De erfgenamen van Judas Oorlogsberichten - Westelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Zuld-üosteiijk gevechterrein lurksche fronten Oe onbeperkte Ouikbcotoorlog 1 [Duitsche bron L BERLIJN, 17 April Op het door bloed gedrenkte slagveld van den slag in Vlaanderen van verleden jaar, bezette het eleger van generaal Sixt von Arnim Pas 'ichendale en schoof bij Becelare en Ghe- Muv elt zijn linies op. Ten noorden van de Leie bestormden de troepen van generaal Sieger in de perste morgenduren het dorp Wijtschaete verdreven den vijand niettegenstaande hevigen weerstand van de hoogten ten noordoosten en ten westen van de/e plaals en sloegen hevige tegenaanvallen af. Den ten zuidwesten van Wulvergera in ach terwaarts gelegen stellingen wijkenden vijand drongen wij over de Douvebeek terug. Bailleul en de taai verdedigde steunpunten Cappelijnde, ten noorde van Bailleul en Meieren, werden genomen. Met groote aanvoering van krachten poogde de Brit, gesteund door Franschen ie vergeefs Meteren en het verloren ter rein aan beide kanten van Mernis te heroveren. Zijn aanvallen zakten onder de zwaarste verliezen ineen. Op het slagveld aan beide zijden van de Somme begonnen hevige gischutge vechten, welke ook gedurende de nacht, namelijk ten zuiden van de Somme, voort duurden. Fransche bron. PARIJS, 15 April. In het gebied van Hangard verrichtten wij eene gedeel telijke operatie, welke volledig gelukte en ons ongeveer tien gevangenen inbracht, Sinds den 12 April maakten wij 120 ge vangonen in dien sektor. Tusschen Noyon en Montdidier en in Champagne, zuiden van Mont Têlu veroorloofden ons ver scheidene aan vallen eveneens gevangenen in te brengen. Vijandelijke pogingen in het noorden van den Ommin des Dames en ten zuidoosten van Corbéuy blevei zond< r uitslag. Tusschenpoozende beschie ting op verscheidene puü'en van het front. PARIJS, 15 April. Gedurende den dag nam de artillerie strijd groote hevigheid aan in liet gebied van Hangaro en Santerre. Onze batterijen verstrooiden vijandelijke troepensamen trekkingen in de omgeving van Demuin Tw*e aanvallea hadden uilslag, de eene hij Four de Paris, de andere aan den Col du Bonhomme; wij maakten gevangenen. Tusschenpoozende beschieting op de rest i van het front, levendiger in den sektor 1 van Avucuurt. Eügelsche bron. LONDEN, 15 April. Als uitslag dei- gevechten van den laatsten nacht in de nabijheid van Nieuwkerke gelukte het den vijand na langen strijd zich van dei iDgang van het dorp meester te maken. Heden morgen werd hij in een kraclitigen tegenaanval weer verdreven, waarbij hij een aantal gevangenen, daaronder eei, bataljonskoiumandant in onze handen liet. In don loop van den morgend deed de vijand nog andere vruclitelooze aanvallen op verschillende plaatsen langs het slag- front noordelijk van het La Basséekanaal. Drie afzonderlijke aanvallen tegen onze linies zuidwestelijk, oostelijk en noorde lijk van Morville, werden in elk geval na heftig gevecht afgewezen. Eene aauvalspoging van den vijand zuidelijk van Meteren werd met uitslag NAAR R. D. N. 51° VERVOLG Toch hoorde ik kermen. De groep stond stil, Sidor en Parasol onderzochten den omtrek met de oogen. Op dat oogenblik hoorde inen een zwak geluid en Parasol zag op den grond bij een boomstam een witte onbeweeglijke massa. Sidor liep naar den boom. Hij knielde in bet gras neer, boog zich vooro^ er,keek en zich vervolgens tot Parasol wendende, zeide hij: 't Is een hond. Parasol nad«-rde hem. Een mooi beest, sprak hij Morse ziende. Op hetzolfde oogenblik zag hij het wa pen, dat Maloeuvre in de wond had laten steken. Zonderling, sprak hij, men heeft l em