Oorlogsberichten Westelijk gevechtsterrein Zuidelijk aeïeckUtsrrela Zuid-Oostelijk gevèchtsterreln AVONDBERICHT IN DUITSCHLAND EEN en ander IV- JAAK JV. if UI BEKENDMAKING CeiUlglilfD Qei UuiiiuiOT Wegens in gevaarstelling van het spoorbaan- bedrijf is op last van het leger-opperbevel 4 aan de gemeente Strijpen een dwangboet van 5000 MARK zegge vijf duizend Mark tot straf opgelegd Ïeworden. (Overtreding der verordening van 5-10-1915. cijfer 1.) Dit wordt ter openbare kennis gebracht. Der Etappen-Inspektenr, vo.\ SCH1CKFUS, gen. der infant. DUITSCHE MEDEOEELIMG A. De voorbereidende studie. Hiertoe behcoren de volgende leerstoffen 1. De wiskundige analyse 2. de waarschijn lijkheidsrekening 3. de analysche meetkunde 4. de beschrijvende meetkunde 5 de theoreti sche mechanica (statica dyntmica) 6. de gra- phostatica en de nomographic 7. de hoofdbe grippen der sterrekunde en der aardmeetkunde; 8. de proefondervindelijke natuurkunde en de beginselen der theoretische natuurkunde de anorganische en de anorganische natuurknnde; 10. de werktuigkundige technologie 11. de toegepaste mechanica (kinematica dynamica) 12. het handteekeu en het technisch teekenen 13. taaloefeningen. Daarenboven I. In de afdeeling der burgerlijke bouwkunde 14. de toepassingen der beschrijvende meetkun de 15. de perspectief 16. dekennis van bouw stoffen 17. de beginselen der bouwkunst18 de algemeenedelfstofkundo II. In de afdeeling der bouwkunde 14. de toepassingen der beschrijvende meetkun de 15. dejierspectief 16. de kennis van bouw stoffen 17. de bouwkunst. III. In de afdeeling der werktuigbouwkunde, der scheepsbouwkunde en der electrolechnieh 14. de toepassingen der beschrijvende meetkun de 15. de beginselen der bouwkunst IV. In de afdeeling der nij erheidskundige en der scheikundige technologie 14 de analytische scheikunde eii de docima- sie 15. de physische scheikunde 16. de kennis van bouwstollen 17. de beginselen der pala- contologie 18. de algemeeDe delfstofkunde. V. In de afdeehng der mijnbouwkunde 14. de analytische scheikunde en docimatie 15 de physische scheikunde 16. de beginselen der bouwkunst 17. dé be beginselen der palacon- tologie 18. de algemeene delfstofkunde. Het leerplan voor da wis- en natuurkundige vakken der voorbereidende studie wordt krach tens wederzijdsche overeenstemming tusscheu de Technische Hoogescliool en de faculteit der wiskunde en der natuurwetenschappen, door deze laatste ten uitvoer gebracht. B. De eigenlijke vakstudie Hiertoe behooren de volgende leerstoffen: I. in de afdeeling der burgerlijke bouwkunde 1, de toegepaste mechanica (leer der vastheid; hydraulica)2. de kennis van bouwstoffen en de technologie der ambachten 3. het landmeten en waterpassen 4. de burgerlijke bouwkundo (aanleg van wegen waterbouwkunde bru^- bouw 5. de bouwkunst (woningen en bedrijfs gebouwen); 6. de werktuigbouw kunde (beschrij ving en toepassing der werktuigen; werk tui onderdeeleu, werktuigkundige technologie)7. de delfstofkunde en de aardkuude 8. de tech nische natuurkunde 9. de technische schei kunde; 10. de netallurgie; 11. de electrotech- niek, 12. het spoorwegwezen 13. de bedrijfsleer (economisch en psychotechnisch) 14. destaats en maatschappijleer (staathuishoudkunde ba- stuurwetensebap sociale wetgeving) lh de technische hygiöne 16. de geschienis der bouw kunst. (Vervolg). Drukker Uitgever J. Van Nuffbl-Db Gendt. Bureelen Kerkstraat. N. 9 en 22, Aalst Ouitsche bron BERLIJN, 24 September. Legergroep van kroonprins Ruppreclit Ten noord westen van Diksmuiden en ten noordoosten van Ieperen namen wij bij suksesvolle on dernemingen 70 gevangenen.' Ten noorden van Moeuvres werden kleinere aanvallen des vijands afgeslagen. De geschutbedrij- vigheid was in het Kanaalvak ten zuiden van Arleux levendig. Legergroep von Boehn In plaatselijke tegenaanvallen namen wij ten zuiden van