De erfgenamen van Judas Begrooting der Stad Aalst Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Oostelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Zuld-Oostelljk gevechtsterrein Turksche fronten STADSNIEUWS DUITSCHE MEDEDEELING E. H. O., den 17 April 1918. BEKENDMAKING Op de spoorwegstreek van Ath naar Gee- raardsberpen, op het gebied der gemeente Over» boelare, en in de streek van Zottegem naar Geeraardsbergen op het gebied der gemeente Nederboelare, zijn wederom door inwoners de zer gemeenten de signaaldraden door kwaad willigheid vernietigd of vastgemaakt geworden, zoodat de signalen niet meer konden werken. Hierdoor werd het spoorwegverkeer voor alle troepentransporten in erg gevaar gebracht. 81echts aan de waakzaamheid der spoorweg beambten is het te danken, dat die inzichten werden verijdeld en geene ongevallen zich heb ben voorgedaan. Trots het verbod, de spoorweggebouwen te betreden, werd voortdurend hiertegen overtre den ook zijn kwaadwillige beschadigingen voorgekomen. Als daders zijn het grootste deel jeugdige personen ontdekt, die zonder twijfel door vol wassenen tot die daden werden verleid. In het bijzonder hebben die gemeenten niet voor het verantwoordelijk toezicht en waarschuwing zorg gedragen. Naast de reeds toegepaste lichte straf van enkele daders, is aan de gemeente Overhoelare eene dwangstraf van lioa Xf duizend mark, aan de gemeente Nederboulare eene dwangstraf van zes duizend mark door het Opperbevel van.het 4® leger als straf opgelegd. Dit wordt openlijk ter kennis gebracht. Der Etappeninspekteur, von SCHICKFUS, General der Infanterie. v\v Duiteche bron BERLIJN, 19 April. Op het Vlaarnsch trechterveld ontspannen zich herhaaldelijk kleine gevechten onzer verkenningsafdeelin- gen met Belgische en Engelsche posten. Hevige aanvallen, die de vijand van uit het noorden en het noordwesten tegen Wyt achaete uitvoerde, werden afgeslagen. Reeds bij zijn voorbereidingen leed de vijand in ons vernielingsvuur zware verliezen. Tus- schen Bailleul en La Bassèe, hevige ge vechtsbedrijvigheid van het geschut. Ten noordwesten van Beihune viel ons voetvolk de vijandelijke linies ten noorden van het La Basseekanaal aan en veroverde eenige kanonnen. Bij Festuberten Givenciiy werd wisselvallig gevochten. Wij maakten over de 600 gevangenen. De sedert eeuige dagen aan de Avre ge stegen vuurbedrijvigheid werd door Fran sche aanvallen tegen Morisel en Moreuil op beide zijden van de Avre, door het Seuecat- woud en op heide zijden van den weg Aily- Moreuil gevolgd. Fransche bron. PARIJS, 17 April. Aan de Somme en het Oisefront, lamelijk groote bedrijvigheid der heide artilleriën en patroelje onlmbelin gen. Wij voerden talrijke handgrepen in de vijandelijke lifiies uit en bijzonder ten Zuid- Westen van Butte du Mesnil, in de sirnek van Tahure en ten Noorden Flirey. Wij namen een belangrijk aantal gevangenen. Op den reohter Maasoever mislukte ten Oosten van Samugneux eene vijandelijke poging. Op het overige van het front rustige nacht. PARIJS, 17 April. Tijdens deD dag geen iufanteriebudrijvigheid. De vijand beschoot hevig onze eerste linie en eenige dorpen ten noorden van de streek van Moutdidier. Onze batterijen bestreden werk zaam de vijandelijke artillerie en werkte door koncentratievuur op de vijandelijke stellingen. Tusschenpoozende beschieting op het overi.e van hei front. NAAR R. D. N. 63® VERVOLG Zie, hernam de vrouw van Amadon, ik bewonder u, gij zijt eene voorbeeldige vrouw, ik wenschte het ook te zijn, maai de moed ontbreekt mij. Ik zal u moed geven, antwoordde Ger- maine. Gij 