L De Jood Ephraïm STADSNIEUWS- Groote keus van Kerkboeken PATERNOSTERS zN UVVf oAIXX KIEW, 17 Juni. Het Oekraansch Russisch wapenstilstandakkoord is op 15 Juni gepubliceerd geworden. Voor terug keerenden is demeename van 10,000 roebels voor het familieopperheofd en verders 2000 roebels voor ieder familielid, evenals nint meer als 20,000 roebels voor elke familie toegestaan. In enkele gevallen wordt de som op 100,000 roebels verhoogd, als het bedrag de uitslag eene vlotmaking van hel gansche vermogen is. Verder worden ge meenzame kommissies voor warenruil, terug gave van het rollend spoorbaanmateriaal, herstel van het post, telegraaf en reisverkeer en voor de bestelling van konsuls en kom- missarissen ingesteld. In de algemeene zitting van de vredesonderhandelingen is op 14 dezer de bespreking der grenskwestie be gonnen geworden. vertegenwoordiging der Sowjetregee- ring verlangt algemeene vrije volksstemming op ethnografiscbe bazis, de Oekranische vertegenwoordiging zal de stemming enkel in betwistbare uiizonderingsgevallen toela ten, voor zoover daardoor de belangen van 't gezamenlijke staatsorganisme niet in ge vaar gebracht worden Een akkoord is niet bereikt geworden de onderhandelingen werden Maandag voortgezet. Een ministerie voor binnenlandsche aan gelegenheden in Engeland tot voorberei ding van den Vrede ROTTERDAM, 14 Juni. Volgens eene Reuter melding vernam de «Daily Telegraph dat besloten werd tot vergemakkelijking van het met werk overlast oorlogskabinet •en tweede zoogenaamd domestic cabinet» dat zich uitsluitelijk met binnenlandsche aangelegenheden zal bezig houden, te vor men. Daarover merkt het blad op Enkel een kabinet voor binnenlandsche aangela- heden kan den vrede voorbereiden en alle groote binnenlandsche kwesties der reorga nisatie oplossen. Bovendien ware het noodig, dat een ge zou vormen VERVOLG VAN DE ERFGENAMEN VAN JUDAS NAAR R. D. N- 91® VERVOLG. Hij wilde de moskee in brand steken en zijne laatste daad zou zijn den berg Moriah in een reusachtigen brandstapel te verande ren, waarin zijne beenderen zouden vertee- ren. De dood van Benjamin, die de laatste teederheid uit zijn hart bad verdreven maakte hem nog onverbiddelijker. Indien hij het niet onmiddelijk deed, was dit alleen, omdat hij eene gunstige gelegenheid af' waohtte. De moskee op den vollen dag te verbran den was onmogelijk. Voor goud kocht hij zich van de wachters der moskee de vergun ning, om er een nacht te mo.en verblijven, onder voorwendsel de schoonheid van den bouw bij het lamplicht te bewonderen. Toen hij alleen in de moskee was, was hij uitgelaten van vreugde en riep Het uur ;s gekomen om iets groots te doen voor den God mijner vaderen. - Dit meesterstuk van kunst, dit prachtig monu ment, opgericht ter eere van een valschen profeet zal in puin storten. Ik zal mij er on der begraven, al bei. ik zoo zwak, dat eene kinderhand mij zou omverwerpen. Isaao dwaalde dour de moskee en stak voor dezer samenwerking zorgen. Roemenië en de Ukraine KIEW, 16 Juni. De in Odessa ver blijvende medewerker der Poselednijci Nowasti verklaart uit zoo genaamd gezag hebbende bronnen vernomen te hebben dat de Rumeensche regeering toestemt ir. de aansluiting van de landstreken Akkerman en Chatin bij het staatslichaam der Ukraine. De Duitsoh-Russische onderhandelingen te Berlijn. BERLIJN, 18 Juni. De onderhande lingen met de alhier verblijvende Russische afgevaardigden zijn nog niet begonnen. Zoo als het Berliner Tagebiatt verneemt, hebben er alleen nog maar voorbereidende bespre kingen plaats gehad. De onderhandelingen zullen hoofdzakelijk loopen over de kwestie der afgrenzing die in het vredescontrakt van Brest Lilowsk nog niet konden