Villers Guislain en ten oosten van Epehy, gedeelten der tijdens de jonyste dagen in banden des vijands gebleven loopgraafstuk ken terug en maakten hierbij gevangenen. Tegenaanvallen des vijands werden afcesla gen. Tusscheu de Omignoubeek endoSomme werd de geschutstrijd 's avonds levendig. Luitenant Rumet behaalde zijn 41® over winning in de lucht. Bij do andere legergroepen geen bijzon dere gevechtsondernemingen. In Champagne levendige verkenningsbedrijvigheid. Fransche bron. PARIJS, 22 September. De nacht is gekenmerkt geworden door eene tamelijk groote bedrijvigheid van artillerie in de streek van Saint Quentin en ten noorden der Aisne. Aan bet Veslefront hebben wij twee vij- andoiijke bandgrepen afgeslagen. Onze detachementen zijn in Champagne en in Lor- roinerj in de vijandelijke lijnen gedrongen en hebben gevangenen medegebracht. Niels bijzonders te melden aan het overige van het front. PARIJS, 22 Sept. In de streek ten zuiden van St. Quentin breidden wij onze stellingen uit ten oosten van Henicourt en van La Fontaine, alsook aan den wesirand van Vendeuil. Ten noorden der Aisne zijn drie tegenaanvallen ten noorden van Aile mant misiukt, vooraleer zij onze lijoen kon den bereiken. Wij wonnen terrein ten oosten van Sancy en namen daarbij gevangeneu. -Engelscüe bron. 1 LONDEN, 22 September. 's Nachts vielen onze troepen aan ten oosteu van Epelry. De aanval duurde den geheeleu dag voort. Wij namen de kleine hoeve van Briel en andere steunpunten. Een aantal gevan genen werd verleden nacht in dezen sector gemaakt. Ten zuiden van Villers Guislain deed de vijand gisteren avond een plaatselij- ken aanval, welke na een hevig gevecht afgeslagen werd. 's Nacht hebben onze troepen in dézen sektor hunne lijnen voor- uitgebracht en eenige gevangenen gemaakt. Verleden nacht deden de E igelsche troe pen eene gelukkige plaatselijke onderneming ten noorden der Scarpe, in de buurt van Gravelle, brachten hun front op eene breedte van twee mijlen vooruit en maakten eenige gevangenen. Ten westen van Acneville werd verleden nacht een vijandelijke storm troep afgewezen. Heden morgend deed do vijand een plaat- selijken aanval op onze nieuwe stellingen ten noorden van de Ressóe. De strijd voor deze stellingen duurt nog voort. Oostenrijkse he bron WEENEN. 24 September. Italiaansch gevechtsterrein .- Üp het Tyroler slagfront, artillerie en pairoeljengevjchten. Op de hoogvlakte tusscheu Cacova en Monte di Val Bella, gingen onie tegenstrevers op nieuw ten aanval over. Aan den Monte Sisemol, waarop de vijand een allerhevigst artillerievuur richtte, korden Fransche en Italiaansclie stormafdeeiin jen in onze lijnen dringen. I Een tegenaanval wierp den vijand naar zijne lijnen terug. Vijandelijke pogingen, om onze stelling ten noorden van den Monte Tomba te naderen, werden afgewezen. Op het wesifront eh in Albanië geene bijzondere gebeurtenissen. Bulgaarsche bron SOFIA, 22 September. Macedonisch front Ten westen vau*het Ocbridameer en aan de Cervena Stena, beschoot de vijande lijke artillerie onze steilii gen. In Perisler en ten Doorden van Monastir, werden sterke vijandelijke afdeeliugeu, na een gevecht van man tegen man, teruggeworpen. Grieken en Frai schen werden gevangen geuomen. Ten westen der Cerna hebben onze bataljons zware gevechten met sterke vijandelijke strijdkrachten, bij de hoogten ten zuiden van Trojotzki en Drenow Tengevolge «ener boclu iu het frout, aan dun hoek tusscheu de Cerna en de Wardar, werden onze troe pen uit die streek naar nieuwe stellingen ten zuiden van Prilep en ten zuiden Doiran teruggenomen. BERLIJN, 24 September. Ten noord westen van St Quentin zijn nieuwe hevige aanvallen des vijands, tusscben de Somme en de Omignonkom, mislukt. OP ZEE BERLIJN, 24 September. In de Mid dalandsche zee, hebben onze duikbooten 20,000 ton scheepsruim, waaronder een Franschen