tie Ent6fil8=KofltereiiCi9 van Parijs Enetclieren - Onnood'ge dank. JE GEVOLGEN VAN EENE GRIL Ba Russischs oehaimo verdragen öaeêUïSjet* !9I7 Sxnï' JAA.R N. 271 «itiag centiemen hei nummer si?- m Aalst Bureelen: Kerkstraat, Drukker-yitgeverJ. Van Nuffel-De Gendt. Ja, hoe «eg ik u dat in good verstaanbaar Vlaamsch Eten; jawel, eten om te leven, noch min, noch meer. Er is hier das geen spraak van loven om te eten; ook, wie zou daar hedendaags nog op peinzen, tenzij, wie weet, sommige woekeraars in zeep en le vensmiddelen. Fletcheren dus. Meer dan éen blad heeft er reeds over gesohrevon; o. a. het Landbouwleven van voor enkele maan den en nu ook de Nieuwe Rottordamsche Courant zoodat men overal begint te voe len dat do zeven vette jaren voorbij zijn ongelukkiglijken we aangeland zijn in de zeven magere jaren. En daar we niet, zooals Jozef uit Egypte, verwittigd werden dat de jaren van hongersnood in aantocht waren (we zouden liet toch niet geloofd hebben), zoodat er voldoende voorraad in de schuren opgestapeld wierd, tenzij, bij sommige boeren en in enkele steden, waar het lag kapot te gaan; daar anderzijds de Verbondenen ons kort zeiten en de bezeilende macht aan par- tikulieren wijselijk verbiedt groote voorra den op te slaan, moeten we ons trachten te bohelpen met hetgeen we krijgen. Eet dus minder, eet weinig, doch traag, langzaam, zorg drogende de spijzen wel te kauwen, zoodat ze in dea mond als een slappe brij vermen, die haast zonder zwelgen in don slokdarm sobuift. Dal dit meer tijd zal vragen dan het elen door te slikken, gefijk we vroeger deden Jawel; 't akkoord. Maar hoevelen zijn er nu niet, die meer tijd dan geld of eten hebben. En dat er met te fletcheren eten, en dus ook geld uitgespaard wordt, staat vast. Immers, het genomen voedsel wordt aldus vollediger verteerd en beter opgenomen door door onze organen, en minder onverteerd voedsel verlaat den darm. En als de spijze:, vollediger verteerd worden, hebben wij ook minder voedsel uoodig, om er dozeifde voe dingswaarde uit te trekken. Uit talrijke proefnemingen blijkt, dat door het fletcheren 1/3 tot 1/2 der gewone hoeveelheid voedsel kan uitgespaard worden en dit zonder hinder voor ue gezondheid of vermindering van krachten. En voor maag lijders en zwaarlijvige personen is het een ware Z9gen. Ik pas persoonlijk de nieuwe methode too on ben er too gekomen, door mijne weer spannigc maag van voor enkele maanden zolfs spijzen te doen opnemen en verdurou, die ik vroeger niet eten kon cf mocht. En dat de zwaarlijvige zoo zonder last sijn overtollig gewicht verliest, zal hem niet onwelkom zijn. Hier werkt ook het weinig drinken iu mee, (dit vergat ik te zeggen); bij hel fletcheren eet men droog; enkel net speeksel bevochtigt de spijzen. Wees nu maar niet beducht dat go zoodoende dorst zult lijden; het is uitgemaakt dat men daar frser rap aan gewent. Ook smaakt liet eten *3ter, aló men bet niet doorspoelt. Eenieder gelieve de proef te nemen; hel geldt hier eene zeer ernstige zaak van voed sel en geldbesparing. Maar ge moot ergoede tanden voor hebben, vooral goede kiezen'of maaltanden. Dus, enkel eten als men honger voelt en niet gulzig de spijzen verslinden; eten om to leven, doch niet leven om te eten. Ouders, waakt er op bij uwe kinderen. Om te eindigen waar dan toch die aar dige naam flotcheren vandaan komt Wel, zoo zegt mon ons, van Fletcher, den naam van 'uen Amerikaanschen slikker, die -;ijne maagpijnen gonas door minder kloek voedsel te nemen