Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Zuidelijk gevechtsterrein Zold-Boitelljk gevechtsterrein Turksche f'ontan Het einde van den oorlog DE TOESTAND IN HET OOSTEN IV® JAAK JV. n f OUITSCHE MEDEDEELING 551. WIJZIGING der var ordening n° 506 van 15 Juni 1918 over de in beslagneming en het gebruiken des oogst van dit jaar in 't Elappengebied van het 4" leger. (El. Ver. hl. n° 127, blz. 1151). 9 der verordening verkrijgt de volgende bewoording Van de haver wordt éen deel aan het legerbestuur, het andore deel aan de ge meenten geleverd. De aflevering aan de gemeen ten bevat het toestaand haverrantsoen voor de paarden gehouden door de inwoners der ge meente. Tot nader berioht moeten 1,5 kilo per paarden dag gerekend, en de hoeveelheid gere kend van af 15-9-18 tot 30-10-18, dus voor 47 da gen van 1,5 kilo elk voer ieder paard, door de gemeente tot 31-10-18 teruggehouden en uitge geven worden. Op 1-11-13 moet het toestaand rantsoen tot 31-1-rl9 verdeeld worden. Van de laatste aflevering op 1-2-19 moeten de gemeenten de tot 15-9-19 toestaande voederhaver terughouden en opstapelen. De toestaande hoe veelheid voederhaver n oet dan tweemaandelijks aan de bezitters van paarden uitgegeven worden. Over de ontvangst en de uitgave van de voeder haver moet regelmatig boek gehouden worden. De gemeenten zijn borg voor het juiste besturen der magazijnen. De overige haver moetgehoel en al aan het Duitscli legerbestuur geleverd werden. E. H. O., den 29 Augustus 1918. Der Etappeninspekteur, ven SCHICKFUS, Oeneral der Inf. Duitsche bron BERLIJN, 27 Oogst. Legergroep van erfprii'3 Rupprecht en van kolonel generaal ▼on Boehn Gelieel den dag door hadden er hardnek kige gevechten plaats tusschen Arras en de Som me. Ten zuiden van Arras viel do vijand aan, langs weerskanten der Scarpe. Ten noorden der rivier zijn zijne aanvallen in ons vuur mislukt, vóór onze lijn welke op Roeux teruggebogen was. Ten zuiden der Scarpe hadden onze voor posten zich voor een sterken vijandelijken aanval, gesteund door talrijke pantserwa gens en een masBa infanterie, teruggetrok ken op de hoogte van Monchy. Baar werd de vijand ontvangen door onze artillerie en infanterie, welks verdedigingen bereid stonden. Na hardnekkige gevechten kon de vijand over Monchy Guémoppe vooruitruk ken. Onze tegenaanval dreef hem achteruit tot aan den oostrand dezer plaatsen. Ver scheidene aanvallen op Cherisy mislukten voor het dorp. De vijand zette zijne aanvallen voort langs weerskanten Bapaume en gebruikte daartoe een groot getal pantserwagens. Ten noorden van Bapaume waren de hoogten ten zuidoosten van Mory en Beugi.atre het brandpunt van den strijd. Na verscheidene vruchtelooze aanvallen kon de vijand rond DE VOLKSSTEH Drukker Uitc«vor J. Van Nuffel-Db Gendt. Bureel en Kerkstraat. N. 9 en 22, Aalst dan avond op de hoogten voet vatten. Na een langdurig gevecht bleef Beugnatre in onze handen. Ten zuidwesten van Bapaume kon de vijand voet vatten in Thilloy en Martin- puich. Voor het overige zijn de herhaalde aanvallen des vijands, op een breed front tot laat in den avond ondernomen, bloedige mislukt. Pruisische. Beyersche en Saksische troe pen hebben aan de zegevierende verdediging gelijk aandeel. De vijandelijke pantserwa gens liggen vernield voor en achter onze lijnen. Luitenant Spielhoff heeft met zijn autokanon vier pantserwagens stuk ge schoten. Ten zuiden van Martinpuioh kon de vijand over Bazentin in Montauban dringen. Door tegenaanvallen werd hij uit Montauban terug geworpen. Ook ten zuiden van Montauban zijn vijandelijke aanvallen