Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Zuidelijk qevechtsterrela Zuid-Oostelijk gevechtsterrein Turksche fronten DE TOESTAND IN HET OOSTEN XXIV* JAAR H. M9 8 c&otiemsn hst aommef Dandtrdag 12 September 18(8 Duitsche bron BERLIJN, 10 September. Bij kleinere aanvallen des vijands ten noorden Merkem en ten noordoosten van Ieperen, bleven kleinere loopyraafgedeellen in zijne hand. Aan beide kanton van den straatwegPeronne Cambrai zette de Engelschman zijn aanval len voort. Hun hoofdaanval was gericht tegen Gouzeaucourt en Epehy. De vijand werd afgeslagen. Ook 's avonds van uit hel woud van Havrincourt en ton zuiden van den straatweg Peronne Cambrai herhaaldelijk ondernomen aanvallen des vijands mislukten. Kleinere gevechten in het Holnonwoud (zuidoosten van Vermand) en aan den straat weg Ham St Quentin. Onze tijdens den voorlaatsten nacht van het Crozatkanaal teruggenomen troepen hadden gisteren ten westen der linie Essigny Vendeuil slechts met zwakke vijandelijke vorkenningsafdeelingen voeling. Kleinere gevechten ten zuiden van de Oise. Geschutbedrijvigheid ten noorden der Ailetto. ïüssclien de Ailette en de Aisne werd de geschutstrijd tegen den middag we derom zeer hevig. Hevige tot 's avonds dik wijls herhaalde aanvallen des vijands mis lukten. Brandenburgsche grenadiers hebben zich bij hel afweren bijzonder onderscheiden. Tussclien de Aisne en de Vesle sloegen wi aanvallen der Franechen af. Eigen aukses vollo ondernemingen ton oosten van Reims, ten zuidwesten van Purroy (aan hel Lotha ringische front) en aan den Doller. Eranscbe bron. PARIJS, 8 September. Ten noorden der Oise hebben wij ons meester gemaakt van hel dorp Pernessis en omzoomen nu net St Quentinkanaal. Ten zuiden der Oise zijn wij vooruitgegaan tot in de omstreken van Servais. In de streek van Laflaux, alsook ten noorden van Celles Bur Aisne, hebben wij onze stellingen be houden, niettegenstaande de verscheidene vijandelijke tegenaanvallen. Twee handgrepen welke door onze troe pen in Champagne werden uitgevoerd, heb ben ons krijgsgevangenen opgeleverd. PARIJS, 8 September. In den loop van den dag hebben onze troepen nieuwen vooruitgang gedaan. Ten noorden der Somme hebben wij de gemeenten Vaux, Fiuquiéres en Happen- court bemachtigd. Ten oosten van het dorp hebben wij den Hamel genomen. Ten zuiden der Somme was de weerstand van den vijand bijzonder hardnekkig. Geweldige gevechten werden geleverd ten noorden en ten oosten van St Simoi DE VOLKSSTEM Drukker Uitgever J. Van Nüffbl-Db Gkndt. Bureelen Kbrkstraat. N. 9 en 22, Aalst Avesnes door den vijand aangevallen eedeeltelijk door hem genomen, is opnieuw door ons bemachtiyd na eenen hardnekkigen strijd welke ons een lOOtal gevangene heeft opgeleverd. Artemp8 (noordoosten van St Simon) is in onze handen gevallen. Aan weerskanten der Oise hebben wij grondgebied gewonnen ten oosten van Fargoiers en ten westen van Servais. Engelsche bron. LONDEN, 8 September. Op gansch het front ten zuiden van Favrincourt, duurt de Düitsohe aftocht, onder den druk onzer troepen voort. Wij hebben de lijn Beauvoie Roisel Favrinoourtbosch bereikt. In talrijke gevechten met de Duitsche achterhoeden, namen onze voortroepen gevangenen en brachten den vijand verliezen toe. Ten noorden van Favrincourt namen onze troepen de versterkte schans, gekend onder don naam van Hol der Verdoemenis op den westoever van het Noordkanaal, tegen over Hermie8, waarbij zij een aantal gevan genen maakten en machiengeweren verover den. LONDEN, 9 September. Bij het vallen van den nacht hadden onze troepen gisteren