Over het Lijden -J Kassier en Vader Oorlogsberichten Westciijk pvaeiitsturrein Züiaelijk fisvegüistsrrgm Zutd-Gostsiljk gemMerrsln Tarksehs freaiea Be oÉprkle Ottlkboolooileo XXIV* jaar n. is 4> centiemen het nummer iondag 20 en Maandag 21 Januari IS!8 DrukKcr-Uitgever J. Van Nufpel-Db Gendt! LKSSTEM BureelenKerkstraat, N. 9 en 22, Aalst Wierd er ooit geleden, dan was liet wel ep deze droeve aagon. Nooit werd het aan grijpend woord van liet H. Schrift meer bewaarheid dan nu Terra lugetHeel de aarde weent; desolalione desolata estze wentelt zich om in o«zeggelijke droefheid. ITet ware dus misschien niet zonder nut, daar we toch allen bukken moeten ouder don zwaren last, hot lijden te aanschouwen order een oogpunt dat we maar al te dik wijls verwaarioozen on do wondere lijdens- w et die ons heslaan hierbeneden baheersclit, li: uwkeuriger te onderzoeken. Het lijden is immers da toetsteen waaraan m- :i de mensch naar zijne echte waarde kan atien; het veredelt den mensch, diept in 1 :.i de kostbaarste levenskrachten uit, j ere ze, voedt ze met frissclie en edole s pen; het bezit eene grootesociale kracht, v.trwijl het al de weldaden <Jêr naastenliefde m "i leven roept, en is zoo terzelvertijd eene bron van loutering en genade. Deze gedachten zullen wij in 't kort voor onze iezors ontwikkelen. Wanneer in 't midden der twijfelzieke XIX®eeuw, een der grootste en,Relaas ook een der rampzaligste dichters, het schrij nende zielslijden voelde opwellen te midden van al den roes zijner bankettafels, en hij het leven metal zijne vreugden en orgiën als een hoopje nietig slofzand door zijne vingers voelde wegglijden, toen liet zijn ïeego en onvoldane ziel een luiden schreeuw naar oneindigheid Je nepuismalgré mof, Vinfini me tourinent, Malgrê nous, vers le Ciel, il faul lever les yeux. En alsdan zijn eigen hert peilende, en als verpletterd staande hij 't zien van zijn on macht, van zijn hulploosheid tegenover ;i diepe wee dat onbermherlig in zijn ziele klauwde, toen schreef Ij ij die twee verzen neer, die een schat van lioogere wijsheid bevatten en als een compendium eene 'heerlijke samenvatting zijn van hetgeen we slechts gebrekkelijk kunnen weergeven JL'éonune est un apprenit, la douleur est V son ma fire, Et nul ne se connaft tdnt qu'il n'apas sou/f 'erl. Heerlijke woorden die in hun zangerige taal zoo onbarmhartig klaar doen schouwen in 't diepste diepe van 's menschen hert. Zijn eigen zeiven kennen Ziedaar wel wat in alle tijden, de eeuwen door, als opperste wijsheid mecht geiden. En wel berechte Dio zijn eigen krachten gemeten heeft en een klaren blik kréég in zijn eigen eert en ziel; die zijne zwakheden kent en do onstandvastigheid van zijn karakter heeft beproefd; die dikwijls struikelde en viel, en moeilijk opgeraukte, die zonder falen den vinger lei op zoovele zielewonden, die zal zijn eigen zeiven wantrouwen, met voorzich tigheid en beleid lo werk gaan, allo gedach ten van ijdoliieid en hoogmoed prijs geven, en meer meer streven aar do gulden middelmaat die eigenlijk toch wel ons intelleclueole kristenen, moet toelaten van ons leven te maken, het beste en hescli oou- ste wat er van te maken is. Doch koe die kennis opgedaan Is het lo midden van het volle genieten van hetgeen de menschen succes noemen Ah wan- acer het levenspad met rozen bezaaid is, en het slingert langs lichtglanzende vlakleu waar een heerlijke toekomst u toelacht on u steeds nader en nader wenkt; wanneer, volgens het machtig woord van een schrijver, do zon als een daverend straks overweldi gend gouden bazuinongejuich opdaagt en u met haar zegepralend licht ala met een schitterend aureool omringt; wanneer alles u gelukt, alles u vleit en een gegons van bewondering..om u zweeftdan is de mensch a)s gevleugeld, dau rijst hij, dan voelt hij zich licht, dan schijnt alle zwaartegevoel hem te hebben verlaten; hij wil