M net gebrek aan levensmiddelen ln Nederland Generaal Foch STADSNIEUWS Octaai van O.L. Vrouw ter Druiven DE BOEKEN van VERVARCI waaraan met uitzondering van den lian- delsminister Czyerenij, afwezig van Bu dapest, en van den minister a latere graaf Alador Zichy, al de leden van liet kabinet deelnamen. De zitting was zeer kort en liep uit op het algemeen ontslag van het kabinet, Alle ministers teekenden het ontslagsaanzoek. KEULEN, 18 April. De Rheinisch West/alische Zeitung meldt uit Amster dam Naar verluidt, is de Nederlandsche regeering van plan, in verband met het gebrek aan levensmiddelen, nieuwe be slissende maatregelen te treilen. Men spreekt van 't sluiten van al de eethuizen. AMSTERDAM, 18 April. Volgens betrouwbare berichten zijn de ekonomi- eche ondernandelingen tusschen Engeland en Nederland sedert eenige dagen onder broken. DEN HAAG, 18 April. In plaatse lijke parlementaire kringen verluidt, dal de Nederlandsche schepen door oorlog schepen begeleid, naar Nederlandsen Indië om rijst en andere koloniale waren aan te voeren. Het vertrek zou einde April of in 't begin van Mei plaats hebben Generaal Focn, aan wien de Entente nu de opperste leiding barer legers in hel Westen beeft toevertrouwd is een ge- luksofficier, oud geworden in de wapens. In 1870 deed bij den Fransch-Duitactien oorlog mêe als vrijwilliger in bot 4de linieregiment van de infanterie ging hij over tot de artilUrie. Van af 1878 vinden wij hem in de kaders van den generalen staf. Benoemd in 1903 tot stafhoofd van het 5e legerkorps bekwam bij in 1907 de graad van opperbevelhebber der artillerie van datzelfde leger. Oppergeneraal benoemd bij de oorlogs verklaring kreeg hij de leiding van een legerkorps dat in Vlaanderen zijn opera tiegebied had. 't Was generaal Foch die in 1915 en 1916 de legers aanvoerde die zich binst de geveobten in de Sorameslrekeu ouder scheidden. In 1916 terwijl generaal Piétain over de midden legers der Franschen het bevel had, leidde Foch met goeden uitslag de militaire operatie der Fransche legers die de noordoostelijke sectors van hel froul verdedigden. In ongenade gevallen werd hij bij de reserve ingedeeld en versoheidene diplo matike-mililaire zendingen in den vreem de werden liern opgedragen. In 1917 wanneer Pótain generalissime der Fransche was benoemd werd Foch geroepen lot het opperst bestuur van den generalen staf. Nog is Foeb sedert 1917 Frankrijks vertegenwoordiger in den Oorlogsraad der Verbondenen. De zending aan dezen generaal nu toe- ge wezen door de hooge fanoties waartoe hij beroepen werd is moeilijk en hij zal al zijne krijgsmaushoedanigheden en al zijne militaire diplomatiscne kunde moe ten gebruiken om ze lot goed eind te brengen. Zal Hindenburg in Foch een hem waardige tegenstander hebben ge vonden. De toekomst zal het uitwijzen. konden zijn voor de kinderen van Rosa lie. Zij begon echter mei deze te was schen, hunne haren te kammen, in één woord hen een fatsoenlijk uiterlijk te geven. Daarna zeide zij lot hare kinderen om bare liefdadigheid te verzachten Die arme kleinen hebben geen klee- ren, geef ben uit liefde lot Jesus de uwe. Toen had er een treffend tooneol plaats dat de ouders tranen deed storten yau geluk, zoodat de kinderen van Rosalie netjes waren toen bracht Germaine ze naar bare moeder. Deze kou hare oogen niet gelooven, zij meende te droumon. Zij drukte de kinderen aan baar hart en zug Germaine met tranen in de oogen aan. Helaas, zeide zij eenige oogenblik ken daarna, zoo moesten zij altijd zijn. Laat ons nu over u spreken. Over mij 1 riep Rosalie. Ja, hernam de vrouw van Parasol, ik zou