Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Zuidelijk Gevechtsterrein XXIV® JAAR N. 181 5 ceptiemen bet nummer Dinsdag 3 September 1918 Duitsche bron BERLIJN, 31 Oogat. Legergroep van Kroonprins Ruppreclit en von Boelin Voorpostengevechten langs weerskanten der Leie. Vijandelijke verkennersafdeelingen welke over de Lawe^vooruitdrongen, wer den teruggeworpen. Op liet slagveld ten zuidoosten van Arras zocliten de Engelschen gisteren opnieuw de doorliraak af te dwingen. Onder sterken inzet van pantserwagens gingen 's morgends op oene frontbreedte van 20 kilometers, tusschen de baan Arras Cambrai en ten zuid oosten van Bapaume, Engelsohe en Kana- deesche divisiën ten aanval over. Wurtembergers sloegen den vijand ten zuiden der baan, vóór hunne lijnen af. Sa men roet Rhijnsche bataljons, wierpen zij den vijand, die ten noorden van Hendecourl vooruitgerukt was, terug. Ten zuiden van Hendecourt braken ruiterij regimenten den vijandelijken stormloop tus schen Vaulx Vrancourt en Fromioourt. Zij namen Hendecourt dat voorloopig verloren was gegaan, t^rug en gingen, na den vijand afgeslagen te hebben, zelf ten aanval over. Zij wierpen hem terug langs weerskanten van Bullecourl en den westrand van I»:. dorp. Ten zuiden van Ecoust sloegen West pruissische regimenten versoheidene vijan delijke aanvallen af. Oberleulnant Mann viel op eigen bewe ging aan met kompagnies van het infanterie regiment 175 en kon Ecoust, dat verloren gegaan was, terug nemen. Langs weers kanten van Bapaume hebben Pruissische, Saksische en Beyersche regimenten den vijandelijken stormloop doen mislukken. '8 Namiddags wierp de vijand langs weers kanten der baan Arras Cambrai versche diviriën in den strijd. Een nieuwe massa pantserwagens en infanterie zou de beslissing brengen, 's Avonds laat was de slag in ons voordeel afgeloopen. De dichte vijandelijke -d|nen, welke uit de Senséekom over Eter- frignyHaucourt en ten zuiden der baan, uit'Vischerisy oprukten, werden door ons vuur of door verbitterde gevechten van man tegen man teruggedrongen. Zijne pantserwagens werden stuk gescho ten. De vijandelijke infanterie leed buiten gewoon hooge verliezen. Ten noorden van de Somme werden En gelsche aanvallen tusschen Morval en Clery afgewezen. Waar de vijand onze lijnen be reikte werd hij door onze tegenaanvallen naar zijne uitgangsstellingen teruggeworpen. Ten noorden der Oise vielen de Fransclien den Kanaalsektor tusschen Libermont en het noordoosten van Noyon met sterke strijdkrachten aan. Hunne aanvallen werden DE VOLKSSTEM Drukker- Uitgever J. Van Nüftkl-De Qendt. Bureelen Kerkstraat. N. 9 en 22. Aalst meestal reeds op den westoever door ons vuur tot staan gebracht. Na een hardnekkig trevecht, werd de vijand uit Chevilly, op den oostoever, teruggeworpen. Verscheidene aanvallen uit Noyon, mis lukten in ons vuur of door tegenaanvallen. Hevige artilleriestrijd en infanteriege- veohten aan de Ailelte. Ten noorden van Soissons namen wij den vooruitspringenden frontsekior van de Paslyhoogte, naar de kortere lijn Juvigny, Bucy Le Long terug. Juvigny is gisteren bij de vijandelijke aanvallen, in zijn« handen gebleven. In de beide laatste dagen, werden 52 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Oberleulnant Lcerzer behaalde zijne 32° en 33® luchtzoge, luitenant Koenneche zijne 32®, luitenant Laumann zijne 28®. BERLLIJN, 1 September. Legersgr. kroonprins Ruppreclit en von Boehn Tusschen Ieperen en LaBassée verkortten -vij ons front door liet opgeven van de in de richting van Hazebroek vooruitspringende tocht. Daarbij lieten wij den Keinmel in de handen des vijands. De voor eonige dagen uitgevoerde beweging bleeï hem verborgen. Gisteren viel de Engelscliman met sterkere kraohten onze oude linies aan. Onze in het terrein vóór