Vredesb8tocging der Ooslenrijk=Hongaarsch3 regeering Westelijk gevechtsterrein Zuldeltlk gevechtsterrein Zuid-Oostelijk gevechtsterrein Torksche fronten XIÏV JAAR N. 195 i centiemen bet nummer Donderdagl9iSeptambei* 1918 DUITSCHE MEDEDEELING N» 555. VERORDENING De verordeningen van 23-8-1915 (Et. Verorde ningsblad biz. 50 nr 37) en van 7-8 1917 (Et. Ver ordeningsblad blz. 831 nr 392) worden verder ook op het schriftelijk verkeer met Duitsche burgerlijke overheden toepasselijk verklaard. Dienvolgens is voor het gebied van het 4dt le ger, voor zoover het bij Vlaauderen behoort, in het schriftelijk verkeer met militaire en burger lijke overheden de Duitsche, hulpsgewijze de Vlaamsohe taal, voor zoover het bij Wallonië en Frankrijk behoort, in plaats van de Vlaam- Bche hulpsgewijze de Fransche taal toegelaten. Til andere talen opgemaakte geschriften zul len door de ontvangende dienstbureelen gewei gerd worden. A. H. Qu., den 30 Augustus 1918. Der Oberbefehlshaber, Sixt vox AR MIN, Gen. der Infaat. N° 556 BEKENDMAKING. Van af en met 10 September 1918 zijn de door de Etappen-verordering van 11-4-1918 (Et.Ver.- bl. nr 494 blz. 1118) ingevoerde bewijskaarten voor in beslagnemingen en huiszoekingen geel gekleurd. Personen die van af 10 September nog bewijs kaarten in bruine kleune vertoonen, zijn tot in beslagnemingen en huiszoekingen niet bevoegd en moeten everzoo aangegeven worden als al de andere personen die niet van bewijskaarten na het voorgeschreven voorbeeld voorzien zijn. E. II. O., den 31 Augustus 1918. Der Etappe.iinspekteur, von SCHICFUS, Gen. der Infant. In de Duitsche pers De Kolnische Zeitung verklaart, dat deze stap door Oostenrijk Hongarie alleen gedaan -werd, maar dat de regeering van dit land eerst en vooral de verbondenen er kennis van gege ven heeft. Er bestaan geen vooruitzichten dat de Entente de nota bevestigend zal beantwoor den; men rekent doorgaans op eene orutale af wijzing. Oostenrijk Hongarie doet den stap, maar zijn verbondenen zijn het er mede eens. Naar aanleiding van de vredesnota van Oosten rijk Hongarie ontving de Rijkskanselier ion dag namiddag de leiders der meerderheidspar tijen van den Rijksdag om den toestaud te b(- spreken. In de Berlijnschc j&rs wordt de stap van Oostenryk Hongarie doorgaans met sympathie begroet.De «Norddeutsche Allgemeine Zeitung. legt or nadruk op dat de weerklank, welke de nola van Ooslenryk-Hongarië in Duitscliland gevonden heeft, een nieuw bewijs geeft van hetgeen zij altijd verklaard heeft, n. 1. dat Duitscliland bereid is vrede te sluiten. De houding der Engelsche pers DEN HAAG, 16 September. (Hollandsch Nieuwsbureau) Reuter meldt uit Londen, ook hier is de regoering nog niet in het bezit der nota. lntusschen neemt de pers hier uitvoerige stelling. Op liet oogenblik liggen hoofdzakelijk kommentaron der reclitsstaande of zich op de middellijn bevindende bladen voor, terwijl do kleine liberale bladen slechts voor morgen namiddag of morgen vroeg mogen verwacht worden. - Dailly Chronicle zegt: - Het Oostenrijksch aanbieden is de eerste rechtstreeksclie toenade ring eener oorlogvoerende partij aan de andere, DE VOLKSSTEM Drukker-Uitgever J. Van Nuetbl-Db Gbndt. Bureelen Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst die sinds het begin van den oorlog plaats ge vonden heeft. Als dezulke heeft ze bijzondere beteekonis. Twee feiten hebben de nota genoopt, de eerste dat ze de Ententemachten ongelegen heden bereiden zou, in dewelke zy hen het odium de voortzetting van den oorlog oplegt cn de tweede de bekentenis, dat een overwinning der centrale machten definitief als onmogelijk te aanzien is. Maar de vrije naties der wereld zijn besloten, gesloten te blyven, totdesnoode bedreiging voor altijd uit de wereld verdwenen is. Het kan niet eerder gebeuren, vooraleer niet liet Duitsche militarisme vernietigd is en niets kan dat verwezenlijken buiten eene zichtbare neerlaag op het slagveld in eigen land. - - Daily Express schrijftDe Oostenrijk- sche nota brengt ons niet nader den werkelijkën Vrede. De voorloopige vredesvoorwaarden zijn herhaalde malen opgesteld geworden- Zo zyn terugtrekking der Duitsche troepen uit België on Frankrijk, opheffing der verdragen van Brost Litowsk en Bulrarest, zekerheden der teruggave in wederherstelling en erkenning van de zelf bestemmingsgerechten aller Volkeren. De Oos- tenrijksche nota bevat