Een oproep van Hindenburg Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein XXIV* JAAR N. 185 5 centiemen het nommer Zaterdag 7 September 1918 BERLIJN, 4 September. OfllcieelWe zijn in zwaren strijd gewikkeld met onze vijanden. Indien meerdere getalsterkte alleen de zegepraal verzekerde, zou Duitschland reeds lang verplet terd ten gronde liggen. De vijand weet echter, dat de geest die onze troepen en onze volk bezielt ons onoverwinbaar maakt. Derhalve heeft hij nevens den strijd te gen'de Duitsche wapens den strijd opgenomen tegen den Duitschen geest, hy wil onzen geest vergiftigen en meent dat ook de Duitsohe wa pens stomp zullen gezet worden als de Duitsche geest doorvreten is. Wij mogen bet plan van den vijand niet licht opnemen. De vijand voert den oorlog tegen on zen geest met verscheidene middelen. Hij over stelpt ons front niet enkel met een trommelvuur van kanonnen, maar ook met een trommelvuur van gedrukt papier. Benevens bommen die het lichaam dooden werpen zijne vliegers af die den geest moeten dooden. Onze soldaten zamelden van deze vijandelijke vliegblaadjes op het Westfront 84 1)00 in Mei 120,001) in Juni en 300,000ex. in Juli, die ze in brachten. Eene geweldige vermeordoring. In Juli 10,0u0 giftpijlen dagelijks10,000 manl per dag de poging, het afzonderlijke en het ge zamenlijke vertrouwen in de rechtvaardigheid onzer zaak en de kracht en het vertrouwen in de eindzegepraal te onlnemen. Daarbij moet men in aanmerking nemen dat een groot getal der vijandelijke vliegbladjes niet gevonden werd. De vijand bepaald er zich echter niet bij den geest van ons front aan te vallen, hij wil bijzohderlijk ook den geest in het Vaderland vergiftigen. Hij weet welke bronnen van kracht voor het front in het Vaderland smeulen. Zijne vlieg tuigen en luchtballen dragen wel is waar ge zegde vluchschriften niet ver in liet Vaderland verder daarvan liggen de lijnen in welke de vijand tevergeefs om de zege dor wapens strijdt. Maar de vijand hoopt dat menige soldaat het blad, dat zoo onnoozel van uit dc lucht neerge daald is, naar huis zal zendt n. Te huis gaat het dan van hand tot liaud; het wordt in de herberg besproken, inde huisgezinnen, in de naaiwin kels, in de fabrieken, op straat. Zonder argwaan^nemen vele duizenden die giftstof op. Voor duizenden wordt de last, die den krijg voor hen medebrengt, daardoor ver groot en de hoop op den zegepi alenden afloop van den oorlog wordt hun ontnomen. Die deelen dan allen hunnen twijfel aan het front mede, en Wilson, Lloyd Georgen en Clemenceau wrijven in hunne handen. De vijand valt den geest van het Vaderland nog verder aan. De uitziuuig6ie geruchten, van aard om onze inlaudsche weerstandskracht te breken worden in omloop gebracht. We vernemen ze terzelfdertljd uit Zwitserland, uit Holland en uit Denemarken. Van daar dus versproiden ze zich als golven over geheel Duitschland of ze duiken op tegelijk in uitzinnige bijzonderheden overeenstemmende tot in de afgelegendste streken van het Vader land in Silezië, Oost Pruisen en Kijuland en verbreiden zich vandaar verder in 't aderland. Ook dat gift werkt tijdens 't verlof en stroomt in brieven naar het front en weerom wrijven zich de vijanden in de handen. De vijand is slim hy weet voor elkeen de pil te vergulden. De strijder op het front lokt hij aan. Een vliegblad zegtDuitsche soldaten 1 Het is eene