Oorlogsberichten Westelijk oevechtsterrcin Zuidelijk aevechtsterrela Zuld-Sostslljk gevechtsterrein Tarksche fronten XIIV J AAA N.20Ü 5" cei/.iem®a het namme? Woensdag SIS September 1818 DUITSCHE MEDEDEELING Nr 559. VERORDENING betreffende de oprichting eener Technische Hoogeschool bij de Staats universiteit te Gent. Art. 1. De Technische Scholen, ingericht volgens de organiche wet van 15 Juli 1849, de koninklijke besluiten van 25 Januari 1897 en 30 October 1900, de ministerieels beschikkingen van 30 Januari 1897 en 14 November 1900 en de verordening van 21 Februari 1918 V. Fl. II1& 374/18, en toegevoegd aan de faculteit der wis kunde en der natuurwetenschappen der Univer siteit te Gent, worden ingericht tot eene Technische Hoogeschool bij de Universiteit te Gent. Art. 2. Het onderwijs wordt gegeven in het Nederlandsch. Bij het onderwijs in de moderne talen kunnen echter ook deze talen gebruikt worden. Art. 3. De Technische Hoogeschool omvat de volgende vijf afdeelingen I. deafdeoling der burgerlijke bouwkunde II. de afdeeling dor bouwkunst III. de afdeeling der werktuigbouwkunde, der scheepsbouwkunrle en der electrotechniek IV. de afdeeling der 'nijverheidskundige en der scheikundige technologie V. de afdeeling der mijnbouwkunde. Art. 4. Het onderwijs in elk dezer afdeelin- gen behelst A. de voorbereidende studie B. de eigenlijke vakstudie. (Vervolgt). Duitsche bron BERLIJN, 23 September. Legergr. kroonprins Rupprecht Bij een plaatselijke onderneming ten zuideo van Nieuw Kapelle maakten wij gevangenen. De geschutbedrij vigheid werd tusschen Ieperen en La Bassén aan beide kanten der Scarpe en in het Ka naalvlak ten zuiden van Marquion levendi ge r. Legergroep Boelin In de vakken ten oosten en ten zuidoosten van Epehy, alsook tusschen de Omignonbeek e:i de Somrae nam de gescliutstrij-i 's namiddags weer groote hevigheid aan. Voetvolkaanvallen, welke de Engelsch man op onze linies ten zuiden van Epéby deed, werden afgeslagen. Gelijk in de jongste dagen onderscheidde zich ook gisteren de tweede gardevoe&olk divisie. Gedurende den dag hield de hevige geechutbedrij vigheid aan. Tijdens nachtelijke aanvallen ten oosten van Epéby vatte de vijandin enkele gedeelten onzer loopgraven voet. Gevechten op het terrein voor do stel lingen aan de Oise. Legergroep Luilscben Kroonprins Tus schen de Ailotte en de Aisne veiliauwde gis teren de gevechtsbedrij vigheid. Verkenuiugs- gevechlen in Champagne. Legergroep Galhvitz Tusschen de Cote Lorraine en de Moezel was de geschutstrijd Drukker Uitgever .T. Van Nufpbl-Db Gendt. Bureelen Kbrkstraat. N. 9 en 22, Aalst 's morgens vro^g eenigen tijd levendig. De vijand, welke met stejke afdeelingen Hau- mont, ten zuiden van Dampiteus en Rem- becourt aanviel en met verkenr.ingsafdeeliu- en herhaaldelijk onze stellingen poogde te bereiken, werd afgeslagen. Ten westen van de Moezel schoven wij onze linies wat vooruit. Opperleutenant Loerzer behaalde zijn 42e luitenant Baumer ziju 30e overwinning in de lucht. Fransche bron. PARIJS, 21 September. In den loop van den nacht bobben onze troepen oporee- rend in bet gebied van Saint Queniin, Beoay genomen en zijn voortgorukt ten noorden van dit dorp; zij sloegen een vijandeiijken tegenaanval op Castres af. Wederzijdsche eeschu'bedrijvigheid in l.et gebied van de hoogvlakten ten noorden van de Aisne. In Lotharingen leverden twee vijandelijke aanvi'lspogingei op onze posten bij Arra- court en Anservillers niets op. Niets bijzonders van bet overige van het front. PARIJS, 21 Sept. Geen enkele belang rijke gebeurtenis in den loop van den dag. Engelsche