Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Zuidelijk aevechtstarrala Erge spoorwegramp in Holland STADSNIEUWS LE0NT1«A-DELPHINa de smedi XXIV JAAR N. 192 9 centiemen het nummer Zondag 15 on Maandag 16 September 1818 Duitsche bron BERLIJN, 13 September. Legergroepen kroonprins Rupprecht en von Boehn Aan de kust en ten noorden van Bixschoote voerde wij met flukses kleinere onderr.emin gen uit. Tusschen Ieperen en Armentières mislukten verkenriingsaanvallen des vijands. Ten zuidwesten van Fleurpaix sloegen wij een kleineren aanval, ten noordwesten van Hulluch een hevigeren aanval der Engel- schen af. Tusschen de van Arras en Póronne naar Cambrai toerende straatwegen zette de vijand gistermorgen onder dekking van hevigste geschutvuur zijn aanvallen voort. Zij zijn onder zware verliezen voor den vijand mislukt. Wel gericht vuur had aan het suksesvol afweren een bijzonder aandeel Ons voetvolk wierp de Engelsohman, waar bij in onze linies drong, in tegenaanval terug. Havrincourl bleef in de handen van den vijai d. 's Avonds tusschen Moeuvres en Gouzeaucourt herhaaldelijk ondernomen aanvallen des vijands werden afgeslagen. Legergroep Duilschon kroonprins Tus schen de Ailrtte en de Aisne was de geschut strijd slechts eenige tijd hevig. Kleinere voetvolkgevechten. In Champagne brachten aanvalatroepen uit de vijandelijke linies bij Le Mesnil gevangenen terug. Legergroep Gallwitz Franschen en Amerikanen vielen gisteren de bocht Saint Mihiel, bij de Combreshoogle en ten zuiden daarvan, alsook tusschen de Cótes Lorraines en de Moezel aan. Id afwachting van dezen aanval was de ontruiming van de aan om singeling blootgestelde bocht sedert jaren voorgenomen en sedert dagen begonnen. Wij vochten den strijd daarom niet uit tot de beslissing en voerden de planmatige be wegingen uit. De vijand kon ze niet verhin deren. Franschen, die op de hoogten ten Crosten van de Maas oprukten, werdeu terug geworpen. De Combreshoogte, welke ver loren ging werd door landweertroepen terug veroverd. Ten zuiden daarvan dekten Oo8tenrijksch Hongaarsché regimenten door krachtigen tegenweer in samenwerking met de tusschen Maas en Moezel vcohtende troepen den aftocht der bij Saint Mibiel slaande afdeelingen. Tusschen de Cöle Lorraine en de Moezel won de vijandelijke aanval bij Thiaucourt terrein. Reserveu hebben den aanval des vijands opgevangen. Ten zuid westen van Thiaucourt en ten westen van de Moezel sloegen wij den vijand af. Gedurende de nacht werd de ontruiming der bocht door den vijand ongehinderd, vol tooid. Wij staan in nieuwe voorbéreide stel lingen. DE VOLKSSTEM Drukker- Uitgever J. Van Nüffkl-Db Gkndt. Bureelen Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst Franeche bron. PARIJS, 11 September. Behalve de bedrijvigheid der artillerie aan verschillende punten, van het front der Aisne, des Veslo en in Champagne, valt er geene gebeurtenis aan fe stippen. PARIJS, 11 September. Een vijande lijke tegenaanval, bewerkstelligd ten zuid oosten van Roupy, is afgeslagen. Wij heb ben krijgsgevangenen genomen en mitrail- jeuzen gekaapt. In de streek van Laffaux en van Celles sur Aisne, heeft de vijand zes op elkaar volgende keeren, in den nacht van 10 tot 11 en lieden zelf gepoogd de nieuwe stellingen te nade ren; hij werd telkenmale afgeslagen. Wij namen 150 krijgsgevangenen. Engelfiche bron. LONDEN, 11 September. Aan het Leiefro/it zijn onze patroeljen licht vooruit gegaan ten noordoosten van Nieuw Kapelle (westelijk Armentieres). De storm houdt aan. LONDEN, 11 September. Wij hebben onze linie vooruitgebracht in de linie Ar Lilly Vermand. In den avond heeft de vijand opnieuw onze stellingen