zoo gaarne uwe vriendin worden. Mijue vriendin Is het niet genoeg als ge liefdadig voor mij zijt Neen, antwoordde Germaine, hare banden grijpende meer dan uwe kinde reu hebt ge troost, kracht en vriendschap noodig. Te laat zeide de vrouw, mijn hart is bijna dood en mijn lichaam is afgeleefd. Mijn man.... Gij kebt toch nog uwe kinderen. EEN EN ANDER Bij den Keizer. BERLIJN, 17 April. Z. M. den keizer ontving gisteren den staatssekre- taris van het Ministerie van binnenland- sche zaken Dr. von Kuhlmann, tot het geven van verslag. De onthullingen van Boio. Het ni*uw onderzoek dal geopend werd tengevolge der onthullingen van Bolo, werd Dinsdag gesloten. Bolo werd den Woensdag morgend, om 6 ure, te Vin- ceuues door den kop geschoten. Een vliegrekord. AMSTERDAM, 16 April. Volgens een plaatselijk blad verneemt de Times uit Washington, dat de Argentijnsclie luitenant Gaudelens met zijn vliegtuig de Cordillera bergketen overgevlogen is. KOMMANDANTUUR-BEVEL. N. 263. 1) De in 't verleden jaar getroffen bepalingen aangaande de verhoudingen van het landbouiobedrijf aan de grenzen der Kommandantuur worden hiermede herinnerd en vernieuwd. a) De grens tusschen Etappe en Gene raal Goeveruement is ook de ehonotnische grens; dat wil zeggen Landbouwers uit het Goevernemei.t mogen hunnen eigen dom in de Etappe niet uitbaten; en land bouwers uit de Etappe mogen huuuen eigendom in liet Gouvernement niet uil balen. Zulke landbouwers moeten dus den betreffende eigendom verpachten. Als deze verpaoliting op moeilijkheden sluit, moeten de gemeenten bet betreffende land ouder eigene verantwoordelijkheid bebouwen. b) Aan de overige grenzen der Kom- mandantuuromsclirijving is voor hel uitbaten van liet land de tooonplaals van den betreffende landbouwer maatgevend; dat wil zeggen Inwoners van de Kom- mandautuur Aalst, die land in eene naburige Kommandantuuromsohrij ving hebben, baten hunnen eigendom uit en leveren de affeveringsplichtige bedragen van deze aan de Komraandantuur Aalst af. De landbouwers uit de naburige Kom maDdanturen handelen op gelijke wijze doch omgekeerd. 2) Berichten a) De aan bet Goevernementgrenzende gemeenten berichten op 24. IV., of en hoe deze bepaling voor dit jaar doorge voerd is (met juiste, uitvoerige opgaven). b) Al de aan andere Kommandauluren grenzende gemeenten geven op 24. IV. ieder 2 lijsten af 1) Lijst van die land bouwers hunner gemeenten, die land in de naburige Kdtr bezitten, en 2) Lijst van die landbouwers der naburige Kdtr die land in hunne gemeente bezitten (beide met juiste opgave der grootte van bel land). N. 264. 1) In de Glukoosfabriek Le Clercq te Aalst is «r Aardappelpaprijk aan zet- meelstotfen en eiwit, bijzonder geschikt voor melkkoeien en meslee van zwijnen, te bekomen. Prijs 3 frank per hectoliter. Aflevering te beginnen met 22 April. 2) De burgemeesters moeten dit ter keunis der landbouwers brengen. N. 265. De berichten over Bieën- Volken en Bieën- Was (zie 2 der gisteren in plak- Hij spaart hen evenmin als mjj. Komaan, hernam Germaine, hebt ge vertrouwen in mij O, ja l antwoordde Rosalie sedert gij in dit huis woont hebt ge mij duizend kleine diensten bewezen. Gisteren heeft uw man mij ook uit de handen van den woestaard gered en zie ik thans niet dat mijne kinderen er uit zien als die van een fatsoenlijk werkman Welnu, zeide Germaine, wij zullen beginnen met de kamer schoon te mallen. En dan Dan zullen we een ijzeren ledikant halen mei een helderen stroozak. Rosalie aarzelde nog, maar Germaine ging reeds aan den slag en weldra deed de vrouw van Amadon mee. Twee uren daarna liet Germaine een ledikant