Eene Oostenrijksche stem over de vredesbemiddeling Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein den Eerwaarde Pater Honoré Baten XXIV» JAAR N. 179 WEENEN, 27 Oogst. - D» Neue Freie schrijft in oen besproking van de volken rechtelijke mogelijkheid tot vredesbemidde ling door neutralen Do Europeesche neutralen koesleren on getwijfeld den wensch, den sloot te geven tot het greote werk, waardoor de mensch- heid uit haar huidige ellende bevrijd zal ■worden. Het zou voor elk van deze regee ringen een .hooge en schoone bevrediging zijn, de uitnoodiging tot een vredeskonfe rentie met haar naam te kunnen ondertee kenen. Wanneer de neutralen den toorn der oorlogspartijen in de Enlentelanden niet vreezen, 9taat het hun volgens het volkeren recht vrij, hun goede diensten aan te bieden. Op dezen rechtsbodem kan geen der aan den oorlog deelnemende regeeringen hun een onvriendelijke handeling verwijlen. De neutralen worden niet door de regeeringen maar door de oorlogspartijen tegengehou den. Indien de slagen in het westen verder zoo verloopen, zal in Londen en Parijs mis schien eveneens de opvatting beginnen door te dringen, dat de wederzijdsclie krachtver- liouding alleen een vrede door vergelijk toe laat. Dan zal voor de neutralen het oogen- blik gekomen zijn, om opnieuw de vraag te overwegen, of goede diensten, die volgens het volkerenrecht nooit een onvriendelijke handeling zijn aangeboden kunnen worden. Daarom is thans bij de neutralen de vredes bespreking levendiger geworden. 5 centiemen het nummer DE VOLKSSTEM ""Drukker-Uitgever J. Van Nuffel-Db Gendt. Bureelen Kerkstraat. N. 9 en 22, Aalst Duitsche bron BERLIJN, 29 Oogst. Legergroepen erfprins Ruppreoht en von Boelm Op het alagveld ten zuidoosten van Arras, is's iuor- gends vroeg, vlak ten zuiden der Scarpe, een Engel8cho aanval in ons vuur mislukt, 's Namiddags heeft de vijand zijne door- braakspOKingen met nieuwe hevigheid her haald. Tu8schen de Soarpe en de Sensóekoui ging hij vijfmaal ton aanval over. Pommeraniscl e en west Pruisische regi menten hebben ook gisteren wederom den vijandelijken stormloop gebroken. Door een dankeerend vuur hunner artillerie werkzaam ondersteund, sloegen zij telkens den vijand terug. Boiry Notre Dame was het brandpunt van verbitterde gevechten. Driemaal werden de puinhoopen van hel dorp, door tegenaan vallen aan den vijand ontrukt. Bij een nieu wen aanval bleef het dorp 's avonds in handen des vijands. De hoofdstoot van den Engelschen aanval werd door Wurterabergsche regimenten opgevangen, langs weerskanten der baan Arras Camhrai. Zeven maal liep de vijand vruchteloos storm. Steeds kwamen hieuwe pantserwagens op en naast de baan aanrol len. De infanterie viel in diepe gelederen. Zij werden door onze macliiengoweron en door de artillerie welke in de voorste lijnen reed, tot staan gebracht. Waar de vijand in onze stellingen kon binnendringen, werd hij door onzen tegenaanval teruggeworpen. Ten zuiden van Groisilles en te zuidoosten van Mory, werden Engelsche aanvallen afgewezen. Ten zuid westen van Rapaume geene infanteriebedrijvigheid. De stad zelf werd zwaar door de Engelsoiien beschoten. Bij de gevoelden van 27 Oogst, rond Thilloy, heeft hot infanterieregiment 206 zich bijzonder onderscheiden. De 9° kompa- gnie hield den westrand van het dorp, tot laatste kardoes en dan met de bajonet, ofschoon zij door eene vijandelijke inbraak uit het r.oorden, in den rug bedreigd waren. Utl eigen beweging kwam de 3° kompagnie van hetzelfde regiment haar ter hulp en ierp den vijand terug uit het dorp. 