Erfgenamen van Judas jrlogsberichten restelljk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Turksche fronten Het aftreden van graaf Gzernin gche bron ILIJN, 16 April. De aanvallen op gveld van de Leie leidden tot een g sukses. groote trechter uit den Wijtschate- 917 werd tijdens een handgreep ge- i. Na korte vuurvoorbereiding be ien wij in een verraaenden aanval jrgem en de vijandelijke stellingen de kanten van dit dorp. jenaanvallen van Engelsclie afdee- i mislukten heelemaal. Van uit de j bestegen onze troep-n al aa- vallen ilioogten tussclien Nieuwkerke en ial en ontnamen ze aan den vijand in en strijd van man tegen man. Engel- lanvallen op Locon mislukten, ibet gevechtsfront aan beide kanten |e Somme cam de geschutstrijd slechts le Luce-beek, in de streek van I en Montdidier grootere hevigheid ij het afslagen van een door En (el- en Fransclien gemeensoliappelijk lerden aanval ten noorden van de ok, maakten wij gevangenen. het Oise Aisnekanaal en op den jken oever van de Moezel voerden 5 isesvolle ondernemingen uit. Zjche bron. HJS, 14 April.Tamelijk heftige 4 ïebedrijvigheia tussclien Montdidier -on. Onze in dit gebied werkzame ner9afdeelingen brachten gevange- 1Ten noordea van St Mihiel en in ingen in de omgeving van Ember- €in van Buses zijn wij in de vijande- niesbinnengedrongen en hebben er n gevangen genomen. Onzerzijds wij vijandelijke aanvallen ten 91 n van hoogte 304, in de omgeving Mihiel in de Woevre en aan den s Bonhomme teruggewezen. Op het B front kalme nacht. BtfJS, 14 April. De dag was door tusschenpoozende beschieting lige deelen van liet front bemer »ardig. Geene infanteriebedi ij vig- 'lsche bron. [DEN, 14 April. - Als gevolg van rijd heden nacht in de buurt van rlkerk (Neuve Eglise) is de vijand langen strijd in geslaagd om zich in het dorp te banen. Heden ddeden onze troepen een vinni^en anval. .Ze verdreven hem vandaar, hij een aantal gevangenen, onder 8en bataljonskommaiuiant, in onze liet. Een tweede aanval, later in hfjrgend doordeD vijand ondernomen ■"iet aukses gefnuikt. en loop van den morgend deed de op verschillende punten van het t benoorden bet La Basseekanaal vruchtelooze aanvallen, afzonderlijke aanvallon op onze n zuidwesten, westen en noorden irville werden na zware gevechten Ird. aanval, door de tegenstanders ten Meteren beproefd, werd voorspoe- nggeslagen en vier aanvallen, ten lien van Bailleul tegen onze stel XXIV* JAAR N° 72 5 centiemen het nummer Donderdag 18 April 1918 DE VOLKSSTEM Drukker-Uitgever J. Van Nufbel-De Gendt. Bureelen Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst lingen ontketend.moesten eveneens terug. In al deze vergeefsche aanvallen leed de vijand ernstige verliezen. Vandaan heeft zich een nieuwe vijan delijke aanval met man en macht tusschen Meteren en de Bacque ten zuidwesten van Meteren en Wulverghem ontsponnen. Op heel dit front is verwoed gevochten. In de andere dealen van het Britsohe front verliep de dag zonder iets van belang. LONDEN, 14 April Ten Zuiden en ten Zuid-westen van Bailleul werd door den vijand gedurende den ganschen dag een heftigen druk uitgeoefend. Bestendi ge aanvallen met sterke krachten werden in dit gebied uitgevoerd en worden nog voortgezet. Onze troepen werden lang zaam in voortdurende gevechten op stel lingen nabij de spoorbaan van Bailleul teruggedrongen, waar ze met