ook niet de leidende aan duiding, dat de centrale machten deze voorloo pige voorwaarden tot aanvaarden bereid zijn Zoolang Duitscliland zijne phrasen van eenen verdedigingsoorlog niet opgeeft, zoolang is de atmosfeer voor vredesonderhandelingen niet gegeven. De Daily Telegraphe oordeelt De Oos tenrijks :lie rogeering heeft eenen definitieven stap gedaan, die bewijst, dat ze niets geleerd of alles vorgejfen heeft. Het voorstel is op den eersten blik ongerijmd en onoprecht. Verder onderzoekt het blad de beweegredenen waarom bet voorstel gedaan, in het tegenwoor dige oogenblik gemaakt is on komt op Lord Ce cils verklaring legen iver den Londenschen cor respondent van een Zweedsch blad terug. Cecil zegde De onmogelijkheid eener gunstige beslissing op liet slagveld kwam wel is waar voor Duitscliland en Oosteurijk-Hongarië toe, maar betrekkelijk de Entente ware ze onjuist. De Fransche pers over de redevoering van Burian GENEVE, 16 Sept. Petit Parisien klaart dat met de redevoering van Burian de diplomatische offensive aangevangen is. Het blad betreurt, zooals altijd by dergelyke gele genheden, de voorwaarden en de grondslagen op dewelke de onderhandelingen zouden mosten aangevangen worden en liet herinnert Burian aan de veertien paragrafen van Wilson. In het artikel van het blad, dat als goed inge geven mag aanzien worden, beet liet verder De Oustenryk-Hongaarsche politiekers vermeer deren sedert eenigedagen dat wat monde vrede- offensieven zou mogen noemen. Burian, van denwelke men nooit weet of hy zal blyven of heen gaan, biedt deu oorlogvoerenden nu eene onderlinge bespreking aan en drukt den wensch uiteen spoedigen vrede tut stand te zien komen. Wij twijfelen niet aan do oprechtheid van de zen wensch, maar hij stelt een onvruchtbaar middel voor ia den dienst van zijn vasten wil. Zooals Czernin biedt hy oene gedachten wisseling aan tusschen de beide vijandelyke partijen en zoo komen wij andermaal te staan voor dezelfde voorstellen die gedurig van Berlijh naar Wee- nen heen en terug gaan. Indien men deze voor stellen beschouwd heeft als vallen of hinderla gen, dan meet dit toegeschreven worden aan het feit dat de voorstellen zich steeds bewegen in den kring van de dubbelzinnigheid en er zich wel van wachten om een bepaald programma aan te geveo. Burian schijnt dus door de laatste gebeurte nissen Diets geleerd te hebben, want hij herhaalt maar steed.- dezelfde veronderstellingen en in gevingen en hy keert maar steeds terug tot de vervallen zedon van de verouderde geheime kanselarijenpolitiek. President Wilson heeft met zyne veertien pa ragrafen de bespreking op haar wezenlijk ter rein gebracht ener blijft aan Burian alleen te vragen of hij bereid is hem daarin te volgen. Voor ons bestaat or voor den oogenblik geone andere kwostie. De overreiking der nota WEENEN, 17 September. Zaterdag namid dag, om 5 ure. werd aan de gezanten der neu trale staten, die de vertegenwoordiging der belangen van de vijandelyke staten overgenomen hebben, alsook aan de gezanten der verbonden staten, de nota van graaf Burian overhandigd. Alle regeeringen hebben eene gelijkluidende nota ontvangen en wel in Franse-hen tekst. Alleen do nota voor den H. Stoel is in andere bewoordingen opgesteld en maakt tevens mel ding van de bemoeiiogen van den H. Vader, om den vrede by te voeren. WASHINGTON, 17 Sept. De Zweedsche gezant te Washington heeft de Oostenryksche vredesnota ontvangen en xe dadelijk aan het staatsdepartement overgemaakt. Amerika weigert. WASHINGTON 17 Sept. De staatssekre- taris veropenbaart volgende mndedeeliug - Ik ben door den president gemachtigd, be kend te maken, dat liet volgend antwoord zal gegeven worden op de Oostenryksche nota, welke eene metofficieele conferencie der oorlog voerenden voorstelt De regeering der Vereenigde Staten is van oordcel, dat er op de Oostunrijksche nota slechts één antwoord mpgelijk is. Zij heeft herhaalde malen in voile oprechtheid de voor- waarden bekend gemaaat, onder welke zij vredesonderhandelingen kan aanknoopen. Zij kan en zal geenc conferentievoorsteilen aan- y vaarden, over welke zij reeds hare stelling en haar oordeel klaargemöld had. Duitsche bron BERLIJN, 17 S'Member. Legergr. kroonprins Rupprecitf: In Vlaanderen le vendige verkenuings! Lrijvigheid. Ten zui den van Ieperen mislukten kleine aanvallen des vijands. In de streek van Havrincourt steeg de gesehutstrijd 's morgens vroeg tot groote hevigheid; geen bedrijvigheid van het voetvolk. Aan de Kanaalstelling brach ten Pommersche grenadiers van herhaalde aanvallen op den vijand bij Sauchj Cauchy gevangenen terug. Legergroep' Duilschen kroonprins Tas sclien de Ailells «n de Aisue duurden de lievige aanvallen des vijands voort. Wij hernamen den oostelijken rand der hoogten ten oosten van Vauxaillon, waarop de vijand voet vatte. Aan de van Laffaux Daar het oosten voerende straatweg drong de vijand ons wat terug. 