de nieuwe stellingen aohterge laten gemengde afdeelingen s'aan met hem in gevechtsvoeling. De vijand heeft den Kemmel bezet en is over Belle NeufBarquin en over de Lawe gevolgd. Aan den straatweg Arras Cambrai zakten Engolsclievoetvolkaanvallen vóór onzelinies ineen. Hevige tot tegen den avond herhaalde aanvallen des vijands tusschen Ecousl en Vaulx Vraucourt mislukten. In wisselvallige gevechten bleven Bullecourt en Ecoust in handen des vijands. Tusschen Morvel en Peronne vielen er Engelsche en Australische afdeelingen na lievig vuur aan. Bij Morvel en le zuidwesten van Beucourt werden zij afgeslagen. Bou- chavesnes werd door tegenaanvallen ge houden. Moor naar het zuidon loopt onze linie na het eindigen der gevechten tot aan dsn straatweg Bouchavesnes Peronne. Over gangspogingen des vijands over de Somme by Brie en St Christ werden verijdeld. Hevige aanvallen der Franschen tusschen Somme en Oise op de Kauaalslelling en den hoogtenblok ten noord oosten van Noyon, Frausche afdeelingen die 's avonds aan beide kanten van Nesle oprukten, zakten vóór onze linies onder ons vuur ineen. Bij Rouy werd de vijand in tegenaanval terur geworpen. Tegen den middag tusschen Beaulieu en Morlincoürl samen gevoerde aanvallen zak ten onder zwaarste verliezen voor de vijand inenn. Een 's avonds herhaaldelijk onder nomen aanval veranderde in enkele aanval ien die overal afgeslagen werden. Groote vijandelijke krachten, die ten noorden van Varesnes, en over de Oise bij Bretigny op rukten, werden teruggeworpen. Tusschen Oise en Aisno is gisteravond na hevigst geschutvuur de voetvolkslag weder om begonnen. Dioht ten zuiden der Oise kwamen aanvallen des vijands in 't gesohut- e» machiengeweervuur niet vooruit. Aan beide kanten van Cbamps viel de vijand met' sterke krachten in het Ailrttedal aan. Door tegenaanvallen werd de cude toestand her- steld. Tusschen Ailetlo en Aisne gingen kleinere aanvallen aan don aanval vooraf. Hierbij bracht de vice-feldwebel Haas van de machiengeweerkompagiiie, vervangingsro- giment n° 29, vier vijandelijke paniserar.tos buitengeveoht en nam hun bezetting gevan gen. 's Avonds rukte de vijand met sterke krachten voor den grooten aanval op. Bij en ten zuiden van Crécy au Mont sloegen wij den vijand gedeeltelijk in tegenaanval terug. Ten oosten van Juvigny viel hij tot Ferny Sorny aan. Daar brachten plaatselijke reser ven hem tot staan. Zuidelijk aansluitend tot aan de Aisne zijn do herhaaldelijk onderno men aanvallen des vijands vóór onze linies mislukt. Fransche bron. PARIJS, 30 Oogst. Aan de Somme en in het gebied van het Noorderkanaal geen enkele verandering in den loop van den nacht. Tusschen de Ailello^n de Aisne hebben onze troepen verscheidene tegenaanvallen afgeslagen ten oosten van Pasly, en hun winst behouden. Aan de Vesle en in Champagne hebben vijandelijke overvallen niets opgeleverd. De nacht verliep kalm op de rest van liet front. PARIJS, 3U Oogst. In den loop van den dag hebben onze troepen, die nog tegenstand boden, naar den oostelij ken oever van het Noorderkanaal geworpen. Catigny en Sermaize zijn in onze handen. Onze troepen zijn, hun vooruitgang ver- volgend, het kanaal op twee plaatsen over- estoken in het gezicht van Catigny en van Beaurains zij hebben Chevilly en heuvel 89 veroverd en zijn doorgedrongen in Gen- vry. Meer naar liet zuiden zijn hardnekkig gevechten geleverd in het gebied ten noorde en ten ooste van Noyon. Wij houden Ilap- plincourt en den St. Simeonberg. In aen loop van deze krijgsverrichtingen hnlibeu wij verscheidene honderden krijgs gevangenen gemaakt. Tusschen de Oise en de Aisne is de wor steling niet minder levendig geweest. Op den noordelijken oever van de Ailette heb ben onze troepen hel dorp Champs vermee- sterd. Ten noorden van Soissons