e erfgenamen van Judas J- Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Zuld-üostelljk gevecdterrein De onbeperkte Duikbootoorlog De nieuwe Engelsche dienstplicht Ontslag ïan'tHoiigaarscli Kabinet DUITSCHE MEDEDEEUNG VERORDENING over de inbeslagneming van bijenwas en bijenvolkeren. 1. Met het van kracht worden dezer verordening, wordt in 't gebied van het 4* leger geheel het bijenwas van korf- en kas- tenvolkeren (natuurwas) in beslaggenomen, voor zoover het zich in 't bezit van bijenhou ders, handelaars en andere personen bevindt. Elke handel en verkeer met natuurlijk bijen was is verboden. §2. Tot 1 Mei 1918 moeten de gemeen ten aan hare Etappen- (Orts-) Kommandan- tur opgeven 1.) de voorhanden korfvolkeren (rompvoJ- keren); 2.) de voorhanden kastenvolkeren met aan gifte der oppervlakte van de ramen; 3.) het voorhanden natuurwas, èn in de korven en kasten èn in 't bezit der inwoners; 4.) de voorhanden kunst-honingraten in raamoppervlakte. Tot aangifte verplicht is iedereen die over rf>ijenvolkeren en was beschikt. In het Etappengebied worden 10 t. h. der bijenvolkeren van eiken Kommandantur- omtrek in beslaggenomen. Tijdstip en uitvoe ring der aflevering worden volgens beschik king der Etappen-Inspektion door de Kom- nandantur bepaald. 3. De bezitters van bijenvolkereri en ran was zijn verplicht, voor de voorhanden [oorraden behoorlijk te zorgen, totdat zij ifgeleverd worden. Elk gebruik in strijd met leze verordening, is strafbaar. 4. Overtredingen dezer verordening of [er op grond ervan door de commando-over leden genomen schikkingen, worden met ten joogste 1000 Mark geldboete of met gevan genis tot 1 jaar gestraft; ook kunnen beide [truffen tegelijk toegepast en de in strijd met joorstaande bestemmingen gebruikte waren erbeurdverklaard worden. I Zijn bevoegd de Duitsche militaire recht ten keu en militaire besturen. A. H. Q., den 3 April 1918. Der Oberbefelilshaber, SIXT von ARMIN. )uitsche bron BERLIJN, 18 April. - De vijand loest ons gister groote gedeelten van et door hem in maandenlange gevechten iet ongehoorde offers veroverde terrein 1 Vlaanderen overlaten. Het leger van eneraal Sixt von Armin nam, den staps* ewijze wijkenden vijand op de hielen olgend, Poelkapelle, Langemark en onnebeke en wierp den vijand tot achter leenbeek terug1. Tön zuiden van het lankaartmeer vertraagde een vijandelij- tegenaanval ons oprukken. Ten noor- en van de Leie wonnen wij onder sterke escliut vuurbesclierming terrein en zui- erden eenige machiuegeweerneslen. De evecbten der laatste dagen lever.den over 9 2,600 gevangenen op, eenige kanon- en en talrijke machiengeweren. Op het evechtsfront aan beide kanten van de omme werd de tusschenpoozend opleven- 9 geschutslrijd bij Moreuil en Monldi er veel heviger. Op den Oostelijken 9ver van de Maas hadden bij Omes en /atronville kleine ondernemingen sukses leverden gevangenen op. Ten noorden tn Flirey (tusschen Maas en Moezel) islukte een hevige Fransche aanval ider bloedige verliezen, ransche bron. PARIJS, 16 April. In de streek ten oorden van Montdidier tamelijk groote "tilleriebednj vigheid. In den sektor van Noyou maakten wij dons eene gedeeltelijke onderneming »nige vorderingen. Onze verkennersaf- NAAR R. D. N. 52® VERVOLG. Ik dank u, sedert acht jaren ken ik it. Het eerste jaar dat wij gehuwd wa in, hield hij wel van mij; bij was toen »n goed werkman. Maar de kameradeD an hot atelier hebben hem bedorven; len heeft hem bespot dat hij altijd bij jne vrouw bleef. Toen is hij begonnen jet maandag te houden, toen dinsdag en arvolgens was hij onophoudelijk dron en. De honger trad onze woning binnen. fan alle goede ateliers gejaagd, beeft ij mindere moeten