Een strijd u net leven DE GEVOLGEN VAN EENE GRIL KAMERf JK lis Enfente=Xonfer8RCi3 van Parijs JAAR N. 270 4 centiemen het nummer Donderdag 6 December 1917 DE VOLKSSTEM Prusler-Uitgever 7 Van Ncffel-De Gendt 7 Bureelen: Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst Het is niet Ge eerste ni^A ial er op gewe zen wordt, dat de strijd tusschen duikbooten en handelsschepen voor de beide betrokkene hoofdtanden, 't is te zeggen Engeland en Duitsohland, onbetwistbaar een strijd is op leren en dood roor doze landen. Hetzelfde onloochenbare feit blijkt ten duidelijkste uit eene reeks brieven die de Londensche medewerker van do Nieutoe Rotter damsche Courant aan dit blad zendt, en waarin hij verslag geeft over zijne reis door Engeland's nijverheidsgebied en over hetgeen hij van do oorlogsnijverheid van Groot Britlanje heeft gezien. Begrijpelijkerwijze is het verslag hier en daar ingeknot en besnoeid, om door Eugel- eche censuur niet geheel te worden geschrapt, maar het geeft toch een zeer helder beeld van do toestanden. Met bet oog op den strijd tusschen scheepsbouw en duikbooten, is vooral het gedeelte van het verslag van be lang, dat handelt over do Éngelsche werven enz. Het is vooral langsheen de oevers van Tyne Clyde dat de Eugelsche scheepswerven zijn opgericht, on het verslag handelt dan ook hoofdzakelijk over dezo werkplaatsen. Zooals het is gebeurd in de voortbrengst van munitie en materiaal, zegt de bericht gever, ten tijde dat Engeland een scherpe krisis doorstaan moest en de reusachligste inspanningen moost doen om den voorsprong die Duitschland op dat gebied had bereikt in U halen, zoo ook heeft het nu al zijne kraohten in te spannen voor hot bouwen van nieuwe schepen, om de verliezen die hel door den verscherpten duikbootoorlog lijdt, goed le makeu. Men mag dan al van oordeel zyn, dat Èngeland niet uit te hongeren is en dat de werking van den duikbootoorlog op den huidige» strijd van geringen invloed is, het is niet te loochenen dat dit oordeel volstrekt niet wordt gestaafd door de reusachtige pogingen die Engeland inspant, om zijn scheepsbouw uil te breiden. Daarbij dient in het oog gehouden dal liol niet meer volstaat schepen te bouwen voorde huidige behoeften j van den oorlog, maar dat men er vanwege de Entente alles op moet zetteu, bet a&ntal' nieuw le bouwen schepen op aanzienlijke wijze te verhoogen, wil men goed maken wat er verloren gaat door het afscheureu van Rusland, wal meer geëischt wordt door het intreden van Amerika in don strijd en door de nederlaag der Italianen. Al deze gebeurtenissen eisohen Beliepen, schepen en nogmaals schepen, en zoo komt het dat Engeland, zooals het vroegur deed voor munitie en materiaal, nu ook zijne verbondenen moet helpen met schepen, en dat het weet van hoeveel belang elk schip is, dat het ter beschikking zijner verbonde nen kan stollen. Niemand anders dan den Engelsclien minister Maclay heeft volgende veelbeteekenende woorden gericht tol de V. S., toen zij in den oorlog traden Wanneer uw intreden in den strijd niet van voren' af aan niet veroordeeld wil zijn tot kreupel en lamheid, dan moeten de V. S. jaarlijks zes millioen ton nieuwe schepen kunnen bouwen. Tot hiertoe stond Engeland aan den spits aller landen voor den aanbouw van schepen, zoow el voor zijne eigene behoeften als voor wat betreft hetgeen het in staat was voort te brengen. In de huidige omstandigheden is het van hel grootste belang, de volgwnde getallen in aanmerking te nemen die