gedood met een messteek. Hij was misschien razend, zeide Sidor. Neen, hernam Parasol, ik zie geen spoor van soliuim in zijn muil, liet oog is ook zeer zacht, de houd is vermoord met een doel. Op dit oogenblik trad de jonge vrouw naderbij en hst meisje dat haar bij den XXIV® JAAR N° 73 5 centiemen het nummer Drukker-Uitgever J. Van Nufeel-De Gendt. Va-ij dag 19 April 1918 STEM Bureolen Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst afgeslagen en vier tegen onze stellingen zuidoostelijk van Bailleul gerichte aan vallen afgewezen. Heden namiddag ont wikkelde zich een andere krachtiger vijandelijke aanval tusschen Meieren en den Basquewatnrloop en zuidwestelijk van Meteren en Wulvergem. Ernstige gevechten hadden op dit gansche front plaats. Op de andere doelen van het Britsche front verliep de dag zonder een gebeurtenis van betee- kenis. LONDEN, 15 April. Krachtige aanvallen van Meteren tot aan Wulver ghem werden teruggeslagen na hevigen strijd. Voor de vierde maal werden den 13n aanvallen tegen Nieuwkerke afge slagen. Verdere aanvallen in de buurt van Festubert werden gefnuikt. Tegen den avond van den 13den deed de vijand met groote kracht herhaalde aanvallen op alle punten van het gevechtsfront der Leie onze linies bleven ongeschonden. In den morgen van den 14n herhaalde de vijand zijn aanvallen in de buurt van Bailleul. De strijd duurt voort. Ten westen van Lassigny vielen de Franschen aan, ten noord westen van Orvillers Sorel op een front van 1700 yard en kwamen meerdere honderd yards vooruit. Zij maakten oen aantal gevan genen. LONDEN, 15 April. Na zware, den ganschen avond voortdurende gevechten werden sterke, gisteren namiddag door den vijand van Meieren lol Wulverghem voortgedreveue aanvallen teruggeslagen. In de eerste nachturen viel den vijand weerom bij Nieuwekerke aan, en wel voor de vierde maal in dezen dag, en werd andermaal afgewezen. Buiten de reeds gemelde aanvallen deed de wjand gisteren avond eene beslissende poging tegen onze verdedigingslinies in de om geving van Festubert en werd t.-rug geslagen. Op dit deel van het slagfront en ten noordwesten tot Laon werden talrijke vijandelijke troepenafdeelingen geduren de den avond op korten afstand door onze infanterie en artillerie bedrijvig onder vuur genomen. Op het einde van den dag ononderbro ken strijd en heete aanvallen, van dewel ke vele met gruot geweld ondernomen werden, werd gemeld dat onze linie aan hel gansche Leie slagfront onverlet is. Er wordt gemeld, dal de vijandelijke verliezen gedurende de gevechten van gisteren uiterst ernstig moeten geweest zijn. In den loop van den nacht werd de strijd bij Nieuwkerke weerom opgenomen en lieden vroeg vernieuwde de vijand zijne aanvallen in de omgeving van Bail leul. De strijd duurt voort op dit front. Aan het slot van een urenlang, hardnek kig gevecht, die in den nacht van heden vroeg om Nieuwekerke bleven onze troepen in het bezit van het dorp. rok vaslhield zeide inel medelijdende stem: Vader, red het dier. Ik heb er grooten lust in, antwoord de Parasol, ofschoon da zaak niet zoo gemakkelijk is. Alsof Morse begreop dat men het over hem had, hief hij den kop op en zag Sidor en Parasol angstig aan; hij wilde zich oprichten doch miste de kracht daartoe. Wal ie doen vroeg Parasol. Men hoorde een rijtuig rollen, Sidor keek op en riep den koetsier aan. Kameraad, zeide hij, gij zijt vrij, ieent ons een uwer lantarens om een arm beest te helpen. Gaarne, antwoordde de koetsier, ik houd zeer veel van beesten. Hier is de lantaarn, ik zal op u wachten. Parasol, Amadon en Sidor gingen weer naar Morse. Parasol trok voorzichtig het mes