erfgenamen van Judas Oorlogsberichten Westelijk gevechtstarrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein De onbeperkte Duikbootooriog DE ONLUSTEN IN HOLLAND itsche bron ERLIJN, 15 April. Op het sla» aan de Leie kwam het herhaaldelijk erbitterde gevechten van man tegen Ten zuidwesten van Nieuwekerke )k tussolien Bailleul en Merris, wer- Engelsche niachinegeweernestei iverd, hun bezetting gevangen geuo Tegenaanvallen, die de vijand va< leul uil en ten noordwesten van tune deed, zakten met groote verlie- peen. Op hel gevechtsfront aan de zijden der Somrae bleef de geschut bij regenachtig weer in matige ;en. Qscbe bron. RIJS, 13 April. «Tijdens den hebben tegenaanvallen onzer troe i de streek vanHangard en Santerre jand volledig teruggedreven. Geheel lorp en het kerkhof is opnieuw ii handen. Buiten de verliezen duoi ijand geleden, zonder uitslag te be in, liet hij 70 gevangenen, waaronder officieren, in onze handeu. artilleriestrijd wordt in deze streek voortgezet. Tusschen Montdidier ei n, tamelijk lievige beschieting en e patroeljebedrijvigheid. Onze troe ebben een tiental krijgsgevangenen men. Ten noorden van Ovillers Sorel hen Miette en de Aisne, mislukten ons vuur twee vijandelijke hand- in. Van onzen kant hebben wij in de rs van Saint Hiiaire en van Souain gevangenen genomen. ~~wms wordt voortdurend door den ad beschoten. Een deel der stad staal land; men bestrijdt ieverig hel vuur, bgenstaande bet sterk vijandelijk iliut. In het bosch van Apremont de vijand zijne aanvallen op onze ingen van hetboscli Brulé vernieuwd. Amerikaansche troepen van dezen or, in verbinding met onze troepen, len dapper gestreden en het meeren der vijandelijke pogingen gebrokan. p eeDe plaats waarde vijand voet had egen, werd hij door onze tegenaan in teruggedreven. Het aantal krijgs ingenen sedert gisteren genomen ireit de 400. In Lorrerinen gelukte een handgreep in de streek Epehy. liet overige van hel front niets te en. 1RLJS, 13 April. Wederzijdsclie lieting op eenige punten ten noorden Montdidier,voornamelijk in de streek Cantigny Grivesnes. Ten westen van igny deden onze troepen een aanval it bosch ten noordwesten van Orvil- Sorel op een front van ongeveer meters wij v» r wezenlij ken een uitgang van verscheidene bonderden in de diepte en namen een aantal "genen. de seklor van Noyon werden bij- ire aanvalstroepeu die onze stellin- liestormden, onder ons vuur genomen lieer zij onze linies konden bereiken eden eene bloedige mislukking, ilijk groote artilleriebedrijvigheid NAAR R. D. N. 49® VERVOLG Maar, vroeg Mozes, heb ik niet hoo- iggen, dat indien een dubbel ongeluk had, gij de twee millioen zoudt 2 ijg, zeide Jude, ik raag daaraan niet dat zou liet ongeluk der kinderen Marie Ange is zoo zwak.... Wat us aangaat... Wel vroeg Moze«. Hunne moeder is krankzinnig ge - in en hun grootvader was insgelijks Uit vriendschap eu dankbaarheid Pont Joubert heb ik de zware taak rd... Zeker,voegde Molsein er bij, Ma te aanziende, want als Marie Ange lou Cyrillus haar niet lang overle- dan zou liet erfdeel van uw vriend voor u zijn. Gelukkig is het nog niet zoovor.... rijsche lucht doet Marie As.ge geen ik zal haar daarom naar het land i, daar zal zij wel bekomen. Ook as zal onder zijne kameraden op "ege zijne kwaal wel te boven ko XXIV® JAAR N° 71 4- centiemen het nummer