Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Zuidelijk aeveciitsterreta Zuld-Oostelljk gevechtsterrein Iurksche fronten DE TOESTAND IN HET OOSTEN CV» JAAR N. 180 uitsche bron BERLIJN, 11 September. Bij het af- ïgen van kleinere Engelsche aanvallen zuiden van Ieperen en ten noorden van t La Bassée kanaal maakten wij gevange, n.Ten zuiden van den straatweg Péromie imbrai gaven herhaalde aanvallen der igelsehen wederom aanleiding tot hevige ivechten ten zuiden van Gouzeaucourt en jiehy. Op.enkele punten bereikte de vijand ze voorste stellingen in tegenaanval >egeti wij hem terug 300 gevangenen aven in onze handen. Kleinere aanvallen der Fransclien, welke p beide kanten van den straatweg Ham jint Quentin bij verrassing en na gescbut- •orbereiding ondernomen werden, sloegen ij af. Plaatselijke gevechten ten noorden der lette. Tusschen de Ailette en de Aisne eeg het geschutvuur 's namiddags wederom t groote hevigheid, 's Avonds deed de tand hevige aanvallen zij mislukten voor ize linies, ransche bron. PARIJS, 9 September. Ten noorden tr Somroe hebben wij onzen vooruitgang irbreed ten oosten van Avesne, in de rich- bg van Caslres; wij hebben insgelijks de keve van La Motte bezet. Elementen onzer oopen zijn het kanaal van Crozat over Itrokken, vlak voor Lies. Tusschen de Oise en de Aisne werd de cht gekenmerkt door geweldig optreden pi de vijandelijke voetvolktroepen, door de itillerie gesteund. Twee sterke vijandelijke tegenaanvallen elke plaatshadden in destreek vaoLaffaux erden afgeslagen; de vijand liet tachtig rijgsgevangenen in onze handen, die tot 5 ,'rschillende regimenten behoorden. In Champagne hebben wij een handgreep tgevoerd in de streek vao Mont sans Nom i hebben krijgsgevangenen genomen. Een vijandelijke handgreep is ten westen in Auberive mislukt. PARIJS, 9 September. Heden zijn euwe vooruitgangen verwezentlijkt ge- orden door or.ze troepen op verschillende agfronten. Ten noorden der Somme hebben wij de jrpeii Etreillers en Roupy genomen. Over liet Crozalkanaal. hebben wij ons eester gemaakt van Grand Seraucourt, van astres, van Muntescourt Lizerolles en van ëmigny. Elementen onzer troepen bezeilen den &u\el 103, ten zuiden van Contrescourt, de atie van Éssigny le Grand en heuvel 117. Ten noorden der Oise hebben wij liet fort in Liez bemachtigd, alsook de bosschen in S centiemen het nammer DE VOLKSSTEM Drukker Uitgever J. Van Nuffel-Pb Gendt. Bureelen Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst het noordwesten gelegen, de hoeve Canelis en de Roode hoeve. Ten zuiden der Oise hebben wij de steen bakkerij bemachtigd en de spoorwe. statie van Servais. Wij hebben anderzijds onze stellingen verbreed in de streek ten noorden van Laffaux, alsook tusschen Aisne en Veale, in de streek van Glennes* Engelsche bron. LONDEN, 9 September. Dezen nacht is een overval ten noorden van Arleux en Gohelle met sukses afgeslagen. Met uilzondering van wederzijdsche ge- schutbedrijvigheid op verschillende punten, vooral in de buurt van den straatweg van Atreoht Kamerijk en in de sektoren van het La Basséekanaal en van Ieperen, valt er verder niets te melden. Vooruitgeschoven afdeelingen der Engel sche en Nieuw Zeelandsche troepen hebben heden morgend de Duitsche stelling op het hooge terrein tusschen Peizières en 't bosch van Havricourl genomen. Na een heet vecht, waarbij vijandelijke tegenaanvallen met verliezen werden afgeslagen, hebben onze troepen de oude Engelsche loopgraaf linie hernomen op den heuvel