De Oostenrijksche vredesnota Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Zuidelijk neratitstarralti Zuid-Oostelijk gevechtsterrein XHV JAAR N. 197 9 centiemen het nommer Duitscbe bron BERLIJN. 19 September. Legergroepen kroonprins Rupprecht en Boelin Ten noord oosten van Bixschoote hebben wij deelen gezuiverd, der loopgraven welke in de ge vechten van 9 September in handen des vijands gebleven waren en namen daarbij 136 gevangenen. Tusachen Ieperen en La Bassée hevige verkennersbedrijvigheid. Ten Noorden van Arraeutiéres en ten zuiden van bet La Bassée kanaal werden gedeeltelijke aanvallen des vijands afgewe zen. In den sektor van Moeuvres en Havrin- court, sterke artillerie strijd. Bij plaatselijke aanvallen namen wij hier gevangenen. In den sektor van het bosch van Havrin- court tot aan de Somme hebben de Engel- sohen hunne aanvallen op ome stellingen vóór het Siegfriedfront hernomen. De aan vallen ten noorden van Gouzeauoourt en tegen dit dorp zelf, mislukten vóór onze lijnen. Duitscbe jager regimenten hebben Gouzeaucourt hardnekkig verdedigd. Ook tussclien Gouzeaucourt en Hargieourt wer den de Engelschen, die verscheidene malen met sterke strijdkrachten en pantserwagens storm liepen, afgeslagen. Na afwisselende gevechten bleven Epéhy en Ronssoy in zijne handen. 's Avonds herhaalde de vijand zijne aan vallen op gansch dit front. Zij werden overal afgewezen. Tuseclien Hargieourt en Pontrie drongen Australiërs in onze stellingen. Na een verbitterd gevecht, gelukten wij erin, dsn vijand, die over Hargieourt en Pountru *ooruitrukte, ten westeu van Bolli- court Belle-église/tot staan te brengen. Tusschen de Omignonkom en de Somme vielen Engelschen en Franschen aan. Onder inzet van sterke strijdkrachten, zocht de vijand bij St Quentin en ten noorden daarvan onze lijnen te doorbreken. De gevechten, welke tot 's avonds voortduurden, eindigden met eon volkomen mislukking des vijands. In hevige gevechten werd de vijand naar zijne uitgangsstellingen teruggeworpen. Oost Pruisische regimenten en het Elzas- ser iufanterieregiment n. 60 hebben zich hierbij onderscheiden. Ten zuiden der Somme is een gedeeltelij ke aanval der Franschen mislukt. Op het 35 kilometers breede aanvalsfront hebben wij door gevangenen 15 vijandelijke division vastgesteld Legergroep Duitscbe Kroonprins Tus- uchen de Ailette en de Aisr.e nam de artille riostrijd 's avonds weer eene aanzienlijke hevigheid. Hevige gedeeltelijke aanvallen welke bijzonderlijk gericht waren tegen onze lijnen, langs weerskanten der baan Laiïaux Chavignon werden afgewezen. Zaterdag 21 September 1918 Drukkwr Uitgever J. Van Nuffel-Db Gbndt. LKSSTEH Bureelen Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst Legergroep Gollwitz Aan de Gutes Lor- raines is de gevechtsbedrijvigheid vermeer derd. Kleine gevechten voor de stellingen. Bij een aanval op Manheulles hebben wij gevangenen gemaakt. Franache bron. PARIJS. 17 September. Ten noorden der Aisne bedrijvigheid der twee artilleriön. In Champagne hebben onze troepen eenen handgreep uitgevoerd en krijgsgevangenen genomen ten westen van Maisoos de Cliam pagne. Tusschen Saint Hilaire le Grand en Mont sans Nom, alsook ten noorden van Reims, hebben wij verscheidene handgrepen afge slagen. PARIJS, 17 September. Ten westen van St Quentin hebben onze troepen vooruit gangen verwezentlijkt in den loop van den dag. in de streek van Holnon en van Savy. Zij hebben een 50lal krijgsgevangenen ge maakt. Tusschen de Ailette en de Aisne zijn wij voortgegaan met onze winsten uitte breiden. Plaatselijke aanvallen hebben ons in staat gesteld vooruit te gaan op de bergvlakten