1 Onmogelijk 1 Neen, niet onmogelijk En hoe zal dat gaan Germaine wees naar het kruisbeeld dat aan den muur hing. Rosalie boog liet hoofd en kleurde zij begreep het niet, zij geloofde niet. Op dit oogenblik hoorde men van uit het alkoof een zacht steunen de kinderen van Ger maine, naderden het alkoof. Moeder, zeide Gobain, het is de arme hond. De student die gisteren hier is geweest heeft beloofd terug hier te komen, zeide de vrouw van Parasol, indien ik wist waar hij woonde.... arm heest, voegde zij er bijden kop van Morse oj.lichtende om hem te laten drinken, hij schijnt veel te lijden. De deur werd geopend en eene stem ant woordde Wij zullen em helpen, julfrouw Pa rasol, ik ken uw man. Ik heb Sidor bij mij, XXIV® JAAR N° 75 5 sentiemen het nummer Zondag 21 April 1918 DE VOLKSSTEM Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-De Gendt. Bureelen Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst Engelsche bron LONDEN, 17 April. Vandaag is er op het front van Meieren tot W'ijtschaete ver woed gevochten. Bij het krieken van den ochtend herhaalde de vijand zijne aanvallen met sterke krach- len in de buurt van Wijlschaete entSpan- broeckmolen. Door een zwaar bombardement ondersteund naderden zijne troepen onze stelling onder dekking van den mist en na een langduricen strijd raakten ze in het bezit van heide plaatsen. Te Meteren wist de vijand van ochtend eveneens voet te krijgen. De strijd duurt daar voort. LONDEN, 16 April. Gisteren avond heeft de vijand, na eer. voorafgaand aller hevigst bominenbardementeen zeer zwaren aanval op onze stellingen tueschen Belle en Neuve E.lise (Nieuwkerke) ondernomen.De aanval werd uitgevoerd door drie groote Duitsche divisies, die daarvoor niet aan den slag hadden deelgenomen, en zij slaagden er, na een verwoeden, bitteren strijd in, het hooge terrein ten zuidoosten en oosten van Belle, dat beleend is als Mont Delil en Revelsberg te vermeesteren. Onze. troepen aan dit front zijn teruggetrokken op eene nieuwe stelling ten noorden van Belle en Wulverghem. Belle is in handen van den vijand gevallen. Vanochtend was een nieuwe Duitsohe aanval zich aan het ontwikkelen in de haurt van Wjtschaete. Vanochtend vroeg heeft de vijand ook een aanval gedaan ten zuidweste van Vieux Berquin onder dekking van zwaar artillerie ën mijnwerper8vuur, maar werd terugge slagen. Wij namen vannacht een aantal gevange nen bij een geslaafde kleine onderneming ten zuidoosten van Robecq. Van het overige Britsche front is niets van belang te melden. Voor eene nieuwe periode in den grooten slag GENEVE, 18 April. Le Temps meldt: De artilleriebewerking op het gansche front verergert in de laatste 48 uren. Wij staan naar alle waarschijnlijkheid voor eene periode van groote gevechten. Duitsche bron BERLIJN, 19 April. Oekrajina In Taurië hebben wij Tsjaplinka en Melitopol bezet. Oostenrijksche bron WEENEN, 19 April. Tusschen Etsch en Piave is de strijdactie blijven aanhouden. Op de hoogvlakte der Zeven Gemeenten werden verscheidene vooruitstooten afge slagen. Italiaansohe bron. ROME, 16 April. Veelvuldiger trei- die mij heeft verteld wie gij zijt. Laat den hond eens zien het gaat goed. De ellen deling die hem heeft willen dooden heeft gebeefd. Germaine zeide Rosalie zacht, mijne horst doet mij zoo zeer, ik geef bloed over, indien ik er mijnheer over durfde spreken. Spreek, zeide Léonoe, Aubertin. Laat mij uw pols voelen.... koorts, ik ken die koorts, zij heet ellende... Gij hoest Ja mijnheer, sedert gisteren geef ik bloed ep. Dat is vreemd, zeide hij. Ik ben gevallen, zeide Rosalie kleu