£3 özernin ststl esns gedach- tenwlsseling voor tusschan Oostenrijk en Amerika 4 centiemen het nummer gHnsdag 29 Januari Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-D'e Genet. BureelenKerkstraat, N. 9 en 22, Aalst XXIV JAAR N. 23 Graaf Czernin over het verloop der vredesonderhandelingen. WEENEN, 24 Jan. De minister van buitenlandsche zaken, graaf Czernin, sprak lieden Donderdag in do kommissie voor bui- tenlandsohe aangelegenheden der Oosten- rijksche delegatie do volgende redevoering uit Hooge kommissie I Het is mijne plicht, aan de heeren een trouw beeld te sciietsen der vredesonderhandelingen, de verscheiden phrasen der voorvallen .tot hiertoe, iu epn. klaar daglicht le stellen, en daaruit do go volgtrokkingon af to leiden, die waar en gerechtigd zijn. Het schijnt mij vooral dat deze die het vt-rloop der onderhandelingen blijkolijk lo langzaam vinden, zich ook niet op verre na eone voorstelling kunnen maken van de moeiölijkheden, die wij natuurlijk stap voor stap moesten ontmoeten. Ik /al mij in hetgeno volgt veroorloven die moeilijkheden af te schilderen en zal tevens trachten lo doen inzien welk onder scheid er te maken is lusschen de vredeson derhandelingen te Biost-Litowsk en al die gene die in don loop der geschiedenis ooit hebben plaats gehad. Nooit voor zooveel ik weet hebben vre desbesprekingen met open vensters en deu ren plaatsgegrepen. liet is ^ausci. uitgeslo ten, dat onderhandelingen, gelijk iomvang en diepgrondigheid aan deze, van den eersten xjiiiiuut af glad en zonder eenig tusschongo- val kortjan van stapol loopen. Het geldt het ophouwen vail eeno nieuwe wereld hoven alles wal de meest erbarmloozo aller oorlogen vernield en ten gronde ge vochten heeft. Bij alle vredesonderhande lingen die wij kennen, werdon do verschil lende ïphrasen min of meer met gesloten deuren afgespeeld, en eerst na den afloop der besprekingen werd de uitslag aan de wereld medegedeeld. Dat blijkt uit al de geschiedenisboeken. Het 3ore8kt van zelf dat do moeizame weg zjilker vredesbesprekingen steeds over berg on dal voerde, dat de vooruitzichten den -«enen dag gunstiger, den anderen dag min der goed schenen. v Wanneer echter die verscheidene phra-sen, bijzonderheden dag voor dag, do wereld door getelegraford worden, dan spreekt hoi andermaal vanzelf, dat zij, bij de zenuwach tigheid die de wereld beheerscht, werken als elektrische.slagen 011 de openbare mee ning in spanning brengen. Wij zagen het nadoel dior manier van deen, volkomen kiaar in. Wij gaven niette genstaande seffens voldoening aan de wensen der Russische delegatie naar openbaarma king, daar wij ons tegemoetkomend wilden tooneu, daar wij niets le verduiken hebben, en daar het eenon valscben indruk hadde kunnen maken, hadden wij willen blijven vasthouden aan do lot hiertoe gevolgde ma Slier van strenge geheimhouding. Edoch do noodzakelijke keerzijde dier ▼oikomeno openbaarheid dor onderhande lingen is, dat de openbare meening-, dat hol binnenland, en dat vooral de leiders, kalme zenuwen moeten bewaren. Dm partij moot koelbloedig ten einde ge speeld worden Zij zal tot een goed cicdo komen, indien de volkeren de monarchie en jiare verantwoordelijke vertegenwoordigers op do vredeskonferencie, ondersteunen. Voorop dient gezegd te worden Dc basis waarop Oostenrijk Hongarië met hel Aiusai- sche rijk onderhandelt is Jlo zonder kom- pensatien of annexaties. Dal is het program dat ik een jaar geleden afleekendo, kort na mijne benoeming tot minister. Dia/elfde verklaring heb ik aan de 2&.us3ische machthebbers op hun eerste vro - desaanbod herhaald en ik zal er