door de Liverpool steam owners association - zijn voorgelegd geworden. Deze maatschappij heeft eene kommissie aangesteld, die zich bezig heeft te houden met de studie van hel vraagstuk der instandhouding van de Eugel sche handelsvloot na den ooriog. Luidens het verslag van die kommissie beschikte de geheele wereld in 1911 over 22 millioen netto toa voor de Oceaanvaart. Daarin hadden do volgende landen het Whngeduide procent Engeland 52 0/0, de verbondenen van Engeland (zonder de V. S. en Roemenie) 14 0/0, de neutralen (met de 24* VERVOLG. Zij wilde bet geliefdeoord bezoeken, waar zij geboren was en het voorwerp van de teedersta liefde en zorg was geweest. Maar zij vreesde dat 't oog er treurende moeder, in weerwil van alle vermomming, haar kind zou ont dekken. Bovendien vermoedde zij dat de kleine Elfriede bij haar vader zou zijn. Zij reisde dus naar Bruchthal, om te vernemen of baar echtgenoot nog op Wiudiachkrona Vertoefde. Was dit niet hot geval, dan zou z(j om den wijle van haar kind zioh in de nabijheid der ouderlyke woning wagen. Zij hoopte dat Gpd hare pogingeu'zou begensti- gen, opdat zij ten minste een blik zou kun nen slaan op het geliefde wezen, dat aan hare borst had gerust en nu voor altijd voor haar verloren was. Gedurende de reis naar Bruchthal viel het haar in, dat zij nog nooit in die plaats of op Windischkrona was geweest, zoudat de daar wonende vrienden van haar echtgenoot even als zijne dienstboden haar kenden zij zou dus veilig eeuigen tijd kunnGn vertoeven in de nabijheid van het verblijf, dat zij eens als de beminde gade van een leader geliefden echtgenoot hadt gehoopt te ben éden. Nadat haar geduld op eene harde proef was gesteld, bereikjo zij eindelijk hel doel barer reis. V. S. en Rumenië) 20 0/0, de v. lëdenmach- ten 14 0/0. Volgens de soheepsbouwageuilö Whitacker werden in 1911 de volgende schepen ge bouwd in Engeland bijna 2 millioen ton, in alle landen samen rond een millioen ton, waarvan de V. S. 172,000 ton. Sedert 1911 evenwel zijn de Araerikaansohe werven aanzienlijk in getal gestegen. Met het oog op deze getallen, wijst de medewerker van de N. Rott. Courant op de verklaringen van Lord Nortlicliüë, dat het bovenmenschelijke inspanning van al de werven der verbondene landen en van hunne vloten zou eischen, om de verliezen goed te maken, en om de steeds stijgende vraag naar sclieepsruimte ook maar bij benadering te kunnen voldoen. Het is deze vermindering van scheepa- rulmte, vervolgt de berichtgever, veroor zaakt door do intrede van Amerika in den oorlog endoor de verliezen veroorzaakt door den verscherpten duikbootoorlog, die de duidelijk te bespeuren drijfveer is van de koortsachtige bedrijvigheid die heerschi op de Éngelsche werven langs Tyno en Clyde. Indien de oorlog door de Entente gewonnen wil worden, dau moet de ernstigste slag hier geslagen worden, zegt het verslag. Dan vclgt eene beschrijving van de be drijvigheid op eenige der belangrijkste scheepswerven, waaronder die van Paimer te Jarrow, op dewelke sedert 60 jaren de grootste oorlogsschepen gebouwd werden, zooals de Queen Mary die in den zeeslag van Jutland onderging. Hetgeen in deze werf het meest verwondert en opvalt, zegt de schrijver, is het feit dat er de ontwijkings gassen der hoogovens nog niot worden gebruikt voor bsdrijiskracht, zooals dit wel het goval is in de mijnen van Sombacli, in Duitsch Lotharingen. Echter heeft ook de werf Palmer de noo- dige stappen gedaan om deze nieuwe benut- tigiug