schandelijke leugen, dat de l-'ranscheu de Duit sche krijgsgevangenen mishandelen. Wy zijn geene onmenschen. Komt maar met Tertrouwen tot ons. Iiier vindt ge eens liefde- DE VOLKSSTEH Drukker-Uitgever J. Van Npffkl-Db Gendt. Bureelen Kerkstraat. N. 9 en 22, Aalst rijke opneming, goede verzorging en vreedzame inwoon. Men ondervrage hiervoor de dappere mannen, wien het met ontzaglijke moeite gelukte de vij andelijke gevangenschap te ontvluchten. Uitgeplunderd tot op de huid, zonder onder komen, door honger en dorst tot verraderlijke mededeelingen jegens de kameraden gedwongen; op den transport tot zwaren arbeid van de Fransche bevolking bespot en met vuiligheid beworpen zoo is het in het Paradijs dat den vijand voorspiegelt. Ook worden overgedrukte brieven van gevan genen afgeworpen in welke deze schilderen, hoe goed het hun gaat. Goddank er zyn in Frankrijk en Engeland ook nog eerlijke en n enschelijke bevelhebbers van gevangenen en kampen. Zo zyn echter de uitzondering en de brieven die de vijand afwerpt, zijn maar drie of vier versehil- lige. Deze verspreid hij echter op vele duizenden exemplaren. Kleinmoedigen maakt de vijand benauwd Uw stryaen is hopeloos. Amerika zal u den doodklop geven, uw duikbooten zijn niet weerd. We maken meer schepen dun zy vernielen. Uw handel is vernield wij versperren voor u na den oorlog de grondstoffen en dan moet Duitschlands nijverheid verhongeren. Uwe koloniën ziet ge nooit terug. Zoo klinkt hei uit zijne vliegbladen nu eens aanlokking, dan bedreiging. Hoe staat het wer kelijk We hebben in het Oosten den vrede af gedwongen en zijn sterk genoeg het ook in het Westen te doen ondanks de Amerikanen. Maar sterk en eendrachtig moeten wij zyn. Dat is het, waartegen de vijand met zijne vlug schriften en geruchten strijdt. Hij wil ons het geloot, de hoop, den wil en de kracht ontnemen. Waarom zoekt de vyand nog altijd naar bond- genooten in deu strijd tegen ons? Waarom tracht hij de nog onzijdige volkan te bewegen lot den oorlog tegen ons I Omdat wy in kracht tegen hem op kunnen. Waarom hitst hij zwarte en andere kieurvolken tegen Duitsche soldaten op Omdat hij ons vernietigen wil. Tot anderen zegt de vijand Duitschers. uwe regeeringsvorm is valsch. Strijdt tegen die Ho- henzollern, tegen het kapit&lism, helpt ons, Eu tente, om u eeue staatshervorming te geven. De vijand weet zeerwel, welke kracht onze Staat en ons keizerrijk bovat. En juist daarom bestrijdt hij die. De vijand tracht ook oude wonden in het Duitsche volkslichaam open te rijten. Mot zijne vliegbladen en door geruchten poogt hy tweedracht en mistrouwen ouder de Bondsstaten te zaaien. Wij namen op het Constanza-meer vele dui- zende vltegblaadjee in beslag, die voor de Beie ren bestemd wareif en deze moesten aanhitsen tegen de Noord-Duitschers. Dat, wat eeuwen lang de droom der Duitschers was en wat onze voorvaderen gewonnen hebben, het Duitsche Keizerrijk, willen zij vernietigen en Duitschland weer brengen tot de machteloosheid van den 30jarigen oorlog. Ook onze hondstrouw aan onze verbondenen wil de vijand aan 't wankelen brengen. Hy kent de Duitsche eer en het Duitsche mannenwoord niet. Hij zelf siaohtoffeTt zijne Bondgetiooten. Wie Engeland's Bondgenoot is, sterft orvan. Ten slotte verzendt de vijand niet do onge vaarlijkste zijnen in drukinkt gedoopte gift- pijlen, wanneer hij verklaringen van