f f Putldingspoeder "STEL0 De Vredesactie in 'Ivosrjaar 1917 STADSNIEUWS T ARTHUR CALLEBAUT Marla-Leontlna WALLEZE Rechterlijke Kronijk DE BOEKEN van YEKVARCKE Edw. Van den Steene-L. De Luyck Scüeikundige Meststoffen Dagelijks te bekomj Belangrijk Beric Uit der hand te kt van de k. enk. ministerie van buitenland- sclie zaken, prins Sixt von Bourbon, wiens Zijne k. en k. Apostolisohe Majes teit bekende karakter eene vervalsching uitsluit, werd dezelfde evenzoo weinig beschuldigt, als gelijk welke andere bij zondere persoonlijkheid. Daar van het k. en k. ministerie van buitenlandsche zaken niet kan vastgesteld worden, waar de onderschuiving van den valschen brief is gevolgd, wordt hiermede de aangelegen heid als geëindigd verklaard. WEENEN, 13 April. De mededee- lingen van de minister van buitenlandsche zaken over den brief van den keizer aan prins Sixtus von Bourbon verdienen niet alleen in die deelen b-lai gstelling, Jie de mededeelingen der Fransche regiering over dezen brief terecht stellen, maar zij behelzen ook zeer opmerkelijke mededee lingen over die stappen die feitelijk in 't voorjaar 1917 ter bewerking van den vrede ondernomen werden. Uit deze actie scheidt de brief dien keizer Carl in Maart 1917 aan prins Sixtus gericht heeft en dien de prins, volgens de mededeelingen van Cleinenceau op 31 Maart aan president Puincarré overhan digde, eerst volkomen uit, dua^ deze brief als privaatschrijven van den keizer aan zijnen zwa-er gedacht was. Een bewijs daarvoor is het feit, dat graaf Czernin van dezen brief geene kennis had. Daarentegen verklaart de k. en k. regee ring in hare nota van gister zelf, dat de prins in 't voorjaar van 1917 zich met de bewerking van eene toenadering uer oorlogvoeiende Staten bemoeide on na de mededeeling der k. en k. regeering van 7 April heeft zich deze actie niet enkel tot Parijs, maar lot Londen uitge strekt. Er is medegedeeld geworden dal in Mei 1917 prins Sixius het voorstel ge daan heeft aan de Fransche regeering eventueele vredesvoorstellen van Oosieii- rijk-Hongarië zich toen lol besprekingen bereid verklaarde, die in akkoord met de Duitsche regwering en in erkenning van den huidigen bezitstoestand der verbon denen gevolgd moesten worden, maar dat deze actie tot een uitslag verder niet gekomen is. Van wie de eigenlijke aansporing tot deze gansche actie is uitgegaan, kan niet gezegd worden. Dat blijkt ook niet uit de verklaring van den communiqué 'van gister, dat de prins met de bewerking eener toenadering der beide staten be moeid is geweest. Czeruiir zal, als hij het iuitiatief genomen zou hebben, ze niet loochenen. Dat eene blijk echter duidelijk uit deze dat ook toen in Mei 1917 de Keizer en de k.en k. regeering 't akkoord met Duilschland en de rechthouding van den huidigen bezitstoestand de twee staten, dus ook hel blijven van EUas Lotharingen bij Duilschland, tut eene voorwaarde van elke vredebespreking maakten. Ook dat bewijst wel, dat keizer Karl niet vijf of zes weken vroeger aan Poin- caré kan laten verstaan hebben dat hij, de ACHTTIENDE HOOFDSTUK. DE LAATSTE VRIEND Het huis te Asnières bekend onder den naam Les Trisics was te huur, zooals m*n op een brief kon lezen, die er tegen ge plakt was. Dit huis zag er zeer fraai uit. Opgetrokken te midden van een tuin was het eene prachtige woning. Een