niet van afzien. Degenen die raeeuen dat ik den weg, dien ik besloten heb te volgen, kan verdron gen worden, zijn slechte menscheaners. Ik heb nooit den weg verdoken die ik wil volgen. Ik heb mij nooit, zeifs niet voor aene haarbreedte van dezen weg laten ver dringen, noch tiaar rechts, noch naar linke. Ik ben sedertdien den lieveling geworden der Alduilschers en van diegenen in de mo narchie, die do Alduitschen uaapen, en wordt tezelfdertijd uitgekreten alaooriogsaanhüsor dopr diegenen die dun vredewenschen ten allen prljze, zooals talrijke brieven mij be wijzen. Niets van dat alles heeft mij verontrust, integendeel, deze tweevoudige vitterijen zijn mijn© eenige opwekkingsmiddelen in dezen ernstigen tijd. Ik verklaar nogmaals dat ik geen vier kante meter en geen cent van Rusland be geer, on denk dat als Rusland zich, zooals liet schijnt, op dat zelfde standpunt stelt, de vrede moet tot stand komen. Die vrede hebben willen, zouden kunnen mijne inlijvingslocnto inlichten in twijfel trekken, indien ik hun niet met openhertig- heid in het aangezicht kou slingeren, dat ik mij nooit daartoe zal Uien brengen ©enen vréde te sluite.n die de zooeven geschetste grenzen zou te builen gaar.. Evenwel meesieu de Russen ons, afstand van grondgebied of oorlogsschaflevergoedin- gen vragen, zou ik den oorlog voortzetten, ondanks den zucht naar vrede dien ik even zoor slaak als zij; liever zon ik aftreden, als ik mijne meening niet zou kunnen doorzetten. Dat gozegd moet ik verklaren dat voor deze laatste pessimistische opvattin dat de vrede zal mislukken, geene reden bestaat. De onderhandelaars zijn t'akkoord geko men in de kommissiën over don grondslag van eenon vrede zonder inlijvingen en zonder vergoedingen, daarom ga ik over tot de twee grootste moeilijkheden welke de reden bevatten waarom de onder handelingen trager voortgaan, als wij allen hoopten. De eersto moeilijkheid is dat wij in het geheel niet te onderhandelen hebben met de Russische Regeering maar met de ver- sciiiliige nieuw ontstane Russische Rijken, die onder elkander hunnen bevoegdheids kring nog in het geheel niet afgebakend en klaargelegd hebben. Hier koinon in aanmerking 1. Het «Rusland» dat door Sl Fetersburg bestuurd wordt; 2. onze eigenlijke jj .^buur staat Oekranje; 3. Finland; 4. do Kuukasus. Met de twee eerste staten onderhandelen wij rechtstreeks, ik wil zeggen van man tot man, met de twee anderen vooreerst meer of minder onrechtstreeks, daar zij tot hiertoe geene onderhandelaars naar Brost Litowsk gezonden hebben. Wij staan hier tegenover vier Mogendheden; bijvoorbeeld jjhot geval van den Kaukasus; daar hebben wij rechtstreeks geene moeilijkheden to over winnen, maar die liggen in onverschil met Turkije, en bemoeilijkt de onderhandelings kwe8ti: s. Wat ons in de eerste plaats bijzonder be lang moet inboezemen in de nieuw ontstane pronte Staal, aar: welke wij in de toekomst zullen grenzen Oekranje. Wij zijn in do onderhandelingen niet de afvaardiging van da? land reeds aeor ver gekomen: We zijn overeengekomen op den lioogervermeldeii grondslag geene aanhech tingen en goeno vergoedingen, mi zijn het eens geworden over do groote lijnen, hoe on op wat manier do handelsbetrekkingen met do nieuwo republiek weer aan le knoo- pen zijn. Maar juÏBt dat voorbeeld van Oekranje loont eene der heersciiendo moeiiijkheden aan, Terwijl de Ookrcenscho republiek van liet standpunt uitgaat dat zij gerechtigd is volkomen en zelfslandigd met ons to onder handeion, houdt de Russische afvaardiging aan den grondregel, dat do grenzen tusschan haar Rijk en dat van Oekranje nog niej