s Eene rede van Lloyd George öe onbeperkte OuikMoorlog Aan onze Lezers Oorlogsberichten Westelijk fievechtsterrela Zuidelijk oöveclitsterrali Zuid-Oostelijk ueveclitsterreln XXIV JAAR N. 112. 5 centiemen liet nummer Daar wij ten gevolge van den papier nood gedwongen zijn overal papier te koopen aan zeer hooge prijzen, meer dan twintig maal duurder dan in vredes tijd zijn wij verplicht dagelijks te verschijnen aan 5» centiemen. Onze bladen zullen ook soms verschil lend van formaat zijn, naarmate het papier dat wij kunnen koopen. 's Zondags bijvoorbeeld, zal het grooter zijn dan in de weck. Wij durven verhopen dat onze Lezers zulten inzien, welke moeilijke omstandig heden ons tot dezen maatregel verplich ten. 't Komt er voor ons hoofdzakelijk op aan onze werklieden en verkoopers aan 't werk te kunnen houden. DEN HAAG. 8 Juni. Hollandach Nieuwsbureau meldt uit Londen In het jaariijksch kongres van den Boekdruk- kersbond hield Lloyd George een rede op de bondgenooten. Hij begon met eene huldiging van de Amerikanen en ging voort: De rede, waarnaar gij mij gevraagd hebt, is aan den uilslag der zaak van de geallieerden gewijd. Als door eene of andere reden de geallieerden geen uilslag, zouden bereiken, dan zou het eene treurige wereld zijn, waarin wij moeten leven. Lloyd George maakte eene vergelijking tusschen de wereldoorlogen van vroegere geschiedkundige periodes, de strijden tegen de Turken en Saracenen, en ging ▼OOrt Do huldigfltrijd io da oini'jd tegou bet Pruisisch ideaal van hm militarisme met zijne verachting van vrijheid, zijne ▼erachting der menschenrechlen, zijne verachting der menschelijkheid Als wij heden geen uitslag zouden bereiken dan zou de hedendaagsche beschaving in den donkersten tijd van 't verleden terug geslingerd worden. Wij betalen eenen hoogen, treurigen prijs; voor de over winning betaald werd, bereikt de waarde niet waarom het nu gaat. Wij beleven kommervolle dagen. Het is alsof men bij een verwanten mensch staat die met eene vreeselijke ziekte om zijn leven kampt, en toeziet en zegt dat men den aüoop der krisis moet afwachten. De krisis is nog niet voorbij. Maar met een sterk hart zullen wij ze overwinnen. Wij kunnen niet toelaten, de wereld kan het niet toelaten, dat weerom het leven van millioenen te niet gaat en de geboor teplaatsen troosteloos worden. Daarom strijden wij. Ons land heeft groote oorlo gen in 't verleden door. eraaakt. Wij we ten dat Ludendorll's hamer op hard, vast, goed metaal trefi (luide bijval), want 't goed erts in 't Engelsoh hart. Hel hield eeuwen lang goed en zal het ook nu uithouden. (Bijval), Evenzoo zal ook liet kleine, dappere volk, dat zulk groot dapper volk is, over 't Kanaal voortvechten. Ik heb de Fran- 8chen gezien en zag nooit een teeken van angst in het gezicht van een of ander Franschman. Wij zijn vol moed, volle beslotenheid om tot heleinde te vechten. Frai'knjk is eensgezinder dan ooit, Engeland is vereend. Vereendheid en beslotenheid zijn de eigenschappen die wij noodig hebben. Wij hebben onze politieke meeningsverschillen begraven. Maar zij zullen zoo of zoo weer opkomen. Deze vereohillen zijn het ware wezen VOLKSSTEM Drukker Uit ever: J. Van Nuffel-De Gendt. BureelenKerkstraat, N. 9 en 22, Aalst; der vrijheid. Maar op 'l oogenblik hebbmi wij maar een doel. D" kleinigheden die in gewone tijd zonder beleekenis zijn, verliezen hunne gewichtigheid, als men verneemt dat do daroen gebroken zijnen dat een vreeselijke vloed do velden van den gobuur verwoest zijn huis vernielt en in onze <<igono nabij heid dringt dan