Woensdag 17 April 1918 VOLKSSTEM Drukker Uitgever J. Van Nufeel De Gendt. Bureelen Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst aan de hoogte 304, in Eparges en in het bosch van Pavroy. Overal elders rustige dag. Engelsche bron. LONDEN, 13 April. Een ernstig aanhoudend gevecht vond in den laatstee nacht in de nabijheid van Merville en Neuf Berquin plaats. Op heide plaatsen zette do vijand zijnen druk voort en maakte vooruitgang. Merville werd ge durende den nacht door den vijand gezui verd. Gisteren de door den vijand in de nabijheid van Ploegsteert ondernomen aanvallen hadden na hevig gevecht uit slag onze troepen werden in de nabij heid van Neuve Eglise in nieuwe stellin gen teruggedrongen. G|> het overige deel van het noordelijke slagfront is do toestand in wezenlijkheid onveranderd. Een deel onzer stellingen, in dewelke de vijand ten noorden van Festubert bin nengedrongen was, werd door tegenaan val teruggenomen. Op het front tusschen Loisac an de en ten noorden werden vijandelijke aan vallen afgeslagen. De strijdt houdt op bet gansclie front ten noorden van liet La Bassé^kanaal tot Hollobeke aan. Zuidelijk Arras werden sterke plaatse lijke aanvallen, die den vijand gisteren legen onze stellingen in de nabijheid van Neuville Vilasse ondernam tesamen afge slagen. Verder ten noorde gelukte het den vijand na lange gevechten in een onzer posten in de nabijheid van Tilloy-les- Mofflaines binnen te dringen, maar hij werd er spoedig weer uit verdreven en de posten weerom hersteld. De vijandelijkt- artillerie beloonde weerskanten van do Somme versterkte bedrijvigheid. Duitsche bron BERLIJN, 15 April. Oostelijk krijgsveld. Na hevige gevechten met gewapende benden, zijn onze in Finland elandde troepen, krachtdadig gesteund door gedeelten onzer zees rijdkrachien, in Helsingfor8 binnen gedrongen. Oostenrijksche bron WEENEN, 14 April. Aan 't Italiaansch front geen bijzondere gebeurtenissen. Italiaan scbe bron ROME, 12 April. Levendige aktie der artillerie aan weerskanten van het Lagarinadal, op de hoogvlakte van Asiago en in liet gebied van den Asiago en in liet gebied *an den Montello. Doei treilende rechterschoten onzer batterijen Ik ben tot uw dienst, zeide Wilt gij de tw66 millioen voor mij plaatsen, ik zal ze morgen brengen. 't Is zonderling, sprak Mozes toen Maloeuvre vertrokken was, ik begrijp niet wat hij wil. Hij had geen tijd om er verder over na tedenken, want de rabbijn Issachar trad binnen. - Weet ij welken datum wij hebben, Mozes vroeg bij. -Ja, antwoordde deze. Gij komt mij den 13 Mei 1564 herinneren. Juist. Het uur tot handelen is gekomen, hebt gij hem gevonden Ja. Hebt gij geld noodig Voor heden zijn driehonderd duizend franken voldoende. Weest gerust, Issachar, de milliar- den zijn verdeeld over de huizen Zabulon CKnl®, te Berlijn, Benjamin Kernski te Moskou en het mijne wij zijn alle drie joden, die onze zaak willen zien zegevie ren. Maar gij tiebt mij den naam van den erfgenaam van dien Hougaar nog niet genoemd. Dat is waar, antwoordde de rabbijn, maar hij zelf wist het ook niet. Eerst eergisteren heb ik hem alles meégedeeld en hij is vol begeestering. Morgen ver trekt hij naar het Oosten, vergezeld van op vijandelijke arbeiders bij Porte Piave, San Dona en Revedoli. In de bergstreek verontrustten Italiaansohe verkennings afdeelingen