aan te wenden, en zijn de werken daartoe reeds aan gang. Van de werken der Tyne trok de bericht gever naar de Clyde. Doze is een betrekkelijk smalle rivier, zegt hij, en toch worden langs hare oevers de 2/3 van alle Éngelsche stoom- ihepen gebouwd. Voor ongeveer 5fJ jaar was de Clyde slechts 54 m. breed en nog geen meter diep. Door voortdurend baggeren is hare breedte verdubbeld en heeft men ze zoo verdiept dat de grootste transatiantiekers ze kunnen bevaren. Overal in de dokken ziet men nevens handelsstoomers tallooze torpedo jagers in aanbouw of herstelling. Dit is zeer begrijpelijk, want zonder de laatslen hebben de eersten weinig waarde. Natuurlijk lijdt de aanbouw van handeisschepeu wel onder den bouw van torpedojagers. Op de werf van John Browe te Glasgow, waar de Lusitania gebouwd werd, ziet men buiten bet gewone type van torpedojagers en handelsschepen, ook nog een oorlogsschip ter stapel liggen, waarvan de lenglo het vergrooten van het dok heeft noodig ge laakt. De marine medewerker van Le Temps van Parijs, heeft beweerd op de erven van Fairfield te Go wan, aan de Clyde een nieuw type van oorlogsschip te hebben gezien, nevens hetwelk de Queen Elisabeth en de Tiger (28500 ton) eerder bescheiden van afmetingen zouden te noemen zijn. Het hierboven vermelde slagschip was waarschijnlijk van een dergelijk type. Ook kan men bij Brown een dor nieuwe - standurdschepenvan 8ü00 ton opmerken, van welke type do Éngelsche regeering er nu eenige houderden heeft besteld... De grootste moeilijkheid in zake scheeps bouw is weer terug te voeren op liet gebrek aan arbeidskrachten. Men is nu ook van plan Üuitsche krijgsgevangenen daarvoor te gaan gebruiken. Ais uiterste middel denkt men aan de opeisching van al de schepen, die nog tusschen de koloniën varen, en aan eene nog grootere inkrimping in den invoer van alle niet volstrekt noodzakelijke en onmisbare artikels. Do kwestie der scheepvaart en derscheeps ruimte is, zooals gezegd, voor Engeland eene zeer ernstige vraag, £daar Engeland niet alleen voor zichzelven heeft te zorgen. De slecht gelukte oogst in Frankrijk, de nood wendigheden van Italië, alles beleekent stijgende vraag naar sclieepsruimte. Li Éngelsche bladen heeft men dan ook kunnen lezen dalFrankryk aan doV. Staten heeft voorgesteld, de beschikbare schepen niet te gebruiken voor hel vervoor van de Amerikaansche troepen en materiaal voor dezen, maar veeleer voor het vervoer van levensmiddelen en krijgsmateriaal voor Frankrijk. Niet minder dau een millioen ton van deze artikelen wacht nog op verzending in Ainerikaansc'ue havens. Navigare necesse est is hot wacht woord der geheele Entente geworden. Ten slotte brengt de medewerker van de N. R. Cl de volgende beschonwingen zes millioen ton moot Amerika dus jaarlijks kunnen bouwen Dat w«e eiken dag een schip van 20,000 ton Ik *k met leden der Éngelsche regee ring uver de mogelijkheid van uitvoaring van dit programma en men zegde mij dit getal is niet minder dau het driedubbele van hetgeen Engeland iu vredestijd ten hoogste kan vervaardigen. De staatsman die mij dit zegde, drukte vooral de vrees uit dat de V. S. niet zouden beschikken over het noodigo staal om hel programma uit te voeren. Naar men heeft vernomen, hebben de Ver. Staten afgezien van de reusachtige behoefte aan staal die zijzelf hebben voorliet vervaardigen van oorlogsmateriaal, nog overeenkomsten gesloten met Japan, om aan dit land groote massas staal te leveren, voor de uitbreiding van