Duitsche mannen en dagbladen afwerpt. Die verklaringen van Duitsche dagbladen zijn uit eenen geheclen samenhang genomen. Wan neer Gij voorgebrachte verklaringen leest van Duitschers, denkt eraan dat er ten allen tijde verraders van het Vaderland geweest zijn, be- wusten en onbewuste. Zy zitten meestin het neutrale buitenland, om onzen strijd en onze ontberingen niet te moeten deelen, of alspliclitig aan hoogverraad terecht gesteld te worden. Ook de voorvechters der uiterste partijrich- tingen mogen er geene aanspraak op maken, te spreken in naam de algemeenheid van het Duit sche volk. Het is onze sterkte, maar ook tevens ons zwak punt. dat wij in oorlogstijd alle meening onge hinderd aan het woord laten komen. Wy dulden tot thans toe ook nog het afdruk-, ken in onze bladen der vijandelijke leger berich ten en der redevoeringen der vijandelijke staats mannen, die tevens aanvul wapens zyn legen den geest van het Duitsche legeren volk. Die houding is sterk, daar zij het bewijs le vert van krachtbewustheid, zij is evenwel 'evens eene zwakheid daar zij duldt dat het gif van den vijand bij ons ingang vindt. Daarom, Duitsch leger en Duitsche land, wan neer een «lier uitgeworpen giftbrokken in den vorm van een vlugschrift L" onder de oogen, of in den vorm van een gerucht U ter oore komt, denker aan dat het voorkomt van den vijand, denk eraan dat er van den vijand niets voort komt dat Duitschland nut bijbrengt. Dat moet elkeen zich zeggen, om het even wie hot ook zij of tot welke partij hij behoore. Treft Gy er een aan dio wel is waar van naam en af stamming Duitsch is maar die wezenlijk in het kamp van den vijand staat, blijf ver af van hem en geef hem der verachting prijs. Stel hem openlijk aan den schandpaal opdat ook elk andere Duitscher hem verachte. Verde dig U, Duitsch leger eu Duitschland VON HINDENBURG, Generaal- veldmaarschalk, Groot-IIoofdkwartier, 2-9-1918. Duitsche bron BERLIJN, 5 September. Legergroepen kroonprins Rupprechl en kolonel generaal Boelin Tusaciieu Ieperen en La Bassóe rukte de vijand tegen onze nieuwe linies op. In het voorterrein achtergelaten afdeelingen weken daar op bevel op deze terug. Bij Wijtschate worden kleinere aanvallen des vijaud8 afgeslagen. Tusschen Soarpe en Somme deed de vijand verkenningen tegen onze nieuwo linies. Voetvolkgevechten met onze dekkingsafdeelingen. Aan de Somme geschutbedrijvigheid. Tusschen de Somme en de Oise hebben wij de op 26 Augustus van uit de streek Tan Roye begonnen be wegingen voortgezet en ons tijdens den voorlaaislen nacht zonder strijd van den vijand losgerukt. De vóór den vijand gelaten achterhoeden zijn gisternamiddag langzaam gevolgd. De vijand had 's avonds ongeveer de linie Voyennes, Guiscart, Appilly met zwakkere gedeelten bereikt. In het Ailette dal werden aanvallen des yijands afgeslagen. Evenzoo mislukten hevi ge vijandelijke aanvallen dioht ten zuiden der Ailette bij Terny Serny. Clamecy en Bucy le Long. Vice feldwebel Schoele, van de negende batterij van het veldgeschut re giment n.92, heeft hier tijdens de jongste gevechten acht pantserautos vernield. Legergroep Duitschen kroonprins Ten oosten van Soissons legden wij de verdedi ging van de Veale achteruit. De bewegingeu werden planmatig en ongestoord door den vijand uitgevoerd. Wij schoten gisteren 32 vijandelijke vliegtuigen af. Fransche bron. PARIJS, 3 September. -— Tijdens