Os oÉËpsfkis OuikbsofsQFiag Adventsgebruïken Oorlogsberichten Westelijk pvecMstsrreia Ofc GEVOLGEN VAM EENE GRIL öaskiijk sevöciitstamln Zuidelijk rseneeMsterreia Zuiü'Gostsiijfe; gevechtsterrein Tarkschs fronten De Russische geheime verdragen XXIII* JAAR N. 278 4r centiemen het nummer Zondag 16 en Maandag 17 December* 19)7 i£5Sp23 Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. BureelcnKerkstraat, N. 9 en 22, Aalst Bij dan heginna van den Advent ziet mon Jaarlijks de Pifferari of fijferaars te Rooraen aankomen, om in die groote stad deGeboorte ces Verlossers aan te kondigen en mee le feesten. Die fijlïerspoler3 zijn herders van Sabina en dsr Abruzzeu, die hunne bergen verlaten cm, door hun eenvoudig veldmuziek, de aanstaande komst van het kindje Jezus te begroeten. Gewoonlijk zijn zij ten getalle ■van drij een ouderling, ee-.i mau en een kind, en herinneren dus deoverlevering, «Jie drij herderkens bij de kribbe van Bethle- bem telt. Me* ziet hen blootshoofd staan vóór de O. L. Vrouwbeelden, welke de gevels der huizoo versieren, of in de verdiepen der ma gazijnen prijken, om dezelve mot een vrolijk gezang to vereeroa Hunne speeltuigen beslaan uit een schalmei, eene herdei affuit en oen triangel. Hun cazonetta of liedje is even eenvoudig ou herinnert wonderwel hot geheim der kribbe. Hunne kleeding stemt goed overeen met hunne muziek en bediening; zij brengt u tot de middeleeuwen terug. Zoo ziet men ze heden, en zoo ook zag men ze reeds vele jaren in Roomen. Een tyroobche hoed met een veelkleurig lint versierd, een overrokje van groene saai, eene broek van schapen- of geitenleder, schoeisels wier zool met riemkens aan don voet vastgemaakt worden; voegt daarbij nog lange zwarte haarlokken, dio afdalen tot op ie schouders, oen fraaie baard, glinsterende ©ogen, oen statig voorkomen, en gij zult ?eif* gedacht hebben van dit wonderbaar kleedsel en merk weer dig volk. Met genoegen en voldoening onthaalt ^ien da Pifferari to Roomen. Meu bemint zo, joen verwelKoml zo, m>n noodigt ze uil. Zij gaan zelve hunne diensten aanbieden en in do huizen vragen, of iemand ^óor zijne Maóona of Mariabeeld eene novene wil laten doen. Iudien men toestemt, komen zij negen achtereenvolgende dagen, u met hunno mu aieksluhken begroeien. Dan schenkt gij hun ©enige baijokken (romeinsche geldstukken), ©n ik weet niet wie dö gelukkigste is, hij die geeft, of wel hij die ontvangt. Wij geboden, zoo schrijft Mgr Gaume, -dene novene op den 17 December, met den beginne der Antifonen,(voorzangen waardoor jnen roept op de komst van den leermeester, van den Redder, van den Verlosser, van den Geleider, van 't Licht en van den Zaligma lrer). Er werd bedongen, dat liet laatste muziekstukje, gedurende het middagmaal, en zelfs in de eetzaal, zou gespoeld worden. De brave zaDgera namen ons voorstel bereid willig aan en waren hunne verbintenis ge trouw. Ik verlangde hun eenvoudig liedeken tot gedenkenis le krijgen. Ziehier eene ver taling van dit bevallig gezang, waarvan wij de oorspronkelijke schoonheid en welgeval- '•^jheid niet juist kunnen weergeven n O zoele Maagd, dochter der H. Anna, gij droogt den goeden Jezus in uwen schoot. De Engelen riepen Komt, heiligen, gaat naar do hut van het kindje Jezus, geboren in een stalleken, waar de ossen en ezels asen. Onbevlekte Maa^d, gelukzalig in den Hemel, wees onze voorspreekster op aarde. Dat dil gebed, hetwelk wij op Kerstnacht, die een Heilige nacht is,gezongen hebben,den goeden^ Jezus opgedragen zij. Duitscha bron EERLIJN. 