zijue handelsvloot, met dewelke Japan zich geheel wil meester maken van den han del in den Stillen Oceaan. De V. St. vreezen dat, zoo zij aan Japan geen staal leveren, dit land hun den toevoer van goud zal ontzeggen, en daardoor hun goudmarkt zal verzwakken, en deze dreigende mogelijkheid willen do V. S. voorkomen. Uit dit alles blijkt duidelijk dat men in de V. S., en in Engeland vooral, nauwkeurig beseft van welk beslissend belang do werven zijn en hoezeer het er op aankomt, dat alle krachten dier landen ingespannen worder voor de oplossing ^an liet onheilspellende vraagstuk scheepsruim le Het Landschap De Stad -• De Schelde Strategische waardo van de stad Marcoing - Masnières. Nu woedt de strijd onder de muren van Kamerijk. Hier heeft hot aanschijn van grond, dorpen en stad niet den Iroosleioozen aanblik van dood en vernieling zooals in de Zuidelijke vlakten van West Vlaanderen. Hier is de natuur nog vrij ongedeerd zooveel het de militaire verdedigingswerken toelieten, natuurlijk en 6taan de huizen nog recht en wonen er nog burgers in die huizen. Hemelsbreed ligt Kamerijk ongeveer 30 kilometers van St Quentin, stad voor w«lka bezit reeds zooveel bloed is gevloeid. Zal Kamerijk, als Sl Quentin, een onoverkome lijlce struikelblok zijn voor de Goallieerden Dat is de vraag die wij ons nu stellen en naar welker beantwoording wij numisschion ook dagen na dagen zullen trachten. Totdat het weer blijken zal... Maar laat ons niet voorbarig zijn en liever de gebeurtenissen afwachten deze oorlog is reeds zoo vol verrassingen gebleken, dat bet waarlijk zeer gewaagd is iets te willen voorspellen over het verloop van liet wapen bedrijf. De moeste gissingen en verwachtin gen geuit door de krantenslrategislen zijn heel andersom uitgekomen dat zuil gij ook wel opgemerkt hebben Kamerijk ligt in een vlakte, aad den voet van de heuvelenreeks waar de Samber, do Schelde, de Somma ontspringen. Die vlakte biedt hier en daar beduidende golvingen aan, die echter niet zoozeer het landschap Brichthal is een klein, zindelijk stadje met oude gothisctie kerk, welker boogven sters met tafereelen uit de Heilige Schrift zijn beschilderd. Een helder beekje stroomt langs de stad. Iu de verte verheffen zicb groene heuvels, terwijl bouw en weilanden met groene hekken de stad aan alle zijden omgeven. De geheele omtrek biedt een Loo- neel aan. Op een schoonen zomerdag, ongeveer terren het middaguur, bevond Leonttue See- wald zioh in do met schaduwrijke linden bezette hoofdstraat van 't stadje.. Haar hart klopte hevig, zij sidderde van ontroering en was niet iu slaat geregeld te denken, maar zich alleen bewust van de daadzaak dut zij thans in de nabijheid van haar gade was. Zij vermoedde dal hij met hun dochtertje menigmaal onder die boomen zou wandelen. Met angst dacht zij er aan dat zij tik oogeublik haar gade en haar kind zou kunnen ontmoeten. Haastig liep zij de straat door en naar builen, naar de met bloemen prij kende velden, waar eon welriekende geur haar tegenwooi en de vogels lieflijk zongen. Hoe goed deed het haar, weer in het dier bare vaderland te zijn. Hare oogen werden met tranen gevuld zij wierp zich in het zachte gras en weende alsof 't hart zou breken. Maar toon zij had uitgeweend, stond zij op en dankte dan Hemel, dat zij weder onder hare landgonoten was door haar gevoel van liefde voor don geboortegrond overweldigd, nam zij het vaste besluit, liet vaderland niet weer te verlaten. Nadat zij een geruimen lijd in den