Oorlogsberichten Westolljk eevechtsterrela Zuidelijk gevechtsterrein De onbeperkte Duikbootooüog ""i-i-T 'jvvara XXIV" JAAR Nr 120 5 centiemen het nummer Zaterdag 22 Juni 1918 Duitsche bron BERLIJN,-20 Juni. Legergroep van kroonprins Rupprecht. Bijna op 't gansclie front werd de bedrijvigheid van den vijand 's avonds levendiger. Sterke voetvolkafd«e- lingen vielen in talrijke vakken onze linies aan. Zij werden teruggeworpen. Legergroep Duitschen kroonprins Her haalde vijandelijke pogingen om ten noord westen van Chateau Thierry over't Clignon vak'op te rukken, mislukten in ons vuur. Op liet overige front bleef de gevechtsbe drijvigheid in matige grenzen. Legergroep von-Gallwitz Ten zuidwesten van Omes werden nachtelijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Tussehen Maas en Moezel drongen onze eigen aanvalstroepen diep in de Amerikaansche stellingen bij Seicheprey en berokkenden de vijand zware verliezen. Kapitein Ber'hold behaalde zijn 36e over winning in de lucht. Fr au soil e bron. PARIJS, 19 Juni. Er is geen bijzon dere gebeurtenis te vermelden. Sngolscho bron. LONDEN, 18 Juni. In den afgeloopen nacht lubben wij ten zuidoosten van Villers Brelonneuz een vijandelijke overrompelings- afdeeling afgeslagen. Wij hebben -enkele gevangenen genomen. Andere gevangenen met machiengeweren werden door onze troe pen genomen in geslaagde overrompelingen ten zuidwesten van Albeit, in de buurt van Moyenneville, voorts in patroeljegevechten ten oosten van bet boscli van Nieppe (Iepen). In liet Ancredal en ten zuiden van Albert was de vijandelijke artillerie wat bedrijvigör en ook eenigszins ten westen van Serre. Gisteren avond deden wij een geslaagden aanval ten noorden van Lens. Heden mor gend hebben onze troepen -door verrassing de vijandelijke stellingen ten zuiden van VOLKSSTEM Drukker-Uitgever: J. Van Nuffel-Dr Gendt. Bureelen: Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst Hulluch aangevallen en na een hardnekkig gevecht enkele gevangenen genomen. Aige&ten van 't wederzijdsch geschutvuur niets bijzonders te meiden van het overige front. Op 17 Juni waren de vijandelijke vliegers zeer bedrijvig op het noordelijk deel van ons front. Oostenrijkscne bron W EENEN, 20 Juni. De slag in het Veneliaanscii «ebied duurt voort. De vijand beantwoordde den val van het grootste deel van hel Piavafront, door hevige tegenaan vallen welke met groote j, hardnekkigheid doorgevoerd werden. Er wordt verbiUerd gevochten voor het bezit onzer nieuwe stellingen aan het Foselta kdnaal, aan de haan Oderzo Treviao en op den Montello. Iu het Montellogebied is de slag zoo hevig als tijdens den Karsislag. De Italianen dreven hunne stormkolonnen op sommige plaatsen tot zes maal vooruit. Groote verliezen dwongen den vijand tot ongew oon inzetten der reserven, welke hij bij divisiën en regimenten in 't gevecht wierp. Al zijne inspanningen waren vruch teloos. De legergroep van veldmaarschalk von Boroevic behield niet alleen de veroverde lijnen, maar de divisiën van generaal der Infanterie baron Schariczer wierpen ten zuiden der baan van Treviso, den vijand meer naar het westen toe. Ook ten zuidoos ten van Asiago liepen de Italianen ander maal storm, met denzelfden uilslag als daags te voren. De medewerking der slagvliegers aan strijd en verkemiingsdienst, wordt in de troepenmeldingen bijzonders opgemerkt. Van onze kampvliegers behaalden kapi tein Brunowsky zijn 33e en 34 overwinning, oberluitnant von Linke-Crawford zijn 25® en oberluitenant Fialsz ijne 23®. Italiaansclie bron. ROME, 18 Juni. liet geheel van den strijd is niet veranderd. Terwijl onze kracht dadige en onze voortdurende drukking den toestand op de