nemen, die ook min dtalen. Dat ik van dag tot dag ongeluk iger werd, spreekt vanzelf. Hij komt lij nu reeds de enkele stuivers afnemen, ie ik met naaiwerk verdien. Gisteren ad ik een frank in den zak, maar ik liet lij liever mishandelen dan hem af te even, want ik moet er brood voor koo- »n voor mijne kinderen. Ik zou liet u wel gegeven hebben I lep Germaine 1 Dat weel ik wel, hernam Rosalie, ij zijl altijd goed voor mij geweest, maar ij moet eerst aan uwe eigene kinderen enken. Ik heb geen piek aan mijn lijf, 'elke niet gekneusd is, maar dat is mijn >t. Ik heb er dikwijls aan gedacht mijn XXIV* JAAR N° 74 5 eentismsn het nummer Zaterdag 20 April 1918 VOLKSSTEM Drukker Uilgever J. Van Nuffel-De Gendt. Bureelon Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst deelingen waren zeer bedrijvig, bijzon derlijk in de streek van het Oisekanaal. Een onzer afdeelingen had hef kanaal ten Oosten van Pierre Mande overschrede en gevangenen en een machieügeweer ingebracht. Onze patroeljen hebben eveneens ge vangenen genomen in den sektor van Gorbeny, in Champagne en in de streek van Selcheprey en in de Vogezen. Een vijandelijk© handgreep aan Têton werd verijdeld. Anders overal rustige nacht. PARIJS, 16 April. YVederzijdsche hevige beschieting in de streek van Mont didier. Geene iufanteriebedrij vigheid. In het Prieslerwoud ondernam de vijand vele pogingen welke onze troepen na ta melijk hevig gevecht afsloegen. Onze patroeljen hebben in de nabijheid van Rggneville en Babonviller gevangenen genomen.Van het overige front niets van beteekenis. Engelsche bron. LONDEN, 16 April. Gisteren werd in de omgeving van Nieuwkerken den gan- schen dag door met verbittering gestre den. Onze troepen waken voor talrijke stormaanvallen en moesten zich dan voor de tweede maal achter het dorp terug trekken. Gisteren namiddag werden door de Duitschers op talrijke plaatsen van hel slagfront aan de Leie, sterke aanval len ingezet. Ten Noord westen van Merville werd de vijandelijke infanterie, die tot storm aanval overging, na verbitterde gevech ten suksesvol afgeslagen. Afdeelingen die langs de noordelijke helling van hét kanaal der Leie, wilden vooruitrukken, werden onder ons vuur genomen en kon den niet verder vooruitrukken. Tijdens den dag voerde de vijand in de sector van Merville, tot zeven aanvallen uit. Hij werd met beduidende verliezen afgeslagen. Bij een dezer stormaanvallen vielen 5 slormgolven onze linies aan, die onder de hevigheid van den aanval ietwat terug weken, doch echter in een tegenaanval weder volledig hersteld worden. Ten zuid westen vau Bailleul werden afdeelingen die er in gelukt waren, voor bijgaand in onze stellingen Ie dringen, daaruit verjaagd en de linie weder hersteld. Wij slaagden tijdens den nacht in een gedeeltelijke aanval ten oosten van Robecq (ten noord westen van Bethune). Wy veroverden vele machiengeweren eu namen 15 gevangenen. In den vroegen morgend had ten zuiden van de Somme bij Hougard een geveoht plaats. Onze stellingen werden iu dezen sector verbeterd en wij namen gevange nen. Gisteren avond was de vijandelijke artillerie bij Buoquoy bedrijvig. In den omtrek van Bailleul en Wuivergem ont brandde gisteren een slag die voortduurt. man te verlaten en de kiuderen mee te nemen, ja, liet denkbeeld is wel eens bij mij opgekomen om in de Seme If sprin gen. Dat zou eene misdaad zijn, zeide Parasol. Eene misdaad 1 Het leven is een geschenk van God. De vrouw boog het hoofd, alsof zij den zin van het woord niet begreep. Zij ging naar hare kamer. Amadan lag nog te ronken. De vrouw zag hem met een blik van verachting en haat aan en zeide Dat is nu de vader mijner kinderen 1 Vervolgens stak