Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Zuidelijk aeyeciitsterrela Zuld-Oostelljk gevechtsterrein Furkscha fronten DE TOESTAND i« MET OOSTEN XXIV JAAR N. 188 5 centiemen het nummer WAARSCHUWING Bij vonnis van het veldkrijgsgerecht van 21-8- 1918 zijn, wegens hulp verleend aan ontvluchte krijgsgevangenen (herberging, raadgeving, ge schenken in geld, enz.) bestraft geworden 1. Leon Rodts, fabriekbestuurder, St Amands- berg, tot 15 jaren tuchthuis; 2. Gustaaf Questi- aux, Gentbrugge; 3. Irène Minne, St Amands- berg; 4. Christine Rodts, St Amandsberg, ieder tot 10 jaar tuchthuis; 5. Maurits De Preter, wasscher te St Amandsberg; 6. Robert Wal- graeve, beambte, St Amandsberg; 7. Alfred Vic tor Lapy, beambte to St Amandsberg; S. Karei Bekaert, dagbladschrijver te St Amandsberg, ieder tot 5 jaar tuchthuis; 9. Echtgenoote Marie Lapy,' geboren Eyer, te St Amandsberg, tot 5 jaar gevangenis; 10. Echtgenoote Anna Varen berg te St Amandsberg, tot luchthuis. Gent, den 4 September 1918. Der Etapponkommandant, von BLUCHER, Major, BEKENDMAKING Drukker Uitgever J. Van Nuftel-Db Gendt Woensdag II September I9t6 Bureelen Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst E. H. D., 6 September 1918. Aan de gemeente Kalken is op last van het legeroppercommando 4 een dwangbetaling van TWINTIG DUIZEND MARK tot straf opgelegd geworden, wijl zij zich, in strijd met de verordening van 15-10-15, cijfers 3-4, schuldig gemaakt heeft aan begunstiging van ontweken Fransche krijgsgevangenen. Dit wordt ter openbare kennis gebracht. De Etappen-Inspecteur, von SCHICKFUS, generaal der infanterie. Duitsche bron BERLIJN, 9 September. Plaatselijke gevechten ten noorden van liet Ploegsteert boscli en aan het La Basséekanaal. Ten noorden van Armenlières viel de vijand opnieuw aan. Wij wierpen hern terug en maakten gevangenen. In het gevechisgebied Arleux Havrincourt gesotutbedrijvigheid en verkenningsgovech- ten. Ten zuiden van den straatweg Peronue Cantbrai zette de vijand zijn aanvallen met gebruikmaken van sterkere krachten voort op de linie Goubeaucourl E| éhy noorden van .'Templeux. Zij mislukten onder zware ver liezen Voor den vijand. Onze vooruitgescho ven troepen verhinderden gisteren aan over machtige troepen hel o, rukken over St Simon en hel Crozatkanaal. Verkenning sgeveohtjen lusschen de Oise en de Ailetie. Tussohen de Ailette en de Aisne rukte de vijand na herhaalde vergeef- scho kleinere aanvallen tegen den avond voor een grootschen aanval op. Hij werd op het gansche front, gedeeltelijk in gevech ten van man legen man en door tegenaan val bloedig teruggeworpen. Tusschen de Aisne en de Vesle mislukten kleinere aan vallen. In Champagne kleinere aanvallen des vijands. Uil een Engelsch eskader, dat Maunheim wilde aanvallen;- werdeu vijf vliegtuigen neergehaald. In Augustus werden er op de Duitsche fronten 565 vijandelijke vliegtuigen, daar van 62 door onze afweerkanonnen, en 53 kabelballons neergehaald. Hiervan zijn 251 vliegtuigen in ons bezit. De overigen zijn aan den anderen kant der vijandelijke linies neergestort. Wij hebben in gevechten 143 vliegtuigen en 86 kabelballons verloren. Fransche bron. PARIJS, 7 September. Onze troepen hebben den geheelen nacht de vervolging voortgezet, plaatselijken tegenstand brekend en den vijand scherp op de hielen zittend. Aan weerszijden van do 'Somme hebben onze troepen Pithon. Sommette, Eaucourt, Biry, Ollezy en Metres, ten oosien van Hart bezet. Meer naar het zuiden hebben onze troepen Cugny bezet en hebben zij de wes telijke randen bereikt van het Genlisbosch. Ten noorden van de Oise drongen onze afdeelingen Tergnier binnen, ten