11 Mm #1% mm mm mm i Wm m m 4 w I 11 K I Luchivaarivefkenningen Oorlogsberichten Westelijk sev&ciitstöi'i'eiu 1 PLÜ #L a J m mm ss Oestelijk gevschtsterreln Zuidstijk L'cmhUterrain Tast seis 3 fronten Be oniispsrkis DuiRMottrlog t Optreden van Japan XK.IV* JAAR N. 62 0U3TSCME MEBEDEELINS 473. BIJVOEGSEL TOT DK VEROR DENING VAN 13 October i9io Veior (leningsblad voor het Idta'ppenge- bied van het 4e leger n. 53 biz. 449, betreffende de bepaling van hoogste tot n. 5) De hoogste prijs voor eieren wordt voor Dot Op'ratio- t-n Etappenge bi*d van af 1 Maart 1918 op 0,30 fr. hot stuk bepaald. A. H. Q., den 22 Februari 1018. V. S. d. A. O. K. I. A. von Redern, Oberst unci Oberquarliermeister. 474. BIJVOEGSEL tot de verordening n. 355 van 4 Juli 1917 betreffende de in beslagneming des oogst van oliccrnekten J". BI. n. 81, blz, 727. Reeds tiu wordt bekend gemaakt dal de hoogde prijzen voor de olie vruchten des toekomende Oogst 1918 bepaald worden als volgt Voor 100 kilos netto goed gezuiverde Koolzaad Raapzaad Lijnzaad Slaapbol (maankop) Hutten tut Hederik Ravison Hennepzaad Zoniiebloemenpvtten Mosterdzaad fr. 106 104 m 93 144 92 77 - 77 77 85 92 A. H. Q., den 27 Februari 1918. V. S. d. A. O. K. I. A. von Redern, Obers! und Oberquartiermeister. Duitechö bron BERLIJN,14 Maart. De vijandelijke artillerie loefde sterker op iu enkele vak ken tusschen de Luie eu de Scarpe, weder zijdsch de Maas, in Sundgau en in ,de streek van Altkirsch. Eveneens op het overige front tactiel ijk levendig spervuur. Weinig belangrijke infanteriegevechten op het voorterrein van ouzo stellingen. Gisteren werden in luchtstrijd en door afweervuur 17 vijandelijke vliegtuigen en 3 uitkijkbaüous geveld. Van een es kader dat in de richting- van Freiburg vloog, werden er drie op liet front naar beoeden gehaald. Kapitein baron \on Richtbofen behaalde zijn 65° luclitzege. Fransche bron. PARIJS, 13 Maart. Teti noordwesten van Reims heeft de vijand een aanval gedaan die mislukte. In Champagne na een sterk bombardemen in de streek van Monts, de vijand beeft oen aanval gedaan op onze stellingen ten westen van Vau- dincourt. Na oen lievig geveeld hebben onze troelen de vijand ait enkele stukken loopgraven geworpen waar zo hadden voet gevat. Deze leed zware verliezen. Tamelijk levendige actie der beide artille rie op den linkeroever der Maas. Verders rustige dag. PARIJS, 13 Maart. Niets van belang, buiten oplevend geschutvuur in Argonnen en op den rechteroever der Maas. Engelscke bron. LONDEN, 12 Maart. Heden mor gen d poogde do vijand eenen aanval in broederen omvang in den sektor van Ie- peren. Vijandelijke infanterioafdoelingen vielen onze linies ten noordwesten van Passchendaele ep een front van 1000 yards (914 m.) aan; zij werden overal verliesnjk teruggeslagen. De vijandelijke artillerie betoonde zich gedurende den dag bedrijvig ten zuiden van St Quentin, tea noorden vau de Scarpe, verder langs.ene frout lusschon de hoogte 70, ton noorden ■M Drukker-Uitgever: J. Van Nuffel-De Gendt. BureelonKerkstraat, N. 9 en 22, Aalst, van Lens en Fesiub -rt, ten zuidoosten en ten oosten van Messines on ten oosten en noordoosten van Ieperen. Duheche bron BERLIJN, 14 Maart. Duitsche troepen, in Overley met het Roemeense!) gouvernement, van Braila tot Odessa via Galatz Bendery hebben Odessa bezet na een gevecht togen onkele benden Ixij Moklowanka. Ooslenrijksch Hongaarsohb troepen komende van Shinerinka hebben zo gevolgd. Op de andere fronten niets nieuws ItaliaanEcho bron ROME, li Maart. Van de Sylvio af tot aan liet Gardameer was «hier en daar het geschut werkzaam. In bel dal van de Vermoglianö (val di Gol) en in de streek van Toualo werden vijandelijke troepen uiteengedreven. Van Nardu af tot Piaci worden verontrustingsschoten ge lost, dio talrijker waren op de hoogvlakte