komen, dat in een hoek der kamer werd opgenla- gun, de weinige meubels glommen vau> zuiverheid en door de gewasscnea ven sterglazen drongen de vroolijka zoime stralen naar binnen. Een vluchtige glans van voldoening veriiehtte het gelaat van Rosalie. Nu ontbreekt er nog wat aan, zeide Germaine. Wat dan vroeg Rosalie. Gij, antwoordde Germaine,, o,p b.are lompen wijzende. O I riep Rosalie. kaatvorm uitgegeven verordening van 3. IV. 18) moeten niet op 1. V. 18, maar echter reeds op 24. IV. door de gemeen teoverheden bij de Kdtr. ingeleverd worden. Alles met juiste opgave der eigenaars. N. 266. In het Kdtr. Bevel N. 261 is in plaats van 6 ure 's morgens, 5 U. 'S MORGENS, te zetten. Aalst, den 18 April 1918. Der Etappenkommandant, A. b. (get.) SANGUINETTO, Oberieuluaul u. Adjutant. Genootschap der Gedurende Aanbidding en Werk van de Arme Kerken JAARLIJ KSC H E BOETNOVE van 21 tot 29 April Zondag 21 April, Gedurige Aanbidding in de kerk der Zwarte Zustersom 6 en 7 ure Mik, om 5 ure Opening der Novene, Lof en Fransch Sermoen door den Eer waarde Pater De Grauwe, S. J. Alle werkdagen der Novene H. Mis, om 7 ure. Zondag 28 April, om 5 ure Lof. Maandag 29 April, Maandelijksche Aanbidding, om 5 ure Lof en Fransch Sermoen, sluiting der Novene, Te Deum. Van den 21 tot 29 April zal de eerste Mis in Sl Martenskerk geschieden met de uitstelling van het H. Sacrament; den laatsten dag Vlaamsch Sermoen na het Evangelie. De plechtige oproep door het Broeder schap van O. L. Vrouw ter Druiven tol de geloovigen onzer stad heeft alom diepen weerklank gevonden. Me;, mag het zeggen De Octaaf van O. L. Vrouw ter Druiven heeft dit jaar een buitenge wonen bijval gehad en heerlijke geeste lijke vruchten voortgebracht. Van af den dag der opening, op Zondag 7 April 11., werd de Kapel der Werf iederen avond overstroomd door een ingetogen menigte die bij bet Mirakuleus Beeld heul en iroost kwam zoeken in deze benarde lijden. Neen het Geloof is niet dood onder den druk zelf van het lijden dat verpletterend op allen weegt, richt hel zich vuriger en hardnekkiger op en liet zend een kreet van groot betrouwen tot den Vader die de zon en de bloemen van de mensclienkinderen schiep. Maria is den weg der barmhartigheid, der liefde die leidt naar God, en 't is door Haar dal we het l.art van den Zoon bewegen moeten. Dat hebben die honderden men echen begrepeu welke, tijdens deze Octaaf, zoo ijverig en betrouw vol haar heiligdom bezochten *n dit Geloof zal uiet teloor gesteld worden 1 De plecnligheid wem Maandag 11. gesloten, en te dier gelegen- neid stuurde de Eerwaarde Heer Van Cromphaul, Proost van het Broederschap, een roerend woord van dank en opwek kin" tot de immer talrijker toegestroomde menigte. Ruim drie honderd nieuwe loden zijn tot de Confrérie toegetreden 1 Dit is voorwaar een prachtige aauwinst, en het bewijst dat onze Aalsterscho bevolking, aan haar godsdienstig verleden geirouw, Mag ik u een mijner japonnen aan bieden. Ik heb er gisteren nog een bij gekregen en kan er dus een missen. Waarom aarzelt gij, wij zijn immers bu ren en God gebiedt dat de armen elkaar moeten helpen en ik houd veel van u, omdat ge zoo ongelukkig zijl. Rosalie wierp zich snikkende in de armen van Germaine. Ik dank u I nep zij. Woldra w as Rosalie even zindelijk ge kleed als bare kinderen en toen zij in de k.amer van- Germaine zaten opende deze «ene lade van bare kast, nam er rosepa pier, ijzerdraad en groene bladen uit, welke zij op tafel legde. Gelooft ge dat ik stil zit terwijl mijn man op zijn werk is. Neen,1 die kleinen hebben grage magen. Daarom maak ik iu mijn vrijen