oosten van de stad aanleunende tegen den spoorweg en het kanaal. Ten noorden van dé Ailette is het geheele lage bosoh van Coucy in onze handen, even als Barisis, dat veroterd werd na zware gevechten en ondanks den hardnekkigen te genstand van den vijand. Onze troepen zijn ten noorden van Quincy la Basse de dorpen Autersen Bassoles voor bijgetrokken. Ten zuiden van de Ailette zijn Nanteuil le Tosse, liet Condéfort en Gondö sur Aisne in hun handen. Ten noorden van de Vesle niets bijzon ders. PARIJS, 7 September. Gedurende den dag heeft de vooruitgang onzer troepen op het zuiderfront 7 tot 8 kilometer diepie bereikt. De vijand, wiens tegenstand sterk is toegenomen, heeft ondanks al zijn inspan ningen den overgang over het kanaal van Saint Quentin niet kunnen verhinderen, waarin onze troepen na een hevig gevecht geslaagd zijn te Pont de Tugny en te Saint öimon. Deze beide plaatsen zijn in onze handen. Van het noorden naar het zuiden houden wij de volgende algemeene linie bezet westrand van Vaux Flupuiéres Appencouri oosten vau Pont de 'l'ugny en van Saint Simon Avesnes westrand van Jussy spoorlijn vau Ham naar Tergnier Auingny Rouy Barrisis. De vijand heeft overal een aanzienlijke hoeveelheid materieel in onze handen gelaten. Op het Ailettefront en tusschen de Ailette en de Aisne weinig verandering. Wij zijn gevorderd ten noordeu van Vauxaillon en hebben Celles sur Aisne vermeesterd. Twe« hevige vijandelijke tegenaanvallen ten zui den van den molen van Laffaox zijn afge*- slagen. Op dit geheele frontgedeelte, even t als ten noorden van de Vesle, heeft de vijand ons hevig met zijn geschut beantwoord. Engelsche bron. LONDEN, 7 September. Gister avond en vannacht hebben oDze troepen nieuwe vorderingen gemaakt ten oosten en ten noordoosten van Péroiuie en Honnecourt, Sorel le Grand en Metz en Courure geno men. Ten noorden van laatstgenoemd dorp zijn zij doorgedrongen ip het westelijk ge deelte van het busch van Havrioourt. Een aanlal gevangenen i3 gemaakt. Ten noorden van liet La Bassóe kanaal hebben onze pa troel jen terrein gewonnen iu de Duitse ie stellingen bij Cauleleux en Viola.ines. Meer naar het noorden hebben wij gisteravond een welgeslaagde kleinere onderneming uitgevoerd lusschen heuvel 63 en Wulvergum, als gevolg waarvan wij 50 gevangenen gemaakt en onze linie over korten afstand in de richting van Meesen uitgebreid hebben. Oostenrijksche bron WEENEN, 9 September. Op de Monte Pertica werden eergisteren avond en giste- ren morgend vroeg ltaliaansche aanvallen door ons vuur afgeslagen. De vijand leod zware verliezen, ltaliaansche bron ROME, 7 Sept. Gisterochtend hebben ten oosten van Asiago Fransche troepen na een korte en lievige gesclmtvoorbereiding een overval -edaan op de vijandelijke stel lingen van den Monte Sioemolzij vernie tigden na een levendig gevecht de bezetting, en vervolgens de vijandelijke verdediging s- werven en keerden naar hun eigeu linies terug met 47 gevangenen. In tiet Gonceydal (Juiikarië) en in het Asticodal werden vijandelijke afdeelingen afgeslagen door onze voorposten. Iu liet Frenzeladal hebben verkennings pa troel j es aan den vijand wapens eu mate rieel ontnomen. Tn het Grappauebied trachtten vijandelijke troepen tot driemaal toe een aanval op onze linies op den Solarolo te doen. Zij werden afgeslagen en zijn krachtig door ons geschutvuur vervolgd. Bulgaarsche bron SOblA, 6 September. Macedonisch fror.t In het ooper Skoemhidal en te noor den van Bitolia jaagden onze voorposten door geschutvuur vijandelijk aanvalstroepen uiteen. Ten zuiden van Hoema nabij liet dorp Moina en aan beide kanten van de Vardar hevig wederzijdsch