hoogvlakte van Asiago her stelde, alsook in het vak van de Grappa, of den vijand verhinderde zijn aanvallen te herhalen, duurde de strijd met dezelfee hard nekkigheid in het vak van den Montello en van den benedenloop der Piava voort. De vijand, welke op deze punten zijn aanvallen met belangrijke strijdkrachten herhaalt, poogt het terrein te verbroeden dat hij op den rechteroever van den stroom bezet houdt om den overtocht te beschermen; zijn hevige aktio stuit echter op onze krachtige tegen aanvallen; deze antwoordden onmiddellijk op de Oostenrijksche aanvallen en, na elke lusschenpoos, wordt onze drukking sterker en breiden wij onze voordeeien uit. Het is onmogelijk de linie aan te duiden, waarop wij in voeling met den vijand zijn, want het front verplaatst zich voortdurend, naar aanleiding van de richting der aanvallen en der tegenaanvallen. Er zijn geen linies meer, maar wel ge- v-echtsvakken, welke de streek ten noorden van den Montello, den loop der Piava en een landstrook van enkele kilometer diepte luasohen de spoorwegen Oderzo Trevizö en Porogroero Mestre omvatten. In het vak van den Grappa sloegen wij gedeeltelijke vijandelijke aanvallen af. Bovendien deden wij geslaagde aanvallen en namen een lOOtal evangenen. In het dal van da Brenta en ten oosten van het dal van de Frenzela hebben wij het oprukken der Oostenrijkers geheel en al gesmit. Aan den zoom der hoogvlakte van Asiago hebben onze troepen Pizzo Razzea aan den vijand ontnomen, alsook de hoogte ten zuidoosten van den Sasso 300 gevangenen bleven in onze handen. Een onzer afdelingen en een Fransch koniingenl deden een krachtdadigen aanval en wonnen terrein in liet (bergachtig vak van Kastaloenga zij maakten enkele ge vangenen. Meer naar het westen maakten Engelsche troepen een aantal gevangenen. De houding der Ilaliaansche en der Ver bonden troepen is bewonderenswaardig. Van Stiltfer Joch tot aan de zee heeft ieder een begrepen dat de vijand in geen geval duor mag. Ieder onzer dappbre verdedigers van den Grappa voelde, dat iedere zand korrel van den geschiedkundigen berg, het Vaderland geheiligd is. Het bericht noemt dan ten slotte talrijke troependeeleo, die zich op 13, 15 en 16 Juni onderscheiden hebben. noordwesten van Chateau Thierry, zijn vijandelijke aanvallen onder zware verliezen mislukt. BERLIJN, 20 Juni. Nieuwe duikboot successen in liet noordelijk operatiegebied volgens de berichten der uit zee terugge keerde duikbooten 13,000 ton. Uit twee konvooien werden aan de oostelijke kusten van Engeland de twee grootste stoomschepen niettegenstaande groote tegenwerking der bewakingsstrijdkrachten, weggeschoten. EEN EN ANDER Het Kongres der Engelsche Arbeiders-Partij BERLIJN, 19 Juni. Op het Kongres der Engelsche Arbeiderspartij, dat van 26 tot 28 Juni zal gehouden worden in Londen zullen de Fransche socialisten zullen er vertegenwoordigd zijn door Vandervelde en Huysmans. Voor de Zweèdsche socialisten zal Bran ting er zijn. Voor de Hollandsche socialisten wordt Troelstra verwacht. Het door de Engelsche socialisten tegen Troel stra op touw gezet streven neemt, volgens de Vossische Zeitung nog toe. Engeland weigert Troelstra een pas te Jgeven ROTTERDAM, 20 Juni. De Nieuwe Rotterdamsche Courant meldt dat Troel- slra bericht kreeg, dat de Engelsche regee ring weigert hem een reispas te geven om naar Engeland te komen. Troelstra zal dus aan de conferencie der Engelsche arbeiders geen deel nemen. Naar Le Havre en Parijs De loopgravenkoorts De loopgravenkoorts is een nieuwe ziekte, onbekend tot ln den laatsten tijd in de ge neeskundige wereld. Zij is slechts in dee loop der winters 1915 en 1916 gerangschikt geworden als bijzondere