welke Gou zeaucourt overziet, en het bosch van Gou zeaucourt bezet. Op den linkervleugel van het aanvalsfront zijn andere Brilsche troepen er in geslaagd hun linie in de oostelijke stellingen van het bosch van Havricourt vooruit te brengen. Wij hebben bij deze onderneming een aantal gevangenen genomen. Op liet overige van het Brilsclie front zijn in sommige sektoren gerechten geleverd. Vijandelijke aanvallen op de pas door ous gevestigde posten ten westen van La Bassóe zijn afgeslagen. Dezen nacht en vandaag heeft het zwaar geregend en het weer blijft stormachtig. Aan het Westerfront De beslissende slag BAZEL, 10 Sept. I)e Basler Nacli- richten schrijven Volgens een Panjze»1 Havaeblad rekent men in Fransche militaire kringen erop binnen twee of drie dagen eeneu algemeonen slag voor de SiogfriedUjn te beginnen, waar nu hel Duitsche leger is aangekomen. Het leger van Mangin ia nog in voeling met de Duitjche strijdkrachten voor de Siegfriedlinie. De Reuterbriefwisselaar op het Engelsen front meldt integendeel dal de Engelsche militaire kringen den grooten beslissingsslag maar in de eerstkomende Lente verwachten. DEN HAAG, 11 September, Daily Neics schrijft over den uitslag van het zes- wekenoffensief der verbondenen Wat wij in de afgeloopen ze3 weken beleefd hebben, is de voorbereiding tot den beslissende" aanval. Duidelijk is te herkennen, dat deze voorbereidselen bijna afgeloopen zijn. Deze zijn zoo goed getroffen, dat de belangrijkste punten, zooals Soissons, Montdidier, Albert, Chateau Thierry, Bapaume, Peroutie, Noyon enz. konden veroverd worden. Indien de voorbereidselen tot de ge wenschte hoogte doorgevoerd worden, dan is het plan van maarschalk Foch, zooals hij liet zelf uitlegde, alsvolgt »In den eindstrijd worden alle beschikbare reserven in gezet tot oenen slag, die alle geweld en tot hiertoe gebruikte strijdkrach ten zal overtreffen. In dozen aanval moeten drie faktors voorhanden zijn Verrassing, massas en vlugheid. De wereld moot zich tot dezen dag voorbereiden. De Engelsche en Fransche legers moeten de voorbereidende werk zaaraheden doen. De hoofdzaak blijft voor de Amerikanen, die bijna i 1/2 miljoen man sterk zijn. Het Amerikaanscb leger is het werktuig^» dat sterk aau moed en volkomen frisch in moraal, op gansch bijzondere wijze voor zulken beslissenden slag geëigend is. Belgische Iiurier voegt daaraan toe «Veel vertrouwen op eigene krachten om te zegepralen schijnen de Engelschen niet meer te hebben, eu of de Amerikanen er zullen om verheugd zijn, dat zij uitgestoken wor den om het hoofdwerk to doen, mag ook veel betwijfeld worden. In alle geval is aan den toon van het blad te herkennen, dat generaal Foch nog voor het begin van den winter eoue beslissing wil afdwingen». Oostenrijksche bron WEENEN, 11 September. Italiaansch gevechtstorrein Op de hoogvlakte van Asiago zijn twee vijandelijke verkennings pogingen mislukt. In de Asolonosektor, alwaar de Italianen er met sterke strijd krachten ingelukt waren iu onze lijnen binnen te dringen, werd de vorige toestand door een tegenaanval van het infanterieregi- raent n.99 hersteld. Op het Piavafront vermeerderde de artilleriebedrijvigheid. Itaiiaansche bron ROME, 9 September. Gisteren is de gevechtsaclie in liet algemeen op het gelieele front matig gebleven. Ten noorden van Ghiese dreef een onzer patroeljes de bezetting van eenen kleineD vijandelijken wachtpost op de vlucht. Bij het Gardameer en in het Lagarinadal bestookte de wederzijdsche artillerie