Oorlogsberichten Westelijk Devecbtsterrelo Zuidelijk aeveeiitsterrelu Zuld-Oosttilljk gevechtsterrein Turksche fronten BIt* JAAR w: 202 S'oenHemfio bet namme? Vrijdag 37 Septembw 1918 DUITSCHE MEDEDEELING II. In de af deeling der bouwkunet 1. de toegepaste mechanica (leer der vastheid; iydraulica)2. de kennis van bouwstoffen en de echriologio der ambachten 3. het landmeten m waterpassen 4. de burgerlijke bouwkunde ^aanleg van wegen fundeeringen brugbouw) ;- L de bouwkunst (woningen monumentale ge bouwen bedrijfsgebouwen) 6. de stedenbouw, de landelijke bouwkunst, en de park- en tuin aanleg) 7. de kunstgeschiedenis; «.do vor menleer, stijlleer en compositie 9. de bouwstij len, meer in het bij/,onder de Nederlandsche en Üe hedendaagsche bouwstijlen 10 de aardkun de 11. de technische natuurkunde 12. do tech nische scheikunde; 13. de bedrijfsleer (ecoao- misch en psychotechnisch) 14. de Staats- en maatschappijleer (staathuishoudkunde; bestuur- wetenschap wetgeving op de bebouwing so ciale wetgeving handelsrecht)15. de techni sche hygiëne. III. In de afdeeling der werktuigbouwkunde, der scheepsbouwkunde en der electrolechniek. 1. de toegepaste mechanica (leer der vastheid jhydralica) 2. de kennis van bouwstoffen 3. de werktuigbouwkunde (beschrijving en toepassing der werktuigen werktuigonderdeelen werk- jtuigkuddige technologie) 4. de technische na tuurkunde 5. de technische scheikunde 6. de metallographie 7. De metallurgie 8. do elec- jtrotecliniek, inzonderheid de electromotoren '9. de bedrijfsleer (economisch psychotechnisch lÓ. de Staats- eu maatschappijleer (staathuis houdkunde bestuurswetenschap sociale wet- Igeving handelsrecht)11. de technische hy- Igiëne. Daarenboven ia) voor de studenten in de werktuigbouwkunde 12. nadere onderwerpen uit de werktuigbouw kunde 13. de mechanische warmteleer 14. de mcchanisehe meettechniek; 15. de bedrijfsge bouwen. Vervolgt. Duitsche bron BERLIJN, 25 Sept. Legergr. van kroonprins Ruppr. Levendige verken ningsbedrijvigheid in Vlaanderen. Tusschev Moeuvres en het woud van Havrincourt ■werd de geschutstrijd levendiger. Bij Moeuvres mislukten herhaalde aanvallen des vijands. Legergr. Boehn Ten oosten van Epéhy namen wij door een plaatselijken tegenaan val de vóór de gevechten van 22 September gehouden linie. Tusschen de Omignonbeek en de Somme namen de En^elschen en Franschen hui aanvallen op "St. Quentin weder op. Zij warerf door sterk geschut en pun'serautos begeleid. In Pontruet, Gricourt en Fraucilly Selency vatte de vijand 's morgeus voet. Pogingen des vijands om door hevige lot 's middags voortdurende aanvallen hun inbraakplaatseo te verbroeden, mislukten. Door geschut en vliegers werkdadig ge steunde tegenaanvallen van ona voetvolk en onze pioniers brachten tegen den raiddag Pontruet en Gricourt wederom in ons bezit. De tusschen de beide plaatsen gelegen hoog- Drukker Uitgever J. Van Nüptbl-Db Genot. SST EU Bureelen Kerkstraat, N. 9 en 22, Aalst to werd na afwisselenden strijd heroverd. Frakcily-Selency bleef in de handen des vijands. Op het overige front zakten zijne aanval len meestal reeds voor onze linies ineen. Waar hij ze bereikte, werd hij in tegenaan val teruggeworpen. Legergroep van den Duitschen kroonprins: Tusschen de Vesle en de Aisne braken aan vals^fdeelingen in de vijandelijke linies ten zuiden van Glennes binnen en brachten 85 gevangenen terug. Een lievige tegenaanval welke de vijand na het eindigen dezes ge vechten, op onze uitgangstellingen deed, werd afgeslagen.Bij kleinere ondernemingen over de Vesle en in Champagne maakten wij gevangenen. Wij schoten gisteren in luchtstrijd 28 vijandelijke vliegtuigen af alsook 3 kabel ballons. Luitenant Rumey behaalde zijn 43°, luitenant Jacobs zijn 30® overwinning in do luoht. Fransche bron. PARIJS, 22 September. In de streek ten zuiden van Sint Quentin, hebben onze troepen gisteren met het vallen van den avond en 's nachts hunnen vooruitgang voortgezet. Wij zijn in het