en zijn eten zorgvuldig te kauwen. Want slikkers mogen do Amerika nen over't algemeen genoemd worden, als not waar is wat men er over vertelt. De .Sngelsche spreuk indachtig «Tijd is gehb gevon ze zich do moeite niet er den noodigen ;ijd voor af te doen, om behoorlijk hun velmaal te nemen. Op oen drafken van hot bureel of het werkhuis gekomen, spelen ze :co maar inderhaast, heet ga weg, hun maal linnen, gieten 6r'nen koeion drank tusschen in en hoven op, en terug naar hunne bezij beid. Hoede maag en de tanden er na korten tijd moeten uitzien, is licht te raden. Of er daar nu velen, aangezien de oorlogebedrij vigheid, Fletoher's systaein volgeu, valt te betwijfelen. Dat is nu toch geone reden, opdat wij het niet zouden probeeren. Wij ontvangen het volgende schrijven De leden van liet bureel der Fransche Uitgedrevenen, willen de stad Aalst niet verlaten, zonder oponbaarlijk, in naam van alle inwoners van Franseli Komen, de recht zinnigste dankbetuigingen te sturen, aan allen, bekenden en onbekenden, welke blijk gaven van waarlijk menschelijke gevoelens ten voordeele hunner familieleden. Zij bedanken de heeren Burgemeester en Schepenen der stad, de heeren Voorzitter en Bestuurder van liet Regionaal Komiteit eu hunne medewerkers, de beheerder dor Godshuizen, de lieer Voorzitter van het plaatselijk bevoorradingskomiteit, de heeren doktors en apothekers, do heeren van liet hulpkomiteit en bijzouderlijk den lieer Van Branteghem en zijn ieverigen secretaris, M. Joris Eeman, wier onvermoeibaar werken en liefdadige gevoelens, niet weinig bijdroe gen om het verborgen leed to heelen Eenige gemeenten hebben ook recht op onzen dank mochta hun voorbeeld dienen om bij hunne naburen do menschlievende opvoeding, welke enkel vraagt om zich te veropenbaren, te verspreiden. Overal zijn er edele zielen Wat onze bevolking betroft, genood zaakt als een dwalende kudde naar het onbekende te trokken, naar willekeur der gebeurtenissen, mochte zij bij bat einde barer reis. de woorden en daden terug vin don, waarmede zij hier te Aalst onthaald werden «Heeren Uitgedrevenen, weeat Welkom" Geleeker.d A. Cüvelier, Ch. Bêaghe, A. Collignon, A. Maes, L. Hornez, S. Lescsauwier. Wij vinden deze dankbetuiging totaal overbodig, daar wij allon onzer plichten bewust zijn en overtuigd zijn,in voorkomend goval, steeds op de naastenliefde onzer sladg8noote'i, ten voordeele van beproefden en ongelukkigen te mogen rekenen. PARIJS, 4 December; Ten opzieiit8 der beginnende Duitsche Russische wapen stilstandsonderhandelingo zette de Parijsche konferentie die oorspronkelijk don Zondag eindigen zou, hare besprekingen en beraad slagingen voort. Zondag morgen heeft eene ministerkonferencio tot voorbereidingen van Versailieeschen oorlogsraad plaats gehad. KEULEN, 4 December. De «Keluische Zeitung» meldt van de zwitsersche gren3. Volgens «Echo de Paris» zal de Konferentie der geallieerden hare werken als oorlogs kommi?sio heden avond eindigen. De besprekingen zullen dan in Versailles voort gezel worden. Daar do doorvoering van een eensgezind opperkomraando moeilijkheden ontmoet, schijnt daarvan niet verder sprake te zijn. In de eenheid der actie wil men evetnvel een grooten^yooruilgang gedaan hebben. IN ENGELAND Bij de Engelsohe arbeidsklas BERNE, 3 December. Op do jaarlijk- sclie algemeeno lergadering der Londensche Labourpartij, die 225,000 leden telt, ge houden op 24 November in do Essenlialle, lag eene dagorde voor den onmiddelijken vrede voorstellende. Het