mislukt. Onze lijn loopt thans ten westen van Fiers en ten westen van Longueval in de richting van Marioourt. Tusschen de Somme en de Oise was de gevechtsbedrijvigheid alleen heviger langs weerskanten der Avre. Bij Fransche plaat selijke aanvallen zijn Fresnoy en St Mard in handen des vijands gebleven. Ton noorden des Aisne hebben wij bij een aanval westelijk van Gha'vigny 100 gevangenen genomen. Vijandelijke aanvallen hier en ten noorden van Pasly ondernomen, zijn met groote verliezen mislukt. Eerste luitenant Lorger, luitenant Koen neken en luitenant Bolle behaalden hunnen 31 luchtzege, luitenant Thyny 26°, 27° en 28®, luitenant Laumann zijne 23e, eerste luitenant Greins zijne 21® en luitenant Blume zijn 20. Fransche bron. PARIJS, 26 Oogst. 's Nachts was er nog al hevige bedrijvigheid in de streek van Roye en Beuvraignes en tusschen de Ailette en de Aisne. Twee vijandelijke ondernemin gen in de Vogeezen bleven zonder uitslag Wij nampn gevangenen. Kalme nacht op het overige front. PARIJS, 26 Oogst. Langs weerskan ten der Avre deden wij verscheidene plaat selijke ondernemingen, welke ons toelieten, ondanks den hevigen vijandelijken tegen stand, Fresnoy bij Roye en St. Mard te nemen. He aantal gevangenen thans geteld, bedraagt 600. In de Voseezen werden ver scheidene vijandelijke ïondernemingen afge wezen. Kalme dag op liet overige front. Oostenrijksche bron WEENEN, 27 Ooijst. Op verscheidene plaatsen van het Italiaansche front artillerie- en patroeljengevechten. Bozen Gries werd opnieuw door vijandelijke vliegers aange vallen. Er werd geene schade aangerioht. Op het Albaneesch gevechtsterrein hebben onze zegevierende troepen bij de achtervol ging van den verslagen vijand ten zuide van Fieri en Berat, terrein gewonnen. Ook langs weerskanten van het Ternicadal (eene zijri vier van de Devoli), alwaar Fransche afdee lingen hardnekkigen tegenstand boden, werden de vijandelijke stellingen bestormd en den vijand tot den aftooht gedwongen. Bulgaarsche bron SOFIA, 27 Oogst. Macedonisch front: Ten westen van het OclHdameer en in de Cemabocht, korte wedorzijdsohe vuurover- vallen. Ten oosten van Dobropolje beschoot eene vijandelijke batterij een onzer krijga- ga8lhuizen dat duidelijk herkenbaar was. Na artillerievoorbereiding vielen Engel- sche infanterietroepen tfoor het krieken van den dag, onze voorgeschoven posten op de beide Wardaroovera aan. docli werden door ons vuur uiteengejaagd en hadden talrijke verliezen. Overdag was de vuurbedrijvigheid zeer hevig ton zuiden van Huma, bij den Wardar en bijzonderlijk ten noorden van hel dorp Patullmkowo. Tusschen Barakli en Dsehumaja vielen onze verkennerstroepen twee Engelsche infanteriekonipagnieën aan en dreven ze ondanks hunne meerderheid in getal, in een gevecht van man tegen man uiteen, daarbij verscheidene gevangenen makende. CONSTANTINOPEL, 26 Oogst. Pa lestina front Enkele geschutgevechten en levendige bedrijvigheid der vliegers. Op den oostelijken oever van de Jordaan dreven wij vijandelijke verkenningsafdeelingeu terug. Op 21 Oogst vielen opstandelingen onze posten ten zuiden van Zat el Madsj (in de Hedajas) met groote overmacht aan. De dappere tegenstand onzer troepen dwong de opstandelin-en na langen strijd tot den te rugtocht. Ook ten zuiden van Hedije werd een overval op den spoorweg door ons verij deld. Op de overige fronton is de toestand on veranderd. AVONDBERICHT BERLIJN, 27 Oogst. Het brandpunt van de doorbraakspogingen der Engelsche en Ranadeesche troepen, lag heden ten zui den der Scarpe. Langs weerskanten der baan Arras Cambrai werd