zijn vastgesteld on over hot algemeen nog niet hopluid zijn en dat Petrograd dion tengevol ge gerechtigd is aan onze onderhandelingen met Oekranje deel to nemen, stelling bij welke de heeren der afvaardiging van Oe kranje zich niet willen aansluiten. Deze onvcreffor.de toestand der binneu- laudsche verhoudingen van Rusland was de reden der groote vertraging. Wij hadden ook deze moeilijkheid overwonnen en ik meende dal da ouderhandelingen welke bin nen eenïge dagen weer hernomen worden, eenon 'gebaanden weg voor zich zouden hebben. Hoe do zaak nu staat, weet ik niet, want ik kre.'g gisteren van mijnen vertegenwoor diger te Brest Lilowsk, de twee volgende telegrammen Josse zond lieden avond, in zijne hoeda nigheid van Voorzitter der Russische af vaardiging, aan do afvaardiging dor. vier Verbondene Mogendheden, eonen omzeild brief, iu elke lüj bekend maakt, dat de Werklied au en Soereuregeering van Oek ranje besloten beeft, twee afgevaardigden naar Brest Litowsk to s uren, met do op dracht deel te nemen aan de vredesonderhan- iingen als vertegenwoordigers van hel Middeakomiteit der Odkreeusche werklieden en boeronraden. Josso heeft er bijgevoegd dat de Russisohe afvaardiging bereid ia dezo Oekreenscho vertegenwoordigers in haren schoot op le nemen. Bij hoogergezogde mededeelingen is hel afschrift gevoegd van eene verklaring uit Charkow gedagteekend en gericht aan den voorzitter der Russische vroues afvaardiging en uitgaande van de werklieden en boeren - regeeringen der Ookreeusehe republiek, waarin bekend gemaakt wordt dat de Midden Rada vauKiew onkel de bezittende klassen, vertegenwoordigt en dus i.iot kan ondorhan delen in den giiaam van gansch Oekranje. Da Oekrtensohe werklieden en hoereu regeering verklaart, dat zij welkdauige overeenkomsten der afvaardigden der Midden Rada van Kioxv, zonder haar toedoen tol stand gekomen, niet erkend, maar van haren kant besloten heeft, vertogenwoordi- gers naar Brost Litowsk lo zonden, die daar sis volledigende bestanddeeleu moeien op treden der Russische afvaardiging, welke zij erkennen als gevolmachtigden der Bonds regering van Rusland. De Duitscho vertaling van den Russischen oorspronkeiijken tekst van Josse'i schrijven gister avond ontvangen in de zaak der Oekrecuscho regeering van Charkow alsook twee bijt ago :i ervan luidt zooals volgt Aan den Voorzitter der Oostennjksoh- Hougaarscha Vrodesafvaardiging, Heer Minister, Hierbij voegende do kepij van eene door mij ontvangen© verklaring der afgevaardig de van deu Werklieden en Soldateuraad der Oekreensche Republiek W. M. Scha- chari, C. G. Medwjedafen hunne volmacht brieven overzendende, heb ik do eer mede te deelen dat da Russische afvaardiging, in volle overeenstemming met de rechten op vrije zelfbestemming aller volkeren, hier herhaaldelijk erkend -- daaronder natuurlijk ook dio van het Oekreensche volk geen erlei hinderpaal ziet in de deelneming der vertegenwoordigers der Werklieden en Boerenregwering d ,r Oekreensche republiek aan de vredesonderhandelingen en ze, vol gens deu wensófï door haar geuit, opneemt, in den kring der Russische vredesafvaardi- ginvals gevolmachtigden der Werklieden en Boerenrogeoriug dor Oekreensche repu bliek. Zulks te uwer kennis brengende, bid ik Ued., heer Minister, de uitdrukking te aanvaardeu van mijne voorafgaande hoog achting. De voorzirter der Russische vresdes afvaardiging A. Josse^ Aan den voorzitter der vrodesaf vaardiging der Russische Republiek. Verklaring Wij, vertegenwoordigers der Werklieden en Boerenrogeering van de Oekreensohe republiek, voikskomtnissaris voor militaire «aken, N. M. Schachazai en de voorzitter van het Al Oekreensche Uit voerend Middenkoóiiteit der Raden van Werklieden, Soldaten en Bosrenaf vaardiging E. G. Modwjedc-f, die naar Brest Litowsk gezonden zijn tot hot voeren van vredeson derhandelingen met de vertegenwoordigers van Rusland, Oostenrijk Hongarië en Tur kije in volle overeenstemming met de vertegenwoordigers der Werklieden en Booroaregeerii'g der Russische Bouds republiek, zooals de raad der volkscommis sarissen moet aanzien worden, verklaren hiermede liat volgende Het generaal secretariaat der M'dden Rada kan in geen geval aanzien worden als vertegenwoordiger van het ganscbe Oekreensche volk. In naam der Oekreensche werklieden, soldaten en boeren verklaren wij onbewim peld, dat allo hesluiten welke het generaal sekretariaat genomen heeft zonder onze instemming door tiet Oekreensche volk niet kunnen erkend worden ©n geenszins tot daden kunnen omgezet worden. In volle overeenstemming met den raad der volkskonunissarissen, bijgevolg ook met de afvaardiging der Ruzsische Werklieden en Boereuregeering, zullen wij in de toe komst de vredesonderhandelingen met de afvaardigingen van tiet Vierverbond voeren to zamen met Üe Russische vredesafvaardi- ging. Daarbij brengen wij ter keunis der Voorzitters het volgende besluit dat aange nomen werd door tiet Uitvoerend Midden komiteit der Al Oekreensche raden van Werklieden, Soldaten en Boerenafgevaar- digden in zitting van 30 September 19i7 (12 Jai.u; ri 1918). Heer Voorzitter Het uitvoerend midden komiieit heeft besloten, tot deelneming aan dn vredesonderhandelingen af le vaardigen, den voorzitter van liet uitvoerend midden komiteit, gezel Medwjedef en de volksse- kretarissea Solonski Schacharai, dio daar mede gelast zijn, onbewimpeld te verklaren dal alie pogingen van midden Oekreensche Raua om in den naam van liet Oekreenscho volk op le treden, motten aanzien worden als eigenmachtige voetslappen der burger groep van het Oekreensche volk tegen den wil en de belangen van do arbeidende klus sen en dat goeue besluiten door de Midden Rada genomen, noch door de Oekreenscho Sowjetregeering, noch door 't Oekreensche volk erkend worden; dat de Oekreen*.cie werklieden en boerenrogeering der Raad j ter Volkskomnaissarissen aanziet voor gerech tigd om als tolk der Al Russische Sowjet regeering op te treden in naam der gansclie Russische Bondsrepubliek dal de af vaardiging der Oekreensche Werklieden en boerenregeoriag, die gezonden ;s geworden mot hot doel oin de igenmachtige vool- stappen der Oekreensche Midden Rada bekend to maken, samen met de al Russische afvaardiging «n in volle overeenstemming met deze zat optreden. Opmerking Do volksaekretaria Vladimir Po'.rovitsj is onderweg ziek geworden en daarom niet met ons aangekomen. Januari 1918. De voorzitter van het centraal uitvoerend komiteit der Oekreensche Raden van afge vaardigden der Arbeiders, Soldaten en Boored R. Medojedef. De volkskommissu- ris \oor militaire kwesties: Sjasjari. Voor gelijkluidend afschrift de sekretaris der vredesafvaardiging Karasjan. Bijlage n. 2. Volgens liet besluit van liet midden uitvoereud komiteit der Afgevaar digden van Arbeiders, Boeren en Soldaten van Uekrenië, geeft het volkssekretariaa'l van de Oekreensche republiek in naam der regeering der Arbeiders en d*r Booreu hier door aan deu voorzitter van hot midden uitvoerend komiioij der Raden van afge vaardigden van Boeren en Soldaten van Oekrenié Josin Gregorjevitsj Medojedef, den voliissekretaris voor militaire kwesties Marsili Matojevilsj Satonski volmacht om iu naam dar Ookreeusehe Tolksrepublr- k