's Morgends vroeg hernieuwde de vijand zijne aanvallen tusschen Fler3 en Curlu, ten noorden der Somme. Bij Hardecourt kon hij onze lijnen binnendringen Het Iieizer Frans garde grenadierregiment nr2, aangevoerd door zijnen bevelhebber, major Otlo, samen met Hessi8clie kompagniën, wierp hem in tegenaanvaltorug. Tusscben de Somme en de Oise bleven onze dekkingstroepen voor onze nieuwe stellingen, in gevechtsvoeling met de vijand, die op 27 Oogst aarzelend, doolt gisteren sneller volgde over DompierreBelloy NesleBeaulieuSuzoy, Zij dwongen hen dikwijls tol verliesrijkoaanvallen en trokken zich dan achteruit. Ten zuid westen van Noyon, viel de vijand na eene sterke artil lerievoorbereiding onzeou ie lijnen aan, deze waren door ons niet meer bezet.Noyon word lievig door ue Franscheu beschoten. De stad ligt vóór ons geveohtsfront. Ten noorden der Aisne hebben de Fran- sohen, samep met Amerikanen, hunne aan vallen hernieuwd. Zij werden onder zware verliezen afgewezen. Aan de Paslyhoogte werden vijf vijandelijke slormloopen door ruiterijregimenten afgeslagen. Verscheidene pantserwagens werden stuk gescholen. Zuldellik qevec'itstsrral i Oostenrijksche bron g WEENEN, 29 Oogst. Italiaansch ge vechtsterrein In Judioarie, bij Bezznoca en op de hoogvlakte der Zeven Gemeenten, gevechten tusschen verkenners. Verders niets van belang, Albanië Tusschen Janioa en de Vogusa, alsook in het zuiddeel van het Tomorge- bergte, heeft de vijand opnieuw stelling ge nomen. AVON O BERICHT BERLIJN, 29 Oogst. Ten zuidoosten van Arras hadden 's namiddags nieuwe gevechten plaats. Voorposlengeveohtec vóór onze nieuwe lijnen, ten oosten van Bapaume Peronne en ton oosten van Noyen. Infante riegevechten aan de Ailelte. Tusschen de Ailette en de Aisne. zijn bijzonder lievige aanvallen der Franschen en Amerikanen onder de zwaarste verliezen voor den vijand totaal mislukt. Tot hiertoe werden meer dan 50 vernielde pantserwagens gemeld. OP ZEE BERLIJN, 29 Oogst. Op den vaart weg tusschen Port Saïd en de wes'elijke Middel landsche Zee, hebben onze duikboot6u op meer dan 17,000 ton scheepsruim, waaronder een nieuwen Engelschen stoomer van meer dan 8000 Ion, welke rijst en an dere landbouw, roduklen uil Indië, voor Engeland geladen had, vernield. De chef van den adm. staf der marine. LONDEN, 29 Oogst. Het Amerikaan- 8che scheepvaartambl meldt, dat de gewezen Duitsche sloomur «Holsatia» in de buurt der Fransche kust in den grond geboord werd. LONDEN, 29 Oogst. a Daily Mail - meldt uit New York Sinds 10 Oogst zijn vier transallantiekers, toebelioorenda tot de White Star Line, als over tijd gemeld. Eene legenrevolulionaire beweging in stad en dirtrikt Lisny werd onderdrukt en de staat van beleg uitgeroepen. In den staf van het Noorderlager is eene tegenrevolutionaire samenzwering ontdekt. In den sektor van Usa hekhen de dorpsbewoners zioh voor de raadsregeering verklaard en weigeren gevolg te geven aan de mobilisatie, door de Tschek Slovakken bevolen. IN RUSLAND De bestrijding der tegenrevolutionairen MOSKOU 27 Oogst. Moskouer dag bladen meitien In Nishvni Nowgorod werd eeu militair revolutionair Komiteit ingericht in wiens handen alle macht in het gouver nement overging. De stad is thans eindelijk van tegenrevolutionairen gezuiverd. Op besluit der buitengewone Kommissie werden 11 tegenrevolutionairen door dea kop ge schoten. EEN EN ANDER De Rijkskanselier te Berlijn terug BERLIJN, 29 Oogst. De rijkskanselier graaf Hertling is met zijn onderstaatasekre- taris von Radowitz en zijn gevolg uit het Groot Hoofdkwartier naar Berlijn terug gekeerd. BERLIJN, 29 Oogst. Naar de Noord- deutsc e Allgemeine Zeitung meldt, ontving den Rijkskanselier lieden morgendden plaati vervangenden rijkskanselier vou Payer ei den 8tuat8sekretaris voor buiteiilandsohe Zaken von Hintze. Eene brandramp in Turkije KONSTANTLNOPEL, 28 Oogst. Stamboel is andermaal door eene brand ramp geteisterd geworden. Op 27 dezer brak brand uit in liet midden der stad, nabij de plaats der vorige ramp. Een lievige wind begunstigde de uitbreiding van den Jirand, zoodat rond de 250 huizen vernield werden. CONSTANTINOPEL, 29 Oogst. Bij den brand van gisteren zouden volgens de ul