zingen als de leeuwerik en zich verliezen in de blauwe hoogte hij waant zich machtig, onkwets baar, groot 1 En toch, op dit oogenblik komt liet diep 4° VERVOLG. En hij nam een Hinken teug van dat geest rijk vocht, waardoor hij, toen hij weder in de benedenkamer kwam, zich even onver saagd als de commissaris in persoon ge voelde en bereid was om de rol te vervullen die hern ondanks zich zelven was toegewe zen. Bixby en ik, zei hij bij zich zelven, zijn trouwens voldoende om do drie deugnieten op den grond te werpen, indien zij met hun drieën zijn maar een beetje rust zal toch geen kwaad doen, omdat ik ze in elk geval ui mijn bed ontvangen moet laat ik dus gaan slapen totdat ze mij wakker maken. Eenige oogenblikken daarna, had de kas sier de huisdeur gesloten, de ramen der be i;edo:iverdieping gegrendeld en, om zich aan Je rol die hij vrijwillig op zich genomen had o houden was hij behoorlijk te bed gaan liggen. Eindelijk viel hij in slaap eu werd inderdaad eerst gewekt door een tweede ge- hei. Komaan mompelde hij bij zich zelven, da: is wat nieuws, want zoo bescheiden kon- o.gen de dieven hun bezoek niet aan. 't Is 7. r-r Bixby die me komt bekennen, dat die g< uele geschiedenis niets dan zuivere ver in -ding uit zijn dwaas brein is. Toen er voor do derde maai gebeld werd, ingrijpend woord vau den ouden Seneca vóór den geest Magnus es vir sed wide scio Transisti sine adversario Ge verklaart u een groot man, maar waarop steunt gij Tol hiertoe leefdet ge zonder tegenkanting Laat nu de kans keeren I Zware onweers wolken dekken den eens zoo blauwen hornel; weldra wordt het donker overal om hem heen. Geen vogel zingt meer. Gebogen schrijdt hij voort, onder zwaren druk, tus sohen de bouwvallen der verlatenheid, over uitgedroogde beken waarin de steenen liggen le Sleeken die eenmaal werden hespoeld door de volle wateren en waar het groeno gras eenmaal welig opschoot met gouden bloemen doorspikkeld... En daar, vóór hem, staat het lijden met open armen.... Zal do gevierde :nan nu neerstorten en hulpeloos zijn wee uitschreien ofwel zal hij, trots alles, het hoofd omhoogo houden en - met bloedend hert doch vanen tred nochtans, den Calvarieberg opklimmen In andere woorden, zal de eens bewierookte van wel eer zieti toonen zooals hij waarlijk was, zwak, karakterloos, zonder veerkracht, ofwel een man met ontembaren moed en stalen wil, grooter nog onder zijn kruis dan vroeger op zijn zegewagen Dat zal het lijden ous loeren, en die 1ö3, bekennen wij het, is wel goud waard. ('t Vervolgt). A. CHICK. Biütsche bron BKRLIJN, 18 Januari. Op het grooiste deei van hei front was do gevechtsaciie gering; zij leefde op in de streek ten zuid westen van Cambrai. Bij kleinere onderne mingen ion noorden en ten noordoosten van Prosnes werden gevangenen bbneugebraoht. Oostelijk gevechtsterrein Nie:s nieuws. Itaiiuauscii front De toestand is onver anderd. Fran&olie bron. PARIJS, 17 Januari Kalme nacht op goheele front uitgenomen in den saktor va.i Maisons de Champagne, alsook in de strook ten Westen van hot gebergte, alwaar de wederzijdscheartilleriëii eenige bedrijvigheid aan den dag legden. Op den rechteroever der Maas, word eene vijandelijke pairoeljo, welke poogde onze kleine posien to naderen in do strook van Sainogneux, door ons vuur uiteengedreven. Gisteren avond deden wij een overval ten oosten der Calonnegroef (sektor Eparges) en kouden diep in de vijandelijke stellingen dringen. Daarna keerden onze troepen on gedeerd in onze lijnen terug. PARIJS, 17 Jan. Wederzijdscho artil- lembedrijvigheid ten Zuiden van Sl. Quen- tiu en in de streek van Main-de-Mussiges. Kalm o dag op het overige front, ülrxgelscne broB LONDEN, 16 Januari. Niels van belang le molden. lieden morgend deed de vijand een aan val op een onzer kleine posien ten noord westen van St. Quentin. Twee onzer mannen zijn verdwenen. Van goheel het overige front zijn geene andere gebeurtenissen to melden. Oosïenrijksciie bron WEENEN, 18 Januari. Geene bijzon dere gebeurtenissen. IlaliaanBcho bron ROME, 16 Jan. In de streek van den Monte Asoloue onderhielde gisteren in den loop van den morgend zware vuurkoncen- traties en herhaalde pogingen van den vijand lot liet doen van tegenaanvalion fel ie ge- vechiswerkzaamheid aan de Italiaansche li nies, dio in den vorigen nacht voorspoedig verbeterd waren. 