14 Dec. Legergroep van Kroonprins Rupprecht In Vlaanderen was alleen in enkele vakken de artillerie bedrij vig. Teu Oosten van Buliecourt poogden de Engeisciien do verloren loopgraven weder te nemen. Onder bloedige verliezen worden ze afgeslagen. Hier alsook hij een eigen voor- uitsloot ten Zuiden van Pronville bleven ge vangenen in onze handen. Ten Zuiden van St. Quentiu brachten wij den vijand door 33® VERVOLG. Ik zal mijn best doou, gaf zij ten ant woord. Hedwig gaf haar eeue beschrijving van een air.aakvol kinderkleedje, dat zij gezien had, en Leontine had haar willon kussen, toen zij bespeurde hoo innig Hedwig liaar kind liefhad. Ik denk dat de kleine in een Iïeht kleedje er allerliefst zal uitzien, nadat zij zoo langin het zwart ia gekleed geweest, hernam Hed wig.'t Is wei ongelukkig voor liet meisje, dat zij zco vroeg hare moeder moest verlie - zen. Leoutines hart werd pijnlijk aangedaan, zij kon hare tranen bijna niet weerhouden. Hedwig merkte dit echter niet op, want zij 2ing weder de kamer uit, om het goed te haler.. Teen zij een poosje later terugkwam, wfs Loontine weer ©enigszins kalm en badaard geworden. Hedwig liet haar nu den fraaien echten kaot zien, en Leoaline herkende dadelijk dien als denzelfde, welke hare moeder zoo Xaör voor haar bewaard had. Dl* goede mevrouw Harders, zei Hedwig zuchtend. Zij had dien kant aan hare dochter geven. Wie had ooit kunnen denken deze op too oagelukkige wijze het leven verlieeea 1 hevige mijnwerpersovervallen groote schade toe. Legergroep van den Duitschen Kroonprins: Ee:i Duitscho speurtocht ten Noordoosten van Craonna bracht gevangenen binnen. Legergroep van hertog Albrecht Ten Noorden van St. Mibiel ten Noorden en ten Noordoosten van Nancy alsook op den Hartmanuweiierkopf stijgende actie der Frau- scLe arlillorie. Frangche bron. PARIJS, 13 December. Gematigde bedrijvigheid van beide artillerisn over geheel het front. De Franschen hebben oen krachtige overvalspcging der Duit- sckers in het Caurièresbosch terug g PARIJS, 13 December. Nu en dan artiileriestrijd op eenige punten van het front, heviger op de beido Maasoevers. Eon vijandelijke onderneming ten zuiden vaü Juvincourt is totaal mislukt. Vijandelijke vliegtuigon hebben op 12 December Duinkerk© bezocht en bommen geworpen. Er ziju geene slachtoffers. Eagelsche bron LONDEN, 12 Dec. In don afgeloopen nacht hebben wij een geslaagden overval gedaan in de buurt van Pontruat ten noord westen van St Quontin. Wij namen vijanden gevangen en bemachtigden niachiengeworen Een plaatselijke aanval gistermiddag door den vijand tegen onze stollingen be.iourden La Vacjuerie gedaan, werd gestuit. LONDEN, 12 Doe. Heden morgend vroeg deed de vijand een hovigon aanval op tiet front ten Oosten van Buliecourt. Op don rechtervleugel dezer stelling kou de vijand op een klein front in ouzo vooruit springenden loopgraaf, welke door het artillerievuur vernield was, binne dringen. Op al go andere punten word de vijand met zware verliezen teruggeslagen, Talrijke vijandelijke gesneuvelden liggen voor onze draadverspernngon. Duitsche bron BERLIJN, 14 Dec. De wapenslilstanda onderhandelingen