Zuidelijk gevecht3terrela De uitbreiding van den Amerlkaanscben dienstplicht Madame Tal- RöGG-MAN STADSNIEUWS ste hindernissen voorzien en met alle uitvin dingen der moderne verdedigingswelen- schappen toegerust had. De vijand had hier zijn verdedigingssterkte tot zulk eene hoogte opgevoerd, dat op een front van 8000 yards niet minder dan elf Duilsche divisies zijn vastgesteld. Zonder zich te laten afschrikken door de sterkte van deze defensieve inrichtidg, heb ben de Kanadeezen, op bewonderenswaardi ge wijze bijgestaan door de Engelsche troe pen op hun linkerflank, alles voor 'hen tot wijken gebracht. Ten zuidevan liet Kanadeesche legerkorps hebben de Engelsche, Schotsohe en mariiie- troepen van bet 17 IegerKorps, onder bevel van luitenant generaal sir Charles Ferguson, niet minder dapper de moeilijke laak volvoerd om de vereeniging van het Drocourt Fuóant stelsel met de Hindenburg-linie le bes'ormen. Ook hier waren de verdedigings middelen uiterst geducht, maar onze troepen Blroomden er over en er om heen, waarhij zij Quéant van liet noorden omsingelden, met het gevolg, dat deze gewichtige spil bij het vallen van den nacht in onze handen is gevallen. De tanks hebben ook nu weereen belang rijk aandeel in liet welslagen der onderne mingen gehad. Heden hebben wij onzen vooruitgang op het slagfroiil lussclien Péronne en de Sensée voortgezet en hebben onze iroepon de alge- meeno linie bereikt'Hires, Beaumets lez Cambrai, Baralle, Rumai.court, LeclusÊ. De vijandelijke achterhoeden, die aan den opmarsch onzer infanterie tegenstand boden, zijn gevangen gonomen of met verliezen te ruggedreven en zwaie verliezen zijn aan de terugtrekkende vijandelijke kolonues toege bracht door ons gesci-ui. Een groot autilal vijanden, die in dichte formalie terugtrok ken over den heuvelrug ten noordwesten van Equaucourt, zijn met sukses door onze batterijen bestookt. Bij zijn overhaasten te rugtocht heeft de vijand hoeveelheJeu voor raad en materieel van alle soort in den steek gelaten, hetgeen in onze bunden gevallen is. Als gevolg van een welgeslaagde verrich ting, heden morgend ten zuiden van de Meie ondernomen, hebben Engelsche truepen Hi chebourg Sl. Vaasl genomen en zich genes leid aan den Lu Bassée straatweg, tusscnen die plaats en EslaireB, dal in ons bezit is. Een aantal krijgsgevangenen en eenige ku nonnen zijn bij dazen aanval in onze banden gevallen. Onze posten zijn langzaam vooruilgedrongen in de westelijke buitenwijken van Lens en ten oosten en noorde van Givenchy lez Lo Bassee. Gedurende den nacht hebben onze troepen vorderingen gemaakt ten noord oos-.e van SteeDwerk en zijn Wulvergein binnengerukt. Maarschalk Foch hoopt den winterveldtocht te vermijden. PARIJS, 5 September. Le Temps meldt Maarschalk Foch hoopt immer nog een winterveldtocht te kunnen vermijden. Te Albert verzekerde bij, dat de oersiko mende zp8 weken eene beslissing van dit vraagstuk zouden brengen. Eene beslissing nakend LONDEN. 4 September. De «Morning Post» meldt, dat de derde beslissende offen sieve s- ctor der Entente nu begonnen heeft. Armeebevelen van Mannin, bereiden aau de wereldgeschiedenis groote aanstaande ge beurtenissen voor. Oostenrijksche bron WEENEN, 5 September. Italiaansch jevechlsterrein In liet Cernagebied en ten oosten van den Monle Pertica, hadden on dernemingen onzer stormtroepen volkomen succes. In Je Zeven Gemeenten en aan de Piava, werden vijandelijke verkenners on dernemingen verijdeld. Albanië De toestand is onveranderd. Italiaansche bron ROME, 3 September. Gisteren heeft de weersgesteldheid groote geschuthevech- ten belemmerd, inaar de bedrijvigheid van onze palroeljes begunstigd, die in hel Conceydul in de vijandelijke linies drongen, en oorlogsmaterieol terugbrachten. In het Grappagebied hebben wij hevig, maar vruchteloos vuur van den vijand uit gelokt. Vijandelijke afdoelingen werden op de viuent gejaagd door onze kleine posten aan den Stelvio, den Tonale en Pemeriggio. Den 1 September werd een vijandelijk vliegtuig geveld en een ander stuurloos naar beneden gedreven. AVONDBERICHT BERLIJN, 5 September. De gevechls bedrijvigheid bleef beperkt tot kleine ge vechten in hel, voorterrein onze nieuwe stellingen. OP ZEE BERLIJN, 5 Sep'ember. Aan de Oost kust van Engeland hebben onze duikboolen opnieuw 13000 ton scheepsruim tot zinken gebracht. De chef van den adm. staf der marine. DEN HAAG, 1 September. De ver groolicg van de Ainurikaansche legerslerkte slaai in verband mei do uitbreiding van den dieii8tpliclit up de 18. 