oude bedieode woonde er in om de huurders alles te laten zien. Op een scheouen Junidag stond de be diende op den drempel, ie kijken naar de voorbijgangers, in weerwil van de repu tatie van Asnières lag les Tristes zeer eenzaam, zoodat de bediende bij de band was ais hel een weinig druk voor de deur was- Sedert acht dagen waehtte hij daarenboven het bezoek van een Parijze- naar, die het huis wilde huren, toen den zelfden middag iemand belde. Ik wil het huis en den tuin zien, zeide de nieuw aangekomene. Mijnheer gelieve mij slechts te vol gen, aulwoordüe vader Luyseau... zooals mijniieer ziet, zijn de benedenvertrekken keurig; toen mijnheer do graaf nier was, werden de bloemperken beter onderkou deu; ik ken weinig van den landbouw en Thomas komt slechts eens per week... Dit is de voorkamer.... Mijnheer ziel dat alles prachtig is. De toekomstige huurder zag alles na, keizer van Oostenrijk en koning van Hon garië, bereid is de gerechte terugeisehings aanspraak van Frankrijk met betrek op Elzas-Lo'haringen te steunen. HUISHOUDSCHOLEN. Een drie- m.andelijksche leergang van Huishoud kunde voor uitcewekene jonge dochters zal eerstdaags geopend worden in de lokalen der Klapsiraat. Inschrijvingen worden aanvaard en verdere uitleg verstrekt in het bureel der uitgewekenen en ter Klapstraat, 14. Het Bestuur. Landwetten. Ach. Eeman, Aalst. T« bekomen ten fabrieke: KALI SUPER, geschikt voor Aardappels,Beeten, Klavers enz. Men bren-e zakken mede. 1487 LEERGANG voor ONGELETTERDE MANSPERSONEN. Gezien den bijval dien dergelijkeu leergang aan vrouws personen geniet, wil het Bestuur der Huishoudscholen een afzonderlijken leer gang voor mansvolk inrichten. Hei onderwijs is kosteloos. Inschrijvingen zijn te nemen alle dagen, om 11 ure, in de school der Sint Jorisstraat, bij de onderwijzeres, Mejutfer van Daele. Het Bestuur. VERLOREN Pasport en geld op naam Tbybaert Robert, Oouegemstr., 1, Aalst, ue eerlijke vinder mag het geld behouden alsook belootiing bij terugbrengst van pasport. Verleden Zondag is er op het bui lengoed van don neer Aug. Sc uermans, Ereinbodegemslraat, oenen pauw ontno men. Grooie belooning aan wie denzelven kan terugbrengen of inlichtingen ver schaffen. BERICHT. Voor den aankoop van Belgische rente, slad Antwerpen, 5 °/0, Anderlecht 4 1/2, Verviers 4 1/2, wendt u tot M. Robert Van de Lanotte, wis- selagent. Esplanadestraat, n. 8, Aalst. Beste voorwaarden. Verwisseling van vreemde munten. 1488 Me i moldt ons den dood van den lieer ETIENNE DE 8ADELEER zoon van onzen achtbaren Volksvertegen woordiger en Staatsminister Lodewijk De Sadeleer, gevallen op het veld van eer. De Volksstem neemt innig deel in den rouw welke de achtbare familie De Sade- leer komt te treffen. Men verzoekt ons 't overlijden te melden van echtgenoot van PALMYRE DE GROODT soldaat bij het regim.Carabiniers-Wielrijders geboren te Aalst den 9 November 1888, overleden den 26 Maart 1916 en begraven op bot militair kerkhof van Reninghe. Een plechtige lijkdienst, waartoe vrienden en keunissm uitgenoodigd worden, zal plaats hebben Donderdag 18 April, om 9 1/2 ure, in de kerk van öt Jozef. zonder een woord te spreken. Op de eer ste verdieping waren vier kamers, daar boven de kaniers der bedienden. Goed, zeide de bozoeker, toen hij alles gezien had, tot wien moet ik mij wenden om te