Een protest van tien aarts bisschop van Rouaan De onbeperkte Duikbooioouog Oorlogsberichten Westelijk gevecbtsterreln Zuidelijk gevechtsterrein Zuid-Oostelijk gerechtsterreiD Turksche fronten (Ji9inm..tmar,ih„A Ertvelde), waar een beambte der Gelj. veldpolicie bij eene vastnoming door eén scliol zwaar gekwetst werd, waarbij de daders vluchtten en hierbij onbetwijfelbaar door inwoners der gemeente ondersteund werden, is en boete ten bedrage van 10.000 tien duizend mark opgelegd. E. H. O. 17 Juni 1918. De Etappeninspeoteur, von SCHICKFUS, Gen. der inf Drukker-Uitgever: J. Vau Nüffel-De Genst. volksstut BureelenKerkstbaat, N. 9 en 22, Aals1? Tijdei s zijn oponthoud te Home, heeft Z. E. kardinaal Dubois, aartsbisschop van Rouaan in de gelegenheid geweest een on derioek in te stellen betretfende artikel 15 van 't erdrag van Londen in datum 15 April 1915, krachlens hetwelk de Paus van de vredeskonferentie wordt uitgesloten. De Kardinaal bevond, dat. de door de Russische regeering gepubliceerde clausule authentiek was, en inderdaad een voor den H. Stoel beleedigend karakter droeg. Na zijn terugkeer uit Rome achtte de Kardinaal hel zijn uliclil, zijn leedwezen over de clausule aan den H. Vader te betuigen eu schreef o. a. Veroorloof mij, Heilige Vader, dat ik als trouwe zoon van Uwe Hoiliglieid liet protest van een in zijne hoogachting en eer bied voorden Paus gekrenkt hart uitspreek. Mijn hart protesteert met den meesleu na druk tegen eene handelwijze, die de ware nationale belangen en de plioliten van de oudste dochter der Kurk miskent. Het antwoord van den H. Stool Op dit schrijven heeft Z. Em. de Kardinaal een zeer belangrijk amwoord outvaiignn. Hoewel gedateerd van 10 Maart, is^het eerst dezer dagen te Rouaau aangekomen. De brief luidt als volgt Eminentie Het zoo edele schrijven, dat Uwe Eminen tie den 12 Februari van dit jaar aan den H. Vader gericht heeft, om tegen arlikel 15 van de op 15 April 1915 gesloten overeen komat te protesleeren, heeft Z. H. ten zeer ste getroost. Zijne Heiligheid ziet in deze daad een nieuw bewijs van de gevoelens eener oprechte aansluiting aan de H. Stoel, waarvan gij altijd bezield zijl geweest. Zijne Heiligheid, die te midden van liet Jijden en de moeilijkheid, door een Moedigen wereldoorlog veroorzaakt, met der leiding der Kerk werd belast, was zich volkomen van de taak bewust, die zijn ambt hem als plaatsvervanger var. den vredesvorst en den God van naastenliefde oplegde, Z. Heiligh. spande al zijne krachten in, om de door deil oorlog veroorzaakte ellende te lenigen en der troostelooze menschheid de weldaden van een rechtvaardigen en duurzamen vrede terug te geven. Getrouw aan zijne plichten als gemeen schappelijke., vader van allen, die hem boven de twisten oer volken verheffen, heeft bij nooit opgehouden, gedurende deze lange door bloed en puinhoopen gekenmerkte jaren de smarten te lenigen, wier smeekonde slem van alle zijden der wereld tot aan Zijn troon "Weerklonk. Eveneens richtte hij dringende vermanin gen aan de regeeriugen eu bezwoer ze, toch ernstig de geschikte middelen te overwegen om hel sluiten van den vrede te verhaasten. Hij had daartoe het recht en den plicht en hij werd bij zijne bemoeiingen ondersteund door de eeuwenlange traditie der Roomsche PauzeD, bijzonder door de verklaringen van zijn voorganger Leo XIII roemrijker ge dachtenis. Zoo herinnerde deze Paus bijv. in zijn Allocuties van 16 Januari 1886 en van 14 December 1899 eraan, dat het tot de oor spronkelijke werkzaamheid van den Paus behoort, den vrede en de