opgelost worden. Eene Engelsche Rijksconferentie BERLIJN, 18 Juni. Op een der eerst komende dagen zal er in Londen eene alge mene rijksconferanlie gehouden worden di« zal bijgewoond worden niet alleen door alle leidende staatsmannen van het moederland en de Engelsche dominions, maar ook door een aanzienlijk getal van zoogenaamde res sortministers, die in gemeenschap zullen te overleggen hebben over kwesties die niet opgegeven worden. De politiek der Sowjets ROTTERDAM, 18 Juni. DaillyNews meldt uit Moskou In eene algemeene vergadering van de uitvoerei.de commissie der ru8si8che Sowjets met de afgevaardi.den van ewniye andere arbeidersorganisaties, sprak de voorman Lenin breedvoerig over de politiek der Sowjets met het oog vooral op den hongersnood. Hij bewees in de eerste plaats dat het stijgen der levensmiddelenprijzen en de zoo iu u.M"K"„ u« regemmug., uw»uui'mmnb- met levensmiddels en hij verzekerde dat het kapitalistisch systeem onder elk oogpunt versterkt werd door den woeker en de smokkelhandel. Dcor dit alles krijgende reeds rijk gewor den boeren meer en meer gelegenheden om zich nog meer te verrijken en do armere landelijke bevolking nog vaster in hunno dienstbaarheid vast te kluisteren. Lenin deed een dringend beroep op de eensgezindheid" aller arbeiders, die zich zou den moeten vereenigen voor 't inrichten van kruistochten en pro'estaties tegen de specu lateurs, de woekeraars en do rijke boeren. Trotzki, die het antwoord vo-rde in eene communistische vergadering, zegde dat men de bolschewiki aangeraden had het staatsie zag hoegenaamd niet in handen te nemen, daar zij toch niet langer dan twee weken aan het bewind zouden kunnen blijven. Maar daar hebben de bolsohewiki het be wind reeds do zevenste maand in handen en is het bewezen dat de sowjetregeering voor eeuwig en altijd gevestigd is als zij nog ge durende de drie volgende maanden meester kunnen blijven in het land Huweluken J. De Winne, voerman, met M. Van den Eede, kantwerkster G. Brabants, twijnder, met M. Podevyn, twijnster P. De Troo-h' boodschapper, met I. De Wolf, boi)ijnste°r G. Verhuist, smid, met A. Van den Bossche' naaister D. Schelck, verwer, met R. Li- breciit. twijnstor A. Marlens, landbouwer, met M. Verbeecken, zonder beroep E.' Vernimmen, doozenmaker, met J. Bracke' zonder beroep. OVERLUDENS H. Van der Borght. ram Van der Borght. schoenmaker, 72 jaar, Klapstraat M. Gor ten, breister, 20 jaar. Van Langenl.ove- straatC. De Hauwere, man Kiggen, zonder beroep, 47 jaar, Nieuwbeolcstraat M. Van Mossevelde, weduwe Van NulFel' zonder beroep, 65 jaar, Dend«rsiraat M. Van der Schueren, vrouw Van Gyseghera, zonder beroep, 74 jaar, Oudn Ge .ischebaan 1 kind onder de 7 jaren. haar op verschillende plaatsen in brand. Daarna zag hij rond. Stort in een, trotsche moskee, meng uw profane asoh met die van mijn God. Vloeit lot in hel dal, wrekende vlammen, verslindt tegelijkertijd de Turken en Chris tenen. Spoedig werd het uitbreken der vlammen opgemerkt de wachters liepen de stad in, om hulp te vragen. De verraderlijke Turk, die Isaao in de moske« had toegelaien, twijfelde er geen oogenblik aan dat de brand het werk van den jood was en vluchtte verschrikt. Eindelijk kwam de hulp, maar reeds sloegen de vlammen door deuren en ven sters. 