19 en 20jarigen en door bet oproepen van manschappen tot bet 45ste jaar. De behoefte der Amerikaansctie oorlogscommissie aan geleerd en ongeleerde rbeiders is zoo sterk, dat deze sinds lang vereiscble maatregelen nu uitgevoerd zijn geworden. Tot hiertoe zijn enkel de klassen van 21 tot 30 jaren yoor liet front gebruikt. De nieuw bijgekomen klassen zouden hoofd zakelijk tot verlichting der reklamatie in de tot hiertoe gebruikte klassen gebruikt wor den. De gansche wet is een verdere vooruitgang naar den civielen «dienstplicht. Er is reeds eeno wet, die werkloozen of in voor den oorlog ongewiclitige bedrijven tot oorlogs nutiige werken verpliolit. De militaire re gistralie zou nu lerzelfdertijd eene stelsel matiger aanwending der voorhanden arbeids krachten veroorloven. KOMMANDANTUUR-BEVEL. N' 388. De gemeenten melden aan de Kdtr. op 7.8.18, hoeveel kg. gedroogde brandnetels vooruit- zichtelijk kunnen algelc-verd worden. N' 389. Belgische beamten, hijzonderlijk politie mannen, veldwachters en dergelijken zyn tot hoegenaamd welke ambtshandeling (aanhoudin gen, vaststelling der persoonlijkheid en derge lijken) tegen «angehoorigen vin het Duilsche leger, van het legergevolg alsook tegen al de in dienst van hot militair- oi burgerlijk bestuur staande staatsaangehoorigen niet bevoegd. In geval de aangeduide imheemsche beamten eene handeling noodig achten, moeten zij de naaste Kommandautuur, de naaste gendarme rie post oide naaste wacht melding geven. Aan deze ligt het, alsdan het verder te ondernemen. bovenstaande bevel moet aan al de beamten bekend gemaakt worden. N' 390. I) Luidens Kdtr.-Bevel Nr moest met 31 Au gustus van AL de graansoorten ten min ste een vierde afgeleverd worden. Dit bevel is in de afdceling Aaist slechts por de gemeente Hofstade uitgevoerd gewor den. Bijzonderlijk slecht is de tarwe en de haver afgeleverd geworden. De gemeente Hofstade zal, als belooniiig, bij arbeidersopeischingen, bij do kolenver/.orging en dorgelijke zaken bijzon derlijk bcvoordeeligd worden. In de andere ge- centen worden de schuldigen zeer hard gestraft. Luidens Kdtr.-Bevel nr 357 cijfer G, moesten de 'burgemeesters op Maandag 2 September, eene lijst van al de landbouwers in leveren, die niet genoegzaam afgelever hebben, en wel met volgende opgaven a) naam, b) woonplaats, c) hoeveelheid die ieder al'ouderlijk moesten alle- veren, d) hoeveelheid die hij daadzakelijk leven! heeft. De kolom c moest als som te ste I I des ge/.amentlijkeu afleveringsplich- tigen oogst zijn, (Kolom c en d moesten op alle zijden en in totaal samengeteld wordon. De melding moest aldus van al de burgemees ters uitgenomen Hofstade ingeleverd worden. Zij is echter door 15 burgemeesters der afdee- ling, Aalst absoluut niet, van de ovorigo 8 in gausch onvoldoende vorm ïugerrikt geworden. Die burgemeesters bekomen daarvoor geld straffen van IOGO tot 3000 mark. 3) De vaststellingen voor de afdeeling Zotte- gem volgen. 4) Op Zaterdag 7. 9. moeten al de gemeen ten (aid. Aalst en Zottegem) de oogsiboeken Voor tarwe en rogge binnenbrengen, met de nanteekeningen van de afleveringen tot 81 Angustus. 5) De K dtr. rekent in doorsnede met de vol gende bedragen Rogge per hectaar 17C0 kg.Tarwe per liect. l'.OO kg Masteluin per heci. 1600 kg. Spelt per heet. 1400 kg. Haver per heet. 1000kg. Aalst, 4 September 1918> N° 392. Op Donderdag 12. 9.18 vindt eeno paarden- monstering plaatsen dit: a) voor de afdeeling Aalst om 7 ure 30 's mor gens te Aalsti (Static). b) voor do afdeeling Zottegem om 2 ure 's mid dags, te Oombergen. Voor te brengen zijn t) al de in 't jaar 1917 en 1918 tot het dekken toegelaten merriën. 2) al de in 't jaar 1917 geboren merrie-veulens. 