den vijand. Ze brachten gevangenen mee. Een groot vijandelijk detachement dat een voorpost van ons op de zuidelijke hellingen van den Sasso Rosso beproefde te besluipen, werd zonder mankeeren teruggeslagen. AVONDBERICHT BERLIJN, 15 April. Op het slag veld aan de Leie suksesvolle gevechten Nieuwkerke en Vieux Berquin. BERLIJN, 14 April. Nieuwe dnik- boolsuksessen in bet noordelijk operatie gebied 15,000 ton. Twee stoomschepen werden na hardnekkige vervolging uil het zelfde groot, door kruisers en vliegtuigen begeleid konvooi weggeschoten. LUCHT-OORLOG BERLIJN, 14 April. In den naoht van 12 op 13 April ging fregattenkapilein Strasser met een onzer luchtschepenes kaders belangrijke stapel hersteliings- en iusohepingsplaatsen der Engelscbe oor logsnijverheden in liet Engeltch binnen land aanvallen. Birmingham, Sheffield, Leads, Hull en Grimsby werden Hink gebombardeerd. Trots zeer sterke artille - risliscbe tegenweer, ondersteund door talrijke vliegers, die ons ook achtervolg den, zijn al onze luchlsohepen ongehavend teruggekeerd. Aan de goede uitslagen hebben vooral meegewerkt, de lucht- sclieep8comuiandanlen Hortmann eu Manger, de kapiteiuluitnanlen Gehricli, vou Freudiureicb eu Scnlemming, alsook de korvettenkapilein Arnold Sehutze, met hunne dappere bemanningen. De onderhandelingen met Zwitserland. BERNE, 13 April. De huishoud kundige onderhandelingen tusschen de officieele afgevaardigden der duitsche Regeeriug eu de vertegenwoordigers van den Zwilserscheu Bondsraad omtrent het sluiten van eene huishoudkundige over eenkomst, na den datum van 30 April, gaan regelmatig hunnen gang. Door de duitsche afgevaardigden werd eene verhooging van den kolenprijs van 90 tot 160 franken per ton verlangd, waar tegenover de kredieten zouden wegvallen die op grond van de beslaande overeenkomst gewaarborgd waren. Hel tweede gewichiigste punt der onderhandelingen bestond in hel lol stand brengen van eeue organisatie voor wat vele kunstenaars, om den grondslag van het werk te leggeu. Op du oogeublik werd er zacht aau de deur geklopt. Dal is bij, zeide de rabbiju en ging de deur openen. Ephraïm groette zwij gend eu naderde Molsein. Mijnheer, zeide hij, de tegenwoor digheid vaii den rabbijn zegt mij dat gij alles weet. Ik lieb mijn woord gegeven om te vertrekken eu ik beu gereed ik zal sterven of eene schitterende oferwiu- iiiug behalen. Goed zeide Mozes. Wij zijn gereed uwe mmste wenken te gehoorzamen. Ja, ja, riep Epiiraïui uiot bevende stem, ons geioof zal zegevieren, de Chris lenen zuilen vernederd worden. Eerst daoht ik de taak onwaardig te zijn, maar thans durf ik alles, ik heb eene verschrik kelijke wraak te nemen, want ik haat de Christenen Bravo 1 riep Mozes in de handen klappend. Wat heb ik u gezegd vroeg lssa char. Ephraïm nam hel geld dat de bankier hem aanbood eu zeide Over vier dagen ben ik te Marseille; binnen aclit dagen beu ik onder zeil naar Judea I En de handeu van Issachar en Mozes de algemeeno kontrool aangaat. De Duitsche afgevaardigden verlangden dat er ook eene dergelijke organisatie der controol zou aangenomen worden ten gunste der Centraalmachten in het alge meen, eene organisatie als deze der S. S. S.en dat deze nieuwe controolorganisa tie zou bekleed worden met dezelfde bevoegdheden en rechten die toegekend zijn aan de S. S. S. In verbinding