fis redevoering m Wilson De erfgenamen fan Mas w^essesP7 wsam* 4 centiemen het nummer Zaterdag IS Februari IMS XXIV" JAAP, J\T. 38 besSJS2 EËk' Drultker-üiteever J. Van Nuffel-De Gendt. Bureelen: Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst DUITSCHE SIEEEREEf-ISSG 467. - BESCHIKKING. Ten einde aan die studenten die wegens de bestaande reis moeilijkheden tot den r-gel- matigen October-zittijd van de jury niet heb ben kunnen ko nen, in de gelegenheid te stellen de proef voorbereidende lot den wet- telijkcp grond van candidaat-ingenieur nu nog af te leggen, bestem ik Art. 1. In den loop der maand Februari 1918 lieeft een hnitengd wonen zittijd der jury voor hot afnerpen der proot voorDereidende tot den weteelijkcn graad van candidaat-inge nieur plaats aan de Technische Scholen toe gevoegd aan de Staats-II oogeschool te Gent. ArtTs. De in artikel 1 cijfer 1 der be schikking van 20 Juni 1917 Illn t'38ö voor de voorbereidende proet samengestelde jury blijft ook voor dezen buitengewouen zittijd, de plaats van professor Haerens zal nochtans ingenomen worden door den nieu wen Bestuurder der Technische ScholeD, professor Van-den Bcrgho. Art. 3. Voor studenten die in dezen bui tengewonen zittijd de voorbereidende proef afleggen, geldt, ten opzicht® der wettelijke bestemmingen betreffende den duur der stu diën, 'ic tijdruimte tot den zittijd der jury's in Juli 1918 als eon geheel academisch jaar. A.rt. 4. Do Verwaltungschef - voor Vlaanderen is mot de toepassing dezer be schikking gelast. Brussel,'den 19 Januari 1918. Der Geueralgouverneur in Belgion Freiherr von FALK.ENHAUSEN Generaloberst. Voorslaande beschikking breng ik door deze ter openbare konnis. E. H. O,, den 5 Februari 1918. Der Dtappeninspekteur, ^on SCHICK.FUS, General der Infant. DEN HAAG, 12 Febr. Heden namid dag hield Wilson eene redovo ring voor hel Congres en legde de stelling uiteen die door Amerika ingenomen werd tegenover do ver klaringen van Hertling en Czornin. Czernin moei gezegd hebben dat zij no bo schouwingen mij op voorhand zijn meêge- deolü geweest eu dat ik een afdruksel van zijno redevoering heb ontvangen voor den oogeublik waarop hij ze uitsprak. Ik hel» hoegenaamd geene inlichtingen ontvangen omtrent dat wat hij zou zeggen. Er beston den overigens geene bijzondere redenen voor hem om met mij in betrekking te komen en ill was er reeds tevreden over dat ik mocht belmore.) tot zijne toehoorders. He! antwoord van graai Heriilng dat moet ik vooral' zeggen, is zeer vaag en zeer verward. Het staat vol van dubbelzin nige frazen en 't is niet klaar wat hij daarin eigenlijk bedoelt. Het ademt een heel ando ren geest uit dan dit van üzorrfm en het heeft zeer waarschijnlijk een heel tegenover geatcld doel. Tot mijn groot leedwezen be vestigt liet veel meur den ongunstige») i druk die op ons gemaakt werd door de onderhan delingen van Brest Litowsk in de plaats van Siem aan to nemen. Eene besproking oa do inneming van onze algemeene beginsels aeeft hem niet geleid naar het nemen van ®en praktisch eindbesluit en liij weigert bo paalt ze voor bepaalde punten aan to vlen slen, die den grondslag zouden uitmaken ïoor de afdoende oplossing der kwestie. Hertling zegt verder dat hij do beginsels dor openlijke diplomatie aanneemt, maar hij schijnt er tooi» aan te houden dat die beginsels beperkt blijven lot de algemeeue aangelegenheden, want hij wil dat verschei dene afzonderlijke kwesties, de souvereini ïeils - en