de aanval in onze stellingen opgevangen. Langs weerskanten van Bapaume en ten noorden der Somme is de kracht der vijandelijke aanvallen ver minderd. De vijand werd overal afgewezen. OP ZEE BERLIJN, 27 Oogst. In de wateren ten westen van Engelaud bracht een onzer duikbooten vijf vaartuigen van samen 22000 ton tot zinken. De ohef v. d. adm. staf d. mar. De weddenschappen DEN HAAG, 26 Oogst. Volgens de Times neemt Lloyd aan 25 t. h. wedden schappen aan, die het einde van den oorlog op uiterlijk 31 Maart 1919 plaatst, en aan 50 en 60 t. h. weddenschappen, welke dit tijdstip respectievelijk op 1 Juli en 30 Sept. 1919 plaatsen. Een woord van Maarschalk Foch ZURICH, 27 Oogst. De Zuricher Morgenzeitung meldt uit Parijs De s-Htrelaris en lid der Leger Kommissie verzekert, dat Maarschalk Foch sijn laatste schrijven aan het Fransohe parlement, we gens de inlijving van den jaargang 1920 begon met den zin Het jaar 1919 zal ongetwijfeld het jaar der beslissing zijn.» Russische bron MOSKOU, 24 Oogst.Er wordt bericht dat de Sowjetlroepen op gansch het Oostfront zegevierend zijn. De Tschekko Slowakken werden bij Ni- kolsjewk verslagen. De stad is in handen der Sowjetlroepen, wien een belangrijke buit in handen viel. De verliezen van den vijand zijn groot. In de richting van Syfran rukken wij onder nieuwe geveohten vooruit. Wij veroverden den Krasnijberg. ?In de buurt van Jekaleri- nenburg werden door ons stellingen bezet, die ons toelaten den verderen voorrnarsch tegen de slad met sukses voort te zetten. EEN EN ANDER Geene bijeenkomst van den Rijksdag BERLIJN, 25 Oogst. Het bericht door een Berlijner centrumblad verspreid, dat de Rijksdag binnenkort zou samenkomen, is onjuist. Van samenkomst van Rijksdag noch van Hoofdkommissie is er geen spraak. Er is ook geen reden voor. Sinds de besprekin- hen der partijleiders met den plaatsvervan ger van den Rijksdag is geene verandering in den politieken toestand gekomen. Wielrijden. TROUVILLE PARIJS (217 lcilom.) werd door den Belg Alexis Michiels gewonnen. Onder de mededingers telde men oolc de Belgen Masselis, Sieur, Dejonghe, Degren- dele, Juseret en Van Hevel; de Franschen Sérès, Duboc, Barthelemy, Pellissier, enz., ook de Zwitser Egg. Er waren 89 vertrek- kenden. Valsohermen voor vliegers DEN H.\AG, 27 Oogst. De briefwis- •laar van den Times aan het westfront, meldt, dat terwijl de Engelsche legerover- heden nog niet toelaat dat vliegers valscher men gebruiken, de Duitschers thans blijk baar reeds een bruikbaren valscherm voor liegers bezitten. Gedurende de laatste drie dagen hebbes de Engelschen Duitsche vliegtuigen neerge- schoten, wier inzitteden met behulp van een zich automatiek openende valscherm welbe- houden neerkwamen. Nationaal Komiteit voor Hulp en Voeding Comité Hispano-Néerlandais pour la Protection du Ravitaillement C- R. B. Gewest Aalst Waren in verdeeling. Bijvoegsel voor de maand Oogst Smout: Aalst 230 gr., 1/2 Nijverheids gemeenten 180 gr., Landbouwgeineentea 160 gr. Prijs per kilo 5 fr. Termijn van 26 Oogst tot 9 Sept. 1918 Smout Aalst 360 gr., 1/2 Nijverheids- gemeenten 280 gr., Landbouwgemeeoten 240 gr. Prijs per kilo 5 fr. Meelspijzen: Aalst 290 gr.; 1/2 Nijver heidsgemeenten 230 gr.; Landbouwgem. 200 gr. Prijs Verschillend. Stekjes 1 doosje, 0,10 fr. Voor de maand September 1918 Gez. suiker Aalst 360 gr., 1/2 Nijv. gemeenten 300 gr., Landbouwgemeenten 240 gr.. Prijs per kilo 4 fr. Soda Aalst 145 gr., 1/2 Nijverheids- K'emeenten 115 gr., Landbouwgemeeuten 100 gr. Prijs per kilo 0,60 fr.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1