voorstel van oenen afgevaardigde daarover zonder bespreking lot de dagorde over te gaan werd met 190 stemmen tegen 130 aangenomen. De sterke minderheid laat hel toenemen vaststellen van liet vredes verlangen van de Engelsche werkliedenklas. Ramsay Mac Donald vroeg in eeno rede voering gehouden op 24 November in Derby de toelating der werkliedenpartij en de kerk op do toekomstige vredesonderhande lingen en voerde aan dat de vrede evengoed moot gesloten worden tusschen de mannen die in het zweets huns aangeziclits werkten, als tusschen de gekroonde hoofden en met goudbeslikle diplomaten. De redenaar eischte een onvoorwaardelijk vrij België, terwijl Elzas Lorreinen 't recht zou toegekend worden over zijn eigen lot te beschikken. De u Daily News over Clemenceau De Daily Ne-wjs van Londen kondigt een artikel af van haren hoofdopsteller Gardiner, onder het opschriftWaarom strijden wij dan dat eene opmerkens waardige tegenstelling is van de zienswijze van Clemenceau. Hij zegt dat de Bondgenooten strijden, ofwel mot Wilson voor eonen bond der volkeren, ofwel mét'Clemenceau voor eenen buitensluitende» vrede, en bij gevolg langs don eenou of den ittderen kunt moeton be slissen. Clemenceau weigert eenen volke renbond bij te 1 roden, waar Duitschland deel van maakt. Hot gevolg daarvan zal zijn dal men legen het Duitsche volk, dat ook na eene over winning niet vernietigd kan worden eenen sterken machtenbond moet oprichten, e i het omringen van vijanden tot aan de'tanden gewapend, zijn ekonomisch leven, schade toebrengen en het uitsluiten van de wereld markten, terwijl Duitschland or alleen zal opuit zijn, zijne handelsvrijheid weer-te krijgen eu wraak to nemen. Dat beduidt dat met het sluiten van den vredo niet do lijd zou aanbreken van weder opbouw der wereld, maar van voorbereiding tot don eerstkoraouden wereldoorlog. Do weg door Wilson aangewezen die door al wie genoog heeft van liet bloedvergieten moet eoedgekeurd worden, leidt tot don volkerenbond. Wilson is niet in den' oorlog getreden uil lust tol bloedvergieten, maar om het sciiip der menschbeid in oen nieuw vaarwater to sturen, en de vrees dat anders geheel hol erfdeel van Amerika, da Pax Americana door den bloedstroom zou verzwolgen wor den. De Pax Americana bood voor den oorlog bet eenige schouwspel dat een groot aantal vrije landen van do Kanadeesche zee lot de kaap Horn, zonder militaire organi satie, zonder beroepssoldaten, zondor ver sterkte grenzen-, zonder geheime diplomatie mot elkander konden leven. Wilson streeft ernaar aan gansch de wereld die Pax Americana te schenken, namelijk naar eene wereldvrede die liet miülurismus terzijde stelt en het recht de plaats der macht doet innemen. Do redevoering van Clemenceau, die aan hot Duitsche volk duidelijk zegt, dat liet buiten liet militaristisch stelsel geone hoop en geono toekomst heeft, maakt de weg ruiming dringend noodzakelijk der verwa rmt dia ouder #do Bondgenoolon heerscht nopens do oorlogsdoeleinden. Indien Clemenceau's afwijzing van oenen volkerenbond de hoeksteen moest worden van Öe politiek der Eutonto Mogendheden dan moet do oorlog lot dmi laatslen akt van hel treurspel voortgaan; indien integendeel een Volkerenbond tot stand kwamo, dan moet men dal luide verkondigen, dan moe ten ook de oorlogsvoering, do vredesvoor stellen en de toekomende okouomische politiek der Bondgenooten cn hunne stel lingneming tegenover hot Pruisisch stelsel van den eenen kant, tegenover het Duitsche volk van den