bron. LONDEN, 20 September. Gisteren hebben de Engelsche troepen even voor het intreden van den middag in den sektor van Lempire Epehy aangevallen. Den feilen tegenstand ten spijt en dwars tegen zwaar artillerie en inachiengeweervuur in werd flinke vooruitgang gemaakt over eene diepte van meer dan een mijl voorbij de reeds door ons in dezo buurt vermeesterde linie. Een steunpunt, als Malassisehoeve bekend, werd na dat hardnekkig verzet was gebreideld, bemachtigd en tegelijk daarmee een aantal boschjas, postenen verdedigde punten, wel ke deel uitmaakten van ons vroeger verde digingss.elsel. In het noordelijke deel van ons slagfront hebben onze troepen gisteren avond Moeuvres aangevallen en hernomen. Hier was des vljauds tegenstand eveneens hardnekkig en er wordt dan ook nog ver woed gevochten. In plaatselijke botsingen in andere stukken van bet sla*front zoowel als te noordwesten van Huliuch hebben wij eenige gevangenen genomen. Benoorden Lens werd eene vijan delijke bestormingsafdeeling afgeweerd. LONDEN, 20 September. Gedurende den morgend hebben Sohotsche troepen de bezetting van Moeuvres voltooid, door den tegenstand te overwinnen van het gedeelte der vijanden dat zich nog in het dorp staande hield. Heden morgend heeft de vijand, na een hevige beschieting, een hevigen plaatselijken aanval gedaan op onze ssellinpon ten noord westen van Hulluch. De aanval is volkomen afgeslagen; een aantal vijanden bleven als gevangenen in onze handen. Engelsche troepen hebben lieden morgend met goed sukses een kleinere onderneming uitgevoerd ten noordwesten van La Ba«sée, waarbij zij onze linie over een front vau ruim 2 1/2 mijl vooruitgebracht hebben tot de dorpen Ruede Maries en La Tourelle. Onze troepen narnen meer dan 100 gevangenen; later op den dag werd een vijandelijke tegenaanval na een beet gevecht afgeslagen. In weerwil van het ongunstige weer heb ben wij 5000 kilo bimraen op verschillende doolpunten geworpey. LONDEN, 21 September. Bij gele genheid van den vijandelijken aanval op Moeuvres op 17 September werd een kor poraal en zes man van bet 5* bataljon Hoog- landsche lichte iufanfanlerie van de 52® divisie, die de bezetting uitmaakten van een ouzer posten, even ten noorden van 't dorp, omsingeld en, naar men aannam, gevangen genomen. Gedurende de twee dagen, dat de Duit- schers het dorp Moeuvres bezet hielden, handhaafde deze afdeeling in werkelijkheid met groote dapperheid hare stelling en nracht den vijand veel verliezen toe. In den nacht van 19 op 20 September, toen onze troepen Moeuvres hernamen, keerde de tieele afdeeling, zonder verliezen, bij hare eenheid terug- Amerikaan sche bron. PARIJS, 20 Sept.Op de vier front- deelen in Woevre eq in de Vogeezen, wer den vijandelijke ondernemingen tegen onze lijnen afgeslagen. Buiten artilleriebedrijvij_ heid in Woevre en it den Elzas is er niets verders te melden. Aan het Westerfront De plaatselijke voorslooten en de leven dige verkeunersbedrtj vigheid, duiden aan, eveuals de berichten over den vijand inge wonnen datFocli, reeds in de eerste toekomst weer groote aanvallen zal inleiden, die tot nieuwe erge gevochten zullen voeren. Oostenrijksche bron WEENEN, 22 Sept. Gisteren overvielen onze aanvalstro^pen op den Dosso Aalta een door Tsjecho Slolvakische regimenten ver dedigde loopgraafvak. Het groote gedeelte der bezetting ontsnapte niet aan zijn verdiend lol. Anders op talrijke punten van bet Italiaansch front verkenningsgevechten. Westelijk krijgsveld Bij de k. en k. troepen geen bijzondere gebeurtenissen. In Albanië: Aan de kust werden nogmaals Italiaansche