duren voort. Gostenrijitsclis bron WEEN EN, 14 December. Oostelijk gevechtsterrein Wapenrust. De wapen3lil- standsouderhandolingen duren voort. Italiaansch govechtslerrein Tusschen de Piava en Brenta is de g6veclitsbednjvigheid wederom heviger geworden. Duitscbe b.iou BERLIJN, 14 Dec. Op enkele punton lusscnen Brenta en Piave kwam liet in ver binding met kleine ouderneiuingen tol lievige artillerioslrijd. Italiaansch 9 bron ROME, 12 Decern. In don loop van den dag van gisteren is tusschen Brenta en Piave verbitterd gevochten. Talrijke Oosten- rijkscho troepen vielen de onze in de streek van den Col Beretta aan on terwijl andore afdeelingen zich naar den Col doil' Orso wondden, vielen sterke Duitscbe eenheden don Monte Spinuceia en de verdedigings werken bij Calino in liet Oosten aan. De strijd duurde heel den dag en de tegenpartij zette alles op haren en snaren, terwijl zij tal van kanonnen van alle kalibers de aktie deed steunen. Onze batterijen vertraagden de aandrift cks vijands. De infanterie weer stond dapper den schok en eenige stellingen, die wij aanvankelijk wegens hot vernieli- gingsvuur hadden moet n prijsgeven, werden bijna geheel in op elkaar volgende tegen aanvallen opnieuw bezet. Tegen don avond beperkte de vijand wegen3 den balsstarigen tegenstand onzer troepen en zijn hoogst ern stige verliezen, zijn aktie tot geschutvuur, dat 's nachts weer to'. het gewone peil zonk. Engelsohe vliegers hebben twee vijande lijke toestellen geveld. Duitseüö oron BERLIJN, 14 Decern. Macedonisch front Niets van belang. Mevrouw Harders zal daarover zeker zoor bedroefd zijn geweest, zoi Leontine. Ach, antwoordde Hedwig, ik goloof niet dat na dien tijd een lachje op haar gelaat is gekomen. Zij en haar echtgenoot zitten vaak uren achtereen, over haar dierbaar kind te spreken, zonder troost te kunnen vinden. lioe zou dit ook mogelijk zijn, daar hunne dochter hun eenig kind was en zoo Ueder door hen werd bemind Ik was op 't schip, waarop het ongeluk gebeurde, eu zal hot uimmer vergeten. O, boe oneindig veel liever zou ik zelve bij de ramp omgekomen zijn dan dat ik thans haren dood betreuren moet. Leontine waagde het nu bare vroegere onafscheidelijke vriendin in 't gelaat le zien- zij vond het zeer veranderd de frissehe blos barer wangen was eenigszini verbleekt, eene weemoedige uitdrukking iag in bare oogen. Leontine kon slechts met moeite weernou- 4en, haar om den hals te vallen eu zich dan bekend te maken. Nu zal ik de kleine Elfriede halen, zei Hedwig, dan kunt ge haar de maat nemen en zullen we het overige besproken. Een paar minuten later kwain zij met Elfriede aan do hand terug. Zij tilde het kind op de tafel, opdat Leontine haar te ge makkelijker de maat kon nemen. 't Was een treffend schouwspel, toen het schoone jonge meisje met het ernstige, maar goed- Eulgaarsche bron SOFIA, 13 December. Macedonisch front Ten oosten van het Oehridamoer, patroeljeugevechten en levendig artillerie- vuuj aan de Cervena Slena, in de Czerna- bocht, ten zuiden van de dorpen Straviua en Gradeanica. Ten oosten van Wardar, werd er .ver scheidene malen hevig trommelvuur gericht tegen het Strumadal. Engelsclu afdeelingen welke bij Kalembra poogden onze wachlea aan le vallen, werden afgewezen. Turkscha bron C ON STAN TI N OPE L13 December. Paleslinafront Een vijandelijke