dorp gedrongen ten noor den van Ly Fontaine, hebben het forten het dorp Vendeuil bemeeslerd en zijn van dat punt uit lot aan de Oise vooruitgedrongen. Onze verkenningen hebben krijgsgevan genen genomen ten noorden dor Aisne en in Champagne in de richting van Butte du Mesnil. Wij hebben vijandelijke handgrepen afgeslagen ten noorden der Vesle en in de Vogeezen, PARIJS, 23 September. Niets aan te stippen in den loop van den dag, behalve ten zuiden van St Quentin alwaar onze i roepen de Oiao hebben bereikt, tusschen Vendffuil en Tzaveoy. Luchtvaart. Onderluitenant Herisson heeft den 18 September twee vliegtuigen neergehaald, dal zijn de 10® eu 11® over winningen van dien luods. Engelsciie bron. LONDEN, 24 September.Onze troepen deden 's nachts verscheidene kleine onder nemingen op verschillige punten, 's Namid dags bereikten Engelsohe troepen eenige versterkte Duitsche punten in de buurt der baan Ronsoy Bony en nanmn 80 gevangenen. Later in den namiddag werd een vijandelijke tegenaanval uit de richtirig der Gillemont hoeve door ons geweer en machiengeweer - vuur met zware verliezen afgeslagen. Engelsohe troepen deden na een zwaar gevecht, dat verscheidene uren aanhield, vorderingen in de richting der Tombayhoave en namen meer noordwaarts eene groep sterk verschanschte loopgraven en steun punten in Sacur (ten noorden van On Sacur). Ten noordwesten van Vendhuille name wij een aantal gevangen, 's Nachts hebben wij bij een succesvollen aanval ten zuiden van Villers Guislain, meer dan 100 gevan genen gemaakt. Ten oosten van Gavrelle deden de Engel sohe troepen vorderingen op een front van ongeveer drie kwart mijl. Ten zuidoosten van Gavrelle, namen wij 60 gevangenen. Gisteren morgend vroeg viel de vijand, onder dekking van een zwaar artilleriesper vuur Bercfceaucourt aan en drong op eeni-e punten in onze lijnen. Een tegenaanval onzer troepen herüeldo den sorigen toestand. Oostenrijksche bron WEENEN, 25 September. Op het zuidfront van Tyrool en tusschen de Brenta en de Piava, bij Canova, zette de vijand gisteren zijne gedeeltelijke aanvallen voort. De aanvallers, Italianen en Tscheek Slovak- ken, werden overal teruggeworpen, op een punt, door een tegenaanval der dragonders van Pardubitz. Itaiiaansche bron ROME, 23 September. Hevig opvlam mende gescliutaktie langs de Piave en ver spreid hindervuur op liet overige van het front. In het Ledrodal hebben onze afdee- lingen een annval gedadn, een patroelje en een kleine wacht van den vijand opde vlucht gejaagd en eenige gevangenen gënomen. Op de hoogvlakte van Asiago deden Fransche afdeelingen 's morgends een schit terenden over al ten oosten van den Sise mol; zij drongen diep in de vijandelijke linies door, vei meesterden de verdedigings werken, brachten ernstige verliezen toe aan de bezetiing in een levendig gevecht van man tegen man en keerden naar de eigen loopgraven terug met veie gevangenen, o. w. 3 officieren. Verder maakten zij drij machiengeweren buit. Een kleine Engelsche afdeeling bracht evangenen terug van een inval in de vijan delijke linies ten noorden van Asiago. Twee vijandelijke vliegtuigen werden in gevechten geveld. Bulgaarsche bron SOFIA. 23 September. Macedonisch front In het Boven Skambidai drongen onze stormtroepen in do vijandelijke loop graven en kwamen met Fra> sche gevange nen terug. Aan de Mokra Planina en bij Cervena Stena werden verscheidene vijan delijke stormafdeelingen door ons vuur uiteen gejaagd. Ten noorden van Monastir vielen vijandelijke bataljons, na eene hevige artillerievoorbereiding onze stelling aan. Zij werden echter met aanzienlijke verliezen teruggewezen. Aan de Cernarnonding nam de vuurbedrij vigheid toe. Op het overige front matige ^evechtsbedrij vigheid. Ten noorden van Monastir wierpen vijandelijke vliegers bom men op militaire gasthuizen, welke duidelijk de gewone konteekenen droegen. Turkache bron GONSTANTINOPEL, 24 September. Op het Palestinafront nemen ome bewegin gen het