den vijand in heftige gevechten staan. Scherpe strijd op andere plaatsen van het La Bassëe kanaal. De vijand deed geringe vooruit gang tusschen Lawe en Glarenoe. Op andere punten werden de stellingen ge houden. Op het overige britsche front is de toestand onveranderd. LONDEN, 14 April. Een heftige strijd ontwikkelde zich gister avond in de nabijheid van Nieuwkerken en Wulver ghem en duurde tot de late nachturen voort. Wij scholen onze linie in de nabij heid van Festuberl wat vooruit en braohten eenige gevangenen in. In den laten avond werd een sterke vijandelijke aanval na voorafgaand heftige beschieting tegen onze stellingen ten Oosten van Locon ondernomen. Den vijand gelukte hel, op eenige punten in onze linies binnen te dringen maar hij werd door tegenaanval weerom daaruit verdreven, en een tweede, later in den nacht bij dezelfde gemeenten, door den vijand gepoogde aanval werd gevolgrijk afge slagen. Gedurende de eerste nachturen viel de vijand ook ten westen van Merville aan en werd teruggeslagen. Aan hel overige noordelijke slagfront is de toestand on veranderd. Een scherpe plaatselijke strijd vond gisteren ten zuiden van de Somme in de nabijheid van Hangard plaats J de stellingen in dewelke de vijand binnen gedrongen was, werden door tegenaanval der Britsche en Fransohe troepen weerom genomen. Te noorden van de Somme was de vijandelijke artilleri* bedrijvig. AAN HET WESTFRONT Het groote troffen. PARIJS, 13 April. De slag duurt voort au de zwaarste dagen van den strijd op het noordelijk front zijn genaderd. Het groote treffen, dat beslissend kan NAAR R. D. N. 50® VERVOLG. lorloge van massa Coelio gestolen? weet gij soms waar het is py trok de schouders op en ging keukenmeid, die met veel ver triep 0( rm, maar eerlijk, dat ben ik. ^ieer Maceuvre ging naar de kanper i koetsier. Hij opende een voor een jg in zijner commode, nam er de klee- en zweeg terwijl de heer Maloeu- es onderzocht. De huisknecht en de meid moesten eveneens uitpakken iets werd gevonden. Maloeuvre oet het onderzoek voort totdat er k niemand meer overbleef dan e sleutel, zeide hij tegen den 'ampy hem in het slot gelaten, rdde de neger. E ij is er niet 1 riep de keukenmeid, n de deur maar geforc«nrd De de sleutel I komaan zwarte nik- rd ar is hij py voelde in al zijne zakken, of hij zeker wist dat hij hem op het )d I laten steken, el ampy, niet hebben, eeide hij. Dat is op zijn minst genomen, heel vreemd, hernam Malosuvre. Gij zegt dat gij hem in het slot hebt laten steken Pampy niets vreezen.... niets in de beurs en mijne diamanten bij mij. Kunt ge die deur met geweld ope nen vroeg Maloeuvre aan den koetsier. Deze zag zijn meester verbaasd aan. Pampy het kunnen, zeide de zwarte bedaard. En met zijn rug hard tegen de deur duwende gaf hij haar een stool dat zij opensprong. Maloeuvre ging het eerst binnen. De zwarte glimlachte en neuriede Dansez Canada, bouci-boula, Dansez Canada, la Boumboula. Alle bedienden zagen hoe Maloeuvre alles onderzoobt. Het onderzoek was reeds geëindigd toen Maloeuvre de matras van het bed omkeerde en met eene snelle beweging een voorwerp greep, dat hij op den grond liet vallen. Terzelfdertijd bukte zich de koetsier en haalde van onder het bed een horloge te voorschijn, versierd met diamanten, waar aan een ketting hing met kostbare ver sierselen. Wat schelm riep hij. Een gemompel