jden, meer dan 1000 huizen vernield zijn. Het aantal slachtoffers is gelukkiglijk zeer gering. De Sultan heeft 1000 pond gegeven voor de dakloozen en 1000 pond voor de soldaten welke den brand hielpen bestrijden. Het Hollandsch Kabinet AMSTERDAM, 27 Oogst. Er zal oen gemengd kabinet samengesteld worden. Er is geene verandering te verwachten in de oorspronkelijke plannen, een kabinet uit de rechlerpartijen samen te stellen. Lloyd George PART 'S, 28 Oo^st. L9 Matin meldt uit Londen: Lloyd George zal in de eerste Seplemberweek autwoorden op de redevoe ring van den Duitsche.i Staatssekretaris Solf. Wilson DEN HAAG, 27 Oogst.«American Ser vice» liet nieuwsburoel van 't Amerikaansoli gezantschap logenstrafte 't bericht dat Wil- sen voornemens is naar Europa te komen. Zaterdag 31 August! 1918 KOM MAND AMTU ÜR-BE VELT" Np 380. Poor verordening n°551 is §9 dei-verordening n® 506 aangaande de aflevering der haver veranderd. De Kdtr. veranderd diensanngaande cijfey2 van liet Kdtr.-bevel n° 357 en beveelt Ook de haver moet door de landbouwers vol ledig aan do gemeenten afgeleverd worden. De eigenaars van paarden bekomen eerst naderhand do toegekende haver van de gemeente, en zij be kenten echter voor ieder paard 1) den 1 September 47 maal 1,5 kg. is70,5 kg. (voor het tijdverloop van 15. 9. tot 31. 10. 18). 2) den 1 November 92 maal 1,5 kg ia 138 kg. (voor het tijdverloop van 1. 11. 18 tot 31.1.19). 3 dagen na iedere termijn moeten de burge meesters eene juiste melding over de aflevering der haver inreiken. Zij zijn verantwoordelijk voor de juiste afname, bewaring en aflevering der haver. Landbouwers die hunne haver niet juist #n volledig afleveren moet de burgemeester onmiddellijk de Kdtr. bekendmaken, anders wordt hij zelf gestraft. Aalst, den 28 Oogst 1918. N° 382. 1) Het onderzoek heeft bewezen, dat vele land bouwers valscbe opgaven aangaande hunne aanbouwviakten _e laan hebben. Deze land bouwers worden streng gestraft, en wel in grootere gevallen niet alleen met hooge geld straf, maar ook met harde vrijheidsstraf. 2) Het onderzoek wordt voortgezet, al diege nen, bij de welke nog goen onderzoek heeft plaats gehad, kunnen zich van de straf bevrijden indien zjj ten laatste tegen 7 September aan hunnen burgemeester eeno nieuwe melding aangaande hunnen aanbouw afgeven, De burge meesters moeton deze melding op 9 September aan de Kdtr. afgeven. Zijn er geene meldingen ingekomen, dan moeten /.ij daarover ook bericht geven. N° 383 1) Vluchtige Civiel-arheiders die zich rij willig op het Arbeidorsumbt of bij 't Gerecht melden, zullen straffeloos blijven en kunnen na de melding vrij en ongehinderd naar huis gaan. De verzekering gebit allereerst als proef tot met 15 September. Blijft de proef zonder gevolg dan moetdoKdtr. wederomnaar scherpe dwang maatregelen grijpen, onder welke de geheele bevolking lijdt. 2) Dit bevel wordt gelijktijdig als plakkaat uitgegeven. AaUt, 30 Oogst 1918. (get.) SANGUINETTO, Hauptmann u. Kommandant Mijnheer en Movrouw Adolf VAN WILDER- B.-VTEN en kinderen; Mijnheer en Mevrouw Firmin BATEN-VAN DEN STEEN en kinderen; Mynheer en Mevrouw Cyriel BATEN-VAN LIE- DEKERKE en kinderen, molden Ued. met in nige droefheid, docli met cliristene gelatenheid, het pijnlijk verlies dat zij komen te ondergaan door het afsterven van hunnen teergeliefden Broeder, Schoonbroeder en Oom, geboren te Meire, den 25 April 1868 godvruchtig in den Heer ontslapen in het Missiehuis te Scheut, den 13 Oogst 1913, voorzien van do HH. Sacramenten. Zij bevelen zijne ziel beden. Do plechtige Lijkdienst, gevolgd van de ter aardebestelling, heefc plaats gehad in de kapel van O. L. Vr. van Gratie te Scheut. Een tweede Dienst, tot dewelke Ued. uitgenoo» digd wordt, zal plaats hebben te Meire, den Maandag2 Septomber 1918, om 11 ure. ileire, den 30 Oogst 1916. a uwe godvruchtige g

De Volksstem | 1918 | | pagina 1