Een onderhoud met den Kroonprins Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Zuidelijk gemtitsterrela XXIV JAAR N. 184 5 centiemen het nummer Vrijdag 6 September I9j8 In een onderhoud met den korrespondent van den Neven Wiener Journalbeweerde de Duitsclie Kroonprins, dat door Duitsch- land enkel een verdedigingsoorlpg gevoerd wordt. «c Ik heb, vervolgde de kroonprins, nim mer gedacht dat wij onze vijanden zouden verpletteren; dat is ook niet wenachenswaard, daar er onder de zon plaats is voor alle naties; doch ook Duitschland en zijne bond- genooten moeten daar hunne plaats hebben. Ik was nooit een krijgsaanhitser; wanneer onze tegenstrevers zulks beweren dan is dat eene bewuste leugen. Indien ik echter immer eene sterke bewapening heb voorgestaan, dan was het omdat ik overtuigd was, dat wij ons eensdaa^scli tegen de gansche wereld zouden te verdedigen hebben. Wanneer Engeland aan den oorlog deel nam heb ik er Diet aan getwijfeld, of de strijd zou langdurig en zwaar zijn. Voor het overige is onze toestand zeker. Wij zijn ergere krisissen te boven gekomen, als de huidige. Wij voeren oorlog om onze vernie tiglng af te weren. Onze ernstigste tegenstanders zijn op militair gebied zuiveruit de Franschen. Zij worden zeer goed aangevoerd. Maarschalk Joffre was een geniale generaal. Ook Foch is een aanvoerder van beteeke- nis. De Engelschen zijn taaie goede soldaten doch hunne leiding was niets waard. Ik heb nooit de Amerikanen voor eene quantilé néglig&able iets van geene beteekenis gehouden. Hunne aanwezigheid aan het Westfront is duidelijk merkbaar, edoch, ons ombrengen kunnen zij niet, al kwamen zij met nog zoo velen. Van de Oostenrijk Hongaarsche troepen leerde ik bij mijne legers alleen artilleristen keimeD. Zij hebben immer schitterende dien sten bewezen. Duitsche brun BERLIJN, 4 September. Legergroepen van kroonprins Rupprecht en. van kolonel generaal Boehn Aa:i beide kanten der Leie heeft de vijand zich in voortdurenden strijd met onze vooruitgeschoven troepen tot aan de linie Wulvergom NieppeBasSaint MaurLavenlie Richebourg vooruit ge werkt. Onze gemengde afdeelingen hebben hem in deze kleinere gevechten werkdadig geschaad en hem door aanvallen en opruk ken gevangenen afgenomen. Op het gevechtsfront tusschen Scarpe en Somme verliep de dag rusiig. Wij hadden gedurende den voorlaatsteu nacht onze troe- DE VOLKSSTE Drukker Uit£r«ver J. Van Nuffel-Pb Gbndt. Bureolan Kerkstraat. N. 9 *n 22, Aalst pen op de linie ArleuxMoeuvres Manancourt teruggenomen. Deze reeds sedert eenige dagen voorgenomen bewegingen werden planmatig en ongestoord door d9n vijand uitgevoerd. De vijand is eerst 's namiddags aarzelend gevolgd. Op 't front tusschen Moislains en Peronne heeft de vijand zijn aanvallen gisteren niet herhaald. Aan beide kanten van Noyon deed de Franschman gisteren hevige aanvallen, die bijzonder op de hoogvlakte tusschen Campagne en Buasy gericht waren. De vijand, welke hier s voorraiddags en des namiddags te vergeefs tegen de puike 231° voetvolkdivisie storm liep, werd 's avonds gelijk in de overige aauvalsvakken volko men teruggeworpen. Aan de Ailette verkenningsgevechjen. Aanvallen des vijands op Coucy le Cha teau mislukten. Tusschen de Ailette en de Aisne rukie deFransciiman in samenwerking met Amerikanen en Italianen na hevigste g«schutwerking voor herhaalde aanvallei op zij werden dikwijls na verbitterden strijd van man tegen man afgeslagen. Wij schoten gisteren 22 vijandelijke vlie; tuigen en zeven kabelballons af. Luitenant Rumëy behaalde zijn 30* overwinning in de lucht. Legergroep Duilschen Kroonprins Ten zuiden van Ripont brachten