rechtvaardigheid onder de naties te bevorderen. En in zijn brief van 29 Mei 1899 aan de Koningen dor Nederlanden zeide hij, dat liet vooral de taak des Pausen is, aan de ondernemingen voor vrede en eendracht niet alleenzijn zedelijke» steun te verleenen, doch ook persoonlijk daaraan mede te werken, want liet betreft hier een zaak, die op voortreffe lijke wijze edel in baar natuur en m^t ons verheven ambt ten naaste verbonden is, welk ambt door den Goddelijken Stichter der Kerk en krachtens zijn eeuwenoude overleveringen om zoo te zeggen de oude investituur van den vredesberniddelaar bezit. Aan Uwe Emenentie zal bet toch niet zwaar vallen te begrijpen, hoe smartelijk de H. Vader doorliet artikel in kwestie getroffen is en lioo hij van den anderen kant zich uit gansohor harte bij den door Uwe Emenentie uitgesproken wensch aansluit. Mochten zich toch de regeeringen van de üooge zending rekenschap geveu, welke door de Goddelijke Voorzienigheid aan de Roomsche Pauzen is verleend, een lending, die hij in haar eigen belang en in dat van haar volk vervult. Gelieve Uwe Eminentie de verzekering van mijn diepe vereering te aanvaarden, inef welke ik Uwe banden kus en in Onzen Heer Jezus Christus verblijf ik van Uwe Eminen tie de onderdanige dienaar. P. Kard. GASPARRI. Duitse lie bron BERLIJN, 19 Juni. Legergroep van kroonprins Rupprecht Levendige verken- uingsbedrijvigheid van bet voetvolk. Gedeeltelijke aanvallen van den vijand aan liet Nieppewoud en ten noord oosten van Bethune werden afgeslagen. De geschut strijd werd slechts in weinige vakken leven diger. Legergroep Duitschen kroonprins Ten zuid westen van Dommiers mislukte 's mor gens vroeg de aanval van Fransche regi menten in het noordoostelijk gedeelte van het woud van Villers Cotterets. Gedurende den dag herhaaldelijk herno men stormloop drukte onze ten oosten van Montgobert vooruitspringende linie wat naar het midden van het woud terug. In het vak van Clignont, ten noord westen van Chateau Thierry, rukten verscheidene vijan delijke afdeelingen ten aanval op; zij werden door onze voorposten afgeslagen. Geschut en mijn werpers hesieokten met hevige vuur overvallen de vijandelijke inrichtingen bij Reims. Oprukkende voetvolkafdeelingen brachten ongeveer 50 gevangenen binnen. Gisteren werden 23 vliegtuigen eu drie kabelballons neergeschoten. Kapitein Bertliold behaalde zijn 35e, en luitenant Vieltjens zijn 22e overwinning in de luoht. Fransche bron. PARIJS, 18 Juni. Ten zuiden der Aisne is oeue plaatselijke gevechtshandeling ten zuiden van Ambleny en ten oosten van Montgobert goed gelukt. Wij namen onge veer 100 gevangenen, waaronder 2 officieren. Tusschen de Ourcq en de Marne, namen onze patroeljen eeuige gevangenen. Rustige nacht op liet overige front. PARIJS, 18 Juni. Zeer hevige artil leriebedrijvigheid ten noordwesten van Montdidier. alsook op verscheidene punten tusschen Montdidier en de Aisne. Heden morgend in de vroegte deden wij eon plaatselijken aanval ten zuiden van Valsery, welke ons toeliet onze stellingen te verbeteren en ongeveer 100 gevangenen ie maken en macbiengeweren buit te maken. Een vijandelijke onderneming in de buurt van Avooourt, werd afgewezen. De vijand liet dooden op hel terrein, wij namen eeuige gevan enen. Engelsche bron LONDEN, 17 Juni. Gisteren avond deden wij een gelukkigen tocht ten oosten van Arras en eeuige gevangenen genomen. Een vijandelijke onderneming in den omtrek van Givenc >y, werd afgeslagen. Kort toch hevig bombardement onzer lijnen ten noord westen van Albert. De vijand viel gisteren