de terrilorialo kwesties vooral, vvaarvan het sluiten van vrede tusschen de drie on twintig belanghebbende landen af hangt, niet door een algemeenen raad, jnaar allen afzonderlijk besproken worden door de verschillende naties die er een bijzonder belang bij hebben. Hertling neemt aan dat de vrijheid op de zee moet erkend worden, maar hij denkt met wantrouwen aan elke beperking dezer vrijheid ten gevolge van eene internationale Ut8Schonkorr,3t, niet het oog op 't algemeen belang en de openbare orde. Zonder eenige vootbehouding zou hij de economische gren zen tusschen de volkoren gaarne afgeschaft zien, want dat kan in geen enkel geval eene NAAR R. D. N- 17° VERVOLG. Pa ropy niet houden van dien man. Ma- loeuvre kent hem, en dat niet good voor massa. Een uur later was do nieuwe be diende aangenomen, had zijn goed gehaald en hielp zijn meester zich gereedmaken voor hot vertrek. Helaas do dag van scheiding naderde snel. De kinderen konden in weerwil hun ner krachtsi spanning hunne tranen niet weerhouden. Lavergne zelf, die Cyrillus een voorbeeld moest geven, kon zich nau welijks gosd houden. Voor dn eerste maai vergat hij te spotten mei de zwaarmoedig heid van miss Emily, wier oogen in tra- non zwommen Ook Marie Ange kon hare tranen niet niotr inhouden toen haar va der haar aan hel hart drukte. Van tijd tol tijd zoclit z»j Iroos! hij Coelio die haar troostlo met redenen, welke voor dat kinderhart vatbaar waren. Maioeuvre stelde zich wo jst aau, alsof hij zijne droefheid onder een masker van strengheid wildo vorbergen. Hij scheen Coolio to veronachtzamen om zich geheel aan Pont Joub'iJ Ie .kunnen go on. Deze kon niet genoog zijue kinderen aan zijne zorg aanbevelen. hindernis worden voor do strevingen van de! militaire partij van zijn land, met dewelke I hij vooral op goeden voet wenscht to blij ven. Do duitsche staatsman heeft ook geene opmerkingen to malton tegen do algemeene beperking der oorlogstoerustingen en hij zegt te raeeuen dal doze belangrijke kwestie zich zelf zal regelen door de economische oestanden die na den oorlog in het leven zullen geroepen worden. fóaar da Duiisohe koloniën moaten volgens hom onvoorwaardelijk teruggegeven/ worden, terwijl hij alleen mot Russische afgevaardigden wil spreken over de wijze waarop er zal beslist worden over het lot dermensclien die ooslzeeprovincies bewonen. Met niemand anders dan mot de Fransche regeoring wil hij ook spreken ovor de wijze en do voorwaarden waarop het bezel Fransch gebied zou oniruiuid worden, zooals hij alleen met do Ooslenrijkache regeering wil spreken over dat wat met Polen zal gedaan warden. Voor alle9 wat het ingewikkeld balkan vraagstuk aangaat, houdt Hertling verder alleen aan Oostenrijk on Turkijo, zooais hij zich ook alleen mot Turkije wil verstaan omtrent de regeling der vraagstukken die in beirekking komen met de kwestie van hot sluiten van een© wederlandscho overeen komst tusschen do bewoners vaa Turkije die geene eigenlijke Turken zijn. Nadat hij op dergelijke wijze de op zich zelf staande ruil en afsiandsovereenkoraston zou hebben doorgevoerd, zou Hertling, a!s i zijne woorden goed verslaan heb, geene jzoudere bezwaren bobben tegen een Bond a -r Naties, die zich zou kunnen stichter, en die zou kunnen werken op do bazis van den nieuwen bilan der macht Maar voor olkon verstandiger, mensch, die maar eenigzins begrijpt wat deze oorlog allemaal is komon veranderen aan de alge mesne wereldbeschouwing der