aanval ten westen van Hizan werd afgewezen. Verder geene bijzondere gebeurtenissen. AVONDBERÏCHT BERLIJN, 14 December. Een itali- aansche aanval tegen den Monte Pertica is mislukt. Eenige honderden gevangenen bleven in onze bandon. Van de andere fronten niets nieuws. BERLIJN, 1-1 December. Op 13 Dec., hadden 's morgeus en 's namiddags le Brest Litowsk voile zittingen plaats, waar bij do vt rschiliige puatau der wederzijdsche wapensfilstandsoiilwerpen grondig bespro ken worden. Op 14 December 's morgends, werden de onderhandelingen voortgezet. BERLIJN, 13 December. In dc Mid- dellandsehe Zee werden weder 12 stoomers en G zeilschepen met ovor de 50.ÜÜ0 t. door onze duikbooien in den grond-geboord. Het grootste deel der stoomers werden trots dekking van duikbooljagers, torpedovernie Iers en visscliursvaartuigen uit convooien geschoten. Levendige tegenwerking der dekkiagsv.mriuigen bleef zondergevolg. Het transportverkeer- naar Italië en naar de oporatiegeb edon inde oostëiijko middeiland- scho zee leed zware verliezen; in 't bijzonder kon een groote stoomer als troepentrans- porlsphip erkoud worden. Bij enkelen werd do bestemming naar Saloniki vastgesteld. Ouder de gezonken schepen waren verder do bewapende Engelsohe stoomer »Karana»> 5285 ton, Kolistan 4732 ton en Eid 4195 ton, alsook oen hulpkruiser met min stens 8 stukken geschut, waarvan de bazot- ting bij hat ondergaan verliezen leed. Do chef van den adm. staf der marine. BERLIJN, 14 December. Terzelfder!ijd mot den aanval tegen bet handelverkeer aau de Engelscho Oostkust, hebben lichte strijdkrachten ouder bevel van kapilein- luiienanl Hans Kolbe, liet transportverkoer Bargen-Sheltland aangevallen. Een transport schepen, bestaande uit zes stoomers van samen 8000 Ion, waaronder een gewapende Eugelscno stoomer, alsook de Engelsohe lorpedovernieler Partridgo eu vier gewapende vaartuigen werdeu in gevecht vernield. De Engoische torpedovernieler Pellew ontkwam beschadigd. Onze zeestrijdkrachten zijn zonder verlie zen, met een groot getal gevangenen, waar onder vier officieren teruggekeerd. De chef van uen adin. staf der marine. HANGESUND 13 December. Gisteren werd ten westen van Utsire een artillerie vuur gehoord dat verscheidene uren duurde. Deze was bijzonder hevig van 1 tot 3 ure namiddag. In Brundesund tusschen Ilangesund en Bergen is een sterk beschadigde Engelsohe lorpedovernieler aangekomen. Bijzonderhe den ontbreken nog. VEREENIGDE STATEN ten voorstel BERLIJN, 13 Decern. De Berliner Lokalanzeiger meldt uit den Haag Uit Washington wordt bericht De Amerikaaa- sche marineminister Daniels stelt voor na hartige gelaat zich tot de kleine Elfriede nederboog. Leontine zag het met eene op welling van jaloersehlieid aan, daar zij, de eigen moeder, het niet wagen durfde, zoo vertrouwelijk met het kind te spreken on te liefkoozen. Onze kleine prinses krijgt een nieuw kleedje, als ze mij drie kussen geeft, zeide Hedwig lot het lieve ktnd. Leontine moest het aanzien hoe Eiiriede hare ronde, rooskleurige armpjes om Hed- wiga hals sloeg en de lippen op die van Hedwig drukte, terwijl zij, de moeder, hevig gekweld door haar bitter lot, er bij stond, zonder een woord van liefde tot liet kind te durven zeggen. Nu echter bemerkte Elfriede haar, en op haar gelaat kon men duidelijk eene uitdruk king van