uit de wond, wi8ch ze met water en bond er zijn zakdoek om. Toen dit gedaan was ging hij weer naar den koetsier. Ik dank u, zeide hij. Maar nu moet het arme dier vervoerd worden. Dat spreekt van zelf, antwoordde de koetsier. Ik weet dat werklieden niet rijk zijn en dewijl mijn rijtuig leeg is, zeg ik slap in, leg den hond er zaoht neer. Laat dan de vrouwen en kinderen Instappen en ziet dat ge zelf ook een plaatsje krijgt. Ik De aanval van den vijand in dezen sektor werden met groote beslistheid voortgezet en zijne verliezen waren doorgaans zwaar. Gedurende den dag vernieuwde de vijand de poging, in het bezit van hel dorp te geraken; de strijd duurt voort. Een aanval, die de vijand heden in den vroegen morgend bij Bailleul ondernam, werd door onze troepen teruggeworpen. Een andere vijandelijke aanval, die later bij Mevois ondernomen werd, bleef ook zonder uitslag.In den voormiddag poogde vijandelijke infanterie ook ten noordoost van Wierville aan te vallen, maar werd door onze artillerie gevat en verstrooid. Bij Albert ontwikkelde de vijandelijke artillerie heden groote bedrijvigheid. Van het overige front is niets van bijzonder belang te berichten. Oostenrijksclie bron WEENEN, 17 April. Op talrijke punten van liet Italiaansehe front werden vijandelijke verkenningen afgewezen. Italiaansehe bron ROME, 15 April. De vijandelijke artilleriebedrijvigheid beperkte zich op gansch het frout bij spaarzaam en lus 8chenpoozend toenemend verstoringsvuur. Wij onderhielden werkzaam en koncen- treerend vuur tegen de vijandelijke batterijen op de hoogvlakte van Asiago en langs de Piave. Vijandelijke palroeljeu weiden in het Lagarinadai en in Balarsa door trommelvuur van de infanterie en macliieiigeweren verstrooid. In Asiagodal werden vijandelijke palroeljeu door onze verbondenen aangevallen en verstrooid. Duitsche bron BERLIJN, 17 April. In g-evechten op het terrein voor de stellingen in de Slroema-vlakle namen de Bulgaren 155 Engelschen eu eenige Grieken gevangen. Turksche bron CONSTANTINOPEL, 15 April. Aan het Kaukasusfront werden aanvallen van Engelsche verkennersafdeelingen op verschillende plaatsen van liet front afgeslagen. Elf machiengeweren werden hier in de jongsle dagen buit gemaakt. Uit een buit gemaakt Engelsch operatie bevel kan men afleiden, dal bij den laat sten aanval Arzoem en Kilkilikie zouden moeten bereikt geweest zijn. Op het Kaukasusfront hadden opruk kende aanvallen op Batoen plaats. Van de overige fronten niets nieuws. CONSTANTINOPEL, 16 April. Kaukasusfront De vesting Batoem is gevallen. Nadat zich hardnekkig verde digende vijand voet voor voet uit den gordel der vesting gedrongen werd, begon op 13 April 's avonds de aanval op vraag u daarvoor slechts alleen een schrif telijk bewijs voor den dienst die ik u be wijs. Sidor en Parasol namen Morse voor zichtig op, legden het beest op een kussen waar hij zacht lag. Vervolgens steeg de vrouw met de kinderen in het rijtuig en Parasol volgde. Nu is het uw beurt, riep de koet sier lot Sidor. Waar wacht ge nog op Ik kan niet, antwoordde deze, daar is nog een dronkaard en als ik hem alleen laat loopt hij gevaar in de Seine te vallen. Dat was zulk een groot ongeluk niet 1 Dat is zoo, en ofschoon wij in het zelfde huls wonen, verzeker ik u, dat hij niet lot onze vrienden behoort. Wij heb ben hem toevallig ontmoet in den toe stand waarin gij hem ziet... Indien hel alleen hem gold zou ik hem aan zijn lot overlaten. Maar hij heeft eene vrouw en vijf kinderen, en ofschoon hij haar slaat houdt Rosalie van hem. Dus wilt ge te voet gaan om Ama dou te helpen Ik moet wel. Niemand wacht mij en Rosalie zal te