troepentransportstoomer vlak bij de Fransche kunst, tot zinken gebracht. De chef van don adra. staf der marine. Ontslag van den Staatssekretaris von Cappelie BERLIJN, 22 September. Verscbillige bladen doelen mede, dal de vertegenwoordi ging van admiraal v. Cappelie door den onderadmiraal Beliuke enkel de voorberei ding is voorliet aanstaande definitief ontslag van den tegeDwoordigen staatssekrelaris vau het Rijksmariueambt. Helfferich BERLIJN, 23 September. Naar gezegd wordt werd de Staatsminister Dr fleiifericli op zijn verzoek ontlast vau de opdracht der diplomatische vertegenwoordiging van liet Duusche Rijk bij do Bonds bowjetrepubliek. Op verzonk van den Rijkselier heeft hij zicli bereid verklaard, zijn vroeger ambt weer aan te nomen en do samenvatting dor ekonomische voorbereidingen voor devredes onderhandelingen verder te leiden. De Hoofdkommissie van den Reichstag BERLIJN, 22 September. Volgens het Berliner Tageblatt neemt men aaii dat de hoofdkommissie van den Rijksdag die Dinsdag gisior vergaderde, eene wee;» iaug zal zetelen. Of de rijkskanselier in de kommissie het woord zal nemen, staat uog met vast. Integendeel is het zoo yoed als zeker dat de Staai8sekretaris vau Buiienlandacne za ken zal spreken. De beraadslagingen zullen openbaar zijn; sommige modedeelingen der Ke^eeriug kunnen echter vau vertrouwe lijken aard zijn. Het Centrum niet tegen den Rijkskanselier BERLIJN, 24 September. De «Ger- mania schrijft Zooals de andere Reioh- sta^frakties heeft ook het Centrum zich gis teren met lange beraadslagingen over den politieken toestand beziggehouden. Naar wij vernemen kwam het Centrum 't akkoord, zioh niet in te laten met eene beweging te gen den Rijkskanselier. Het Centrum zou er eobter niets tegen hebben, indien socialisten in het ministerie wilden treden. Da.tr bet niet mogelijk is eene linkermeerderheid te vormen, zonder het Centrum, is de politieke toestand dus merkelijk opgeklaard. De houding der Nationaal liberalen BERLIJN. 24 Sept. Naar de National* zeitung verneemt, staalde nationaal liberale fraktie als voorheen voor liet programma der re.eering Hertling, Pajer, Friedberg en er is geen rede, dal de fraktie hare houding zou wijzigen. Men is namelijk over- dat de huidige beweging tegen den rijkskan selier door de houdiug der overgroote meer derheid van het Centrum zal mislukken. In de Hoofdkommissie van den Reichstag BERLIJN, 24 September.L, de zitting der Hoofdkommissie van den Reichstag waren aanwezig de rijkskanselier graaf ling, do staiitseekreiaris vóór binnen - landsche zaken von Hintze, alsook eene reeks andere staatssekretarissen, ministers en bondsraadsgezanien. Behalve de leden der hoofdkommissie woonden talrijke afge vaardigden als toehoorders de onderhan* lingeu bij. De Voorzitter, socialist Ebert, opende de zitting en verklaarde In strijd met de over eenkomst, dat ae beraadslagingen eerst einde October zouden hernomen worden, zien wij ons door den vredesstap van Oos tenrijk en andere kwestiën genoodzaakt de 'loofdkommissie vroeger bijoen te roepen. Volgens overeenkomst mei de vertegen woordigers der regeering, zal eerst de rijks kanselier het woord voeren, daarom zal de minister van oorlog verslag doen over den toestand in derde plaats zal de staatsse- kretaris van Buitenlandsche zaken spreken en eindelijk zal de vice-kanaelier het woord nemen. Na de uitleggingen der regeering, zal eene algemeene bespreking over den politie ken en militairen toestand plaats hebben. Of deze reeds lieden, of eerst morgen zal begin nen, is nog uiet te vooHzien. Daarop nam de rijkskanselier het woord, om over den algemeenen toestand te spraken. £en nieuwe Nuntius voor België Volgens de Italiaauscne bladen, werd Mo iseigneur Nicolru, tegenwoordig aposto lisohe Nuntius in Cuili, tot nieuwe Nuntius iu België benoemd.

De Volksstem | 1918 | | pagina 1