menschep, zal het klaar zijn dat een algemeene vrede een algemeene vrede die in verhouding is met de ongehoorde otfers die gedurende drie lange jaren door de heele menscliheid i.ebrachl werden, op zulke manier onmoge lijk kan tot stand gebracht worden Het stelsel dal aldus door den Dultschen kanselier voorgesteld wordt, is het stelsel van het Weener-congres on wij kunnen noch willen over dit stelsel Vog verdr spreken. Wat er thans voor ons op hot spel staat, dat is do wereldvrede. Wat wij betrachten, dat is eene heel nieuwe internationale regeling, die gegrondvest is op het recht en eerlijkheid, dus niet opeen lapvrede. Het is mogelijk dat graaf Hertling het niet begrijpt dat zijn Duitschland met zijne algemeene gedachten alleen slaat in eene wereld die niet meer van onzen tijd is, in eene wereld die dood en uitgestorven is. Zou hij dan zoo heelemaal do rijksdagr.-so- iulie van Juli vergeten hebben, om er volstrekt niet meer aan te d. nkoa In die resoiuiie wordt toch wel gesproken over de voorwaarden van een algemeenen vrede, en niet o»er nationale uitbreidingen of over eenkomsten ran land lot land. De algemeene wereldvrede hangt af van eeno billijke regeling van elk afzonderlijk vraagstuk dat behoort lot het geheel van het problems, waarvan ik breedvoerig ge sproken heb in mijne laats'o voordracht voor het Congres. Ik meen dus hoegenaamd niet dat hij afhangt van een bijzonder voor stel over de manier waarop da vraagstukken moeten opgelost worden. Ik meen dus dal de verschillende vraagstukken elk afzonder lijk zooais ailen te samen do heele vtereld aangaan en dat er, indien zij niet allen met dezelfde belangloosheid onderzocht en de zelfde eerlijke wijze opgelost worden, met hot allerwijsie doel om te voldoen aan alle verrechtvaardigde eischen en wonsehen, hoegenaamd geeno spraak kan zijn van eon daurzamen vrede. Het is mijn plicht te beproeven Ina weer tG vinden, zeide hij, maar God weet wat mij het kost om dezen plicht te vol brengen. Niet dat ik legen de moeiten en gevaren opzie, maar de gedachte dat ik mijne kinderen nooit zal weerzien doet mij beven. Bemin hen, Judo. behandel ze gelijk gij uw zoon behandelt Ik beloof u, dut gij niet geen ondankbare zult te doen hebben. Als ik terugkom, ne.m ik uw zoon als mijn kind aan. Gij weet boe gelukkig ik vroeger was u lot gezel en vriend te hebben... lit heb niet vergelen dat ik u dank baarheid schuldig ben. Sproeit daar niet over Dankbaar heid is zalfs niet in staat te doen wat ik van u verwacht. Mijn hart moet in uw har! overgaan, gij moet Marie Ange en Cyrillus voortaan beschouwen als uwe eigene kinderen. lit zal hol doen zeide Maioeuvre plechtig. Beloof bet mij I riep Pont Joubert. Ik beloof u Marie Ange en CyrilTas te zullen beschermen en beminnen als ik lieg, dat God mij dan straffe in Coelio 11 ené wierp zich in de armen vaa Ma ioeuvre. Ik dank u, zeide hij, ik geloof u De komst van Julia no bracht eenige afwisseling in do smartelijke omstar.dig- Üe het geheel uitmakende vraagstukken kunnen mee afzonderlijk besproken of door afzonderlijke groepen opgelost worden. Nie mand mag van onderzoek en bespreking uitgesloten zijn. Wat van invloed op den vre de is, is ook Van invloed op de mensch lieid. Iets dat door krijgskundig geweld gerogeld is, kan men niet als wezenlijk ge regeld beschouwen, wijl men toch st6ods opnieuw aan de regeling zal moeten herbe ginnen. Verstaat graaf Hertling liet dat hij spreekt voor het hooger