om-, trek had rondgewandeld, gevoelde zij zich vermoeid en begon de banger baar le kwel len zij begreep dat het tijd werd, iels le gebruiken en naar eene woning om te zien. Do lieden dia zij ontmoette, beschouwden oplettend haar donkerkleurig gelaat en vroegen zich af wie do vreemdelinge zeu zijn. Vreemdelingen waren te Bruchthal zeldzaam, en in kleine steden zijn de men- schen in 't algemeen zeldzaam. In 't midden van de hoofdstraat van het stadje woonde de weduwe Dorufeld, die eone banketbakkerij had en bij wiemen ook allerlei ververschingtm kon gebruiken. Al wat de weduwe te koop bad, was zindelijk bereid en smakelijk. De tw.ee kleine kamers en de wiukei sagen er sierlijk uit. De bevoorrechte etauden van Bruchthal kwa men bier bijeen, en vooral de dames gingen er heen, om nieuws te hooreu eu uit te kramen. 'I Gerucht zuide dai l. haar lokaal veei gebabbeld en over icw <-on gepraat werd, en werkelijk werden u i daar alle praatjes, pikante geschiedenissen eu anek doten over personen verder verspreid, eu juffrouw Dorufeld had daarbij het hoogste woord. Toeu Leontine haren winkel binnentrad, tot een opeenvolging van hoogte en laagte ponten maken als in Zuid Vlaanderen. Toch heeft dat landschap hier nog veel van 't karakter van hel Vlaamsche. Het is ook een dambord van uitgestrekte velden, weiden, beemden bezaaid met hoeven hier en daar beschaduwd door bosscheu. Het is een landstreek van landbouw en ny verheid tevens, zooals overigens heel Noord Frank rijk. Oostwaarts en Noordwaarts van Kamerijk liggen de eerste steenkolenbekken ligt de zwarte arrde met haar tallooze som bere, hooge, kegelvormige «terrils-. In vredestijd zenden de hooge schoorsteenen van wakkere fabrieken hier geweldige ookpluïmen, bij dag en nacht, de lucht in. Kamerijk is een, ook in vredestijd, ver sterkte stad van ongeveer 30.000 inwoners. In de geschiedenis van Frankrijk heeft zij een niet onbelangrijke rol gespeeld. Hier werd in 1529, tusschen Keizer Karei on Frans I de Pais des Dames geteekend. Fénólon, de beroemde schrijver van Télé maque, was hier aartsbisschop. Een eeuw vroeger waren de bisschoppen hier voortdurend in strijd met 't omliggende land en eigenaardig feit, als men het, de scheidende eeuwen uitschakelende, in ver band brengt met dezen oorlog werden beschermd, op hun verzoek, door de Keizer van Duitschland. Kamerijk heeft mij, als stad, nooit erg kunnen bekoren. Niet dat hel liaar aan schilderachtigheid ontbreekt... Was hel misschien dat ik ze zag op een grauwen regendag, toen de buizen mij leelijlc schenen en de modderige straten mij zoo ontstemden dat ik hel stadsbeeld niet van somberheid en eene zekere triestheid scheiden kan De bekende «bêases de Cambrai», soort ulovol- len of «caramels» konden mijne goedkeuring niet meedrageD. Noch de O. L. Vr. kerk, noch het stand beeld van Féucloa of dat van Baplisle, den uitvinder van 't fijne weefsel, dat men naar hem roemt (de Engelsclien heeten liet cam bric), konden mij ontroeren. Meer beviel mij bet zuime, moderne stadhuis en een paar oude torens, waaronder het belfort. Kamerijk is bel kruispunt van eon net spoorwegen eu goed aangelegde straatbanen die het verbinden met Douai, Rijsel, Atrecht Amiens, Pèronno, St Queutin, Maubeugo, Valenciennes. Het is als desieu:elder vlakte die naar de Belgische grenzen uitdeint, waarvan de stad, in de richting Mons, onge veer 25 kim. verwijderd ligt. De Schelde, die een 20lal kim, ten zuiden ontspringt, kronkelt westwaarts langs de stad, na voorbij de dorpen Masnières en Marcoing te zijn gestroomd. Ze lijkt hier maar een onaanzienlijk rivierke pas, nadat hol zicii met de wateren van de Scarpe en de Leie verrijkt heeft, wordt het de mach tige vloed, die zoo statig voorbij Antwerpen golft en. op Hollandsch grondgebied eon delta noodig heeft om zich iu de zee te ont lasten. Marcoing en Masnières zijn twee dorpen van ongeveer 2500 inwoners, op rnirr. 