onderhandelen Ik kan alles afhandelen, zei Lojseau en als het huis mijnheer bevalt, dan.... Hoeveel doet het aan huur vroeg de Parijzenaar. Zes duizend franken per jaar. Dan wil ik het voor een jaar huren. Ouderdeze woorden nam hij een bankje van honderd franken uit zijn portefeuille, gaf het Loyseau en zeide Dat is voor u. Welke naam moet ik op het huur- ceel zetten vroeg vader Loiseau, na groetende bedankt te hebben. Jude Maloeuvre, eigenaar, rus Muncey. Alles zal binnen twee uren gereed zijn, mijnheer. Vanavond kom ik reeds. Hel huis is sc oon, mijnheer kan komen. Gij kunt nog acht dagen hier blij ven om in dien tussclieuiijd naar een Verblijf om te zien. Ik dank u, mijnheer. Weill, gezicht heeft men van dat terras Men verzoekt ons 't overlijden te melden vsd echtgenoote van Franciscus Verhofstadt, geboren te Nienwerkerken den 10 Februari 1889 en overleden te Aalst den 16 April 1918, versterkt door do H. Sakramenten. De begraving zal plaats hebben, Donder dag 18 April, om 3 1,2 ure. Men vergadere ten sterfhui/.e, Diepestraat. 10, 8t Job, om 3 ure. De lijkdienst Woensdag 21 April, om 9 ure, in de kerk van den H. Martlnus. Fami ieden, vrienden en kennissen die bij vergetelheid geen doodsbericht zouden ont vangen, worden verzocht dees als uitnoodi- ging te willen aanzien. Mevrouw Weduwe Cornelis VAN M1EGHEM-DE RYCK, Kinderen, Klein kinderen en Bloedverwanten, danken innig vrienden en kennissen voor de blij ken van deelneming hun betoond bij hei afsterven van hunnen onvergeetbaren Zoon. Broeder, Oom en Bloedverwant, Mijnheer CLÉMEMTVaN MIEGHEM. Bekendmaking in het Wet- en Verordeningsblad voor Wallonië Het Wet- en Verordeningsblad voor Wallonië zal, te rekenen van 15 April, 1918, onder de rubriek «Aankondigingen»» nog alleen de berichten opnemen, die door den belanghebbende met verzoek om op name gericht zijn lot den dienst van het Wet- en Verordem gsblad voor Wallonië (Gesciiaftssie)lo des Gesetz- uud Verord nungsblalles fü>' Wallonien) te Namen. Van 15 April af volstaat het bijgevolg niet meer, om een bericht in tiet Wel en Verordeningsblad oor Wallonië te laten verschijnen, de Staatsdrukkerij le Brussel daartoe opdracht te geven. De aandacht van de belang hebbenden wordt hierbij no maals gevestigd op ue verordening van 13 December 1917, van den heer Generaal Goeverneur, houdeude bepaling, dal bekendmakii gen, om wei lelijke uilwerkiu. te hebben voor het gan sche gebied van hel Generaal Goever e ment, in de twee Wet- en Verordenings- bladen moeien versoiiijuen. Voor de bekendmaking in ieder der twee bladen, moet de volle prijs betaald worden. Aanteekeningen over praotische recht spraak Brand De eigenaar wien schade berokkend is door deu brand van een naburig perceel, moet, ten einde liet herstel te verkrijgen, dat hij eischt, bewijzen dat de brand 'er oorzaakl is door de scnuld of de nalatig lieid van den buurman. Dit princiep toepassende komt de Recht bank van Koophandel van Luik. le oor- deelen, dat zoo elk eigenaar het recht heeft van zijn goed gebruik te maken, zooals het hem goeddunkt, de verplich tingen van nabuurschap den naam van schuld gnven aan zekere nalatigheden of onvoorzichtigheden, nadeelig voor den Een zeer schoon gezicht, mijnheer, op tuinen, villa's en verder hel kerkhof. Tot heden avond, zeide Maloeuvre. Toen hij in deu tuin