Hillevoque, St Millar en een groot deel van het Henincourtbosch genomen. Gisteren avond en 's nachts was er een plaatselijk gevecht ten oosten van Hermies en in den sektorten westen van Armentieres. De toestand bleef onveranderd. Ten westen van La Bassée deden onze patroeljen nieuwe vorderingen in de vijandelijke stellingen. LONDEN, 9 September. Op het zui delijk deel van het slagfonl bevinden onze troepen zich thans in het gebied der verde- digiugsstellingen, dat vroeger door ons ingericht werd tegen de Duitsche Maartof fensief. De vijand biedt vermeerderden tegenstand in deze voorbereide verdedigings stellingen. Heden hadden op verscheidene punten hevige gevechten plaats. Onze troepen dron gen voorwaarts en wonnen terrein in de richting van Vermand, Hesbécourt, Epéhy. Ten zuidwesten van Ploegsteert eü ten oosten van Wulverghem, werden op 8 Sep tember, plaatselijke tegenaauvallen afge slagen. Up het overige Engelsoh front is niets van bijzonder belang te melden. Oostenrijksche bron WEENEN, 10 September. Op talrijke punten van het Italiaansche front is de wederzijdsohe verkennersbedrijvigheid toe genomen. Bulgaarsche bron SOFIA, 7 Sept. Ten zuiden van Perister drong een onzer aanvalsgroepen de vijandelijke loopgraven en keerden met Fransche gevangenen terug. Aan beide kanten van den Dobropolje poogden vijande lijke aanvalsgroepen na geschutvoorberei ding in onze loopgraven binnen te dringen, zij werden echter door ons vuur uiteenge jaagd. Hevig vijandelijk geschutvuur op onze stellingen ten zuiden van Hoema, dat sums tol trommelvuur steeg. Ten zuiden van Gliergeli en ten ooste van de Vardar naderden Engelsche vcetvolkgroepen onze draadversperringen, zij werden echter door ons geschutvuur uiteengejaagd en lieten verschillende dooden, w. o. een officier achter. Op het terrein vóór onze stellingen ten weste van Serres verdreef ons geschut ver schillende Grieksche verkenningsafdeelingen. CONSTANTINOPEL, S September. PalestinafrontIn het kustvak brachten wij van een suksesvolle palroeljeouderuemiug AVONDBERICHT BERLIJN, 10 September. Ten zuiden der baan Peronne Cambrai werden nieuwe Engelsche aanvallen afgewezen. Langs weerkanten der baan HamSt Quentin, mislukten gedeeltelijke aanvallen der Fran schen. Plaatselijke gevechten aan de Ailette. OP ZEE BERLIJN, 10 September. Onze duik booten boorden in bet spergebied der Middel landsche Zee 17.000 brutoregisterton han- delsclieepsruimte in den grond, waaronder het zwaar geladen Engelsoh munitietrans portschip Marie Suzanne (3106 bruto registerton), in de Egeïsche Zee het Fransoh troepentransportsohip Pampa 4,716 bru- ioregisterton)op reis van Marseille naar de Egeïsohe Zee, en het Frausch poststoom schip Balkan (1,709 bruloregisierton) op eg vau Frankrijk naar Portugal. Met dit schip zijn volgens berichten der vijandelijke bladen 500 soldaten omgekomen. Een Duitsche duikboool drong in de door versperring beschermde haven van Stavros (Egeïs) en loste een torpedoschip op een Engelsche kruiser der Juueklas (5700 bruto registerton), welke getroffen werd. Niette gen8taande hevige tegenwerking slaagde de duikboot er in de haven onbeschadigd te verlaten. standpunt te verlaten waarop wij tot hiertoe gestaan hebben. GENEVE, 10 Sept. Volgens telegram men uit Madrid mag het einde der Duitsch- Spaansche onderhandelingen weldra ver wacht wordeD. Maura en Dato verklaarden, dat de ministerraad op 21 September eene oplossing zal geven welke alle partijen zal voldoen. Duitschland en De Neue Freie Presse, Spanje Weenen, .MIA VVU 1 WliW IJHbl JVUUUU1 U VUiiUg gevangenen