1 ooh gelukte het de soldaten in de moskee door to dringen. Een kreet van ontzetting ging onder hen op toen zij daar een man bemerkten, die de armen ten hemel ophief en kreten van haat mei lolliederen tot Jehova en zegeningen voor zijn volk afwisselde. De soldalen wierpen zioh op den jood. De brandstichter riepen zij. Hun eerste gedachte was den ellendeling onmiddellijk te douden reeds waren de ge wapende armen opgeheven toen eene slem riep Hij zou niet genoeg lijden, lever hem over aan het gerecht Isaac bood geen weerstand. Heropening der Muziekschool De Besturende Commissie der Muziekschool laat weten dat de leergangen zullen plaats hebben in 't Landhuis. De leerlingen, oude en nieuwe, worden verzocht zich te laten inschrijven Maandag aaiist., 24 Juni 1918, om 6 uren 's avonds in de Mililiezaal voor de meisjes e>> Dinsdag 25 Juni, op dezelfde uur voor de jongene. Het Bestuur. VERLOREN porte-raonnaie, inhoudende 10 fr. en centiemen on eenige kleinigheden, gaande van de staatsmiddelbare meisjes school Brusselsohestraat, Ro/.emarijnsiraat en Molenstraat. Terug te brengen te bureele dezer, de vinder mag het geld behouden. Aangenomen Normaalschool der Zusters van den H. Vincentius, Gijzegem De aannemiugsexamen zullen plaais ueo- ben den 12 en 13 Augustus. Eene tweede Znting zal gehouden worden in September. Te koop goed occasie Naaimachieu met 3 jaar waarborg, Dendmuondsohen steenweg, 240. Aalst. 1577 r M'SHOUDSTERS Gebruikt den (Gist Express) m*rk Sohup- P0" voor liet malscltkoken van erwton en boonen en alle soorten van groenten, alsook voor het gereed maken «an alle lekkergoed. Te verkrijgen overal 15GS Te verkrijgen ten IJ Kerkstraat, 9, 22, Buresle dezer AALST Hij ging door den oven, welke hij had aangestoken en welks weerschijn zijn bleek gelaat purper kleurde. Een onwrikbaar be sluit llikkerde in zijne oogen en triomfee- re> de woorden kwamen over zijne lippen. Men wierp hem in een donker kot en redde in dien tusscheutijd de voornaamste deelen van de moskee voor het vuur. Toen de morgeud aanbrak zagen de Tur ken dat het inwendige was uitgebrand, maar de mureu waren staande gebleven. Gerust gesteld omtrent dit punt dachten zij aan den brandstichter. Deze werd met zware gewiciiten aan de voeten op een aangepunten paal gestoken en naarmate de gewichten zakten drong de paal in het lichaam van Isaiic en deed hem ver schrikkelijk lijden. Hij beklaagde zich echter niet hij ver droeg de pijniging met eene kracht, die »iie mand in hem vermoed had. Van den paal vloekte de jood de Turken en beroemde er zich op de moskee van Omar in brand te hebben gestoken. Het volk verdrong zich rondom den paal. Uu aller monden steg.m beleedigiugen elke getuige van dozo straf wilde enn steen' op rapen om hem naar den ellendeling te wer pen. die hen stervende nog beleedigde. Toen de nacht aanbrak, stak men toort sen aan nog eenige uren bleef 't volk, toen gmg het langzaam uiteen, belovende den volgenden morgend terug te komen. rTijsvermindering a«n voortvaruoopers Waarschijnlijk zou hot drie dagen liet sohoawspel van dezen doodstrijd kunnen ge nieten. Toen de soldaten, die bij den paal waak ten, zagen, dat er niemand moer was. legden zij zich op den grond neer .n sliepen in juist toen de dageraad begon te gloren. Toen zag de veroordeelde langzaam oen man naderen. Zoolang de jood de volksmenigte zag, behield hij zijne energie, om haar door het schouwspel van zijn moed toi bewondering te dwingen toen hij echter alleen was verlaten door de joden van Jeruzalem, waar van geen enkele zich durfde vortooiien, ge voelde hij een aanval van zwakheid. De physieke pijniging onrukte hern zijn eersten kreet en hij riep Ik heb dorst Op hetzelfde oogenblik was de man, die zoo zacht mogelijk voortging om de wachten met te wekken, aan don voet van den paal gekomen. r Was hij een vijand Maar de krachten van den ouden jood waren uitgeput en oi> nieuw riep hij 1 Ik heb dorst De nachtelijke bezoeker hief het hoofd op en vroeg r Herkent ge mij, Iaac Ja, ik herken u. Gij komt mij in miinw pijniging beleedigeu (Vervolgt.)

De Volksstem | 1918 | | pagina 2