zij het vuur aan en begon de soep le koken voor het gezin. Toen zij daarmee gjereéd was, naderde zij naar man eu reikte hem een potje roo- kende soep over. Ik heb geen honger, zeide bij, ik heb dorst. De vrouw zette zwijgend de soep weer op tafel, nam een pot water en zette die naast Amadon neer. Deze nam een teug, wreef zich de oogeu en vroeg Waar zijn de kinderen bij de buren, antwoordde de vrouw. Ik begrijp het, zeide Amadon, dat doel gy om uiy d> n naam le kunnen ge en van ee.i slecht v ader: Dat zyt gy -yok, hernam Rosalie koel. Van het overig© slagfront aan d© Lei© niets bijzonders te melden.De vijandelijke artillerie was aan zekere soktors, bijzon derlijk bij Givencby en bij Robecq, be- Jrijvig. Langs de baan van La Bassée Estaires werden vooruitrukkend Duitsche infanterieafdeelingen onder ons artillerie vuur genomen. Van de overige deelen van het front niels gewichtigs te melden. OostenrijkscRe bron WEENEN, 18 April. - Tusschen het Gardameer en de Piave levendig© artil lerieactie en vliegerbedrijvigheid. In Albanië behaalde officier Arrighi zijn 24e luchtzege. Italiaan acRe bron ROME, 16 April. Onderbroken be drijvigheid van geringe sterkte der we derzijdsche artillerie. In het vak van Laghi (Posina) viel een onzer patroeljes een post van vijandelijke machiengeweren aan; zij nam de bezetting gevangen en maakte de machiengeweren buit. In het dal van Orino namen onze verkenningsafdeelingen eenige gevange nen. Op de hoogvlakte van Asiago sloe gen wij vijandelijke patroeljes bij middel van handgranaten af. Ten noorden van Garteleazzo heeft ons geschutvuur sterke vijandelijke afdeelingen uiteengejaagd. FranacRe bron. PARIJS, 15 April. In den loop van een groot aangelegde, met volledige uit gevoerde konvoois op den linkeroever van den Stroema tusschen Ormandi en het Tahinosmeer, hebben de geallieerde strijdkrachten ue Bulgaarsche voorposten uit ongeveer tien dorpen verjaagd. De Gneksche troepen namen aan deze operatie aan de zijde der Britsche troepen aanzienlijk aandeel. De vijand heeft mer kelijke verliezen geleden. Wij hebben gevangenen gemaakt. Artillerie-bedrijvigheid op beide zijden van de Gerna. De verbonden vliegtuigen hebben ver scheidene bommeiiwerpingen op de vijan delijke plaatsen in bet Wardardal eu in de omgeving van Seres uitgevoerd. AVONDBERICHT BERLIJN, 18 April. In Vlaanderen en op hel slagveld aan de Leie is de toestand onveranderd. Ten noord westen van Moreuil zakten sterke Fransche aan vallen bloedig ineen. BERLIJN, 18 April. In hel sperge bied rond de Azoreu werden door een onzer duikboolen in de laatste weken vijf stoom- en twee zeilschepen iu den grond geboord Hiervan waren bewapend het Grieksche stoomschip Kithirk (2240 ion) en het Fransche stoomschip - Qued Verduiveld 1 riep Amadon opstaande. Houdt u bedaard, geen slagen van morgen, ik zal ze met verdragen. Gij verdraagt ze, als ik wil. Neen, zeide sij, ik ben vrij om van u scheiden. Dat zou ik wel eens willen zien, al was het maar alleen om te lachen. Gij weet dus niet dat ik reont heb u door de politie terug te laten halen Ik zal zoover gaan, dat de politie mij niet zou bereiken. Amadon zag haar verstomd aan. Ik wil dat ge hier blijft l riep hij. En tooh houdt ge niet van mij Dat is mogelijk. Gij slaat mij. Ik geef u een lesje. Ik zou liever dood zijn. De man trok de schouders op en ging heeu. De vrouw bleef alleen. Zij keek de kamer rond, die getuige was geweest van haar geluk. Hare meubelen had zij stuk voor stuk gekocht voor het geld, dat zij met hard werken verdiende. Rosalie was toen jong eu schoon en bedeeld met een vroolyk karakter, doch van godsdienst kende zij nieis. Hare moeder was reeds vroeg geslorveu