van Asiago en op don linkeroever van de Brenta. Bezuiden Nago werden vijande lijke patroeljes op de vlucht gedreven. Langs de Piave was het woderzijdscli vuurvrij levendig. Onze macliienge weren beschoten het vijandelijk geschut op den oever der rivier. Tegenover Zenson brachten onze batte rijen, dank aan eene werkzame waarne ming onzer vliegers, in eene vijandelijke batterij eenen brand teweeg; zij bombar deerden vijandelijke arbeiders ten oosten van Saletiuol en verstrooiden en torpe deerde vloten en vaartuigen tegenover Tagare. Turkscke bron GONSTANTINOPEL, 13 Maart. Aan het Paleslinafront heerschte, afge zien van zwak artillerievuur, rust. De op 9 Maart, bij 't aanbreken van den dag begonnen vijandelijke aanvallen, die haast zonder onderbreking tot 10 Maart laat in den nacht voortduurden, werden door de heldhaftige afweer onzer troepen afgo- slagen. liet blijkbaar door den vijand nagestreefd doel van de doorbraak aan den steenweg Jerusalem Nablus mislukte. Voor Erzerum boden de Arineniërs onzen troepen ernstigen weerstand. Nadat nog gisteren onze aanvallen lot aati de draadhindernissen overioopen en de vij andelijke benden teruggeworpen. Onze troepen rukten in Erzerum eu spannen ziel) in om de door do Armeniërs veroor zaakte branden te blusschen. BERLIJN, 14 Maart. Een onzer duikbooteu ouder kapitein Gansser heeft iu het spergebied der Azoren eilanden 22000 t. scheepsruimte vernield. Onder de gekelderde schepen was de Engelsche bewapende tankstoomer - Artesia 2767 t., de Italiaaasche bewapende stoo- mer Atlantic 5787 t. en de Italiaan- sche bark Francisco 1093 t. De lading der sohepen bestond uit zink, tin, rekgom, tabak, opium, vellen, levens middelen, copra bestemd voor Fransche, Italiaanscke en Amerikaatische havens. Bovendien werden 7 kanons van 16 c. van de bewapende stoomers alsook tin, zink eu rekgom van de andere schepen binnengebracht. In de westelijke Middellansche zee beeft oen duikboot ouder den eersten luitenant Sprenger heeft 6 stoomers en 2 zeilers in don grond geboord, met een tounemaat van 26000 t. Bijzonder was de dienst getroffen tusschen Alexandria en Port Said. De stoomers waren bewapend. De sterke dekking doet besluiten dat de lading van vraardo was. Een stoomer getorpiaeerd op de kust van Syrië, koer send naar Jaffa was geladen met munitie naar de ontploffing to oordeden dio er op volgde. De duikboot hoeft ook een krui ser bereikt van de klus Arabio die als dekkingsschip vaarde. De chef van den adm. staf der marine. LUCHT-OORLOG Duitsche bron BERLIJN, 13 Maart. In den nacht van 12 op 13 dezer beeft een onzer es kadriljen marinevliegtuigen met goed gevolgde versterkte plaatsen aangevallen van Ilumbey en York. De luchtschepen werden op hevig artillerievuur onthaald; dit kon echter don aanval niet weerhouden. Aile luclilscheu zijn teruggekeerd zonder avarij. Zij werden bestuurd door fraget- teukapitein Strasser. Onder de bekende commandanten die naar Engeland vlogen, dient genoemd korveltenkapitein Treuts Buithar Brandenfels, kapitoinluileuant Herbert Ehrlich en luitonantkapiteins Menger en von Fundorricb. Oosfcenrijksche bron WEENEN, 13 Maart. Iu Venetië vielen twee Oostenrijksch Hoogaarsche vecbtvloten als vergelding voor vijande lijke luchtaanvallen, de Ilaliaunsche vliegplaats ten noordoosten van Mestre aan. Vier vijandelijke weluitgeruste jaclit- vloten werden overvallen, op 300/500 meters hoogte met bommen bewurpen en onder hevig maohiengeweervuur geno- meu. Een Italiaanaohe vliegloestelhalle werd vernield. Onze vliegers keerden voltallig terug, beschoten op de terug vaart Nog» Trevtso en de vijandelijke loopgrachten aan de Piave. Aan hel Tiro- lerfront behaalde opperluitenaut Liüko zijn 50® luchtzege. IN SIBERIE LONDEN, 12 Maart. Na den terug tocht der kozakkeu van Semeno/t