belangstelling lezen. Ha, zijt gij daar sprak zij met haar zoet stemmetje tot Leontine. Waarom weendei ge toen ge mij onlangs een kus gaaft Leonlmo wist niet wat zii zou antwoorden maar daar Hedwig haar verwonderd aanzag, begreep zij dat zij tóch.iels moest zeggen. Ik moest weonen, 't^Was mij onmogelijk mijne tranen le weerhouden, zeide zij, zicli tot Hedwig wondend. Zijl ge weduwe vroeg deze deelnemend. Ik bob mij»i man, d«» ik innig beminde, verloren, antwoordde Leontine, en die woor den aohenen uit 't di< vite vati haar hart to 't sluiten van den vrede eene internationale vloot te vormen, waaraan iedere staat vol gens de maat zijner finanties zou deelhebbeD. De Vereenigdo Staten zijn bereid dit plan op de toekomstige vredeskonferentie te steu nen. IN PORTUGAAL Eene cmwsntftling Uit Amsterdam wordt gemeld De presi dent der republiek is aangehouden, omdat hij weigerde af le treden. Van do Zwitsersehe grens wordt gemeld Do Temps meldt uit Madrid, dat volgens telegrammen uit Lissabon bevestigd wordt, dat de president der nieuwe rogeering Sido- nio Paes, de leiding van alle ministeries overgenomen heeft, uitgozonderd het minis terie van oorlog, dat aan oversto Xalves Rocadas toevertrouwd is. De vroegere minister Nortoe do Malos en de overste der marine Leote de Rego, vluchtten op een inijnlagger die in de Taag lag. k Temps zegt, dat de aanhouding van president 1 rachadado en do ontbinding der Kamer voor ge volg.hadden, dat het nieuwe regiem le Lissabon zich niet steunt op eene wettelijke autoriteit en op een rechtmatige uitdrukking van den nationalen wil. Daarom schijnt het, dat de regeeringen der Entente gedwongen zijn eene afwachtende houding aan le nemen tegonoverde nieuwe regeering: IN RUSLAND Oproep der volkscommissarissen aan de commissarissen AMSTERDAM, 13 Dec. Volgens Reu ter bericht, hebben de volkscommissarissen eenen oproep gericht aan hunne Broeders de Kozakken, waarbij zij hun een vrij en gelukkig leven in 't vooruitzicht verzekeren. Zij sporen hen aan, daar de generaals jee» recht meer hebben, als eenvoudige soldalen zich bij de nieuwe heerschappij, van hot recht aan losluiteu, kozakken te worden en kozakken afgevaardigden te bonpemen. Zij wijzen ook daarop, dat vele kozakken slechts vier of vijf Despatinen land hebben, dat de arbeider en soldutenraad hen in hot bezit vindende grond van de groote grond bezitters zou overmaken. De oproep stelt dadelijk wapenstilstand en vrede voor en maakt daarop opmerkzaam dat dank aan de bemoeiingen der volkscom missarissen de vijandelijkheden aan het Rus sische front werden gesteld. Tot slot verzocht die uituoodiging Kaledin en Kur- nilow alsook de meldeplichtigen en helpers aan le houden en aan den arbeider en sol- datenraad uit te leveren, die zij voor het revolulionnairgerecht zullen te rechtstellen. BERNE, 13 Dec. De verklaring van den Engelschen gezant in Petrograd, aan de 'Russische dagblaüvertegenwoordigers dezer dagen medegedeeld, schijnen aan liet blad de >und daarom bijzonder merkwaardig, omdat hier voor de eerste maal, een offici9eie Engelscho diplomaat, de mogelijkheid van redesotidernandelingen ook in overweging neemt hij heeft de meening geuit dat de Russon enkel eerstkomend eenen wapen stilstand zullen sluiten, en als dan een vaste regeering voorhanden zal zijn is ook Enge land over de