terug. Op onzen linkervleugel |^e8(I. gesprek van den staalssekretans v Hinha mal Mhilirv Uaura» nna« Ha I imiinli deden wij een geslaagden aanval op vijan delijke ruiterij. Teu oosten van de Jordaan, len zuid westen van Rabe Foendi (noord oosten der Jordaanmonding) werd een aan vallend vijandelijk ruiterij regiment ineen geschoten, een ander naar onze stellingen oprukkend ruiterijregiment vluchtte onder ons vuur; 70 dooden des vijands bleven op het slagveld, eenige gewonde gevangenen, vele paarden en wapens werden binnenge bracht. Na volbrengen hunner taak keerden onze troepen op bevel en door den vijand niet gestoord, in hun uitgaDgstellingen terug. Op het overige front slechts gering we- derzijdsch geschutvuur. Op den Hedsjar spoorweg, bij Dsjarduen werden troepen op verkenning verjaagd. Anders geen bijzondere gebeurtenissen. Hintze met Philip Geiger over de Duitsch 'Spaansche betrekkingen. De staatssekretaris verklaarde Het is waar dat de toon der nota van Spanje deze maai wat hoog is. Echter zijn wij van meening er reeds te kunnen over siappen, omdat Spanje in den oorlog altijd veel sympathie gekoesterd heeft voor onze mannen en wij Spanje daarvoor dankbaar zijn. De dankbaarheid beinvloed ook onze politieke verhoudingen. -Wij doen al het mogelijke om de opgedokene verschillen op bevredigende wijze bij te leggen. Wij gelooven dat dat streven ook bij Spanje voorhauden is. Spanje heefi er geen belang bij tegenover Duilschldiid andere wegen in te slaan als voorheen. Evenzoo hebben ook wij er geeu belang bij het vriendschappelijk PETERSBURG, 9 Sept. Tot hiertoe werden als vertelding voorden moord op UritzKi 512 zoogezegde tegeu revolutionai ren, waaronder 10 sociaalrevolutionnairen van de rechterzijde door den kop geschoten. Sene eerste lijst van gijzelaars welke in geval van eenen aanslag zullen door den kop gescholen worden bevat 120 namen meest van officieren, van vijf grootvorsten, oud generaals en oud-ministers. KOPENHAGEN, 9 Sept. Te Hapa- randa kwamen Woensdag laatst, de Japan- sche militaire geattacheerde, de Japansohe algemeeue konsul en zeven andere Japansche koneulaat-ambtenaars uit Moskou aan, om langs Engeland naar Japan terug te keeren. Op 6 September kwamen te Haparand 300 Japaners en Italianen aan, waaronder hel gezanlachapspersuneel in Dvslaud,alsook de ambtenaars der Amerikaansche banken ie Moskow. STOCKHOLM. 9 September. Een Amerikaan uit Rusland ontvlucht en hier aangekomen verklaarde aan bet blad m Stockholm Tiduingen dat de leden van het Engelsche gezantschap in Rusland aan gehouden werden. De afreis uit Rusland heeft vluchtender wijze plaats gehad, zuodat nader nieuws over het lol der Fransche en Engelsche gezant schappen niet is kunnen vernomen worden. De Amerikaansclie Gezant was niet onder de aangekomenen. Hij poogt, naar Afton- blade verneemt, de troepen te bereiken die in de MurmaiiSireek opereeren. BAZEL, 9 September. L'Eclio de Paris schrijft Alle kousuls van Frankrijk Rusland kwamen te Arkliangnl toe. De konsuls van Petersburg en Moskou, eveuale 400 personen van vreemde nationaliteit werden door de Bolscbewiski weerhouden daar hun paspoorten geweigerd werden. BAZEL, 9 September. De Secoio meldt uit Rome de Russen in Italiö worden sedert drie dagen als vijandelijke uitlanders be handeld. Le Matin meldt f)e prefekten der Fran sche departementen hebben bevel ootvangen alle Ruseeu tusscben 18 en 46 jareu te ïuterueeren. PETROGRAD, 6 September. Nadat de Sowjetregeermg het beriehl ontvangen had, dat de Russische gezant Litsvinow

De Volksstem | 1918 | | pagina 1