deel aan de onderhandelingen met do regee ringen van Üuitschland, Oostenrijk Hongerie Turkije en Bulgaria over de vredesvoor waarden tussciien de genoemde landen on de Russische federatieve republiek te nemen. Mei dit doei wordt aan geuoemde gevol machtigden Jesin Gregorjevltsty Medojedef, Marsili Matojevitsj Sjasjarai, Vladimir Pretrojevitsj, Satonski het recht toegekend in alle govallen, wanneer zij het noodig achten verklaringon te doen en dokumenten te onderteekenen in naam der regeoring van Boeren en Arbeiders der Oekreensche repu bliek. Hun optreden moet in overeenstem ming zijn met het optreden der gevolmach tigden dor regeering van Arbeiders on .Boeren de? federatieve Russische republiek. In naam der regoering van Arbeiders en Boeren der Oekreensche republiek, do volks- sokretarissen voor internationale zaken, voor binnenlandsohe zaken, voor militaire zaken, voor rechtswezen, voor arbeid, voor voorziening, de leider van het volkssekreta riaat Sjasjarai. Den 30 December 1917 (12 Jan. 1918). Voor gelijkvormig afschrift De voorzitter der Russische vrede3afvaar- diging A. Joffe. Dat is in ieder geval een nieuwe moeilijk heid, want wij willen en kunnen ons niet met de binr.onlandsclie kwesties van Rusland bezighouden. Maar in deze weg eenmaal vrij, dan zullen er verder geen moeilijkheden komen. Wij zullen in overeenstemming met de Ookreeusehe republiek opmerken, dat de oude grenzen lusschen Oostenrijk Hongarië en het vroegere Rusland ook tusschen ons en Oekrcnie gelden. Wat Polen betreft, waarvan de grenzen overigens nog niet juisf vastgesteld zijn, willen wij niets van dezen nieuwen staat. Vrij en zonder vreemden invloed zou Polen over zijn eigen lot beschikken. Ik hecht daarbij in het geheel geen grooto waarde aan don vorm van do betreffende volkstem- ming. Hoe zekerder het deu algemeenen wil van liet volk weergeeft, zooveel te liever heb ik het, want ik wonsch slechts tiet vrijwillig besluit van Polen. Want slechts in den belreffeuden wensoh van Polen zie ik de waarborg van een voortdurende har monie. Ik sta onherroepelijk op dit stand punt, dat de Pool^Jte kwestie tiet sluiten van den vrede niet een dag mag doen uit blijven, wil het na het sluiten van den vrede bij ons ingelijfd worden, dan zullen wij het gaarne aannemen. De vrede mag en zal geen gevaar voor de Poolsche zaak opleveren. Ik hadde gaarne gezien dat do Poolsche regeoring deal aan de onderhandelingen hadde kunnen nemen. Want volgens mijn opvatting is Polen oen zelfstandige staat. De regeering van Sint Petersburg staat echter op hel standpunt dat de tegenwoordige Poolsche regeering het recht niet heeft in naam van haar land te spreken. Zij erkende haar niet. De kwestie is zeker belangrijk, maar belangrijker nog is 't op zijde schuiven van alle moeilijkheden welke hot sluiten der onderhandelingen vertragen. De tweede moeilijkheid welke er bestaat en welke ook in de bladen den grootsten weerklank vond, is, ik loochen het niet, het meeningsgeschil onzerDuit sche bondgenoo ten met de regeering van Sl Petersburg over de uitlegging van het zelfbestemmingsrecht der Russische volkeren, n.l. van dio gebieden, welK.0 door Duitsche troepen be/.e'. zijn. Ook Duitschlaud slaat op het standpunt, dat het niet van plan is, gewelddadig grondgebied van Rusland in te palmen. Maar in twee woorden gezegd, is het meeningsgeschil een dubbel 1. staat Duilschland op het standpunt dal de talrijke uitingen naar zelfstandigheid en onafhankelijkheid vanwege de wetgevende vergaderingen, der gemeente vertegenwoor digingen, enz., in de bezette gebieden »voor loopig als de