tijd rozen voor handelaars. Het zou juist een werkje zijn voor u, wij zouden samen kunnen werken en gij zoudl ze kunnen verknopen. Ik verdien daar eiken dag veertig stuivers mede en mijn inan verdient zes en dertig franken per week. Daarvan leven wij en kunnen w ij nog iets sparen, want men moet altijd aan ongelukken en ziekie denken als ge mijn voorstel aanneemt kunt ge evenveel verdienen als ik en misschien zult gij pop pen kunnen aankleeden, terwijl ik aan de rozen werk. van langs hoe meer haren toevlue nemen wil tot O. L. Vrouw ter Druive de Troosteres der Bedrukten. Wie di zijn hoop plaatst zal niet bedrog worden 1 BERICHT AAN DE LANDBOUWEB VAN AALST EN OMLIGGENDE G TEN. De zoo genaamde sameng stelde meststofdie onlangs door 1 gewestelijk landbouwcomiteit verdei werd, bevat, volgens ontleding van i Gentsche Staalslaboratorium Organieke stikstof 3.31 per hondei Watervrij fosfoorzuur 21,91 per hondei (benevens eene aanzienlijke lioeveelhi kalle.) Deze mededeeling heeft voor di de belanghebbende landbouwers in lichten en gerust te stellen. Het Bestuc WERK VAN DEN AKKER. stellen ruim 2000 kilos samengesteld' ter Lescnikking onzer leden. Dit vet staat uit bovengenaamde meststdf w onder wij eene geschikte hoeveel zwavelzuur ammoniak gemen.d heb Het vet kost 1 frank de kilo men het voordeelig gebruiken bij liet mei van aardappels in de verhouding v^ kilos Der roede. Dezo meststof dient i werkt le worden vóór of na de plant best vóór het uitplanten der knollen Verkrijgbaar alle dagen ter Nazar straat, 78, om 10 ure. Het Besti BERICHT. Voor den aankoop Belgische rente, stad Antwerpen, 5 Auderlecht 4 1/2, Verviers 4 1/2, w u tot M. Robert Van de Lanotle, selagent, Esplanadestraat, n. 8, A Besie voorwaarden. Verwisseling vreemde munten. 1 LEERGANG voor ONGELETTEI MANSPERSONEN. Gezien den b dien dergelijken leergang aan vrot personen geniet, wil het Bestuur Huishoudscholen een afzonderlijken gang voor mansvolk inrichten, onderwijs is kosteloos. Insch rij vil zijn te nemen alle dagen, omllur de school der Sint Jorisslraat, bi onderwijzeres, Mejuffer van Daele. Het Best Men vraagt te koopen een dervoiiuur in goeden slaat. Zich te bt gen ten bureele dezer. Te koop een groot onlangs n gebouwd Woonhuis met poort en in zijn dienstig voor alle bedrijven, gel omtrent in 't midden der stad. Zie bevragen ten bureele dezer. Te verkrijgen ten bureele en bij onze verkoo Leert Fransch, Duitsch en Eng zonder meester. Prijs fr. 5, Beste Beetwortelzaad (Eikendoi te bnkomen bij E. Bogaerts, Boterui n. 3, Aalst. W A G E N S M E E F Aankomst eener partij allerbeste gensmeer, in vaten van 26 en 501 bij G. VAN MOLLE-DELMOTTE, l Molenstraat, 30.In 't klein, gelieft d mede te brengen. Wat zijt gij goed 1 riep Rosali Gij neemt het dan aan Zeker, maar hoe zal ik u oo noeg kunnen bedanken Sa, sa, zwijg daar maar over- Ik ben niet slecht, het lijden mij zoo diep doen vallen. Dat komt omdat gij nooit bidt. Rosalie keek de kamer rond. Wat is alles hier fraai, zeid men zou zeggen dal ge rijk waart. Dal zijn wij ook. Wij hebben deren, genegenheid en geloof Mijt houdt veel van mij de kinderen zij braaf, wat wil men meer De mei die gij zoo fraai vindt heeft mijn m zijne vrije uren gemaakt. Hij maakt er ook nog anderen, deze verkoopen wij dan, want dit is derspeelgoed, dat oen goede winst vert. Ik zie, gij hebt vogeltjes. Zeker, dat is eene groote uit uing voor ons En bloemen Ook ai, lacnte Germaine, ik vq zo zelf. Rosalie zag naar de kinderen. Ik heb mijne kinderen totl slecht verzorgd, zeide zij. Zij nijn nog zoo jong 1 (Vsrvolj

De Volksstem | 1918 | | pagina 2