mogelijkheid van vredeson derhandelingen te beraadsiagon. Rostov; door Kaledin belegerd AMSTERDAM, 13 December. Uit Pelrograd wordt gemeld Een draadloos bericht uit Roatow meldt, dat Kaledin do stad belegert. De maximalistische troepen worden door kanonnen der Zwarte Zeavloot ondersteund. Bij Belgorod duurt de hevige strijd voort. Beide partijen hebben groote verliezen. Nog geene ontwapening in Rusland YYEENEN, 13 December. Het Wiener Keizerlijk Korre3pondenzbureau verneemt uit goed ingelichte bron, dat het bericht uit Kopennagon verspreid over de demobilisatie van het Russisch leger, onjuist i«. komen. Eu zooals ik hoorde, is ook uw kind gestorven, zoi Hedwig weder. Ook mijn kind heb ik verloren, gaf de ongelukkige moeder ten antwoord. Acb, ge hebt reeds veel geleden en zijt nog zoo jong! riep Hedwig. Nu begrijp ik waarom ge u zoo tot de kleine Elfriede voelt aangetrokken. Er ontstond een oogenblik atilte toen vervolgde Hedwig Ik gevoel innig medelijden voor degenen, die hunne dierbaren door den dood verloren. Ik weet hoe smartelijk zulk oen verlies is, waar ik zelve gevoel nog altijd droefheid over liet verlies van mijne nicht, de moeder van Elfriede. Mijne mama is in den hemelzei do kleine en Leontine werd door wroeging aangegre pen, omdat zij het kind in den waan liet. Go kunt de kleine Elfriede nu en dan zien, zei Hedwig. Ik heb wel gehoord dat moe ders die over het verlies hunner kinderen treuren, die van anderen om den wil van hunne eigene hartelijk liefkrijgen. Is dat zoo Gij kunt het uit ervaring weten. O ja, dat moet zeker zoo zijn, antwoordde Leontine ik kan u althans verzekeren dat 't mijn hart goed doet, wanneer ik dit kind mag aanschouwen. Hedwig, die begreep dat zij haar daarmede genoegen zou doen, hernam Ik zal Elfriede eenige minuten bij u la tea eu kom dadelijk terug. Het is waar, dat de raad der volkskom- missarissen reeds eenige weken geleden b sloten heeft de drié of wellicht do vier oudste jaarklassen naar huis te zonden. Voor zoover bekend is, zijn er lot hiertoe nog geen bevelen gegeven om andere ver minderingen van het troepeneffeklief te doen, Ook het bericht over de benoeming van generaal Schtschorbatschew tot Russischen opperbevelhebber en over zijne zending in do vredesonderhandelingen, in nog niet be vestigd. (Vervolg. Voor Engeland is de Russische markt niet van bijzonder belang, daar Engeland zich meer met zijn zeehandel bezighoudt. Daarom schijnt voor Engeland de vordoe- ling van Duitschland in eenige kleine slaton aannemelijk, des te meer, dal het vrije hand in Azië zal hebben, indien Rusland verzwakt wordt; in oen verbrok keld Rusland zullen de Duitscho nijverheid en handel voor langen tijd werk vinden. De wedijver tusschen Amerika eu Duitsch land op de Russische markt zal voor Engeland voordseliger zijn als de over wegende invloed van een der beide landen. Uit de woorden van deze inlichting- kan men afleidendat juist deze voorstellen de grondslagen van de gedachtenwisseling met do Duitscher3 op de konferencie in Augustus en in September waren. Men lean aannemen dat met de Engolsclv Fraasch Duitscbe vertakkingen der intei> nationale ffiiauciekliek ook een polilü verdrag in dezen zin gesloten werd. Ee* deelneming van Mevrouw Au droes i» geheel uitgesloleu. Alleen zouden er, om de aandacht af le leiden, verschillende