volksmeening zouden gelden, welke later door eo:. volksstemming zou te herzien zijn, een standpu it, dat de Russische regeering niet deelt, daar zij niet erkent dat de inKourland onLituuen bestaande organen l.et recht hebben in naam dezer provincies te spreken, even zoo min als voor Polen; 2. daarin dat Rusland eisoht dat er een volksstemming zou plaats hebben, nadat al de Duitscue troepen en bes uur lij ko organen uit de bezette provincies teruggetrokken zijn, terwijl Duitschlaud oiop wijst, dat een der gelijke tot het uiterste doorgedreven ontrui ming een toestand zou in het leven roepon, welke het uitbreken van een volledige anarchie en van den grootsten nood onher roepelijk zou voor gevolg hebben. Hier moet verklaard .worden, dat alle3, wat beden in de bezette provincies het staatkundig leven mogelijk maakt, Duitscii lieiit is. Spoorwegen, post, telegraaf, al de nijverheden en al de besturen, policie e:: rechtswezen, alles is iu Duitsche handen. Het plotseling terugtrekken zou inderdaad een toestand in het leven roepen, welke praktisch onuilhoudbaar schijnt. In deze hevalieu gaat het er om, een middenweg te vinden, welke moet gevonden worden. De geschillen bij de twee standpunten, zijn mijns duukens, nog niet groot genosg om tiet mis lukken der onderhandelingen te kunnen rechtvaardigen. Hebben wij een vrede met de Russen ge sloten, dan kan volgens mij do aigemoene vrede niet lang meer verhinderd worden, niettegenstaande alle pogingen der staatslie den der Entente. Ik heb vernomen, dat men hier en daar niet verslaan heeft, waarom ik in mijn nersle redevoering na het hernemen der onderhandelingen verklaarde, dat er thans in Brest-Litowsk geen kwestie is van een algemeenen, maar van een afzonderlij ken vrede met Rusland. Hel was een noodzakelijk opmerken van een duidelijk feit, wat ook heer Trotzki da delijk erkende. Dit was noodzakelijk, daar men op een anderen grondslag onderhandelt, wanneer er kwestie is van een vrede met Rusland alleen als waneer er spraak is van een algemeenen vrede. Alhoewel ik geen illusies heb, dal de vrucht van een alge meenen vrede niot onmiddelijk rijp wordt, ben ik er echter van overtuigd dat zij begint te rijpen en dat het slechts een kwestie van volhouden is om tot een algemeenen eervol len vredo te komen. Mijn meening word we derom versterkt door 't vredesaanbod dat de voorzitter der Vereenigde Staten aan de gan- scho wereld gericht had. Dit is een vredes aanbod, wantin 14 punten ontwikkelt Wil son de grondslagen, op welke hij een alge meenen vredo wenscht te sluiten. Het is zolfverstaanbaar dat een dergelijk aanbod geen uitzetting is, welke in al haar bijzon derheden aanneembaar schijnt. Ware dit het geval, dan waren onderhandelingen nutte loos, dan zou de vrede door een eenvoudig aannemen, door eon eenvoudig ja en amen kunnen gesloten worden. Dat is natuurlijk het geval niet, en ik aarzel niet te verklaren, dat ik in de laatslo voorstellen van Wilson een beteekenisvolle toenadering tot het Oostenriiksch Hongaar- sche standpunt vind, en dat er onder zijn voorstellen, enkele zijn, welke wij niet zon der vreugde zouden kunnen aannemen. Indien het mij thans toegelaten is op deze voorstellen in te gaan, moet ik twee zaken ophelderen, in zooverre de voorstellen in verband met onze verbondenen staan er w ordt daarin van Duitsch bezit, van België en het Turksche rijk gesproken verklaar ik naar aanleiding van de bondgenootschap pelijke plichten voor do verdediging onzer borsdgenooten, tiet uiterste zal doen. liet grondgebied onzor bondgenooten, gelijk het voor den oorlog was, zullen wij