vreden zijn. Komaan, zeide de koetsier, gij zijt een braven kerel leg den dronkaard hier op den hok en klim in het rijtuig. Sidor deed wat hem gezegd werd en de stellingen van het zuidoostelijk front. In verbitterde gevechten slaagden onze dappere, door nieuwe aanvals^eeat be zielde troepen er in, in de streek met prikkeldraad omgeven edeelten van dit front te breken. Terwijl tijdens het verder verloop van den aanval eenige naburige stellingen de witte vlag hesclien, boden andern tot op het laatste oogenblik taaien weerstand. De stad en de haven werden zonder strijd bezet.-Een afvaardi ging der burgers begroette onze troepen. In de stad heerscht er rust. Ten oosten van het Wanmeer werd Serai door ons bezet. Op de overige fronten geen ge beurtenissen van b-teekenis. AVONDBERICHT BERLIJN, 17 April. Op het slag veld van den voorjaarslag in Vlaanderen werden Poelkapelle en Langemarck ge nomen. BERLIJN, 17 April. Door onze duikboote.i werden in liet spergebied rond Engeland 16,000 ton vijandelijke han- delsclieepsruimte vernietigd. LUCHT-OORLOG 0e luchtaanvallen op Duitschland BERLIJN, 16 April. De tegenstan der begunstigde liet bijzonder goed weer in Maart, om 12 groote luchtaanvallen te doen op liet Lotharingisch Luxemlmrgsch nijverheidsgebied en elf aanvallen tegeu de sleden Mainz, Unterturkheim, Canstatt Koblenz, Freiburg in Br. Ludwigshaven en Keulen, evenals eenige steden in den Palis en in het Rijnland. Trots de aanwending van sterke smal- deelen, hadden de aanvallen geenerlei militair sukses. Bij de aanvallen op liet nijverheidsgebied aan.de Saar en Moesel, hebben er geene uitbatingsstoringen van eenig belang plaals genomen. Ook de aanval in den nacht van 24 tot 25, met eene aanwending van 50 tot 60 vliegtuigen ondernomen, bleef volkomen zonder uitwerksel. Evenzoo zonder gevolg was de aanval op de Duitsche aniline- en sodafabriek bij Mannheim Lndwigshaven op 18 Maart. De eenige militaire schade die de aan vallen hebben verwekt, was het in brand steken eeniger wagens met benzol. Aan niet militaire gebouwen werd overal stof felijke schade aangericht. Bij den aanval op Freiburg werden verscheidene private buizen, de St. Marlenskerk en een zie kenhuis ernstig beschadigd. Bij de aanvallen op de Saarstreek vie len vijf dooden vier erg en elf lichtge kwetsten ten otler. De verliezen bij de aanvallen op boven gemelde opene steden waren hoofdzake lijk ter oorzake van liet onvoorzichtig ge drag van een deel der bevolking, liooger als de vorige maanden. Zij bedroegen in het rijtuig reed naar Parijs in de richu-ig van den faubourg Saint Antoine. Welk uummer vroeg de koetsier. Houdt bij een apotheker stil. Eenige oogenblikken later trad Parasol bij een apotheker binnen, verhaalde wat er gebeurd was en vroeg om raad. Een jongman die met den apotheker stond te pralen zeide Ik ben student in de medicijnen en wil mij gaarne belasten het dier te gene zen, ga naar huis, ik volg u. Louis Parasol N° 180 op de vijfde verdieping, de deur links. Goed, mijn jongen, wacht mij. Weldra bereikten Sidor en Parasol hunne woning, de hond werd voorzichtig naar boven gedragen en nauwelijks had men hem op een paljas in den hoek der kamer neergelegd of de student trad bin nen. Hij onderzooht de wonde, overtuigde zich dat geen levensorgaan gedeerd was eu verliet de familie Parasol zeggende Zoolang de hond niet genezen is zal ik dagelijks terugkomen. Binnen drie weken is hij hersteld. Ik dank u, mijnheer, antwoordde de werkman, 'It weel niet waarom, maar ik houd van ilil beest. Hot is een mooi beest, antwoordde de studenttot ziens.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1