anderen kart, daarmede in overeenstemming gebracht worden. Asquithvoor eenen vrede bij overeenkomst De Daily Mail behelst eeno aanduiding over eene door AsquUh gevorderde Engel sche beweging ten gunste van eenen vrede door overeenkomst. Het blad kondigt een telegram af uil Toreulo en haalt daarin da Financial Post van die stad aan, die verklaart dat Lloyd George en lord North- cliflo eene beweging van Asquith geleid voor eonen vrede bij overeenkomst, be trijden. Het blad bezweert dan de koloniën door het zenden van geschikte mannen on door eeno krachtige propaganda voor don oorlog ze (die beweging) tot bezinning te brengen. £5e VERVOLG. Ik heb haar nooit gezien, maar naar ik gehoord heb, had zij haar dat als goud glansde en eon gelaat als een heiligheeld, zoo lief en zoo fijn. Ge hebt zeker veel gereisd, als ik het vragen mag Ja, antwoordde Leonline, en hare hand beefde zoo hevig, dat zij het glas limonade niet aan hare lippen kon brengen. Maar ge zéidet zoo oven dat ge eeno goede woning voor mij wist, voegde zij er bij wees zoo goed mij het adres te geven. Zoodra do weduwe haar de verlangde in lichting had verstrekt, bedankte zij hartelijk en verliet als eene gejaagde den winkel. Toen zij zich in de vrije lucht bevond, werd zij weer eenigszins bedaarder. Terwijl zij onder de schaduwrijke lindeboomen liep, vroeg zij zich af, of zij kracht en moed zou genoeg hebben om haar voornemen uit te voeren, daar reeds hot hooren noemen van den naam haars echtgonoots haar zoo had doen ontstellen. Maar zij moest nu eerst om eone woning denken. Op het stukje papier dat de weduwe haar had medegegeven, las zij den naam van vruuw Binder. Deze bewoonde aan 't einde der Lindeustraat een afzonderlijk staande eenvoudig huisje, dat door een boomrijken tuin was omgeven, en verklaarde zich dadelijk bereid, haar voor STOCKHOLM, 28 November. Van do door de regeering der Bolschewiki bekend gemaakte geheime dokuuienten, werden de olgende uitvoerig medegedeeld In do eersto plaats werd in de Prcioda een akte overgenomen, dat in het blad als opschrift draagtOvereenkomst over Kon- stantinopol en de Sont (eene inlichting). Don 19 Februari {4 Maart) 1915 overhan digde de minister van buitenlandscbe zaken aan den Fruisschen on Engelschen gezant een memorandum, waarin als wenschelijk doel werd aangegeven, dat als gevolg van den lmidigen oorlog do volgende gebieden aan Rusland zouden overgelaten worden de stad Konstantinopel, de westkust van den Bosphorus tot den Samariarivier en de later nader te bepalen punten aan Ismid Suad, de eilanden in de zee der Marmara en de eilanden Imbro» en Tenedos. De bijzondere voorrecht*» van Frankrijk Engeland binnen deze gebieden zullen onaangeroerd blijven. Doze baido landen gaven bereidwilligheid te kennen, ouzo als wenschelijk aangetoonde doeleinden aan te nemen onder voorwaarde dat de oorlog ge lukkig eindigt en dat eeno hoelo reeks Fransohe eu Engelsche voorwaarden worden aangenomen, die deels betrekking hadden op gebied in Osmanische rijk en deels op ander gebieden. Voor zoover zij Turkije golden" waren deze gebieden de volgende Konstantinopel werd als eene vrijhaven aangeduid voor den doorvoer van waren, welke noch van Rusland komen noch van Rusland uitgaan, en handelsschepen zullen vrij6 vaart door do Sont hebben. Eo»;eland en Frankrijk zullen in Adiialjscl» Turkije rechten toegekend worden, die door eene afzonderlijke overeenkomst met Frankrijk nader te bepalen zijn. De heilige Staten der Mahomedanen