kombinaties getroffen zijn, waar zij deel zou kunnen aangenomen hebben. Geheim telegram van den gezant teParijs, eveneens medegedeeld te Londen en Rome 11 (24) September, N. 1223. Met betrekking op uwe nummers 947 en 992. De u door Kibot gegeven verzekering in mijne karaer- verklariug over de overeenkomst van Febr. aangaande de Oostgrens van Frankrijk zon digen, spijtig genoeg, door hunne onvolko men juistheid. Noch inde briefwisseling met Poteslogus, noch in mijne mondelingsche verklaringen aan Noufèns, in de kwestie van de verbinding van deze overeenkomst met die van Konstantinopel en de zesëngte verbonden geworden. Noulens had nu voor gesteld de voor den oorlog gesloten verdra gen, d. w. z. eigen-Ijk do Russische militaire overeenkomst openbaar te maken. Ik heb daartoe opgemerkt, dat een zulke openbaar making van een algemeen bekend verdrag in de openbare meening eene volkomene onwetendheid veroorzaken zou en nieuwe eischen naar bekendmaking der reeds tijdens don oorlog gesloten verdragen te doou ontstaan. Te meer wordt eene bekendmaking van deze en in 't bijzonder van de Roumeensche en Italiaansche verdragen door onze bond- genooten openlijk voor onvertrouwbaar ge houden, In ieder geval hebben wij geene d« minste inzichten om Frankrijk in deze zaak moeilijkheden in den weg te leggen en Ribot in eonen zoo pijnlijkeren toestand te bren gen. Om intusschon allo moeilijkheden te voorkomen die, dank zij zijn modedeelingen in de Kamer, reeds tweemaal voorgedaan hebben, verzoek ik u in de Fransche regee- riag ambtelijk te verklaren, dat vanwege Rusland eene bekendmaking van alle de voor al3 tijdens den oorlog gesloten verdrageu geene hindernissen in den w eg zullen gelegd worden, indien de toestemming der andere balaughebbende verbondenen gegeven wordt. Over de kwestie van het verdrag over Klein Azië, zal ik u mijne beschouwingen in een aanvullend telegram doen toekomen. Teres tjeuko. Inliohting over de Klein Aziatische kwes tie, 21 Febr. 1917. In Louden en Sint Petersburg hebben de Engelsche, Fransche en Russische regeeringen een verdrag po- Zij versvijdordo zicb,eu Leontine guroeide zich oneindig gelukkig. Toen het geliefde kind haro bruine wangen streelde, zou zij niets liever gewenscht hebben dan haar ge laat in zijne ware kleur aan 't kind te mogen laten zien zij meende dat Elfriede baar eerst recht hartelijk lief zou krijgen, zij hare blanke gelaatsklour en haar hiond haar zag. Na verloop van eenigen tijd hoorde zij Hedwig terugkomen en stoDd snel op, want zij was voor het kind op de knieën taan lig gen eu had het teeder geliefkoosd. Ze heeft weder geweend toeu ze mij kuste, zei het kind tot Hedwig zoodra deze in de kamer was. Lèonline werd eenigszins ongerust door den uitvorsclienden blik, waarmede Hedwig haar aanzag. 't Is vreemd, maar ge herinnert mij aan iemand die ik vroeger heb gekend, zonder dat ik me kan herinneren aan wie eigenlijk, zei Hedwig. Evenwel zullen er weinig vrouwen zijn, die op mij gelijken, sprak Leontine. 't Zijn ook meer uwe stem en bewegingen, die me bekend voorkomen, dan wel uw ge laat, ging Hedwig voort, en toch kan ik niet zeggen aan wie ze mij herinneren. Hoo vreemd ge mij ook zijt, komt mij uwe hou ding als zeer bekend voor. Waarom zou ik evenwel niet weten U verklaren» (Yerv.)

De Volksstem | 1917 | | pagina 1