vergeet men alle klei 'den en ijlt ter hulp om den vloed Ie dammen, Daarom gaat het nu hij ons (bijval). Als wij het gedaan hebben,zullen wij ons weer met andere dingen bezig houden, maar de problemas zullen andere en de methodes verschillend zijn. Intusschen willen wij een vereenigd volk zijn (levendige bijval). Vereend in 'l doel, sereend in moed, vereend in do b. slote.nheid van niets toe te geven. (Leve dige bijval). Wij willen gelijk golfbrekers dezen sterken vloed legen houden en hem breken. Duitsche br >n BERLIJN, 11 Juni. Do gedurende den da- matige gevechtsbedrijvtgiieiu werd slechts op beide oevers vsd de Somme levendiger. Na hevigere geschut- werking viel do vijand 's avonds tusschen de Aisne en de Somiue aan. Een plaatse lijke inval van den Tijaud aan den weg Corby Bray werd door een tegenaanval tot staan gebracht. Voor het overige front zakte de aanval bloedig ineen. Legergroep van den Duilschen Kroon prins Twee geTechlsdagen heeft de aan val van het leger van generaal von Hutier tot het voorgenomen doel geleid en ons in hel bezit der hoogvlakte ten zuidwesten van Noyon gebracht. De aanval trof een op onzen aanvul voorbereiden in diepe gelederen opgestelden vijand, welke zich in de sterkste stellingen bevond. Niet instaande konden de Fransche afdee lingen aan de onstuimige aanvalskracht onzer troepen niet weerstaan. Ook de voor den algemeeneu tegenaanval aangevoerde divisies der Fransche legerreserves wer den gisteren in verbitterde gevechten leruggewurpen. Op den reclner aanvalsvleugel behiel den de troeuen van generaal von Oei linger de ten zuiden van AssainvilKrs genomen vijandelijke linies legen hevige tegenaan vallen. De troepen van generaal von Webern Staan in gevechten bij Gourcellos en Mery. Aan beide kanten van den grooten straatweg Ruye, Estreós en Saint Denis, veroverden zij de lioog'.ehellingen ten oosten van Mery. doorbraken de vierde vijandelijke linie en wierpen den vijand op de Aronde terug. Niettegenstaande taaien vijandelijken weerstand dwongen de troepeii van geoe raai von Scholier den overtooht over de Maiz al. Na bestorming van do boogie van Marcquóglise en van den Vignemont berg, drongen zij in ouóphoudbaren aan val lot Artheuil op. Het korps van gene raal Hofiuaun heeft in voortdurenden strijd het vijandelijke stèllinuennest op de hoogten ten zuiden van Thiéscourt doorgebroken. Op de naar het zuiden naar do Oise leidende hellingen ruk en wij tol. Riliecourt op. Het aantal gevangenen steeg tot over de 10.000. Daarmede siijgl het aantal der door de legergroep van den Duitschen Kroonprins vau 27 Mei af ingeleverde gevangenen tot ongeveer 75.000. Op liet front van de Oise tot Reims is de toestand onveranderd. Herhaalde aan vallen van den vijand ten noordwesten van Chateau Thierry zakten onder zware verliezen ineen. Fransche bron. PARIJS. 10 Juni. Gist» ren avond en verleden nacht duurde de andelijke dmkking ongeminderd voort. Op onzen linkervleugel 1 orden da herhaalde lievige aanvallen gebroken. Courcelles, genomen en hernomen, bleef in onze handen. Op onzen rechtervleugel konden wij ons ten zuiden en ten oosten van Viilo houden. Hel dorp zelf werd hardnekkig betwist. Tijde 8 deze opera- iiën iiumftii wij meer dan 500 gevangenen. In hel Center poogde de vijand, door hel inbrengen van nieuwe strijdkrachten, zijn vooruitgang uit te breiden. Hij ge- j lukte er io den zuidrand van Cuviily. hei boach van Ressous sur Matz en de hoog- vlakte van Bellinglise te bereiken. Meer oostwaarts werd do strijd voortgezet in hel bosch van Thiescourl. Volgens