daar mede werden ook stoffelijke beperkingen verlangd met liet oog op den uitvoer van nij verbeidsvoortbreng8eïen. De door de Duitsche afgevaardigden gestelde eischen zijn voor Zwitserland van de grootste beteekenis en draagverle en zij werden dan ook grondig en laugdu rig onderzocht. Het eindbesluit daarom trent is nog niet genomen- Maar de Bondsraad verklaarde zich in beginsel tot akkoord, om eene zekere verhooging der kolenprijzen toe te staan, en hij verklaarde zich bereid om liet in richten van eene controolorganisatie vol gens het stelsel der S. S. S. te bespreken, aangezien hij vond dal hij ten aanzien der Centraalmachten niets kun van de band wijzen, dal voor de andere oorlogvoerende partijen reeds aangenomen was geweest. Het grout gewicht in deze aangelegen heid ligt nu juist wel niet in het tot stand brengen van de nieuwecontroolurganisalie zelf als zulke, maar veel meer in de aan de dagorde staande kwestie der bemer kingen der ingevoerde voortbrengsels en de manier waarop zij zullen aaugewend worden voor de nijverheden. Onder dit upzient brachten de onderhandelingen ook nog geeue wezenlijke klaarte. De bladen melden Terwijl gisteren de dag in Amsterdam rustig verliep kwam liet in andere Hollandsctie sleden tot on lusten tengevolge van den levensmiddelen- nood. Te Haarlem kwam liet tot ernstige botsingen tusschen policie eu beiooge waarbij een mau gedood en vier gewond werden. Ook te Rotterdam hadden betoo gingen plaats. Eon bataljon voetvolk werd uit Deu Haag tot steun der policie ontboden. In Den Haag kwam het tot ernstige woelingen. Het Engelscii Gezantschap moest ouder bijzondere bewaking der policie gesteld worden, daar een dreigen de menigte vourldurend er voor samen schoolde. Voetvolk en huzaren waren tot onder steuning der policie opgekomen. Door de menigte werd naar soldaten eu policie met sieeneu geworpen. DEN HAAG, 14 April. In de ge wichtigste steden van Holland hebbeu de drukkend, verliet hij bet iiotel van den bankier. ZEVENTIENDE HOOFDSTUK. EEN DIEFSTAL. Parapy, zeide Maloeuvre bijna op zaciiten toon tot den neger, die bezig was een bloemruiker te maken voor Marie Ange, gij hebt zoo dikwijls verlangd Cy rillus te bezoeken, ik geef er u vergun niug toe, met dit briefje zal men u toela ten Het gelaat van Pampy helderde op hij grijnslachte, de slem bleef hem in de keel steken, hij kou geen woord van dauk stamelen. Hij stond op en riep Morse. Hij nam den kop van deu nond tusschen zijue handen eu zeide Pampy Oynlius zien, Pampy te vreden, Morse mag mede gaan, Pampy zal de schildpad in een korf meêuemen. O 1 wat zal kleine fueester verheugd zijn 1 Zonder meer te zeggen en ongetwijfeld om dan zijue vreugde te luchten, greep Pauipy de poot en van den hond en begon met übüi ie dansen, terwijl bij zong Dancé Canada, bouci-bouia, Dancé Canada, la Bamboula Daarna ging hij naar zijn kamer. Een kwartier later kwam bij neijes in hel zwart gekleed eu met al zijne kostbaar heden geluoiu naar beneden en ging haai de keuken. burgemeesters met den burgemeester van Rotterdam aan het hoofd, eene proklamatie aan de bevolking gericht met het opschrift Wanorde beteekent hon gersnood. Daarin wordt gezegd dat politie en militairen het bevel hebben op de energiekste wijze op te treden, daar men ni^t zinnens is mildere omstandigheden voor halfvolwassenen