3) al de in "tjaar 1918 gelmren merrieveulens. De paarden moeten op de monsterplaats ge meentewijze opgesteld worden, binnen de ge meente naar du volgorde der paardenlijsten. Al do paarden, uitgenomen de in 1h18 geboren nier- rievoulens, moeten op een kartonnenschild het nummer der monsteringslyst dragen. De gemeentesecretarissen moeten tegenwoor dig zijn. Aalsi, 5 September 1918. (get.) SANOUINETTO, Hauptmann u. Kommandant. GEVONDEN een paternoster ineen lede ren zakje, in den tabak en oigaren winkel van Frans De Wilde. Nieuwstraat, 11. Men kan hel voorwerp aan gemeld adres afhalen. VERLOREN. Een omslag inhoudende zakenpapieren op adres Mev. Punneman, Esplanade, 15. Belooning aan terugbrenger op bovenvermeld adres. Modebladen. Groot» aankomst van Modeböeken voor liét Winter-Seizoen, Mm# G. Bonner, 11, Groote Markt. Aalst. 1751 Te koop eeno goede Piano, merk Elcké voor nadere inlichtingen zich ten bureele van het blad te wenden. Te koop »en paar schoone Fazanlvo- gels (faisans dorós) voor nadere inlichtingen zich leii bureele van het blad ie wenden. Mevrouw wed. Ksmiel DE METS, geboren Loonie VANRECHEM; E.II. Alfons DE METS, onderpastoor to Uerzele; de familiën VAN RE- CHEM en DE METS, danken vanganscher harte rienden en kennissen, voorde blijken van ge negenheid en deelneming, bij het overlijden van hunnen teergeliefden echtgenoot, vader, schoon vader, grootvader, scnoonbroeder,oom en kozijn Mijnheer KAM1EL DE METS. Mijnheer en Mevrouw Leupold-Boromée DE BRL'YN-RUMBAUT en hunne kinderen Maria, Frans en Virginia Mevrouw Weduwe Edmond RUMBAUT-üOSSCHAERT de familie Sera- tien DE BRUYN-VAN CAUTER en kinderen, melden u met diepe droefheid liet afsterven van liuu teergeliefd dochtertje Rosa-Frans-Octavia DE BRUYN geboren te Aalstrien 16 September 1917 en aldaar overleden den 5 September 1918. Dc engelenmis en begraienis Zaterdag 7 Sep tember, om 10 uren, in do kerk van O. L. Vr. Bijstand. Vergadering ten sterfhuize Moorselbaan, om 9 1/2 uren. Huis te koopa Moorsolschebaan, 149». Zich lo wenden Ni. uwstr., 34, Aalst. 1749 Gevraagd, twee jongelingen, 16 tot 18 j., voor boodschappen te doen en goeden stiel te leeren. Zioh te bevragen Lange Zout- straat, 47, Aalst. 1697 Te koop Kindervoiluur gausch nieuw, alsook eene Jacht met vier ovens. Adres vragen ten bureele der Volksstem. 38, Keizerii.ke Plaats, 36, AALST heeft de eer haro geachte khéuteu te ver wittigen dat van heden af haren keus van winterhoeden volledig is. 1746 Gevraagd deugdzame meul, reeds gediend hebbende. Zich te bovrugen len bureele dezer. - 1717 Te koop 21 vierkante meiers sine glas, 750 klii8pannen, houtwerk, ramen endeuren. Ziou le bevragen Biezen straat, num. 26, Ninove. 1750 BERICHT. Voor den aankoop van Bel gische rente, Antwerpen, 5 Brussel 4 1/2, Gemeentekrediet, 4 °/0 94,25, enz. wendt u tot M. Robert Va:i de Lanotte, wisselagent, Esplanadostraat, 8, Aalst. Beste voorwaarden. Verwisseling van vreem de munten. 1748 VERLOREN Een geldbeugel inhoudende eene som van rond de zestig l'ranlt. Goede belooniiig aan terugbrenger ten bureele van dit blad. VERLOREN. Eene gouden broche, belooniiig aan terugbrenger Schoolstraat, 29, Aalst. TE VERKRIJGEN BIJ Edgarill SCHOUPPE-NYS Veld straat, 6, Aaist Allumetten, Vermicelle, Borstels, Suikerbollen, Carbure, Laurierbladeren, Borsiclstelen, llesch- jes Sl'as, doosjes paté Renard, Torealine, Si ga reuentuben, Souda, Zout, Kalk, Curbonato Solvay, Mostaard, pakjes Potlood, Gist-Express, pakjes Pudding, Azijn, Peperkoekpoeder, acute Acétique, doosjes Safraan, pakjes Peper en Ka neel, Blauwsel, Muntpastillen, pakken Neptune, Stijfsel Wilheimina, Zeeppoeder Leliënblank, Schuurpapier, pakjo^Verf, papieren Zakken, Petrool, Veriwaren, 'zooals illinium (roodo mieue), groene, bruine, gele en roode Verf, besio Cognac en Oenever. Verders nog. Likeurserviesjes, Suiker-, Eier-, Azijn- en Olieservie/.ei», Pintglazen, schoone Posturen in biscuit, luxe Telloeren en Fruit- schotels, Wandschilderijén ouder glas, Keuken planken en Kapborden, ledige Azijnvaten. Schoone keus van Storlranjen. 1750

De Volksstem | 1918 | | pagina 2