van veronl waardiging steeg uit de groep der bedienden. Pampy slaakte een wilden kreet van wezen, wordt met vertrouwen afgewacht. Men weet dat het Engelsehe, zoowel als het Fransche leger intact is. Opnieuw zal liet Duit8cbe leger, dat reeds 125 divisies in den strijd heeft geworpen, deze legers op zijn weg vinden. De Duitssliers leveren den slag met het eenig doel om de beide legers van elkaar te scheiden en het grootste deel dezer legers te vernietigen. Ditmaal is hun strategisch doelpunt niet topografisch of geografisch. Zij willen een spoedige beslissing van den oorlog en hopen door den slag van Armentières hierin te zullen slagen. Men kan hieraan toevoegen, dat gene raalFoch alle matare-elenheeft getroffen om den opmarsch te stuiten. Duitsche bron BERLIJN, ï6 April.: (Oosten Finland) In Lovisa (ten oosten van Helsingfors) na overwinning der moeilijke ijverhou dingen gelande troepen rukten bij Lapp- stroesk naar het noorden op, braken herhaaldelijk vijandelijken weerstand en hebben den van Tammerfors naar Viborg voerenden weg ten oosten van Lahti bereikt. OoBtenrijksche bron WEENEN, 15 April. Aan het zuid westelijk front stelselmatige verhoogde gevechtsbedrijvigheid. WEENEN, 16 April. Aan het Ita- lia a use 11 front niets van belang. Italiaan sche bron ROME, 13 April. Langs het front herhaalde akties van het geschut van wisselende kracht. Tusschen Garda en de Brenta waren ze heftiger en langer. Onze patroeljes waren vooral in de streek van den Mom te Grappa op dreef. Ze namen materiaal en gevangenen. Benoorden Coriellazzo vernielden vermetele matrozen in een geslaagden overval een kleinen vijandelijken waolitpost. Ongeveer met tien gevangenen kwamen ze terug. Een Bntsch vlieger dwong een vijan delijk toestel bij Ciija Doline (aan den Piave) te dalen. Turksche bron CONSTANTINOPEL, 15 April. Buiten hier eu daar levt>ndigartillerievuur en eenige voor ons gunstige gevechten van voorposten, zijn aan het Palestina front geene gebeurtenissen van belang. AVONDBERICHT BERLIJN, 16 April. De hoogten van Wylschaete werden bestormd. Bailleul is genomen. smart. Niet waar 1 riep hij, niet waar 1 Pampy eerlijk man, Pampy niet gestolen, nooit, nooit 1 Gij zijter getuigen van, zeide Ma loeuvre koel zich tot de bedienden wen dende. Ja, mijnheer, zeide de keukenmeid, het is een schandaal 1 dia neger had le dom uiterlijk om te kunnen danken dat hij zoo sleolit was. Wij zulleu hem naar de politie bren gen, riep de tweede meid. Hij zal er slecht afkomen, zeide de koetsier. I:i zijne eerste verbazing kon de onge lukkige Pampy niet antwoorden. Hij was te verontwaardigd om te kunnen spreken. Hij begreep ook maar half wat er eigen lijk gebeurd was. 'Alleen gevoelde "hij dat hij outeerd en verloren was, hij die lange jaren achter elkander zijn meester zonder loon had gediend, een meester, dien hij afgodisch vereerde. Zijne ont kenningen en kreten vonden ongeloovige ooren bij allen die hem omringden. Hij las in aller oogen afkeer, hij hoorde drei gende wuorden. Hij mocht zeggen dat hij, toen hij naar Cyrüius gmg, den sleutel in liet slot had gelaten, niemand geloofde hem en drei0eude handen worden naar hem uitgestokeo. BERLIJN, 16 April. In het sperge bied der Midden Middellandsche Zee tor pedeerden de Duitsche en Ooslenrijksche duikbooten zes stoomschepen, welke in begeleidde konvooien voerden, en