3 kim van elkaar gelegen. Het eerste bevindt zich op ongeveor 8 a 10 kim. van Kamerijk, terwijl 't tweede zich spiegelt in de Schelde wateren aan het kruispunt van den stroom met den weg die Péronne aan St Quentin bindt. Vaderland BERN, 3 December. De Parijsche koirferencie wordt door de Frausche pers grondig besproken. De onderhandelingen der konfereuiie strekten zich,jzoover de pers «eet, uit ever htt Russisch problema en eene uuta of proklamatie der Entente aan het Russische volk. De bladen waarschuwen voor een afbreuk der betrekkingen met het Russische volk, dat door de maximalisten misleid :s. «Radical- vraagt wat de Westmachlen zullen doen om de 40 miljard die zij aan Rusland geleend hebben, of de in trosten ervan te verzekeren. «L'CEuvre» verlangt om eene verversching le gebruiken, was juffrouw Dorufeld uitermate vriendelijk. Zij bracht dadelijk bet verlangde, maakte het de vreemde dame zoo gemakkelijk mogelijk en trachtte toen op bare gewone sluwe ma nier de reden van bare komst te Bruohlhal uit le vorschen. Ge zijt hier uog nooit geweest, mejufvrouw, dat zio ik dadelijk, zeide zij. Zijl ge voorne mens hier te blijven Ja, een korten tijd, antwoordde Leontine. Toen vroeg juffrouw Dornfeld, of zij reeds eeno woning had. Zoo jaiet, dan wist zij wel een geschikt verblijf voor haar. Leontine was daarover zeer verheugd, maar daar zij op een eenvoudigen voet wilde leven, zeide zij dat zij slechts eene enkele kamer verlaagde. Dal was ook juist wat juffrouw Dornfeld haar wilde aanbevelen. Leontine was angstig 65 gejaagd zij vreesde dat hare ontroering haar verraden of bare slem bdVen zou. Bruchthal schijnt zeer schoone omstre ken te hebbon, madame, zeide zij na eenige oogenbiikken stilte. De uitdrukking madame bewees de weduwe Dornfeld dat de vreemdelinge niet met de gebruiken in kleine sleden bekend was j te Bruchliial was uien gewoon juffrouw te zeggen. Zeer schoone omstreken, mejuffrouw, dat men met alle middelen van militairen, diplomatischen en economische» aard tegen de toestanden in Rusland optrede. «Le Temps- meldtDen Italiaanschen gezant le Petrograd, Marchere Carlotti, is te Parijs aangekomen. AMSTERDAM, 3 December. Iu een onderhoud met oen vertegenwoordiger van Le Petit Parisien wees Lloyd George op den ernst 'van den huidigen toestand. Wij hebben, zegde de eerste minister, menschen, munitie, economische en fhiantieële hulp bronnen en hel gevoel dal wij voor het recht strijden.Wij moeten thans eiken zon* tv aanspannen om de eenheid der leiding le vorroeu en met de feilen rekening te houden. Als wij geeu tijd verliezen en b 'üloleu zijn den oorlog te winnen, zal het ons gelukken. Wy moeten geduld, volliardiug en standvas tigheid hebben, dan zullen wy overwinnen. IN RUSLAND De onderhandelingen over den wapen stilstand BERLIJN, 3 Deceralj&r. Ambt. .bericht Op 26 November heeft Erylenko, volks- kommissaris voor oorlog en marine en op perbevelhebber rau hel Russisch leger door onderhandelaars laten vragen, of de Duit- scheopperbevelhebber bereid is onmiddelijk over een wapenstilstand