eu Arabieren zullen een onafhankelijker! Maho medaanscben staat vormen. De door de Engelscli Russische overeenkomst van 1907 neutrale zone inPerzië zal aan de Engelsche belangen toegevoegd worden. De Russische re^eering, die in prinoiep erkende dat deze* oischon moesten ingewilligd worden, maakte nochtans eenig voorbehoud, In de bepaling onzer wenscben aangaande de hoiligo Stalen der Mahomedanen, moest onmiddellijk uit gemaakt worden, of deze Stalen ouder Turksch beheer blijven en of de Sultan het kalifaat zal behoudon, ofwel dat men een nieuw onafhankelijk rijk wil vormen. Naar onze meening is het wenschelijk daf het kalifaat van het rijk afgerukt worde. In ieder geval moeten do bedevaarten naar de heilige stalen vrij blijven. Rusland is het daarop «ens, do neutrale zone in Perzift als onder Eogeland's belangen te erkennen, stelde eciiter de voorvvaardo dat do gebieden der steden Ispahan eh Jesda aan Rusland toegevoegd worden en dat een deel der neutrale zone, die als een deel der Russischo en Afghaiiipche grens is ingeschreven en de grenzen van Rusland nabij Segofarl nadert, aan hel Russisch belangengebied toegevoegd zou worden. De Russische regeering acht liet ook goed dal buitendien terzclfdertijd een besluit ge nomen worde over het aan Rusland gren- zonde noordelijke Afghanistan io de riciiting van do door de regoering geuite weuschen op de onderhandelingen van 1914. Na het ingrijpen van Italië, nam ook dit land onze vooralellen aan, onder voorbehoud dat de oorlog gelukkig zou eindigen en dat do weuschen van Italië in het algemeen in het Oosten zouden goedkeuring vinden en dat we do ons toekomende Italia unaclie gebieden dezelfde rechten zouden erkennen als Frank rijk eu Engeland. ('tVervolgt). een matigen prijs eene gemeubileerde kamer te verhuren. Leonline betrok die onmiddel lijk. Zij kon dien nacht niet slapen, zoo zeer werd zij door allerlei gedachten bestormd reede bij l et aanbreken van den dag ging zij uit. Zij snakte er naar. den heerlijken geur van den lindebloesem in le ademen on haar hart aan Gods schoone natuur le laven. Vervolgens wandelde zij naar de oude kerk, bij welker aanblik zij iu stille bewondering verzonk. Do deur der kerk stond open de geeste lijke wilde dat de kerk oen geheel© dag toegankelijk zou zijn voor iedereen die zijn hart tot God wenschto te verheffen. Om haar heen heerschto eene plechtige, indrukwekkende stille. De zonnestralen drongen door de bont beschilderde vensiers en wierpen zonderlinge schaduwen op den gladden sleeneu vloer. Met zachte schreden liep zij naar eene beschaduwde piek, knielde neder en zond een vurig gebod ton hemel. Toen zij zich weder had opgericht, herin nerde zij zich dal haar echtgenoot iiaar vaak had verteld van do graven zijner voorouders die allen in de kerk rustten. Toen zij daarnaar rondzag, bespeurde zij een kunstig bewerkten witmarmeren steen, die in den muur bevestigd was. Zij trad dan nader en las Ter herinnering aan Leonline Seewald, overleden den 19 Mei 18,.in drü Duderdoin van twintig jaar. Bemind bij haar leven en na haren dood. De schilder, die dat toor.eel op doek bad kunnen overbrengen, zou een onvergelijke lijk kunstwerk hebben geleverd do grijze, door do zonnestralen verlichte kerk, de ••lanzendo marmeren plaat en de jeugd! "c-stalte niet de uitdrukking van schrik verwondering op liet ontstelde gelaat, vorm den een treffend tafereel. Zij las de woorden, deinsde achteruit en naderde weder, om ze nogmaals le lezen Dat was haar