ons vuur verdreven, voor ze hot tot de schanson hadden gohracht. Vannacht beeft de vijandelijke artillerie zich op een aantal punten ten zuidwesten en ten westen van Gambrai, alsmede ten oosten van Ieperen geweerd. Heden morgend, rond 8 uro, viel de vij and, na eene hevige beschieting, met sterke strijdkrachten aan, op een breed front, ten zuiden van Cambrai, tusschen Vondiiuille oa Crèveccer. Kort daarna werden andere aanvallen gedaan togeu onzo stollingen ten westen van Cambrai, in do buurt van hot Bourlonbosch en Lij Mceuvres. Na een hevig gevecht, dat versoheideno uren duurde, wc-rd-eu al de vijandelijko aanvallen, van Mesnières tos Mceuvres, afgeslagen. De vijandelijke infan terie leed door ons artillerie, infanterie en niachiengeweervutir zware verliezen. Ten zuiden van Mesnières, van aan Bonavis tot aan Villers Guislain, geklitte do vijand er in op verscheidene plaatsen »u onze stellingen binnen to dringen. Hij drong tot iu Lavaequcrie en Gouzeaucourl. Door onze tegenaanvallen hebben wij reeds Lavacqoerio teruggenomen en don - vijand uit Gouzeaucourl en van do heuvels ten oosten van dit dorp teruggeworpen. Op de andere plaatsen is de vijandelijke aanval mislukt. De strijd duurt voort. Duitaehe bron BERLIJN, 1 December.Op 't Oostelijk en Macedonisoh front Geen gevechtshan delingen van eenigen omvang. BERLIJN, 2 December. Niets te mel den. Macodonisch front Tusschen het Ochrida en het Prespatneer, alsook in den Cernassk- tor leefde liet vuur op. Ten westen van het Oohridameer en aan de Wardar succesvolle speurtochten. Oostenrijksche bezochten WEENEN, 1 December. De toestand is onveranderd. Albanië Bewesten Korica verijdelden Albaneesche vrijwilligers, door onvorwijlde tegenaanvallen, een aanval dor Franschen. BERLIJN, 1 December. Aanvallen der italianeu op den Monte Perlioa llepon op niels uit. BERLIJN, 2 December. Niets nieuwa< Oostenrijksche bron WEENEN, i Decombor- Op de Monte Pertica sloegen wij voorwaartscke Lewe- gingon der italianen af. Italiaansche bron ROME, 30 November. De goschut- slrijd, die over het geheele front aan kracht toeneorat, was bijzonder levendig op do hoogvlakte van Asiago en in de vlakte der midden en heneden Piavo. In het kustgebied trof een Britsche monitor oen door don vijand ter hoogte van Passerolla geslagen schipbrug en brak dezo doormiddon. Bij Asiago werd eon vijandelijk vliegtuig in een luchtgevecht geveld. In den afgeloo- peu nacht hebben onzo vliegtuigen do vijan delijke kampen tusschen Fellre en Fonzaso krachtig mot bommen bo3tookt. Bulgaarsche bron SOFIA, 1 Dooember. - Maceaomsofi fror.t In do streek van Bitolia, lassndig geschutvuur. Op do overige plaatsen vm hot front belemmering8vuur. Tusschen d-ö War dar on liet meer van Doirau, voerden ouze verkenningsafdeelingen aanvallen op de vijandolgke loopgraven uit. AVONDBERICHT BERLIJN, 1 December. Op hot slag veld bij Kamerijk mislukten sterke fingei- scho tegenaanvallen togen de door ons genomen stellingen. Aan do overige front deeleu niets nieuws. Duitscho bron BERLIJN, 1 December. Een onzer duikbooïonbovelhebbers luitenant ter zea Valeutiner (Hans) heeft opnieuw in hot Oostelijk kanaal onder do zwaarste vijan delijko tegenwerking 5 stoomschepen met ongovoer 21.000 br. r. t. tot zinken ge bracht. Een der stoomschepen vloog met een geweldige ontploffing in de lucht. Het was waarschijnlijk met munitie geladen.

De Volksstem | 1917 | | pagina 1