elkaar veelvuldig en een levendige vuurwisseling greep plaat». Op den Monte Korno, in de Vallarsa, werd een vijandelijke overrompelingspoging bloedig door onze artillerie afgewezeD. Door daarop volgende uitvallen werd de vijand verliezen toegebracht. In da streek ten noordwesten van den Grappa werden talrijke vijandelijke verken- ning8jfdeelingen door geweervuur op de vlucht gejaagd. Bulgaarsche bron SOFIA, 7 September. Maced. front In de Cernabocht, te zuiden van Gradesnilza was het wederzijdsoh geschutvuur eenigen tijd tamelijk leveudig. Op het front ten zuiden van Hoema hevig vuurovervallen des vijands. Onze batterijen schoten een groote vijandelijke, munitie stapelplaats bij Mojadag iu brand. Ten oosten van de Vardar poogden vijandelijke verkenningsüfdeelii.gen herhaaldelijk onze posten bij Mesjulcovo te bereiken; zij werden echter door ons vuur uiteengejaagd. CONSTANTINüPEL, 8 September. Ten westen van den straatweg Jeruzalem Nabloes sloegen onze posten aterke vijan delijke verkenningsafdeelingen af. Een naar het Jordaanbruggehoofd oprukkende ruiterij kolóu des vijands werd krachtdadig door ons geschut beschoten. Ook in de jongste dagen leed de vijand een reeks nederlagen. Ten noordwesten van Kalat El Hesa sloegen wij opstandelingenbenden in ordelooze vlucht terug en trokken iu Jasile onder toejuichin gen binnen. Een van de Maan uit naar het noorden gezonden verkeu ingeafdeeliug wierp vijandelijke golven na bloedige strijd terug. Vrijdag 13 September 1018 Een officier en 20 man werden gevangen genomen. Eenige maohinegeweren werden buitgemaakt. AVONDBERICHT BERLUN, ii September. Aan de slagfronten verliep de dag rustig. OP ZEE BERLIJN, 11 September. Door onze duikbooten werden wederom 13,000 bruto- registerton vijandelijke handelscheepsruimte in den grond geboord. De chef van den adm. staf der marine. Een Fransch Ultimatum aan Rusland ESSEN, 11 September. De Haagsche briefwisselaar van de Rheinisch Westfa- lische Zntung meldt Er wordt mij medegedeeld, dat heden morgend in Holland een draadloos telegram opgevangen werd, in Fransche en Russische taal opgesteld en aan de Sovjeiregeering gericht. Daarin wordt verklaard, dat Rusland 48 ureu tijd heeft om dadelijk de aangehouden Fransche onderdanen in vrijheid te stellen. Indien zulks niet gedaan wordt, zal Frankrijk andere maatregelen nemen. Lenin hersteld PETROGRAD, 11 Sept. Lenin ia in zooverre hersteld dat hij zijne werkzaam heden kan hernemen. EEN EN ANDER In do Fransche Kamer De Fransche Kamer heeft hare zittingen hervat na het zomerverlof. Clemenceau heeft eene korte rede uitge sproken waarin hij zegde Het is niet meer dan rechtvaardig dat de regeeriug hare blik ken richt naar het Parlement van wie zij hare sterkte ontvangt. De regeering brengt hulde aan het Parlement omdat het in deze moeilijke uren geene zwakte getoond heeft en ons de middelen gegeven heeft om de over* winning voör te bereiden samen met onze verbondenen. Daarna bracht hij hulde aan het leger. Toen Clemenceau zegde wij zullen strijden tot de ketens der oude onder drukking verbroken zijn en vervangen door nieuwe instellingen der gerechtigheid en vrijheid, riep Renaudel door den bond der naties. Twee Belgen gedekoreerd door den Koning van Spanje M. J.-B. Gosseries, gereformeerd soldaat, en Aimé Fouyon, zijn doer den Koning van Spanje gedekoreerd geworden mei het rid derkruis van Isabella de Katholieke, om tijdeus deu ergen brand welke het kooinklqk

De Volksstem | 1918 | | pagina 1