's Middags keerdo de normale toestand terug. In bet vak beoosten de hoogvlakte van Aaiago bij den top van den uil springende» t'ronlhoek var. den Monte Galorolo, waren liep hij naar de deur maar voor hij open deed riep hij met de zwaarste stem die hij kon opzetten Wie is daar Ik ben 't, Foster, zei de zachte stom zijner vrouw. En toen hij haar had opengedaan, vertelde zij hem met een paar woorden, dat toen zij een uur of twee bij 't zieke kind had gewaakt, zij .van haren post ontheven was geworden door do onverwachte aankomst eener oppaster, die men eene week te voren gevraagd had en op wie men niet meer re kende. De waardige kassier van de Bank der Blue River wa3't niet niet zich zelven eons of hij zijne vrouw zou verwittigen van hot drama dat in hare kalme woning gespeeld zou werden. Hij stelde zich zelve» die vraag opnieuw en berekende daarbij terdege bot voor en tegt?n, op nieuw hopende dat de commissaris hem eene valsche tijding zou gebracht hebben, in walk geval het onnoo- dig was om jufvrouw Houghton le veront rusten. Doch deze was vermoeid van 't wa ken en sliep dadelijk in, Urwijt mijnheer Houghton, ie midden van zijne besluiteloos heid, oven als zij deed, vóór hij nog een woord gesgrokon had. II Om een uur na middernacht werd de kas sier gewekt; doch ditmaal haalde de bel hem niet uit den slaap, maar de aanraking verkennersgroepen aan 't werk en brandden kanonnen bij herhaling los. Beoosten Capo Silo is een nieuwe tegen aanval tegen onze stollingen afgeweerd. In den nacht van 14 op 15 dezer en in den loop vau den dag van gisteren heeft de vuur- wisseling van liet geschut zich lot geheel het kustgebied uitgebreid en is ze op hoog peil gebleven. Langs het gansche front aanmerkelijke bodrijvigheid in do luchl. Brilsolie vliegers velden drie vijandelijke toestellen in de streek van Vazzola (ten Zuidoosten van Co- negliano), de onze haalden eon vierde bij Arsie neer en Italiaansche afweerbatterijen deden een vijfde bij Cima Dolmo (ten Zuiden van Ponle PriulaJ neertuimelen. BulgaarsciiO bron SOFIA, 16 Januari. Op de beide oevers der Wardar bedrijvigheid van verkenners afdeolingei). Deze verliepen gunstig voor ons en lieten ons toe, ten posten van den stroom eenige Franschen gevangen te nemen. Ten westen var Serres w ord eene Eogelsche verkennsrsa&ieeling, welke onze posten na derde, door ons vuur verdreven. Turkschs bron K0NSTANT1N0PEL, 16 Januari Geene bijzondere gebeurtenissen. AVOND BERICHT BERLIJN, 18 Januari Van de verschillige gevechtsterreinen niets nieuws. BERLIJN, 18 Januari. Een onzer duikbooteu Leeft onlangs, aan de Westkust van Engelamii^vier stoomers, een Franscb bewakingssship, een zeilschip en een stoom- uselisloep vernield. Meestal de stoomers werden door goed uitgevoerde aanvallen vernield in uelersche zee en in liet Kanaal van Bristol, welke zeer geschikt zijn voor vijandelijke tegenweer. Ook liét Fransche bewakingsvaarluig werd bier vernietigd. Bijna ai de sloumers waren gewapend. Onder deze konden vast gesteld worden, de Engelsche stoomers Elms Lont - en Boston City Van dezt) stoomers had de eene kolen, de andere, ter grootte van den Engelschen stoo'mer «Egrêinont Gaslle» 5291 ton, met boomolie geladen. De sloomvischsloep droeg de marken «B. S. 696». De chef van den adra. staf d3r marine. DEN HAAG, 18 Jan. Do Engelsche admiraliteit maakt bekend Verledou week werden 6 schepen van meer en twee van min dan 1690 ton, alsook twee visacli6rs- booten in den grond geboord. 