rende. De student nam de hand der arme vrouw. Men heeft u geslagen en gij wilt het niet zeggen. Rosalie boog het hoofd. Na de zieke nauwkeurig onderzocht te hebben, sprak bij Sidor gaat met mij mee, hij zal u brengen wat ge moet nemen. Maar mijnheer, ik Wees gerust, de apotheker zal er u niets voor vragen. Een uogenbtik later kwam Sidor terug; i ij geloof.ie dat Germaine hem zou bedan ken, maar deze zag hem verwijtend aau en zeide Gij doet niet wat gij mij beloofd hebt. Dat is waar. Ik ging dezen morgend terschoten in het Garonadal. Italiaansche patroeljes lokten eenige plaatselijke ge vecht8werkzaamheid in de streek van den Adaraello en het dal van de Brenta uit. Op het overige front bleef het rustig. Duitsche bron BERLIJN, 19 April. Macedon. front O'iderneiningen van stormtroepen in den Gernabooht leverden eenige italianen en Serviërs als gevangenen op. Bulgaarsche bron SOFIA, 18 April. Aan 't Macedonisch front in het boven Skumbidal verdreven onze posten door hun vuur wederzijds de an Bilolia Prilip twee Fransche infanterie afdeelingen. Langs beide zijden levendige vuurbedrijvigheid. Ten oosten de Wardar verstrooiden wij versterkte Engelsche pa- troeljen. In het Stroemadal werden op 15 April de levendige verkennersgeveoliten in de vlakte voor onze stellingen voortgezet. In het dorp Profenick namen onze een heden een officier en acht gekwetste En- gelsclien alsook zwaar gekwetste gevangen en veroverden machiengeweren, bojnmen- werpers, eene groote menigte geweren en ander krijgsmaieriaal. Langs beide zijden van de Wardar levendig vijandelijk vliegers bedrijvigheid. Aan het Dobrudschafront wapenstilstand. Turksche bron KONSTANTINOPEL, 17 April. Aan het Palestinafront levendige patroel- jenbedrijvigheid. Onze over Baltum langs de spoorbaan vervolgde troepen, hebben de streek 20 kilometers ten noorden van Ba'.um bereikt. Anders niets nieuws. AVON D BERICHT BERLIJN, 19 April. Van de slag- fronten niets nieuws. Ten noordwesten van Morenil heeft de Franscliman na zijne mis lukkingen van den vorigen dag zijne aan vallen niet hernieuwd. BERLIJN, 19 April. Den 31 Maart '8 morgens werd door een onze duikbooten, b«vel hebber kapitein luitenant Wilhelm Meyer, ,een bijzonder waardevol Eugelsch passagiersstoomschip, een S6hip van ten minste 18,000 ton in den grond geboord. Op de plaats der torpedeering werden later scheepswrakken en ledige reddingsbooten gevonden. TER ZEE BERLIJN, 18 April. In den nacht van 17 op 18 April werd Oostende van uit zee besohoten. Er werd geen militaire schade aangericht. Onze torpedobooten namen den 18 April 's morgens vijandelijke kampen en stapelplaatsen tusschen Duinkerde enNieuw- poort met 600 sehoteu onder vuur. naar hel atelier, waarlijk, ik ging er heen, maar ik ontmoette Nicolas Ficelle en deze heeft mij van liet werk teruggehouden. Eu uwe grootmoeder Sidor sloeg zich met de vuist op de borst. Beknor mij niet, zeide hij, ik ben niet slecht. Uit liefde voor mijne grootmoeder en om u mijn goeden wil te toonen, ga ik hedenmiddag werken. Dag kleinen Weet ge wat ik denk vroeg Rosalie. Dat ge met de lieden die gij kent doet wat ge wilt. Kom laat ons aan het werk gaan. Zou ik van veertig stuivers kunnen leven i Gedurende den dag speelden de kinderen van Parasol met die van Amadon, terwijl de moed<-r werkte. Toen de schrijnwerker thuis kwam, zette men zich aan tafel, en voor de eerste maal gedurende vele jaren glimlachte Rosalie. Des avonds legde zij hare kinderen in het zuivere bed en sliep naast ben. Amadon kwam niet thuis. Overdag was hij eenige oogenblikken thuis geweest, doch