was, riep Maloeu vre Morse vele malen, zonder dat deze opstond van het grasperk waarop hij lag. Maloeuvre had moeite gehad om het b^esi mee te krijgen. Dieren weten spoedig wie van hen houdt. Hoe vriendelijk Morse ook tegen Cyrillus, Marie Ange, miss Eiuily en den armen zwarte was, twee dagen voor dat hij valschelijk van diefle beschuldigd was, even vijandiggezind was hij ten opzichte van Maloeuvre; de hond stond langzaam op, doch kwam toegeloo- pen voor een stukje suiker. Dien morgen toen Maloceuvre van huis ging, zeide hij tot Marie Ange. Tracht dit beest handelbaarder te maken, mijn kind men zou niet zeggen dat ik hier 't huis behoorde.... O, Morse is een goed dier, ant woordde Mune A 'ge, hij zal alles doen wat ge will... Komaan, vervolgde hel kind, deu houd mei de hand streeleude, vergezel mijn voogd, ik wil liet. Morse luisterde eerst zwijgend toe, daarna legde hij de poolen op de knieë van hel meisje, likte hare hand en volgde Maloeuvre. Toen Maloeuvre ziju gehuurd huis ver liet volgde hij den loop der Seine in plaats buurman, ten gevolge van de ligging der plaatsen en de ligging der plaatsen en de nijverheid erin uitgeoefend. Ei zij hoeft verantwoordelijk verklaard voor de schade aangericht aan de broeikassen van den heer E. K. door een brand uitgebro ken bij den lieer B..., den genoemden heer B..., daar de brand ontstaan was ii> een bijgebouwtje, waar deze een aan zienlijke hoeveelheid houtwol opgestapeld had, zonder de moeite te nemen lusschen dit bijgebouw tje, opgepropt met ontvlam bare stoffen en de broeikassen van zijn buurman, iels anders dan een houten scnut le maken. Te verkrijgen ten bureele en bij onze verkoopers Leert Fransen, Duilsch en Engt-lsch zonder meester. Prijs fr. 5,00* Studie van den Notaris BrtECKPOT, te Aalst. BERICHT Met deze is er ter kennis gebracht der belanghebbenden, dat de studie ran No laris Breckpot, overgebracht is Tan d»- Graanmurkt naar de Albert Liénartstraat, 13, te Aalst,alwaar men alle mlicliiiiige wan bekomen nopens de zaken, gedaan door M. Breckpot. Het bureel is open alle dagen, van 9 tot 12 ure en van 2 tol 6 ure. 1420 OUDE en JONGE PAARDEN VOOR DE w orden te^en de hoogste prijs aangekoch het Fabrieu van Saucissons de Boulogne Bureel: 5v Damkaai, AALST AUDEGEMSCH AJUINZAAD Beste hoedanigheid gewaarborgd te bekomen in 't groot en in't klein bij de Kinderen Caudron, Moorselbaan, n. 262. Aalst, (In de Roozen). 1451 Studie van Notaris MOYERSOEN. Lede. Uit ter hand te koop een perceel Land te Moorsel, Kapiiel- straat, Waver, gekend ton kadaster wijk C, n. 634, groot 49 aren 50 centiaren. Vroeger in pacht door de kinderen De Koker. Nu onverpacht. 1427 Beste Beetwortelzaad (Eikendorf) te b'-komeu bij E. Bogaerts, Botermarkt e. 3, Aalst. 1489 Tabakplanten te bekomen bij Alfons Hendrickx,Moorsel, Waver. 1482 Men vraagt eene meid voor een klein huishouden zonder Kinderen. Zich te bevragen ten bur. dezer O. A. 1483 van dan naar Parijs terug te keerön. Hij irad eene restauratie binnen, bestelde een diner, las de krani9n en vergat ook Morse niet, zoo zelfs dat de hond legen tiem begon te kwispelstaarien. Maloeuvre rookte eo >e sigaar en ging loen hei veld in. Na een uur geloopen te hebben, zette hij zioh op een boom neer. Het was avond en Maloeuvre bleef in ge dachten verzonken zitten. Morse sliep aan