en zij was als kind aan genomen door eene groenten verkoopster, die op straat haar brood moest verdienen. Toen zy twaalf jaar oud was, deed de Sebo (1540 ton). Op dit laatste bevon den zich 150 soldaten. De kanonnen waaronder een 9 cm. en een 7,5 cm. kanon, werden buitgemaakt. De voor den vijand bestemde ladingen waren bijzonder waardevol. Zij bestonden uit palmolie, palmkernen, aardnoten, katoen, caout chouc was, ijzer en staal. De duikboot bracht 27 ton oaoutchouc en vijf ton was voor de Duitsche oorlogsekonomie mede naar het vaderland. LONDEN, 17 April. De raanschaps- wel werd in derde lezing met 301 tegen 103 stemmen aangenomen. AMSTERDAM, 16 April. Algemeen Handelsblad meldt uit Londen Bij de onderhandeling over de nieuwe dienstplichtwet zijn er door de regeering eenige kleine toegevingen gedaan. De mogelijkheid voor de dienstplichtigen beroep in te slaan, is voor allen op mi litairen ouderdom die persoonlijke of andere redenen voor vrijlating hebben, weer hersteld. De geestelijken worden als vroeger niet opgeroepen. Ten opzichte van Ierland zijn er nog geene toegevingen gedaan, maar de op merking van dea staatssekretaris van buitenlandsche zaken tegenover sirEdw. Garson, dat natuurlijk tijd noodig zal zijn eer de dienstplicht op Ierland aangewend kan worden, berechligt de hoop dat het besluit den dienstplioht in Ierland in te voeren, niet eerder zul uitgesproken worden voor de Homerulewet van kracht wordt. Intusschen vereenigden zich de tot nu toe bekampende partyen in Ierland er voor, zich voorioopig tegen den dienst plicht te verzetten. Voor Zaterdag is een buitengewone vergadering der vakbond- iieden bijeengeroepen en de Sinufeiners hebben besloten met de nationalisten samen te spreken. De katholieke priesters en de kardinaal aartsbisschop van Ierland houden redevoeringen tegen de wet. BAZEL, 17 April. Volgens Berner Tageblatt uit Londen meldt, wordt de vermeerdering der Britsche strijdkrachten door de toepassing der nieuwe legerwet op Ierland van bevoegde zijde op tieo divisies of 150,0UÜ man geschat» LONDEN, 17 April. De oplossing der Homerule kwestie mag nu als waar schijnlijk aanzien worden, en wel op den grondslag, dat de weerplioht in Ierland niet ingevoerd wordt, vooraleer de Ho merule wei geworden is en dat de Regee- ring aftreden zal, wanneer 'l Hoogerhuis de Homerulewet verwerpen zal. BUDAPEST, 17 April. Heden voor middag werd onder voorzitterschap van D*\ WeckerJè, een ministerraad gehouden, groentevrouw haar op een naaiwinkel, waar zij wel over bals eu feesten, maar nooit over godsdienst hoorde spreken. Op aohltienjarigen leeftijd huwde zij Amadon, een bekwaam slotenmaker, die toen zes of zeven franken per dag ver diende. In het begin ging alles goed, maar toen hij een dronkaard werd, be klaagde zij zioh bitterlijk, totdat bij er wanhopend onder werd. Zij hoopte nog dat Amadon in een van zijne woedende buien baar zou dooden. Zij was dien morgeod geheel van haar stukken nu en dan ondervond zij eene verdooving en gaf zelf» bloed over. Het ontbrak haar aan moed om te handelen. Wat te doeu Zij gevoelde dut hare be vende vingers geene naald meer zouden kunnen vasthouden. De kracht ontbrak haar om haar ka mertje schoon te maken. Waarom zou zij het ook doen, zij had immers geen geld meer om een bezem te koopen. Zij viel op den stroozak neer en zag met de hand onder liet hoofd geleuud rond. Eenige oogenbiikken later trad Ger- maine binnen. Aohter haar kwamen de kinderen van dit ongelukkige paar. Rosalie zag hen echter verbaasd aan. Terwijl zij de soep gereed maakte had Germaine eenige kleedingstukken van hare kinderen opgezooht, welke geschikt

De Volksstem | 1918 | | pagina 1