hebben zij Chavigny en Guffies bezot en hun linies vjoruilgebracht naar den westelijken rand van Crouv. Engelsche bron. LONDEN, 30 Oogst. In weerwil van hel feit, dat de bruggen vernield waren, zijn onze vooruitgedrongen troepen zoowel ten zuiden als ten westen van Péronne de Somme overgetrokken. Wij hebben Clèry sur TSomme en Combles genomen en alleen in deze streek gisteren meer dan 200 man gevangen genomen en eenige kanonnen buitgemaakt. Ten noorden van Bapaume hebben de troepen uit Londen en Westlancashir» gisteren namiddag een belangrijke vooruit gang gemaakt ten ooste van de Sensée waarbij zij na» verbitterde gevechten Bulle court en Hendecourl lez Gagnicourt geno men hebben, alsmede de machtige Duitsohe loopgraafstelsel, dat deze dorpen beschormt. Tussohen Hendec.ourt en den straatweg Arras - Cambrai zijn de Kanadeesche troe pen vroeg in den ochtend tot deiwaanval overgegaan, welke zich, naar gemeld wordt voorspoedig ontwikkelt. Aan weerszijden van de Scarpe hebben de Engelsche en Scholsche divisies gister inid dag hun vorderingen voortgezet en belang rijk terrein gewonnen in de richting Eter- pigny Hamblain les Prés en Plouvain. Eei aantal gevangenen is bij deze krijgsverrich tingen gemaakt. In de dalen van Lawe en Lei zetten onze troepen hun voortwaartschen stoot voort, Oostenrijksche bron WEENEN, 31 Oogst. In Judikarie suksesvolle verkenningsgevechten. DeMonte Majo (ten westen vanPasubio), was eenigen tijd in het bezit van den vijand. Geschut en mijnwerpersvnur, dat over de twee uren duurde, bedolf onze bezetting, waarop de Italianen erin slaagden in otize loopgraven te breken. Onze reserveafdeelingen van hez derde regiment der Tiroolsche jagers des keizers rukten onmiddellijk voor een tegen aanval op en wierpen, door batterijen der keizerlijke jagersdivisie der 40® Honvedge- scbulbrjgade doelmatig gesteund, den vijand na kort inaar hevig vechten wederom terug. Hel 20® Bersaglieregiment betaalde zijne neerlaag met het verlies van over de 200 dooden en oogeveer 100 gevaDgenan. Italiaan sche bron ROME, 30 Oogst. In eenige bergsek- toren en langs de Piave levendig stormgs- vuur van het geschut. In het boveudal van de De Zebru. op den rechteroever der Adige, de Vail' Arsa, op den Col del Rosso en iu liet Grappagebied hebben vijandelijke pa- troeljes overrompelingen beproefd. Zij zijn door onze voorposten tegengehouden en op de vlucht gejaagd, dooden achterlatende op het terrein alsmede enkele gevangenen in handen onzer afdeelingen, die uit de loop graven waren gekomen om hen te achter- volgeu. Een Engelsche afdeeling drong in een vijandelijke loopgraaf ten zuiden van Asiago door, bracht gevoelige verliezen aan de be zetting toe, vernielde een macliiengeweer en bracht, eenige gevangenen terug. Italiaansche en Geallieerde vliegers bom bardeerden kampen in het gebied van Vac- seua (hoogvlakte van Lavanoul) en bescho ten met machiengeweren van geringe hoogte vijandelijke aulomobielkolotmes. Twee vijandelijke vliegtuigen zijn in luchtgevech ten geveld. OP ZEE BERLIJN, 31 Oogst. In het sperge bied rond Engeland werden door ónze duik- booten 19.000 bruto ton in den grond ge boord. De chef van den adm. staf der marine. Oorlog en Godsdienstgevoel IN FRANKRIJK. De krijgskorrespondent van den Belgi sche Kurier Scheuermann, sohrijft dat bij de laatste gevechten oen aantulAvlaggen werden buitgemaakt, die vroeger niet be kend waren. Het zijn kleine vlaggen die aan de voor- zijdé een goudgeborduurd kruis dragen, met het opsohrift: In hoc signo vinces Door dit teeken zult gij overwinnen. - Op de keerzijde prijkt het H. Hart van Jezus, met de doornenkroon en daarrond de leus - H. Hart van Jezus, hoop en heil van Frankrijk.» Gevangenen verklaarden dal er bij bunne

De Volksstem | 1918 | | pagina 1