en kinderen te la ten geldeu, die zich ia de massa mengen en dat men vast besloten is aau de on lusten iu Holland een einde te stellen. ROTTERDAM, 14 April. De Hol landsctie senator eu vroegere oorlogs minister Colijn vroeg iu de huidige zitting van de Eerste Kamer of de huidige ge beurtenissen op het westelijk front g-en aanleiding voor Holland zouden kunnen zijn om de neutraliteit op andere, mili taire wijze te behouden, dan lot hiertoe. WASHINGTON, 13 April. Het oorlogsambt gaf machtiging tot direkte verscheping van twee scheepsladingen graan voor Holland. Een derde stoomer zal de toelating krijgen om naar Ar en- lina te varen om graan voor Holland te halen. ROTTERDAM, 14 April. Over heel Holland is er eeu einde gekomen aan de onlusten. Alleen iu Den Haag is het gister nog tol botsingen gekomen, waar bij 3 personen gedood ea 13 gekwetst werden. De burgemeester van Rotterdam liet eene krachtdadige proclamatie ver schijnen, waarvan men reeds gister den bevredigenden invloed kon vaststellen. EEN EN ANDER Overlijden van Tkeo Ysaye De wereldberoemde toonkundige Tkeo Ysaye is dezer dagen te Nizza overleden. Ysaye, die een zeer verdienstelijk kompouist en vermaard virtuoos werd geboren te Luik in 1865 eu schreef tal rijke stukken voor piano en orkest. Hij werd gerekend als de beste en strafste pianist van het vaste land. Het internationaal Zeevaartkongres te Kopenhagen KOPENHAGEN, 12 April: Het schijnt dat de Duitsch vijandige strevingen bin nen de internationale zeevaartkringen, over welke reeds in Augustus vau verle den jaar bericht werd, van hunne agitatie niet willen afzien. Naiionaliidende meldt over het destijds reeds aangezegd internationaal zeevaartkongres in Kopen - liageu - Men zal zich herinneren dat stokers en matrozen door kunne vakver- eenigiugen verklaarden, dat de Duitsche zeelieden aan dit kougres met kouden deelnemen maar men wilde eveuwel later over hunne opname iu de voorgeno men internationale aaneensluiting stelling nemen. Men heeft thans, volgens wij vernemen, het kongres op midden Mei bepaald. De naar Engeland gezonden ver tegenwoordigers zijn na eeue reeks zittin gen inel zeelieden van verschillende ualios teruggekeerd. Hel kongres zal bestaan uit vertegenwoordigers van Noorwegen, Zweden, Finland, Engeland, Frankrijk, Holland, Spaujs, Belgie, de Vereeuigde Staten, Argentina, Nieuw Zeeland, Au- Wat gebeurt er, nep de meid. Pampy gaal jonge meester bezoe ken, gij Pamuy dient bewijzen Daar zijl gij te veel ieeiijk voor. Pampy hier ieeiijk, maar op Marti nique. Wie heeft ooit zoo'n monster ge zien Gij Pampy korf leeneu Urn wat te doeu Pampy's geheim. Neen, gij krijgt mijn korf niet. Pampy zal mooie das meêbrengen. Voor mij - Ja, als ge Pampy korf leent. Neem hem 1 riep de meid. Met deu Korf liep Pampy naar den tuin, legde er do schildpad iu en gevolgd door Morse verliet hij het huis. Daar nam hij een rijtuig, steeg er met ziju zonder ling gezelschap iu en stapte eeu lia,lf uur later voor hel Lyceum Henri IV uil. Zijn brief opende hem alle deuren. Eeu oogeublik luter lag Cyrillus iu zijne ar men. Gij hier, Pampy, mija getrouwe, goede, brave Pampy.... De oogeu vaa den ueger schoten vol tranen. Pampy dwaas, Pampy moest blij zyu eu »u Pawpy uuil. hüer 13 Morse eu schildpad, gij zeker blij zijl ze te zien I

De Volksstem | 1918 | | pagina 1