zijne voeten. Eindelijk stond hij haastig op, nam uit den zak iets en boog zich toen naar den hond na toen met het oog naar de plaats te hebben gezion waar hij wilde treffen, hief Jude den arm op, welks hand met een mes was gewapend en stiet het Morse in de borst. Deze liet een rauwen kreet, hief zich op en viel toen bewegingloos neêr. Maloeuvre gaf 't dier een schop, wierp loen een onderzoekenden blik rondom zich en gmg toen verder langs de Seine. Een uur later zat hij op den irein naar Parijs. Eenige minuten nadat Maloeuvre Morse had getroffen, klonk een gezang door het veld. Hel refrein werd in koor bemaald door vele siemmen; het was ongetwijfeld eene familie, want hel lacli6n der kinde ren klonk boven het zingen der mannen uil. Zij waren met drieën -f twee hunner Riohard DE STOBBELEIR, - AA Te bekomen Kaïniet, aan voorde prijs. Men brenge zakken mede. WAGENSMEEf Aankomst eener partij allerbeste gensineer, ie vaten van 25 en 50 bij G. VAN MOLLE-DELMOTTE. A Molenstraat, 30. In 't klein, gelieft ili mede te brengen. Men verlangt to koopon regenmantel, (impermeable) voor van 6 tot 12 jaar, nieuw of reeds g n. Zich te bevr. ten bur. dezer. De Firma: A. SCHOLLAERT ZO bericht bij deze ham talrijke khëntfl haren handel in leder en alle benm eden voor schoenmaken, alsooj fabriek van tiehen, overgebracht is Niêuwstraat, n. 38, naar dezelfde n. 84. I 1° klas brandhout hij Valery Van de Velde, 1346 Scherreveldslr.iat. 14, Bijzondere p rij sen voor voortver te bekomen hij E. Bogaerts, Botermarkt, 3 bijzondere prijzen voor winkelie^ Uit ter hand ta koo Eene schoone partij allerbeste Z; eieren te Lede, Bellaert, aan do baan, t-rooi ongeveer 61 a. Zich v bij de eigenares Mejuffer Maria Va wermeiren. Rammels raat. Lede. p Stel niet uit tot morgei I p| koopt uwe oude ro 8 spreekmachienen was. 10 Fr. deu kilo, Gcntsche 109Aalst. lu Door deze heb ik de eer mij klanten te verwittigen, dat ik werkhuizen en magazijn kom o brengen naar de Nieuwstraa (Oude Posierij). Ik gelast mij zooals voorbee uitvoeren aller elektrische werken 1440 A. Boulegil Een nijverlieidsgeslicht met afb beden, voor vergrooting vatbaar, t Bergemeerscbenstraat. Voor inlichtingen en verkoopvoc den zich te wenden tot M. R. De dryver, advokaal, 6, Vaartstraal markt) Aalst. GROVE HUISKOLE te bekomen bij de weduwe Cochez weg, Gijsegem. Bijzondere prij/.t voortverkoopers. De kolen word en legen gebracht. stapten goed aan, de derde liep merhand en bleef nu en dan ach was schijnbaar dronken. Eensklaps riep hij: Laat mij hier niet alleen, na meê Gij moest u sohamen, zeide oudsten, gij drinkt maar en ku uwe vrouw niet onderhouden. I' bet niet om haar linten, hadden lang in een sloot geworpen I Ha,mijne vrouw! riep de drc blijvende staan, indisn zij mij iel weg legt draai ik haar den bals o Naast den man die liet eerst had en die Parasol boette, liep et vrouw die zedig gekleed was. Ei meisje sluimerde in hare arm tweede hield baarbij den rok v; wijl twee hndere volgden. Op «Je ders van den man zat een jonj zeven of acht jaar, die zich aan li zijns vaders vasthield. De tweede man, Sidor genaamd zich genomen den dronkaard brengen, die Amadon heette. E-nklaps legde Sidor de ham arm van den jongen nuisvader Parasol, zeide hij, hebt ge hoord Neen, antwoordde de werk (Ven

De Volksstem | 1918 | | pagina 2