5 schepen werden vruchteloos aangeval len. BERNE, 18 Januari. Uit New York wordt gemeld, dat aldaar het gerucht loopt dat een Dui'.sche duikboot, 10 mijlen vóór do kust van Galveston (Texas) een Ameri- kaanschen stoomer in don grond geboord l.eeft. Deze tijding verwekte onder de be volking eene groote opschudding en veruor zaakte ter beurs eene algemeene daling. TER ZEE De aanval cp tie Engelsche kust ROTTERDAM, 18 Januari. Officieel wordt uit Londen gemeld Yarmouth werd Maandag avond lusscnen 10.35 en 11 ure van uit zoo beschoten. Twintig, granaten vielen op do stad. Drio personen werden gedood en 10 gekwetst. De stoffelijke schade is mot groot. AMSTERDAM, 18 Januari. Officieel wordt uit Londen gemeld In den nacht van 12 tot 13 Januari zijn aan de Sohotsclie kust tweo torpedohooten, welke naar hunne-basis terugkeerden, tij dens een hevigon sneeuwstorm gestrand. Zij zijn totaal vernield. Buiten één matroos z^i de bemanningen omgekomen. BERNE, 18 Januari* Fransche bladen melden uit Louden Do Amerikauusche van een koud voorwerp op zijn voorhoofd, on toen hij de oogen opende kon hij in het duister den somberen omtrek van een man aan zijn bed onderscheiden. a Geen woord, of ge zijt dood, zei hem eene stem. Hij keerde zich naar zijne vrouw en zag dat aan hare zij een tweede gewapende man sioad. Naarmate zijne oogen zich aan de duisternis gewonden, ontdekte hij eindelijk een derde persoon die aan 't venster stond. Houdt uheel stil, dan zuilen we u zeggen wat ge le doen hebt, zei dezelfde stem op vastberaden toon ge hebt nieis lo .vreezea, maar bij den minsten tegenstand is er voor u beiden een dolk gereed om u het hart te doorboren. De jufvrouw behoeft eenvoudig stil ie blijven liggen, wat haar gemakkelijk zal vallen, omdat we haar auu 't bed vast binden en haar eene prop ia don mond du wen... maar eene prop die haar geene pijn zal doen. Mijnheer Houghton moet opslaan, zich aaukioeden eu ons, ouder 'l bereik van onze pistolen en dolken, naar de Bark bege leiden. De sleutels heb ik al in mijn zak. iNutnoro drie, steek eene kaars aan, dan kan ik mijnbeer zijne kleeren aangeven. De persoon, die zioh bij 't raam ophield, naderde nu stil. Toen hel blauwachtig vlani- I meken van liet phosphoorsleksken de kamer verlichte, merkte Foster Hougton op dut zijne nachtelijke bezoekers alle drie een stoomer Texas 6687 ton, kwam in bot sing met een ander schip en zonk. De bemanning werd gered. De Texas had eene lading nitraat aan boord. IN FRANKRIJK Het geheime Cailiaux-koffer ROME, 17 Jan. De Giornale d'Ilalia» meldt Het geheime Gaillaux-koffer, dat Caillaux sedert 1914 te Florencië bezat, op den naam van Mm® Renouard, den familie naam zijner vrouw, werd verleden week geopend en liet bevatte 1° Sieraden ter waarde van ongeveer een half miljoen mark; 2° Russische, Engelsche en Porlugeesche Staatspapieren, ten bedrage van 1 1/2 mil joen mark 3° Drie politieke aktenbundels. De eerste bevatte onder den titel «Mijne afwijzingen brieven die gewisseld werden tussche» Caillaux en eenige Zurische perso- naadjes, die hem dringend naar geld en pas poorten vroegen om naar Frankrijk te kun nen gaan. Caillaux weigefde bestendig. De tweede aklenbundel bevat de brieven van verscheidene fransche dagbladschrijvers, vooral van Almercyda. In al deze papieren bevindt zich geene zinspeling op Italiaansche politiekers of dagbladenopstellers noch op italiaansche aangelegenheden. De «lerde aktonbundel is de grootste ge wichtigste en het meest indrukmakend. Ze is in twee deelen verdeeld en bevat een uit voerig, merkwaardig politiek program, dat door Caillaux uitgewerkt en ondorteekend is eu in Frankrijk moest verwezenlijkt worden, als hij, naar hij hoopte tot minister-voorzit- ler ware benoemd geworden. Dat program zou werkelijk eunen