ten noorden en ten oosten van Allemant. Wij hebben eenhonderd krijgsgevangenen gemaakt. Dezen morgend hebben wij ons, na een levendig gevecht, meester gemaakt van een steunpuut dat sterk verdedigd werd door den vijand, ten oosten van Saucy. Het getal dooden, welke wij gevonden hebben ten noorden van Lafiaux, getuigt van het belaDg der verliezen welke de vijand ondergaan heeft tijdens de gevochten welke in die streek plaats hadden. Aan het Vredefront heeft de vijand, drie verschillende keeren tegenaanvallen be werkstelligd, gericht tegen onze stellingen in de Glenuesstreek. Hij werd telkens afgeslagen met zware verliezen. Niets meldenswaardigs aan te stippen aan het overige van liet front. Luchtvaart Binst den dag van 16 Sep tember werden acht vijandelijke luchtvlieg- 1 tuigen neergeschoten of geheel ontredderd en een vastliggende luchtbal werd in brand geschoten. Onze luchteskaders gelast met nachtelijke bombardementen hebben gewerkt niettegen staande hel onwederen in weerwil van den regen die bij beken nederviei. Meer dan. 10 tonnen projektielen werden geworpen op spoorwegstation, militaire bivaks 6n vijandelijke vliegpleinen. Men heeft b«statigd dat brand ontstaan was op verscheidene plaatsen. Engelsche bron. LONDEN, 17 September.Onze troepen hebben gisteren vorderingen gemaakt in de richting- van Le Vergnier, ten noord westen van Saint Quentin. Gisteren en gedurende don nacht hebben wij onze rtellingen eenigszins verbeterd ten noordwesten van Hulluch en te noordoosten van Nieuw Kapelle. De gevechten van geringeren aard hebben vandaag ten noord westen van St Quentin voortgeduurd. Onze troepen hebben terrein gewonnen in de buurt vrn het dorp Holnon. Op het noordelijk gedeelte van het front zijn eveneens slechts plaatselijke ontmoetin gen voorgekomen. O/ ze troepen hebben een Duitschen post ten westen van La Bassée genomen en verscheidene gevangenen emaakt. Wij hebben nieuwe posten geves tigd ten noord westen van Nieuw Kapelle eu in de huurt van.Ploegsteert. Ten westten van Vierstrateu is ee i Duitscbe overvals- afdeeling teruggeslagen. Oostenrijksche bron WEENEN, 19 September. In de Zeven Gemeenten {voortdurende levendige artille- riestrijd. Tusschen Brenta en dePiava heeft de vijand, na de zware mislukkingen der vórige dagen, zijn aanvallen gestaakt. Onder de dappere troepen, die, krachtig door de artillerie ondersteund, den steeds terugkee renden vijand zegevierend afweerden, ver dienen de Hongaarsche infanterieregimenten 39 en 105 bijzonder vornoemd te worden.Bij San Dona, werd een nachtelijk» overgangs poging door ons vuur afgewezen. Italiaansche bron ROME, 1 September. Ten noorden van den Grappa heeft de vijand gisteren in vijf tegenaanvallen getracht ons de terrein winst weer te ontnemen bij het uiteinde van het Sezendal. Zij werden alleu afgeslagen. Een aantal gevangenen bleef in onze handen. In kleine ondernemingen, uitgevoerd iu liet gebied van den Val Cesilla, bij don Col del Orpo en op hoogte 442, werden een twintigtal machiengeweren en een loopgraaf kanon buitgemaakt. Onze verkenniugsafdeelingen leverden le vendige gevechten met de vijandelijke voor posten op de hellingen van den Nozzolo (Judikarie) en ten zuidoosten van Mori (Lagarinadal). Zij maakten eenig# gevang® nen, vermeesterden vier vijandelijke mijn werpers in het Brentadal, nabij Faramento in de Grandella, en overrompelden een kleinen vijandelijken postir, het Ornindal. Het vijandelijk geschut was bijzonder bedrijvig langs de Piave, in het gebied vao den Montello en bij Fagare en Fossalta. De Italiaansche en geallieerde vliegtuigen hebben met goed gevelg militaire doelen