iu de nabijheid van een Mautsjoerische spoor- wegsiatie, zond de Chineesche bevelheb ber van Kharbin aan den leider der bolsjewiki een bericht, waarin gezegd werd, dat elke inval in China als een oorlogsdaad zou beschouwd worden, want de strijdmacht van Semenolf wordt be schouwt als vertegenwoordigster van een door China erkende provinciale regeeriug. De kozakken hielden de leiders der bol sjewiki van Vlagofrsjensk aan en ont wapenden de troepen der bolsjewiki. Uit Sangbaï meldt Reuter verder, dat dè leiders der bolsjewiki van Irkoelsk aan de Chineesche overheden der grens stations de verzekering gaf, dat zij geen vijandelijke inzichten tegen China hadden, en dat zij alleen de rebellen vac Semenoff zouden aanvallen. De Chineezen ant - woordden dat de betrekkingen tusschen China en Rusland onveranderd waren en dat zij Semenoff' niet als opstandeling konden beschouwen. ROTTERDAM, 13 Maart. Uit New-j York wordt naar Londen gemeld, dat eene Japanscho missie, die een band- schrijven van den mikado overbrengt aan Wilson, op 10 Maart in eene haven van den Stillen Oceaan aangekomen is. PARIJS, 13 Maart. Le Petit Pari- sien bericht uil Washingtoa Wilson zal in zijn onmiddellijk te verwachten nieuwe kongrosboodschap den algemeeuen poli- tieken toestand, on bijzonderlijk de stel- ling van Amerika nopens de komende Japansche tusschenkomst onderzoeken. Wilson zal zich van zijn, in eene rede in de New Yorksche persvereeniging tea jare 1915 uiteengezet standpunt niet laten afleiden, dat Amerika zich eiken verove- ringsoorlog en elke gewelddadige inmen ging in do aangelegenheden van een zwak-;, buurstaat afi.oudt. Van deze politiek zal Wilson niet afgaan, ondanks kiesbelaug en de onmiddelbare vereisohten des oor- logs. De Deutsche Luftfahrer Zeitschrifi vertelt het volgende over luchtvaartver- kenningen. Van de heelo avialiek in de taak der verkenners bij den vliegdienst het minst bokend. Aan hen, die met de verkeunin- gen op grooten afstand belast worden, worden wel de zwaarste eischen van den geheelen vliegdienst gesteld. Hun tochten geschieden steeds overdag en strekken zicli uit tot honderden kilometers ver in het vijandelijk land, om na to gaan waar troepen worden samengetrokken, waar opslagplaatsen worden gebouwd, of spoor wegen worden aangelegd. Het spreekt van zelf, dat de vijand alles in het werk stelt om hun het volvoeren van hun op drachten onmogelijk to maken, zoodat de verkenningsinachines op haar urenlange tochten hindernis na hindernis te over winnen hebben. Reeds op de voorste frontlijn wacht den verkenner de versperring, die de tegen stander hem met zijn vechtvliegtuigeska- ders in den weg geplaatst heeft, welke de verkenuingsmachine tot meer dan 5000 meters hoogte in gevaar broopt. Alleen door de bescherming zijner eigen vecht machines kan 't hem gelukken door de barrière heen te komen. Eenmaal achter het front, bedreigt hem het veldgeschut en het mobiele of vast opgestelde afweer geschut en vorder de etappenmachines, die den naderenden tegenstander den weg naar het binnenland trachten to versper ren en hem tegelijk den terugweg af te snijden. Bovendien zijn juist de punten, die voor den verkenner van bijzonder belang zijn, extra beschermd door afweerge schut, dat zijn snelvuurprojectielen tot 8000 meters hoogde lucht inzendt, en do j gansclie reeks van gevuarbrongende momenten, die do heenreis reeds zoo be zwaarlijk maken, zijn dit in den regel in dubboio mate bij den terugkeer. Dan looh kan de tegenstander zich in het algemeen roods van le vorori govechlsldaar maken, want de komst van de vijandelijke ma- ehieu wordt telegrafisch vau statiën tot station gemeld. Al is het verkenningsvliegtuig beden ook steeds met een machiongeweer voor deu waarnemer uitgerust, toeh vermijdt

De Volksstem | 1918 | | pagina 1