Staats aanslag uitgemaakt hebben en zou wezenlijk eene omwerking geweest zijn der Fransche politieke inrichtingen, eene omverwerping en wijziging der openbare macht en ambten. Caillaux geeft de namen op de/ Kamer afgevaardigden. Senatoren en generaals, dio hij in zijn ministerie zou geroepen hebben, Caillaux zou tie aanhouding bevolen hebben van Poincaré en van al degenen welke in den laatsten tijd de zaken van Frankrijk geleid hebben Briand raedebegrepeu. Dat program voorzag de schepping van nieuwe staatsorganen, waarbij het geheel militair opperbevel aan het front, generaal Sarrail zou toevertrouwd geworden zijn en twee bijzondere regimenten, uit Korsikaan- sche soldaten samengesteld, naar Parijs zouden geroepen worden met hunne gene raals, die Caillaux ais zijne vertrouwbaarste vrienden aanzag. Hij zou dan door de Kamer een ontwerp hebben laten aannemen, dat Caillaux den Rubicon noemde en dat hem de volsuekte macht gaf- Het betrof eenen wezenlijken Staatsaanslag. Aanhouding van Lousfalot. GENEVE, 17 Januari. Zooals Havas meldt, is de afgevaardigde Loustalet heden aangehouden geworden. Een brief van Caillaux aan graaf Luxburg. Verklaring van Clemenceau in da Kamer. ZURICH, 16 Jan. Volgens de Entente gezinde Neuen Korrespondenz behoort lot ue schriftelijke stukken die het meest voor CailLux bezwarend zijn, eene briefwis seling lusscke» hom en Graaf Luxburg. Daarover wordt gezegd Duitsche bladen hadden te vriendelijk van Caillaux noia genomen. Daarop heeft Caillaux, zoo het schijnt, aan Luxburg getelegrafeerd, dal hij ervoor zorgen moest, dat men in Duitschland minder toegevend van hem zou spreken, ja men mag hem zelfs aanvallen, want eene te groote voorkomendhoid in Duitschland zou zijne zending in Frankrijk beïnvloeden, die van zeer kiesehe» aard was. Over de dagleekening, evenals over ver dere bijzonderheden van dit wisselen van telegrammen, wordt verder niets gezegd. (Caillaux was, zooals men weet, kort na het begin van den oorlog, voor eene okonomische zending in Zuid Amerika). wart zijden masker droegen, dat zij zelf kant om hunne laarzen hadden en dat het geraas hunner voetslappen op de mat, die den vloer bedekte, geheel verdoofd was. Ze hadden lange zwarte mantels lot de enkels ,aan. Terwijl Foster Houghton dit alles gado sloeg, zonder bet te wagen om eene bewe ging te maken, zoolang tiet dreigend wapen op zijn voorhoofd gericht bleef, voelde hij plotseling de band zijner vrouw die kramp achtig de zijne drukte. Daar zij vele jaren samen hadden doorgebracht, had bet waar dig paar eikaars gedachten en gevoelens leeren kennen, en alsof deze hand eene bij zondere magnetische kracht bevatte, begreep Foster Houghton dat zijne vrouw nog iets meer dan den natuurlijken schrik van het igenblik ondervond. De gemaskefte persoon in 't midden der kamer qad, terwijl hij het stekskou afstreek, onvoorzichtig een pand van zijn mantel naai achteren geworpen. Met behulp van het trillend licnt, zag Foster Houghton de goud-ju ketting schitteren, waarmede hij iu zij ie jeugd gespeeld had, het medaillon in den vorm van bene halvemaan, waarin de haren zijner moeder waren, den massieven horlo gesleutel met het cachet, zooals hij dit alles een paar uren te voren op de borst van zijn zoou goziun had. 't Was slechts een bliksem straal, waut nauwelijks was de kaars aange- GENEVE, 18 Januari. Le Matin meldt dat Caillaux beroep heeft ingeslagen tegen het aanhoudingsbevel van den onder zoeksrechter. GENEVE, IS Januari. «Le Progrès de Lyon» meldt, dat de brandkoffer van Cail laux to Florence, reeds op 6 Januari zonder pleegvormen doer de italiaansche policie geopend en den inhoud in beslag genomen werd. Briand zou als getuige gehoord wor den iu het proces Caillaux. De advokaton Demange en Cecealdi, Caillaux's verdedigers, hebben afschrift ontvangen van hetgeen betrek zou hebben op de ondervraging