Gerechtshof der Menscliheid en dat alle wakker geschudde naties der heele Wereld haar oordeel uit te spreken hebben over datgene wat gezegd en gedaan wordt door gelijk welken staatsman, van haar eigen land of van oon ander land, voorwal aangaat"den ongehoorden strijd die zich uitgebreid heeft tot de uiterste hoeken der wereld 2 In de reichstagresolulie van Juli wordt hel begrip van liet Gerechtshof der Menscliheid op verheugende wijze plechtig aangenomen. Er zouden geene landaanhech lingon en geene schadevergoedingen volgen en de volkeiei zouden zelfs niet door besluiten van de eene of de andere interna tionale conferentie van de eene heerschappij los gemaakt worden om aan de andere overgeleverd te worden. Do nationale wen- schen van allen moeien geëerbiedigd worden. De volkeren mochten slechts volgens hunnen eigen wenscli geregeld worden. Zelfbestem ming was niet eon ïiol woord, maar wel oen gebiedend beginsel, dat in de toekomst niet meer zonder gevaar over hot hoofd te zien was door d n staatsman. Een algemeene, duurzame vrede kunnen wij dus niet verwachten van de eenvoudige regeling die zou voorgeschreven worden door eene internationale conferentie. E n zulke vrede kan aHoen tol stand gebracht worden door bijzondere en algemeene over eenkomsten die plechtig gesloten worden tusschen machtige -staten. Dus moeten alle partijen, die op de eene of de andere wijze i:i dezen oorlog meegesleept werden geraai- pleegd worden over da regeling van elk izoiiderlijk vraagstuk, opdat wij een door allen aangsnomen en door allen gewaarhoraden vrede bekomen, dien wij allen in eigen belang kunnen trachten in stand te houden. Amerika is er hoegenaamd niet op uit om ;ich te gaan bemoeien in de afzonderlijke Europoosche aangelegenheden, zooals liet er hoegenaamd niet op uit is om zich als scheidsrechter op te dringen ia de Euro- peesche -territoriale geschilpunton. Ik wil er zelfs met nadruk op wijzen dat de op lossingen en regelingen, die door de Ame rikaar.sclio Rfgeéring voorgeslagen werden, niet moeten, beschouwd worden als het eenigste \ftil kan voorgesteld worden of als hot beste wat or kan gevonden worden. Onze voorstellen en oplossingen zijn niets anders dan voorloopige ontwerpen en gron den van rechtvaardige beginsels, die door allen moeten onderzocht worden. Amerika beeft zich niet in dezen oorlog geworpen omdat het, willen of niet, deel genoot geworden was van liet lijden en do mishandelingen die door de oorlogszuchtige Duiisbhe hoeren op louw gezet waren tegen den vrede eu de veiligheid der Menscliheid, on do vredesvoorwaarden zullen ons dus zoowel aangaan als gelijk welke andere natie dtrr Wereld, die de eene of do andere beschavende rol aangenomen beeft. Maar Amerika ziet nergens een open weg voor d u vrede, zoolang de oorzaken van den oorlog niet weggenomen zijn, zoolang do mogelijkheid tot oorlogen niet afgeschaft is. De huidige oorlog bad zijn oorsprong ge vonden in d verachting van sommigen voor het recht dor kleine naties, die de eenheid en de macht niet bezaten om do eischen van eene zelfstandige politiek door te voeren. Er moeteu Ihftjis overeenkomsten tot stand den. liet meisje verstond de kunst om te trees en en maakte daar een ruiin ge- bruk van. Juliane, dierbare Juliane, zeide Ma rie Ange, ik zal alles doen wat mogelijk is om mij good te houden, maar ik ben zoo zwak kom mij dikwijls bezoeken. Mies Emily zal mij m.oit'kunnen troosten, want zij weent nog meer dan ik. Ik