hij vond er niemand. Kijk, zeide hij, het kot is geveegd; daarmee giqg hij heen. Tegen den lijd van eten kwam Lij des avonds terug. Rosalie maakte den maaltijd gereed en Amadau zag met genoegen dat er twee llesschen op tafe. sionden. Toen hij de nette kleederen van vrouw en kinderen zag, werd hij een weinig verlegen, 't Verv. In het Belgisch Parlement Sedert hot uitbreken van den oorlog heeft het BeLiseh parlement 15 Volksvertegen woordigers en 14 Senateurs verloren. De overleden Kamerleden zijn MM. Ne- rinckx, Delbeke, Schollaert, Verhaegen, Davignon, Böval en Hoven, allen katholie ken MM. Louis Huysmans, Delvaux, Van Damme, Bastien en Warocqué, allen libera len M. Roger, socialist en M. P. Daeus, demokraat. De overleden Senators zijn MM. Werner de Mérode, de Nève de Roden de Savoye, Le Clef, Meyers, Biart, Van den Bussche, Van den Peereboom en Van Naemen, allen katholieken MM. Gatteau, Neuman, Piret, S'eurs, Van der Kelen en Van de Walle, allen liberalen. ZONDAGRUST. Zondag 21 April, zal alleen open blijven, van 's middags tot 's middernacht8, de dienstdoende Apo theek van M. Renneboog, Nieuwstraat. voor 1918. Verslag aau den Gemeenteraad inge diend door M. MOYERSOEN, Schepen van Finantiën. Mijne Heer en De begrooting der stad voor het dienst jaar 1918, voorziet in ontvangsten de som van 5,178,358.38 en in uitgaven de som 5,174,385,74. Zij sluit dus meteen batig slot van 3,972,64. De gewoneonlvangsten beloopen slechts tot 520,528.96, daarin begrepen zijnde tot beloop van 127,551 fr., de toelagen van Staat en Provincie voor de verschil- lige takken van onderwijs. De laatste begrooting der stad vóór den oorlog, die van 1914, voorzag als gewone ontvangsten 829,539 fr. Onze gewone inkomsten zijn dus met 309,000 fr. verminderd. Die vermindering kemt hoofdzakelijk in de volgende posten voor Begrooting van 1914 1918 Aand. in Gemeentefonds 231825 115000 id. in het afzond, fonds 35125 8600 id. inde exploitatie van Buurtspoorwegen 3500 Opbrengst van stadswaag 11000 3205 id. markt plaatsgelden 46970 2500 id. slachthuis 10500 1500 id. 0.83 op de persoonl. belasting 61400 42300 id. 0.25 op het patent recht 28800 14000 id. taks op de stoomtui gen en motors 56000 3000 Wij voorzien dat onze gewone uitgaven 925,536,38 fr. zullen bedragen; hel voor uitzicht van 1914 was van 816,881 fr., dus eene vermeerdering van 109,000 fr. Die vermeerdering draagt uilsluitend op twee posten. Het armwezen en het onderwijs Het armwezen de voorziene toelage voor de Godshuizen bedraagt 192,000 fr. tegen 80,000 fr. in 1914; die vermeerde - ring is veroorzaakt door de verhooging der prijzen van eetwaren, enz. Het onderwijs de uitgaven zijn ge stegen van 241,576 fr. lot 328,336 door de vermeerdering der uitgaven van den gewonen dienst van het lager onderwijs, 't zij 78,000 fr.en het geneeskundig toeziohl 15,000 fr.terwijl de toelagen slechts met onge>eer 29,000 fr. vermeer derden. Die vermeerdering zal dus besten dig zijn. De andere afdeelingen onzer gewone uitgaven bieden zich aan met eene ver mindering, voortkomende uit de oorlogs omstandigheden; die vermindering is dus van voorloopigen aard. De voorziene buitengewone ontvang sten beloopen tot 4,657,829,42 fr., waar onder 4,620,000 fr. voortkomende uit leeningen. De overschot uit achterblij vende Staatstoelagen en bijvoeglijke opcentiemen. De leeuingen verdoelen zich volgender wijze 1. de leening met het gemeentecrediet, goedgekeurd den 31 Jan. 1918 1,000,000 2. eene leening met hijzonderen, gest. door den gemeenteraad den 13 Nov. 1917 770,000

De Volksstem | 1918 | | pagina 1