welke kapitein Rou- chardon, in l.et gevang aan Caillaux zou doen ondergaan. Cecealdi verklaarde, dat de positie van Caillaux niet veranderd is, sinds bij zich in de Kamer verrechtvaardigde. GENEVE, 18 Januari. Le Journal verneemt, dat de aanhouding van vrouw Caillaux nakend is. PARIJS, 18 Jan. L'Homm9 Libre schrijft over de aanhouding van Comby De nieuwe dokuraenten uil Amerika ontvangen, hebben gelijktijdig betrek op Loustalot en Comby. Voor dezen laatste konden zekere bijzon derheden vastgesteld worden over eene reis naar Zwitserland, waarheen hij Louslalot, die in betrekking was met Monir pascha, vergezelde. IN DUITSCHLAND Een nieuwe Rijkskanselier Luidens het Berliner Tagcblatt is de ge zant graaf Beraslorff naar Berlijn geroepon. Het gerucht doet de ronde dat Rijkskanselier graaf Hertling sedert eenige dagen ziek is. Liet is niet uitgesloten dat de eerstkomende dagen verrassingen zullen brengen. Wijziging in het burgerlijk kabinet BERLIJN, 17 Januari. H6t hoofd van het burgerlijk kabinet van den Keizer, v. Valentini, heeft van zijn ambt afgezien. Als zijn opvolger is henoemd von Berg. Bij den Keizer. BERLIJN, 17 Januari. Z. M. de keizer onving Z. K. H. den kroonprins, aanhoorde het verslag van den algemeens» staf en ontving de voorstelling van verscheidene ambtenaren. De 8e Oorlogsleening. Naar men uit vertrouwbare bron verneemt heeft het rijksschatsofficie alle voorbereid selen getroffen voor de 8* Duitsche oorlogs leening, die in Maart eerstkomende zal uit geschreven worden. VEREENIGDE STATEN DEN HAAG, 16 Januari. De Times verneemt uit Washington, dat Mac Gorniek in de Kamer der afgevaardigden eono lange redevoering uitgesproken heeft, in welke hij zijne ervaringen uiteendeed, opgedaan bij zijn laatste bezoek in Europa. De Boudgenooten hadden, naar hij in zijn verslag uiteendeed, ten minsle 25,000 zware kanonnen uoodig, verder ook soldaten om den oorlog te winnen; eene krachtdadige (fcmnenwerking van ai de Boudgenooten is noodi, -V\A- IN RUSLAND Een ultimatum der Russische volkskom- missarissen aan de Roumeensche regscring. PETROGRAD, 18 Januari. De bevel hebber der 49° divisie deelt ons mede, dat de Roumeensche beambten vijandelijke han delingen ondernemen tegen Russische sol daten en geene levensmiddelentrausportun doorlaten. liet 194® regiment van de 49® divisie, werd door Roumeensche strijdkrachten om singeld en ontwapend en ook het komiteit van het 195® regiment en de Oostenrijksche officieren, welke bij de Russische legerover sten op bezoek varen, werden aangehouden. stoken of de pand van den mantel was we derom naar voren getrokken. Even als iemand, die verdrinkt, de gebeurtenissen van zijn geheele leveu voor zich ziet dwar relen, zoo ook zag Foster, in dit oogenblik van onbegrijpelijke» zielaangst, genoouiaakt om zijn éigen zoon als medeplichtige Van rene poging tot diefstal te beschuldigen, Mna reeks van bewijzen tot staving dier schuld voor zich opdoemen d® begeerte van den jongman naar geld, eene begeerte, die on voldaan gebleven was zijn® dreigende woorden 't slecht gezelschap, waarmede hij verkeerde zijn afwezige revolver, zijne uit legging betreffende een nacht, dien hij bui tenshuis had doorgebrachtzijne bekendheid met de zaken der Bank, behalve 'l geheim vau 'tslot, waarnaar lnj zoo menigmaal had gevraagd. Zelfs onherroepelijk in eene onderneming gewikkeld, welke ten doei had om zich van do dieven meester te maken, zag de kassier zich dus veroordeeld om zijn eigen zoou aan de schande over le leveren en aan eene straf die nog erger was dan de dood. De persoon, die reed3 gesproken had, gaf den ongelukkigen Houghton een leekou om op te staan en hielp be:u zijne kltöreu aan trekken. zij" medegezel, die aan den ande ren kant van het bod gebleven was, begon jufvrouw Heugutou te binden, geiijk zij daar lag. (Vervolgt.)

De Volksstem | 1918 | | pagina 1