beschoten bij Levieo (in de Val Sut^na) en vijandelijke vliegkampen in het Etsjdal en de laagvlakte van Venetië. Drie vliegtuigen en een kabelballon van den vijand werden geveld. Buigaarsche £ron SOFIA, 18 September. Macedanisch fronj Inde streek van Bitolia en op ver scheidene plaalaen van de C»rnabo«ht was de wederzijdsche artilleriebedrijvigheid soms zeer lievig. Ten oosten van Cerna sloegen onze troe pen verscheidene hevige aanvallen op onze stellingen bij Cerf Bechiote en op de spits van den Triber terug. In de Moglenastreek vielen Fransche troepen onze vooruitge schoven stelling bij het dorp Zberke, aan, doch werden na een gevecht van man tegen I man teruggedreven en lieten gevangenen, I waaronder 2 officieren iu onze handea. Langs weerskanten van de Wardar wer den sterke Engelsche aanvalsafdeelingen uiteen gedreven. Ten zuiden en ten westen van Doiran duurde het hevige wederzijdsche artillerie vuur voort. AVONDBERICHT BERLIJN, 19 Sopt. Op het westelijk slagfront tusschen het bosch van Havrin court en de Somme beperkten de Engelschen zich tot hevige gedeeltelijke aanvallen, welke overal afgewezen werden. OP ZEE BERLIJN, 19 Sopt. In het spergebied rond Engeland werden door onze duikbooten 29.000 ton scheepsruim tot zinken gebracht. Het antwoord der Entente DEN HAAG, 17 September. De parle mentaire korrespondent van de Daily Mail verneemt uit diplomatieke kringen dat de Entente Bondgenooten een gemeenzame nota zullen opstellen die den toestand, door de Oostenrijksche nota en haar vredesverzoek geschapen, bespreken zal. De noodwendigheid eener dergelijke ver klaring wordt in de diplomatische Ameri- kaanache kringen onderzooht. Men neemt daarbij 't steunpunt in dat de Oostenrijksche nota onbepaald is geformuleerd, en dat voorstellen tot vredesbeprekingen van Duitschland moesten komen, daar Duitsoh- land de hoofdvijand is. Er wordt eveneens betoond dat de Ver. Staten niet voornemens zijn eenen vrede aan te nemen die het Oosten aan het Weiten ten olfer zou brengen, en dat men de opheffing der verdragen van Brest en de ontruiming van Rumenie, Servie, Montenegro, Frank rijk en BeL'ie moet eischen. In de Franache diplomatieke kringen neemt men het standpunt in dat de Oostun- rijksche nota een krijgslist ia, voor doel i.ebbende de Bondgenooten te verdeelen, op het oogenblik dat de oorlog ten hunnen gunste keert. Op de verklaring van Balfour zal er, naar men verneemt eene voorzichtige verklaring uit Parijs volgen. IN NEDERLAND De Troonrede DEN HAAG, 17 September. De konin gin opende heden de r.ieuwe zittingsperiode der Staten Generaal met de volgende aan spraak Het is mij eene noodwendigheid in het openbaar voor de Staten Generaal de zorg en de smart uit te drukken die de buitenge wone noodtoestand voor mijn volk met het welk ik immer leef en voel mij veroorzaakt. De dankbaarheid waarmede ik jegens God vervuld ben, is zooveel te grooier, daar de vrede in ons land behouden bleef. De steeds voortwoedende wereldoorlog eischt voor ons volk ook verder zware offers, die, naar ik vast vertrouw, verder bereidwillig zullen gebracht worden. Trots ernstige moeilijkheden, tengevolge der welke de ekonominclie toestand een ge durig meer ernstig karakter aanneemt, blij ven onze betrekkingen tegenover alle mo gendheden van vriendelijken aard. De verplichtingen, die de neutrale Stalen opgelegd zijn, zal ik met onveranderde nauwgezetheid en vastberadenheid nakomen. De beproefde eensgezindheid der natie steunt mij in mijn onwankelbaar voornemen onze onafhankelijkheid tegen eiken aanvul tot het uiterste te verdedigen.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1