voorziene verloop. De Engelschen volgend slechts stap voor stap. /orders niets nieuws. AVONDBERICHT BERLIJN, 25 September, (officieel). Tusschen de Omignonkom en de Somme, zijn nieuwe vijandelijke aanvallen afget ge». OP ZEE BERLIJN, 25 September. In de maand Oogst hebben de Centraalmachten rond de 420,000 ton door den vijand beuuttigd ban- delsscheepsruira vernield. Het in dienst van den vijand staande han* deisscheepsruira, werd aldus sinds het be^in van den oorlog, door de oorlogsmaatregelen, met 19.990.000 ton verminderd. Hiervai vallen ongeveer 11.920.000 lou omrekening der Engelsche handelsvloot. Volgens de tot hiertoe gedane vaststel lingen, zijn in de maand Juli, buiten de rends bekend gemaakte vijandelijke scheepaver- liezea, nog andere schepen, van ongeveer 40,000 ton, door oorlogsmaatregelen zwaar beschadigd in vijandelijke havens binnenge bracht. De chef van den adm. staf der marine. IN DUITSCHLAND De Hoofdkommissie van den Reichstag Rijkskanselier graaf Hertling nam de eerste het woord. De kanselier heette het begrijpelijk, dat de Hoofdkommissie van den Rijksdag, in de huidige lastige omstandigheden verlangde opheldering te verkrijgen over eenige belangrijke kwesties, en verklaarde zich bereid dien wensch in de maat van het mogelijke tegemoet te komen. Er heeft zich in den jongsten tijd eene zeer gedrukte stemming onder het volk voorgedaan. De laatste reden daarvoor is de zware last die de thans meer als vier jaren woedende oorlog met al zijne noodzakelijke opofferingen en ont beringen bijbrengt. Edoch indien die gedrukte stemming ook het gevolg is van den huidigen militairen toestand, en de gebeurtenissen van het Westfront, dan gaat zij ver het wezenlijk belang ce boven. Het groot aangelegd offensief heeft het ver hoopte sukses niet gebracht, de toestand is ernstig, doch er bestaat geene reden om klein moedig te zijn. Ergere toestanden werden te boven gekomen. Hoe staan de zaken thans Er is vrede met Rusland en Rumenië; de Oostenrijkers houden dapper stand op uitge strekt ltatiaansch gebied, en in Erankrijk slaan de Duitsche troepen de aanvallen van Franschen, Amerikanen en Kngelschen zegerijk af. De hardnekkige doorbraakspogiirgen van den vijand zullen verijdeld worden, de geniale leger aanvoerders, tegenover wieu mistrouwen eene snoode ondankbaarheid ware,zullen zich verder voor hunne grootsche taak opgewassen toonen. Leger en volk hooren te zamen, en de vaders en moeders in het land zullen hunne zonen, echtgenooten en broeders daarbuiten niet in den steek laten. Wij hebben, zegde graaf Hertling, den oorlog van den eersten dag af als verdedigingsoorlog gevoerd. Voor onze verdediging zijn wij in Bel gië binnengerukt. Ik wil dat met zooveel te meer kracht betoo- nen, tegenover het snoode misbruik, dat tot in de laatstleden tijd toe, van de bekende woorden van den toonmalipen kanselier gemaakt werd. Wanneer wij België binnenrukten hebben wij beschreven rechten geschonden edoch, zoowel als voor den eu keling, geldt ook voor de natie een ander recht, namelijk het recht van zelfver dediging en noodweer. Wij hadden reden om aan te nemen, dat indien wij niet met spoed handelde j, de vijand ons zou voorkomen en bij ous binnenrukken. Nadien hebben wij dan ook uit de Belgisch® oorkonden bevonden hoe bedenkelijk, het lang voor het uitbreken van den oorlog met de Belgi sche neutraliteit was gesteld. En hadden wij vóór den noodgedwongen inval in België do hand geboden tot vrede, en ons, bij de belofte van neutraliteit, verbonden, de schade door onze militaire maatregelen veroorzaakt weder goed te maken Wij hebben hetzelfde aanbod ten tweeden male gedaan, na de inneming van Luik, edoch de Belgische regeering wilde daarvan niets we ten en sloot zich aan bij den bond onzer vijan den. Bij allea verderen strijd gold het ook slechts onze verdediging. Moest men de vijanden geloovendan is er en kel kwestie, den Duitsoben overmoed eu zacht

De Volksstem | 1918 | | pagina 1