aandoening, ver schillend van de gekende koortsen. Zij is alopeens opgekomen en kenmerkt zich door hevige hoofdpijn, draaiingen, pijn in de lenden, hoofdzakelijk in de beenen en een plotselinge stijging der temperatuur. De polsslag is snel en in de ernstige gevallen stelt men dikwijls hertstroebelen vasi. De voortplanting der loopgravenkoorts geschiedt, schijnt het, zooals bij de exenthe- inatische typhus, door bemiddeling van pa rasieten, namelijk de luis. De broeitijd der ziekte duurt ongeveer 22 dagen. Men tast echter nog in het duister voor wat betreft de evolutie der loopgravenkoorts. Gouden tipjes der sigaretten. Een Nederlandsch blad - Het tijdschrift tegen de vervalschingen, dat zich bijzonder op dit vak toelegt, trekt te velde tegen de gouden tipjes der sigaretten. Niet aileen, zegt het blad, worden zulke sigaretten duar verkocht, gezien den steeds toenemeuden prijs van zuiver goud, maar kunnen boven dien droevige gevolgen hebben voor hen die ze rooken. Niettegenstaande de grootste verzekering die gegeven wordt door het aantai in 't oog vallend aan te duiden, bevatten die gouden tipjes zooveel goud als den eersten den bes ten broekknop. Het verguldsel beslaat ait een soort koperpoeder wat hun het uitzicht van goud geeft. De kliënt echter geeft or zich geen rekenschap van dat dit zooge naamde goudpoeder, hetwelk zeer geroakke- lijk oxydeerd, het slijmvlies der lippen kan ziek maken, of kleine wondjes die men voor _XT rT.-I at\ t onbeduidend houdt, tot erge verwikkelingen DEN HAAG, 10 Juni. Troelslra kreeg aanleiding kunnen geven, eer.e uitnoodiging van den Belgischen mi- AVONDBERICHT BERLIJN, 20 Juni, Ten noorden van Albert, ten zuidwesten van Neyon en ten nister Van der Velde, waarin hij verzocht wordt, naar Le Havre en Parijs te komen, om daar te beraadslagen met de Belgische en Fransche socialisten. De Volkenbond DEN HAAG, 17 Jun. Reuter meldt uit Londen Het medelid der Arbeiderspartij Barnes herinnerde in eene rede te Darfield eraan, dat hij op de geallieerdenkonferentie voorgesteld heeft eenen volkeubond te stich ten. Dit voorstel heeft hij gansch persoon lijk en zonder bijzondere machtiging gedaan. Over den vrede wil hij niet spreken, zoo de vrede niet komen kan. Hij is steeds nog overtuigd dat het streven van Duitachland om Europa te beheerschen, verijdeld en zoo de voorafgaandelijke voorwaarde voor eenen duurzamen en rechtmatigen vrede geschapen moet worden. Maar hij komt ook ervoor op dat nu een begin met den volkenbond gemaakt moet worden, vooraleer de oorlog ten einde is, want anders zal de wereld in den eersten vredesroes en in de uitputting het verzuimen maatregels te nemen om den vrede dnurzaam le maken. Bovendien lost dit zoogezegd goudpoeder gemakkelijk van de sigaret van waar het ii den mond en in de maag komt. Dit soort versiersel is dus le verwerpen en met het oog op de gezondheid door kor- ken tipjes le vervangen. De gewezen Czaar in Moskou. WEENEN, 20 Juni. Uit Stockholm wordt gemeld, dat de gewezen Gzaar tnam met zijne familie naar Moskou gebracht is. daar zijn verblijf te Jekaierinaslaw gevaar lijk werd, tengevolgde der werking van dc Tscheken Slowaken en der Ouraikozakken, Clemenceau wenscht Duitschland's voor stellen tot het beëindigen van dei oorlog te kennen. GENEVE, 20 Juni. L'Humanité j schrijft - Het artikel van L'Ho'mme Librt waarin Lloyd George opgevorderd weré, aan de verbondenen zijne vredesvoorwaarder bekend te maken, daar Frankrijk bereid ia, de Duitsche voorstellen tot het beëindiger van den oorlog te aanhooren, is door Glé- menceau zelf geschreven. 'L'Humanité» meldt niet van waar zij di bericht vernam.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1