gelijk het onze verdedigev. Dat is hel standpunt der vier verbondenen, en dit in volkomen reciprociteit. Verder moet ik opmerken, dat ik raadgevingen, hoe wij bij ons in het binnenland te regeeron hebben, beleofd maar ten slelligsto van de hand wijs. Wij hebban in Oostenrijk een parlement van het algemeen, evenredig reehtstreeksch en geheim kiesrecht. Er bestaat geen demo- Lraiisclier parlement in de ganscho wereld. Dit parlement samen met do overige door do grondwet gemachtigde faktoren alleen heb- beti liet recht over hinnenlandsche kwesties een besluit te vollen. Ik spreek slechts van Oosten rij ksch, daar ik in de Oostenrijksci: afvaardiging niet over binnenlandsche kwes ties van den Hongaar3cheo staat spaoek. Ik zou dat niet grondwettelijk beschouwen. Wij mengen ons niet in Ammïkaanscho zaken, maar wij wenschen even zoo min een buitonlandsche inmenging van welken ctaat ook. Dit gezegd zijnde, veroorloof mij nog op de overige punten het volgende te antwoor den op het punt dat van het afschaffen der geheime diplomatie en volkomen oponlijk- heid der onderhandelingen spreekt, heb ik niets aan te merken. Ik heb in zooverre er van een publieke onderhandelingen spraak is, van mijn standpunt in zoo verre zij op volle reciprociteit berust, niets op le merken alhoewel ik twijfel, of zij onder alle omstan digheden de praktisch snoiste weg is om een uitslag te bereiken. Diplomatische ver dragen zijn niets anders dan zaken. Nu kan ik mij gemakkelijk gevallen voorstellen, waar b.v. tussciien landen handelspolitieke verdragen to sluiten zouden zijn, zonder dat het weuschenswaardig zou zijn de nog onvolledigen uitslag aan den wereld bekend teiuakon. Bij dergelijke onderhandelingen beginnen natuurlijk beiilo partijen ermede, da? zij hu wenschen zoo hoog mogelijk stellen, om den oenen wonsch voer den an doren na ais komponsalie to doen gelden, tot ten slotte de wedorzijdsche belangen vol doende gewaarborgd zijn, wat moet bereikt worden, >pdal liet verdrag zou kunnen ge sloten worden. Mochten zulke onderhandelingen voor het publiek gevoerd w orden, zoo zou het niot kunnen vermeden worden, dat de opon- bare meaning voor elk dezer wenschon optreedt, waardoor dan hel opgeven aan eun dergelijken wensch, zelfs wanneer hij slechts uit laktischo redenen geuit werd, als ee:i nóerlaag zou beschouw d worden. Indien de openbare meenitig op een dergoDjkon wensen bijzonder aanspraak maakt, kan daardoor Lot sluiten van ten verdrag fcimo- gelijk worden, of het verdrag zai, Indien het gesloten wordt, misschien vay beido zijden als ooa neerlaag beschouwd worden. Daardoor zou echter het vredevol samen leven niet bovoordoeiigd, maar integendeel oen vermeerdering d<-r wrijvingen lusschen de slaton bewerkstelligd worden. Wat echter voor handelsverdragen geldt, geldt ook voor politieke overeen komsten, welke ook over politioke zakon handelen. Indien men met het afschaffen der geheime diplomatic meent, dat er geen geheime veadragen tod den bestaan en dat er geen verdragen builen welen van het publiak kunnen bestaan, ik heb er niets tegen dat dit grondbeginsel vor- wezentlijkt wordt. IIoo men denkt dit grond beginsel to verwezenlijken on er toezicht over te houden, weet ik niet. Indien do regeeringen van twee landen het eens tija zution zij altijd een geheim verdrag kunnen sluiten, zonder dat iemand er iets van ver noemt. Maar dit zijn kwesties van tweeden rang. Voor een kwestie min of meer van vorm, zal wat mij botroft, nooit een vorsiaa- dige regeli ig mislukken. Aldus over punt 1 kan men spreken.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1