grafsjeon, het was haar naam Zij gevoelde hare knieën knikken o:: oinc op eenigen afstand van den marmeren steen zitten, onafgewend den blik er op vestigd houdend. Bemind bij haar loven en na haren dood Haar hart klopte hoorbaar, haar gelaat gloeide; zij wilde »die woorden niet meer lezen, omdat zij ze voor eeno onwaarheid hield. Zij was niet de geliefde vrouw van Bertram geweest, hoewel zij 't zoo gaarne had willen zijn. Die woorden wierpen een sluier over hut geheim vau haar leven. Nu zou toch niemand, heliulvo zij zelve en Ber tram, weten dat zij door hem niet bemind was geweest. Gestorven in den ouderdom van twintig jaar Hoe jong Zou wel oen van al dege- N RUSLAND De vredesoproep aan de oorlogsvoerenden De tekst van den vredesoproep aan do oorlogsvoerende!], welke wij in ons blad van 2 December publiceerden, is niet volle dig. Wij geven hieronder het ontbrekende, volgens een telegram van liet St. Pelers- hurgsch Telegraaf Agentschap Als antwoord op ons voorstel onmiddelijk aan al de fronten een wapenstilstand te sluiten met liet duel van onmiddelijk tot eon vrede zonder annexaties en zonder schade loosstellingen te komen met liet recht voor alle landen vrij over hun lol to beschikken, stelt de opperbevelhebber Krylenko voor, do onderhandelingen den 1 December le beginnen, opdat men eerst aan dö regierin gen der Entenlo zou kunnen vragen welke houding zij tegenover vredesonderhandelin gen zouden nemen. De krijgsverrichtingen tijti door wederzijdsohe overeenkomst ge staakt en er hebben sc-dert vijf dagen geen troepenverplaatsingen meer mogen plaats hebben. Wij weuschen een onmiddelijk ant woord van do arbeidersklassen iu do Entente lauden Wenscben zij dat de vredesonder handelingen den 1 December beginnen De vraag is klaar en duidelijk gesteld. Soldalen, proletariërs, werklieden en boeren Wilt gij met ons medewerken om beslissende stappen vooreen volkeuvrsde te loon. Wij, do raad dor volkskommissarisson wenden ons tot de arbeidersmassa's in Duitschland, Oostenrijk, Turlcye en Bulga- rië. Do vrede, welke wij voorstellen, moet op een loyale overeenkomst beruston, welko aan eik volk vrije ontwikkeling van zijn ekonomisch en kultursel loven waaroor- t. Zulk. een vrede ka i slechts gesloten worden mei do hulp van een rechlslrceksche on moedigen strijd der revolutionairen tegon de imperialistische en de veroveringsplan- nou. Da zegerijke revolutionnaire rcgoerlngr hecht er geen belang aan door do leiders d^r kapitalistische diplomatie erkend te worden. liet antwoord op deze vraag mo:t gegoveit worden, maar geen antwoord in woorden, maar éen antwoord door daden. Het Rus sisch leger en het Russisch volk wil en kan niet langer wachten. Den 1 December beginnen wij met do vredesonderhandelingen. Indien de verbondenen geou gevolmachtig den «enden, zullen wij met dö Duitschers alleen onderhandelen. Wij streven naar een algemeenen vrede, maar indien de burgerij in de verbonden landeu ons dwingt eenen afzonderlijken vrede to sluiten, dan zal de verantwoordelijkheid op haar vallen. Soldaten, werklieden, boeren iu Frankrijk, Italië, do Vereenigde Staten, België on Ser vië Den 1 December beginnen de -redes- onderliandellngon. Wij verwachten uwe gevoimacliligdon. Handelt Verliest geen uur Weg met den winter veld tocht Weg met den oorlog Leve do vrede en do broe derlijkheid onder de volkoren Raitoslavof ovar 't Russisch vredesvoorstel SOFIA, 3 December. Bij het openen vau de zitting der Sobranjo heeft minister voorzitter