wij van een suksesvollen aanval op de Fransche loop graven gevangenen en machiengewereu te rug. Oostenrijksche bron WEENEN, 4 September. Ten noorden van den Tonalepas hebben onze hoog_e- bergte afdeelingen, den vijand door een verrassenden aanval den Ponte San Mattheo (3692 meters) den Monte Moniello (3636 m.) en den Gletsciierskop (3Ó02 m.) ontrukt. Deze wapendaad, in eeuwig sneeuw en ijs, bewijst bijzonderlijk het uithoudingsvermo gen der aanvallers. In de Zeven Gemeenten levendige ver kennersbedrijvigheid. Verders niets van belang. Itaiiaansche bron ROME, 2 September. Onq geschut heefi krachtig vuur gekonceolreerd aan hel bergfronl. Op den Sielvio en de hoogvlakte van Asiago zijn vijandelijke afdeelingen teruggedreven. Overdag hebben onze vlie gers de vijandelijke linies met suksee be stookt; we hebben op doeltreffende wijze een vliegkamp van den vijand beschoten. Talrijke vijandelijke toestellen zijn door onze vliegers aangevallen en uiteengedreven. AVON DBERICHT BERLIJN, 4 September. Tot hiertoe zijn geene groote gevechtshandelingen ver meld. Tusschen de Scarpe en de Somme, tastte de vijand onze nieuwe lijnen aan. Tusschen de Ailette en de Aisne werden nieuwe Fransche aanvallen afgewezen. OP ZEE BERLIJN, 4 September. Onze duik booten hebben in de Westelijke en Midden Miudelandsche zee 14.000 ton scheepsruim tot zinken gebracht. Do chef v. d. adm. staf d. mar. GENEVE, 4 September. Havas agen tuur meldt, dat ie Fransche stoomer Pal- man n in den nacht van 26 tot 27 Oogst, op reis van Bizerta naar Salonika getorpedeerd eu tot zinken gebracht werd. Hij had 359 personèu aan boord, waaron der Servische soldaten. Opperbevelhebber Foch De levensbeschrijving van opperbevelheb ber Foch wordt door het agentschap Radio als volgt samengevat. Geboren te Tai bes (Hooge Pyreneën) den 4 Oogst 1851, waar zijn vader algemeen secretaris der prefectuur was. Eerste studies aan 't college zijner g«boor testad, om ze by de Jezwielen te S. Etienne voort le zetten en zich aan 't Jezwieton college S. Clément, le Metz, voor te berei den tot de polytechnische school, waar hij in 1871 aangenomen werd. Toen hij de po'.yeohnische school verliet, verkoos hij het garnizoen van Tarhes, waar hij de ruiterijinsiructies van Saumur volgde. In 1878 verkreeg hij den graad van kapi tein en werd aangenomen in de militaire school als toegevoegd leeraar in strategie en alg6raeene taktiea. In 1898 ontving hij er den graad van luitenant kolonel. In I960, toen generaal Bonnat als kom- maudant der sohool generaal Langlois op volgde, werd iiij met eenige andere leeraars ontslagen, docti zijn werk bleef. Op het onderricht der algemeene lakliek had hij zijn onuitwisohbare zegel geprent. In 1907 werd hij brigadegeneraal, en gedurende eeniire maanden bevool hij het 5* artilleriekorps te Orleans. Weinigen tijd later werd hij geroepen om 't bevel over de Militaire school te voeren. 't Was in 1911 dat hij het bevelhebber schap omving over de 13 legerdivisie te Ghaumont vervolge: s werd hij geplaatst aan het hoofd van het 6® korps, om weer enkele maanden later bevelhebber te wor den over het 20® legerkorps te Nancv. Daar stond hg nog, toen de oorlog losbrak. Als legerbevelhebber heeft generaal Foch de voornaamste verichtingen indezen oorlog medegemaakt, namelijk aan de Marne. Zijn leger vormde het center der Fransche strijd krachten. Op het einde van November 1914 stond hij in Vlaanderen in den zomer van 1915 aan de Somme, Op het einde van 1916 werd hij als bevelhebber der Noordelijke legers door generaal Franchet d'Epercy vervangen en met een aantal zendingen in Frankrijk en Italië