eens luidende verklaringen der gevangenen, heefi de slag tot hiertoe overgrooie ver liezen gekost aan den aanvaller. Ten noorden van Reims, nog al hevige artii- lerieetrijd. Wij hebben onze onderneming ten oosten van Haute Braige voltrokken en 150 gevangenen genomen. Tusschen de Ourcq en de Marne hebben wij ver scheidene vijandelijke aanvallen ten oosten van Winly algeelagen. Hunne opmarsch in de streek van Bussières voortzettende hebben de Fransch Ameri kaan8che troepen terrein gewonnen, het aantal gevangenen op 250 gebracht en 30 machiengeweren veroverd. PARIJS, 10 Juni. In den tweeden dag van hel od'ensinf, poogde de vijand door krachtige aanvallen, sieeds met nieuwe troepen ondernomen, vorderingen te doen in de richting van Esireeg Saint Denis en Ribécouri. Onze troepen hebben met dapperheid weerstand geboden. De vijand kon achtereenvolgens en ten koste van zware olf.rs Móry, Belloy en Saint Maur nomen. De hoogvlakte van Belloy was het tooneel van heldliaftigo gevecli ten. Ten zuiden vau Bossous sur Matz, kou de vijand voet vallen in Marqueglisè en moer oostwaarts wordt de strijd voortgezet aan den zuidrand van Eliucourt. Op onzen rechtervleugel kon de vijand uil hel bosch van Thiescourl komen. Op onzen linkervleugel, tusscneu Courcelles en Rubesoourl henbeu wij de vijandelijke gebroken en onze stellingen vijandelijke te nemen aanvallen behouden. Te i oosten d<»r Oise is poging om Le Port t. mislukt. Eng-elschc bron LONDEN, 10 Juni. Gisteren deden wij een succesvollen aanval op de Duit-1 sche posten in den sektor ten noorden van Bélhune.Een vijandelijke aan val 'savondS ondernomen op een onzer posten in lied ho8cli van Aveluy, werd afgeslagen. Oostenrijksche bron WEENËN, 11 Juni.Aan de beneden Piava zijn opnieuw twee Ilaliaansohfl aanvallen mislukt.Ook in deFrenzelakod werden vijandelijke verkeunersafd^elin- gen teruggeslagen. Tenftnoordwesten vaf Korea, in Albanië, hebben do Fran'sohei hunne aanvallen hernomen. Italiaansche bron ROME, 9 Juni. Talrijke artillerit gevechten aan Tonale tot aan Brenta evenals aan de Piava. In hot LagarinadalM in Vallarsa, in de kom van Laghi en aai de toegangen van Sallon, werden vijan delijke afdeeliugen teruggeworpen, Italiaansche en Engelsciie patroeljen heb beu in verscheidene sektors van |iei berg front vijandelijke vorkonners op dn vlucb I gejaagd. Op den Coll' Orso maakten I wapens en krijgsvoorraad bui:. Onze vliegtuigen wierpen 4 ton bomme op vijandelijke kampen en verkeerspui ten. In luchtgevechten worden vijf vija delijke vliegtuigen neergesoholen. Bulgaar sche bron SOFIA, 9 Juni. Maoedonisch front. - Ten oosten van 't Ochridaineer verdmve wij door ons vuur versohillende vijand- lijke verkenningsafdeelingen. In de Cel nabooht gedurende eenigen tijd levend.' vijandelijk geschutvuur. Ten ooste vj de Gema drongen onzeaanvalsafdeelingt in de vijandelijke stellingen en keerdi met Servische gevangtnen terug. Ti zuiden van Gradesnitza en bij Tan kort vijandelijk trommelvuur, dat dot ons geschut sukcesvoi beantwoord w leu zuiden vau Hoema levendige geschu bedrijvigheid langs beide kanten. AVOND BERICHT BERLIJN, 11 Juni. Op hei slagvel ten zuil weste van Noyon, zijn nieuw Fransche tegenaanvallen onder zwaarste verliezen mislukt. BERLIJN, 11 Juüi In de "Middellun sche Zee boorden onze duikboolen zevi stoomschepen met ongeveer 20.000 t| in den grond. Onder dezen bevonden he: Engelsch bewapend stoomschip Ca brian King 3002 ton met vliegluiire eu het stoomschip Snowden 3,189 met 4000 ton kolen en 200 t. siukgoei

De Volksstem | 1918 | | pagina 1