Bet mtm, tusssien MiSslesrijkes en RuslacS m Oorlogsberichten Westelijk geveeötsterrela Zuidelijk gsveciitsterrein De oitóeprkia Oülkloolüörlog GBilerliaadoliBgeü met Rnmenlë. XXIV» JAAR N. 33 BEKENDfiMKICIC Do bekendmaking nopens de raisbrui- ken in het uitoefenen van do geneeskunde, verschenen in een onzer vorige nummers, is voor liet Belgisch gedeelte van 't ge bied van het 4® leger ter openbare kennis gobraclit. A. H. Q,, 26 Februari 1918. Der Oberbofolilslia.ber, Six! von ARMIN, General der Inf. 4 centiemen liet nummer BREST LITOWSK, 3 Maart. Het politiek hoofdverdrag dat vandaag zal onderteekend worden, luidt als volgt Vredesverdrag tusschen Duitsohland, Oostenrijk-Hongarië, Buigariëon Turkyë eenerzijds en Rusland Daar Duitschland, Ooslonrijk-Hongarië, Bulgariö en Turkye eenerzijds en Rus land anderzijds overeengekomen zijn den oorlogstoestand te eindigen en de vredes onderhandelingen spoedig tot een vrede te voeren, werden tot gevolmachtigden benoemd van de keizerlijke Duilsche regecriug, staatssekrelaris van buiten- landsche zaken, de keizerlijke dienstdoen de gemeenteraad, lieer Richard v. Kühl- mann, de keizerlijke gezant en gevol machtigde, heer Dl' vou Rosenberg, del koninklijke Pruisische genoraalmajoor Hoffinann, chef van den generulen staf der opperbevelhebbers Ost, kapitein tor zee Horn-; van d» k. en k. Oostenrijksch- Hongaarscho regeering, den minister van bet keizerlijk en koninklijk huis en van builonkmdsche zaken, Z. k. en k. aposto- liseho Majesteit, geloei me raad O t tok ar graaf Czernin van en te Choedenitz, de buitengewone gevolmachtigde gezant Z. k. en k. apostolisch© Majesteit, geheime raad beer Kaj-otan Merey v. Kapot Mïre, don generaal der infanterie Z. k. en k. apostolische Majesteit, geheime raad heer Maximilian Ssiciries v. Bacsany vau de koninklijke Buigaarscho regeeriog den builoiygewonen koninklijken gezant on ge volmachtigde minister te Weonen, Andrea Tontsjef, kolonel van den algemeenen staf, koninklijke Bulgaarsche militaire gevolmachtigde bij Z. M. dön Duitschen keizer en vleugeladjudant van Z. M. doü koning der Bulgaren Peter Gantsjef, den koninklijken Bulgaarsohen eerste lega- tiossekretaris Dr Theodor Anastasof van de keizerlijke Turksobe regeering Z, hoogheid Ibrahim Ilakki Pasja, vroeger grootvizier en lid van den Turkschen se naat, gevolmachtigde gezant Z. M. den Sultan te Berlijn, zijne Excellentie gone raai der ruiterij en generaal adjudant van Z. M. don Sultan bij Z.M. dun Duitschen keizer Zefcki Pasja van de Russische federatiè-vo sovjet republiek, Gregori Ja kovlevilsj Sokolnikot', lid van het hoofd uitvoerend komiteit der raden van arbei ders, soldaten en hoerenafgevaardigden, Lef Michailovitsj Karachan, lid van het hoofd uitvoerend komiteit der raden van arbeiders-, soldaten- en hoerenafgevaar digden, Georgia Wassilievitsj Tsjitsjerin, de helper van den volkskommissaris voor buileirlandsche zaken, Gregorie Ivanovitsj Petrofsky, volkskommissaris voor bin- nenlandsche zaken. De gevolmachtigden zijn in Brest-Li- towsk voor vredesonderhandelingen bij gekomen en hebben de volgende bepalin gen aangenomen Art. 1. Duitschland, Oostenrijk Hongarië, Bulgarië en Turkyë van den eenoii kant, en Rusland van don anderen kant, verklaren dat de slaat van oorlog tusschen hen niet meer bestaat. Zij zijn vastbesloten voortaan in vrede en vriend schap te leven. Art. 2. De verdragsluitende partijen' zullen elke ophitsing of propaganda tegen 'aetarrïag O CSaapi 891IC Drukker-Uitgever: J. Van Nüffel-De Genot. Bureelen Kerkstraat, N. 9 en 22, Aals de regeering of de staals en legerinrich- tingen van de andere partij verbieden. De verplichting geldt, in zooverre zij Rusland betreft, ook voor de door de legers van het Vierverbond bezette gebieden. Art. 3. De gebieden, welke ten westen van de door de verdragsluitende partijen overeengekomen linie liggen on toebehoord hebben aan Rusland, zullen t meer van het Russisch bestuur al-, hangen. De overeengekomen linie kan men duidelijk zien op de aan het vredes verdrag als wezenlijk bestanddeel gevoeg de kaart. De juiste vaststelling der linie zal door een Duitscli Russische kom missie plaats hebben. De in kwestie zijnde gebieden zullen geenerlei verplich tingen tegenover Rusland hebben, uit rede van hun vroegere afhankelijkheid van Rusland.Rusland ziet van elke inmenging in de binnenlandsche toestanden van deze gebieden af. Duitschland en Oostenrijk Hongarië zijn van plan over het toekom 3tig lot dezer gebieden in verstandhouding met de bevolking te beslissen. Art. 4.