een onzer posten aan, ten oosten van üébuterne. Een andere Duiiscne afdeeling viel bij het krieken van den dag onze lijnen ten noorden der Somme aan. Hij werd teruggeslageu. Buiten de gewone artilleriebedrijvigheid is er op het overige front niets ie melden. Oostenrijksche bron WEENEN, 19 Juni. De zuid vleugel der legergroep van veldmaarschalk von Boroevic heeft nieuwe voordeelen behaald. Op eeuige punten werd het kanaal Resetta overgestoken. De Italianen zetten er alles op om ons voordringen te verhinderen. Uit kleine gevechtssektors werden gevangenen van talrijke samengebrachte korpsen inge bracht. Hevige vijandelijke aanvallen, welke namelijk langs weerskanten der baan Oderzo-Treviso met groote hardnekkigheid ondernomen werden, mislukten onder zware verliezen, deels in ons vuur, deels in ge- veenten vau man tegen man. De divisie» van generaaioberst aartshertog Jozel hebben bij Bevilla aan den zuidvoel van den Monlello, verscheidene Italiaansche lijnen duorboord. Het aantal gevangenen verhoogt zich. Op hel bergfront werden de stellingen welke wij op 15 Juni tusschen de Piava eu de Brrnta, alsook ten zuid oosten van Agio Opnieuw hardnekkig aangevallen. Ondanks de grootste oilers kon de vijand, nergens voordeelen behalen. Ook op den Dosse Alto vielen de ilalianen immer weer te vergeefs aan.Op liet Tyrolerfrout artillenegeveohien. Bulgaarsche bron SOFIA, 17 Juni. Macedonisoh front Het geschutvuur was ten westen van het Ochridameer en op verschillende punten in de Cernaboeht langs beide kanten eenigen tijd levendig. Ten westen van Dobropolje verstrooiden wij door bommen treffers een vijandelijke aanvalsafdeeling. Ten zuiden van Hoema van tijd tot tijd levendige wederzijdsche beschieting. Ten eoste» van de Vardar en aan de beneden Slroeina werden sterkere Engelsche en Fransche verkenningsafdeelingen door ons vuur op de vlucht gejaagd. CONSTAN fTNOPEL, 17 Juni. pa. le8ti»afro»t Wederzijdsche geschut- en pa- troeljebedrijvigheid. Ons zwaar geschut besohoot vijandelijke troepenkampei, aan het bruggehoofd der Jordaau en de door Engelsche troepen en stapelplaatsen bezaaide plaats Jericho. Officier npatroeljes deden suksesvolle aanvalien op den oostelijken oever van de Jordaan en leverden gevange nen in. Op de overige fronten is de toestand on veranderd. AVOND BERICHT BERLIJN, 19 Juni. Van de gevechts- fronteii niets nieuws. BERLIJN, 19 Juni. In het spergebied van de Middellandsciie Zee boorden onze duikbooleu zes stoomschepen e:i vier zeil schepen van samen 24,500 t. in den grond. LUCHT-OORLOG Amerikaansche vliegers bij den aanval op Duitsch grondgebied KOPENHAGEN, 18 Juni. Aan de lidende wordt uit Londen ge- National &0- meld, dat de Amerikaansche vliegers voor de eerste maal aan eenen aanval tegen het Duiische grondgebied hebben deelgenomen. In den nacht van 13 op 14 dezer heeft een Amerikaansch vliegerseskader de spoorweg linie ten zuidwesten van Metz met bommen beworpen. Alle macnienen zijn volgens Engelsche beriohten ongedeerd teruggekeerd in hunne vliegplaatse». Duitsche vliegers over Amerika ROT1ERDAM, 19 Juni. Finttneieil News bevestigt de opsehuddingwokkende lijding, dat Duitsche vliegers boven Ameri kaansch grondgebied gezien werden. Dice tengevolge werden in New York de duister- »i8maatregeleu bevolen. Een vlieger boven Engeland DEN HAAG, 19 Juni. Uit Londeu wordt gemeld Een vijandelijk vliegtuig vloog gisteren rond den middag over de kust vau liet graafschap Kent. Het werd door een hevig afweervuur verdreven.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1