le onderhandelen. Nog de» zelfden dag antwoordde de opper bevelhebber in het oosten, prins Leopold van Beieren, dat hij bereid en gemachtigd was, met het Russisch opperbevel over een wapenstilstand te onderhandelen. Alsdan werd in gemeen overleg met de ouderkxu delaars Lijd en plaats bepaald, waarop oen gemachtigde kommissie met een evenzoo gemachtigde kommissie der tegenpartij zou samenkomen. Do Russische kommissie is den 2 December, te 4,30 uur 's namiddags, op do aangewezen plaats gekomeo. om zich onverwijld te begeveu naar de plaats, die voor de onderhandelingen was afgesprokeu. Zij wordt daar op 3 December verwacht. WEENEN, 3 Dbcomber. Uit het oor logsperskwartier wordt d.d. 3 December middags, medegedeeld Bij in bet rak van generaal veldmaarschalk prins Leopold van Beieren lieden beginnende onderhande lingen voor een wapenstilstand is de Oosten- rijksch Hongaarsche legerleiding door bij zondere gevolmachtigde hoogere stafofficie ren vertegenwoordigd. Do Russisohe afvaardiging, welke gisteren middag om 4,30 ure aan onze linies ontvangen werd, is s avonds nog naar de plaats der onderhan delingen vertrokken. De vcerlcopige regeering tegen de nieuwe gezaghebbers AMSTERDAM, 3 December. Naar - Daily News - rneldt heeft do voorloopige regeenng een oproep tot het volk gericht, waarin zij verklaart dat zij do oenige wette lijke macht in het land is. daarom moet niemand aan de besluiten der Bolsjewiki gehoorzamen, ten minste aan die besluiten welke in verband staan met den vvapeuslil- slaud. De eenigsle redding vau Rusland is de onmiddelijko samenroeping van do wol- gevende vergadering. Volgens de Daily Chronicle - liet de nieuwe inaximalistisclio regeering de bureelen der bladen sluiten, welke den oproep der voorloopige regeering opgenomen hebben zij verbood niet alleen het verschijnen dezer bladen, deed echter ook huiszoekingen doen en een aantal der opstellers in hechtenis nemen. Het hoofdkwartier AMSTERDAM, 3 December. Dailj Chronicle - meldt Trozki verklaarde dat het hoofdkwartier omsingeld is on binnen 48 uren zal genomen zijn. Een aantal bataljons zouden Doechonin tol het uiterste willen verdedig-en. Krytenko BAZEL, 3 Deoamber. Havas meldt uit Sint Petersburg Generaal Rrylenko antwoordde zij. Hebt ge er nog niets van gezien De fraaiste en rijkste landgoederen liggen iu de nabijheid. Daar is bijvoorbeeld Windischkrona. Dat moet go.eens bezoeken, mejuffrouw 1 't is een van de schoonste buitenplaatsen, die ge ooit ge&? hebt 't behoort aan den heer Seewald légt even buiten de stad. Leontine had ook nog veel willeu vragen, maar was niet in staat oen woord te uilen het hooreu van doto'naam haars cohtgeuoota deed haar lievig ontvellen. Gelukkig had de spraakzame weduwe hare ontroering niet opgemerkt. Mijnheer Seewald is een zeer beminlijk man, ging zij voort. Ik lever veel aan hem, e;i hij is verscheidene malen met zijn dooh- lertjo hier geweest, om iets voor haar le koopen. 't Is wel jammer dat hij altijd zoo droevig is. Die arme heer See^ald hij is wel te beklagen. Hij heeft eene allerliefste en buitenge woon schoone vrouw gehad, en deuk een» aan, hij was met haar om hare gezondheid in Italië op reis, en daar ongelukkiglijk is verdronken. Verdronken herhaalde Leontine met nauwlijks hoorbare stem. Ja, ja, in do diepte der zee, hernam de weduwe. Is dat niet verschrikkelijk voor zoo een jonge, schoone vrouw, die aljea krijgen kon wat haar hart begeerde '(Vervolgt.)

De Volksstem | 1917 | | pagina 1