zal komon, ik belooof het u. Toon Po it Joubort haar naderde riep Marie Ange hein toe O help mij, Julian9 smeek en toch dikwijls hier te komen. Mejuffrouw, zeid* Pont Joubort. Ik mag zeker op uwe goedheid voor mijne kinderen rekenen, verlaat toch nooit mijne dochter. Hei meisje beloofde liet lietn en de ar me vader scheen er door gerust gesteld. Deuzslfden avond nam hij zijne kinde ren meé naar zijne kamer. Daar opende hij de schilderij en liet ben neêrknieleu voor het beeld hunner moe der, on bad vurig met hen. Het uur va het vertrok naderde. Nog maals liet Pont Joubert Lavergne en miss Emily komen en bad cn smeekte hen toch goed voor zijne kinderen te zorgen en hen op te voedon, zooals zij dal zouden ge daan hebben onder zijne oogen. Beiden beloofden het hem opnieuw. komon die zulks «voor de toekomst onmoge lijk maken, eu deze overeenkomsten moe^n gesterkt en gesteund worden door de yer- eenigde krachten van alle naties die het recht eerbiedigen cn bereid zijn om het in alle gevallen te vervaardigen. Indien de territoriale vraagstukken en de politieke betrekkingen lusschen do ver schillende volkeren, die niet over de macht beschikken om weerstand te kunnen bieden, moeteu geregeld worden door overeenkoms ten tusschen de machtiger regeeringen van andere landen, die doorgaans rechtstreek- ache belangen hebben bij deze regelingen, zoóals graaf Hertling zelf het voorstelt, waarom zouden dan de economische vraag stukken niet op dezelfde manier kunnen opgelost worden Graaf Hertling wenscli de grondvesten van het handels- en nijverheidsleven ge waarborgd te zien door internationale over eenkomsten en bepalingen, maar dan kan hij toch niet verwachten dat zijne wenschen voldaan worden terwijl veel andere punten, die in het vredesprogramma zouden moeten voorkomen, niet op dezelfde wijze behan deld worden. De voordeelen van dergelijke overeenkomsten kan hij niet eischen op liet eene gebioi als hij ze op het ander gebied niet wil aannemen. Ik neem aan dat hij wel inziet dat afzonderlijke eu ikzuchtige over eenkomsten met het oog op den handel in de bijzonderste ruwstoffen geen grondala aanbieden voor den eigenlijke vrede, maar dat daarvan ben ik sterk'overtuigd zullen evenmin de ikzuchtige overeenkoms ten, die zich over heele lauden en volkeren uitstrekken, even min doen. Graaf Czernin schijnt een klaren blik te hebben voor de gro idvestingsbestanddeglen van den daur zamen vrede, die bij niettemin wil verdoken holmen. Hij ziet in, dat een onafhankelijk PoleïT; -strrhengesteld uit alle volkoren dio de aan elkander grenzende landen bewonen en onbetwijfelbaar tot hot Poolsch ras belmo ren, eene kwestie van Europeesch beiaug is, eu dat er onder dat oogpunt ustuurlijk tegemoetkomingen moeten gedaan worden. Hij ziel verder ook in dat België moe! ont ruimd en wederhersteld worden, om hel even welke offers daarvoor moeten gebracht en welko toegevingen daarvoor moeten ge - daan worden dat do Belgische nationale verzuchtingen moeten bevredigd worden in hel rechterlijk én algemeen belang van heel Europa en heel de Menscliheid. Als hij stilzwijgend over kwesties heen stapt, dio beter do inzichten en doelen zijner bondgenoolen in :t licht stellen, dan dio van Oostenrijk alleen, dan doet hij het natuurlijk wijl hij de politieke overeenstemming moet in-acht nomen. Hij voolt natuurlijk dat Oostenrijk met minder moeilijk cdm dan Duitschland don vrode kan bekomen. Hij zou waarschijnlijk wel vorder -gegaan zijn, Is hij niot in verlegenheid gebracht was geworden, door do bondgenootschap on afhankelijkheid van Oostenrijk aan Duitsch land. Overigens is do kwestie of hol voor eene andere regeering mogelijk zal zijn, verder te gaan, ze r eenvoudig en klaar. Ü3 politieks princiepen die aangenomen moe en worden, zijn 1. dat elke definitieve oplossing eoner kwestie gebaseerd moet zijn op gereoiitig- bcid en op eene dergelijke rogoling, die de meeste kansen voor eeneu duurzaman vrede biedt dat de volken en landen niet door een vorst aan een anderen vorst worden over gegeven, alsof zij niets anders waren dan boeren in een schaakspel, zelfs in 't grootere spel om de macht, dat volk immer in mis krediet gebracht is geworden. 3. Iedere territoriale regeling die in dezen oorlog in betracht komt, moet in 't belang en ten voordeele der betreffende volken gebeuren on niet als een deel der regeling of van vergelijke der elkander bestrijdende staten aanzien worden. Toen het uur van het vertrek naderde ontstond er een zeer hartverscheurend toou eel. De smart van Cyrillus was zeer iievig on Marie Ange knielde voor haar vader neer en bedekte zijne handen met kussen. Maioeuvre behield zijno koelbloedig heid. Hij ontrukte zijn vriend aan de on. helziugen zijner kinderen, deed hem in eon rijtuig slap'per, waar Nestor reeds had plaats genomen en reed weg. Ik kom terug ik kern terug riep Pont Joubert uit hot portier. Meester, zeide dan Pampy, Pampy zweert u te zuilen sterven voor Cyrillus eu Marie Ange. In weerwil van hunne beloften gaven zich de kinderen aau hunne lievige droef heid geheel over. Nauwelijks was het rijtuig verdwenen of Cyrillus begon bitter te schreien en riep Mijn vader 1 ik zal mijn vader nooit terug zién Te vergeefs trachte Lavergne den jon gen tot bedaren te brengen. Cyrillus, die anders zoo gehoorzaam was, hield niet op met weenen. Hij lag onbeweeglijk op de knieën voor een stoel en bleef doof voor alle woorden van Lueien. Marie Ange naderde Coelio. Deze die op een canapé lag troostte haar 4. Alle natuurlijke asrrralies zullen, zoo ver het gaat, bevredigd worden, zonder de vroegere moeilijkheden te laten voortbestaan of nieuwe te doen ontstaan, die weer den vrede in Europa en daarmee do gansche wereld kunnen storen. Een algomoene vrede op zulke bazis kondirekt besproken worden, maar tot dan toe kunnen wij niets anders doen dan voortgaan. Volgens ons gedacht zijn deze princiepen die wij ais fondamenteel aanzien, overal aangenomen, uitgenomen door de woord voerders der militaire en annexionistische partij in Duitschland. Zoo zij ergens afgewezen zijn. dan zijn ïij die ze afwezen, niet talrijk of niet invloed rijk genoeg, om hare stem te laten hooren.. De tragische omstandigheid is, dut d'ezo partij in Duitschland openlijk beroid is en in staat miljoenen mensohen in don oorlog te hitsen en dat te verhinderen wat do ge- heele wereld Lhans als wezoulijk erkent. Ik zou de gevoelens van het Ainerikaunscue volk niot juist weergeven, als ik niet herbaal dat wij niet wegens eene kleinigheid in den oorlog gingen, en dat wij van den ingeslagen koers niet willen afgaan Onze hulptroepen zijn gedeeltelijk gemo biliseerd en wij zullen niot. ruslt-n vooraleer zij gaiisch gemobiliseerd zijn. Ons leger gaat en giiig snel naar het front toe en wij zullen zorgen dat het nog sneller uaar het front- gaat. Onze gansche kracht en onze ganscbo wil moeten aandien bevrijdingsoorlog ge spannen