aanvallen afgeslagen. WEENEN, 23 Septem. Niets nieuws. Italiaansdhe bron ROME, 20 September. Het geschut heeft liet voornaamste werk gedaan. Ten oosten van Garda, in liet Vallarsa en bij den Mmtello heeft de onstuimigheid, waarmee de Italiaansche batterijen de vijandelijke artillerie van bescheid dienden, de vuurkon centratios der laatst» onschadelijk gemaakt. Bij den uitgang ran liet Serendal (noordelijk van den Grappa) beproefde de vijand opnieuw doch te vergeefs, onze voorposten aan te vallen. Met verliezen moest hij wijken, enkele gevangener.en erbij inschietend. Op de Noordelijke hellingen van den Monfenera verraste oen onzer patroeljes een vijandelijke afdeeling, verdreef ze en maakte eenige ge vangenen. De Italianen bombardeerden met meer dan een ion bommen het tuighuis van Pols, werf en stapelplaatsen, waarbij ze uitsteken de uitkomsten verkregen. Twee vijandelijke toestellen werden geveld en drie andere stuurloos neor-edreven. ROME, 21 September. Op het geheele front hiudervuur van het geschut. Onze batterijen veroorzaakten branden in het Me lottegebied (hoogvlakte van Asiago) ea liet een munitiemagazijn by Grizolera, aan de beneden Piava, in de lucht vliegen. Aanvals pogingen van vijandelijke afdeelingen mis lukten vóór ouze linies ten zuiden van Mori, op den Monte Coruo, iu de Vallarsa en ten noorden van den Grappa. Ouze verkeuuingsafdeelingen vielen in het Ledrodul een kleinen post aan ea dreven de bezetting op de vlacht. Deze liet dooden en gewonden achter. Wij deden verkenningen in het Tonale gebied en bij de Piavadelta, alsook in het Montellogebied. Eon vijandelijk vliegtuig werd in een gevecht neergeschoten. Ten westen van Fieri, in het Janitadal, schermutselingen van patroeljes, waarbij we eenige gevangenen maakten. Bulgaarsche bron SOFIA, 23 Septem. Macedonisch front: Ten noorden van Bitolia en in de Gerna- booht, werden verscheidene vijandelijke af deelingen welke na artillerievoorbereiding onze stelling poogden te naderen, door ons vuur afgewezen. In de streek van Morikeve, werden verscheidene hevige vijandelijke aanvallen afgeslagen. Wij namen Serviërs en Franschen gevangen. Ten oosten der Cerna duren de hevige gevechten voort. Ons front word meer naar het noorden verleed. Ten zuiden van Gew- gheli poogden Engelsche bataljons ome stelling te naderen, doch werden blopdig afgewezen. Bij Doiran heeft de vijand zijne aanvallen niet meer hernieuwd. Overdag werden drie vijandelijke vliegtuigen neder geschoten. Turksche bron KONSTANTINOPEL, 22 September. De zware gevechten op het Palestinafront duren voort. De Eogelsoheu doen hevige aanvallen tusschen d-v kust en de spoorbaan. Ten einde ons front te verkorten hebben wij onze strijdkrachten welke ten oosten der spoorbaan stonden, na dapperen afweer aller vijandelijke aanvallen, op bevel, naar nieuwe stellingen ten noorden der vroegere lijnen teruggenomen. KONSTANTINOPEL. 23 September Op bet Palestinafront voltooien zich onze beuegingen welke ook aan den Jordaau begonnen zijn, planmatig en in volle orde. Onze achterhoeden bieden overal dapper tegenstand. Aan de Anatolische kust werd in den nacht van 21 tot 22 September, bij Kartel, een vijandelijk vliegtuig uit een eskader neergeschoten. De ii zitteden, een Engelsch kapitein en een Engelsch luitenant, werden gevangen genomen. Een tweede vijandelijk vliegtuig met bemanning is bij Ari Burnu in onze banden gevallen. Op hel overige front geen belangrijke gebeurtenissen. AVONDBERICHT BERLIJN, 23 September, (oflloieel). Van de gevechtafrouten niets meuwa.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1