's Namiddags na hevigste geschutvuur herhaaldelijk ondernomen aanvallen des vijands mislukteD dank zij de tegenaanvallen der hier strijdende Haunoversche, Braunsoh weigsche en Oldenburgsche reserveregimen ten. Zij schoven 'a avonds bun linie wederom gedeeltelijk vooruit. Ook de ten zuiden aan sluitende Brandenbnrgsche 6e voetvolk divisie sloeg dikwijls door pantserautos gesteunde aanvallen pes vijands af. Aan het z'uidelijk gedeelte van Vailly duurden de kleinere gevechten voort. In Champagne werd een nachtelijke aanval des vijands ten zuiden van Ripont afgeslagen. Legergroep v. Gallwitz Aan de Cöte Lorraine bij St Hilaire en ten westen van Jonville deden wq suksesvolle ondernemin gen. Kleinere aanvallen des vijands op Haumont en ten noord oosten van Thiau court werden afgeslagen. De geschutbedrij- vigheid beperkte zich tot vernielingsvuur. Wij schoten gisteren 44 vijandelijke vlieg tuigen af. Opperluitenant Loerzer behaalde zijn 40e, luitenant Rumey zijn 35e en luite nant Tliuy zijn 30e overwinning in de lucht. Fransche bron. PARIJS, 15 September. In de streek van Vauxaillon hebben wij, in den loop van nacht, drie vijandelijke tegenaanvallen ge stuit, welke tegen onze nieuwe stellingen gericht waren. In Champagne en in Lorreinen hebben wij verscheidene Handgrepen afgeslagen. PARIJS, 15 Sept. - Ten zuiden der Oise is de vijand nog geweldig te werk gegaan door de uitvoering van tegenaanvallen. Onze stellingen zijn ongeminderd, ongeschonden, dus geheel, behouden geworden. Over dag hebben wij ous meester gemaakt van de bergvlakte gelegen ten oo9ten van Vauxaillon. Meer naar het zuideD toe, zijn wij voorbij de pachthoeve Meunejean getrokken en hebben wij den bergrug stormenderhand ingenomen, welke gelegen (s ten noord oosten van Celles sur Aisne. Oostenrijkse he bron WEENEN, 17 September. Italiaa\soh gevechtsterrein Na eene sterke, tot trom melvuur gestegen artillerievoorbereidir», vielen de Italianen gisteren opnieuw aA-i tuaschen Brenta en Monte Sorarolo. In hev Brentadal, voor den Col Caprile, werden\ hunne slormkolonnen door ons vuur terug gedreven. Op den Asolone, konden zij ten gevolge van ons vuur hunne loopgraven niet verlaten. Op den Monte Pertica, den Monte Sora rolo en de Tassouhoogten, kwain het tot hevige gevechten, waarbij de vijand ook moest wijken. In de andere sechtors, leven dige viiegersbedrijvigheid. Westelijk gevechtsterrein Bij de Oosten- rijksohe troepen hadden geene groots ge vechtshandelingen plaats. Albanië Bij Polani zijn nieuwe Italiaan- 8che aanvallen mislukt. Bulgaarsche bron SOFIA, 14 Sept. Macedonisoh front In het opper-Skoembidal joegen onze posten vijandelijke verkenningsafdeelingen uiteen. Op het gansche front van het Prespameer af lot aan de Vardar verhoogde geschutbedrij- vigheid. Ten westen en ten noorden van Bi- lolia werden verschillende vijandelijke afdee- llngen, welke poogden onze linies na hevige geschulvoorbereiding te bereiken, door ge schutvuur uiteengejaagd. In de Cernabocht wederzijdse!) hevig geschutvuur. Ten zuid oosten Gradesnitzo en aan den Dobropolje viel de vijand na lange geschutvoorbereiding tweemaal met grootere strijdkrachten onzé vooruitgeschoven loopgraven aan hij werd echter bloedig teruggeworpen. Van Hoema af tot Gevgheli lange werking van het we derzijdse!) geschut. Ten oosten van de Var- dar en aan hel Doiranmeer werden Engel- sche aanvalsafdeelingen door ons vuur ver jaagd. CONSTANTINOPEL, 15 September. Palestinafront In het vak der khet geringe geschutbedrijvigheid. Vijandelijke verken- nmgsaanvalle-i worden door ons afgeslagen. Levendigs geveehtsbedrijvigheid aan beide kanten van den straatweg Jeruzalem-Na- bloes. Onze stellingen ten oosten van den straatweg lagen onder hevigste geschutvuur. Wy bevochieu vijandelijke batterijen bij El Teil en verdreven op verkenning zijnde veri

De Volksstem | 1918 | | pagina 1