op den heuvel ten westen van Gouzeaucourt krachtig aange vallen. Er ontspon zich een beet gevecht, dal ten gevolge had, dat de aanval volkomen werd af5eslagen, behalve op een enkel punt waar een onzer posten in's vijand'handen is gebleven. Plaatselijke gevechten zijn gister middag en gister avond geleverd in de buurt van Moeuvres, Ecourt en Saint Quentin. Op eerstgenoemde plaats i9 een sterke vijande lijke afdeeling er bij baar aanval in geslaagd onze loopgraven binnen te dringen, maar wij hebben er haar in een tegenaanval weer uit verdreven. Bij Ecourt en Saint Quentin le vijand na een hevig gevecht evtneens teruggeslagen. Gedurende den nacht hebben wij onze linie eonigermate vooruitgebracht ten westen van Erquinghem. Aan het Westerfront BERN, 12 Sept. Over de oorlogstoe stand in 't Westen schrijft heden de militai re medewerker van den Bund De Duitsche ersziju in hunne nieuwe slagstellingen aangekomen. Daarmee is niet gezegd dat deze stellingen als onverlegbare linie te aanzien is, en tot eiken prijs moeten gehou den worden. Daarentegen is aan te nemen dat de Duitsch» legerleiding de met den terugtocht verbonden en door den inzet offerbereide achterhoede divisies mogelijk gemaakte ongroepeering voleindigd beeft, die tot aanzameling eenor slag en operatie- reserve achter het strijdfront moet hebben gevoerd. Foch zal een nieuwen aanval niet kunnen beginnen, als hij de beslissing zoekt, op gevaar af eene crisis te verwekken die niet alleen voor den vijand maar volgens de omstandigheden ook voor hem gevaarlijk zou kunnen worden. Gelijk de dingen staan heeft men den indruk dat de Duitschers zich beginnen te zetten en nu binnerzijds eene nieuwe alge- meene reserve vaardig rnaken, over welker gebruik als manoeuvreermassa hel inzicht op de beschikbaarheden en den al^emeenen loestand beslissen. Voor dn geallieerdee is alles daarvan afhankelijk of vorder volgens strenge strategische princiepen, - wij ver trouwen Foch hierin volledig, ofwei volgens algemeene overwegingen en zekere politieke inzichten zal gehandeld worden. In net eers'e geval houdt Foch zijne strijd krachten binnen den beslissanden veldtoohl bijeen; in bet laatste geval zijn korte excen trieke ondernemingen aan de Vogezenflank mogelijk. Oostenrijksche bron WEENEN, 13 Seplember. Italiaansch gevechtsterrein Ten Zuiden van Noventa poogden ltaliaansche verkennerstroepen den oostoever der Piava te bereiken. Zij werden teruggedreven. Elders hebbeu op vele punten artillerie- gevechten plaats. Westelijk gevechtsterrein In den sektor van St Mihiel, ten zuiden der Gombres hoogte, verzekerden Oostenrijksche regi menten, in krachtige verdediging, de plan matige aftocht der Duitsche troepen. Albanië De loestand is onveranderd. Vlieger Groslovic schoot gisteren boven Durozzo 3 vijandelijke vliegtuigen neer. ItailaanBohe bron ROME, 11 September. Op de hoog vlakte van Asiago hebben Engelsohe troelen een geslaagde overval gedaan, in een ge vecht van man tegen man den vijand gevoe lige verliezen toebrengende; zij namen 77 gevangeueu en 3 m«chiengeweren, benevens een groote hoeveelheid materieel. In het Asolone^ebied hebben onze afdee lingen, na een verbitterd gevecht met hulp van een moorddadige geschutvoorbereiding, de vijandelijke stellingen aangevallen, ver overd en behouden, ondanks hevigen vuur tegenstand en herhaalde tegenaanvallen, die allen bloedig werden afgeslagen. De door den vijand geleden verliezen waren door de sterke vuuractie van bijzonder ernstigen aard. In onze handen bleven 61 gevangenen, waaronder 4 offioieren. Verder vermeester den wij zes machiengeweren, eenige kanon nen en allerlei materieel. In