gesohutvuur: Op verschillende plaatsen poogden Engelsch voetvolkafdeelingon onze voorposten t bereiken. Zij werden echter door ons vuur, gedeel telijk in handgemeen uiteengejaagd. Ten oosten van de Gerna en in liet Stroemadal liepen luchtgevechten voor ons gunstig af. De Duitsche vice fold webel Fizler behaalde zijn 14° overwinning in de lucht en haalde in lucht strijd een vijandelijk vliegtuig neder dat ten noorden van het dorp Boudimirtzi brandend neerstortte. KONSTANTINOPEL, 7 September In den kustseklor ee io de streek van den Jor daan van tijd tot lijd hevige vuurwisseling. Vijandelijke patroeljes, die trachten vooruit te dringen, hebben wij teruggedreven. In de omstreken van Maan palroeljege- vechten. Aan de andere fronten niets van I belang. AVONDBERICHT BERLIJN, 9 September. Langs weers kanten der baan Peronne Gambrai zijn nieuwe Engelsche aanvallen mislukt. OP ZEE BERLIJN, 9 September. Iu het En gelsch spergebied werden door onze duik- booteu 11.000 ton scheepsruim lot zinken gebracht. De chef van den adm. staf der marine. DEN HAAG, 5 September. Reuter meldt uit Washington Generaal Crevi3, de bevelvoerder over de Amerikaausche troepen iu Tiaüs Baikahë is te Wladiwostock aan gekomen. De krijgskundige toestand der Bolschewisten BERLIJN, 6 Septembar. Het grond gebied, dat de Sowjetregeering voor den oogenblik tegen den aanval de Tsekko Slowakken en de troepen der Entente te verdedigen heeft wordt langs het Oosten begrensd door de lijn N^rwa Plöw, Lolzok, Orcha, Bjelgerod, plaatsen die door Duitsche troepen bezet zijn. Van daar loopt de lijn langs de Wolgo over Zarizijn tot iu den Kaukasus. In liet Oosten staan de Sowjetsregeerings- roepen langs de lijn van Petrowski tot aan de Kapische Zee tot aan Simbirsk Kasan. Deze twee laatste steden zelf zijn niet in banden van de Bolschewisten. Onafhankelijk van dit leger zijn ook regeeringstroepen aan het werk tot in Turkenstan en Manschourije en langs de spoorwegbaau van Ussury staan ook nog 2000 man regeeringstroepen. De door regeeringstroepen bezette gebie den worden in liet Noorden zoowat 20000 man ententetroepen bedreigd, die onder steund worden door een leger van 6 a 7000 man ruasische en finnlandsche vrijwilligers. De ententetroepen in het gebied van Murrnan staan langs weerskanten van den spoorweg van'Murman jn de nabijheid van Onega, hun oprukken naar Petrosowosk schijnt aangevangen le zijn. In de Wille Zee bevinden zich transport schepen der Entente, die nog versterkingen aanbrengen* De Bolschewikische troepen zijn daar rond Petrosowosk en Wolga ver zameld geworden. Deantibolschewikisten in het zuiden beschikken over de troepen van generaal Krasanolf, 50,000 kozakken, en liet vrijwilligersleger van Denilius. Daarbij komen nog de bergvolken van den Kaukasus, die ook in opstand gekomen zijn tegen de Sowjetregeering.* Rond Wladikawkus zijn gevechten aan den gang. Langs de Kapsische Zee en in Baku^heeft de Entente onlangs nog zoowat 10000 man troepen ontscheept. Voor dezen transport hebben de Engelsche omtrent 2000 geleverd. Zij leiden het oprukken in de rich ting van Petrowsk. In den omtrek van deze laatste stad zijn ook anlibolschewikstische opstanden uitg'e- broken. Langs het oo3telijk front der Tsekko - Slowakken staan 60 a 80000 man bolaohe- wikistisclie troepen, die ondersteund worden door 20000 kazakken onder de bevelen van generaal Dulofi. LONDEN, 7 Sent.De Morning Post meldt dal de verbondenen al het persoonlijk te goed van russisohe onderdanen in de banken der Ententelanden in beslag genomen hebben. HAMBURG, 7 Sept. Volgens het Hamburger FremdeublaU meldt de

De Volksstem | 1918 | | pagina 1