-— Duitschland is boreid, zoodra de algemoeno vrede gesloten en deRuasi- scbo demobilisatie afgeloopen is, bet gebied ten oosten van in artikel 3, 1 bepaalde linie te ontruimen, in zooverre art. 6 niets anders bepaalt. Rusland zal al het mogelijke doen om zoo spoedig moge lijk de Turksche provincies te ontruimen en do teruggave aan Turkije te waarbor gen. De omschrijvingen Erdehan(Erivan?) Kars en Bathoe eveneans onmiddellijk van Russische troepen te onlruimon. Rusland zal zich niet inlaten met de nieuwe vorming der staatsrechterlijke en volkenrechtelijke verhoudingen dezer omschrijvingen, maar laat het aan de be volking dezer omschrijvingen over, de hervorming in verstandhouding met de nabuurstaten, met name Turkije, door le voeren. Art. 5. Rusland zal de gelieele demobilisatie doorvoeren van zijn leger, met inbegrip van de door do huidige regeering nieuw gevormde legerdoelen. Verder ;al Rusland zijne oorlogsschepen of in Russische havens laten binuenioopon en daar houden tot den algemeenen vrede geslolea i-i, of zo onmiddellijk ontwape nen. De oorlogsschepen van de met den Vierbond in oorlogstoestand verkeeremle staten worden als Russische oorlogs schepen aanzien, voor zoover ze ondor bet bereik zijn dor Russische macht. Hel spergebied in de IJszee blijft bestaan tot den algemeenen vrede gesloten wordt. In do Oostzee en zoover de Russische macht reikt in de Zwarte Zee wordt dadelijk begonnen met bet opruimen der mijnon. De handelsscheepvaart in doze zeegebieden is vrij en wordt onmiddellijk hernomen. Eene gemengde kommissie wordt samengesteld voor het vaststellen der nadere bepalingen, mot name liet be-, kendmaken dor wegen die zonder gevaar zijn voor handels schepen. De scheep vaartwegen zijn gedurig vrij te houden van drijvende mijnen. Art. 6. Rusland verplicht zich on middellijk vrede te sluiten met de Oekra- nische volksrepubliek en het vredesver drag tusschen dezen staat en de landen, van het Vierverbond te erkennen. Het Oekranisch gebied wordt onmiddellijk door de Russische troepen en deRussische Roode Garde ontruimd. Duitsche bron BERLIJN, 7 Maart. Legergroep kroonpr. Rupprecht Ten noordwesten van Dixmuiden brachten stormtroepen na een aanval op twee Belgische hoeven, 3 officieren en 114 soldaten en eenige mi- trailjeuzen mede. De artillerieactie leefde in vele sectoren weder op. Menigvuldige verkenningstochten van Engelschen wer den verijdeld. Légers van den Duitschen kroonprins De Fransche artillerie leefde op vele Irontpunlen op. Ten noordwesten van Avocourt drongen stormtroepen diep in de Fransche stellingen en na hevige strijd en vernieling van menige schuilplaats, keerden zij terug met. 27 gevangenen. In luchtstrijd werden 19 vliegtuigen en twee uitkijkballons afgeschoten. Kapitein ridder von Rutschek velde zijn 26® tegen stander. Engeische vliegers wierpen bom men op het hospitaal van Tourcoing en doodden verscheidene Franschen. Van de andere fronten niets nieuws, Fransche bron. PARIJS, 6 Maart. Nu on dan hevige artilleriestrijd in do streek van La Pom pei in Champagne en in enkele sectoren dor Vogezen* Een strooptocht in de rich- an Main de Massiges bleef zonder AMorgeu vervolg en slot). succes. Kalme nacht overal elders. PARIJS, 6 Maart.Tamelijke hevige geschutstrijd in de streek van Cormycy et: Reims. In den laatsten nacht deed de vijand een overval op onze stellingen in bot bosch van Avocourt, ton noordwesten van heuvel 341. Ons vuur hield overal de vijand tegen. Gevangenen waaronder een officier bleven in onze