het Daonedal (links van Chise) en de Vallarsa, in het Ornixdal zijn onze patroeljes doorgedrongen in de vijandelijke linies; zij beschadigden het verdedigingsstelsel en keerden terug met wapene en geweren. Ten zuiden van de Piavebrug bezetten wij een eiland, vernietigden de vijandelijke posten, benevens de bezetting. Afdeelingen, die onze stellingen trachtten te naderen ten oosten van hel Ledromeer en ten noorden van den Altissiuio, werden tegengehouden en verspreid. AVONDBERICHT BERLIJN, 13 September, (officieel.) Op de gevechtsfronlen rustige dag. Tusschen de Maas en de Moesel heeft de vijand tol hiertoe zijne aanvallen niet herhaald. OP ZEE BERLIJN, 13 September. Door onze Noordzeeduikbooten werdeu 10,000 ton vijandelijke scheepsruim tot zinken gebracht. De chef van den adm. staf der marine. UIT LE HAVRE In verband met den strijd legen het alko- lisme zal de Belgische regeering dezer dagen eene kommissie samenstellen tot het bestu- deeren van de maatregelen nopens de rege ling van de vervaardiging van alkooi, als mede van het vraagstuk der eventueele schadeloosstellingen, die aan producenten en verkoopers van alkooi moeten worden uitgekeerd. De kommissie zal eveneens naar middelen zoeken om de vervaardiging van alkool voor do industrie uit te breiden. De kiesrechthervorming en talenquaestie In den ministerraad, die aan liet front heeft plaats gebad en door koning Albert werd voorgezeten, is beraadslaagd over de instelling en werkzaamheden van de twee regeeriogskommissies, welke belast zijn met de bestudeering van de kiesrechthervorming en de verschillende vraagstukken die de talenkwestie heeft opgeworpen, zoo seint de korrespondent van de N. R. Ct. te Havre. AMSTERDAM, 13 September. Hol- landscbe bladen melden, dat desneltrein van Apeldoorn, welke 's morgeus om 10 ure 10 uil Hilversum vertrekt, te Weerp, de laatste statie vóór Amsterdam ontriggelde. Volgens de laatste heriohten zijn er 40 dooden en 100 tot 150 gekwetsten. AMSTERDAM, 13 September. Het spoorwegongeluk bij Weerp is het ergste dat ooit in Holland gebeurde. ZONDAGRUST. Zondag 15 Septem, zal alleen openblijven, van 's middags tot 's middernaobts de dienstdoende Apotheek an M. Renneboog, Nieuwsiraat. Rc-VUE. De vertooning van Zondag zal aanvang nemen oui 4 uur stipt (Torenklok). Voor Maandag, en Dijnsdag is alles uitver kocht. Woensdag, om 5 uur, allerlaatste vertooning. Gewone prijzen der plaatsen. Benedenplaatsen te bekomen in het Hotbl dkr Akkadbn, Matieplein, en Boveuplautsen btf Mr Jozef Akys, Leopoldstraat, van af Maandag om 1U ure 's morgeuds. P.S. Niet ééne kaart zal vóór Maandag raorgend afgeleverd worden. Dame \V edu^ve Uusiaaf VEKMuE^üN,' Keboren Lucia MEERT Mijnheer Louis VERMORSEN; Mejuller .uana ERMUESEN de Eamiiien VRitMOESEN, MEERT, LENSSENS en DE CEIPPELE, meiden U met innige droefheid het afsterven van hunnen teergeliefden Echtge noot, Vader, Zoon, Broeder, Oom en Neef, MIJNHEER GUSTAAF VERMOESEN geboren te Hekelgem, den 18 Januari 1860 en overleden te Erembodegein, den la Sept. 1918. De teraardbesielling zal plaats hebben Maan dag 16 September, om 9 ure, in de parochiale kerk van Erembodegem. Familieleden, vrienden enkennissen, gelieven dit bericht als uitnoodigtug te aanzien. Men verzoekt ons het overlijden te melden DOOHTEK VAN Polydoor en Emma De Schryver, geboren te Aalst, den 12 Juli lüOO en aldaar overledon den IJ September 1918, versterkt door de HH. Sacramenten. Lijkdienst en Begrafenis Maandag 16 Septem ber, om 8 ure, in de kera van St. Martin us. Men vergadere ten sterfhuizo, Sint Camiel- straat, Nr97, om 7 1/2 ure.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1