twee zeilsohopen van ten minste samen 25,000 ton. IN DUITSCHLAND Staatssekretarii von Kuhlmann BERLIJN, 15 April. De Staatsse kretaris von Kuhlmann begeeft zich dezen avond bij den Rijkskanselier in 't Groot Hoofdkwartier, om verslag te geven, BERLIJN, 14 April. Naar men ver neemt was de afreis van staatssekretaris von Kuhlmann naar het groote hoofd kwartier reeds Zaterdag morgend beslo ten, op het oogenblik dus, wanneer liet aanzoek tot ontslag van graaf Czernin nog niet gekend was. Heer von Kuhlmann is voornemens zich Woensdag of Donderdag naar Bukarest te begeven, ten einde den Rijksdag nog maals verslag te kunnen geven over het Rumeensche vredesverdrag. De Ouderdomskommissie van*5 den Rijksdag vergaderde Dijnsdag om 1 ure namiddag ter bespreking van den algemeenen zakentoèstand. BUDBPEST, 15 April. De Weener berichten omtrent het aftredeD van graaf Gzernin hebben hier in de politieke krin gen een begrijpelijk opzien verwekt. De gisteren nog op haar hoogste gestegen belangstelling, die men hier gevoelde voor de verdere ontwikkeling van de binuenlandsche politieke toestanden, is daardoor uitgebreid geworden tot de bui- teulandsohe politieke toestanden. Men zegt nu dat koning Carl een Hongaar zal gelasten met de leidiDg van de buiten landsche politiek. Met het oog daarop, wordt eene onverwachte reis van graaf Tisza naar Weenen met groote belang stelling besproken, daar hij bij de oplos sing der buitenlandsche crisis wel de be slissende rol zal te spelen hebben. Ook de naam van graaf Julius Andrassy wordt in de besprekingen vaak genoemd. Slechts weinige bladen houden zich bezig met den vervalschten brief van den koning. De bijzonderste dagbladen zeg den dat de brief des konings een bewijs te meer is voor bet feit, dat de kwestie van den vrede den koning zeer nauw aan het hart ligt. Daarentegen zegt de Az Maloeuvre hield den koetsier tegen, die den neger te lijf wilde. Gij zijt een ellendeling, zeide hij, gij hebt een laffe, een gemeene daad ge pleegd... Ik zou u aan het gerecht kun nen overleveren en u ook gevangen doen nemen... Maar ik herinner mij dat gij vroeger het le^en van Gyrillus en Marie Ange hebt gered... Ik jaag u dus alleen weg... Pampy wegjagen 1 riep hij. Ik verbied u hier nog een voet in huis te zetten eu mijn pupil te bezoeken.. Indien gij mijn bevel niet opvolgt, zal ik u laten straffen... Al deze getuigen van dit tooueel zullen een proces verhaal lee keuen van hetgeen hier gebeurd is... Ik zal van die getuigenis geen gebraik ma ken als gij maar uit mijn weg blijft... Op den dag waarop gij mij weerstreeft wacht u dus de gevangenis 1 Pampy onschuldig 1 riep de zwarte, Pampy onsohuldig 1 Genoeg 1 riep de koetsier. Pampy wees op een kruisbeeld, dat naast zijii bed hing. Hij rechtvaardig, zeide hij, Hij de waarheid weten. Hij leugenaars zal straf fen 1 Zonder verder eeu woord te spreken ging tuj naar beueden. Cceiio, steuneude op zijne krukken eu Djag dat deze briefkwestie nu bepaald een einde zou kunnen 9tellen aan de rredepolitif»k in dewelke er tot hiertoe alleen rekening gehouden werd van de vijanden. De minister van buitenlandsche zaken zal gerust zijne buitenlandsche politiek drijven en voor den vrede zal hij Hindenburg laten. De crisis die ontslaan is door het aftre den van graaf Gzernin zal misschien de beslissing over de stemrechtkwestie komen