den naoht artilleriebedrijvigheid op het front tusschen de Somme en tusschen de Oise en de Aisne. Vijandelijke handgrepen in de streek van de Vesle en in de Vogeezen bekwamen geenen uitslag. Op het overige van hel front niets te melden. PARI'S, 3 September. Elementen onzer infanterie hebben rechtover de ge- ineenteEpenancourt de Somme overschreden Meer ten zuiden hebben onze troepen voet gezet in het dorp Genvry, ten oosten van het Noorderkanaal en 2UÜ gevangenen gonomon. Ten oosten van Noyon hebben wij nieuwe vorderingen gedaan en de grenzen van Sale ney bereikt. De arlilleriestrijd houdt leven dig in deze streek aan. Tijdens gevechten welke gisteren tusschen de Ailette en de Aisne plaats hadden, namen wij 1200 ge vangenen. Een vijandelijke handgreep in den sektor van Violu, had geenen uilslag. PARIJS, 4 September.Gisteren avond eu in den uaohi werd de vijand ten oosleu van het Kanaal en tusschen de Ailette en de Aisne, verden teruggedreven. Onze troepen namen het Kapitelbosoh, ten noordoosten van Chevilly en meer zuidwaarts Bussy. Onze voorhoeden welke den vijand achter volgen naderen Grisolles. Ten noorden der Ailette werden onze lijnen tol ten westen van Coucy le Chateau en Fumenoourt vooruitgeschoven. In het zuiden deden wij vorderingen ten oosten van Leuilly, bereik ten de uitgangen van Clamcey en Bray en drongen in Bucy le Long binnen. Het aantal gOTangenen bedraagt meer den 1500. Up het Veslefront werd de Vesle op ver scheidene plaatsen overgestoken. PARIJS, 4 September. Nadat wij in de laatste dagen den hardnekkigen tegen stand des vijands gebroken hadden, dwongen wij hem heden, ten noorden der Oise en op het Veslefront, den aftocht te beginnen. Tusschen het Noordkanaal en de Oise rukten onze voorhoeden, welke de vijande lijke achterhoeden op de hieleozaten, voorbij Libermonl, bereikten de toegangen van Esmay Halion en bezetten het Hospitaal bosch. Meer zuidwaarts loopt onz» lijn tus schen Frenichea, Guiscard, Beaugies, Epilly Grandru en Mcudescourt; meer oostwaarts gaat zij over de Ailette en bereikt Marizelle, ten noordoosten van Manicamp. De vijand liet talrijke gevangenen, kanonnen, materi aal en een beduidend proviand in onze han den. Tusschen de Ailette en de Aisne, duurt de slag voort op de hoogten ten noorden van Soissons. Op den rechterflank bedreigd, heeft de vijand zich ten noorden der Vesle terug getrokken. Wij veroverden Bucy le Long en Le Moncel, ten noorden der Aisne. Meer rechts rukten onze troepen, welke de Vesle op een front van 30 kilm.overstaken,Ghassemy Breuelle, Vauberliu, Vauxcéró, Blanzy en vatten voel op den heuvelkam ten noorden van Baslieux. Engelsche bron. LONDEN, 3 Sept. De gisteren ten zuide van de Scarpe uitgevoerde krijgsver richtingen hebben een volledig sukses gehad. De vijand beeft eeue zware neder laag geleden in do gereedgemaakte bolwer ken van het verdedigingsstelsel van Drocourt Quéant, met het resultaat, dat bij heden morgeud langs vrijwel het geheele slagfront tot den terugtocht is overgegaan. Onze troepnn rukken nu vooruit eu zijn naar gemeld wordt, Prouville, Doignées en Bertincourt binnengetrokken- De Kanadeesohetroepen hebben gisteren de grootste bekwaamheid en moed geloond bij do bestorming vuu de linie Drocourl- Quéant, welke linie de vijand gedurende de laatste achttien maanden tot de geducht-

De Volksstem | 1918 | | pagina 1