handen. De vijand bombardeerde lieden bij tus- soheopoozen onze lijnen in de streek van Avocourt en ton noorden van Douaumout. Nog al hevige artillerieslrijJ op som mige punten in Lorreinen en den Elzas. Engelscho bron. LONDEN, 5 Maart. Verleden nacht hebben wij op verschilligo punten van bet front werkzame aan vallen gedaan. Aus tralische troepen drongen in do Duitsche loopgraven, nabij V/aaslen, Zij verniel den er schuilplaatsen, doodden oen vijf tigtal vijandelijke soldaten en brachten 11 gevangenen en een machiengoweor mede. Daarenboven deden wij aanvallen in de richting van Gapaard (ten oosten van Messinos) en ten zuiden van Holleböke. Op beide plaatsen namen wij gevangenen en brachten eene mitrailjeus terug. Meer noordwaarts hebbeu Middlesex traepen de vijandelijke stelliugen ten noorden van Passcliendaele aangevallen en gevangenen teruggebracht. Deze ver richtingen vergden slechts kleine verlie zen. Op andere plaatsen nog drongen onze troepen in de Duilsche lijnen. Zij konden geono gevangenon nemen, daar de loop graven verlaten waren. Ten zuiden van St Quentin is eene vij andelijke poging mislukt. Wij namen eenige gevangenen. De vijandelijke artil lerie was 's morgens vroeg bedrijvig nabij Lens. Italiaan sche bron ROME, 5 Maart. Tengevolge van bet slecht weder hadden er gister slecht* onderndmingen in zekere vakken van be front plaats. Bij Loppio (Lagarinadal), hevig geschutvuur. Onze patroeljes wier pen verwarring inde vijandelijke linies, dank zij een geslaagde onderneming. Langs de Piavc bracht ons samenge trokken vuur de vijandelijke batterijen tot zwijgen ten oosten van do Cerna Bello en bij San Döna. BERLIJN. 7 Maart. Onze duikboo* ten hebben op het noordelijk oorlogsge bied 21,000 ton in don grónd geboord. Onder de gekelderde schepen bevond zich de bewaponde stoomor Whiteooeur 3680 ton, met kolenlading, verders twee stoomers van 5000 en 4000 ton. Een stooiuer had eeüe lading hout en ijzererts met bestemming voor Engeland. De suc cessen werden meestal behaald in de Iersche zee. De chef van den adm. staf der marine. TER ZEE BERLIJN, 6 Maart. Een deel onzer lichte zocstrijdkrachlen, bestemd om een hulpetappenplaats in te richten, heeft het anker geworpen bij Ekerö (Aland) 's na middags om 5 uur. BERLIJN, 7 Maart. De voorloopige vrede, welko gisteren te Bustea is geslo ten geworden, kwam overeen nopens een 14daagschon wapenstilstand, binst welken de bepaalde vrede moest gesloten worden op de volgende grondslagen Afstand der Dobrudscha tot aan den Donauw. Hel vierverbond zorgt voor de open houding van eenenRumeenschep bandels- j weg langs Kor.stantza naar de Zwarte i Zee. De reebttrekking der grens door Oos tenrijk Hongarië gevorderd, wordt in hoofdzaak aangenomen. Daaraan beantwoordende ekonomische I maatregelen worden in hoofdzaak toege* staan. Roumenie ontbindt aanstonds ten min- sto acht afdeeiingon van zijn leger, het overige na herstelling van den vrede 1 tusschen Rusland en Rumenie. Rumenie ontruimt onmiddellijk het nog I bezette gebied van Hongarië en neemt de vcplichling op zich, troepentransporten f. der V erbondenen naar Odessa per spoor-, weg 'o steunen. De officieren der Mogend- heden dio met het Vierverbond in oorlog i zijn, moeten ontslagen worden. Het vor- I drag is onmiddellijk van kracht. Samenkomst van Belgische Parlementsleden. LE HAVRE, 0 Maart, De Belgische I Senatoren en Kamerloden, die zich te f Parijs bovinden, bobben hunne koliegas, die in Holland verblijven, uitgenoodigd j om te Parijs samen te komen, ten einde elkander hunne indrukken en. gedachten I mede te deelen. Deze samenkomst zal wellicht m officieus zijn, en zal voigens het zeggen I der i.'laufii geenszins hoi karakter hebben i van eenn wetgevende vergadering, die j welkdaijige voorbereidende besluiten tot I verordeningen en wellen zou nemen. Het getal der Belgische leden der Wet- gev.M.do iv miers in hot buito.Jaml is 60, j hotzij ren vijlde van het totaal der iedeu vau Kamer en Senaat.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1