vertragen, BERLIJN, 15 April. De - Nord- deutsche Algemeine Zeitung komt in eene waardeering van het levenswerk van graaf Czernin tot volgende besluit Graaf Czernin laat aan zijnen opvolger in 't ambt een vastgevoe^d fondament de buitenlandsche politiek, waarop niets ine«r verder fe bouwen is. De grondsteen welks granieten solidariteit hij steeds weer betoogde en in herinnering riep, het verbond met het DuitscheRijk is door den bouw, welken de vredesluiting in liet Oosten daarop zetten, enkel nog vaster en zekerder geworden. Ons verder antwoord zijn onze ka nonnen zoo staat in het telegram, waarmee keizer Carl de vruchtelooze besprekingen met Clemenceau afbreekt. Van Duilschland uit gezien, is liet de groote verdienste van graaf Czernin, dat hij het vertrouwen op 't verbond, liet geloof aan zijne geschiedkundige nood zakelijkheid in beide landen niet moede werd te bevestigen. Hij was in dit streven zoo gelukkig, dat zijn opvolger, wie bet ook zij, dit vertrouwen nauwelijks eerst moet ver werven om het te bezitten. BERN, 15 April. Het incident Czer- nin-Clemeuceau staat in den voorgrond van 't belang. De Fransche pers begroet in 't algemeen de omhullingen van Cle menceau. - L'CEuvre verwacht met belang wat Duilschland zal antwoorden. Eenige bladen der verschillendste par- lijrichtingen verklaren in elk geval Cle- menceau's handelwijze als een erge fout. Sembat vraagt in L'Humanilé Waar is eigenlijk de begonnene Piohon gebleven Clemenceau voert eene poli tiek alsof hij dagbladartikels schreef. Ook Les Pays merkt op dat bet niet in Frankrijks belang kan liggen, door eene sarkastische polemiek de sympathieën van den keizer van Oosten rijk te verspelen eer schijnt de ver keerde politiek Delemia est Austria - bij de Entente regeeriugen eene besloten zaak te zijn. Zelfs de - Action Frangaise verwon dert zich zoowel over de publicatie van den keizerlijken brief alsook over de vruchtelooze onderhandelinge tusschen Frankrijk 6n Oostenrijk; aan de Fransche diplomatie moet bet verwijt der nalatig heid en ongeschiktheid gedaan woroen. Le Temps bestrijdt deze uitingen en zegt dal men zich geene illusie mag geven, dat men met Oostenrijk in voeling kunne komen. WEENEN, 15 April. De laatste uiteenzettingen van Clemenceau verande ren niöts aan de waarheid der tot op dit oogeublik gedane officieele verklaringen Mane Aube kwamen juisi uil hunue stu deerkamer. De zwarte knielde juist voor de voeten van hei meisje neer. Pampy als dief uitgemaakt, Pampy weggejaagd,... gij oppassen 1 Coelio wendde zich lol zijn vader. Vader, zeide lnj. Genoeg 1 antwoordde MalcBuvre, door den neger weg te zenden betoon ik mijne edelmoedigheid. Hij heeft mij het leven gered riep Marie Ange. Ik red hem de gevangenis. Niet gelooven, nep de zwarte, gij niet gelooven 1 Neen, neen, zeide het kind de hand jes op het hoofd van den gekuieldeu neger leggende, neeu, ik geloof uet niet, ik kaa met gelooven dal gij schuldig zijt. De neger stond op eu richtte net hoofd omhoog. Vaarwel, massa Coelio, waak over de kleine meesteres. Toen ging hij naar beneden, zonder dat bij hei verontwaardigd gemompel der be- dienden SCueeu le hoeren lu uen tutu vond lnj Morse. Bewaak Marie Ange, zeide hij, be waak haar, goeae Morse, zij heelt me- maud meer dau u.... maar ook Pampy zal uit de verte over baar waken 1

De Volksstem | 1918 | | pagina 1