Radoslavof verklaard Bulgaria was steeds bereid in overeenstemming met y.ijn verbondenen vredesonderhandelingen le b-'ginneti, zoodra zulk een voorstel door den vijand gedaan werd, gelijk het trouwens door zijn nota van December 1916 on door zijn antwoord op de nota's van Wilson on van den Paus bewfzen heeft. Zulk een voor stel werd door het hoofd d*r Russische regeering, Lcnin en door den volkskoinmis- saris voor buitenlandscbe zaltou Tro'.zki aan ons gedaan. Wij hebben geantwoord dat wij bereid zijn onderhandelingen to beginnen. (Levendige instemming). Bulgarië kon dit vredesaanbod niet afwijzen, daar bet zijn nationaal ideaal, waarvoor het den oorlog begon, b reikt heeft. Dy eenheid vau het llulgaursche volk in een enkelen staat, welk Macedonië, Marovaland on de Dcbrbedsju omvat, zul voor ons de grondslag van al do besprekingen zijn. Volgens mijn boric Ion, zal de Russische regeering haar vertegen woordigers benoemen, welke dan weldra marmersteen, 't minste vermoeden hebben hue trourig haar leven en boa kort haar celuk haar ingebeeld geluk geweest was Uren achtereen zat zij op die plaats, en allerlei gedachten verdrongen elkander in hare ziel. 't Is alsof ik hier werkelijk begraven bon mompelde zij, e i dit denkbeeld bean.stigde haar. Hel bewustzijn dat zij'twee wezen zich vereenigde, bracht haar in oene won- deriijke stemming. Bertrams gado on de moeder van Eifrtede was gestorven, maar de IrooBtolooze vrouw met het donkere laat, die slechts do schaduw van de oertijds zoo vroolijko en schoone Loontino was, leefde nog. Zij noemde zich van nu af Louiza Werner. XVII. Wanneer zal ik baar zien Die vraag hield Leonline dag eu nacht bezig. Vrouw Binder bad wolreden om zich over hare huurster te verwonderen, want dage lijks zat zij uren achtereen aan het venster, om lo zien of 'Bertram en hare kleine Li- friede ook voorbijkwamen. Maar dap aai» dag verliep zonder dat zij hou zag of iets van hen hoorde. Ton laatste kon zij het verlangen om echt genoot en kind weder te zien niol langer weerstaan. Zij had zooveel gewaagd i.on die hunne oogen sloegen op dien konden wilde nu nog meer wagon als Bertram niet mot het kind naar Bruchthal kwam, dan moest zij naar Windischkrona gaan. Zij kon do foliering van het onbevredigd verlangen niet meer verdragen. Van vrouw Binder had z\y vernomen dat iedereen in het schoone park met do rode, schaduwrijke lanen, 't welk tot do van den heer .Seewald bohoordo, -rij mocht wandelen. Niemand zou daar op haar letton, en indien zij te dicht het landhuis mocht na deren, en meu haar vroeg waarheen zij ging, dan kon zij zoggen dat zij de dochter van vrouw Binder wenschto lo spreken, die bij den heer Seewald diende. Leonline begaf zich dus op weg naar Win dischkrona. Het park lag een klein uur van Bruchthal. 't Was lieer lijk lenteweder. Weldra zag zij liet door bouw en weilanden schilderachtig omgeven park met zijne sta- ligo oude boomea, slingerende voetpaden en schoone grasvelden. Aan hare linkerhand vlooide eeno kleine beek, waarop een bootje dat den naam Elfriede voerde, tusschen do waterleliën lag te schommelen. Zij ging oen smal bruggetje over, en toen kreeg zij het landhuis iu 'i gezicht. Zoodra zij l et zag, kwamen baar de tranen in do óogon daar waren de dierbaren di» zij op do aarde hét liefste had. Zij breidde er do armen naar uit, hief do oogen hemel waarts on bad Gods rijksto zegeningen over de geliefdon af. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1917 | | pagina 1