worden, daar ds bevrijding van do bedreiging en van de pogingen van baat zuchtige groepen va» aaiokratischo monar chen, om zich de opperheerschappij l der wereld toe te eigenen, ten doel heef:. Hoe groot ook de moeilijkheden zijn en hoe zeer voorbijgaande vertragingen kunnen optreden, wij zijn onoverwinbaar in onzo macht zelfstandig to handelen en wij kunnen o:.s ondergoenorlei omstandigheden tevreden ach te», in eene wereld te leven die door don oorlog en 't geweld boheerscht wordt. Wij gelooven dat onze eoóga wenscli, namelijk «ene internationale regeling die van redelijkheid, recht en 't gemeen schappelijk belang der menscliheid zou ge- d ik teer J worden, ten slotte zal bereikt, wor den, en dat dit de wenscii aller vooruitziende menstilien overal op de wereld is. Zonder deze nieuwe regeling blijft de wereld zonde? vrede, zal het moiisclieugeslaclïl do noodza kelijke voorwaarde:; voorzijne ontwikkeling en bestaan moeten ontberen. Nadat wij ons, ter afhandeling dezer taak, bijeenge&tioerd hebben, kunnen wij niet teruggaan. Ik hoop dat liet onnoodig voor mij zal zijn, erbij le voegen, dal g'-en woord, -dat ik gesproken heb, als bedreiging moet opgeno men wordeu, dat ware met onzen volksgeost ouveroenigbaar. Ik heb slechts daarom gesproken, opdat de gansche wereld den geest van Amerika leert Kep.Ben, dat do lieden weten, dat onze begeestering voor recht én zelfregeerlng geen ijdele galm is, maar een geestdrift die, nadat zij eenmaal gewekt is, bevredigd moot worden. Do macht der Vereenigde |Staten bedreigt geen volk en geen Staat, en zal nooit tot aggressieve uoeleiuden, tot ge biedsuitbreiding of lot eigeuo egoïstische belangen gebruikt worden, want zij ontstond door vrijheid eu slaat slechts in dienst dezer vrijheid. De nieuwe redevoering van Wilson schijnt ons veel verzoeningsgezinder dan zijne voor gaande. 't Blijft nu echter af te wachten of do andore vertegenwoordigers der Enlenlo er zich zullen bij aansluiten on of de Ceu- traalmachten er grond tot beslissende be sprekingen zullen iu vinden. 't Ware t'hopen, want dat de vrode er broodnoodig is, blijkt met den dag al meer en meer. zacht niet met den troost der wereld, maar door liaar te heriuneren dat het loven haars vaders in Gods hand was en dat er zonder Gods wil geen haar op zijn hoofd zou ge krenkt worden. J)e nacht naderde en allen zaten nog even spraki loos bij elkaar, elk i zijn® eiq&n® droevige gedachten verdiept. E-Sni&Jsps hoorde men een rijtuig komon aanrollen, de deur word geopend en liet rijtuig reed hot tuintje binnen, Lavergne zag Maioeuvre uit het rijtuig slappen en bleef smartelijk ge- troffV-n staan toen hij c'o koelheid zag, welke op het golaat van dien man lag. Maioeuvre wierp do deuren van het saloti ruw open, bloei op tien drempel slaan eu scheen zoowel verwonderd als boos ov3r het tooneel dal zich aan zijno oogen voordeed. Waar denkt gij aan Pampy, dat gij do lampen nog niet hebt aangestoken? vroeg hij. De ongelukkige is zoo bedroefd dat ik den ruoed niet had hom aan die kleinigheid te herinneren. Jude greep Lavergne bij de hand en met de andere hand naar Cyrillus wijzende, die nog allijd voortging met weenen, riep hij Hoe begrijpt gij uwe plichten, mijn- liter? vi-ofg hij hem. Moogl «q zijn onder wijzer, b"U' toeelaan zich over ie geven aan zulk eene zenuwachtige gevoeligheid? Weet gij raket dat >do tranen., oadeelig voor alle kinderen maar vooral voor hem (Ver.)

De Volksstem | 1918 | | pagina 1