gelast. Wanneer de Duitsch Oostenrijksche troe pen de Itaiiaansche lijndn verbraken, was het generaal Focli die het leger bevool door Frankrijk en Engeland naar Italië ter hulp gestuurd. Hij keerde naar Frankrijk terug en nam bel bevelhebberschap over het ma- nceuverkorps. Dit was de weg naar hel opperbevel over al de legers aan het weste lijk front, dat hem den 14 April laatst werd toevertrouwd. Sindsdien he<-ft opperbevel hebber Foch weerom aan de Marne slag geleverd. EEN EN ANDER De positie van het Vatikaan Een gevolg van dezen oorlog is dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Por tugal en den H. Stoel hernomen zijn. Op dien post is Z. Exo. Mgr Sooatelli, voorheen apostolisch internuutius te Brussel, benoemd geworden. Men weet dal Engeland al lang het besluit genomen heeft esnen diplomatie- ken vertegenwoordiger bij het Vatikaan te benoemen. Het blijkt aldus eens te meer dal, niettegenstaande alles, de Paus, toch eon man blijft, die grooten moreelen invloed uitoefent, niei alleen op enkele individuen en afzonderlijke menschengroepeermgen, maar ook op de stdalslioofdeu en staatsver tegenwoordigingeu. Kun die invloed der mate aangewend worden, dat de vrede eruit geboren werd 1 De onderhandelingen te Weenen. WEENEN, 3 September. Staatssekre- taris von Hintze is heden raorgend, in gezel schap van onderstaatssekretaris baron von Sturm, den gezantschapsraad'prins Hatzfeld en legatieraad baron von Bietinghoff le Weenen aangekomen. Hij werd in de statie opgewacht door den gezant graaf Wedel en .ten gezant prins Wilhelm zu Stolberg We- rin^erode. WEENEN, 4 September. Staatssekre- taris von Hintze had onmiddelljk na zijne nkom8t te Weenen eene bespreking met graaf Burian. Van zijne .onderhandelingen mei de leidende personen zal het afhangen, of de rijkskanselier graaf Hertling ook naar Weenen zal komen. De Vesuvius in werking LUGANO, 2 September. - Maladra, de bestuurder van bet Vesuviusobservatoriuin te Napels, heeft in begeleiding van den Ame rikaan Tarrett, niettegenstaande stroomsnde ava, den in werking zijnden krater onder zocht. De geleerden hebben eene hitte van 1100 graden Celsius vastgesteld. De krater werpt gele vlammenbuudels uit en ontwik kelt waterstofgassen. Aftreden van het Poolsch ministerie WARSCHAU, 2 September. De War- sohauer bladen houden zich druk bezig met de mogelijkheid van een aftreden van het ministerie. Onder de kandidaten voor den post van kabinotsoverste worden genoemd L)e' gewezen kabineisoverste von Kucliar- zewski, welke weigerde, prins Jaraisz Rad- ziwill, de vice president van den staatsraad Mikalowski Pomorski en ook de afgevaar digde van den regentscbnpsraad te Moskou, Lednizki. Eene nieuwe samenzweering. MOSKOU, 2 September. Volgens de Krasnqja Gazeta ia in het gouvernement Wolagda eene nieuwe samenzweering van officieren ontdekt, welke met ondersteuning der Eugelsohen werkt. Vau de aangehoude nen werden er tien officieren neergeschoten. De Utra Roszi meldt dat de gewezen gevol machtigde der Engelicne regeering in Rus land, Lindlay lot hoofdkommissaris voor Rusland, te Arohangelsk benoemd werd. De ontploffing te Odessa WEENEN, 3 September. Weener Kurrespondenzbureau meldt nog over de ontploffing in Odessa Gisteren namiddag, om 3 1/2 ure, ontplofte iu een voorgeborchte van Odessa, bet uitgestrekte geweien Russisch Roumeensoli munitiekamp. De ontplotfi'igeu duurden lot middernacht. Drie magazijnen met Pyroxiliu, raidden in het kamp gelegen, zijn door eeu gelukkig toeval gespaard gebleven. Hunne ontploffing ware de verwoestiug vau geheel de stad geweest.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1